Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Just now, samsympan είπε:

Εάν σε κάθε περίπτωση, μια θηλάζουσα μητέρα λαμβάνει οδηγίες για αποχή από μεγάλη γκάμα τροφών, θεωρώ ότι ο ιατρός θα πρέπει να είναι σε θέση να προτείνει ένα σωστό-ισορροπημένο διαιτολόγιο στην μητέρα αυτή και τα κατάλληλα συμπληρώματα εαν τα χρειάζεται. Είτε να την παραπέμψει σε διατροφολόγο, γνώστη σχετικά με τις αλλεργίες σε θηλάζοντα βρέφη. Είναι απαράδεκτο οι ιατροί να δίνουν οδηγίες για αυστηρή αποχή και η μητέρα εκτός όλων των άλλων που την προβληματίζουν και με τις αυξημένες ανάγκες που έχει, να πρέπει να λύσει και τον γρίφο του "τώρα τι απέμεινε να φάω;".

Ναι για αυτο ρωταω κ γω γιατ δεν μπορώ να τρώω μόνο μακαρόνια και ψωμί... πεινάω και νιώθω και αδύναμη... Η Αλλεργιολόγος μ είπε να ξεκινήσω με κολοκύθι πατάτα καρότο να τρώω μόνο αυτά Αλλά το αρνήθηκα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 1/18/2020 at 9:51 PM, Tzeni tzeni said:

Αχ πραγματικά δεν ξέρω Τ έχει... έκανα εξέταση μαγιερ και μου είπαν ότι έχει αλλεργία... Δεν ξερψ αν φαίνεται από αυτή την εξέταση .... το μωράκι μου ήταν πολύ ανήσυχο έκλαιγε με έσπρωχνε μετά το φαγητο ειδικά τα βράδια μερικές φορές δεν μπορούσε να φάει έμπαινε και έβγαινε με μανία ενώ πεινούσε... τρίβει το πρόσωπο του πανω μου και είχε διάρροια και 10 φορές την ημέρα... Μόλις σταμάτησα τα γαλακτοκομικά σταμάτησε και να κανεο κακα τόσες φορές και όταν σταμάτησα και τς αλλες τροφές ρ ωρα κάνει κάθε 5 μερες κακα... μου ειπε η Αλλεργιολόγος να τρώω ότι δεν τον πειράζει και να πρόσθετο 1 τροφή και 4 μερες απλα ότι έχω βάλει τον ενοχλεί... τωρα τρωω μακαρονια κεικ και ψωμι...τον λειπαμε κιόλας γιατ εκτός από ολα τα άλλα  ογγαει και στον ύπνο του... υποφέρει και αυτός και εγώ... Τ να κάνω πραγματικά δεν ξέρω...ολοι μου λένε να σταματήσω να θηλάζω Αλλά δεν θέλω ..

Σε καμία περίπτωση να μην σταματήσεις να θηλαζεις ειδικά εφόσον δεν θέλεις. Ο θηλασμός είναι το καλύτερο που μπορεις να προσφέρεις στο μωρό σου. Τα συμπτώματα που περιγράφεις δεν μου ακούγονται για αλλεργια πάντως. Το να υποσιτιζεσαι επίσης δεν είναι σκόπιμο, πιστεύω ότι, ακόμα κι αν υπάρχει αλλεργια που αμφιβάλλω, μπορεις να τρως κανονικά κρέας αρνί, χοιρινό, κουνέλι, κοτόπουλο και πολλά από τα φρούτα και λαχανικά. Εγώ έτρωγα και ταχινι (χαλβα) και ξηρούς καρπούς για να αναπληρωσω θρεπτικά στοιχεία των γαλακτοκομικων. Εφόσον δεν έχει αλλεργια σε αυτά το μωρό, προτείνω να τα τρως και εσύ. Η θηλαζουσα μαμά πρέπει να τρέφεται σωστά, δεν είναι σωστό να υποσιτιζεσαι και πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος, δεν μπορεί το παιδί να είναι αλλεργικο σε όλα τα κρέατα ας πούμε! Εδώ δεν έχεις περιγράψει ούτε ένα τυπικό σύμπτωμα αλλεργιας. Τα μικρά μωράκια αεριζονται και συχνά σφιγγονται και βογγανε στον ύπνο τους. Αν αυτό δεν συνοδεύεται από αλλά συμπτώματα ( πχ εμφανές αίμα στις κενωσεις, ρουκετοειδεις εμετους κλπ) τότε πρόκειται για τη φυσιολογική ευαισθησία του γαστρεντερικου που λιγότερο ή περισσότερο έχουν όλα τα μικρά μωράκια 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Σε καμία περίπτωση να μην σταματήσεις να θηλαζεις ειδικά εφόσον δεν θέλεις. Ο θηλασμός είναι το καλύτερο που μπορεις να προσφέρεις στο μωρό σου. Τα συμπτώματα που περιγράφεις δεν μου ακούγονται για αλλεργια πάντως. Το να υποσιτιζεσαι επίσης δεν είναι σκόπιμο, πιστεύω ότι, ακόμα κι αν υπάρχει αλλεργια που αμφιβάλλω, μπορεις να τρως κανονικά κρέας αρνί, χοιρινό, κουνέλι, κοτόπουλο και πολλά από τα φρούτα και λαχανικά. Εγώ έτρωγα και ταχινι (χαλβα) και ξηρούς καρπούς για να αναπληρωσω θρεπτικά στοιχεία των γαλακτοκομικων. Εφόσον δεν έχει αλλεργια σε αυτά το μωρό, προτείνω να τα τρως και εσύ. Η θηλαζουσα μαμά πρέπει να τρέφεται σωστά, δεν είναι σωστό να υποσιτιζεσαι και πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος, δεν μπορεί το παιδί να είναι αλλεργικο σε όλα τα κρέατα ας πούμε! Εδώ δεν έχεις περιγράψει ούτε ένα τυπικό σύμπτωμα αλλεργιας. Τα μικρά μωράκια αεριζονται και συχνά σφιγγονται και βογγανε στον ύπνο τους. Αν αυτό δεν συνοδεύεται από αλλά συμπτώματα ( πχ εμφανές αίμα στις κενωσεις, ρουκετοειδεις εμετους κλπ) τότε πρόκειται για τη φυσιολογική ευαισθησία του γαστρεντερικου που λιγότερο ή περισσότερο έχουν όλα τα μικρά μωράκια 

Ξέχασα να το γράψω κάνει Συνέχεια εμετούς όταν  τρώω Αλλές τροφές..  Αλλά αυτό δεν μ είπα  ότι σχετίζεται εμ την αλλεργία... Η παιδίατρος μ είπε ότι μάλλον ρευεται και βγάζει το γάλα... Και γιατ όταν τρώω πχ αρνί με σπρώχνει γκρινιάζει τρίβει το πρόσωπο του κάνει διάρροια κ γουλιές ενώ όταν τρώω μακαρόνια είναι μια χαρά? Γουλιές μεν βγάζει μερικές φορές αλλά όχι Συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

@Tzeni tzeni με συγχωρείτε αλλά ο τρόπος γραφής σας είναι κάπως ασαφής και αποσπασματικός. Όπως και οι παραπάνω μητέρες που απάντησαν στο post σας και σας ρώτησαν, κι εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποια είναι τα συμπτώματα του βρέφους που έθεσαν την διάγνωση της αλλεργίας και απέκλεισαν το οτιδήποτε άλλο (πχ κάποιου βαθμού παλινδρόμηση, μη ανοχή του συγκεκριμένου γάλακτος που δίνετε ως συπλήρωμα, κολικοί, ή κάτι άλλο). Εκτός από μια θετική mayer που έγινε τις πρώτες εβδομάδες ζωής και κατανοώ απόλυτα ότι σας θορύβησε και αρχίσατε να το ψάχνεται το θέμα.

- Εσείς παρατηρείτε αίμα στις κενώσεις; Οι ιατροί σας ζήτησαν να επαναλάβετε την mayer (ή κάποια άλλη εξέταση αν υπάρχει σχετικά-δεν γνωρίζω σας είπα από αλλεργίες); Το αίμα στις κενώσεις μπορεί να οφείλεται και σε ραγάδα πρωκτού από ότι έχω διαβάσει σε αντίστοιχα post. Σας το απέκλεισαν αυτό;

 

23 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Αλλά γενικά κ χθες εφαγα φασολάκια και πάλι δε μπορούσε να κοιμηθεί το βράδυ έτριβε το πρόσωπο του έκανε διάρροια 2 φορές ενώ κανονικά κάνει κάθε 5 μερες κ κάνει εμετό σαν νερό με κομμάτια

- Έχετε αποκλείσει και πως, η ανησυχία του βρέφους να οφείλεται πχ στο ότι θέλει να βρίσκεται στο στήθος; Όταν δυσφορεί, το βάζετε στο στήθος και δεν ηρεμεί; Ή να έχει δυσκολία στην πέψη. Διάβασα σε άλλο topic ότι σας προβλημάτιζε πως το μωρό έπινε μεγάλη ποσότητα συμπληρώματος. Ακόμη σας προβληματίζει; Μήπως τα ml είναι πολλά και δεν μπορεί να τα διαχειριστεί το στομαχάκι του. Θα μπορούσε να είναι λόγος και για τον εμετό που αναφέρετε. Επίσης δεν μας είπατε τι είδε η ιατρός στην πάνα και είπε πως είναι διάρροια.

 

23 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

το γάλα μου αποκλειεται να έχω πολύ γιαυ κάνω Συνέχεια μαλάξεις για να κατέβει... Όταν το ζουλαω βγάζει πολύ λίγο...Και όταν πίνει μετά όταν το ζουλαω δεν βγάζει καθολου... Για αυτό κ του δίνω συμπλήρωμα λίγο γιατ δεν τον φτάνει...

- Διάβασα σε άλλο topic που αναφέρατε πως η παιδίατρος σας είναι και σύμβουλος θηλασμού. Δεν σας έχει εξηγήσει ότι αυτό που λέτε δεν είναι καθόλου ενδεικτικό της παραγωγής σας;! @ΑΡΓΚ το ανέφερε ως προς την πίεση που βγαίνει το γάλα, όχι ως προς την επάρκεια ποσοτικά. Επίσης πως σας βοήθησε η παιδίατρος σας-σύμβουλος θηλασμού να επιτύχετε αποκλειστικό θηλασμό; Εφόσον φαίνεται από τα γραφόμενα σας ότι αυτό επιθυμούσατε.

 

-Παραπάνω γράφετε:

23 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Η Αλλεργιολόγος μ είπε να δοκιμάσω και ότι τον πειράζει να το αφαιρώ από την διατροφή

κι έπειτα:

19 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Η Αλλεργιολόγος μ είπε να ξεκινήσω με κολοκύθι πατάτα καρότο να τρώω μόνο αυτά

Εαν η οδηγία που σας έδωσε είναι να καταναλώνεται κολοκυθι πατατα καροτο μόνο, τότε προσωπικά θα με προβλημάτιζε αυτό... Και θα ζητούσα κατάλληλο για την περίπτωση μου πλήρες, ισορροπημένο, ανθρώπινο διαιτολόγιο.

 

Τέλοσπαντων, όπως και να έχει για να μην επαναλαμβάνομαι και κουράζω, αυτά που σας γράφω κι αυτά που σας έγραψαν και οι υπόλοιπες μητέρες που μάλιστα έχουν εμπειρία από αλλεργία σε βρέφη, εάν σας χτυπούν κάποιο καμπανάκι και εφόσον (και μόνο εφόσον) θέλετε να συνεχίσετε να θηλάζετε συζητήστε τα με τους ιατρούς σας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως λένε και οι παραπάνω μανούλες, δεν υπάρχει λόγος να σταματήσεις τον θηλασμό. Είναι ότι καλύτερο ακόμα για τα αλλεργικα μωρα. 

Το μωρό μου τώρα είναι 6 μηνων, μέχρι 1μιση μηνων μπορεί και λιγο παραπάνω, βογγαγε στον ύπνο του σα γερός που ποναει, δε με ανησύχησε, η γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και εν τέλει το μωρό μου ήθελε να είναι στο στήθος. Εκανα το τεράστιο λάθος να κάνω πολύ συντηρητικη διατροφη φοβούμενη τους κολικούς, και το μετανιώνω γιατί και εγώ στερηθηκα και ο μπέμπης μου δεν εμαθε τις γεύσεις μέσω του γάλακτος μου. Μη κάνεις το ιδιο λάθος. 

Ότι συμπτώματα έχεις αναλύσει παραπάνω τα χω δει όλα στο μωρό μου, 20 φορές την ημέρα έκανε κακα οχι 10 και τα υδαρη κακακια είναι φυσιολογικά, ακόμα και το μαγιερ που κάναμε 5μηνων βγήκε θετική, μονο αποχή από γαλακτοκομικα κάνω και από σουσάμι, και κανω υπομονή, πλέον εχω ξεκινήσει και τα τρωω όλα, ακομα έχει βλεννες αλλα αυτό δε σημαίνει οτι τον πειράζουν τα υπόλοιπα που τρωω, εδω καλά καλα δεν είμαι σίγουρη αν τον πειράζουν τα γαλακτοκομικα. 

Θα σου συνιστούσα να τον βαλεις πιο συχνά στο στήθος, η τουλάχιστον οταν βογγαει να δοκιμαζεις αν θέλει στήθος. Να αποφύγεις αν θέλεις τις φλούδες (π.χ. Απο μηλο, αχλάδι, ντομάτα) και να κανεις επαναληπτικη μαγιερ σε ενα μιση μήνα μετα απο αποχή απο γαλακτοκομικα(+μοσχαρίσιο κρέας) αν τη συνεχίσεις και παρατήρησε αν υπάρχουν βλεννες γιατί κατα 99.9% η αλλεργία στη πρωτεΐνη του γάλακτος προκαλεί φλεγμονή και εμφανίζει βλεννες στα κακακια, κάτι σαν μυξουλες. 

Επίσης ίσως είναι και μια φυσιλογοκη ανησυχία /κολικοι που έχουν τα περισσότερα μωρα. Μη κοιτας μονο ενα πράγμα, και μην είσαι απολυτη οτι αυτό είναι και τίποτα αλλο. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2020 at 5:25 ΜΜ, Tzeni tzeni είπε:

Μετά  την διακοπεί των γαλακτοκομικών ηρέμησε Αλλά όχι τελείως... τον ενοχλούν κ Αλλές τροφές για παράδειγμα το κοτόπουλο αρνί πατάτες π τα έχω δοκιμάσει όταν είναι καλά τρώγοντας δλδ μόνο μακαρόνια κ μετά έτρωγα πχ κοτόπουλο εμφάνισε πάλι αυτά τα συμπτώματα... ειδικά στο αρνί υπέφερε... στη πατάτα όταν τρώω πολύ τον ενοχλεί... Αλλά γενικά κ χθες εφαγα φασολάκια και πάλι δε μπορούσε να κοιμηθεί το βράδυ έτριβε το πρόσωπο του έκανε διάρροια 2 φορές ενώ κανονικά κάνει κάθε 5 μερες κ κάνει εμετό σαν νερό με κομμάτια... οπότε δεν θα ξαναδοκιμασω προσωρινά... Δεν ξέρω Τ κάνω λάθος... Η Αλλεργιολόγος μ είπε να δοκιμάσω και ότι τον πειράζει να το αφαιρώ από την διατροφή... το θέμα είναι ότι κ να δοκιμάσω τον ενοχλεί εκτός από μακάρονιακ ψωμί κ κέικ π φτιάχνω με πορτοκαλί κ ελαιόλαδο... το γάλα μου αποκλειεται να έχω πολύ γιαυ κάνω Συνέχεια μαλάξεις για να κατέβει... Όταν το ζουλαω βγάζει πολύ λίγο...Και όταν πίνει μετά όταν το ζουλαω δεν βγάζει καθολου... Για αυτό κ του δίνω συμπλήρωμα λίγο γιατ δεν τον φτάνει...

 

Δε νομίζω ότι έχουν την παραμικρή σχέση ούτε με αλλεργία ούτε με δυσανεξία όσα λες. Αν δίνεις και ξένο, η δίαιτα που κάνεις είναι μάλλον ανευ νοήματος έτσι κι αλλιώς, χώρια που ειλικρινά θα μπορούσε να είναι απλά βαρυστομάχιασμα ό,τι περιγράφεις. Αν το παιδί κάνει αναγούλες, σίγουρα ξεκινάς κόβοντας το συμπλήρωμα. Νομίζω ότι χρειάζσαι άλλο παιδίατρο και σύμβουλο θηλασμού.

΄Ένα θηλάζον είναι λογικό να γκρινιάζει ακατάπαυστα τους πρώτους μήνες και η παρηγοριά πρέπει να είναι το στήθος για παράδειγμα, οπότε η  γκρίνια δεν είναι ένδειξη ότο πάει κάτι λάθος. Ένα μωρό που κάνει αναγούλες και παίρνει συμπλήρωμα, η πρώτη σκέψη είναι οτι έχει βαρυστομαχιάσει, γιατί κακώς πήρε το συμπληρωμα. Ένα μωρό που με συμπλήρωμα ενεργείται κάθε 5 μέρες η σκέψη δεν είναι ότι όλα πάνε καλά, αλλά ότι το συγκεκριμένο γάλα το πειράζει και πονάει η κοιλιά του από τα κόπρανα που κρατα και λογικά κλαίει.

Γενικά, όλο αυτό που περιγράφεις, πιο πολύ σαν ένα νορμάλ μωρό που έπεσε θύμα κακών πρακτικών μου κάνει, αλλά γιατρός δεν είμαι, και ούτε κάνεις διάγνωση με τις γνώμες αγνώστων από το διαδίκτυο. Στη θέση σου, απλά θα αναζητούσα παιδίατρο που να ξέρει από θηλάζοντα ή συνδυασμό νέου παιδιάτρου και συμβούλου θηλασμού, να πάρω και μία δεύτερη άποψη ειδικού.

 

 

Να ρωτήσω μερικά βασικά πράγματα: 

Κάθε πότε θηλαζει, πόσες φορές τη μέρα, πόση ώρα;

Πόσα μπουκάλια με συμπλήρωμα πίνει, πόσα ml το κάθε μπουκάλι;

Πόση ώρα κοιμάται;

Πόσο βάρος παίρνει;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

 με συγχωρείτε αλλά ο τρόπος γραφής σας είναι κάπως ασαφής και αποσπασματικός. Όπως και οι παραπάνω μητέρες που απάντησαν στο post σας και σας ρώτησαν, κι εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποια είναι τα συμπτώματα του βρέφους που έθεσαν την διάγνωση της αλλεργίας και απέκλεισαν το οτιδήποτε άλλο (πχ κάποιου βαθμού παλινδρόμηση, μη ανοχή του συγκεκριμένου γάλακτος που δίνετε ως συπλήρωμα, κολικοί, ή κάτι άλλο). Εκτός από μια θετική mayer που έγινε τις πρώτες εβδομάδες ζωής και κατανοώ απόλυτα ότι σας θορύβησε και αρχίσατε να το ψάχνεται το θέμα.

- Εσείς παρατηρείτε αίμα στις κενώσεις; Οι ιατροί σας ζήτησαν να επαναλάβετε την mayer (ή κάποια άλλη εξέταση αν υπάρχει σχετικά-δεν γνωρίζω σας είπα από αλλεργίες); Το αίμα στις κενώσεις μπορεί να οφείλεται και σε ραγάδα πρωκτού από ότι έχω διαβάσει σε αντίστοιχα post. Σας το απέκλεισ

Συγγνώμη αν δεν είμαι σαφής προσπαθώ να τα πω όλα μάλλον για αυτο... Εγώ πιστεύω πως έχει παλινδρόμηση τ παιδί και το έχω πει στην παιδίατρος γιατ δυσκολεύεται όντως να πεψει το γάλα και το δικό μ και το ξένο... αφου μερικες φορες τα βράδια κοιμάται πανω μας γιατ του έρχεται για εμετό αν τον βαλω στξν κοθνια..η απάντηση της ήταν να βάλω μαξιλάρια κάτω από το στρώμα για να έχει κλίση και να μην του γυρίζει το γάλα... Δεν μ είπε όμως αν έχει παλινδρόμηση το Παιδί...

πρίν από 6 λεπτά , samsympan είπε:

 με συγχωρείτε αλλά ο τρόπος γραφής σας είναι κάπως ασαφής και αποσπασματικός. Όπως και οι παραπάνω μητέρες που απάντησαν στο post σας και σας ρώτησαν, κι εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποια είναι τα συμπτώματα του βρέφους που έθεσαν την διάγνωση της αλλεργίας και απέκλεισαν το οτιδήποτε άλλο (πχ κάποιου βαθμού παλινδρόμηση, μη ανοχή του συγκεκριμένου γάλακτος που δίνετε ως συπλήρωμα, κολικοί, ή κάτι άλλο). Εκτός από μια θετική mayer που έγινε τις πρώτες εβδομάδες ζωής και κατανοώ απόλυτα ότι σας θορύβησε και αρχίσατε να το ψάχνεται το θέμα.

- Εσείς παρατηρείτε αίμα στις κενώσεις; Οι ιατροί σας ζήτησαν να επαναλάβετε την mayer (ή κάποια άλλη εξέταση αν υπάρχει σχετικά-δεν γνωρίζω σας είπα από αλλεργίες); Το αίμα στις κενώσεις μπορεί να οφείλεται και σε ραγάδα πρωκτού από ότι έχω διαβάσει σε αντίστοιχα post. Σας το απέκλεισ

Συγγνώμη αν δεν είμαι σαφής προσπαθώ να τα πω όλα μάλλον για αυτο... Εγώ πιστεύω πως έχει παλινδρόμηση τ παιδί και το έχω πει στην παιδίατρος γιατ δυσκολεύεται όντως να πεψει το γάλα και το δικό μ και το ξένο... αφου μερικες φορες τα βράδια κοιμάται πανω μας γιατ του έρχεται για εμετό αν τον βαλω στξν κοθνια..η απάντηση της ήταν να βάλω μαξιλάρια κάτω από το στρώμα για να έχει κλίση και να μην του γυρίζει το γάλα... Δεν μ είπε όμως αν έχει παλινδρόμηση το Παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Συγγνώμη αν δεν είμαι σαφής προσπαθώ να τα πω όλα μάλλον για αυτο... Εγώ πιστεύω πως έχει παλινδρόμηση τ παιδί και το έχω πει στην παιδίατρος γιατ δυσκολεύεται όντως να πεψει το γάλα και το δικό μ και το ξένο... αφου μερικες φορες τα βράδια κοιμάται πανω μας γιατ του έρχεται για εμετό αν τον βαλω στξν κοθνια..η απάντηση της ήταν να βάλω μαξιλάρια κάτω από το στρώμα για να έχει κλίση και να μην του γυρίζει το γάλα... Δεν μ είπε όμως αν έχει παλινδρόμηση το Παιδί...

Συγγνώμη αν δεν είμαι σαφής προσπαθώ να τα πω όλα μάλλον για αυτο... Εγώ πιστεύω πως έχει παλινδρόμηση τ παιδί και το έχω πει στην παιδίατρος γιατ δυσκολεύεται όντως να πεψει το γάλα και το δικό μ και το ξένο... αφου μερικες φορες τα βράδια κοιμάται πανω μας γιατ του έρχεται για εμετό αν τον βαλω στξν κοθνια..η απάντηση της ήταν να βάλω μαξιλάρια κάτω από το στρώμα για να έχει κλίση και να μην του γυρίζει το γάλα... Δεν μ είπε όμως αν έχει παλινδρόμηση το Παιδί...

 

 

Πόσες φορές θηλάζει,πόση ώρα, πόσες φορές παίρνει συμπλήρωμα και από πόσο, πόση ώρα κοιμάται;

Γιατί δεν έχετε σηκώσει το στρώμα όπως σας είπε η γιατρός;

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος είναι και σύμβουλος η αλήθεια είναι πως όταν της είπα ότι με σπρώχνει μετά τ φαγητο και πως είναι ανήσυχος μ ειεπ πως πεινάει και να του δίνω συμπλήρωμα Αφού βγάζω με το θήλαστρο Αλλά με το θήλαστρο έβγαζα πολύ λίγο δεν τον έφτανε... μαγιερ κάναμε 3 φορές και οι 3 έδειξαν αλλεργία Αλλά είναι καλύτερα οι εξετάσεις..πχ τα πυοσφαιρια ήταν αρνητικά. Δεν του δίνω πάντα συμπλήρωμα  μόνο όταν τον βλέπω να πεινάει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δυσκολεύομαι να καταλάβω, γι αυτό και προσπαθώ να σε ρωτησω συγκεκριμένα πράγματα, γιατί από τις απαντήσεις σου  κάτι δεν κολλάει, μπορεί και απλά ότι είσαι κουρασμένη :)

 

1) Πόσες φορές θηλάζει το εικοσιτετράωρο;

2) Για πόση ώρα θηλάζει;

3) Σε μια συνηθισμένη μέρα, πόσα μπουκάλια συμπλήρωμα παίρνει και πόσο έχει το κάθε μπουκάλι;

4) Πόσο βάρος παίρνει;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Πόσες φορές θηλάζει,πόση ώρα, πόσες φορές παίρνει συμπλήρωμα και από πόσο, πόση ώρα κοιμάται;

Γιατί δεν έχετε σηκώσει το στρώμα όπως σας είπε η γιατρός;

Θηλάζει κάθε 2 ωρες μιση ωρα με 40 λεπτά και όταν τον βλέπω ότι θέλει τον αφήνω και άλλο αν και ζουλαω το στήθος και δεν βγάζει καθολου γαλα... συμπλήρωμα δεν του δίνω πάντα... Όταν τον βλέπω ότι γλιφετσι και δεν είναι ήρεμος του δίνω... πίνει πλέον μέχρι 60ml το πολύ... Αλλά όχι πάντα για παράδειγμα μπορεί να του κάνω και να μην πιει καθολου ή να πιει 10ml. Γενικά δεν τον ζοριζω... βάρος πήρε 1 κιλό στξν τελευταία επίσκεψη απλα τον προηγούμενο μήνα μου έπινε περισσότερο ξενο και και έπινε κάθε 3 ωρες... κοιμάται συνήθως μιση με μια ώρα μετά το γεύμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Αιμα στισ πανεσ ποσεσ φορεσ ειδεσ? 

Σασ εγραψε ο γιατροσ εξετασεισ αιματοσ κ κοπρανων?? Η ουρολοιμωξη κ η γαστρεντεριτιδα κανουν αιματακι..

Μηπωσ αδικα ταλαιπωρεισαι με διαιτα??

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δυστυχώς δυσκολεύομαι να καταλάβω, γι αυτό και προσπαθώ να σε ρωτησω συγκεκριμένα πράγματα, γιατί από τις απαντήσεις σου  κάτι δεν κολλάει, μπορεί και απλά ότι είσαι κουρασμένη

Χίλια συγγνώμη γι αυτό... Είμαι και πολύ κουρασμένη και περισσότερο εξαντλημένη... Δεν μπορώ άλλο να τρώω μακαρόνια και ψωμί...Και δεν ξέρω Τ θα κάνω  με αυτή την κατάσταση στεναχωριέμαι γιατ δεν ξέρω Τ να κανω...Έχει όντως αλλεργία ο μικρός ή τζαπα γίνονται όλα Αυτά? 

Just now, tzenaki1982 είπε:

Αιμα στισ πανεσ ποσεσ φορεσ ειδεσ? 

Σασ εγραψε ο γιατροσ εξετασεισ αιματοσ κ κοπρανων?? Η ουρολοιμωξη κ η γαστρεντεριτιδα κανουν αιματακι..

Μηπωσ αδικα ταλαιπωρεισαι με διαιτα??

Αιμα ειδα ελάχιστα μια φορά μετά η εξέταση κοπράνων έδειχνε αίμα...φανερά στην ουσία δεν έχω δει παρα μονο 1 που ήταν σαν μια κουκκίδα 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γιατρός, αν συνέβαιναν αυτά σε εμένα:

- δε θα έκανα δίαιτα σε τίποτα πέραν των γαλακτοκομικών, σόγιας, άντε και μοσχάρι

- θα πέταγα το συμπλήρωμα στα σκουπίδια και θα θήλαζα περισσότερο αν το μωρό έδειχνε ότι πεινάει κι άλλο

- θα σήκωνα το στρώμα του μωρού 

 

Κι επειδή δεν είμαι γιατρός, θα σου έλεγα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Υπάρχουν μωρά που έχουν πολύ πιο έντονα συμπτώματα από όσα λες, το μωρό σου δεν καταλαβαίνω καν να έχει κάτι. Οι πολλές κενώσεις ή η γκρινια σε μωρό που βάει βάρος είναι κάτι που μάλλον δεν θα ανησυχούσε ιδιαίτερα κανέναν, οπότε νομίζω ότι σε έχει πανικοβάλλει η αλλεργιολόγος είτε από άγνοια είτε δεν ξέρω για τι άλλο. Πήγαινε να σας δει άλλος ένας γιατρός. Πού μένεις; Πολλές μαμάδες εδώ μπορούμε να σου συστήσουμε παιδιάτρους που θα σας βοηθήσουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Χωρίς να είμαι γιατρός, αν συνέβαιναν αυτά σε εμένα:

- δε θα έκανα δίαιτα σε τίποτα πέραν των γαλακτοκομικών, σόγιας, άντε και μοσχάρι

- θα πέταγα το συμπλήρωμα στα σκουπίδια και θα θήλαζα περισσότερο αν το μωρό έδειχνε ότι πεινάει κι άλλο

- θα σήκωνα το στρώμα του μωρού 

 

Κι επειδή δεν είμαι γιατρός, θα σου έλεγα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Υπάρχουν μωρά που έχουν πολύ πιο έντονα συμπτώματα από όσα λες, το μωρό σου δεν καταλαβαίνω καν να έχει κάτι. Οι πολλές κενώσεις ή η γκρινια σε μωρό που βάει βάρος είναι κάτι που μάλλον δεν θα ανησυχούσε ιδιαίτερα κανέναν, οπότε νομίζω ότι σε έχει πανικοβάλλει η αλλεργιολόγος είτε από άγνοια είτε δεν ξέρω για τι άλλο. Πήγαινε να σας δει άλλος ένας γιατρός. Πού μένεις; Πολλές μαμάδες εδώ μπορούμε να σου συστήσουμε παιδιάτρους που θα σας βοηθήσουν. 

Το στρώμα του μωρού το έχω σηκώσει ακομα και στο πορτ μπεμπέ που πάμε βόλτες... Γιάννενα μένω... Όσο για τον θηλασμο το έχω παλέψει παρα πολυ για αποκλειστικό γιαυ κ γω δ2ν θέλω να του δίνω συμπλήρωμα Αλλά δεν το καταφερα... τον είχα στο στήθος μέρα νύχτα κοιμόταν μιση ωρα και πάλι μετά στο στήθος Αφού μολις τον έπαιρνα από εκεί έκλαιγε όμως από ολα αυτό ανεβασα πυρετό 10 μερες... Και ήταν και μετά το νοσοκομείο οπότε κατέληξα να δίνω συμπλήρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Χίλια συγγνώμη γι αυτό... Είμαι και πολύ κουρασμένη και περισσότερο εξαντλημένη... Δεν μπορώ άλλο να τρώω μακαρόνια και ψωμί...Και δεν ξέρω Τ θα κάνω  με αυτή την κατάσταση στεναχωριέμαι γιατ δεν ξέρω Τ να κανω...Έχει όντως αλλεργία ο μικρός ή τζαπα γίνονται όλα Αυτά? 

Αιμα ειδα ελάχιστα μια φορά μετά η εξέταση κοπράνων έδειχνε αίμα...φανερά στην ουσία δεν έχω δει παρα μονο 1 που ήταν σαν μια κουκκίδα 

Θα σου πω τι μου ειπε ο δθκοσ μασ παοδιατροσ οτσν του τηλ για 3 τελιτσεσ αιμα που ειχε η 2η μου κορη..

Πωσ δεν μιλαμε για αλλεργοα με τετοια μικρη ποσοτητα..κ πωσ μπορει να ναι κ μια γαστρεντεριτιδα..

Ξαναειδα κουκιδεσ κ δεν μπηκα καν στην διαδικασια να τον ξαναπαρω.

Αρχισα να απεχω σπο φανερα απο μονη μου αλλα γοα λιγεδ μερεσ τωρα τα χω ξαναβαλει στη ζιατροφη μου κ απλα δεν υπερβαλλω.

Οι πανεσ μασ συνεχιζουν να ειναι διαρροικεσ αλλα ο γιατροσ μασ δεν ανησυχει..

Η μαγερ μονο αιμα ανιχνευει..τιποτα σλλο.

Ισωσ απλα εχει μια ευαισθησια το εντερακι.κ δεν νομιζω να ειναι αλλςργια..

Παρε μια 2η γνωμη.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Θα σου πω τι μου ειπε ο δθκοσ μασ παοδιατροσ οτσν του τηλ για 3 τελιτσεσ αιμα που ειχε η 2η μου κορη..

Πωσ δεν μιλαμε για αλλεργοα με τετοια μικρη ποσοτητα..κ πωσ μπορει να ναι κ μια γαστρεντεριτιδα..

Ξαναειδα κουκιδεσ κ δεν μπηκα καν στην διαδικασια να τον ξαναπαρω.

Αρχισα να απεχω σπο φανερα απο μονη μου αλλα γοα λιγεδ μερεσ τωρα τα χω ξαναβαλει στη ζιατροφη μου κ απλα δεν υπερβαλλω.

Οι πανεσ μασ συνεχιζουν να ειναι διαρροικεσ αλλα ο γιατροσ μασ δεν ανησυχει..

Η μαγερ μονο αιμα ανιχνευει..τιποτα σλλο.

Ισωσ απλα εχει μια ευαισθησια το εντερακι.κ δεν νομιζω να ειναι αλλςργια..

Παρε μια 2η γνωμη.

 

Ναι θ πάω κ σε άλλο γιατρό γιατ νομίζω πως έχετε δίκιο κ αγχωνομαι περισσότερο.. σας δίκιο Ευχαριστώ με βοηθήσατε παρα Πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου να σας ρωτήσω και κάτι τελευταίο? Τώρα ήταν η ωρα να φάει μετά το μπανακι του λοιπόν έκλαιγε για να φάει... πάω να τον βαλω στο στήθος κ ενώ πήγαινε να φάει έβγαινε, έμπαινε και μετά  έκλαιγε... με τα πολλα κάθισε λίγο και μετά ξαναεκλαιγε... τον ερεψα και τον εβαλα στο άλλο στήθος και πάλι το ιδιο.. Πηγαιεν να πιπιλισει και έκλαιγε μετά... του έδωσα ξενο και ήπιε 50ml... Και τώρα τον κρατάω αγκαλιά Αλλά κάπως ζορίζεται, βογγαει και όταν τον αφήνω κάτω κλαιει... Τ μποριε να φταιει Τώρα? Να σημειώσω ότι πεινούσε γάίτ έτρωγε και τα χέρια του...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Αχ κορίτσια μου να σας ρωτήσω και κάτι τελευταίο? Τώρα ήταν η ωρα να φάει μετά το μπανακι του λοιπόν έκλαιγε για να φάει... πάω να τον βαλω στο στήθος κ ενώ πήγαινε να φάει έβγαινε, έμπαινε και μετά  έκλαιγε... με τα πολλα κάθισε λίγο και μετά ξαναεκλαιγε... τον ερεψα και τον εβαλα στο άλλο στήθος και πάλι το ιδιο.. Πηγαιεν να πιπιλισει και έκλαιγε μετά... του έδωσα ξενο και ήπιε 50ml... Και τώρα τον κρατάω αγκαλιά Αλλά κάπως ζορίζεται, βογγαει και όταν τον αφήνω κάτω κλαιει... Τ μποριε να φταιει Τώρα? Να σημειώσω ότι πεινούσε γάίτ έτρωγε και τα χέρια του...

Μήπως έχει κολικούς το μωρό και ζορίζεται εμείς είχαμε τέτοια συμπεριφορά όταν είχε κολικούς εγώ δεν θηλαζα αλλα θυμαμαι πεινουσε εβγαζε τη θηλη του μπιμπερο εκλαιγε την ξανά έβαζε έπινε λίγο έκλαιγε άντε πάλι τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Μήπως έχει κολικούς το μωρό και ζορίζεται εμείς είχαμε τέτοια συμπεριφορά όταν είχε κολικούς εγώ δεν θηλαζα αλλα θυμαμαι πεινουσε εβγαζε τη θηλη του μπιμπερο εκλαιγε την ξανά έβαζε έπινε λίγο έκλαιγε άντε πάλι τα ίδια

Δεν νομίζω... Δεν μαζεύει ούτε τα ποδαράκια του κ όταν τον έχω όρθιο κ τον κουνάω σταματάει.. Αυτό κάνω κ τώρα... Ενώ νυσταζει δεν μπορεί να κοιμηθεί αν πάω να τον κοιμισω κλαει Ούτε στήθος θέλει π το πιπιλαει για να κοιμηθει

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Αχ κορίτσια μου να σας ρωτήσω και κάτι τελευταίο? Τώρα ήταν η ωρα να φάει μετά το μπανακι του λοιπόν έκλαιγε για να φάει... πάω να τον βαλω στο στήθος κ ενώ πήγαινε να φάει έβγαινε, έμπαινε και μετά  έκλαιγε... με τα πολλα κάθισε λίγο και μετά ξαναεκλαιγε... τον ερεψα και τον εβαλα στο άλλο στήθος και πάλι το ιδιο.. Πηγαιεν να πιπιλισει και έκλαιγε μετά... του έδωσα ξενο και ήπιε 50ml... Και τώρα τον κρατάω αγκαλιά Αλλά κάπως ζορίζεται, βογγαει και όταν τον αφήνω κάτω κλαιει... Τ μποριε να φταιει Τώρα? Να σημειώσω ότι πεινούσε γάίτ έτρωγε και τα χέρια του...

Κ εμενα κανει ακριβωσ το ιδιο πολλεσ φορεσ..κ απλα πεειμενω ποτε θα ηρεμησει για να μπει στο στηθοσ.

Τα χερακια στο στομα παντωσ δεν σημαινει πωσ πειναει το μωρο..ειναι αναπτυξιακο σταδιο..κ εγω ξεχνιεμαι πολλεσ φορεσ οταν το βλεπω κ την βαζω στο στηθοσ..αλλα οταν με διωχνει κ δεν θελει θυμαμαι πωσ ειναι αναπτυξ σταδιο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Κ εμενα κανει ακριβωσ το ιδιο πολλεσ φορεσ..κ απλα πεειμενω ποτε θα ηρεμησει για να μπει στο στηθοσ.

Τα χερακια στο στομα παντωσ δεν σημαινει πωσ πειναει το μωρο..ειναι αναπτυξιακο σταδιο..κ εγω ξεχνιεμαι πολλεσ φορεσ οταν το βλεπω κ την βαζω στο στηθοσ..αλλα οταν με διωχνει κ δεν θελει θυμαμαι πωσ ειναι αναπτυξ σταδιο

Ααα ενταξει να μην3 ανησυχώ! Ναι το γνώριζω ότι είναι αναπτυξιακό στάδιο απλα δεν έχει αρχίσει ακομα να τα βάζει Συνέχεια... μονο όταν πεινάει τ κάνει προς το παρών!! Χίλια Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θέλω να μου πείτε οσες μανουλες θηλαζαν και έκαναν αποχη από τα γαλακτοκομικα λογω θετικής μαγιερ, πως κινήθηκαν οταν τελικα η μαγιερ βγηκε αρνητική μετα απο την αποχη; κάνατε εισαγωγή μετα στη δικια σας διατροφή; ή στη διατροφή του μωρού αν και όταν φάγανε στερεές; δεν το έχω συζητήσει ακομα με τη παιδίατρο αλλα θέλω να ξέρω τι γίνεται συνήθως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 said:

Θέλω να μου πείτε οσες μανουλες θηλαζαν και έκαναν αποχη από τα γαλακτοκομικα λογω θετικής μαγιερ, πως κινήθηκαν οταν τελικα η μαγιερ βγηκε αρνητική μετα απο την αποχη; κάνατε εισαγωγή μετα στη δικια σας διατροφή; ή στη διατροφή του μωρού αν και όταν φάγανε στερεές; δεν το έχω συζητήσει ακομα με τη παιδίατρο αλλα θέλω να ξέρω τι γίνεται συνήθως. 

Γειά σου, πρώτα κάνεις εισαγωγή στην δική σου διατροφή, νομίζω αρχίζεις με γιαούρτι που είναι πιο ήπιο από το γάλα και παρατηρεις αντιδράσεις από το μωρό. Αν δεν υπάρχουν συνεχίζεις σταδιακά με τυρί και τα υπόλοιπα γαλακτοκομικα. Έμενα προσωπικά ο παιδίατρος μου είπε να εισάγω γιαούρτι και στη διατροφή του παιδιού εφόσον δεν παρουσίασε αντίδραση στα γαλακτοκομικα που έτρωγα εγώ. Το παιδί μου ήταν τότε  7μιση μηνών. Θα έλεγα  όμως να συμβουλεύτεις το γιατρο προτού δώσεις στο παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...