Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

πρίν από 41 λεπτά , Annitamik είπε:

Στην περίοδο της καραντίνας ζυμωνα ψωμί, γιατί ήθελα να αποφύγω τις περιττές μετακινήσεις, αλλά αργότερα έπαιρνα ψωμί από φούρναρη δικό μας, ο οποίος γνώριζε την κατάσταση και μου έδινε ότι πιο αγνό. Αλλά σε γενικές γραμμές ναι, δε πρόσεχα να είναι ελευθέρας. Εύχομαι να έχεις δίκιο και να είμαστε από τις απλές περιπτώσεις. Να σε ρωτήσω; Η κόρη δηλαδή θεωρείς ότι δε τρώει καθόλου τυρί και γάλα επειδή αργήσατε να το εισαγετε στη διατροφή της; Αποκλείεται να μην της αρέσει σαν γεύση; Αυτό θα μπορούσε να ισχύει για κάθε τρόφιμο που γίνεται αργά η εισαγωγή; Ρωτάω γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες.

Ολοι βαζουν ξυδι στο προζυμι τουσ...κ σιγουρα ακουμπουσε κ σε ιχνη...οποτε νομιζω πωσ ειστε καλα..

Γενικα ο παιδιατροσ μου χε πει πωσ οσο πιο νωρισ δοκιμασει κ οσο πιο πολλα τοσο το καλυτερο εινςι νς δεχτει τισ τροφεσ..

Στην μεγαλη μου  επειδη η παιδογαστρεντερολογοσ ειχε τον 1ο λογο στην διατροφη τησ κορησ τα συζητουσα με τον παιδιατρο αλλα μεχρι εκει...κ αυτοσ ο ιδιοσ μεχρι που εφτασε 6μηνων δεν επενεβαινε..αλλα μετα μου τονιζε πωσ συνηθωσ αυτα παιρνανε απο τον 6ο κ μετα κ να ξεκινησω να τρωω κ πωσ μετα δεν θα δεχεται ευκολα..αλλα ημουν τοσο τρομαγμενη που δεν τον ακουσα...εμασ οταν εκανε αιμα για 1η φορα ηταν μεγαλη ποσοτητα..νομιζα θα εχανα το παιδι οταν το ειδα..οποτε ημουν τρομακρατημενη ..

Τωρα εχω κ μια μικρη που ειναι 8.5 μηνων..αν κ δεν ειμαι υπερ με τισ κρεμεσ τισ ετοιμεσ..οταν ηρθε η ωρα για στερρεσ εκανα οτι μου πε..κ ρυζαλευρο εδωσα..κ φαριν λακτε..κ ολα με μετρο..απο φιλεσ που εχουμε μωρα στην ιδια ηλικια βλεπω οωσ η δικη μου τρωει καλυτερα..κ αν συγκρινω κ με την μεγαλη μου νονιζω ειμαστε σε καλυτερη μοιρα..κρεμεσ ετοιμεσ πλεον τρωμε μια στο τοσο...τισ αντικαταστησαμε με τραχανα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Vasil2020 είπε:

Καλημέρα, πιο συγκεκριμένα κάνω αποχή από :

Μοσχάρι: 45 μέρες

Αυγό: 45

Χοιρινό:43

Κοτόπουλο: 36

Γαλακτοκομικά και τα ίχνη και σόγια: 33

Ρύζι: 36

Ντομάτα: 27

Ταχίνι: 23

Βρόμη: 22

Γαλοπούλα: 19

Σιτάρι: 12

ξηρους καρπούς: 9

Μέλι: 6

ψάρι: 8

Τώρα έκοψα και άλλα...τα όσπρια τις μελιτζάνες και τα πολλά φρούτα (έτρωγα εποχής) βασικά τις τελευταίες 4 μέρες τρώω μόνο πατάτες, γλυκοπατατες, μήλα, καφέ, μαρούλι, σπανακι, νεκταρίνια , λίγο πεπόνι και χθες έφαγα και κολοκύθι και ήπια ίσως λίγο παραπάνω καφέ. 

Σήμερα τώρα το πρωι έκανε μια πάνα με πολύ αίμα. Είχε κάνει μια πρώτη φορά πολλά κακά με πολλές βλέννες και σε κάποια λίγα σημεία είχε μικρές κλωστούλες αίμα και μετά έκανε το πολύ αίμα πάλι είχε βλέννες αλλά έβγαλε και στο τέλος πιο διάφανα με αίμα...χθες πχ δεν είχε καθόλου αίμα είχε βέβαια βλέννες και σε μια πάνα ήταν λίγο υδαρή και  πιο πρασινωπα. 

Το θέμα είναι πως δεν είναι όλες οι πάνες με αίμα ή ίδιο χρώμα ακολουθεί σαν μοτίβο...

ξεκιναει το πρωί συνήθως με πιο πορτοκαλοκαφε με  βλέννες συνήθως όχι αίμα ή πολύ λίγο, μετά πρασινίζουν και γίνονται πιο υδαρή συνήθως έχουν και αφρό προς το τελος με πιο πολλές βλέννες και πιο πολύ αίμα και το απόγευμα είναι λιγότερα σε ποσότητα και καλύτερα σε ποιότητα λιγότερη βλέννη και όχι αίμα.. 

Στις 9 του μήνα κάτι τον είχε ερεθίσει πολύ ξεκίνησε έντονο συγκαμα (περιπρωκτικα), έκανε πιο πολλές γουλιές και πράσινα σκούρα κακά με πηχτές βλέννες. 4 μέρες ήταν αυτή η εικόνα και μετά άρχισε να βελτιώνεται. Είχα φάει στις 8 φυστικοβουτυρο και θεώρησα ότι ήταν αυτό, οπότε έκοψα και όλους τους ξηρούς καρπούς. Εν τω μεταξύ έχουμε και ραγαδα... Είχε καμμιά κοπέλα αντίστοιχα ραγάδα; Σήμερα είδα αρκετό αίμα χωρίς βλέννες που απορροφήθηκε από την πάνα μήπως ήταν από την ραγαδα;

Δεν έχω καταλάβει λέμε θέλει 1 μήνα να καθαρίσει δικαιολογείται αυτή η εικόνα που έχει; Δλδ άλλες μέρες πολύ χάλια (υδαρή, βλέννες αιμα, πράσινα κλπ) και άλλες λίγο βελτιωμένα και μετά πάλι χαλιά κλπ; Όταν λέω βελτιωμένα δεν εννοώ σε καμμία περίπτωση τα φυσιολογικά (τέτοια έχω να δω πολύ πολύ καιρό) εννοώ πιο πορτοκαλοκαφε με σπορακια και λιγότερες βλέννες

 

7 ώρες πρίν, Vasil2020 είπε:

Πιο πολύ απογοητεύομαι... Ο τελευταίος γιατρός βέβαια μου είπε ότι θα μου πέσουν τα δόντια και το παιδί θα πάθει αναιμία...αλλά έχω ακούσει διάφορα από γιατρούς. Το χειρότερο ήτανε με τον γυναικολόγο ήθελα να κάνω vbac και μου τα μασαγε τελευταία στιγμή. Είχα τελική ημερομια Κυριακή του Πάσχα και Μ.Τεταρτη άλλαξα γιατρό τα κατάφερα τελικά αλλά είμαι offtopic οπότε αν υπάρχει σχετικό θέμα είναι μια ιστορία που αξίζει μάλλον να την γράψω...για να ξέρουν να προσέχουν και οι άλλες μανουλες...επίσης θα ήθελα κι εγώ να βρω παιδίατρο που να στηρίζει τον θηλασμό και στα δύσκολα!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Σίγουρα είστε δύσκολη περίπτωση για να λες ότι βλέπεις ακόμα αρκετό αίμα στην πάνα. Λυπάμαι που τα περνάς αυτά... Είναι πολύ ψυχοφθόρο. Αυτά που λες ότι έκοψες τα έκοψες από μόνη σου ή σου είπε κάποιος; Πχ για παράδειγμα έγραψες ότι έκοψες το ταχίνι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το δικό μου μωρό έβγαζε αίμα και το μόνο που έτρωγα ήταν χαλβάς και ταχίνι για πρωινό και ήθελα να τα κόψω και ο παιδογαστρεντερολογος μου είχε πει όχι, ότι είναι ακόμα η επιρροή από τα γαλακτοκομικά. Πρέπει οπωσδήποτε να μιλήσεις με κάποιον πιο έμπειρο γιατρό στις αλλεργίες , να δείτε αναλυτικά τι τρως. Βγάλε φωτογραφίες με το κινητό τις πάνες να δείξεις στον παιδοαλλεργιολόγο. Εμένα αυτό μου έλεγε. Παίρνεις επιπλέον ασβέστιο σε δισκία και βιταμίνες; Δε γίνεται να κόψεις τόσα από τη διατροφή σου χωρίς να παίρνεις μια ενίσχυση. Ο γιατρός σε φόβισε ότι θα έχετε και συ και το παιδί αλλά σου έδωσε ασβέστιο και βιταμίνες; Κουράγιο, σκέψου ότι είναι προσωρινό, δε μένουν αυτές οι αλλεργίες για πάντα, θέλει όμως υπομονή και να βρεις γιατρό που σε στηρίζει. Ευτυχώς το μωρό σου , όπως έγραψες σε προηγούμενο ποστ, έχει πολύ καλή ανάπτυξη, οπότε μέχρι στιγμής η αλλεργία δεν το επηρεάζει σε αυτό και είναι πολύ σημαντικό. Είπες γέννησες με φυσιολογικό μετά από καισαρική; Αν θες γράψε κάποια στιγμή την εμπειρία σου. Εγώ με καισαρική γέννησα, και αν και πήγαν πολύ καλά τα πράγματα για μένα γιατί πραγματικά ο τοκετός μου δεν είχε εξέλιξη, νομίζω ότι η αλλεργία συνδέεται με την καισαρική, δηλαδή αυξάνει τις  πιθανότητες κάτι τέτοιο διάβασα, δεν ξέρω αν ισχύει. Και δε θα ήθελα να ξανακάνω αν ποτέ κάνω άλλο παιδί. Τέλος πάντων, και εγώ βγήκα εκτός θέματος. Καλή επιτυχία με τον παιδοαλλεργιολόγο!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Vasil2020 said:

Πιο πολύ απογοητεύομαι... Ο τελευταίος γιατρός βέβαια μου είπε ότι θα μου πέσουν τα δόντια και το παιδί θα πάθει αναιμία...αλλά έχω ακούσει διάφορα από γιατρούς. Το χειρότερο ήτανε με τον γυναικολόγο ήθελα να κάνω vbac και μου τα μασαγε τελευταία στιγμή. Είχα τελική ημερομια Κυριακή του Πάσχα και Μ.Τεταρτη άλλαξα γιατρό τα κατάφερα τελικά αλλά είμαι offtopic οπότε αν υπάρχει σχετικό θέμα είναι μια ιστορία που αξίζει μάλλον να την γράψω...για να ξέρουν να προσέχουν και οι άλλες μανουλες...επίσης θα ήθελα κι εγώ να βρω παιδίατρο που να στηρίζει τον θηλασμό και στα δύσκολα!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Είστε σίγουροι ότι το αίμα δεν προέρχεται από την ραγαδα? Αυτό που σου είπε ο γιατρός με τα δόντια είναι από τα πιο απαράδεκτα που έχω ακούσει αλήθεια. Ρώτα και σε άλλο θέμα για παιδίατρο υπέρ του θηλασμου. Εγώ ξέρω έναν και θα σου στείλω πμ. Καλή δύναμη εύχομαι 

12 hours ago, tzenaki1982 said:

Καλη επιτυχια κοριτσι..να μασ γραψεισ πωσ πηγε...κ μην φοβασαι..δεν θα του κανεισ κακο..αν δεισβαντιδραση σταματασ..εμεισ που αργησαμε πολυ να τα ξεκινησουμε ακομη κ τωρα που κοντευειβτα 3 δεν τρωει πολλα γαλακτοκομικα..κσθολου θα ελεγα..γι αυτο ξεκινα...

Να σε ρωτησω? Το κρεασ κ τα ψαριανοταν εκανεσ αποχη ηταν ελευθευρασ?? 

Να ρωτήσω κάτι, γνωρίζω ότι γενικά είναι καλύτερα τα ελεύθερας και τα προτιμώ κι εγώ αλλά τι σχέση έχουν με την αλλεργία? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

 

Σίγουρα είστε δύσκολη περίπτωση για να λες ότι βλέπεις ακόμα αρκετό αίμα στην πάνα. Λυπάμαι που τα περνάς αυτά... Είναι πολύ ψυχοφθόρο. Αυτά που λες ότι έκοψες τα έκοψες από μόνη σου ή σου είπε κάποιος; Πχ για παράδειγμα έγραψες ότι έκοψες το ταχίνι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το δικό μου μωρό έβγαζε αίμα και το μόνο που έτρωγα ήταν χαλβάς και ταχίνι για πρωινό και ήθελα να τα κόψω και ο παιδογαστρεντερολογος μου είχε πει όχι, ότι είναι ακόμα η επιρροή από τα γαλακτοκομικά. Πρέπει οπωσδήποτε να μιλήσεις με κάποιον πιο έμπειρο γιατρό στις αλλεργίες , να δείτε αναλυτικά τι τρως. Βγάλε φωτογραφίες με το κινητό τις πάνες να δείξεις στον παιδοαλλεργιολόγο. Εμένα αυτό μου έλεγε. Παίρνεις επιπλέον ασβέστιο σε δισκία και βιταμίνες; Δε γίνεται να κόψεις τόσα από τη διατροφή σου χωρίς να παίρνεις μια ενίσχυση. Ο γιατρός σε φόβισε ότι θα έχετε και συ και το παιδί αλλά σου έδωσε ασβέστιο και βιταμίνες; Κουράγιο, σκέψου ότι είναι προσωρινό, δε μένουν αυτές οι αλλεργίες για πάντα, θέλει όμως υπομονή και να βρεις γιατρό που σε στηρίζει. Ευτυχώς το μωρό σου , όπως έγραψες σε προηγούμενο ποστ, έχει πολύ καλή ανάπτυξη, οπότε μέχρι στιγμής η αλλεργία δεν το επηρεάζει σε αυτό και είναι πολύ σημαντικό. Είπες γέννησες με φυσιολογικό μετά από καισαρική; Αν θες γράψε κάποια στιγμή την εμπειρία σου. Εγώ με καισαρική γέννησα, και αν και πήγαν πολύ καλά τα πράγματα για μένα γιατί πραγματικά ο τοκετός μου δεν είχε εξέλιξη, νομίζω ότι η αλλεργία συνδέεται με την καισαρική, δηλαδή αυξάνει τις  πιθανότητες κάτι τέτοιο διάβασα, δεν ξέρω αν ισχύει. Και δε θα ήθελα να ξανακάνω αν ποτέ κάνω άλλο παιδί. Τέλος πάντων, και εγώ βγήκα εκτός θέματος. Καλή επιτυχία με τον παιδοαλλεργιολόγο!

Σχετικά με το ταχινι, το σουσαμι είναι αλλεργιογονο. Κ εγώ έτρωγα χαλβα και ταχινι όσο έκανα αποχή από τα γαλακτοκομικα αλλά μπορεί το μωρό της κοπέλας να έχει και αλλεργία στο σουσαμι δεν αποκλείεται. Επίσης από βιταμίνες οι δικοί μου γιατροί (γυναικολογος, παθολογος και παιδίατρος) είχαν πει όχι συμπλήρωμα ασβεστιου αλλά βιταμίνης D για την βελτιστοποιηση της απορρόφησης του ασβεστίου. Εσένα ασβέστιο σου πρότειναν?

12 hours ago, Vasil2020 said:

Καλημέρα, πιο συγκεκριμένα κάνω αποχή από :

Μοσχάρι: 45 μέρες

Αυγό: 45

Χοιρινό:43

Κοτόπουλο: 36

Γαλακτοκομικά και τα ίχνη και σόγια: 33

Ρύζι: 36

Ντομάτα: 27

Ταχίνι: 23

Βρόμη: 22

Γαλοπούλα: 19

Σιτάρι: 12

ξηρους καρπούς: 9

Μέλι: 6

ψάρι: 8

Τώρα έκοψα και άλλα...τα όσπρια τις μελιτζάνες και τα πολλά φρούτα (έτρωγα εποχής) βασικά τις τελευταίες 4 μέρες τρώω μόνο πατάτες, γλυκοπατατες, μήλα, καφέ, μαρούλι, σπανακι, νεκταρίνια , λίγο πεπόνι και χθες έφαγα και κολοκύθι και ήπια ίσως λίγο παραπάνω καφέ. 

Σήμερα τώρα το πρωι έκανε μια πάνα με πολύ αίμα. Είχε κάνει μια πρώτη φορά πολλά κακά με πολλές βλέννες και σε κάποια λίγα σημεία είχε μικρές κλωστούλες αίμα και μετά έκανε το πολύ αίμα πάλι είχε βλέννες αλλά έβγαλε και στο τέλος πιο διάφανα με αίμα...χθες πχ δεν είχε καθόλου αίμα είχε βέβαια βλέννες και σε μια πάνα ήταν λίγο υδαρή και  πιο πρασινωπα. 

Το θέμα είναι πως δεν είναι όλες οι πάνες με αίμα ή ίδιο χρώμα ακολουθεί σαν μοτίβο...

ξεκιναει το πρωί συνήθως με πιο πορτοκαλοκαφε με  βλέννες συνήθως όχι αίμα ή πολύ λίγο, μετά πρασινίζουν και γίνονται πιο υδαρή συνήθως έχουν και αφρό προς το τελος με πιο πολλές βλέννες και πιο πολύ αίμα και το απόγευμα είναι λιγότερα σε ποσότητα και καλύτερα σε ποιότητα λιγότερη βλέννη και όχι αίμα.. 

Στις 9 του μήνα κάτι τον είχε ερεθίσει πολύ ξεκίνησε έντονο συγκαμα (περιπρωκτικα), έκανε πιο πολλές γουλιές και πράσινα σκούρα κακά με πηχτές βλέννες. 4 μέρες ήταν αυτή η εικόνα και μετά άρχισε να βελτιώνεται. Είχα φάει στις 8 φυστικοβουτυρο και θεώρησα ότι ήταν αυτό, οπότε έκοψα και όλους τους ξηρούς καρπούς. Εν τω μεταξύ έχουμε και ραγαδα... Είχε καμμιά κοπέλα αντίστοιχα ραγάδα; Σήμερα είδα αρκετό αίμα χωρίς βλέννες που απορροφήθηκε από την πάνα μήπως ήταν από την ραγαδα;

Δεν έχω καταλάβει λέμε θέλει 1 μήνα να καθαρίσει δικαιολογείται αυτή η εικόνα που έχει; Δλδ άλλες μέρες πολύ χάλια (υδαρή, βλέννες αιμα, πράσινα κλπ) και άλλες λίγο βελτιωμένα και μετά πάλι χαλιά κλπ; Όταν λέω βελτιωμένα δεν εννοώ σε καμμία περίπτωση τα φυσιολογικά (τέτοια έχω να δω πολύ πολύ καιρό) εννοώ πιο πορτοκαλοκαφε με σπορακια και λιγότερες βλέννες

Το πρόβλημα είναι το αίμα, ούτε το χρώμα ούτε η σύσταση και ίσως και ούτε οι βλεννες. Το αίμα είναι αυτό που καταδεικνυει αλλεργία. Αν το αίμα είναι από τη ραγαδα όλα τα άλλα μπορεί να είναι στο πλαίσιο του φυσιολογικου. Δεν ισχύει ότι τα μόνα νορμάλ κακά είναι τα μουσταρδι με σπορακια, απλά είναι τα πιο τυπικά, τα θηλαζοντας μωρά μπορεί να έχουν κακά πράσινα, υδαρη και με βλενα και να ειναι νορμάλ. Πρέπει να σιγουρευτεις από πού προέρχεται το αίμα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Αυτά που λες ότι έκοψες τα έκοψες από μόνη σου ή σου είπε κάποιος; Πχ για παράδειγμα έγραψες ότι έκοψες το ταχίνι

Τα περισσότερα τα έκοψα από μόνη, για το ταχίνι βέβαια μου είπε η παιδίατρος ότι είναι στα αλλεργιογόνα. Βασικά εγώ εκοβα πράγματα με την ελπίδα ότι θα βρω αυτό που τον πειράζει και μετά σκεφτόμουνα να κάνω επαναεισαγωγες. Έλα όμως που δεν σταματαγε με τίποτα το αίμα ... ίσα ίσα που έγινε καθημερινό φαινόμενο από ένα σημείο και μετά. Κάπου εκεί άρχισα να αγχώνομαι , οι παιδίατροι που έψαξα εδώ δεν έδιναν σημασία - μου έλεγαν πως δεν θα βγάλω άκρη οπότε καλύτερα να σταματήσω τον θηλασμό- οπότε κατέληξα να έχω κόψει όλα αυτά  και δεν μπορώ να ξεκινήσω να βάζω τίποτα γιατί η εικόνα δεν έχει αλλάξει και αφού δεν έχει αλλάξει πώς θα ξέρω αν το καινούργιο που έβαλα τον πείραξε; Έχω καταγραφή του τι τρώω αναλυτικά και τις κενώσεις του μωρού και ώρες που θήλασε και κάνεις δεν ασχολείται.... Εν τω μεταξύ θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο πώς μπορώ να βγάλω άκρη με το ημερολόγιο...πόσες ώρες πριν από τις προβληματικές πάνες να κοιτάω; Πχ με το φυστικοβούτυρο, που θεωρώ ότι τον πείραξε, το έφαγα πρωί και ξεκίνησε την επόμενη μέρα το πρωί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Είστε σίγουροι ότι το αίμα δεν προέρχεται από την ραγαδα? Αυτό που σου είπε ο γιατρός με τα δόντια είναι από τα πιο απαράδεκτα που έχω ακούσει αλήθεια. Ρώτα και σε άλλο θέμα για παιδίατρο υπέρ του θηλασμου. Εγώ ξέρω έναν και θα σου στείλω πμ. Καλή δύναμη εύχομαι 

Όχι δεν είμαι σίγουρη! Για αυτό σκέφτηκα να μας δεί και παιδογαστρεντερολόγος. Πολύ θα ήθελα να βρω επιτέλους παιδίατρο! Σε ευχαριστώ, στείλε μου!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Παίρνεις επιπλέον ασβέστιο σε δισκία και βιταμίνες; 

Είχα ξεκινήσει να παίρνω και ασβεστιο και σίδηρο πριν αρκετές μέρες. Όμως νομίζω έκαναν δυσκοιλιότητα στο μωρό...δλδ μια μέρα δεν έκανε καθόλου κακά ενώ φυσιολογικά κάνει 4-5 φορές και την μεθεπόμενη έκανε πάρα πολλά με ζόρι στην αρχή και στο τέλος αυτής της κένωσης έβγαλε πρώτη φορά πολύ αίμα...εγώ το συνδύασα με τα συμπληρώματα δεν ξέρω αν έκανα καλά.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Σχετικά με το ταχινι, το σουσαμι είναι αλλεργιογονο. Κ εγώ έτρωγα χαλβα και ταχινι όσο έκανα αποχή από τα γαλακτοκομικα αλλά μπορεί το μωρό της κοπέλας να έχει και αλλεργία στο σουσαμι δεν αποκλείεται. Επίσης από βιταμίνες οι δικοί μου γιατροί (γυναικολογος, παθολογος και παιδίατρος) είχαν πει όχι συμπλήρωμα ασβεστιου αλλά βιταμίνης D για την βελτιστοποιηση της απορρόφησης του ασβεστίου. Εσένα ασβέστιο σου πρότειναν?

Έκανες καλά και το επισημανες γιατί εγώ δεν το έγραψα καλά. Πολλά μπορεί να είναι αλλεργιογόνα, όπως φυσικά και το ταχίνι, αλλά το έφερα σαν παράδειγμα γιατί και εγώ έκοψα πολλά πράγματα από μόνη μου που θεωρούνται αλλεργιογόνα αλλά η οδηγία που πήρα από τον γιατρό ήταν άλλη. Μου είχε πει τότε ότι ελάχιστα έως καθόλου κάνει το ταχίνι ( στο δικό μου μωρό τονίζω) και τη περισσότερη ζημιά κάνουν τα γαλακτοκομικά. Για αυτό ρώτησα την κοπέλα αν τα έκοψε μόνη της. Πρέπει να την κατατοπίσει κάποιος πάρα να αποκλείσει ολόκληρες ομάδες τροφίμων μόνη της. Ναι ασβέστιο με βιταμίνη D3 παίρνω ακόμα και τώρα. Επίσης επειδή ξέχασα να το γράψω και μένα μου είπαν ότι το πρόβλημα όχι το χρώμα από τα κακά αλλά το αίμα.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Annitamik said:

Έκανες καλά και το επισημανες γιατί εγώ δεν το έγραψα καλά. Πολλά μπορεί να είναι αλλεργιογόνα, όπως φυσικά και το ταχίνι, αλλά το έφερα σαν παράδειγμα γιατί και εγώ έκοψα πολλά πράγματα από μόνη μου που θεωρούνται αλλεργιογόνα αλλά η οδηγία που πήρα από τον γιατρό ήταν άλλη. Μου είχε πει τότε ότι ελάχιστα έως καθόλου κάνει το ταχίνι ( στο δικό μου μωρό τονίζω) και τη περισσότερη ζημιά κάνουν τα γαλακτοκομικά. Για αυτό ρώτησα την κοπέλα αν τα έκοψε μόνη της. Πρέπει να την κατατοπίσει κάποιος πάρα να αποκλείσει ολόκληρες ομάδες τροφίμων μόνη της. Ναι ασβέστιο με βιταμίνη D3 παίρνω ακόμα και τώρα. Επίσης επειδή ξέχασα να το γράψω και μένα μου είπαν ότι το πρόβλημα όχι το χρώμα από τα κακά αλλά το αίμα.

Τα  γαλακτοκομικα είναι ο κύριος ένοχος για δυσανεξια /αλλεργία για την πλειοψηφία των μωρων, απλώς αν δεν δεις αλλαγή με την άποχη από τα γαλακτοκομικα τότε είναι κάτι άλλο και μετά αρχίζεις να κόβεις με την σειρά διαφορα αλλεργιογονα ή οξινα πχ σόγια, εσπεριδοειδη/ντομάτα κλπ και φτάνεις και στο σουσαμι κάποια στιγμή αν δεν δεις βελτίωση με τα προηγούμενα δεν θυμάμαι καλά τώρα τη σειρά αλλά υπάρχει πρωτόκολλο.

Link to comment
Share on other sites

Θελω πολυ να τα διαβασω ολα αλλα δεν προλαβαινω..

Θελω να απαντησω στην ερωτηση με την ραγαδα...θα σου πω οτι μου πε η παιδογαστρεντςρολογοσ..

Ειχαμε κ εμεισ οταν ημασταν 55 ημερων..κ θεωρησαμε πωσ εφταιγε αυτο..οταν επισκεφτηκα την παιδογαστρεντεριλογο μου εξηγησε πωσ σε τοσο μικρεσ ηλικιεσ..που τα κακα δεν εχουν σχηματιστει..οι ραγαδεσ σζετιζονται με την αλλεργικη πρωκτοκολοτιδα..δεν εχω βρει αλλον γιατρο που να μου χει πει πωσ 2φταιγε η ραγαδα..

Ενημερωσε τον παιδιατρο σου..αλλα απο αυτα που ξερω δυστυχωα φταιει η αλλεργια..

@Vasil2020

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Είστε σίγουροι ότι το αίμα δεν προέρχεται από την ραγαδα? Αυτό που σου είπε ο γιατρός με τα δόντια είναι από τα πιο απαράδεκτα που έχω ακούσει αλήθεια. Ρώτα και σε άλλο θέμα για παιδίατρο υπέρ του θηλασμου. Εγώ ξέρω έναν και θα σου στείλω πμ. Καλή δύναμη εύχομαι 

Να ρωτήσω κάτι, γνωρίζω ότι γενικά είναι καλύτερα τα ελεύθερας και τα προτιμώ κι εγώ αλλά τι σχέση έχουν με την αλλεργία? 

Γιατι τα περισσοτερα τρεφονται με τροφεσ οπωσ πχ η σογια ή ο οροσ γαλακτοσ κ αλλεσ τροφεσ που απαγορευονται στην αλλεργια απο γαλακτοκομικα..περναν κ στον δικο μασ οργανισμο

On 19/7/2020 at 1:14 ΜΜ, Vasil2020 είπε:

Καλημέρα, πιο συγκεκριμένα κάνω αποχή από :

Μοσχάρι: 45 μέρες

Αυγό: 45

Χοιρινό:43

Κοτόπουλο: 36

Γαλακτοκομικά και τα ίχνη και σόγια: 33

Ρύζι: 36

Ντομάτα: 27

Ταχίνι: 23

Βρόμη: 22

Γαλοπούλα: 19

Σιτάρι: 12

ξηρους καρπούς: 9

Μέλι: 6

ψάρι: 8

Τώρα έκοψα και άλλα...τα όσπρια τις μελιτζάνες και τα πολλά φρούτα (έτρωγα εποχής) βασικά τις τελευταίες 4 μέρες τρώω μόνο πατάτες, γλυκοπατατες, μήλα, καφέ, μαρούλι, σπανακι, νεκταρίνια , λίγο πεπόνι και χθες έφαγα και κολοκύθι και ήπια ίσως λίγο παραπάνω καφέ. 

Σήμερα τώρα το πρωι έκανε μια πάνα με πολύ αίμα. Είχε κάνει μια πρώτη φορά πολλά κακά με πολλές βλέννες και σε κάποια λίγα σημεία είχε μικρές κλωστούλες αίμα και μετά έκανε το πολύ αίμα πάλι είχε βλέννες αλλά έβγαλε και στο τέλος πιο διάφανα με αίμα...χθες πχ δεν είχε καθόλου αίμα είχε βέβαια βλέννες και σε μια πάνα ήταν λίγο υδαρή και  πιο πρασινωπα. 

Το θέμα είναι πως δεν είναι όλες οι πάνες με αίμα ή ίδιο χρώμα ακολουθεί σαν μοτίβο...

ξεκιναει το πρωί συνήθως με πιο πορτοκαλοκαφε με  βλέννες συνήθως όχι αίμα ή πολύ λίγο, μετά πρασινίζουν και γίνονται πιο υδαρή συνήθως έχουν και αφρό προς το τελος με πιο πολλές βλέννες και πιο πολύ αίμα και το απόγευμα είναι λιγότερα σε ποσότητα και καλύτερα σε ποιότητα λιγότερη βλέννη και όχι αίμα.. 

Στις 9 του μήνα κάτι τον είχε ερεθίσει πολύ ξεκίνησε έντονο συγκαμα (περιπρωκτικα), έκανε πιο πολλές γουλιές και πράσινα σκούρα κακά με πηχτές βλέννες. 4 μέρες ήταν αυτή η εικόνα και μετά άρχισε να βελτιώνεται. Είχα φάει στις 8 φυστικοβουτυρο και θεώρησα ότι ήταν αυτό, οπότε έκοψα και όλους τους ξηρούς καρπούς. Εν τω μεταξύ έχουμε και ραγαδα... Είχε καμμιά κοπέλα αντίστοιχα ραγάδα; Σήμερα είδα αρκετό αίμα χωρίς βλέννες που απορροφήθηκε από την πάνα μήπως ήταν από την ραγαδα;

Δεν έχω καταλάβει λέμε θέλει 1 μήνα να καθαρίσει δικαιολογείται αυτή η εικόνα που έχει; Δλδ άλλες μέρες πολύ χάλια (υδαρή, βλέννες αιμα, πράσινα κλπ) και άλλες λίγο βελτιωμένα και μετά πάλι χαλιά κλπ; Όταν λέω βελτιωμένα δεν εννοώ σε καμμία περίπτωση τα φυσιολογικά (τέτοια έχω να δω πολύ πολύ καιρό) εννοώ πιο πορτοκαλοκαφε με σπορακια και λιγότερες βλέννες

1η απορια μου..το κρεασ κ τα ψαρια ειναι ελευθερασ που τρωσ?? 

2 δεν ανεφερεσ πουθενα το ξυδι..το ξυδι εχει καζεινη που σχετιζεται με την αλλεργια..καταναλωνεισ ξυδι?? Ή κρασι???

3 Ψωμι? Αγοραζεισ ή φτιαχνεισ?? Γιατι αν αγοραζεισ μπορει να εχει ιχνη κ σιγουρα εχει κ ξυδι..

Γενικα οτι προιον εχει αρωματικεσ κ χρωστικεσ το αποφευγουμε ακομη κ αν δεν περιεχει γαλακτοκομικα...

Οσο αφορα τισ πανεσ..απο ενα μωρο που θηλαζει μην περιμενεισ να δεισ συγκεκριμενο χρωμα κ υφη..γενικα ειναι υδαρη.. 

4 Οταν λεσ πολυ αιμα??? 

Γενικα με την αποχη θα πρεπε να δεισ καποια βελτιωση..οι κολικοι σασ δεν βελτιωθηκαν??? Μην κοιτασ μονο την συσταση απο τισ κενωσεισ..δεσ την γενικη εικονα..

Εμεισ οταν ξεκινησα αποχη στην αρζη μειωθηκαν οι κολικοι..κ οι πανεσ δεν καθαρισαν πριν τον μηνα..ειχα σχεδον καθε μερα αιματακι..αλλεσ λιγο αλλεσ πιο πολυ..

Αλλα εκανα πολυ αυστηρη αποχη..εψαχνα τισ ετικετεσ..ουτε βουτυρο επιτρεπεται στην αποχη..

Πηγαινα για καφε εξω..κ τουσ ελεγα για τα κουταλια..

Γενικα εχεισ αποκλεισει πολλεσ τροφεσ..που δεν σχετιζονται με την αλλεργια απο γαλακτοκομικα..ποιοσ σου τα κοψε ολα αυτα?? Απο μονη σου??

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 said:

Γιατι τα περισσοτερα τρεφονται με τροφεσ οπωσ πχ η σογια ή ο οροσ γαλακτοσ κ αλλεσ τροφεσ που απαγορευονται στην αλλεργια απο γαλακτοκομικα..περναν κ στον δικο μασ οργανισμο

1η απορια μου..το κρεασ κ τα ψαρια ειναι ελευθερασ που τρωσ?? 

2 δεν ανεφερεσ πουθενα το ξυδι..το ξυδι εχει καζεινη που σχετιζεται με την αλλεργια..καταναλωνεισ ξυδι?? Ή κρασι???

3 Ψωμι? Αγοραζεισ ή φτιαχνεισ?? Γιατι αν αγοραζεισ μπορει να εχει ιχνη κ σιγουρα εχει κ ξυδι..

Γενικα οτι προιον εχει αρωματικεσ κ χρωστικεσ το αποφευγουμε ακομη κ αν δεν περιεχει γαλακτοκομικα...

Οσο αφορα τισ πανεσ..απο ενα μωρο που θηλαζει μην περιμενεισ να δεισ συγκεκριμενο χρωμα κ υφη..γενικα ειναι υδαρη.. 

4 Οταν λεσ πολυ αιμα??? 

Γενικα με την αποχη θα πρεπε να δεισ καποια βελτιωση..οι κολικοι σασ δεν βελτιωθηκαν??? Μην κοιτασ μονο την συσταση απο τισ κενωσεισ..δεσ την γενικη εικονα..

Εμεισ οταν ξεκινησα αποχη στην αρζη μειωθηκαν οι κολικοι..κ οι πανεσ δεν καθαρισαν πριν τον μηνα..ειχα σχεδον καθε μερα αιματακι..αλλεσ λιγο αλλεσ πιο πολυ..

Αλλα εκανα πολυ αυστηρη αποχη..εψαχνα τισ ετικετεσ..ουτε βουτυρο επιτρεπεται στην αποχη..

Πηγαινα για καφε εξω..κ τουσ ελεγα για τα κουταλια..

Γενικα εχεισ αποκλεισει πολλεσ τροφεσ..που δεν σχετιζονται με την αλλεργια απο γαλακτοκομικα..ποιοσ σου τα κοψε ολα αυτα?? Απο μονη σου??

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Από,τι ξέρω ακόμα και τα ελεύθερας δεν σημαίνει ότι δεν ταιζονται και με άλλες τροφές πέραν από τη δική τους βοσκη. Ελεύθερας αναφέρεται κύριως στον τρόπο διαβίωσης όχι απαραίτητα στον τρόπο σιτησης. Πχ ένα κοτόπουλο μπορεί να είναι ελεύθερας αλλά να τρώει και καλαμπόκι κλπ γενικά να ταιζεται από τον άνθρωπο. Επίσης η δική μας αλλεργιολογος γενικά δεν ήταν τόσο αυστηρή, μάλιστα μου είχε πει ρητά ότι "είναι πλέον διεθνώς αποδεκτό ότι τα ίχνη δεν αποτελούν πρόβλημα" και με άφηνε να τρώω τρόφιμα που ανεγραφαν ότι ενδέχεται να περιέχουν ίχνη γάλακτος. Δεν ξέρω αν έκανε σωστά, απλώς αναφέρω και αυτή τη γνώμη. Πρόκειται για την ίσως πιο διάσημη αλλεργιολογο της Ελλάδας. Ξαναλέω, απλώς αναφέρω τι είχε πει σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

1η απορια μου..το κρεασ κ τα ψαρια ειναι ελευθερασ που τρωσ?? 

Καλημέρα! Αυτά που είχα φάει τελευταία φορά δεν ήταν -αλλα είναι πάνω από μήνα για τα κρέατα εκτός της γαλοπούλας- .Τώρα πήρα από συγγενή δικά του κρέατα (κοτόπουλο, γαλοπούλα, Κατσίκη). Πιο βιολογικά από αυτά δεν υπάρχουν. Από χθες ξεκίνησα με λίγο κοτόπουλο.

Από ψάρια έτρωγα ελευθέρας γαύρο, σαρδέλες κυρίως και τσιπούρα μια φορά είχα βρει ελευθέρας και σολομό που δεν είναι ελευθέρας.

7 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

2 δεν ανεφερεσ πουθενα το ξυδι

Ναι, δεν το ανέφερα....αλλά το γνωρίζω αυτό που λες μου το είχε πει η παιδίατρος και δεν χρησιμοποιώ 

 

7 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

3 Ψωμι? Αγοραζεισ ή φτιαχνεισ?? 

Έφτιαχνα δικό μου και προσεχα και τα αλεύρια και την μαγιά. Τώρα φτιάχνω δικό μου προζύμι αλλά δεν έχω επιχειρήσει ακόμα να φτιάξω ψωμί

 

Έχω δει αρκετές εκδοχές δυστυχώς...

Όταν λέω πολύ εννοώ να κοκκινίζει ένα μεγάλο κομμάτι της πάνας. Να φαίνεται και από την πίσω μεριά η κοκκινίλα....

7 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:
4 Οταν λεσ πολυ αιμα??
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Από,τι ξέρω ακόμα και τα ελεύθερας δεν σημαίνει ότι δεν ταιζονται και με άλλες τροφές πέραν από τη δική τους βοσκη. Ελεύθερας αναφέρεται κύριως στον τρόπο διαβίωσης όχι απαραίτητα στον τρόπο σιτησης. Πχ ένα κοτόπουλο μπορεί να είναι ελεύθερας αλλά να τρώει και καλαμπόκι κλπ γενικά να ταιζεται από τον άνθρωπο. Επίσης η δική μας αλλεργιολογος γενικά δεν ήταν τόσο αυστηρή, μάλιστα μου είχε πει ρητά ότι "είναι πλέον διεθνώς αποδεκτό ότι τα ίχνη δεν αποτελούν πρόβλημα" και με άφηνε να τρώω τρόφιμα που ανεγραφαν ότι ενδέχεται να περιέχουν ίχνη γάλακτος. Δεν ξέρω αν έκανε σωστά, απλώς αναφέρω και αυτή τη γνώμη. Πρόκειται για την ίσως πιο διάσημη αλλεργιολογο της Ελλάδας. Ξαναλέω, απλώς αναφέρω τι είχε πει σε εμένα.

Η κορη νου ειχε τοσο ασχημη αιμοραγια που προσωπικα το εψαχνα κ εγω οσο δεν πηγαινε αλλο..

Η παιδογαστρςντερολογισ εμασ μασ απαγορευε τα ιχνη..απο κρεατα μονο ελευυθερασ..κ ευτυχωσ που ειχαμε δικο μασ χοιρινο κ κοτεσ κ μοσχαρι( του πεθερου)  που ξεραμε τι τα ταιζει..

Ειχσ βρει κ μια ομαδα στο fb που εψαχναν τα προιοντα κ μιλουσαν με τισ εταιριεσ για τα συστατικα κ ετρωγα μονο απο αυτα..

Μονο ψωμι δεν αντςχα να ζυμωνω..μονο αυτο ηταν το παραπτωμα μου θεωρω.

Κ εγω θεωρω πωσ ειχα γινει υπερβολικη..ημουν πιο αυστηρη κ απο την παιδογαστρεντερολογο..αλλα ηταν τοσο ασχημεσ οι αιμοραγιεσ που ειχαμε που το τερματισα..

Δεν μετανιωνω που στερηθηκα μερικα πραγματα..το οτι εβλεπα βελτιωση με ικανοποιουσε..

Αν τι ξαναζουσα τωρα απο τον 7ο κ μετα θα εκανα προσπαθειεσ εισαγωγησ..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Τα  γαλακτοκομικα είναι ο κύριος ένοχος για δυσανεξια /αλλεργία για την πλειοψηφία των μωρων, απλώς αν δεν δεις αλλαγή με την άποχη από τα γαλακτοκομικα τότε είναι κάτι άλλο και μετά αρχίζεις να κόβεις με την σειρά διαφορα αλλεργιογονα ή οξινα πχ σόγια, εσπεριδοειδη/ντομάτα κλπ και φτάνεις και στο σουσαμι κάποια στιγμή αν δεν δεις βελτίωση με τα προηγούμενα δεν θυμάμαι καλά τώρα τη σειρά αλλά υπάρχει πρωτόκολλο.

Έχεις δίκιο, αλλά αυτό που θα επισημάνω εγώ είναι ότι πρέπει να αποκλείουμε τρόφιμα πάντα με τη συμβουλή γιατρού. Είναι κρίμα που η κοπέλα απέκλεισε τόσα πράγματα από την διατροφή της, ήδη είναι πολύ δύσκολο που πρέπει να κόψει το γάλα και τα ίχνη του ( γιατί τα περισσότερα τρόφιμα έχουν ίχνη γάλακτος) - εμένα τουλάχιστον μου είχαν να κόψω τα ίχνη- από ότι βλέπω ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και μας τρελαίνουν. Ειδικά αν βλέπεις το μικρό μωράκι σου με αίμα παθαίνεις κοκομπλοκο. Να μην το κάνει μόνη της πάντως τον αποκλεισμό, στο τέλος τι θα τρώει; Τελικά @Vasil2020 πήγες στον παιδοαλλεργιολόγο; Τι σου είπε; 

Παιδιά πάντως ξεκίνησα με τις ευχές της παιδιάτρου τα γαλακτοκομικά. Πολύ λίγο τυρί στο μεσημεριανό εδώ και τέσσερις μέρες. Μέχρι στιγμής καλά. Μόνο σε μια πάνα έβγαλε λίγο αίμα- κλωστές, το οποίο μου είπε η παιδίατρος ότι δεν το αξιολογεί κακό και είναι από την εισαγωγή , αλλά πρέπει να μη σταματήσω για να συνηθίσει. Οι επόμενες πάνες δεν είχαν καθόλου αίμα. Δε ξέρω πώς θα συνεχίσουμε. Εύχομαι καλά! Αν έχω κάποιο θέμα θα το γράψω πάλι για όσες κοπέλες αντιμετωπίζουν την αλλεργία στα μωρά τους. Καλή σας μέρα! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Γενικα με την αποχη θα πρεπε να δεισ καποια βελτιωση..οι κολικοι σασ δεν βελτιωθηκαν???

Ναι, είδα κάποια βελτίωση. Σταμάτησαν οι πολλές και μεγάλες γουλιές. Εμάς δεν έκανε ακριβώς κολικους, ήταν ανήσυχος πολύ πρωινές ώρες και έκανε περίεργους ήχους, δεν μπορώ να τους περιγράψω, και σαν βογγητά - εκτός αν ήταν και αυτά κολικοι- σταμάτησαν και αυτά

Just now, Annitamik είπε:

Τελικά @Vasil2020 πήγες στον παιδοαλλεργιολόγο; Τι σου είπε; 

Ναι πήγα. Του έκαναν τις δοκιμασίες νυγμου που δεν έδειξαν κάτι και μου είπε αυστηρή αποχή από τα γαλακτοκομικά και ότι άλλο εντοπίζω από την καταγραφή ότι τον ενοχλεί της είπα πχ για φυστίκι και αρακά, είπε πως πάνε μαζί συνήθως αυτά, από όσπρια μόνο φακές για αρχη και να πίνω ντεκαφεινε μονο. Επίσης είπε να αρχίσω να βάζω τροφές, είπε όλα να τα βάλω ακόμα και αυγό και μοσχάρι και πως θα μας ξαναδεί αρχές Σεπτεμβρίου και θα δει και την καταγραφη.

Φοβάμαι να τα βάλω όλα μαζί γιατί πάλι δεν θα βγάζω άκρη, οπότε ξεκίνησα σιγά σιγά και έβαλα από χθες κοτόπουλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasil2020 said:

Ναι, είδα κάποια βελτίωση. Σταμάτησαν οι πολλές και μεγάλες γουλιές. Εμάς δεν έκανε ακριβώς κολικους, ήταν ανήσυχος πολύ πρωινές ώρες και έκανε περίεργους ήχους, δεν μπορώ να τους περιγράψω, και σαν βογγητά - εκτός αν ήταν και αυτά κολικοι- σταμάτησαν και αυτά

Ναι πήγα. Του έκαναν τις δοκιμασίες νυγμου που δεν έδειξαν κάτι και μου είπε αυστηρή αποχή από τα γαλακτοκομικά και ότι άλλο εντοπίζω από την καταγραφή ότι τον ενοχλεί της είπα πχ για φυστίκι και αρακά, είπε πως πάνε μαζί συνήθως αυτά, από όσπρια μόνο φακές για αρχη και να πίνω ντεκαφεινε μονο. Επίσης είπε να αρχίσω να βάζω τροφές, είπε όλα να τα βάλω ακόμα και αυγό και μοσχάρι και πως θα μας ξαναδεί αρχές Σεπτεμβρίου και θα δει και την καταγραφη.

Φοβάμαι να τα βάλω όλα μαζί γιατί πάλι δεν θα βγάζω άκρη, οπότε ξεκίνησα σιγά σιγά και έβαλα από χθες κοτόπουλο.

Ε ναι βρε παιδί μου κι εσύ όλα τα είχες κόψει, χαίρομαι που σας τα είπε καλά ο γιατρός γιατί ήταν κρίμα να ταλαιπωρεισαι κι εσύ τόσο. Καλή δύναμη θα σου στείλω πμ αργότερα 

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2020 at 2:35 ΠΜ, Vasil2020 είπε:

Καλησπέρα, παρακολουθώ καιρό το forum αλλά είναι πρώτη φορά που γράφω. Έχουμε και εμείς θέμα με αλλεργίες, ανήκω στην κατηγορία που έχω κόψει τα πάντα και άκρη δεν έχω βγάλει... Ο μικρός είναι 2,5 μηνών με πολύ καλή ανάπτυξη. Εδώ και 1 μήνα και κάτι έχουμε σχεδόν καθημερινά αίμα και βλέννες... επίσης έχω παρατηρήσει κάποιες φορές πιο μεγάλες γουλιές. Κρατάω αναλυτικά ημερολόγιο του τι τρώω από τις 17 Μάη, πριν εμφανίσει δλδ την πρώτη κλωστούλα με αίμα (4/06) και αυτό γιατί ήταν ιδιαίτερα ανήσυχος σαν κάτι να τον πειραζει(γουλιές, βογγητά είχε κάνει και κάποιους εμετούς) είχα κόψει από  τότε τα γαλακτοκομικά όχι τα ίχνη. Όταν έκανε την πρώτη κλωστούλα και μετά έκοψα και τα ίχνη και αυγό και μοσχάρι. Βελτιώθηκαν οι αναγωγές, τα βογγητά, σταμάτησαν οι εμετοί (ακολουθούσα από την αρχή πρωτόκολλο θηλασμού για γοπ γιατί από νεογέννητο έκανε αναγωγές), αλλά το αίμα και οι βλέννες δεν σταμάτησαν. Δεν είχα υποστήριξη και από τον παιδίατρο ο οποίος χωρίς να ασχοληθεί μου είπε κόψε τα γαλακτοκομικά και αν δεν σταματήσει το αίμα θα κόψουμε το θηλασμό και θα πιει ειδικό γάλα....οπότε έκοψα πολλά πράγματα μαζι. Τώρα τρώω μόνο φρούτα εποχής (βερύκοκα, ροδάκινα, πεπόνι, καρπούζι, νεκταρίνια, μπανάνα) λαχανικά (πατάτα, καρότο, κολοκύθι, γλυκοπατάτα, πιπεριά, μελιτζάνα, φασολάκια, αρακά, σπανάκι, χόρτα) και όσπρια ( φασόλια, φακές, ρεβύθια) και μέλι και λάδι.  Τα τελευταία που έκοψα ήταν ξηροί καρποί(4 μέρες) και ψάρια(3 μέρες). Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.... δοκίμασα και άλλον παιδίατρο ο οποίος πιο πολύ με άγχωσε. Το συμπέρασμα από αυτά που μου είπε ήταν πως πολύ πιθανά δεν θα βγάλω άκρη και πως μπορεί να αρχίσει να επιρεαζεται η ανάπτυξη του παιδιού οπότε θα πρέπει να σταματήσω τον θηλασμό. Χρειάζομαι βοήθεια στο πώς θα εντοπίσω τι τον πειράζει, δεν μπορώ να βγάλω άκρη πόσες ώρες πριν από την πάνα που είχε αίμα πρέπει να ψάξω, τι σημαίνει βελτίωση κλπ θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά -ήδη ίσως σας κούρασα- αλλά νομίζω καλύτερα να μιλήσω με την aglaia ή όποια άλλη κοπέλα μπορεί. Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα μηνύματα του θέματος έχω δει και άλλες μανουλες που ήταν στην ίδια κατάσταση βρήκαν τελικά τι ακριβώς πείραζε τα παιδάκια τους; Γιατί δεν σταματαγε το αίμα με την απόχη; Να προσθέσω ότι εχουμε και ραγαδα και βάζουμε κρεμούλα. Συγνώμη για το μεγάλο post.

Αρχικα ν σου ζήσει. Κάνω αποχη 8 μήνες(γαλακτοκομικα, μοσχάρι) , που και που εχει περίεργα κακα ακομα αλλα οχι αιμα. Δοκίμασα καποιες φορες να φαω ιχνη η τυρι και δεν παρατηρησα κατι φοβερό. Τέλος πάντων νομίζω πως πρέπει να βρεις κάποιον πιο υποστηρικτικο γιατρό ή καλύτερα εναν παιδογαστρεντερολόγο. Ειπες ότι έχει ραγαδα, μήπως απο κει είναι το αιμα; τα βογγητα μπορει να είναι ηπιοι κολικοι και οι αναγωγες φυσιολογικοι ή ηπια γοπ. Δε ξέρω αν είναι το πρωτο σου παιδι αλλα εμένα ηταν το πρωτο μου και τα υπερσκεφτομουν ολα και στερηθηκα πολλα φαγητά χωρίς λόγο. Τα γαλακτοκομικα αν τον πειραζουν πραγματικά θα το μάθεις μετα το χρόνο με ραστ τεστ. Προς το παρον πηγαινε σε εναν γιατρο που θα ενδιαφερθει και θα το ψαξει. Οτι κι αν σου πουν για τον θηλασμό αν δε θελεις εσυ να τον κοψεις, να θυμασαι είναι ότι καλύτερο για τις αλλεργίες και για την γοπ. Για την ανάπτυξη του μωρού μην αγχώνεσαι αν βλέπεις οτι κάθε μηνα παιρνει βαρος είναι μια χαρά. Ελπίζω να μη σε μπερδεψα παραπάνω. Θυμήσου δεν είμαι γιατρός από την εμπειρία μου μιλάω. Εύχομαι ολα να περάσουν γρήγορα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 said:

Αρχικα ν σου ζήσει. Κάνω αποχη 8 μήνες(γαλακτοκομικα, μοσχάρι) , που και που εχει περίεργα κακα ακομα αλλα οχι αιμα. Δοκίμασα καποιες φορες να φαω ιχνη η τυρι και δεν παρατηρησα κατι φοβερό. Τέλος πάντων νομίζω πως πρέπει να βρεις κάποιον πιο υποστηρικτικο γιατρό ή καλύτερα εναν παιδογαστρεντερολόγο. Ειπες ότι έχει ραγαδα, μήπως απο κει είναι το αιμα; τα βογγητα μπορει να είναι ηπιοι κολικοι και οι αναγωγες φυσιολογικοι ή ηπια γοπ. Δε ξέρω αν είναι το πρωτο σου παιδι αλλα εμένα ηταν το πρωτο μου και τα υπερσκεφτομουν ολα και στερηθηκα πολλα φαγητά χωρίς λόγο. Τα γαλακτοκομικα αν τον πειραζουν πραγματικά θα το μάθεις μετα το χρόνο με ραστ τεστ. Προς το παρον πηγαινε σε εναν γιατρο που θα ενδιαφερθει και θα το ψαξει. Οτι κι αν σου πουν για τον θηλασμό αν δε θελεις εσυ να τον κοψεις, να θυμασαι είναι ότι καλύτερο για τις αλλεργίες και για την γοπ. Για την ανάπτυξη του μωρού μην αγχώνεσαι αν βλέπεις οτι κάθε μηνα παιρνει βαρος είναι μια χαρά. Ελπίζω να μη σε μπερδεψα παραπάνω. Θυμήσου δεν είμαι γιατρός από την εμπειρία μου μιλάω. Εύχομαι ολα να περάσουν γρήγορα. 

 

@Mikraki2207 εγώ όταν το.μωρο ήταν 7μιση μηνών σταμάτησα την αποχή. Πότε σκέφτεσαι να το κάνεις? Συνήθως μετά τους 6-7 μήνες το ξεπερνάνε νομίζω μπορείς να δοκιμάσεις σιγά σιγά την επανεισαγωγη εκτός βέβαια αν σε έχει συμβουλεψει διαφορετικά ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vasil2020 είπε:

 

Ναι πήγα. Του έκαναν τις δοκιμασίες νυγμου που δεν έδειξαν κάτι και μου είπε αυστηρή αποχή από τα γαλακτοκομικά και ότι άλλο εντοπίζω από την καταγραφή ότι τον ενοχλεί της είπα πχ για φυστίκι και αρακά, είπε πως πάνε μαζί συνήθως αυτά, από όσπρια μόνο φακές για αρχη και να πίνω ντεκαφεινε μονο. Επίσης είπε να αρχίσω να βάζω τροφές, είπε όλα να τα βάλω ακόμα και αυγό και μοσχάρι και πως θα μας ξαναδεί αρχές Σεπτεμβρίου και θα δει και την καταγραφη.

Φοβάμαι να τα βάλω όλα μαζί γιατί πάλι δεν θα βγάζω άκρη, οπότε ξεκίνησα σιγά σιγά και έβαλα από χθες κοτόπουλο.

Ευτυχώς βρήκες πιο υποστηρικτικό γιατρό! Ούτε σου είπε τίποτα για το θηλασμό που σου είπαν οι άλλοι, και σου είπε σιγά σιγά να αρχίσεις και να τρως διαφορετικά πράγματα. Σου είπε να παίρνεις βιταμίνη d ή ασβέστιο; Μην το αφήνεις, γιατί τα τραβάει από σένα το μωράκι. Δες και για άλλες πηγές ασβεστίου εκτός γαλακτοκομικών. Μη φοβάσαι , όλα καλά θα πάνε, βάζε τα σιγά σιγά και θα πάνε όλα σούπερ!

On 20/7/2020 at 10:27 ΠΜ, Vasil2020 είπε:

Είχα ξεκινήσει να παίρνω και ασβεστιο και σίδηρο πριν αρκετές μέρες. Όμως νομίζω έκαναν δυσκοιλιότητα στο μωρό...δλδ μια μέρα δεν έκανε καθόλου κακά ενώ φυσιολογικά κάνει 4-5 φορές και την μεθεπόμενη έκανε πάρα πολλά με ζόρι στην αρχή και στο τέλος αυτής της κένωσης έβγαλε πρώτη φορά πολύ αίμα...εγώ το συνδύασα με τα συμπληρώματα δεν ξέρω αν έκανα καλά.

Τώρα είδα την απάντηση σου, για κάποιο λόγο δεν μου τα βγάζει τα μηνύματα κατευθείαν. Για το σίδηρο άκουσα ότι κάνει όντως δυσκοιλιότητα στα μωράκια, ρώτα καλύτερα τον γιατρό σου. Αλλά αν έκανες εξετάσεις αίματος και δεν έχεις έλλειψη , δε χρειάζεται να πάρεις, τουλάχιστον αυτό μου είπαν οι δικοί μου γιατροί, τώρα που θα αρχίσεις να τρως και κρέας σιγά σιγά δε θα έχεις θέμα πιστεύω. Αλλά μου είχαν πει ότι το ασβέστιο χρειάζεται γιατί δεν το παίρνω από άλλες πηγές. Σου μεταφέρω τι μου είπαν, τώρα όπως είδες ο κάθε γιατρός λέει στη καθεμία και άλλα. Καλή αρχή με τη διατροφή σου!

Link to comment
Share on other sites

On 7/20/2020 at 10:27 AM, Vasil2020 said:

Είχα ξεκινήσει να παίρνω και ασβεστιο και σίδηρο πριν αρκετές μέρες. Όμως νομίζω έκαναν δυσκοιλιότητα στο μωρό...δλδ μια μέρα δεν έκανε καθόλου κακά ενώ φυσιολογικά κάνει 4-5 φορές και την μεθεπόμενη έκανε πάρα πολλά με ζόρι στην αρχή και στο τέλος αυτής της κένωσης έβγαλε πρώτη φορά πολύ αίμα...εγώ το συνδύασα με τα συμπληρώματα δεν ξέρω αν έκανα καλά.

Δυσκοιλιοτητα κάνει το ασβέστιο αν δεν κάνω λάθος. Πες το στον γιατρό σου αυτό γιατί δυσκοιλιοτητα και ραγαδα δεν είναι καλός συνδυασμός. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Vasil2020 είπε:

Ναι, είδα κάποια βελτίωση. Σταμάτησαν οι πολλές και μεγάλες γουλιές. Εμάς δεν έκανε ακριβώς κολικους, ήταν ανήσυχος πολύ πρωινές ώρες και έκανε περίεργους ήχους, δεν μπορώ να τους περιγράψω, και σαν βογγητά - εκτός αν ήταν και αυτά κολικοι- σταμάτησαν και αυτά

Ναι πήγα. Του έκαναν τις δοκιμασίες νυγμου που δεν έδειξαν κάτι και μου είπε αυστηρή αποχή από τα γαλακτοκομικά και ότι άλλο εντοπίζω από την καταγραφή ότι τον ενοχλεί της είπα πχ για φυστίκι και αρακά, είπε πως πάνε μαζί συνήθως αυτά, από όσπρια μόνο φακές για αρχη και να πίνω ντεκαφεινε μονο. Επίσης είπε να αρχίσω να βάζω τροφές, είπε όλα να τα βάλω ακόμα και αυγό και μοσχάρι και πως θα μας ξαναδεί αρχές Σεπτεμβρίου και θα δει και την καταγραφη.

Φοβάμαι να τα βάλω όλα μαζί γιατί πάλι δεν θα βγάζω άκρη, οπότε ξεκίνησα σιγά σιγά και έβαλα από χθες κοτόπουλο.

Κ μενα την ενοζλουσαν οι φακεσ..να τισ βραζεισ για ενα 10λεπτο με λιγο νερο κ μετα αυτο να το πετασ..εγω ετσι παρατηρησα πωσ μειωθηκαν φα συμπτωματα..

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2020 at 7:47 ΜΜ, maripoz είπε:

@Mikraki2207 εγώ όταν το.μωρο ήταν 7μιση μηνών σταμάτησα την αποχή. Πότε σκέφτεσαι να το κάνεις? Συνήθως μετά τους 6-7 μήνες το ξεπερνάνε νομίζω μπορείς να δοκιμάσεις σιγά σιγά την επανεισαγωγη εκτός βέβαια αν σε έχει συμβουλεψει διαφορετικά ο γιατρός.

Ειναι ενος τωρα. Δοκίμασα να φαω διαφορα και ναι μεν δεν είδα αιμα, δοκίμασα του έδωσα να φαει αυτος κατι και τα κακα βγαινουν ακονα χαλια και έχει λιγη ανησυχία. Ετσι αφού το αφησα τοσο πολυ και κλείσαμε χρονο χτες, θα κάνω λιγες μέρες υπομονή να κάνουμε εξετάσεις αίματος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 said:

Ειναι ενος τωρα. Δοκίμασα να φαω διαφορα και ναι μεν δεν είδα αιμα, δοκίμασα του έδωσα να φαει αυτος κατι και τα κακα βγαινουν ακονα χαλια και έχει λιγη ανησυχία. Ετσι αφού το αφησα τοσο πολυ και κλείσαμε χρονο χτες, θα κάνω λιγες μέρες υπομονή να κάνουμε εξετάσεις αίματος. 

Πρώτα τρως εσύ και περιμένεις κανα μήνα να του δώσεις. Δεν ξέρω τι σου έχει πει ο γιατρός σου βέβαια αλλά η σύγχρονη οδηγία είναι ότι κάνουμε εισαγωγή όλων των τροφών μετά τους έξι μήνες (δεν μιλάω προφανώς για αλάτι ή μέλι κλπ) όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Εκτός αν έχεις άλλες οδηγίες από τον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2020 at 8:43 ΜΜ, maripoz είπε:

Πρώτα τρως εσύ και περιμένεις κανα μήνα να του δώσεις. Δεν ξέρω τι σου έχει πει ο γιατρός σου βέβαια αλλά η σύγχρονη οδηγία είναι ότι κάνουμε εισαγωγή όλων των τροφών μετά τους έξι μήνες (δεν μιλάω προφανώς για αλάτι ή μέλι κλπ) όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Εκτός αν έχεις άλλες οδηγίες από τον γιατρό.

Οχι δεν εχω αλλες οδηγιες απο τον γιατρό μου. Για την ακρίβεια δςν ειχα καν οδηγιες. Μονη μου πορευτηκα και δικο μου το λάθος που καθυστερησα να δοκιμασω να φαω, εφαγα βέβαια αλλα επειδή δεν ειχα συνεννόηση με κάποιον γιατρο και εδώ στη περιοχη μου δεν υπάρχει κάποιος σχετικός δεν ήξερα τι να παρατηρήσω ακριβώς. Φοβόμουν πιο πολύ και λυπόμουν τη ταλαιπωρία του μωρου, γιατί ειχε πολύ γκρινια πρίν κοψω τα γαλακτοκομικα και συνδυαζα τη γκρίνια με πονο και προτιμούσα να το καθυστερήσω. Το ότι είναι καλύτερα να δίνουμε ολες τις τροφές νωρίς το γνωριζω κι αυτο έκανα εκτός απο τα γαλακτοκομικα και το μοσχάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...