Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Παντως εγω αυτο που καταλαβα μια που διανυουμε την περιοδο που τρωει στερεες κ παλι,δεν εχει καθολου να κανει με τη γευση των φαγητων τουλαχιστον στον δικο μου.Οσα του δοκιμαζω τις περιοδους που τρωει,απλα τα τρωει.Ενω οταν δεν θελει να φαει,τελειωσε δεν τρωει τιποτα!Ισως μονο φρουτα τα οποια παντα ηταν μια σταθερη αξια με λιγες μονο εξαιρεσεις.

Ας χαρω τωρα οσο κρατησει η φαση μας γιατι μετα παλι πικρα θα χουμε:lol:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Θέλω μέρες να γραψω αλλα όλο κάτι συμβαινει.

 

Πήγαμε στην Συριγου την προηγούμενη εβδομάδα. Δευτερα μας κόλλησε τα πατσ και εκανε το τεστ με τις σταγονες στο χερι. Οι σταγόνες αρνητικες και μου ειπε να κανω και μια μαγιερ. τα πατς τα εβγαλα Τεταρτη αρνητικα και η μαγιερ επίσης αρνητικη!!!!

Την Πέμτπη λοιπον μας είδε αναλυτικα. Με τη βούλα πλέον μου ειπε ελευθερο διαιτολόγιο εγω. Η μικρή οχι φυσικα....Μου εδωσε μια γραμμη και πραγματικα με βοηθησε πολυ.

Την βρήκα καταπλικτικη γιατρο πραγματικα. Πολυ λεπτομερής και σχολαστικη.

Εχουμε και ατοπικη....(το ανακαλυψα εκει) Ολο το χειμωνα η μικρη ειχε ξηρα μαγουλακια και γαμπουλες δεν ειχα δωσει ποτε σημασια εβαζα ενυδατικη ελεγα ειναι απο το κρυο.

Με ρωτησε λοιπον για μαγουλα και ποδια και εμεινα να την κοιταω καπως ετσι :shock:

Μου ειπε ειναι σημαδι ατοπικης και ενοχοποιειται για αλλεργια. Οπως και η δυσκοιλιότητα της μικρης. αφου δεν εχει αιμα δεν την πειραζει κατι πλεον μεσα απο το γαλα μου (κατα τα λεγόμενα της) αλλα δεν πρεπει να λαμβανει απευθειας απαγορευμενες τροφες.

Στον χρόνο θα πάμε για πρόκληση στο γαλα.

Παντως το διαιτολόγιο της μικρής περιλαμβάνει και μοσχαρι και πορτοκαλι.

Μοσχαρι δεν εχω δωσει ακομη, πορτοκαλι δινω μερα παρα μερα και εχει βελτιωθει η διςκοιλιότητα.

Ευχαριστώ πολυ που βρηκα την γιατρο αυτή, πραγματικα με εβαλε σε σειρα με το μωρο!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια...για τα στατιστικα σας.εκανα 2 παιδια.και οι δυο παρα πολυ δυσκολες εγκυμοσυνες.ςπο την αρχη μεχρι το τελος εμετοι,καουρες κλπ.και στις 2 εχασα κιλα αντι να βαλω.στην πρωτη μου κορη την νεφελη μου ρθε περιοδος τον 2 μηνα.η διατροφη μου ειχε τα παντα μεσα.δεν ειχε αλλεργιες.στον γιο μου οπως ξερετε απο την αρχη αλλεργια βαρβατη και παλι η περιοδος μου ρθε τον 2 μηνα.οσο για την διατροφη μου πολυ χαλια.αλλα απο τον 2 μηνα.οποτε δνε μετραει.γιατι 2 μηνες παλι ετρωγα τα παντα μεχρι να βγει το αιμα οποτε.....ειχα ηδη περιοδο.

βαλέρι κριμα ρε που τρωει μονο μπανανα.ετσι δεν εχεις κ επιλογες..σιγα σιγα οπμως ολα θα φτιαξουν..

Link to comment
Share on other sites

και γενικα οσες κοπελες εδω μεσα ειχαν δυσκολες εγκυμοσυνες με πολλους εμετους μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης και αλλεργια στη διαρκεια του θηλασμου στα παιδια, με εξαντλητικες διαιτες μπορει να μας πουν ποτε τελικα τους ηρθε η περιοδος και ετσι να καταλαβουμε εαν εχουν σχεση η διατροφη με την εναρξη της περιοδου σε θηλαζουσες μητερες

ενω εκεινες που ειχαν μια δυσκολη εγκυμοσυνη με εμετους εως το τελος (οποτε δεν μπορουσαν να φανε καλα)χωρις να χρειαστηκε να κανουν διαιτα και στη διαρκεια του θηλασμου, γιατι το παιδι δεν ηταν αλλεργικο, μπορουν να μας πουν ποτε τους ηρθε η περιοδος και να καταλαβουμε στο περιπου εαν συσχετιζονται τα διατροφικα αποθεματα με την εναρξη της περιοδου σε θηλαζουσες

 

Απ' όσα γνωρίζω τα διατροφικά μας αποθέματα δεν συσχετίζονται σημαντικά με τη διατροφή μας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά με τη διατροφή μας γενικά αλλά και με τη διατροφή της μαμάς μας, της γιαγιά μας κοκ.

 

Δηλαδή μπορεί εγώ τώρα να τρώω σωστά αλλά αν η μαμά μου κτλ είχανε σοβαρές διατροφικές ελλείψεις λόγω συνθηκών διαβίωσης τότε το πιο πιθανό είναι ότι έχω κι εγώ, εκτός και αν έχω φροντίσει να τις καλύψω, πχ με τα σωστά συμπληρώματα.

 

Γι' αυτό και είναι δύσκολο να ερευνηθεί επιστημονικά και τα πιο πολλά απ' αυτά που γνωρίζουμε είναι μέσω συστηματικής παρατήρησης.

Αλλά γενικά η διατροφή είναι πολύ δύσκολο να συσχετιστεί ορθά με πολλά θέματα υγείας (και εγκυμοσύνης, πχ αποβολές, και θηλασμού, πχ μη-ικανοποιητική σωματική και διανοητική ανάπτυξη του παιδιού).

 

Πιστεύω ότι υπάρχουνε και άλλοι παράγοντες πέρα από το θέμα της διατροφής που παίζουνε καθοριστικό ρόλο στο πότε μια κοπέλα που θηλάζει θα γίνει και πάλι γόνιμη, αλλά για την ώρα το τοπίο είναι θολό.

Απλά ο ισχυρισμός ότι η συχνότητα και η διάρκεια του αποκλειστικού θηλασμού είναι οι καθοριστικοί παράγοντες για το πόσο σύντομα μια μαμά θα αδιαθετήσει και πάλι φαίνεται να υποτιμά τη νοημοσύνη της φύσης μας, το κάθε μωράκι είναι μοναδικό και επομένως θηλάζει με το δικό του μοναδικό τρόπο, γιατί θα πρέπει να τηρεί κάποιες "προδιαγραφές" θηλασμού προκειμένου να το προστατεύσει η φύση από μια ενδεχόμενη εγκυμοσύνη της μαμάς του;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

βρε Ροσι μηπως ετυχε να διαβασεις πουθενα για τους λογους που μπορει μια εγκυμονουσα να εχει εμετους και αναγουλες μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης?

οι συμβατικη ιατρικη δεχεται οτι μπορει να οφειλεται σε μη ανοχη απο την εγκυμονουσα των προιοντων του μεταβολισμου του εμβρυου δηλ.ειναι σαν να δηλητηριαζεται ,ενας αλλος λογος ειναι η προδιαθεση του εμβρυου σε αλλεργιες με αποτελεσμα να υπαρχει απεχθεια της μητερας σε αυτες τις τροφες

 

Το λόγο αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ αλλά απ' την άλλη δεν διαβάζω και πολύ "συμβατικά" βιβλία! ;)

 

Χωρίς να έχω ερευνήσει και πολύ το θέμα (γιατί δεν είχα την παραμικρή ενόχληση σε καμία από τις εγκυμοσύνες μου) γνωρίζω στα σίγουρα ότι η διατροφή της μαμάς παίζει σημαντικό ρόλο.

Γι' αυτό και πολλοί εναλλακτικοί γιατροί προτείνουνε συμπληρώματα στις κοπέλες που αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα στην εγκυμοσύνη τους, πχ βιταμίνη Β6 (αν κάνεις ένα απλό google search για vitamin Β6 και morning sickness θα βρεις πολλές πληροφορίες).

 

Ένα αμερικάνικο βιβλίο που διάβαζα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της κόρης μου (σχετικά με τη διατροφή της εγκύου) έκανε αναφορά σε μια σχετική μελέτη του Πανεπιστημίου Αθηνών (!), σου την παραθέτω:

 

Researchers from the University of Athens conducted a study involving more than 100 women and found that vomiting and nausea during the first trimester were correlated with an unsuitable diet and big and infrequent meals; poor communication with their husbands and/or obstetricians; and stress, doubt, and inadequate information about pregnancy, childbirth, and healthy fetal development.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Θέλω μέρες να γραψω αλλα όλο κάτι συμβαινει.

 

Πήγαμε στην Συριγου την προηγούμενη εβδομάδα. Δευτερα μας κόλλησε τα πατσ και εκανε το τεστ με τις σταγονες στο χερι.

Ευχαριστώ πολυ που βρηκα την γιατρο αυτή, πραγματικα με εβαλε σε σειρα με το μωρο!!

 

 

παιδια με τη συ-ρ-ι-..-ου πως κλεινω ραντεβου?βρηκα το κινητο της στο ιντερνετ αλλα δε θελω να ενοχλω μονο και μονο για να κλεισω ραντεβου. τα απογευματινα της στο σωτηρια αργουν πολυ?

για βοηθηστε!

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια με τη συ-ρ-ι-..-ου πως κλεινω ραντεβου?βρηκα το κινητο της στο ιντερνετ αλλα δε θελω να ενοχλω μονο και μονο για να κλεισω ραντεβου. τα απογευματινα της στο σωτηρια αργουν πολυ?

για βοηθηστε!

 

 

καλημερα,εγω παντως στο κινητο την εχα παρει ηταν πολυ προθυμη κ μου εκλεισε ραντεβου.;)

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η βιβλιοθήκη της La Leche έχει ένα καταπληκτικό βιβλίο, το My child won't eat. Στο συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Δεν έχει "κόλπα" για να κάνεις ένα παιδί να φάει. Εξηγεί γιατί κάποια παιδιά τρώνε ενώ αλλα όχι και τι να μην κάνεις, ώστε το παιδί σου να φάει :wink:

σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη

που ειναι η βιβλιοθηκη της LA LECHE? στο ιντερνετ

 

 

 

Την Πέμτπη λοιπον μας είδε αναλυτικα. Με τη βούλα πλέον μου ειπε ελευθερο διαιτολόγιο εγω. Η μικρή οχι φυσικα....Μου εδωσε μια γραμμη και πραγματικα με βοηθησε πολυ.

μπραβο σας

 

Εχουμε και ατοπικη....(το ανακαλυψα εκει) Ολο το χειμωνα η μικρη ειχε ξηρα μαγουλακια και γαμπουλες δεν ειχα δωσει ποτε σημασια εβαζα ενυδατικη ελεγα ειναι απο το κρυο.
κλασικο συμπτωμα αλλεργιας

 

Μου ειπε ειναι σημαδι ατοπικης και ενοχοποιειται για αλλεργια
δεν ενοχοποιειται για την αλλεργια ,η αλλεργια ενοχοποιειται για την ατοπικη
. Οπως και η δυσκοιλιότητα της μικρης. αφου δεν εχει αιμα δεν την πειραζει κατι πλεον μεσα απο το γαλα μου (κατα τα λεγόμενα της) αλλα δεν πρεπει να λαμβανει απευθειας απαγορευμενες τροφες.

αυτο ειναι σιγουρο ?

 

 

 

γεια σας κοριτσια...για τα στατιστικα σας.εκανα 2 παιδια.και οι δυο παρα πολυ δυσκολες εγκυμοσυνες.ςπο την αρχη μεχρι το τελος εμετοι,καουρες κλπ.και στις 2 εχασα κιλα αντι να βαλω.στην πρωτη μου κορη την νεφελη μου ρθε περιοδος τον 2 μηνα.η διατροφη μου ειχε τα παντα μεσα.δεν ειχε αλλεργιες.στον γιο μου οπως ξερετε απο την αρχη αλλεργια βαρβατη και παλι η περιοδος μου ρθε τον 2 μηνα.οσο για την διατροφη μου πολυ χαλια.αλλα απο τον 2 μηνα.οποτε δνε μετραει.γιατι 2 μηνες παλι ετρωγα τα παντα μεχρι να βγει το αιμα οποτε.....ειχα ηδη περιοδο.

βαλέρι κριμα ρε που τρωει μονο μπανανα.ετσι δεν εχεις κ επιλογες..σιγα σιγα οπμως ολα θα φτιαξουν..

αρα σε σενα δεν υπαρχει συσχετιση της εναρξης της περιοδου με αμεσα διατροφικα αποθεματα

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα γνωρίζω τα διατροφικά μας αποθέματα δεν συσχετίζονται σημαντικά με τη διατροφή μας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά με τη διατροφή μας γενικά αλλά και με τη διατροφή της μαμάς μας, της γιαγιά μας κοκ.

α εσυ το πηγες πολυ μακρια ,ισως να εννοεις οτι η διατροφη της μητερας στη διαρκεια της εγκυμοσυνης επηρεαζει το DNA του εμβρυου οπως π.χ η ανεπαρκης διατροφη της εγκυμονουσας, μεταπολεμικα, σε φυλλικο οξυ ειχε σαν αποτελεσμα την αυξηση των περιστατικων σχιζοφρενειας σε αρκετους ενηλικες, που ομως γεννηθηκαν τοτε

 

τωρα εαν επηρεαζει η διατροφη της γιαγιας μου τα δικα μου αποθεματα διατροφης:?::?::?::?:

 

 

 

Δηλαδή μπορεί εγώ τώρα να τρώω σωστά αλλά αν η μαμά μου κτλ είχανε σοβαρές διατροφικές ελλείψεις λόγω συνθηκών διαβίωσης τότε το πιο πιθανό είναι ότι έχω κι εγώ, εκτός και αν έχω φροντίσει να τις καλύψω, πχ με τα σωστά συμπληρώματα.
το ειπα και παραπανω ,μπορει να επηρεαστει το γεννετικο υλικο

και για αυτο εχουν γινει ερευνες ,μια απο τις οποιες ειναι αυτη που ανεφερα

δεν μπορω να καταλαβω πως μπορουν να επηρεαστουν τα αποθεματα διατροφης με αυτην την λογικη

 

τελος παντων ,δυσκολο θεμα

 

 

Χωρίς να έχω ερευνήσει και πολύ το θέμα (γιατί δεν είχα την παραμικρή ενόχληση σε καμία από τις εγκυμοσύνες μου) γνωρίζω στα σίγουρα ότι η διατροφή της μαμάς παίζει σημαντικό ρόλο.
η διατροφη της μαμας παιζει ρολο στην εκδηλωση της αλλεργιας η στους εμετους?

εγω απο την δευτερη εβδομαδα ξεκινουσα τους εμετους και τις καουρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα αμερικάνικο βιβλίο που διάβαζα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της κόρης μου (σχετικά με τη διατροφή της εγκύου) έκανε αναφορά σε μια σχετική μελέτη του Πανεπιστημίου Αθηνών (!), σου την παραθέτω:

 

Παράθεση:

Researchers from the University of Athens conducted a study involving more than 100 women and found that vomiting and nausea during the first trimester were correlated with an unsuitable diet and big and infrequent meals; poor communication with their husbands and/or obstetricians; and stress, doubt, and inadequate information about pregnancy, childbirth, and healthy fetal development.

 

ευχαριστω και παλι

αλλα οταν τα συμπτωματα μου ξεκινουσαν σχεδον αμεσως ,με το που εμενα εγκυος ,τοτε τα αραια και ακαταλληλα γευματα ,σε μενα τουλαχιστον δεν επαιξαν ρολο,και αυτο συνεχιστηκε οχι για 3 μηνες αλλα για 9 ,με σαφη βελτιωση μετα τους 4-5 μηνες βεβαια

 

εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ,τους πρωτους μηνες ,ελεγα πο πο ειναι πολυ εγωιστικο να φερω σε αυτον τον κοσμο παιδι και ειχα τυψεις για αυτο ,αλλα μετα μου περασε αυτη η σκεψη:o:o ,ως αφορα δηλ.τα ψυχολογικα αιτια ,αλλα γιατι συνεχιστηκαν οι εμετοι μετα και σταματησαν μολις γεννησα?

αφου οταν γεννησα και το δευτερο μωρο που ειχε και αυτο παααααρα πολλα μαλια πισυεψα σε αυτο που λεει ο λαος οτι φταινε αυτα:oops::oops::oops:

τωρα υπολοιπες συνθηκες, που αναφερει η ερευνα ,μπορει να ισχυουν για αλλες μαμαδες,δεν ξερω

 

 

και γενικα το τριμηνο εμετων και αναγουλας ειναι το συνηθες και αποδιδεται σε ορμονικες αλλαγες ,συμφωνα μα την κλασικη ιατρικη

Link to comment
Share on other sites

α εσυ το πηγες πολυ μακρια ,ισως να εννοεις οτι η διατροφη της μητερας στη διαρκεια της εγκυμοσυνης επηρεαζει το DNA του εμβρυου οπως π.χ η ανεπαρκης διατροφη της εγκυμονουσας, μεταπολεμικα, σε φυλλικο οξυ ειχε σαν αποτελεσμα την αυξηση των περιστατικων σχιζοφρενειας σε αρκετους ενηλικες, που ομως γεννηθηκαν τοτε

 

Μάλλον μπερδευτήκαμε και φαίνεται ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα αλλά εσύ το αποκαλείς γενετικό υλικό κι εγώ nutritional reserves.

Για το folic acid αυτό που γνωρίζω είναι ότι αν η διατροφή της μαμάς είναι ανεπαρκής σ' αυτό πριν από τη σύλληψη τότε υπράχει πιθανότητα το έμβρυο να παρουσιάσει παραμορφώσεις στη σπονδυλική στήλη (αυτό με σχιζοφρένεια δεν το ξανάκουσα!).

Γι' αυτό και η οδηγία που λένε πολλοί γιατροί για τη λήψη συμπληρώματος folic acid από τις εγκυμονούσες είναι γελοία, αυτό θα έπρεπε να το λένε στις γυναίκες που προσπαθούνε να συλλάβουνε, και μάλιστα πολύ πριν τις προσπάθειες.

 

 

 

η διατροφη της μαμας παιζει ρολο στην εκδηλωση της αλλεργιας η στους εμετους?

εγω απο την δευτερη εβδομαδα ξεκινουσα τους εμετους και τις καουρες

 

Στους εμετούς και στις ναυτίες αναφέρεται η μελέτη που παρέθεσα και όχι στις αλλεργίες.

Τώρα αν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ ναυτιές/εμετών και αλλεργιών αυτό δεν το γνωρίζω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία της LLL προσφέρονται για δανεισμό στις συναντήσεις της ή μπορείς να τα αγοράσεις.

απο που να τααγορασω? ,στις συνατησεις δεν εχω παει

 

Μάλλον μπερδευτήκαμε και φαίνεται ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα αλλά εσύ το αποκαλείς γενετικό υλικό κι εγώ nutritional reserves.

οχι ,δεν νομιζω να μπερδευτηκαμε ,η μεταφραση του nutritional reserves δεν ειναι, ακριβως, διατροφικα αποθεματα δηλ.διατροφη ?

το γεννετικο υλικο η dna ειναι τα γονιδια μας

 

αυτο οκ (αυτό με σχιζοφρένεια δεν το ξανάκουσα!).
το εγραψα αυτο για να συσχετισω την διατροφη με την αλλαγη του DNA δηλ.των γονιδιων μας, σε βαθος χρονου

δηλ.με απλα λογια εαν εχω τωρα καλα επιπεδα φυλλικου οξεος(μιας και το ανεφερες) δεν σημαινει οτι εχω καλα αποθεματα ?,η μαμα μου(λεμε τωρα) μπορει και να μην ειχε φυσιολογικες τιμες φυλλικου, στη διαρκεια της εγκυμοσυνης συγκεκριμενα ,αυτο μπορει να επηρεασε τα δικα μου γονιδια ,οχι ομως τα δικα μου επιπεδα φυλλικου οξεος

 

Στους εμετούς και στις ναυτίες αναφέρεται η μελέτη που παρέθεσα και όχι στις αλλεργίες.

Τώρα αν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ ναυτιές/εμετών και αλλεργιών αυτό δεν το γνωρίζω.

εδω δεν προλαβες το τελευταιο μου μηνυμα ,μαλλον γραφαμε μαζι
Link to comment
Share on other sites

Rosi να σε ρωτησω κατι αλλο ,ο Μερκολα, ποσο αξιοπιστος ειναι? π.χ τα προβιοτικα του δεν ειναι αναγνωρισμενα απο τον εθνικο οργανισμο τροφημων και φαρμακων της Αμερικης ,ενω ο ιδιος ισχυριζεται οτι ειναι απο τα καλυτερα προβιοτικα και τα μελεταει εδω και 15 χρονια

δεν λεω οτι ο FDA ειναι ο πιο αξιοπιστος οργανισμος (δεν θυμαμαι να το τεκμηριωσω τωρα) αλλα τι μπορει να σημαινει αυτο ?ανηκει αυτη η τακτικη στις μη συμβατικες προσεγγισεις καποιων επιστημονων που δεν γινονται αποδεκτες απο τους υπολοιπους?

για τα υπολοιπα προιοντα του δεν γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Rosi να σε ρωτησω κατι αλλο ,ο Μερκολα, ποσο αξιοπιστος ειναι? π.χ τα προβιοτικα του δεν ειναι αναγνωρισμενα απο τον εθνικο οργανισμο τροφημων και φαρμακων της Αμερικης ,ενω ο ιδιος ισχυριζεται οτι ειναι απο τα καλυτερα προβιοτικα και τα μελεταει εδω και 15 χρονια

δεν λεω οτι ο FDA ειναι ο πιο αξιοπιστος οργανισμος (δεν θυμαμαι να το τεκμηριωσω τωρα) αλλα τι μπορει να σημαινει αυτο ?ανηκει αυτη η τακτικη στις μη συμβατικες προσεγγισεις καποιων επιστημονων που δεν γινονται αποδεκτες απο τους υπολοιπους?

για τα υπολοιπα προιοντα του δεν γνωριζω

 

Τι ρωτάς τώρα... γιατί να θέλει το FDA ν' αναγνωρίσει το οποιοδήποτε σκεύασμα που δεν είναι φαρμακευτικό ή τουλάχιστον δεν κατασκευάζεται από κάποια φαρμακευτική εταιρεία; :rolleyes:

Κάνουνε μεγάλο πόλεμο κι εκεί στους εναλλακτικούς γιατρούς όπως και τώρα στην Ευρώπη που προσπαθούνε να απαγορεύσουνε πολλά φυσικά σκευάσματα.

 

Μπορεί τα διατροφικά αποθέματα να μην είναι ακριβώς το ίδιο με το γενετικό υλικό αλλά το επηρεάζουνε άμεσα.

Κατά σύμπτωση μόλις διάβαζα αυτό το άρθρο του Mercola και βρήκα λινκ σ' αυτό: You Are What Your Grandmother Ate.

 

Δέστε το κι αυτό μια και σε ενδιαφέρει το θέμα της εγκυμοσύνης και της εκδήλωσης αλλεργιών:

No-Nonsense Guide to a Naturally Healthy Pregnancy and Baby.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eπιστρέψαμε και εμείς μετά από ένα δύσκολο 4ήμερο στην Αθήνα...εσείς που μένετε εκεί πώς επιβιώνετε??? Απαίσιες συνθήκες για να ζει κάποιος, χειρότερη από όταν φύγαμε πριν κάποια χρόνια.

 

Πήγαμε στο Σωτηρία για τα πατς. Το τρύπημα στο χεράκι ήταν αρνητικό ( όπως και την πρώτη φορά ), τα πατς έδειξαν αλλεργία σε :γάλα, αυγό, ρύζι και σόγια. Αυτά που είχα εντοπίσει και εγώ λίγο-πολύ. Το ψάρι βγήκε αρνητικό αλλά μου είπε ότι ίσως να φανεί στις εξετάσεις αίματος που κάναμε ( χρειάζονται περίπου ένα μήνα για τα αποτελέσματα ).

 

Μου είπε να μην δοκιμάσει κάτι από αυτά έως τους 15 μήνες και αφού βγούν οι αίματος θα κάνουμε ανακεφαλαίωση... Μας έγραψε και συνταγή για υποαλλεργικό αλλά όταν της εξήγησα οτι σκοπεύω να την θηλάσω εως τότε ήταν πολύ θετική.

 

Για το δερματάκι της μας έδωσε καινούργιες κρέμες γιατί η ατοπική καλπάζει και μια κρέμα ακόμη για το δαχτυλίδι στον πωπό της.

 

Αυτά τα νέα μας και αναμένουμε τις εξετάσεις...

 

Α, να σας πω και κάτι που με στεναχώρησε πολύ : μετά από εμάς είχε ραντεβού μια οικογένεια με μωράκι 4 μηνών. Ήταν ελλιποβαρές λόγω ΓΟΠ και αλλεργίας σε γάλα και αυγό. Για να καταλάβετε όταν το είδα νόμιζα πως δεν έχει σαραντήσει ακόμη. Το μωράκι αυτό αντί να πίνει το γαλατάκι της μαμάς του πίνει στοιχειακό γάλα και epadoren εδω και τόσο καιρό :(. Μου ήρθε να πιάσω την μαμά του και να της μιλήσω αλλά κόλλησα... Κρίμα να ταλαιπωρείται τόσο πολύ...

 

Και ένα τελευταίο: τα παιδιά σας πηγαίνουν παιδικό και αν ναι τι τρώνε εκεί???

Υπάρχει πιθανότητα η μικρή το Σεπτέμβρη που χρονίζει να παει σταθμό. Εδώ υπάρχει μόνο ο δημοτικός, όταν ρώτησα για το φαγητό μου είπαν οτι δεν μπορούμε να πάμε γάλα ή άλλο φαγητό αν όμως έχουν ένα χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο με τις τροφές στις οποίες έχει πρόβλημα θα τις αλλάζουν με κάτι άλλο.

Μας έδωσε ένα χαρτί για αυτές που την πειράζουν αλλά πόσο προσεκτικοί μπορεί να είναι στο σταθμό με τα παράγωγα και τα κρυφά ( αυτό το σημειώνω στα μεγάλα μείον της γιατρού, δεν μου ανέφερε τίποτε για κρυμμένα γαλακτοκομικά κ.τ.λ. )

 

Εσείς τί κάνετε. Βέβαια κακώς ανησυχώ, ξέρω από τώρα τι θα γίνει. Όση ώρα θα είναι εκει η μικρή θα σφραγίζει το στόμα της και θα τρώει όλη νύχτα. Τί ΄χες Γιάννη, τί ΄χα πάντα :lol: :lol:

 

A, εννοείται βέβαια πως δεν τρώει μπουκιά φαγητό, μην σας τα ξαναλέω και κουραζόμαστε :roll:

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί τα διατροφικά αποθέματα να μην είναι ακριβώς το ίδιο με το γενετικό υλικό αλλά το επηρεάζουνε άμεσα.

Κατά σύμπτωση μόλις διάβαζα αυτό το άρθρο του Mercola και βρήκα λινκ σ' αυτό: You Are What Your Grandmother Ate.

 

ακριβως αυτο που σου ειπα λεει και σε αυτο το λινκ δηλ.για την "επιγεννετικη " που σημαινει οτι εαν στην γιαγια μου ελειψε στη διαρκεια της εγκυμοσυνης κατι, αυτο μπορει να αλλαξε το DNA της μητερας μου και αυτη η αλλαγη μπορει να εκδηλωθει ειτε στην ιδια την μητερα μου, ειτε στις επομενες γενιες,δηλ .σε μενα κτλ.κτλ

 

επισης λεει οτι μπορεις να αποτρεψεις την εκδηλωση αυτων των ασθενειων εκ των υστερων με καποιους τροπους π.χ και παλι διατροφη

 

 

αυτο το γεγονος της επιγεννετικης απασχολει πολλους συμβατικους επιστημονες παντως,

ενα απο τα παραδειγματα της επιγεννετικης ειναι και συσχετιση της σχιζοφρενειας με το φυλλικο οξυ

 

Δέστε το κι αυτό μια και σε ενδιαφέρει το θέμα της εγκυμοσύνης και της εκδήλωσης αλλεργιών:

No-Nonsense Guide to a Naturally Healthy Pregnancy and Baby.

ευχαριστω

δεν λεει ομως για τις αιτιες των εμετων ,που θα παει ομως .....

Link to comment
Share on other sites

Βαλερι μου σιγουρο.....τι να σου πω ετσι μου ειπε η γυναικα..

Ελευθερο διαιτολόγιο απο εμένα, οχι η μικρη και προκληση στο γαλα στον χρόνο.

Να πω την πικρη αληθεια...κουραστικα να το ψειριζω άλλο. Το παιδάκι μου φαινεται καλα δεν έχει αίμα επιβεβαιώθηκε και με την εξέταση, δεν βγαζει σπυρια και γενικα τρώει τα παντα πλεον και ειναι χαρουμενη.

Δεν μπορω να κανω κατι αλλο απο το να ακολουθω τις συμβουλες της γιατρου.

Για την ατοπικη μαλλον το διατυπωσα λαθος ετσι ειναι οπως το λες..

 

Ενα άλλο θέμα τώρα. Αν θυμάστε ειχα αναφέρει παλια για το εγκζεμα αναμεσα στο στήθος και στη θυλη που ηταν σαν αποχρωματισμος και νόμιζα πως ήταν ψωριαση...ειχαμε συζητησει για καντιντα, η Αγλαία μου ειχε πει πως δεν είναι απαραίτητο να έχει η μικρή θέμα στο στόμα της μέσα.

Ειχα πάει στη δερματολόγο και μου ειπε οτι ειναι δερματίτιδα, λόδω ιστορικου με ψωριαση μου εδωσε θεραπεια αναλογη. Δεν εκανε ποτε τιποτα και αυτο ολο και απλωνοταν. Εβαλα ντακτοντορ μια μερα ετσι ειχα απελπιστει και αρχισε να υποχωρει.

Προχτες πήγα στον γυναικολόγο για ελεγχο του εξαμηνου...ΜΥΚΗΤΕΣ μου λέει...γκρρρ

Ροζι η θεωρια περι μυκητιάσεων και αλεργιας μάλλον μπορει και να παιζει τελικα..

Link to comment
Share on other sites

Βαλερι μου σιγουρο.....τι να σου πω ετσι μου ειπε η γυναικα..
απλα αναρωτιομουν για την δυσκοιλιοτητα εαν δηλ.οφειλεται σε αυτα που τρωει η μικρη η σε αυτα που τρως εσυ?

βασικα εαν μπορεις να την διορθωσεις με την διατροφη δηλ.με τις τροφες που ειναι κατα της δυσκοιλιοτητα τοτε μπορει και να μην σχετιζεται με την αλλεργια

ακριβως τοσο γρηγορη βελτιωση ειχα και εγω με τον μεγαλο τοτε και ειχα ελευθερο διαιτολογιο μετα απο, 2 μηνες ,περιπου διαιτας

ειστε σε πολυ καλο δρομο και καλα κανεις και ακολουθεις τις συμβουλες της συγκεκριμενης γιατρου,αν και απο οτι φαινεται και η προηγουμενη σου ειχε δικιο με την εισαγωγη των στερεων πιο νωρις

ολα καλα λοιπον :-D:grin::-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Αν η μικρή δεν είχε δυσκοιλιότητα όσο θήλαζε αποκλειστικά, τότε δύσκολο να επηρεάσει η τωρινή διατροφή της μαμάς τη δυσκοιλιότητα που προκαλούν οι τροφές στο παιδί. Προσωπικά θα έδινα πολύ μικρές ποσότητες στερεών και ένα είδος κάθε φορά, ώστε να μην ζορίζεται το παιδί στην πέψη και αναλόγως θα προχωρούσα. Αν και με πολύ μικρή ποσότητα είχε πρόβλημα, τότε θα έκανα μια διακοπή για 1-2 βδομάδες, για να ωριμάσει κι άλλο το πεπτικό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν ειναι συννεχεια και δεν ειχε και πριν..

Εχτες πχ τις εβαλα λιγο ακτινιδιο στη φρουτοκρεμα και σημερα "καθαρισε" το πουλακι μου!!!

Ευχομαι πραγματικα να πανε όλα καλα απο εδώ και πέρα...

 

Επίσης μου εκανε εντύπωση που ηταν πολυ θετικη με το θηλασμο πραγματικα και οχι στα λογια.

Μου ειπε επι λέξη "κανονικα για εμενα το παιδι μεχρι το χρονο πρεπει να πινει μονο το δικο σου γαλα, μετα θα κανουμε προκληση και θα δουμε αλλα δεν υπαρχει λογος να πιει υποαλλεργικο".

Εγω της ζητησα και μου εδωσε υποαλλεργικο γιατι οταν γυρισω δουλεια δεν ξερω τι θα γινει και δεν ξερω αν θα καταφερω να κανω τραπεζα καθως πλεον δεν ανταποκρινομαι στο θηλαστρο.... :(:( και η μικρη κανει 7 κανονικους θηλασμους και οι 3 ειναι καμια ωρα το πολυ μετα απο τα γευματα...δεν πινει απλα λιγο γαλατακι πεφτει με τα μουτρα...

 

Μου ειπε και κακως δινω το απογευμα υποαλλεργικη κρεμα. Φρουτα, λαχανικα ή αν θελω την υποαλλεργικη μια κουταλιτσα πχ μαζι με φρουτακια ή χυμο πορτοκαλιου (ναι ναι μου ειπε να δινω πορτοκαλι και ειχα μεινει. Θα της κανει καλο στη δισκοιλιότητα μου ειπε)

Link to comment
Share on other sites

 

Και ένα τελευταίο: τα παιδιά σας πηγαίνουν παιδικό και αν ναι τι τρώνε εκεί???

Υπάρχει πιθανότητα η μικρή το Σεπτέμβρη που χρονίζει να παει σταθμό. Εδώ υπάρχει μόνο ο δημοτικός, όταν ρώτησα για το φαγητό μου είπαν οτι δεν μπορούμε να πάμε γάλα ή άλλο φαγητό αν όμως έχουν ένα χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο με τις τροφές στις οποίες έχει πρόβλημα θα τις αλλάζουν με κάτι άλλο.

Μας έδωσε ένα χαρτί για αυτές που την πειράζουν αλλά πόσο προσεκτικοί μπορεί να είναι στο σταθμό με τα παράγωγα και τα κρυφά ( αυτό το σημειώνω στα μεγάλα μείον της γιατρού, δεν μου ανέφερε τίποτε για κρυμμένα γαλακτοκομικά κ.τ.λ. )

δυσκολα τα πραγματα στον παιδικο,ουτε οι υπαλληλοι ηθελαν να τους παω το φαγητο αλλα ουτε το παιδι

το δικο σου βεβαια επειδη ειναι μικρο θα το προσεξουν που θα πανε

 

κατινακι εισαι τυχερη που εχεις αυτην την γιατρο ,βεβαια βοηθαει και το οτι εχετε πιο ξεκαθαρα συμπτωματα πια

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!έχω μία μπεμπούλα 4 μηνών και έχω δει σε τρεις πάνες στη διάρκεια μιας βδομάδας από μία τριχούλα κόκκινη.έστειλα τις δύο από αυτές για μάγερ, η μία αρνητική, η άλλη ασθενως θετική. από τη δευτέρα έκοψα τα γαλακτοκομικά με προτροπή γιατρού.διαβάζω το τόπικ από την αρχή για να ενημερωθώ, είμαι στη σελίδα 17. όποια μπορεί να απαντήσει...λέτε να κόψω και μοσχαρι, πορτοκάλι,φράουλες,μανταρίνι κλπ;;η γιατρός μου είπε μόνο γαλακτοκομικά.επίσης πόσο συχνό είναι το φαινόμενο;;δηλαδή από εδώ και πέρα θα βλέπω πιο συχνά αίμα;;μήπως τώρα αρχίζει η αλλεργία, ή είναι πιο ήπια;;ευχαριστώ εκ των προτέρων.φυσικά περιμένω και τα αποτελέσματα της καλλιέργιας..:|

Link to comment
Share on other sites

Εγω της ζητησα και μου εδωσε υποαλλεργικο γιατι οταν γυρισω δουλεια δεν ξερω τι θα γινει και δεν ξερω αν θα καταφερω να κανω τραπεζα καθως πλεον δεν ανταποκρινομαι στο θηλαστρο.... :(:( και η μικρη κανει 7 κανονικους θηλασμους και οι 3 ειναι καμια ωρα το πολυ μετα απο τα γευματα...δεν πινει απλα λιγο γαλατακι πεφτει με τα μουτρα...

 

Συγγνώμη που παρεμβαίνω εδώ αλλά σχετικά με την επιστροφή στη δουλειά τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά τότε και εξηγώ:

Τώρα έτσι όπως θηλάζει εντατικά το μωρό είναι απόλυτα φυσικό να μην ανταποκρίνεσαι στο θήλαστρο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα μπορείς να αντλήσεις έστω κάποια ποσότητα όσο είσαι στη δουλειά ή αμέσως μόλις γυρίσεις. Η συνέχιση του θηλασμού με την επιστροφή στη δουλειά δεν στηρίζεται στην τράπεζα - αυτό είναι λάθος! Όσο μεγάλη τράπεζα και να έχεις (π.χ. και 5 λίτρα!) αρκούν για μάξιμουμ 2 εβδομάδες απουσίας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...