Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Συγγνώμη που παρεμβαίνω εδώ αλλά σχετικά με την επιστροφή στη δουλειά τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά τότε και εξηγώ:

Τώρα έτσι όπως θηλάζει εντατικά το μωρό είναι απόλυτα φυσικό να μην ανταποκρίνεσαι στο θήλαστρο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα μπορείς να αντλήσεις έστω κάποια ποσότητα όσο είσαι στη δουλειά ή αμέσως μόλις γυρίσεις. Η συνέχιση του θηλασμού με την επιστροφή στη δουλειά δεν στηρίζεται στην τράπεζα - αυτό είναι λάθος! Όσο μεγάλη τράπεζα και να έχεις (π.χ. και 5 λίτρα!) αρκούν για μάξιμουμ 2 εβδομάδες απουσίας!

 

το θεμα μου ειναι οτι θελει θηλασμο ενδιαμεσα στα γευματα...δεν τρωει κανονικη μεριδα στερεων αλλα λιγοτερο και αναρωτιεμαι αν θα μπορεσει οσο ειμαι στη δουλεια να τα καταφερει να φαει παραπανω χωρις θηλασμο ή πρεπει να αντλω για τα ενδιάμεσα...δν μου αρεσει καθολου η διαδικασια της αντλησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το θεμα μου ειναι οτι θελει θηλασμο ενδιαμεσα στα γευματα...δεν τρωει κανονικη μεριδα στερεων αλλα λιγοτερο και αναρωτιεμαι αν θα μπορεσει οσο ειμαι στη δουλεια να τα καταφερει να φαει παραπανω χωρις θηλασμο ή πρεπει να αντλω για τα ενδιάμεσα...δν μου αρεσει καθολου η διαδικασια της αντλησης.

 

Το μωρό είναι πολύ μικρό και είναι λογικό να μην μπορεί ακόμα να χορτάσει με τις στερεές και να θέλει και θηλασμό. Ωστόσο, πιστεύω ότι δεν χάνει να δοκιμάσει όποιος την κρατάει να προσφέρει περισσότερες φορές στερεές μήπως και δεν θελήσει γάλα (είναι απίθανο να φάει περισσότερο σε ένα γεύμα αλλά μπορεί να φάει περισσότερες φορές από λίγο). Εξάλλου, αν δεν έχει συνηθίσει το μπιμπερό, μπορεί και να μην πιει γάλα (από καθόλου έως να πιει ελάχιστο), οπότε πιθανόν έτσι να ευνοηθούν οι στερεές.

 

Πόσες ώρες θα λείπεις; Τι ηλικία θα έχει το μωρό όταν επιστρέψεις;

 

Στη θέση σου, δεν θα ρισκάριζα να μην αφήσω έστω λίγο γάλα, τουλάχιστον στην αρχή. Ωστόσο, από τη στιγμή που κάτι τρώει από στερεές, οι ποσότητες γάλακτος που θα υπολογίσεις θα είναι μικρότερες.

 

Η άντληση είναι ενοχλητική (ως ιδέα) για πολλές γυναίκες, πράγματι και το ιδανικό θα ήταν να μην χρειαζόταν ποτέ. Σκέψου ότι μπορεί και να μην χρειαστεί ή να τα καταφέρνεις μόνο με μία άντληση την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που τα μωρά τους έχουν ατοπική πώς αντέδρασαν με την αύξηση της θερμοκρασίας κ πως το αντιμετωπίζεται??

 

Εμάς μετά τα πατς μας έχει πάρει από κάτω και δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι η μικρή. Ήρθε και η ζέστη με φοβερή υγρασία και έχει γίνει χάλια. Από την μέση και κάτω η κατάσταση είναι σχετικά καλή αλλά από την μέση και πάνω δεν έχει σημείο δέρματος χωρίς έκζεμα.

 

Την κάνω μπάνιο 3 φορές την ημέρα, φοράει μόνο βαμβακερά, φαρδιά ρούχα κ την ντύνω ελαφρά για να μην ιδρώνει ( όταν θηλάζει βέβαια γινόμαστε παπί και οι δύο και μιας κ θηλάζει όλο το βράδυ αναγκαστικά μένει ιδρωμένη :? ). Tέλος της βάζω rescue για το έκζεμα μόνο στα σημεία που έχει έντονο πρόβλημα για να μην φυλακίζεται η υγρασία αλλά αποτέλεσμα μηδέν. Κάθε μέρα είναι χειρότερη από την προηγούμενη.

 

Πείτε καμιά συμβουλή βρε κορίτσια, τα χεράκια της κοντεύουν να ματώσουν. Η γιατρός μας συνέστησε atarax :? Δεν θέλω να της βάλω για το έκζεμα αλλά για να κοιμηθεί κανένα βράδυ το γλυκοσκέφτομαι :lol: :lol:

 

Α, και μια ερώτηση ακόμη μήπως σας έχει τύχει : η μικρή μου θηλάζει αποκλειστικά αυτό το διάστημα, όταν δοκίμαζε στερεές έβρισκα στις κενώσεις της κομμάτια τα οποία νόμιζα οτι ήταν άπεπτες τροφές. Χθες στην πάνα της βρήκα πάλι τα ίδια κομμάτια ( μεγαλύτερα αυτή την φορά ) πάει κάπου το μυαλό σας? Μπορεί ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά να έχει σχηματισμένη κένωση? - που δεν ήταν αυτό το πράγμα κάτι τέτοιο, εξάλου τα υπόλοιπα κακά της ήταν όπως πάντα νερουλά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή και την βοήθεια σας.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Την κάνω μπάνιο 3 φορές την ημέρα,

 

Αυτό είναι το λάθος. Στην ατοπική απαγορεύονται τα συχνά μπάνια γιατι την φουντώνουν. Στις εξάρσεις μας εμείς τον κάναμε κάθε 3 μέρες μια φορά και αυτό επειδή ίδρωνε. Αν μπορείς και πιο σπάνια. Ξέρω θα σου φαίνεται βρώμικο αλλά καλύτερα βρώμικα και χωρίς έκζεμα. Το καλοκαίρι θα δεις μεγαλύτερη βελτίωση και λόγω του ήλιου.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Ήθελα να σας ρωτήσω: ο μικρός μου είναι 4 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά!!Μετά τον πρώτο μήνα της γέννησής του,άρχισε να βγάζει πολλές και μεγάλες γουλιές!Παρόλ'αυτά έπαιρνε πολύ καλό βάρος και τα κακά του ήταν φυσιολογικά (μουσταρδί με σποράκια),η παιδίατρος μου είπε ότι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό!Στους 2 μήνες,η κατάσταση συνεχιζόταν και τα κακά του έγιναν κιτρινοπράσινα,η παιδίατρος πάλι μας είπε να μην ανησυχώ,αφού είχα αγανακτήσει πλέον με τόσες γουλιές και το έψαξα,έκοψα τα γαλακτοκομικά,στις πρώτες 2 μέρες είδα διαφορά αλλά τις επόμενες 2 συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση,την 5η μέρα ήταν πάλι κάπως καλύτερα.Το θέμα είναι ότι δεν τρώω κρέας και μου είναι πολύ δύσκολο να μην τρώω ούτε γαλακτοκομικά.Και ήθελα να ρωτήσω,δεν υπάρχει κάποιο τεστ που μπορώ να κάνω για να διαπιστώσω αν όντως είναι αλλεργία ή κάτι άλλο?Όταν βλέπω βελτίωση,παίρνω δύναμη και συνεχίζω,αλλά όταν βλέπω ότι είναι μάταιο αυτό που κάνω,πέφτω πολύ ψυχολογικά!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό είναι το λάθος. Στην ατοπική απαγορεύονται τα συχνά μπάνια γιατι την φουντώνουν. Στις εξάρσεις μας εμείς τον κάναμε κάθε 3 μέρες μια φορά και αυτό επειδή ίδρωνε. Αν μπορείς και πιο σπάνια. Ξέρω θα σου φαίνεται βρώμικο αλλά καλύτερα βρώμικα και χωρίς έκζεμα. Το καλοκαίρι θα δεις μεγαλύτερη βελτίωση και λόγω του ήλιου.

 

 

Jen μπερδεύτηκα τώρα, πριν την έκανα μια φορά την ημέρα και μετά μου πρότεινε η αλλεργιολόγος να την κάνω περισσότερες, και τρείς φορές μου είπε καλό της κάνει :?

Εν τω μεταξύ χθες μου εμφάνισε και στο κάτω μέρος του σώματος, στο πέλμα. Μου κάνει λίγο δύσκολο να είναι απλώς από την ζέστη, έχω την εντύπωση πως κάτι άλλο την ενοχλεί αυτές τις μέρες και έκανα την παρακάτω σκέψη:

Όταν έβαλε τα πατς ήρθε σε επαφή με αλλεργιογόνο το οποίο ως τότε δεν την ενοχλούσε ή ήταν σε μικρή ποσότητα και δεν φαίνονταν μέσα στο χαμό. Επειδή ήταν η πρώτη φορά δεν έδειξε κάτι αλλά στην συνέχεια δημιουργεί θέμα. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?

 

 

Καλησπέρα!!Ήθελα να σας ρωτήσω: ο μικρός μου είναι 4 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά!!Μετά τον πρώτο μήνα της γέννησής του,άρχισε να βγάζει πολλές και μεγάλες γουλιές!Παρόλ'αυτά έπαιρνε πολύ καλό βάρος και τα κακά του ήταν φυσιολογικά (μουσταρδί με σποράκια),η παιδίατρος μου είπε ότι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό!Στους 2 μήνες,η κατάσταση συνεχιζόταν και τα κακά του έγιναν κιτρινοπράσινα,η παιδίατρος πάλι μας είπε να μην ανησυχώ,αφού είχα αγανακτήσει πλέον με τόσες γουλιές και το έψαξα,έκοψα τα γαλακτοκομικά,στις πρώτες 2 μέρες είδα διαφορά αλλά τις επόμενες 2 συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση,την 5η μέρα ήταν πάλι κάπως καλύτερα.Το θέμα είναι ότι δεν τρώω κρέας και μου είναι πολύ δύσκολο να μην τρώω ούτε γαλακτοκομικά.Και ήθελα να ρωτήσω,δεν υπάρχει κάποιο τεστ που μπορώ να κάνω για να διαπιστώσω αν όντως είναι αλλεργία ή κάτι άλλο?Όταν βλέπω βελτίωση,παίρνω δύναμη και συνεχίζω,αλλά όταν βλέπω ότι είναι μάταιο αυτό που κάνω,πέφτω πολύ ψυχολογικά!

 

Mπορείς να απευθυνθείς στο αλλεργιολογικό τμήμα κάποιου νοσοκομείου π.χ. Παίδων, Σωτηρία και να κάνετε τα απαραίτητα δερματικά και αιματολογικά τέστ ωστε να είσαι σίγουρη τι συμβαίνει.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Jen μπερδεύτηκα τώρα, πριν την έκανα μια φορά την ημέρα και μετά μου πρότεινε η αλλεργιολόγος να την κάνω περισσότερες, και τρείς φορές μου είπε καλό της κάνει :?

 

 

:shock::shock:

 

Απίστευτη κοτσάνα σας είπε! Σε ποιαν πήγατε?

Είναι γενικά γνωστό και αποδεκτό ότι η υγρασία χειροτερεύει την κατάσταση. Δοκίμασε μια βδομάδα χωρίς μπάνιο στα επίμαχα σημεία και θα δεις.;)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο Σωτηρία πήγαμε. Θα δοκιμάσω όσες μέρες αντέξει -της αρέσει πολύ το μπάνιο- και θα σου πω. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Α, μου ήρθε τώρα στο μυαλό η εικόνα να την βγάζω από το μπάνιο και στο σκούπισμα να βλέπω καινούργιες κοκκινίλες :? :? :?

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Σωτηρία πήγαμε. Θα δοκιμάσω όσες μέρες αντέξει -της αρέσει πολύ το μπάνιο- και θα σου πω. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Δοκίμασε μπανάκια με κρυσταλλικό αλάτι Ιμαλαϊων, είναι πολύ αποτελεσματικό για το έκζεμα.

Στην εγκυμοσύνη είχα βγάλει ένα μικρό εκζεματάκι στο πόδι και είχα ακατάσχετη φαγούρα και μόνο οι κομπρέσσες με αλατόνερο με ανακούφισαν!

 

Αξίζει να αφιερώσεις λίγο χρόνο ν' ακούσεις αυτή τη συνέντευξη:

 

http://products.mercola.com/himalayan-salt/

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν υποψιαζομαστε αλλεργία, είναι καλό να "κόβουμε" όλων των ειδών τα γαλακτοκομικά ή μόνο αυτά που προέρχονται απο αγελαδινό γάλα;

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι προτείνουν γενικώς αλλά εγώ προσωπικά θα σου έλεγα αφού θα μπεις στην διαδικασία κόψε τα όλα και μετά ( αν είναι εντάξει το μωρό ) αρχίζεις να εισάγεις αιγοπρόβεια και βλέπεις πως θα πάει.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ειχα κοψει ολα.Και κατσικισια κτλ ...

Οπως αποδειχθηκε τον ενοχλουσαν και τα κατσικισια και τα βουβαλισια και τα παντα...Και συνεχιζω εδω και 17 μηνες να μην αγγιζω τιποτα επειδη φοβαμαι.Θα δοκιμασω αφου παει 2 χρονων και μετα...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.τι κανετε?εμεις καλουτσικα.βαλαμε στην διατροφη μας εδω και καιρο κατσικισιο τυρι και δεν τον πειραζει.του αρεσει κι ολας πολυ.με τα καλοκαιρινα φρουτα μια χαρα και αυτα.απλα εδω και 10 μερες δεν ετρωγε τιποτα..πηγαμε στον γιατρο και ειπε οτι βγαζει ολα τα δυσκολα δοντια μαζι και εκανε αφθες,στοματιτιδα και μυκητιαση.μας εδωσε τρια φαρμακα κ των οποιων το ενα ειναι για τον μυκητα καντιντα του στοματος.χαχα.μην ξεχνιομαστε..

α τρωμε και χοιρινο..οταν τρωμε..γιατι ειπαμε 10 μερες μονο θηλαζει...αυτα απο μας.φιλια

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα ότι από αυτα που τρώω πειράζουν πολύ το Ηλεκτράκι τα αλλαντικά..

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ με τον γιο μου δοκίμασα το εξής: κατ' αρχήν του έμαθα να πίνει με κακονικό καλαμάκι από ανοιχτό ποτήρι (το βρήκε πολύ διασκεδαστικό και μετά από πολλές μπουρμπουλήθρες ρούφηξε:lol:). Και τώρα κάνω χυμό πορτοκάλι (σουρώνω 100ml) και στο multi τρίβω διάφορα φρούτα. Από τη φρουτόκρεμα αυτή βάζω περίπου 2-3 κουταλιές του γλυκού στον χυμό (να μην γίνει πολύ πηχτός). Και το πίνει με το καλαμάκι!

 

Από ποια ηλικία το έκανες; το Ηλεκτράκι είναι 7,5 μηνών, να δοκιμάσω να της δώσω νερό με το καλαμάκι;

 

Φυσικά δεν το πίνει όλο, αλλά σίγουρα πίνει/τρώει πολύ περισσότερα φρούτα έτσι, καθώς τη φρουτόκρεμα δεν την συμπάθησε ποτέ (νομίζω λόγω υφής). Από την άλλη σε κομμάτια τρώει πάλι πολύ λίγο φρούτο...

 

Και το Ηλεκτράκι ότι στερεά τροφή τρώεει μόνο στερεά δεν είναι. Κάτι σε μπλουμ κατάσταση θα έλεγα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Από ποια ηλικία το έκανες; το Ηλεκτράκι είναι 7,5 μηνών, να δοκιμάσω να της δώσω νερό με το καλαμάκι;

Εγώ το έκανα λίγο αργότερα, αλλά γιατί δεν το σκέφτηκα νωρίτερα. Του έδειξα μια μέρα πώς ρουφάω και μετά από λίγες δοκιμές το κατάφερε.

 

 

Και το Ηλεκτράκι ότι στερεά τροφή τρώεει μόνο στερεά δεν είναι. Κάτι σε μπλουμ κατάσταση θα έλεγα.

Αχ! Η Ηλέκτρα όμως είναι μόνον 7,5... :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Αχ! Η Ηλέκτρα όμως είναι μόνον 7,5... :lol:

 

 

Κοίτα να δεις αλλά ίσως δεν θα παρηγορηθείς:

 

Ακόμα και στην ηλικία που είμαι σήμερα (40) μου αρέσουν πολύυυυυυ τα αλεσμένα φαγητά. Παιδιόθεν.

 

Απλά κάποια στιγμή πρέπει να ξεκίνησα μασόμενη τροφή αλλά η αδυναμία μου είναι τα φαγητά τύπου πουρέ...

 

Καμιά φορά στη δουλειά όταν δεν έχω πάρει φαγητό πάω στο απέναντι σούπε ρμάρκετ και χτυπάω κανένα κέρμπερ...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κορλιτσια την βοήθεια σας please.....:confused:

Εχω ενα μπεμπη μολις 4 μηνων, τον θηλάζω αποκλειστικα , εδω κ 2 μηνες εχει παρουσιασει παρα πολυ λιγο αιμα στα κακα του (σχεδον καθημερινα). Νοσηλευτικαμε στο νοσοκομειο γι αυτο το λογο κ αφου εξαλειψαμε καθε παθολογικη αιτια οπως π.χ. ουρολοιμωξη καταληξαμε σε αλλεργια.

Ειμαι σε διαιτα γαλακτοκομικων απο τοτε κ εδω κ 2 εβδομαδες εχω σταματησει να καταναλωνω σογια , ξηρους καρπους, ψαρι, αυγο κ προσπαθω να τρωω απλα φαγητα χωρις ομως ιδιαιτερη αλλαγη της εικονας.

Θα ηθελα να ρωτησω τι με συμβουλευτε να κανω.. να σταματησω τον θηλασμο(που καθόλου δεν το θελω)?

 

Αλλα εαν αυτο που συμβαινει εδω κ 2 μηνες περιπου εχει επηρεασει εστω κ στο ελλαχιστο το εντερακι ή οποιοδηποτε αλλο όργανο του μωρου???????

τι να κανω????? τι σας εχουν πει οι γιατροι σας του κανει κακό αυτη η αλλεργια????

Να σημειωσω οτι ο μπεμπης αναπτυσεται κανονικοτατα κ ειναι πολυ ευδιαθετος.

 

Εμενα η παιδοαλλεργιολογος που μας ειδε μου ειπε οτι δεν κανει "ζημια" στο μωρο αλλα καλο ειναι να σταματησει το αιμα.

 

Σας ευχαριστω!!!!!!!!:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Κορλιτσια την βοήθεια σας please.....:confused:

Εχω ενα μπεμπη μολις 4 μηνων, τον θηλάζω αποκλειστικα , εδω κ 2 μηνες εχει παρουσιασει παρα πολυ λιγο αιμα στα κακα του (σχεδον καθημερινα). Νοσηλευτικαμε στο νοσοκομειο γι αυτο το λογο κ αφου εξαλειψαμε καθε παθολογικη αιτια οπως π.χ. ουρολοιμωξη καταληξαμε σε αλλεργια.

Ειμαι σε διαιτα γαλακτοκομικων απο τοτε κ εδω κ 2 εβδομαδες εχω σταματησει να καταναλωνω σογια , ξηρους καρπους, ψαρι, αυγο κ προσπαθω να τρωω απλα φαγητα χωρις ομως ιδιαιτερη αλλαγη της εικονας.

Θα ηθελα να ρωτησω τι με συμβουλευτε να κανω.. να σταματησω τον θηλασμο(που καθόλου δεν το θελω)?

 

Αλλα εαν αυτο που συμβαινει εδω κ 2 μηνες περιπου εχει επηρεασει εστω κ στο ελλαχιστο το εντερακι ή οποιοδηποτε αλλο όργανο του μωρου???????

τι να κανω????? τι σας εχουν πει οι γιατροι σας του κανει κακό αυτη η αλλεργια????

Να σημειωσω οτι ο μπεμπης αναπτυσεται κανονικοτατα κ ειναι πολυ ευδιαθετος.

 

Εμενα η παιδοαλλεργιολογος που μας ειδε μου ειπε οτι δεν κανει "ζημια" στο μωρο αλλα καλο ειναι να σταματησει το αιμα.

 

Σας ευχαριστω!!!!!!!!:-D:grin:

 

:?::?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

naiada μια χαρά τα πας, συνέχισε με τον θηλασμό, δεν κάνεις κακό στο μωρό σου αν εξαφανίστηκε το αίμα με τη διορθωμένη διατροφή σου. Ίσα ίσα του προσφέρεις πολύ περισσότερα στο πρόβλημα της αλλεργίας του από κάθε άλλο υποαλλεργικό γάλα.
gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις αλλά ίσως δεν θα παρηγορηθείς:

 

Ακόμα και στην ηλικία που είμαι σήμερα (40) μου αρέσουν πολύυυυυυ τα αλεσμένα φαγητά. Παιδιόθεν.

 

Απλά κάποια στιγμή πρέπει να ξεκίνησα μασόμενη τροφή αλλά η αδυναμία μου είναι τα φαγητά τύπου πουρέ...

 

Καμιά φορά στη δουλειά όταν δεν έχω πάρει φαγητό πάω στο απέναντι σούπε ρμάρκετ και χτυπάω κανένα κέρμπερ...

 

Αχ! Αν υποψιαστώ ότι θα το ζήσω κι αυτό...!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω ενα μπεμπη μολις 4 μηνων, τον θηλάζω αποκλειστικα , εδω κ 2 μηνες εχει παρουσιασει παρα πολυ λιγο αιμα στα κακα του (σχεδον καθημερινα). Νοσηλευτικαμε στο νοσοκομειο γι αυτο το λογο κ αφου εξαλειψαμε καθε παθολογικη αιτια οπως π.χ. ουρολοιμωξη καταληξαμε σε αλλεργια.

Ειμαι σε διαιτα γαλακτοκομικων απο τοτε κ εδω κ 2 εβδομαδες εχω σταματησει να καταναλωνω σογια , ξηρους καρπους, ψαρι, αυγο κ προσπαθω να τρωω απλα φαγητα χωρις ομως ιδιαιτερη αλλαγη της εικονας.

 

εαν εκτος απο το λιγο αιμα δεν εχει κατι αλλο οπως π.χ πολλες διαρροιες ,τοτε δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι ,καποια στιγμη που θα ωριμασει το πεπτικο του θα εξαφανιστει και το αιμα

πολλες φορες με την διατροφη δεν εξαφανιζονται ολα τα συμπτωματα ,απλα μπορει να μειωθουν ,εαν δεν ειναι εντονα τοτε το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε να μεγαλωσει το μωρο

η ουρολοιμωξη δεν εχει καμια σχεση με το αιμα στα κακα

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα ότι από αυτα που τρώω πειράζουν πολύ το Ηλεκτράκι τα αλλαντικά..

 

Τα αλλαντικά έχουν πρωτεΐνη γάλακτος .Μήπως γι΄αυτό;

 

 

να σταματησω τον θηλασμο(που καθόλου δεν το θελω)?

 

ΠΟΤΕ!!!!!!!!! Είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις για το μωρό σου και κανένας να μην σε πείσει για το αντίθετο. ¨Οταν το μωρό σου παρουσιάσει αλλεργία όχι μόνο δεν σταματάς να θηλάζεις αλλά συνεχίσεις όσο μπορείς παραπάνω . Οπωσδήποτε πάνω από ενά - ενάμισι χρόνο και μετά δοικμάζεις σιγά σιγά για να δεις αν το έχει ξεπεράσει (Οι περισσότετερες φίλες εδωμιλούμε εκ πείρας και εχουμε παιδιά που παρουσίασαν αλλεργία στα γαλακτοκομικά και άλλα)

 

Αλλα εαν αυτο που συμβαινει εδω κ 2 μηνες περιπου εχει επηρεασει εστω κ στο ελλαχιστο το εντερακι ή οποιοδηποτε αλλο όργανο του μωρου???????

τι να κανω????? τι σας εχουν πει οι γιατροι σας του κανει κακό αυτη η αλλεργια????

Να σημειωσω οτι ο μπεμπης αναπτυσεται κανονικοτατα κ ειναι πολυ ευδιαθετος.

 

Εμενα η παιδοαλλεργιολογος που μας ειδε μου ειπε οτι δεν κανει "ζημια" στο μωρο αλλα καλο ειναι να σταματησει το αιμα.

 

Σας ευχαριστω!!!!!!!!:-D:grin:

 

Το δικό μου το μωρό είχε αίμα στα κακά του μέχρι και τον 6ο-7ο μήνα, μέχρι να καταφέρω να κόψω τελείως τα γαλακτοκομικά που είναι κρυμμένα σε όλες τις συσκευασμένες τροφές. Το μωρό μου τώρα είναι μια χαρά.

 

Απλά θέλει να προσέξεις λίγο τη διατροφή σου. Να καταγράψεις τι τρως κάθε μέρα, για να μπορέσεις να βρεις ποιες τροφές πραγματικά ενοχλούν το μωρό. Κρυμμένα γαλακτοκομικά υπάρχουν σε αλλαντικά, ψωμιά, μαργαρίνες σοκολάτες υγείας,κλπ Να διαβάζεις τα συστατικά που γράφουν πάνω οι συσκευασίες

 

Ακόμη και αν κάνεις ήδη αποχή δεν θα δεις αποτελέσματα αμέσως .Θέλει υπομονή και μήνα -ες.

 

 

Αν μπορείς διάβασε όσες σελίδες μπορείς για το θέμα (ξέρω 223 είναι πολλές) αλλά θα μάθεις πολλά πράγματα.

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες! :P Να σας κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Η μικρή μου έχει εμφανίσει αίμα στα κακάκια, οπότε έχω από τις 5 Μαίου κόψει όλα τα γαλακτοκομικά, και κατσικίσια και πρόβεια, και μοσχάρι και προσέχω και τις κρυμμένες πηγές γαλακτοκομικών κτλ. Δεν έχω δει όμως ιδιαίτερη βελτίωση. Μετά από 2 βδομάδες άρχισα να βλέπω αίμα αντί για κάθε μερα (μια φορά τη μέρα) κάθε 4-5-6 ημέρες, αλλά μετά, στα καλά των καθουμένων, άρχισα πάλι να βλέπω κάθε μέρα, και όχι μόνο μια φορά τη μέρα, αλλά περισσότερες. Από τις 13 Ιουνίου όπου καταλάθος έφαγα καταίφι που είχε μέσα βούτουρο (μου είπαν ότι δεν είχε, αλλά τελικά είχε...) άρχισα για μια βδομάδα να βλέπω αντί για τριχούλα ή κουκίδα σημαντική (συγκριτικά με πριν ) ποσότητα, μετά για 2-3 μέρες καθόλου ή ελάχιστο και τις τελευταίες μέρες πάλι αρκετό χωρίς εμφανή αιτία. Εν τω μεταξύ μόλις πριν λίγο ανακάλυψα ότι μια κρεμούλα Eubos για ευαίσθητα χέρια που χρησιμοποιώ συστηματικά έχει μέσα προϊόντα γάλακτος (lactic acid και sodium lactate). Υπάρχει περίπτωση αυτά να περνούν στον οργανισμό μου και να βγαίνουν στο γάλα μου και να επηρεάζουν τη μικρή;;;:shock: (Ελπίζω αυτό να είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας τώρα, γιατί μετά τη γέννα, με τα συνεχή πλυσίματα των χεριών μου πριν πιάσω το μωρό, έπαθα δερματίτιδα και αυτή η κρεμούλα είναι καλούλα...)

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...