Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

(συγνωμη για τα μεγαλα μηνυματα αλλα θελω να τα μοιραστω μαζι σας)

και αφου το κεφαλι μας πηγαινε να σπασει απο τις πληροφοριες....πηραμε τη θεραπεια... ομοιοπαθητικο σκευασμα για τη μικρη για 3 βδομαδες θεραπεια... και καλο ειναι αυτες τις 3 εβδομαδες να κανω ελαφρια αποχη απο αυτα που την ενοχλουνε και να της δινω ενα τουλαχιστον τροφιμο απο αυτα την ημερα... γιατι εβγαλε οτι την ενοχλει και οοο,τι ετρωγε :mad: .... ας πουμε ενοχλει μπανανα, μηλο, αχλαδι, αβοκαντο.... ο,τι ετρωγε καθε πρωι... τι να δωσω καλε μου??? μου λεει, δωσε τη μια μερα μονο αχλαδι, την αλλη μονο μπανανα κλπ...

ολα αυτα, μας εξηγησε ο γιατρος οτι δεν ειναι οτι νοσουν με την εννοια που εμεις το φανταζομαστε... αλλα ενεργειακα ασθενουν και μαζευουν προβληματακια και αυτα διογγονονται με τον καιρο...

μας ειπε οτι αυτη η θεραπεια ουσιαστικα ολα αυτα που την ενοχλουν και που βρισκει, τα αντιμετωπιζει και τα κανει συμβατα με τον οργανισμο...

μακαρι...τι να πω....

 

το ευχαριστο ειναι (και δεν ξερω, μπορει να ηταν και τυχαιο), ειναι οτι χθες το βραδυ εκανε μετα απο τοοσο καιρο, μαλακα κακακια μονη της, με ελαχιστη βλενα....

εδω θα ειμαι και θα σας ενημερωσω...

ααα...και για το αλλο θεμα ;) αυτη η θεραπεια κοστιζει 150 ευρω αλλα επειδη καναμε 2 εξετασεις κοστισε 100 ευρω το ατομο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α!!! πολυ σημαντικο για μας... μας βγηκε ελλειψη ψευδαργυρου (οπου βρισκεται σε κρεας, πουλερικα, ψαρια, αυγα, μελασα, σουσαμι...κλπ)... ο,τι δηλαδη δεν της δινω... ξεκινησα να ξαναδινω αυγο, οπως μου προτεινε (κροκο που τον τρωει)και βλεπουμε....

επισης εδειξε αλλεργια στο σουσαμι (τρωω τονους ταχινι) και ευαισθησια στη μουχλα...κοντα στην κουνια της ειχε βγαλει υγρασια :( ... της βρηκε την ατοπικη δερματιτιδα...

τι να πω... αληθεια χαρηκα που πηρα τοσες μα τοσες πληροφοριες χωρις καν να ταλαιπωρησω το παιδακι μου (περαν απο μια ψαλιδιά στα μαλλια χιχιχι :lol: ) και δεν ξερα αν οποιαδηποτε εξεταση αλλη μου εβγαζε ολα αυτα... απο εκει και περα... οσον αφορα τη θεραπεια ειμαι πολυυυυ περιεργη να δω τι θα γινει... η δικια μου θεραπεια θα κρατησει 5 εβδομαδες και παιζει ρολο μου ειπε...

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω βρε κορίτσια... μήπως να πάω και σε ομοιοπαθητικό...;

filaki μενουμε και στην ιδια περιοχη!!! Περιστερι ειναι αυτος ο γιατρος...

τι να πω? και μονο τοσες πληροφοριες σιγουρα αξιζουν, απο την αλλη για τη θεραπεια δεν ξερω... μακαρι... ειχε λεει μωρακι με ραγαδα και αιμα και το αντιμετωπισανε προσφατα...

ομως ειναι σημαντικο να δεχεσαι την ομοιοπαθητικη και γενικα ολα αυτα τα παραϊατρικα... βεβαια ενταξει και γω, δεν ειμαι πολυ extreme χιχι!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια μια ερωτηση εχω οσες ξερετε!Αγορασα βοθτυρο καρυδας ειναι η δευτερη φορα την πρωτη το ειχα στο ψυγειο.φυσικα ηταν πετρα αλλα το εξυνα και το εβγαζα.Λεω τωρα μηπως κανω χαζομαρα και δεν χρειαζεται ψυγειο?Ξερω οτι και εξω να μεινει θα ειναι πολυ συμπαγες αλλα ειναι καλυτερα απο το να το βαζω μεσα.Κανει ομως η χρειαζεται στανταρ ψυγειο?οποια ξερει ας μου απαντησει!Ευχαριστω!!

Σπιθουλα εσυ εαν θυμαμαι καλα μου ειχες καποτε συστησει μια συμβουλο θηλασμου για ενα θεματακι που ειχα!Δεν θυμαμαι εαν σε ευχαριστησα,το κανω τωρα!Σε ευχαριστω!Κι εμεις αλλεργικοι απο τοτε που γεννηθηκαμε ειμαστε(ο μικρος δηλαδη)κουραγιο και υπομονη!Κι εγω ειμαι σε αποχη 15 μηνες τωρα.Σε ομοιο εχω παει τον μικρο(ειναι ο παιδιατρος μας) και βοηθησε πολυ στα δερματικα και γενικα ειμαστε καλυτερα.Με ενδιαφερει αυτο που ειπες για τον γιατρο εαν δε σου κανει κοπο στειλε μου σε πμ τα στοιχεια του!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κάνω μια ηλίθια ερώτηση: οι περισσότεροι γιατροί που έχω πάει λένε ότι περίπου στο χρόνο ο μικρος θα ξεπεράσει την αλλεργία. μάλιστα ετοιμαζόμαστε και για προκληση μετά το πάσχα αφού έχουμε πλέον αρνητικές μάγιερ... βλέποντας όμως τις ηλικίες από τα δικά σας παιδιά σκέφτομαι μήπως να την καθυστερήσω; το βάρος του δεν είναι καλό και δεν θέλω να τον πάω εγώ πίσω... τι λέτε;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aπλά, νομίζω πως πρέπει να ακούσεις το γιατρό σου γιατί η κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Στην περίπτωση της κόρης μου ανακαλύψαμε την αλλεργία όταν ήταν 14 μηνών, πάνω από χρόνο, οπότε...

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια μια ερωτηση εχω οσες ξερετε!Αγορασα βοθτυρο καρυδας ειναι η δευτερη φορα την πρωτη το ειχα στο ψυγειο.

Αν χρειάζεται ψυγείο θα το γράφει σίγουρα πάνω. Της Biona πχ το λάδι καρύδας το γράφει, ενώ το βούτυρο της Artisana πχ δεν θέλει ψυγείο.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

spithoula μήπως αυτό το μηχάνημα σου έκανε βιοσυντονισμό?

γιατί το είχαμε δοκιμάσει και εμείς...

αχ Jen μου δε ξερω? μπορει και ναι.... σας ειχε βγαλει και σας τοσες πληροφοριες? ειδατε καλο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο ομοιοπαθητικος αυτος ειναι ο οικονομακος;;;

μου τον ειχα συστησει αλλα ακομα δεν εχω κανει τιποτα.

σπιθουλα περιμενουμε με αγωνια τα αποτελεσματα της θεραπειας σας

(αυτο για τον ανησυχο υπνο με αγγιξε ιδιαιτερα)

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

παιρνω τηλ τον ομοιοπαθητικο μου και του λεω να μου πει αυτος ποιες εξετασεις να κανω αν ηθελε, για να βοηθησει... μου ειπε οτι εχει ενα καινουριο μηχανημα εδώ και καιρο, που μπορει μονο με τριχες ή ουρα του παιδιου (γενετικο υλικο)να κανει την εξεταση να δει τι την πειραζει……

:shock::shock::shock:

 

Όχι σίγουρα αυτό που περιγράφεις δεν είναι βιοσυντονισμός!

 

Εγώ ακόμη διαβάζω για τις αλλεργίες αλλά και πάλι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το συντριπτικό ποσοστό αλλεργιών οφείλεται στους μύκητες, καντίτα.

 

Αν το μωράκι θηλάζει αποκλειστικά τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι η μαμά έχει κάποιου είδους καντιτίαση (πιο πιθανό systemic candida) και επίσης ότι το μωρό είτε επηρεάζεται από το κακό πεπτικό σύστημα της μαμάς ή έχει και αυτό candida. Πολλές φορές μια μαμά έχει καντίτα κατά την εγκυμοσύνη και όταν γεννιέται το μωράκι αρπάζει μύκητες από το γενετικό σωλήνα, ή από το θηλασμό.

 

Αν δεν γίνει μια ολιστική θεραπεία για να καταπολεμηθούνε οι μύκητες στη μαμά και μωρό τότε δύσκολα θα ξεπεραστούνε οι αλλεργίες.

Δεν πιστεύω ότι η ομοιοπαθητική έχει καλά αποτελέσματα στο θέμα αυτό μια και δεν δίνει έμφαση στη διατροφή που είναι το πιο σημαντικό κομμάτι.

 

Δεν έχω υπόψη μου στην Ελλάδα ολιστικούς γιατρούς που να κάνουνε gut healing, αλλά αν τα αγγλικά σας είναι καλά τότε μπορείτε να το ψάξετε και μόνες σας.

Τελευταία σ' ένα site που διάβαζα έκαναν reference ένα εξαιρετικό βιβλίο, αν θέλετε να το ψάξω να σας το γράψω.

Επίσης στο MDC forums υπάρχουνε πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις πάνω στο θέμα αυτό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εβγαλε οτι το παιδι ειναι γεματο candida οπου και αυξανουν οι αλλεργιες, ριχνει το ανοσοοποιητικο,

 

Tώρα το είδα αυτό, τι σας έλεγα πιο πάνω για την candida? ;)

Και φυσικά χρειάζεσαι και εσύ θεραπεία εφόσον η μικρή θηλάζει!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα βιολογικές σταφιδες, στη συσκευασια ομως γραφει οτι εχουν μεσα υδατανθρακες και λιπη...αναρωτιεμαι μηπως τα λιπη ειναι τιποτα ηλιελαια και παθουμε καμια ζημια. εχετε καμια ιδεα (ο μικρος περσι το καλοκαιρι ετρωγε κανονικα σταφυλι γι αυτο ξεθαρρεψα και τις πηρα)

 

Δες πιο πάνω τη λίστα. Οι σταφίδες είναι πηγή ισταμίνης.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το μωράκι θηλάζει αποκλειστικά τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι η μαμά έχει κάποιου είδους καντιτίαση (πιο πιθανό systemic candida) και επίσης ότι το μωρό είτε επηρεάζεται από το κακό πεπτικό σύστημα της μαμάς ή έχει και αυτό candida. Πολλές φορές μια μαμά έχει καντίτα κατά την εγκυμοσύνη και όταν γεννιέται το μωράκι αρπάζει μύκητες από το γενετικό σωλήνα, ή από το θηλασμό.

 

Αν δεν γίνει μια ολιστική θεραπεία για να καταπολεμηθούνε οι μύκητες στη μαμά και μωρό τότε δύσκολα θα ξεπεραστούνε οι αλλεργίες.

Δεν πιστεύω ότι η ομοιοπαθητική έχει καλά αποτελέσματα στο θέμα αυτό μια και δεν δίνει έμφαση στη διατροφή που είναι το πιο σημαντικό κομμάτι.

 

.

Rosie μου τι ωραια που τα λες! Σε ολα και παντα διαβασμενη!!! Εχεις δικιο για την candida και για το κακο πεπτικο μου συστημα.....

Κοριτσια πιστευω πως τα μωρακια μας μας βοηθανε να γινουμε καλυτερες εμεις και πιο δυνατες!!!! Επισης με το οτι εχουμε μωρακια που εκδηλωνουν την αλλεργια τους, πιστευω να χαιρομαστε... γιατι και γω για παραδειγμα, με τοσα "θεματα", σιγουρα πραγματα που τρωω χρονια τωρα και σε μεγαλες ποσοτητες :πατατες , ντοματα κ.α. βγηκε τωρα οτι με πειραζουν, αλλα οταν ημουν μωρακι, τιποτα δεν ειχα εκδηλωσει....

παντως αυτος ο γιατρος, Γεωργιαδης λεγεται δινει διατροφη, επισης λεει να τρως συμφωνα με αυτα που δειχνει να σε ενοχλουν, επισης υποστηριζει σε καποιο βαθμο που το μπορεις τη διατροφη συμφωνα με την ομαδα αιματος σου... το ιδιο και για το μωρακι... επισης οχι σε αυτον τον ενοχο... τη ζαχαρη :(

v.polina και γω εκει με τον υπνο εμεινα.... :lol: αν δω βελτιωση σαυτο ... !!!

Παντως επειδη εδωσα πληροφορια... σιγουρα θα σας ενημερωνω για τα αποτελεσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Tώρα το είδα αυτό, τι σας έλεγα πιο πάνω για την candida? ;)

Και φυσικά χρειάζεσαι και εσύ θεραπεία εφόσον η μικρή θηλάζει!

καπου εχω ακουσει για διατροφη εναντιον της candida συγκεκριμενη... θα το ψαξω και αν βρω κατι θα επανελθω...

Link to comment
Share on other sites

αχα.....

καπου τον ειχε παρει το ματι μου κ αυτον!

ειναι ολιστικος ιατρος,οχι ομοιοπαθητικος απλα,οποτε καλυτερα rosie,ε;;;;(εννοω για την ολιστικη θεραπεια που ανεφερες για την candida)

επισης να αναφερω οτι και το ανηψακι μου που ειναι τωρα 6 μηνων παρουσιαζει αλλεργικα συμπτωματα,και η κουνιαδα μου ειναι γεματη ξεροδερμιες,που ισως ειναι μηκυτες:στηθος,στην πλατη,στην κοιλια....απο την εγκυμοσυνη της ειχε,αλλα δεν καταφερε να τους καταπολεμησει αποτελεσματικα ακομα κ ταλαιπωρειται πολυ....

spithoula μακαρι να δειτε αποτελεσματα και να ανακουφιστει το μωρακι,να παρουμε μετα κι εμεις σειρα:):):)

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πω πω κοριτσια πολυ ενδιαφεροντα αυτα που ειπατε τωρα...εγω υποφερω χρονια απο μυκητιασεις στον κολπο και σε ολη την εγκυμοσυνη ειχα.ο μικρος τις στις πρωτες 10 μερες ειχε στοματιτιδα κι εγω καντινιαση στη θηλη...πω πω λετε να τραβιομαστε τοσο καιρο εξαιτιας αυτου?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλες μου.τι κανετε?σημερα εδωσα στην μυτιτσα ψαρι στον μικρο.αντε να δουμε τι θα γινει.ελπιζω να μην τον πειραξει.μου δωσε μια φιλη μου 2 φακελακια κρεμα μηλο της χουμανα και αυτος ξετρελαθηκε.τωρα κοιταω να δω πως θα γραψω απο το ικα κουτια για να του δινω γιατι τα κιλα του σταθερα πολυ καιρο τωρα.ειναι 10200 και ειναι 15 μηνων.εσας αν θυμαστε ποσα κιλα ηταν σε αυτον τον μηνα?κατα τα αλλα τρωει μηλο,αχλαδι και μπανανα καθημερινα.και αστρακι επισης.απο λαχανικα καροτο,κολοκυθακι,πατατα,μπροκολο,κουνουπιδι,φασολακια,σπανακορυζο...περιμενω πως κ πως να βγουν τα αλλα φρουτα να δοκιμασουμε...αντε να δουμε τι θα γινει...φιλια

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα χωρις να δωσω το πα-ρα-μι-κρο ιστορικο, κρατησα δυο μεταλλικους κυλινδρους στα χερια μου, και μεσω του υπολογιστη βγηκαν τα αποτελεσματα.....

αφηστε τα δικα μου.... (ειναι πονεμενη ιστορια)... μου εβγαλε πραγματικα οσες παθησεις ειχα απο μικρη που τις ειχα ξεχασει τελειως... και νοσουσε ακομη ο οργανισμος μου... μου εβγαλε ποιες τροφες με ενοχλουν, στοιχεια του χαρκτηρα μου α-κρι-βως οπως ειμαι...κλπ...

 

αυτό που σου έκανε, στο σάιτ του Γεωργιάδη που έψαξα, βρήκα οτι είναι αυτό:

http://www.iathiein.gr/content.php?subaction=showfull&id=1301197744&archive=&start_from=&ucat=27&page_num=2&page_num=3

 

άρα είναι βιοσυντονισμός...

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε οτι εχει ενα καινουριο μηχανημα εδώ και καιρο, που μπορει μονο με τριχες ή ουρα του παιδιου (γενετικο υλικο)να κανει την εξεταση να δει τι την πειραζει……

 

Εγώ σ' αυτό αναφερομουνα όταν είπα ότι δεν είναι βιοσυντονισμός, γιατί στο βιοσυντονισμό δεν χρειάζεται να δώσεις γενετικό υλικό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου έκανε, στο σάιτ του Γεωργιάδη που έψαξα, βρήκα οτι είναι αυτό:

http://www.iathiein.gr/content.php?subaction=showfull&id=1301197744&archive=&start_from=&ucat=27&page_num=2&page_num=3

 

άρα είναι βιοσυντονισμός...

ωχ οντως!!!! αυτα ειναι!!! μπραβο filoudaki!!!

Rosie μου εχεις δικιο για την επισημανση, απλα πηγα τριχες προκειμενου να κανει την εξεταση χωρις να παμε τη Μελιτινη...

Link to comment
Share on other sites

spithoula κάθε πότε σας είπε να πηγαίνετε? Και πόσες συνεδρίες θα χρειαστούν για το μωρό χονδρικά, σας ενημέρωσε? Θα απαλλαγεί από την κάντιντα?

 

Πάντως Rosie είδα ότι στην σελίδα τους το χαρακτηρίζουν βιοσυντονισμό (να είμαι ειλικρινής δηλώνω πλήρη άγνοια για το θέμα)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

fairy's mom τις ιδιες αποριες εχω και εγω... :confused:

ο γιατρος υποστηριζει πως απο την πρωτη θεραπεια θα φτιαξουν ολα αυτα που εδειξε να υπαρχει προβλημα... εγω θα παρακολουθησω κυριως για το αιμα, τις βλενες και τη δυσκοιλιοτητα... και μολις περασει ο μηνας θα μιλησουμε παλι...

ισως μετα ξανακανω παλι μια εξεταση και ειμαι περιεργη να δω αν θα τα ξαναδειξει αυτα... ή θα δειξει άλλα... :? ...

θα σας ενημερωσω, οποτε υπομονη ενα μηνα ;) !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...