Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Κορίτσια μου Καλησπέρα!!!

 

Λοιπόν εμείς εχουμε ξεκινήσει σιγα σιγα...το απόγευμα τρώμε την κρεμούλα μας περίπου 170γραμ πλέον humana υποαλλεργική η οποία ειναι πεντανόστιμη. Τη Neocate nutra Που μου εδωσε η γιατρος την εκανε εμετο ειναι πραγματικη αηδια....και κάποιες μέρες και κρεμούλες της Holle. Τωρα δεν εχω Holle γιατι τα πηρα με το aporot με το λάθος που έκανε και εστειλα 4 μειλ και ουτε καν μπηκαν στο κοπο να μου απαντησουν...

Απο την Δευτέρα ξεκινησα και το μήλο δειλα δειλα..Πρωτη μερα 2 κουταλιες με τα χιλια ζορια (στην ουσια δεν πρεπει να εφαγε το εφαγε το πατωμα) εκανε σπασμους για εμετο το παιδι και δακρυζαν τα ματακια του.

Την επόμενη δοκιμασα με λιγο ρυζαλευρο τα ιδια μου χτυπουσε το χερι μακρια και εκλαιγε δεν προσπαθησα. Την αφησα μια μερα χωρις γιατι δεν θελω να το παρει στραβα και πηρα μηλα γκολντεν που ειναι πιο γλυκα και εδωσα πάλι προχτες. Εφαγε περιπου 10 κουταλιες και δεν εκανε κινηση για εμετο. Εχτες το ιδιο...

Ομως 2 μέρες που τρωει μήλο το πρωι το βραδυ κανει κακα τα οποια ειναι και σφηχτουλια λιγο εχουν την υφη της φρουτοκρεμας πρασινα σκουρα με βλενες και αιμα. και τις 2 μέρες..

Κοριτσια την πειραζει το μηλο???? Ειναι στην λίστα με επικυνδυνότητα το μήλο???

Τι να κάνω να την αφησω 2-3 μέρες και να κάνω πάλι δοκιμη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια την πειραζει το μηλο???? Ειναι στην λίστα με επικυνδυνότητα το μήλο???

Τι να κάνω να την αφησω 2-3 μέρες και να κάνω πάλι δοκιμη?

Όλα είναι πιθανά. :?

 

Άστην 1 βδομάδα να ηρεμήσει και μετά δοκίμασε βρασμένο και μόνο βιολογικό. Χωρίς ρυζάλευρο, για να είσαι σίγουρη τι την πειράζει (μην είναι το ρύζι).

 

Με όλο το θάρρος, στο λέω ευθέως και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς νομίζω ότι ξεκινάτε νωρίς τις στέρεες. Εγώ με τέτοια εικόνα θα περίμενα να κλείσει και τον 6ο.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλες και παλι!!! θα ηθελα μια χαρη απο οποια μανουλα εχει χρονο και το μωρακι της ειναι μεγαλο (περιπου 12-13 μηνων και πανω...) που υποτειθεται οτι εχουν μπει αρκετες τροφες... και να μου πει ενα εβδομαδιαιο περιπου προγραμμα που δινει στο μωρακι της...

εχω στερεψει απο ωραιες ιδεες... και μεχρι να δουμε θεραπεια, δε θελω να την εκθετω σε αλλεργιογονες τροφες...

εγω της δινω

το πρωι: φρουτα αλεσμενα (μπανανα - ακτινιδιο - αχλαδι - μηλο)αλλα μας βγηκαν οτι την πειραζει η μπανανα, το μηλο και το αχλαδι...

καμμια φορα μεσα στα φρουτα και κροκο αυγου

καμμια φορα στον αποχειμωτη καροτο-μηλο και μετα μεσα λιγες κουταλιες σκονη κεχρι...

 

ενδιαμεσα καμμια ρυζογκοφρετα ή καλαμπογκοφρετα...

 

μεσημεριανο:φακες με ρυζι και μπροκολο

αρακας και μπροκολο

κοτοπουλο με ρυζι και μπροκολο

μπιφτεκακια μοσχαρισια και μπροκολο

(ο.τι και αν κανω για μεσημεριανο δεν τρωει τιποτα.... μονο το μπροκολο και τον αρακα... καθε μερα μοοονο αυτο)

 

απογευμα:γαλα βρωμης με γευση βανιλια (απο τα βιολογικα) και κρεμα κεχρι μεσα ή κρεμα με ρυζαλευρο-κινοα-βανιλια....

ετρωγε πολυ τον γλυκο τραχανα αλλα τον κοψαμε...

ή γλυκια κολοκυθα με συκο ή δαμασκηνο (αλλα μας βγηκε οτι την πειραζει η κολοκυθα)

αβοκαντο με μπανανα (αλλα μας βγηκαν οτι και αυτα την πειραζουν)

 

δυστυχως τρωει ελαχιστα......μοοοονο θηλαζει...... ειμαι σε μια πολυ δυσκολη φαση γιατι εγω κανω ειδικη διατροφη λογο προβληματος στη χολη.... για τη Μελιτινη κανω αλλο φαγητο(το οποιο δεν τρωει) και για τον αντρα μου κανω και κατι αλλο συνοδευτικο γιατι εγω δεν τρωω ουτε ψαρι, ουτε κρεας, ουτε γαλακτοκομικα, ουτε θαλασσινα.......

οποτε τα νευρα μου ειναι λιγο σπασμενα...να μαγειρευω και να τα πεταω....

τωρα τελευταια ημουν στη φαση να μην την αφηνω να θηλαζει οοοοοολη τη μερα σαν νεογεννητο.... να την πιεζω να καταπιει μια μπουκια .... και να τελειωνουμε και οι δυο με κλαμματα.... οποτε αυτο δεν προκειται να το ξανακανω....

τι να πω... αν εχετε καποια ιδεα....

Link to comment
Share on other sites

βρε σπιθουλα την πειραζει το μηλο, το αχλαδι και η μπανανα και δεν την πειραζει το ακτινιδιο?καλα καταλαβα???:shock:

 

θυμηθηκα τον παιδιατρο μου....εμεις ειμαστε μια δυσκολη περιπτωση, τρωμε ελαχιστα πραγματα....πριν κανα εξαμηνο του ειχα λοιπον δοκιμασει το ακτινιδιο, απο την λαχταρα μου να φαει κατι καινουργιο, του το εδωσα ενα ολοκληρο μηνα, ενα ακτινιδιο την ημερα. Τελικα μετα απο κανα μηνα εβγαλε αιμα και το εκοψα βεβαια.

οταν ειπα την ιστορια στον παιδιατρο μου, μισοαστεια μισοσοβαρα μου απανταει: ρε κοριτσι μου και μενα αμα μου εδινες να φαω ενα ακτινιδιο την ημερα, οχι αιμα, τα αντερα μου θα εβγαζα!!!:)

αντε να γελασουμε λιγακι γιατι και εγω να πω την αληθεια μου με αυτα που συμβαινουν στον μικρο, δεν ειμαι στα καλυτερα. τελοςπαντων

φιλια

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Spithoula εφόσον το μωράκι σου έχει μύκητες θα πρέπει να ακολουθήσεις αυστηρή αντι-καντίτα δίαιτα!

Όχι για παράδειγμα ρυζογκοφρέτες και καλαμπογκοφρέτες, ρύζι, γάλα βρώμης, αποξηραμένα φρούτα.

Ψάξε λίγο το θέμα της anti-candida diet, χωρίς αυστηρή διατροφή οι μύκητες δεν σκοτώνονται, και αν σκοτωθούνε με ομοιοπαθητικά ή με βιοσυντονισμό θα επανέλθουνε σύντομα δρυμήτεροι!

Και βάλε οπωσδήποτε στη διατροφή της καρύδα με τη μορφή λαδιού ή βουτύρου ή ακόμη και γάλακτος μια και η καρύδα έχει αντι-μυκητιακές ιδιότητες (anti-fungal).

 

Δεν έχω χρόνο να επεκταθώ αλλά τον τελευταίο καιρό ψάχνω αρκετά το θέμα της anti-candida diet γιατί υποψιάζομαι ότι ο άντρας μου έχει candida μια και πέρασε όλο το χειμώνα μπουκωμένος, χαρακτηριστικό σύμπτωμα της candida!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Spithoula εφόσον το μωράκι σου έχει μύκητες θα πρέπει να ακολουθήσεις αυστηρή αντι-καντίτα δίαιτα!

 

καλη μου Rosie ειναι ενα θεμα που με απασχολει πολυ και με προβληματιζει ακομα πιο πολυ και εχεις δικιο που το συσχετιζεις....

εχω μπροστα μου βιβλιο με διατροφη που καταπολεμα την candida...με διατροφη... εν ολιγης ξεκινας για 5 ημερες μια διατροφη μονο με κρεας - ψαρι - αυγα - τοφου - σαλατες και λαχανικα - κεφιρ - καστανο ρυζι...... μοοοονο αυτα.... μετα δινει λιγο περισσοτερα στη 2η φαση θεραπειας και μετα στην 3η φαση και αλλα.... και πολλες πολλες λεπτομερειες....

αλλά πως να κανω μια τετοια διατροφη σε παιδι που δεν εχει καθολου φρουτα στην αρχη... που δεν τρωει κα-θο-λου τα αβγα, το ψαρι, το κρεας, το κεφιρ και τρωι το ασπρο ρυζι, οχι ομως το καστανο... τι να κανω με αντι καντιτα διαιτα σε ενα παιδι που το μονο που ψηλοτρωει ειναι πατατες, ρυζι, μακαρονια, μπροκολο, αρακας και λιγα οσπρια....

επισης δεν ξερω για το αν ξεκινησω εγω αυτη τη διατροφη, λογω του οτι θηλαζω... με τη θεραπεια τι μπορει να περασει μεσα απο το γαλα? μηπως κανει κακο??? δε ξερω... ολες αυτα πιστευω οτι εχουν περασει απο το γαλα μου.... αντιβιωση δεν εχει παρει ποτε (που ενοχοποιει την candida) εμβολια δεν εχει κανει κανενα... επισης αυτα τα Ε που βρεθηκαν στον οργανισμο της.... απο την αποτοξινωτικη διατροφη και τις θεραπειες που κανω 6 μηνες τωρα πιστευω οτι ευθυνονται.... δε ξερω μεχει πιασει τωρα και δεν ειμαι σε καλη φαση γιαυτο και ολα μαυρα τα βλεπω :( .... θα περασει....

Link to comment
Share on other sites

βρε σπιθουλα την πειραζει το μηλο, το αχλαδι και η μπανανα και δεν την πειραζει το ακτινιδιο?καλα καταλαβα???:shock:

καλα καταλαβες ;) ... οταν το γραφα και εγω αυτο σκεφτηκα... οξυμωρο... αν διαβασες λιγο πιο πανω εγραφα οτι το μηλο κλπ βγηκαν οτι την ενοχλουν απο ενα βιοελεγχο που καναμε... το ακτινιδιο δεν το εβγαλε στη λιστα... αλλα και γω σημερα που πηγα να το βαλω στη φρουτοκρεμα, το σκεφτηκα να το βαλω :confused: ... και αν και αυτο την πειραζει???

ποτε μα ποτε δεν εχουν σταματησει οι βλενες στα κακακια της απο νεογεννητο οποτε δεν μπορω να καταλαβω...

νιωθω οτι ολα ταχω κανει μανταρα... :-(

 

αντε να γελασουμε λιγακι γιατι και εγω να πω την αληθεια μου με αυτα που συμβαινουν στον μικρο, δεν ειμαι στα καλυτερα. τελοςπαντων

φιλια

πολυ γλυκο μηνυμα!!! να εισαι καλα!!! παλι καλα διανυουμε Μεγαλη Εβδομαδα οποτε εκφραζω τη λυπη μου ελευθερα... :cry:

Link to comment
Share on other sites

αλλά πως να κανω μια τετοια διατροφη σε παιδι που δεν εχει καθολου φρουτα στην αρχη... που δεν τρωει κα-θο-λου τα αβγα, το ψαρι, το κρεας, το κεφιρ και τρωι το ασπρο ρυζι, οχι ομως το καστανο... τι να κανω με αντι καντιτα διαιτα σε ενα παιδι που το μονο που ψηλοτρωει ειναι πατατες, ρυζι, μακαρονια, μπροκολο, αρακας και λιγα οσπρια....

επισης δεν ξερω για το αν ξεκινησω εγω αυτη τη διατροφη, λογω του οτι θηλαζω... με τη θεραπεια τι μπορει να περασει μεσα απο το γαλα? μηπως κανει κακο??? δε ξερω... ολες αυτα πιστευω οτι εχουν περασει απο το γαλα μου.... αντιβιωση δεν εχει παρει ποτε (που ενοχοποιει την candida) εμβολια δεν εχει κανει κανενα... επισης αυτα τα Ε που βρεθηκαν στον οργανισμο της.... απο την αποτοξινωτικη διατροφη και τις θεραπειες που κανω 6 μηνες τωρα πιστευω οτι ευθυνονται.... δε ξερω μεχει πιασει τωρα και δεν ειμαι σε καλη φαση γιαυτο και ολα μαυρα τα βλεπω :( .... θα περασει....

 

Θα έλεγα ότι η διατροφή της μικρής ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την καντίτα, εφόσον μόνο αυτά τρώει.

Δεν γίνεται, για να της περάσουνε οι μύκητες πρέπει να τρώει κρέας, ψάρι, αυγό και γιαούρτι/κεφίρ.

Προσπάθησε να βρεις ένα τρόπο που της αρέσει για να της τα φτιάχνεις, πχ κιμάς με κινόα ή κεχρί (αντί για μακαρόνια), βελουτέ σουπίτσες με κρέας (ή ζωμό κρέατος) και λαχανικά/κόκκινες φακές.

 

Η διατροφή κατά της καντίτας που ενδεχομένως κάνει μια μαμά μόνο καλό μπορεί να κάνει στο παιδί, γιατί όπως είπαμε αν η μαμά έχει μύκητες και θηλάζει θα τους περάσει δυστυχώς και στο μωράκι.

Και εφόσον εσύ δεν τρως κρέας, θαλασσινά κτλ τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχεις μύκητες κι εσύ.

 

Άσχετο, επιτέλους η μικρή μου άρχισε και τρώει κάτι: κρέας!

Όποτε έχουμε κάποιου είδους κρέατος, πχ μοσχάρι, αρνί και κοτόπουλο κάνει σαν τρελλή για να της δίνουμε κομματάκια να τα μασουλάει!

Από φρούτα μόνο φράουλα θέλει, από λαχανικά ελάχιστα πράγματα, συνήθως αγγούρι, αβοκάντο ή καρότο βραστό.

Όσπρια τίποτα... :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το βιβλιο λεγεται : "γιατι τρωμε τοσο πολυ ενω θελουμε να ειμαστε αδυνατοι?" http://www.perizitito.gr/product.php?productid=148631

θεμα εγινε και εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=37878

ουσιαστικα η συγγραφεας υποστηριζει οτι για πααρα πολλα συμπτωματα και λιγουρες κλπ ευθυνεται η candida ή η υπογλυκαιμια ή η τροφικη δυσανεξια που εχουμε και δινει μια διατροφη οπως εγραψα και παραπανω και τα ξεπερνας... μια θεια μου πολυ αδυνατη, εκανε τη διατροφη αυτη λογω της candida και ξυπνησε την 3η μερα γιατι ενιωθε πολυυυυ ασχημα μεχρι που πηγε τουαλετα... φοβηθηκε και τη σταματησε τη διατροφη...

επισης:

 

3εις αλλοι συγγραφεις που εχουν επικεντρωθει στο candida:

  • πρωτεϊνη (κρεας-ψαρι-αβγα-τοφου)
  • λαχανικα(ολα εκτος πατατες-γλυκο καλαμποκι-φακες-φασολια-μανιταρια-ρεβυθια)ο ενας εξ αυτων επιτρεπει πατατες,φασολια,κολοκυθα,αρακα...
  • φρουτα (κανενα)
  • γαλακτοκομικα (κεφιρ)
  • σιτηρα (καθολου στην αρχη, καποιοι μονο καστανο ρυζι, αργοτερα καλαμποκι,χηνοποδο,βρομη,σικαλη και στάρι)
  • άλλα (πρασινο τσαϊ, ξηροι καρποι, σποροι, μερικα ελαια)
  • αποφυγη (ξυδι,μανιταρια,μαγια,ζαχαρι,πεπονια,ξηρα φρουτα,επεξεργασμενους υδατανθρακες)

μολις περασει η νηστεια σκεφτομαι να ξεκινησω τη διατροφη, αλλα φοβαμαι αν φυγει ο μυκητας και περασει μεσα στο γαλα σε μεγαλη ποσοτητα και το παρει το μωρο? :confused: (αν ειπα κοτσανα συγνωμη αλλα :? )

μπορεις να μου πεις ακομα και αλλες προτασεις διατροφης για τη μικρη? εχω στερεψει πραγματικα....

ομως πως γινεται να μη δινω στο παιδι φρουτα για ημερες το πρωι? τι να δινω?

τι να δινω ως σνακ? για τη δυσκοιλιοτητα???

μονο θηλαζει-θηλαζει-θηλαζει....ειναι απιστευτο αυτο.... ξερω πως ειναι η σωτηρια μου απο τη μια γιατι αν δεν ειχα και αυτο?.... απο την αλλη ομως ειμαι τοσο κουρασμενη ψυχολογικα που το περναω και στο παιδι... ειναι τοσες οι ψυχολογικες τοξινες....

πεσαμε για να σηκωθουμε πιο ψηλα... αυτο μου ειπε μια φιλη μου και το θυμαμαι που και που!

Καλημερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, επιτέλους η μικρή μου άρχισε και τρώει κάτι: κρέας!

Όποτε έχουμε κάποιου είδους κρέατος, πχ μοσχάρι, αρνί και κοτόπουλο κάνει σαν τρελλή για να της δίνουμε κομματάκια να τα μασουλάει!

Από φρούτα μόνο φράουλα θέλει, από λαχανικά ελάχιστα πράγματα, συνήθως αγγούρι, αβοκάντο ή καρότο βραστό.

Όσπρια τίποτα... :(

αν επιτρεπεται, τι ομαδα αιματος εχει?

γιατι η "0" ομαδα οφελειται απο το κρεας και εχει δυσπεψια στα οσπρια (ειδικα φακες) ;)....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρόνο να επεκταθώ αλλά τον τελευταίο καιρό ψάχνω αρκετά το θέμα της anti-candida diet γιατί υποψιάζομαι ότι ο άντρας μου έχει candida μια και πέρασε όλο το χειμώνα μπουκωμένος, χαρακτηριστικό σύμπτωμα της candida!

 

Διάβασα σε μία από αυτές τις οικολογικές εφημερίδες ένα άρθρο για την κάντιντα και έλεγε ένα αυτοσχέδιο τεστ που μπορουμε να κάνουμε για να δούμε αν έχουμε.

Ένα ποτήρι με νερό από το βράδυ το βάζουμε δίπλα στο κομοδίνο και το πρωί πριν κάνουμε οτιδήποτε (δόντια) φτύνουμε :shock: μέσα και αν βυθιστεί τότε έχουμε κάντιντα, αν επιπλέει είμαστε οκ.

Ακουγεται λίγο κάπως...το ξέρω, αλλά το υπόλοιπο άρθρο ήταν πολύ καλό και το έγραφε μία γιατρός, γι αυτό και σας το γράφω, αν θέλετε να το κάνετε.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω διαβάσει, με το τεστ αυτό μπορεί να έχεις μια ένδειξη, αλλά γενικά δεν είναι αξιόπιστο, πρέπει να βασιστείς σε άλλα συμπτώματα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γραφω γρηγορα γιατι τα τερατακια μου δεν με αφηνουν λεπτο...μετα την τελευταια καψουλα ομοιοπαθητικου τα μωρα σταματησαν αιμα και βλεννες, εγω βαζω ενα ενα τα ''απαγορευμενα'' στη διατροφη μου και ολα καλα...δοκιμαστε το δεν εχετε να χασετε κατι(εκτος απο μια βαρβατη επισκεψη 80-100 :lol:)

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετα την τελευταια καψουλα ομοιοπαθητικου τα μωρα σταματησαν αιμα και βλεννες

Xristina , το ξερω πως ειναι ξεχωριστη η θεραπεια για καθε ατομο, αλλα ποια θεραπεια σας εδινε???

τη θεραπεια την εκαναν τα μωρα ή εσυ? συγνωμη αν το εχεις γραψει νωριτερα...διαβαζω, διαβαζω...δεν τελειωνουν...

τι αποχη εκανες....

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

θεραπεια κανουν τα μωρα.πριν περιπου 2 μηνες πηγαμε και μας εδωσε 2καψουλες για την ελενη και 3 για τον μιχαηλ. Τις καψουλες τις επαιρναν ανα 10 μερες.Εγω εκανα αποχη απο τα παντα και τα μωρα ειχαν αιμα-βλενες δηλ. :γαλακτοκομικα(κα κρυφα),αυγο, σογια,καλαμποκι,ρυζι,ξηρους καρπους,εσπεριδοειδη,κρεας(μονο γαλοπουλα ετρωγα),γλουτενη μπορει να ειναι κι αλλα κια να τα ξεχναω.πηγα βεβαι και σε παιδογαστρεντερολογο και 3 μερες μετα το τελευταιο χαπι στην ελενη σταματησαν ολα και στν Μιχαηλ την αμεσως επομενη μερα...τωρα εχω βαλει γλουτενη, κοτοπουλο,σογια,εφαγα και προιντα που αναφερουν οτι ''μπορει να περιεχει ιχνη γαλακτος'' και τα μωρα ειναι τελεια....θα ξαναπαμε στον ομοιοπαθητικο μετα το πασχα

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites

επισης δεν ξερω για το αν ξεκινησω εγω αυτη τη διατροφη, λογω του οτι θηλαζω... με τη θεραπεια τι μπορει να περασει μεσα απο το γαλα? μηπως κανει κακο???

γιατί δεν δοκιμάζεις να πάρεις πεπτικά ένζυμα? (έχει γίνει λόγος αναλυτικά σε προηγούμα ποστ)

 

3εις αλλοι συγγραφεις που εχουν επικεντρωθει στο candida:

  • πρωτεϊνη (κρεας-ψαρι-αβγα-τοφου)
  • λαχανικα(ολα εκτος πατατες-γλυκο καλαμποκι-φακες-φασολια-μανιταρια-ρεβυθια)ο ενας εξ αυτων επιτρεπει πατατες,φασολια,κολοκυθα,αρακα...
  • φρουτα (κανενα)
  • γαλακτοκομικα (κεφιρ)
  • σιτηρα (καθολου στην αρχη, καποιοι μονο καστανο ρυζι, αργοτερα καλαμποκι,χηνοποδο,βρομη,σικαλη και στάρι)
  • άλλα (πρασινο τσαϊ, ξηροι καρποι, σποροι, μερικα ελαια)
  • αποφυγη (ξυδι,μανιταρια,μαγια,ζαχαρι,πεπονια,ξηρα φρουτα,επεξεργασμενους υδατανθρακες)

Αυτά επιτρέπονται που έχω κοκκινήσει? Για να δω αν κατάλαβα καλά.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γραφω γρηγορα γιατι τα τερατακια μου δεν με αφηνουν λεπτο...μετα την τελευταια καψουλα ομοιοπαθητικου τα μωρα σταματησαν αιμα και βλεννες, εγω βαζω ενα ενα τα ''απαγορευμενα'' στη διατροφη μου και ολα καλα...δοκιμαστε το δεν εχετε να χασετε κατι(εκτος απο μια βαρβατη επισκεψη 80-100 :lol:)

Πολύ ευχάριστα νέα! Μπράβο σας! :P

Αλλά μήπως θα πρεπε να ξεκινήσεις κι εσύ θεραπεία αφού θηλάζεις? Στο λέω γιατί υποτίθεται ότι μανα-παιδί αντιμετωπίζονται ως ένα όσο κρατάει ο θηλασμός. Ρώτα τον ομοιοπαθητικό σου..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

το βιβλιο λεγεται : "γιατι τρωμε τοσο πολυ ενω θελουμε να ειμαστε αδυνατοι?
"

ευχαριστω

 

αλλα φοβαμαι αν φυγει ο μυκητας και περασει μεσα στο γαλα σε μεγαλη ποσοτητα και το παρει το μωρο? :confused: (αν ειπα κοτσανα συγνωμη αλλα :? )
τι εννοεις αν φυγει ο μυκητας ?

μονο εαν εχεις πανω στο στηθος σου καποια μυκητιαση μπορει να περασει στο γαλα

δεν βγαινει γαλα με μυκητες απο το στηθος

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν δοκιμάζεις να πάρεις πεπτικά ένζυμα? (έχει γίνει λόγος αναλυτικά σε προηγούμα ποστ).

θα προσπαθησω να το ψαξω' date=' ευχομαι να το βρω γιατι ειναι πολλες οι πληροφοριες και απο αναγνωση ειμαι ακομα στις αρχικες σελιδες...;)

Αυτά επιτρέπονται που έχω κοκκινήσει? Για να δω αν κατάλαβα καλά.

σωστα!!!

συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα αφου το ανεφερα εδω, θα σας γραψω λιγα απο αυτα που γραφει το βιβλιο...

 

το candida ειναι ζωντανος οργανισμος και καθε ζωντανο ον εχει μηχανισμους συντηρησης. Η μαγια που ζει μεσα μας δεν αποτελει εξερεση. Το candida χρειαζεται επεξεργασμενους υδατανθρακες για να τραφει. Ευδοκοιμει σε εξασθενημενο ανοσοποιητικο συστημα. Δεν του αρεσει το σκορδο και οι θρεπτικες ουσιες γιατι του επιτιθενται και το σκοτωνουν.

Αν εχεις candida δινεις αδιακοες μαχες με το σωμα σου. προσπαθεις να αισθανθεις καλα αλλα το candida προσπαθει να επιβιωσει. Τα πραγματα που χρειαζονται για την ευεξια σου ερχονται σε αντιθεση με την αναπτυξη του. οταν το candida σε κυριευει θα λιγουρευεσαι τις τροφες που χρειαζονται τη μαγια για να εξασφαλιστει η αναπτυξη του. αν λιγουρευεσαι χαμπουργκερ μπορει να λιγουρευεσαι την κετσαπ , το τριμμα του ψωμιου ή τα συντηρητικα που βαζουν στο κρεας..., αν λιγουρευεσαι ακομα και σαλατα απο φαστ φουντ μπορει να λιγουρευεσαι τη σαλτσα με το ξιδι και τα συστατικα σακχαρεως...

Συνεπως λιγουρευεσαι τις ουσιες που θρεφουν τη μαγια (ολες τις σακχαρωδεις τροφες, τους επεξεργασμενους υδατανθρακες, τη συμπυκνωμενη ζαχαρη φρουτων, τη μαγια και τα παραγωγα της, τις ξιδατες τροφες και τα τουρσια)

 

Πως θεραπευεται

1)Να καταδικασεις σε ασιτια το candida

3εις αλλοι συγγραφεις που εχουν επικεντρωθει στο candida: (η λιστα που ειχα γραψει λιγο πιο πανω)

 

2)Επιθεση στην αναπτυξη candida

με συμπληρωματα που σκοτωνουν τη μαγια

α)σκορδο

β)βιοτινη

γ)ελαιολαδο

δ)καπριλικο οξυ (προερχεται απο το ελαιο ινδικης καρυδας) (σε βιολογικα)

ε)λακτοβακιλος οξεόφιλος (σε βιολογικα)

 

3)θεραπευσε την αιτια

πεσμενο ανοσοοποιητικο

καταναλωση επεξεργασμενων υδατανθρακων

φαρμακευτικη αγωγη (αντιβιωσεις, ορμονες κλπ.)

διαβητης

διατροφικο ελλειμμα (τρωγε οσο μεγαλυτερη ποικιλια απο λαχανικα, πρωτεϊνες, σιτηρα ολικης, οσπρια και φρουτα...

 

φαση 1 για 5 ημερες

επιτρεπομενες: οποιοδηποτε κρεας,ψαρι, τοφου, quorn, αβγα, λαχανικα, σαλατες (εκτος μανιταρια , πατατες) φυσικο ζωντανο γιαουρτι (κεφιρ), καστανο ρυζι

 

αν το candida ειναι το προβλημα σου, θα αρχισεις να αισθανεσαι σοβαρα και δυσαρεστα συμπτωματα καθως το candida σκοτωνεται μεσα στο σωμα σου. αυτη η αντιδραση ονομαζεται Herxeimer ή εξασθενηση του candida.

το επομενο πραγμα ειναι οτι θα λαχταρας το φαγητο. Μεσα σε αυτες τις 5 μερες το candida θα σου βροντοφωναζει να το ταϊσεις. Καθε τροφη η οποια σε πειραζει θα σου φωναζει "φαε με".

Μεσα σε 24-48 ωρες η σταθεροτητα της γλυκοζης στο αιμα σου μπορει να αλλαξει θεαματικα. Σε 3-4 ημερες οποιαδηποτε ουσια την οποια δεν ανεχοσουν θα εχει περασει μεσα απο τον οργανισμο σου και εσυ θα αρχισεις να ελευθερωνεσαι απο τις λιγουρες που αυτη η τροφη εχει δημιουργησει.

Το candida ειναι μια απο τις παθησεις που δεν τακτοποιειται σε 5 ημερες και παλι ομως μπορεις να δεις μεγαλη διαφορα. θα εξακολουθεις να πολεμας το candida και στη 2η φαση.

(συνεχιζεται)

Link to comment
Share on other sites

2η φαση

ΚΑΝΟΝΑΣ Νο1

ΜΗΝ ΤΡΩΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ

(μη επεξεργασμενοι ειναι αυτοι που τρως στη φυσικοι τους μορφη πχ πατατες με τη φλουδα , τροφες ολικης αλεσεως )

μην τρως ζαχαρη σε οποιαδηποτε μορφη (ο,τι καταλληγει σε -οζη, επισης οχι μελασα, οχι μελι)

μην τρως λευκο ρυζι, οχι λευκο ψωμι, λευκα ζυμαρικα, χυμοι φρουτων, αποξηραμενα φρουτα, οχι πατατακια, κριτσινια, τηγανητα

ναι σε σιτηρα ολικης, ναι σε φρουτα με τη φλουδα, οταν ειναι βρωσιμη, λαχανικα ολα και ψητες πατατες με τη φλουδα, ναι σε οποιοδηποτε κρεας μη επεξεργασμενο (οχι αλλαντικα), σε οποιοδηποτε ψαρι, ποτα:νερο,γαλα,πρασινο τσάι

 

ΚΑΝΟΝΑΣ Νο2

ΜΗΝ ΤΡΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΙΩΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ

οχι τροφες απο μαγια, σακχαρωδεις και ξιδατες.

 

ΚΑΝΟΝΑΣ Νο3

ΜΗΝ ΤΡΩΣ ΛΙΠΗ ΚΑΙ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ

να τρως φασολια με μετρο, οσπρια με μετρο, καστανο ρυζι, κινοα με μετρο και 1-2 μεριδες γαλακτικομικα και φρουτα ημερησιως, αφθονο κεφιρ . απο φρουτα προσπαθουμε να αποφευγουμε την μπανανα - πεπονια- ανανα- μανγκο- χουρμα - παπαγια- ακτινιδια- σταφυλια. φρουτα με τη χαμηλοτερη ζαχαρη, οποτε και επιτρεπονται ειναι: μηλα, αχλαδια, ροδακινα, νεκταρινια, κερασια, δαμασκηνα, μουρα, φραουλες, εσπεριδοειδη-πορτοκαλια-γκρεϊπφρουτ κλπ

 

Η 2η φαση κραταω οσο να νιωσεις οτι δεν εχεις λιγουρες (που υποδηλωνουν αναπτυξη καντιντα...) Αυτο το βιβλιο βασικα ειναι για αδυνατισμα και λεει οτι σε αυτες τις φασεις χανεις τα κιλα που θες και ας τρως μεγαλες ποσοτητες... και λεει πως δε σε αφηνει το candida να αδυνατησεις κλπ...

Η 3η φαση αφορα οδηγιες και η ουσια ειναι να εισαι σε επιφυλακη και να διατηρεις τον ελεγχο...

Λεει επισης για ενα σωρο βιταμινες που ειναι πολυτιμες για τον οργανισμο κλπ.

και πολυ πολυ νερο για τον candida ....

 

αυτα...με λιγα λογια....

δε φαινεται και πολυ δυσκολο..... Rosie??? ως πιο διαβασμενη συμφωνεις?

 

Παντως οι αλλεργιες ειναι ενδειξη candida... :?

πραγματικα σημερα που προσπαθουσα να κανω στο μωρο διατροφη αντι-candida (μονο στο μωρο γιατι με τη νηστεια, δυσκολο να τα καταφερω...) το απογευμα στερεψα..... μονο τη θηλαζα..... :(

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφεροντα οσα γραφεις σπιθουλα....

οντως,δεν φαινεται ιδιαιτερα δυσκολο,ισως τις πρωτες μερες μονο.

θα πρεπει παντως να προμηθευτεις ολα τα τροφιμα που επιτρεπονται,γιατι μαλλον θα θελεις να τα φας ολα;)

ο γιατρος δεν σου εδωσε διατροφη για την καντιντα;;;

εμεις θα κανουμε το τεστο αυριο πρωι-με το νερο-,αλλιως με ποιον αλλο τροπο μπορουμε να ξερουμε αν υπαρχει καντιντα στον οργανισμο μας;;;υπαρχει καποια εξεταση;

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω προβληματιστει με αυτα που διαβαζω...αυτα που λετε ειναι στα πλαισια της ομοιοπαθητικης ιατρικης? υπαρχει δηλ. περίπτωση ενα μωρο να εχει candida? fairysmom αυτος ο ομοιοπαθητικος στη ν. ερυθραια λες να βοηθησει?μηπως πρεπει να παω να παρω μια γνωμη...διαφωνει ο αντρας μου τελειως με την ομοιοπαθητικη ιατρικη, αλλα εγω εχω αρχισει και το σκεφτομαι σοβαρα.

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...