Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Για τις κοπέλες που ρωτάνε για το ΓΕΝΕΣΙΣ.. Γέννησα πριν 6 μήνες με καισαρική, έμεινα 1 βραδύ σε τρίκλινο ενώ ήθελα 4κλινο και μου είπαν οτι δεν έχει(έτσι κάνουν γενικά). τις υπόλοιπες μέρες πήγα σε 4κλινο. 1700 μου βγήκε με διαμονή, χειρουργείο, αναισθησιολόγο, φάρμακα κτ.

Μέσα στην τιμή είναι και κάποιες εξετάσεις που έκανα για την μικρή 90Ε οφθαλμίατρος 20 και ωρυ/γος 20.

Αν θέλετε παραπάνω πληροφορίες πείτε μου έχω ακόμη τις τιμές.

Επίσης αν φύγεις νωρίτερα η κάθε βραδιά είναι μείον 150Ε.

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω στη Γενικη κλινικη που γεννησα στη Θεσσαλονικη, μου βγηκε για 5 μερες με καισαρικη, 1220 και 200ε η αναισθησιολογος και 1200 η γιατρος!

Για το Γενεσις ξερω ειναι ακριβο λιγο οσο και το Διαβαλκανικο!

Χαλαλι ομως για τα μωρακια μας..το καλυτερο!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΕΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ?

 

Καλημέρα.Μάλλον ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες έχουμε όλοι πάνω σε αυτό το θέμα.Εμένα προ ημερών η μαία μου μου είπε οτι συζητείται πάρα πολύ έντονα και οτι όλοι περιμένουν από 1-1-12 να δουν τι θα συμβεί.Ας ελπίσουμε να ισχύσει και να μην πληρώσουμε τπτ στο μαιευτήριο τουλάχιστον.Κάτι επίσημο πάντως που να το επιβεβαιώνει δεν εχω βρεί προς το παρόν.

[/url]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σύζυγός μου γέννησε το 2ο παιδί μας στο Έλενα με καισαρική στις 10/3/09, σε καινούργια σουίτα (θα ήθελαν πολύ στα ιδιωτικά να είχαν τέτοια δωμάτια ) στον 5ο όροφο, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ φακελάκι για το δωμάτιο και πλήρωσα μόνο την διαφορά από την 1η θέση που κάλυπτε το ταμείο της (ΤΣΑΥ), δηλαδή πλήρωσα 325 ευρώ για όλα. Στο γιατρό έδωσα ένα φάκελο με 700 ευρώ αλλά ΔΕΝ δέχτηκε ούτε 1 ευρώ!!!! (είναι αναπληρωτής διευθυντής.)

Αντίστοιχα στο ΙΑΣΩ θα έπρεπε να δώσω 14.000 + την αμοιβή του γιατρού. Είπατε τίποτα;;;;;;;;

Η αντιμετώπισή μας από όλο το προσωπικό (νοσοκόμες , γιατρούς) ήταν η καλύτερη που θα μπορούσαμε να φανταστούμε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο ΕΛΕΝΑ και στο έμψυχο δυναμικό του.

 

 

Καλησπερα!Μπορεις να μου πεις το ονομα του γιατρου[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε πλέον είναι όλα έτοιμα με τον ΕΟΠΥΥ απο 1/1/12 θα γενναμε δωρεάν κ θα δίνουμε μόνο αμοιβη στον γιατρο μας

 

Είναι εξαιρετικά ευχάριστο αυτό που μας λες!!!!

Μπορείς να μας πεις από που έχεις αυτην την πληροφορία και είσαι τόσο σίγουρη?

Εγώ όσο κι αν εψαξα στο διαδίκτυο δεν βρήκα κατι που να το επιβεβαιώνει για τα ιδιωτικά μαιευτήρια.Αν θες δώσε μας κι άλλες πληροφορίες.

Ευχαριστώ.

[/url]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε πλέον είναι όλα έτοιμα με τον ΕΟΠΥΥ απο 1/1/12 θα γενναμε δωρεάν κ θα δίνουμε μόνο αμοιβη στον γιατρο μας

ναι β

 

 

ναι βρε κορίτσι!!ενημέρωσέ μας κι εμάς να ξέρουμε σίγουρα!μας έφαγε η αγωνία! δεν κάνουμε δεύτερο παιδί γιατί σκεφτόμαστε το κόστος έλεος πια!που μας καταντήσανε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λέτε πλέον είναι όλα έτοιμα με τον ΕΟΠΥΥ απο 1/1/12 θα γενναμε δωρεάν κ θα δίνουμε μόνο αμοιβη στον γιατρο μας

 

Ψάχνοντας για τον ΕΟΠΥΥ βρήκα αυτό http://www.dealnews.gr/oikonomia/item/34514-%CE%9C%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5

που λεει το ακριβώς αντίθετο δηλ. θα παίρνουμε επίδομα τοκετού μόνο αν γεννάμε σε μη συμβεβλημένο με το ταμειο μας ιδιωτικό νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Και μια φίλη μου που γεννάει σε ιδιωτικο το Μάρτιο της είπε ο γιατρός της ότι ξεκινάει η εφαρμογή του ΕΟΠΥΥ.απλό είναι και λογικό να παίρνουμε το επίδομα τοκετού μόνο αν γενναμε σε νοσοκομείο μη συμβεβλημενο.όταν θα γενναμε στα ιδιωτικά που έχουν σύμβαση με το νέο ταμείο κ δεν θα γρωνουμε το νοσοκομείο είναι αυτονόητο ότι το μαιευτήριο θα τα πάρει απο το ταμείο δηλ τον ΕΟΠΥΥ .εννοω ότι το νοσοκομείο θα τα παίρνει απο το τΑμειο του ασφαλισμένου και εμείς δεν θα καταβάλλουμε κανένα πόσο απο την τσέπη μας μόνο τον γιατρο θα πληρωνουμε

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν πρόλαβα αυτή την εφαρμογή του νέου νόμου αλλά με την αμοιβή που μου πήρε ο γιατρός μου 1200ε σε ιδιωτικό είμαι πολύ ευχαριστημένη.τώρα με τον ΕΟΠΥΥ θα το σκεφτώ σύντομα πάλι να ξαναμείνω ,το θέμα είναι να πετύχει και να μην καταρρεύσει και αυτό σαν όλα τα άλλα σε αυτό το κράτος

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως στο έλενα που γέννησα πριν 2 εβδομάδες δεν πλήρωσα τίποτα για μονόκλινο, αλλά δεν πήρα και επίδομα τοκετού από τσαυ.

Οι εντυπώσεις από το μαιευτήριο-προσωπικό-εξυπηρέτηση super!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ρωτησα το ικα-ταχι και μου ειπαν πως ξεκινας τις διαδικασιες για το επιδομα κυησης απο τον 7μηνα και οταν γεννησεις παιρνεις ολο το χαρτομανι μαζι με τοβιβλιαριο του παιδιου στο ικα για να ξεκινσεις τις διαδικασιες για το επιδομα λοχειας..(το επιδομα τοκετου εχει κοπει) και το νεο ειναι οτι τα δικαιουσε μονο αν γεννησεις φυσιολογικα σε ιδιωτικη κλινικη.θα μας τρελλανουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Aaicm8.png[/url].

 

zdDEm8.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το επιδομα τοκετου εχει κοπει και το νεο ειναι οτι τα δικαιουσε μονο αν γεννησεις φυσιολογικα σε ιδιωτικη κλινικη.θα μας τρελλανουν!

Απ'ό,τι έχω καταλάβει εγώ (γιατί κανείς δεν είναι σίγουρος τί συμβαίνει), αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο συμβεβλημένο με το νέο ταμείο, παίρνεις το επίδομα "στα χέρια". Αν γεννήσεις σε δημόσιο, το επίδομα δεν το παίρνεις εσύ, αλλά πηγαίνει κατευθείαν στο νοσοκομείο απ'το ταμείο.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι έχω καταλάβει εγώ (γιατί κανείς δεν είναι σίγουρος τί συμβαίνει), αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο συμβεβλημένο με το νέο ταμείο, παίρνεις το επίδομα "στα χέρια". Αν γεννήσεις σε δημόσιο, το επίδομα δεν το παίρνεις εσύ, αλλά πηγαίνει κατευθείαν στο νοσοκομείο απ'το ταμείο.

Αν γεννησεις σε ΜΗ συμβεβλημενο ιδιωτικο το παιρνεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια...συνάδελφος που γέννησε την προηγούμενη εβδομάδα στο ΜΗΤΕΡΑ δεν πλήρωσε τιποτε για το μαιευτήριο...μονο τις εξετάσεις και τον γιατρό. Ήταν το 3ο βιβλιάριο ...μόλις είχαν υπογράψει με τον ΕΟΠΥΥ.

 

Εμένα στο Λητώ την προηγούμενη Πέμπτη μου ειπαν οτι μόλις είχαν συμβεβληθεί...και με πήραν χθες να μου πουν οτι τελικά ..."τους το πήραν πίσω το απόγευμα" :confused:

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δηλαδή αν πάω να γεννήσω στο Μητέρα δεν πληρώνω τίποτα? για το τρίκλινο δωμάτιο να υποθέσω. Μόνο ότι τυχον επιπλέον γίνει σε εξετασεις και το γιατρό φυσικά?

 

Πρέπει να προηγηθεί διαδικασία στο ΙΚΑ πριν την εισαγωγή?

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω στο Μητέρα για εξετάσεις. Θα ρωτήσω να μου το επιβεβαιώσουν.

 

Απλά ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό

 

καλησπερα σε ολεσ . εχω να σασ πω οτι ηδη ισχυει για ιασω και μητερα αυτο που πληρωνεισ οταν εισαι ασφαλισμανη στο ικα : ειναι 630 για φυσιολογικο τοκετο 740 για καισαρικη (με ολα πληρωμενα ...εξετασεις του μωρου-επισκληριδιο-νοσοκομειο) + την αμοιβη που εχει κανονισει η καθεμια με το γιατρο της! αυτη την ενημερωση δινουν μεχρι τωρα τα ιδια τα νοσοκομεια.

και αν το μωρο χρειαστει θερμοκιτιδα παλι δεν πληρωνεισ τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολεσ . εχω να σασ πω οτι ηδη ισχυει για ιασω και μητερα αυτο που πληρωνεισ οταν εισαι ασφαλισμανη στο ικα : ειναι 630 για φυσιολογικο τοκετο 740 για καισαρικη (με ολα πληρωμενα ...εξετασεις του μωρου-επισκληριδιο-νοσοκομειο) + την αμοιβη που εχει κανονισει η καθεμια με το γιατρο της! αυτη την ενημερωση δινουν μεχρι τωρα τα ιδια τα νοσοκομεια.

και αν το μωρο χρειαστει θερμοκιτιδα παλι δεν πληρωνεισ τιποτα!

καλησπερα..γεννησα 4/1 στο ΙΑΣΩ κ πληρωσαμε κανονικοτατα το νοσοκομειο...μας ειπαν οτι το ικα δεν εχει αποφασισει ακομα κατι σχετικα με αυτην την αποφαση...

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..γεννησα 4/1 στο ΙΑΣΩ κ πληρωσαμε κανονικοτατα το νοσοκομειο...μας ειπαν οτι το ικα δεν εχει αποφασισει ακομα κατι σχετικα με αυτην την αποφαση...

 

υσχυει απο 17/01/2012 τοτε παρελαβαν την σχετικη εγκυκλιο τα νοσοκομεια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μηπως ξερετε ποσο ισχυουν οι τιμες σε αρεταιειο η αλεξανδρας? ο γιατρος μου ειναι στο ιασω αλλα νομιζω οτι ειναι πανακριβο.... και κατι τελευταιο αυτο που αναφερετε για το ικα ισχυει και για αλλα ταμεια?συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...