Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts

εφόσον μια οικογένεια χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες κάποιας baby sitter σε μόνιμη βάση (εννοώ επί σειρά μηνών με συγκεκριμένο ωράριο), θεωρώ πιο δίκαιο να την πληρώνει με το μήνα και όχι με την ώρα. Σε αυτή την περίπτωση θα είναι πιο σίγουρη και η κοπέλα για τα έσοδά της, δεν θα "τιμωρείται" σε περίπτωση που κάποιος μήνας έχει λιγότερες εργάσιμες μέρες και θα χαίρεται τις αργίες όπως κάθε άλλος μισθωτός.

Επίσης με αυτόν τον τρόπο, θα θεωρούσα πολύ σκληρό να "πληρώσει" η κοπέλα το γεγονός ότι η οικογένεια επιλέγει πχ να φύγει μια εβδομάδα για διακοπές χωρίς αυτήν. Η πληρωμή με την ώρα αφορά μόνο περιστασιακή εργασία κατ εμέ, πχ για κάποιο βράδυ ή δυο φορές τη βδομάδα. Είναι πολύ πιο τίμιο και δίκαιο να αντιμετωπίζεται η baby sitter σαν ένας κανονικός μισθωτός, γιατί η πληρωμή με την ώρα (και η αντίστοιχη παρακράτηση αμοιβής για λόγους που δεν αφορούν την κοπέλα) μου κάνει λίγο εκμετάλλευση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εφόσον μια οικογένεια χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες κάποιας baby sitter σε μόνιμη βάση (εννοώ επί σειρά μηνών με συγκεκριμένο ωράριο), θεωρώ πιο δίκαιο να την πληρώνει με το μήνα και όχι με την ώρα. Σε αυτή την περίπτωση θα είναι πιο σίγουρη και η κοπέλα για τα έσοδά της, δεν θα "τιμωρείται" σε περίπτωση που κάποιος μήνας έχει λιγότερες εργάσιμες μέρες και θα χαίρεται τις αργίες όπως κάθε άλλος μισθωτός.

Επίσης με αυτόν τον τρόπο, θα θεωρούσα πολύ σκληρό να "πληρώσει" η κοπέλα το γεγονός ότι η οικογένεια επιλέγει πχ να φύγει μια εβδομάδα για διακοπές χωρίς αυτήν. Η πληρωμή με την ώρα αφορά μόνο περιστασιακή εργασία κατ εμέ, πχ για κάποιο βράδυ ή δυο φορές τη βδομάδα. Είναι πολύ πιο τίμιο και δίκαιο να αντιμετωπίζεται η baby sitter σαν ένας κανονικός μισθωτός, γιατί η πληρωμή με την ώρα (και η αντίστοιχη παρακράτηση αμοιβής για λόγους που δεν αφορούν την κοπέλα) μου κάνει λίγο εκμετάλλευση.

συμφωνω σε ολα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

1) Το δώρο έχει πια καταργηθεί για όλους μας... Συνηθίζεται να δίνεται τα Χριστούννα κάτι συμβολικό όμως. Π.χ. Ενα φόρεμα, ένα άρωμα κλπ.

2) Μου φαίνεται πολύ σκληρό και κάπως μικρόψυχο να μετρήσεις τις μέρες της 28/10, 25-26/12, 1/1 κλπ., και να περικόψεις ανάλογα το μισθό....

3) Οι 3 εβδομάδες είναι μεγάλο διάστημα. Εδώ, υπάρχει μια δικαιολογία βάσιμη από την πλευρά του εργοδότη. Προσωπικά, δεν μου αρέσει. Λείψαμε κι εμείς 3 εβδομάδες, αλλά πληρώσαμε στο ακέραιο την babysitter, παρόλο που εκείνη όχι μόνο δεν ζήτησε τα χρήματα αλλά ντρεπόταν και να τα δεχθεί. Αλλά τα άξιζε!

Γιατί σε δύσκολες στιγμές (πάρτυ, ασθένειες, "νοικοκυρέματα") βοηθούσε πέραν του ρόλου της και του χρόνου της, και μάλιστα με δική της επιμονή.

4) Είναι παράνομο και απαράδεκτο για μένα το ότι εργάζεσαι χωρίς ασφάλιση. Πρέπει να ζητήσεις το εργόσημο!

 

Αλήθεια, πόσες ώρες εβδομαδιαίως εργάζεσαι;

 

Συμφωνώ με αυτή την τοποθέτηση αλλά θέλω να προσθέσω ότι έχει μεγάλη σημασία τι συμφωνία έκανε η κοπέλα πριν αναλάβει τη δουλειά. Αν είχε συμφωνήσει αυτά που μας περιγράφει, τότε δεν έχει λόγο να παραπονιέται τώρα παρότι η συμφωνία δεν είναι ελκυστική για την ίδια.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτή την τοποθέτηση αλλά θέλω να προσθέσω ότι έχει μεγάλη σημασία τι συμφωνία έκανε η κοπέλα πριν αναλάβει τη δουλειά. Αν είχε συμφωνήσει αυτά που μας περιγράφει, τότε δεν έχει λόγο να παραπονιέται τώρα παρότι η συμφωνία δεν είναι ελκυστική για την ίδια.

 

Εγω θα συμφωνησω εδω!Γνωμη μου ειναι οτι απο την στιγμη που πληρωνεται την ωρα δεν μπορει να ζητησει να πληρωθει τις μερες που δεν θα εργαστει,για τον οποιοδηποτε λογο.Για το δωρο δεν το συζηταω καν απο την στιγμη που δεν ειναι δηλωμενη οτι εργαζεται...Δεν μπορει να απαιτησει τιποτα απο αυτα που ζηταει νομικα,γι'αυτο και εδω παιζει ρολο το τι συμφωνια εχει κανει με τους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον μια οικογένεια χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες κάποιας baby sitter σε μόνιμη βάση (εννοώ επί σειρά μηνών με συγκεκριμένο ωράριο), θεωρώ πιο δίκαιο να την πληρώνει με το μήνα και όχι με την ώρα...η.

 

Ακριβώς!

Μου έκανε εντύπωση το ότι έγινε αναφορά σε ωρομίσθιο.

 

Η μηνιαία αμοιβή με βάση τα 4?/ώρα πάει ως εξής:

4? χ 8 ώρες/μέρα χ 22 εργάσιμες μέρες/μήνας = 700 ?.

 

Αν είχε γίνει συμφωνία για καθημερινή παροχή υπηρεσιών, πρέπει η babysitter να αντιμετωπίζεται ως μισθωτή.

Εκτός αν εργάζεται μία μέρα/εβδομάδα,όσες ώρες χρειαστεί η οικογένεια. Οπότε έχει λογική η αμοιβή με την ώρα. Σε μία τέτοια περίπτωση, επίσης, πράγματι δεν πληρώνεσαι τις μέρες που δεν δουλεύεις. :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Είμαι παιδαγωγός και εργάζομαι χρόνια ως baby sitter και δόξα το Θεό με πολύ καλές συστάσεις και απ τους γονείς αλλά και από τους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Αγίας Παρασκευής που εργάστηκα.

Αυτή τη στιγμή κρατάω διδυμούλες 15 μηνών που τις λατρεύω για 4 ευρώ την ώρα χωρίς ασφάλιση και χωρίς δουλειές σπιτιού.Δεν έχω παράπονο για τις μέρες μας.Όμως όσες μέρες λείψω δε θα τις πληρωθώ συμπεριλαμβανομένων και των αργιών (Χριστούγεννα,Πάσχα κτλ) δεν μου πληρώνουν τίποτα απ αυτά για δώρο φυσικά ούτε λόγος.Επίσης άδεια παίρνω 3 βδομάδες που θα λείψουν εκείνοι για διακοπές το καλοκαίρι χωρίς να πληρωθώ ούτε αυτές.

Εσείς πως τα ακούτε αυτά?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Κάποιες διευκρινήσεις: τι συμφωνία είχες κάνει στην αρχή και πόσο καιρό κρατάς τις διδυμούλες; Τις κρατάς σε μόνιμη βάση; Και πόσες ώρες την ημέρα;

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν εργάζεσαι περιστασιακά (δηλαδη, λίγες ώρες ή κάποιες μέρες κτλ) και έχεις συμφωνήσει να πληρώνεσαι με την ώρα, εννοείται πως δεν θα πληρωθείς τις μέρες που θα είσαι ελεύθερη... Αν τις κρατάς όμως σε σταθερή βάση πλην αργιών, θα έπρεπε να συμφωνήσεις σε κάποιον μισθό. Εφόσον όμως είσαι αδήλωτη, δεν μπορείς να διεκδικήσεις δώρα και πληρωμή το μήνα που λείπουν. Θα μπορούσες όμως να διαπραγματευτείς κάποιον υψηλότερο μισθό τον υπόλοιπο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Είμαι παιδαγωγός και εργάζομαι χρόνια ως baby sitter και δόξα το Θεό με πολύ καλές συστάσεις και απ τους γονείς αλλά και από τους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Αγίας Παρασκευής που εργάστηκα.

Αυτή τη στιγμή κρατάω διδυμούλες 15 μηνών που τις λατρεύω για 4 ευρώ την ώρα χωρίς ασφάλιση και χωρίς δουλειές σπιτιού.Δεν έχω παράπονο για τις μέρες μας.Όμως όσες μέρες λείψω δε θα τις πληρωθώ συμπεριλαμβανομένων και των αργιών (Χριστούγεννα,Πάσχα κτλ) δεν μου πληρώνουν τίποτα απ αυτά για δώρο φυσικά ούτε λόγος.Επίσης άδεια παίρνω 3 βδομάδες που θα λείψουν εκείνοι για διακοπές το καλοκαίρι χωρίς να πληρωθώ ούτε αυτές.

Εσείς πως τα ακούτε αυτά?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Κοίταξε να δεις... το θέμα είναι τι διακανονισμό έκανες από την αρχή... δηλ. εάν συμφωνήσατε να πληρώνεσαι με την ώρα τότε δυστυχώς θα πληρώνεσαι μόνο τις ώρες που θα κρατάς τα παιδιά... δεν μπορώ να κρίνω θετικά ή αρνητικά τον διακανονισμό που κάνουν γονείς με μία babysister με την προυποθεση φυσικά ότι συμφωνούν και οι δύο.. εάν ρωτάς την γνώμη μας για τα χρήματα εάν όντως εργάζεσαι 22 ημέρες τον μήνα τότε βγαίνουν γύρω στα 700 ευρώ το μήνα που προσωπικά πιστεύω ότι είναι νορμάλ λεφτά για την συγκεκριμένη δουλειά.... εμένα η νταντά μου κράταγε περσι τον μικρό για 9 ώρες την ημέρα / 22 ημέρες το μήνα και τις έδινα 600 ευρώ + δωρα + τον Αυγουστο κανονικά τον πληρωνόταν χωρίς να κρατάει τον μικρό.... φέτος που ο μικρός πάει παιδικό και τον κρατάει 4,5 ώρες (τις μισές δηλαδή) της πρότεινα 500 ευρώ χωρίς δώρα + τον αύγουστο κανονικά όπως πριν δηλ και μου ζήτησε άμα αρρωσταίνει ο μικρός και τον κρατάει όλη την ημέρα να πληρώνεται έξτρα.. το συγκεκριμένο μου φάνηκε πολύ γυφτιά... δηλ. πέρσι τον κράταγε 9 ωρες με 600 ευρω και φέτος θέλει τις μισές ώρες να παίρνει σχεδόν τα ίδια.. θέλω να πω ότι όλα είναι θέμα διακανονισμού... ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του από την πλευρά του.. εγώ θα σε συμβούλευα εάν δουλεύεις 22 ημέρες / 8ωρο να τους προτείνεις ένα στάνταρ ποσό που να συμφωνήσετε και οι 2 και να μην το πάτε με την ώρα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν μιλάμε για ποσά καλό είναι να μιλάμε για μικτά / καθαρά (άρα δηλωμένα) ή για μαύρα.

Ας μην ξεχνάμε να κάνουμε αυτή τη διάκριση. Πρέπει κάποια στιγμή να το πάρουμε απόφαση ότι όλες οι οικονομικές συναλλαγές πρέπει να δηλώνονται ώστε να φορολογούνται.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.Να πω πως τις κρατάω από 40 ημερών μωράκια καθημερινό εφτάωρο αδήλωτη βέβαια.Δεν έχω παράπονο με τους ανθρώπους και ούτε εκείνοι μαζί μου απλά ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το τι δικαιούμαι και τι όχι ή για το τι θα κάνατε εσείς στη θέση τους.Για παράδειγμα αν λείψω για δικό μου λόγο μια μέρα το δέχομαι να μη την πληρωθώ αλλά όταν φεύγουν 4ήμερο και δεν πάω δύο μέρες δεν είναι κρίμα να μη τις πληρώνομαι.Οσο για το δώρο το καταλάβαινώ αλλά να μην πληρώνομαι ούτε την ημέρα των Χριστουγέννων ή του Πάσχα που δεν πάω.Τέλος πάντων και πάλι δόξα το Θεό που έχω δουλεία.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις απαντήσεις σας

Να στε κάλα:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.Να πω πως τις κρατάω από 40 ημερών μωράκια καθημερινό εφτάωρο αδήλωτη βέβαια.Δεν έχω παράπονο με τους ανθρώπους και ούτε εκείνοι μαζί μου απλά ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το τι δικαιούμαι και τι όχι ή για το τι θα κάνατε εσείς στη θέση τους.Για παράδειγμα αν λείψω για δικό μου λόγο μια μέρα το δέχομαι να μη την πληρωθώ αλλά όταν φεύγουν 4ήμερο και δεν πάω δύο μέρες δεν είναι κρίμα να μη τις πληρώνομαι.Οσο για το δώρο το καταλάβαινώ αλλά να μην πληρώνομαι ούτε την ημέρα των Χριστουγέννων ή του Πάσχα που δεν πάω.Τέλος πάντων και πάλι δόξα το Θεό που έχω δουλεία.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις απαντήσεις σας

Να στε κάλα:):):):)

 

Τελικά όμως έχεις υπολογίσει τι ποσό βγαίνει συνολικά το μήνα κατά μέσο όρο; Μετά από 14 μήνες που συνεργάζεστε θα ξέρεις περίπου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.Να πω πως τις κρατάω από 40 ημερών μωράκια καθημερινό εφτάωρο αδήλωτη βέβαια.Δεν έχω παράπονο με τους ανθρώπους και ούτε εκείνοι μαζί μου απλά ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το τι δικαιούμαι και τι όχι ή για το τι θα κάνατε εσείς στη θέση τους.Για παράδειγμα αν λείψω για δικό μου λόγο μια μέρα το δέχομαι να μη την πληρωθώ αλλά όταν φεύγουν 4ήμερο και δεν πάω δύο μέρες δεν είναι κρίμα να μη τις πληρώνομαι.Οσο για το δώρο το καταλάβαινώ αλλά να μην πληρώνομαι ούτε την ημέρα των Χριστουγέννων ή του Πάσχα που δεν πάω.Τέλος πάντων και πάλι δόξα το Θεό που έχω δουλεία.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις απαντήσεις σας

Να στε κάλα:):):):)

 

Εμείς αυτό που κάνουμε με τη δική μας νταντά για να μην χάνει λεφτά όταν δεν έρχεται κάποιες μέρες (από δική μας ή δική της υπαιτιότητα) είναι να συμπληρώνει τις χαμένες ώρες υπερωριακά. Κι εκείνη το προτιμάει έτσι παρά να μειώνεται το μηνιάτικό της. Αυτά θέλω, αυτά δίνω, και συμφωνούμε πριν αρχίσει η συνεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις... το θέμα είναι τι διακανονισμό έκανες από την αρχή... δηλ. εάν συμφωνήσατε να πληρώνεσαι με την ώρα τότε δυστυχώς θα πληρώνεσαι μόνο τις ώρες που θα κρατάς τα παιδιά... δεν μπορώ να κρίνω θετικά ή αρνητικά τον διακανονισμό που κάνουν γονείς με μία babysister με την προυποθεση φυσικά ότι συμφωνούν και οι δύο.. εάν ρωτάς την γνώμη μας για τα χρήματα εάν όντως εργάζεσαι 22 ημέρες τον μήνα τότε βγαίνουν γύρω στα 700 ευρώ το μήνα που προσωπικά πιστεύω ότι είναι νορμάλ λεφτά για την συγκεκριμένη δουλειά.... εμένα η νταντά μου κράταγε περσι τον μικρό για 9 ώρες την ημέρα / 22 ημέρες το μήνα και τις έδινα 600 ευρώ + δωρα + τον Αυγουστο κανονικά τον πληρωνόταν χωρίς να κρατάει τον μικρό.... φέτος που ο μικρός πάει παιδικό και τον κρατάει 4,5 ώρες (τις μισές δηλαδή) της πρότεινα 500 ευρώ χωρίς δώρα + τον αύγουστο κανονικά όπως πριν δηλ και μου ζήτησε άμα αρρωσταίνει ο μικρός και τον κρατάει όλη την ημέρα να πληρώνεται έξτρα.. το συγκεκριμένο μου φάνηκε πολύ γυφτιά... δηλ. πέρσι τον κράταγε 9 ωρες με 600 ευρω και φέτος θέλει τις μισές ώρες να παίρνει σχεδόν τα ίδια.. θέλω να πω ότι όλα είναι θέμα διακανονισμού... ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του από την πλευρά του.. εγώ θα σε συμβούλευα εάν δουλεύεις 22 ημέρες / 8ωρο να τους προτείνεις ένα στάνταρ ποσό που να συμφωνήσετε και οι 2 και να μην το πάτε με την ώρα....

 

4,5 ΩΡΕΣ ΜΕ 500! ΜΠΡΑΒΟ Η ΝΤΑΝΤΑ ,τι ειναι στο επαγελμα? :rolleyes: ΕΠΙΣΤΙΜΟΝΑΣ,.....:shock:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα απορω ολες εσεις εδω που δινετε 800-900 ευρω στις ντανταδες σας που βρισκεστε??γιατι εγω οποτε διαβαζω τετιες αγγελιες για baby sitter Ολοι δινουν 450-500 ευρω,και αυτες που γραφουν 1000 και ΙΚΑ ,ειναι στυμενα,κοροιδεβουν,η ζητανε φιλιπινεζες εσωτερικες κτλ.....τι να πω,..

Link to comment
Share on other sites

Εγω για 4 ωρες πλεον, δυο παιδια, δινω 350 ευρω και ενσημα. Δεν νομιζω να ειναι πολλα. Διακοπες εχει δυοεβδομαδες, και κατι τριημερα η τετραημερα που φευγουμε εμεις.....τα πληρωνεται ολα κανονικα...αθηνα μενω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Πραγματικα απορω ολες εσεις εδω που δινετε 800-900 ευρω στις ντανταδες σας που βρισκεστε??γιατι εγω οποτε διαβαζω τετιες αγγελιες για baby sitter Ολοι δινουν 450-500 ευρω,και αυτες που γραφουν 1000 και ΙΚΑ ,ειναι στυμενα,κοροιδεβουν,η ζητανε φιλιπινεζες εσωτερικες κτλ.....τι να πω,..

Επειδή εγώ δίνω 800 ευρώ στην κυρία που μου μεγαλώνει τα παιδιά μου να περιγράψω λίγο τι ακριβώς κάνει. Κρατάει δίδυμα 15 μηνών για 10 ώρες την μέρα!!!!!!!! Μάλιστα τις 2.30 από τις 10 ώρες έχει και τον μεγάλο μου γιο που γυρίζει από το νηπιαγωγείο, κρατάει δηλαδή 3 παιδιά! Επίσης μου μαγειρεύει ξεχωριστό φαγητό για τα μωρά και ξεχωριστό φαγητό για μας και κάνει και το σίδερο των μωρών. Δεν λέω ότι δεν είναι πολλά τα λεφτά για την εποχή που ζούμε αλλά είναι άλλο πράγμα να κρατάει κάποιος ένα παιδάκι, τελείως διαφορετικό να κρατάει δύο παιδάκια κ.ο.κ και εννοείται ότι για μένα το να κρατάει κάποιος δίδυμα είναι ακόμα πιο δύσκολο. Επίσης έχει μεγάλη σημασία και η ηλικία των παιδιών. Είναι τελείως διαφορετικό να κρατάς ένα παιδάκι 4-5 χρονών και τελείως διαφορετικό να κρατάς μωρό ή νήπιο 1,5-2 ετών. Και επίσης παίζει ρόλο το αν σου κάνει και δουλειές και πόσες ώρες την απασχολείς. Οπότε να μην είμαστε απόλυτοι στα ποσά που λέμε ότι είναι πολλά για να δώσεις σε μια νταντά. Εγώ πάντως το Σαββατοκύριακο που δεν δουλεύω και έχω και τα τρία παιδιά στο σπίτι και πρέπει να μαγειρέψω δύο φαγητά και να ταΐζω και να αλλάζω δύο μωρά και να σιδερώσω και να παίξω μαζί τους είμαι πτώμα! και λέω ότι αξίζει τα λεφτά που της δίνω!!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η μητερα μου που δουλευε με διδυμα απο 10 μηνων επαιρνε 750 ευρο 9 ωρες την ημερα (χωρις δουλιτσες αλλες βεβαια)και ητανε πολυ ευχαριστημενη!αλλα μιλαμε για δουλεια οχι καθομαι και τα κοιταω που παιζουνε.αν ολη την ημερα ασχολεισαι με τα παιδια περναει η μερα μεχρι να πεις ζητω....και η γυναικα που περναει την περισσοτερη ωρα μαζι τους πρεπει να αμοιβεται αναλογα με τις εποχες βεβαια!εγω πιστευω οτι ενας καλος μισθος οκταωρου για νταντα να ειναι στα 600-650 ευρο(γνωμη μου ε?):P οποτε giannakos mum πολυ καλα χρηματα δινεις αλλα με το πολυ αζημιωτο μαλλον!:P

Link to comment
Share on other sites

lelaki1980 αν θεωρείς λογικό μισθό τα 600- 650 ευρώ για οκτάωρο και δίδυμα αν κάνεις αναλογικά τον μισθό για 10 ώρες βγαίνει 750-800 ευρώ. Συν ότι κρατάει και τρίτο παιδί για το 1/3 περίπου της ημέρας της συν ότι κάνει και δουλειές του σπιτιού. Και εγώ αν την είχα για 8 ώρες και μόνο για τα δίδυμα τόσα θα της έδινα όσα λες και για την ακρίβεια γύρω στα 550-600.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

 

Καλές γιορτές σε όλους με υγεία και αγάπη.

 

 

 

Βιογραφικό σημείωμα

 

Μαριλένα Κωστού

 

 

 

Συνταγματάρχου Δαβάκη 7, Αγία Παρασκευή

Τηλ: 210 60.01.967, Κινητό: 698 42 87 235 Email: [email protected]

 

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ Ημερομηνία γέννησης: 17/07/1987

Οικογενειακή κατάσταση: Άγαμη

Λοιπά στοιχεία: Κάτοχος αυτοκινήτου

ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ 2012-2013 – Ασχολήθηκα με την ομαδική φύλαξη και δημιουργική απασχόληση πέντε παιδιών, ηλικίας από έξι μηνών έως τεσσάρων ετών.

2011-2012 – Εργάστηκα στους παιδικούς σταθμούς της Αγίας Παρασκευής με σύμβαση.

2006-2011 – Ασχολήθηκα με τη φύλαξη, δημιουργική απασχόληση αλλά και μελέτη παιδιών προσχολικής και σχολικής ηλικίας, καθώς και με τη φροντίδα βρεφών. Επίσης, έκανα πρακτική άσκηση σε διάφορους παιδικούς σταθμούς όπως στο «Χριστοδουλάκειο», στον Παιδικό Σταθμό της Αστυνομίας και στο Κέντρο Βρεφών «ΜΗΤΕΡΑ».

2005-2010 – Costos Travel: Παράλληλα με την κύρια ασχολία μου ως παιδαγωγός, εργάστηκα και στην οικογενειακή επιχείρηση του πατέρα μου. Τα καθήκοντα μου περιελάμβαναν: Γραμματειακή υποστήριξη. Έκδοση εισιτηρίων. Προώθηση πακέτων.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 2011 – Τελειόφοιτη στο ΤΕΙ Προσχολικής Αγωγής.

2006 – Απολυτήριο Β' Κύκλου ΤΕΕ στην ειδικότητα «Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων» του τομέα «Υγείας και Πρόνοιας», με Γενικό Βαθμό «Άριστα».

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ Worldspan Basic and Ticketing Course

ΓΛΩΣΣΕΣ Αγγλικά (Κάτοχος Lower)

ΓΝΩΣΕΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ  Άριστη γνώση των προγραμμάτων SABRE, Wordspan και Forth CRS

 Καλή γνώση του πακέτου Microsoft Office

 Καλή γνώση του λειτουργικού συστήματος Microsoft Windows

ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ Διαθέσιμες κατόπιν αιτήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητές μανούλες,

 

Διαβάζω τι γράφετε και σε άλλα συμφωνώ και σε άλλα όχι. Επειδή είμαι εκπαιδευτικός και έχουν δει τα μάτια μου πολλά σας λέω αυτο:

 

ΜΗΝ κολλάτε στο χρήμα και μην προσπαθείτε να "αρμέξετε" τις κοπέλες που φροντίζουν τα παιδιά σας. Σεβαστείτε τες γιατί σας προσέχουν τα παιδιά σας που είναι ό,τι πιο πολύτιμο έχετε και δεν κανουμε τσιγκουνιές σε ο,τι αφορά την ποιότητα της εκπαίδευσης των παιδιών μας!!!

 

Τέλος σκεφτείτε και τι ζητάτε γιατί μαζί με τις απαιτήσεις και τα προσόντα έρχεται και η τιμή.. π.χ. αλλα θα πάρει μια κοπέλα πανεπιστημίου, άλλα τει, άλλα ιεκ, άλλα ανειδίκευτη. Εξαρτάται τι ζητάτε.. Ποιότητα ή απλά φύλαξη??

 

Το πιο φτηνό δεν είναι πάντα και το καλύτερο (και αυτό όλες το ξέρετε απο τις δικές σας τις δουλειές!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δούλευα σε ενα σπίτι με δίδυμα 15 μηνών.το ενα μάλιστα είχε και κάποια κινητικά προβλήματα.εκανα το σίδερο όλης της οικογένειας συν κάποιες ψιλοδουλειες.το μηνιάτικο μου ήταν 450 ευρώ.αν τύχαινε το καλοκαίρι να λείψουν ολόκληρο μηνα εμενα απλήρωτη!καποιες φορές με εσερναν και στους παιδότοπους να ανεβοκατεβαινω τα φουσκωτά με το ανάπηρο παιδι αγκαλιά.η εκμετάλλευση σε όλο της το μεγαλείο!

R4nKp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

είμαι και εγώ εργαζόμενη διδυμομανούλα και δυστυχώς η κοπέλα που κρατάει τα ζουζούνια θα φύγει εκτός Αθηνών για οικογενειακούς λόγους. Έχουμε ξεκινήσει με τον άντρα μου την αναζήτηση για νέα babysitter και μερικές φορές έχω κάποιες απορίες.

Πως να πληρώνω με την ώρα για full time όταν όλοι στον ιδιωτικό τομέα πληρωνόμαστε με μισθό ασχέτως πόσες ώρες δουλεύουμε? Πως γίνετια να κλείνεις ραντεβού με κοπέλες που τους εξηγείς το πακέτο που προσφέρεις και την ημέρα που θα έκανες το ραντεβού και την παίρνεις τηλέφωνο να της πεις πως θα βρει το σπίτι δεν το σηκώνει και δεν παιρνει ποτέ πίσω?

Τα κοριτσάκια μου πλέον είναι 27 μηνών και για πενθήμερη 10ώρη φύλαξη δίνουμε 600? το μήνα (12μισθούς). Σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιο έξτρα δίνουμε 5?/ώρα. Πιστεύω ότι όταν δουλεύεις full time δεν γίνεται να πληρώνεσαι με την ώρα καθώς επίσης ποτέ δεν σκέφτηκα ότι θα κόβω από τον μισθό τις αργίες ή τις ημέρες που λύπουμε διακοπές ή κάποιες μέρες που μπορεί να αρρωστήσει.

Εμείς θέλουμε η κοπέλα/κυρία που έχει τις μικρές μας να είναι μέλος της οικογένειας και παρόλο που θέλουμε μακροχρόνια σχέση (οι μικρές και παιδικό να πάνε θα την χρειαζόμαστε για πολλά χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είμαι και εγώ εργαζόμενη διδυμομανούλα και δυστυχώς η κοπέλα που κρατάει τα ζουζούνια θα φύγει εκτός Αθηνών για οικογενειακούς λόγους. Έχουμε ξεκινήσει με τον άντρα μου την αναζήτηση για νέα babysitter και μερικές φορές έχω κάποιες απορίες.

Πως να πληρώνω με την ώρα για full time όταν όλοι στον ιδιωτικό τομέα πληρωνόμαστε με μισθό ασχέτως πόσες ώρες δουλεύουμε? Πως γίνετια να κλείνεις ραντεβού με κοπέλες που τους εξηγείς το πακέτο που προσφέρεις και την ημέρα που θα έκανες το ραντεβού και την παίρνεις τηλέφωνο να της πεις πως θα βρει το σπίτι δεν το σηκώνει και δεν παιρνει ποτέ πίσω?

Τα κοριτσάκια μου πλέον είναι 27 μηνών και για πενθήμερη 10ώρη φύλαξη δίνουμε 600? το μήνα (12μισθούς). Σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιο έξτρα δίνουμε 5?/ώρα. Πιστεύω ότι όταν δουλεύεις full time δεν γίνεται να πληρώνεσαι με την ώρα καθώς επίσης ποτέ δεν σκέφτηκα ότι θα κόβω από τον μισθό τις αργίες ή τις ημέρες που λύπουμε διακοπές ή κάποιες μέρες που μπορεί να αρρωστήσει.

Εμείς θέλουμε η κοπέλα/κυρία που έχει τις μικρές μας να είναι μέλος της οικογένειας και παρόλο που θέλουμε μακροχρόνια σχέση (οι μικρές και παιδικό να πάνε θα την χρειαζόμαστε για πολλά χρόνια).

 

γεια σου.η μητερα μου δουλευε με διδυμα και η κοπελα εδινε για 5μερο 9ωρο 700 ευρο.οποτε ο μισθος που δινεις ειναι πολυ καλος για τετοιες εποχες.και να ενημερωσω οτι ηταν μονο για φυλαξη δημιουργικη απασχοληση μπορει και να φτιαξει και ενα φαγητο για τα παιδακια!μηπως εσυ ηθελες να κανει και καποιες οικιακες εργασιες?γιατι εχει τυχει σε πολλες περιπτωσεις που η μητερα μου εψαχνε για δουλεια να ζητανε και οικιακες δηλαδη καθαρισμο σπιτιου σιδερο μαγειρεμα κτλ.(που η μητερα μου ηταν μονο για φυλαξη και δημιουργικη απασχοληση)οταν καποια κυρια θελει και αυτα πιστευω οτι ο μισθος αυξανετε.αλλα αν ειναι μονο για να φυλαει και να παιζει με τα παιδακια μην το ψαχνεις ειναι πολυ καλα!:-P

Link to comment
Share on other sites

γεια σου.η μητερα μου δουλευε με διδυμα και η κοπελα εδινε για 5μερο 9ωρο 700 ευρο.οποτε ο μισθος που δινεις ειναι πολυ καλος για τετοιες εποχες.και να ενημερωσω οτι ηταν μονο για φυλαξη δημιουργικη απασχοληση μπορει και να φτιαξει και ενα φαγητο για τα παιδακια!μηπως εσυ ηθελες να κανει και καποιες οικιακες εργασιες?γιατι εχει τυχει σε πολλες περιπτωσεις που η μητερα μου εψαχνε για δουλεια να ζητανε και οικιακες δηλαδη καθαρισμο σπιτιου σιδερο μαγειρεμα κτλ.(που η μητερα μου ηταν μονο για φυλαξη και δημιουργικη απασχοληση)οταν καποια κυρια θελει και αυτα πιστευω οτι ο μισθος αυξανετε.αλλα αν ειναι μονο για να φυλαει και να παιζει με τα παιδακια μην το ψαχνεις ειναι πολυ καλα!:-P

 

Γεια σου lelaki1980,

Όσον αφορά τις οικιακές δουλειές που αναφέρεις, δεν ζητάμε τίποτα παράλογο. Η καθαριότητα του σπιτιού είναι ήδη κανονισμένη και ανεξάρτητη της εκάστοτε κυρίας που θα προσέχει τα παιδιά μας. Αυτό όμως που θέλουμε είναι ένα φαγητό (όταν οι μικρές δεν μπορούν να φάνε το δικό μας), το σιδέρωμα για τα ρουχαλάκια τους και λίγο μάζεμα όταν εκεί που τρώνε γεμίζει ψίχουλα. Όλα αυτά λέγονται και δεν κρύβουμε τίποτα. Δηλαδή όταν τρώνε οι μικρές και πέφτουν κάτω φαγητά θα μένουν εκεί μέχρι να γυρίζουμε σπίτι?

Θα ήθελα όλοι να αναλογιστούμε πόσες φορές στις δουλειές μας, μας έχει ζητηθεί κάτι εκτός αρμοδιοτήτων μας και το έχουμε κάνει χωρίς καμία συζήτηση.

Έχουμε αναλογιστεί πως έχουν γίνει πλέον οι μισθοί? Και επειδή το έχω απορία είναι πιο δύσκολα δίδυμα 27 μηνών ή ένα νεογέννητο και ένα αδερφάκι 27 μηνών?

Αν έστω πάρουμε κάποια κυρία με Α ποσό για να κάνει τα παραπάνω, τότε μόλις οι μικρές τρώνε πάντα από το φαγητό μας και όταν δεν θα έχω πρόβλημα να σιδερώνω τα ρούχα τους όταν είναι ξύπνιες (γιατί τώρα είναι επικίνδυνο) θα πρέπει αυτόματα να μειωθεί ο μισθός της κυρίας κατά Χ? Δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου lelaki1980,

Όσον αφορά τις οικιακές δουλειές που αναφέρεις, δεν ζητάμε τίποτα παράλογο. Η καθαριότητα του σπιτιού είναι ήδη κανονισμένη και ανεξάρτητη της εκάστοτε κυρίας που θα προσέχει τα παιδιά μας. Αυτό όμως που θέλουμε είναι ένα φαγητό (όταν οι μικρές δεν μπορούν να φάνε το δικό μας), το σιδέρωμα για τα ρουχαλάκια τους και λίγο μάζεμα όταν εκεί που τρώνε γεμίζει ψίχουλα. Όλα αυτά λέγονται και δεν κρύβουμε τίποτα. Δηλαδή όταν τρώνε οι μικρές και πέφτουν κάτω φαγητά θα μένουν εκεί μέχρι να γυρίζουμε σπίτι?

Θα ήθελα όλοι να αναλογιστούμε πόσες φορές στις δουλειές μας, μας έχει ζητηθεί κάτι εκτός αρμοδιοτήτων μας και το έχουμε κάνει χωρίς καμία συζήτηση.

Έχουμε αναλογιστεί πως έχουν γίνει πλέον οι μισθοί? Και επειδή το έχω απορία είναι πιο δύσκολα δίδυμα 27 μηνών ή ένα νεογέννητο και ένα αδερφάκι 27 μηνών?

Αν έστω πάρουμε κάποια κυρία με Α ποσό για να κάνει τα παραπάνω, τότε μόλις οι μικρές τρώνε πάντα από το φαγητό μας και όταν δεν θα έχω πρόβλημα να σιδερώνω τα ρούχα τους όταν είναι ξύπνιες (γιατί τώρα είναι επικίνδυνο) θα πρέπει αυτόματα να μειωθεί ο μισθός της κυρίας κατά Χ? Δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό.

 

εννοειτε το φαγακι και το σιδερο των παιδιων ειναι εφικτο και αλιμονο αν δεν μαζεψει τα ψιχουλα απο το πατωμα ή τον χυμο απο το τραπεζακι ή να ξεπλυνουμε ενα ποτηρι και να το βαλουμε στο πλυντηριο!ολα αυτα ναι οσο αφορα την μπειμπι σιτερ.δεν μπορω να καταλαβω τι τους κωλυει.σου ειπα και παλι ο μισθος ειναι πολυ καλος για τις απαιτησεις σου.απο κει και περα μπορει να παιζουν και αλλα πραγματα πχ τοποθεσια αν εχει συγκοινωνια βενζινες κτλ. οσο αφορα την δυσκολια των ηλικιων εγω πιστευω οτι ειναι πιο δυσκολο να φροντιζεις ενα νεογεννητο με ενα μικρο παιδακι παρα 2 παιδακια 2 χρονων.γιαυτο και οι μαμαδες που εχουν πολυ μωρα δυσκολευονται να βρουνε babysitter γιατι ειναι τεραστια ευθυνη οπως για ολα τα παιδακια βεβαια αλλα και για το νεογεννητο ακομα παραπανω...παντως οπως ειπα και παραπανω εισαι σωστη....;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...