Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts

Καντυ μου διαφωνω...γιατι και οι ανθρωποι με μεγαλους μισθους δεν είναι απαραιτητο να εχουν χασει το μετρο ;)

Άλλο να λεμε , είμαι ευχαριοστημενη και της δινω χαριστικα και ένα χ ποσο και άλλο να το θεωρούμε λογικο ;)

Κατά τα αλλα , ναι! σαφως και είναι υπευθυνη η κάθε κοπελα για το παιδι που κραταει, ανεξάρτητα το ποσο που κερδιζει, απλα προσπαθουμε να συζητήσουμε καποια λογικα ποσα σε κάθε περιπτωση.

 

Βασικά εχεις δίκιο, θα μπορούσε να δίνει φυσιολογικά χρηματα και κάποια έξτρα σαν δώρο Χριστούγεννα κλπ.

Απο την άλλη αν κρατούσες και τα παιδιά της μενεγακη και σου δίνε 500 ευρω δεν θα τάν παράλογο? θα μου πεις είναι και πολλά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο την άλλη αν κρατούσες και τα παιδιά της μενεγακη και σου δίνε 500 ευρω δεν θα τάν παράλογο? θα μου πεις είναι και πολλά....

:D:D H Μενεγακη σίγουρα πληρωνει λιγοτερα από οσα πληρωνω εγω συνολικα , γιατι αυτή συνεργάζεται με γραφεια ευρεσης εργασιας που προσλαμβανουν αλλοδαπες και που οι μισθοι είναι πολυ χαμηλοι ενώ εγω πληρωνω κανονικα μισθους δωρα κλπ κανονικα σε Ελληνιδες :)

και ας μη βγαζουμε τα ιδια λεφτα ;)

Αλλα ναι, μιλαω παντα για την μεση Ελληνιδα..... που μπορει να εχει μισθο από 600 ως 2000 ευρω το μηνα... ε, και στα 2000 το μηνα , τα 900 εγω τα βρισκω πολλα! Όχι επειδή θα τα στερηθώ ας πουμε αλλα επειδή ειναι αντικειμενικα πολλα για την ελληνικη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Καντυ μου διαφωνω...γιατι και οι ανθρωποι με μεγαλους μισθους δεν είναι απαραιτητο να εχουν χασει το μετρο ;)

Άλλο να λεμε , είμαι ευχαριοστημενη και της δινω χαριστικα και ένα χ ποσο και άλλο να το θεωρούμε λογικο ;)

 

Λαϊδα συμφωνώ απόλυτα με την ανάρτησή σου.

 

Δυστυχώς έχω εγκλωβιστεί σε μια κατάσταση που δεν ξέρω πως να ανατρέψω.

 

Μένω Αφίδνες. Για τα παιδιά μου απασχολώ μια γυναίκα 65 ετών (καλοστεκούμενη). Της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και είναι το μόνο προσόν, δυστυχώς.

 

Για 4ωρη απασχόληση της πληρώνω 500 ευρώχ13,5. Χωρίς εργόσημο γιατί μου ζήτησε τα λεφτά που έδινα στο εργόσημο να τα παίρνει στο χέρι (ιατρική κάλυψη από τον σύζυγό της).

 

Αυτά που κάνει είναι τα εξής:

- παραλαμβάνει στο σπίτι τα παιδιά από τον παιδικό και τα βάζει για ύπνο

- σιδερώνει

- 1 φορά τον μήνα, κρατάει λίγες βραδινές ώρες τα παιδιά για να πάμε σινεμά ή για φαγητό.

 

Δεν μου καθαρίζει ούτε μου μαγειρεύει (για καθαριότητα πληρώνω άλλη γυναίκα...). Μόνο που έχει παρουσία.

 

Θέλω να την αλλάξω να βρω μια γυναίκα εμπιστοσύνης που θα κάνει τα παραπάνω και την πλήρη καθαριότητα του σπιτιού με 500χ12 αλλά τζίφος (αναγκαστικά απευθύνομαι στους ελάχιστους γνωστούς που έχω εδώ). Μια κοπέλα μόνο ήξερα και της έχω εμπιστοσύνη, αλλά δυστυχώς ξέρει και την νταντά και ενώ έχει ανάγκη, κωλύεται να έρθει.

 

Τι κάθομαι και τα λέω όλα αυτά... Κλαίγομαι αυτό κάνω. Γιατί και εγώ είμαι της δικής σου λογικής αλλά νιώθω παγιδευμένη.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί είναι κάτι που με απασχολεί. Έχω 2 παιδάκια. Η κοπέλα που τα κρατάει είμαι ευχαριστημένη. Το πρόβλημα μου είναι το εξής... Τώρα δουλεύει 4 μέρες την εβδομάδα για 9 ώρες. Όμως σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να αλλάξει η συμφωνία και να δουλεύει 5 9ωρα... Κορίτσια όσες έχετε δύο παιδάκια και απασχολείται ένα άτομο τόσες ώρες τι ποσά παίζουν;;; Τα έχω παίξει γιατί εμείς από 1/1 συρρικνωνεται κατά πολύ πάλι το εισόδημα και ενώ θέλω να κάνω αύξηση για να είναι ευχαριστημένη φοβάμαι ότι δε θα μπορώ....

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν μπορειτε κ μενα να με βοηθησετε για να δω τι τιμες παιζουν με τις ντανταδες για 8, 9 ωρες καθημερινα; Τα ενσημα ποσα ειναιβκ πως τα δινω;

 

για ένσημα δεν ξέρω - για 8ωρο 500 ? είναι μια χαρά στη σημερινή εποχή (αναλόγως βέβαια κ την περιοχή που είσαι, δηλ μπορεί στα βόρεια προάστια να είναι πιο ακριβά.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα. Με το μήνα θα την πληρώνεις, για πλήρη απασχόληση, όχι με την ώρα, όπως όταν την παίρνεις εκτάκτως για να πας πχ σε έναν γάμο.

 

Από την άλλη βέβαια, οι νταντάδες που δεν έχουν σχετικές σπουδές, αν το πάρεις με την ώρα, παίρνουν πάνω κάτω 3 ευρώ/ώρα. Ίσως το 5 δεν είναι και τόσο παράλογο για την περίπτωση της κοπέλας. Το θέμα είναι αν εσύ μπορείς να ανταπεξέλθεις.

 

Όσο για τον αν αξίζει να δουλεύεις, το έχουμε ξαναπεί, πρέπει να έχεις στο νου σου ότι αυτή είναι μια παροδική κατάσταση. Δε θα πληρώνεις μια ζωή νταντά.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αυτό που λετε αλλα αυτή θέλει με την ωρα.

Εννοείται ότι μια ζωή δεν θα έχεις νταντα αλλα σκεφτόμουν γι΄ αυτή ειδικά την περιοδο μηπως τελικα δεν αξιζει να δουλευεις γιατι είναι μια η άλλη, βαλε το άγχος, η κουραση της δουλειά συν τα άλλα, είναι αρκετα δυσκολα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!!!

Εχω ένα αγοράκι 8,5 μηνών και το Σεπτέμβριο περιμένω με το καλό και το 2ο. Ίσως να χρειαστεί μετα τον 3ο μηνα να συνεχίσω την εργασία μου.

Ποσό εκτιμάται οτι θα έπρεπε να δίνω σε μια γυναίκα, απασχολώντας την 4ωρο και 5μερο, χωρίς επιπλέον δουλειές και σε ένα σπίτι που θα βρίσκεται η μητέρα μου για το ένα παιδι; ουσιαστικα δηλαδή θα βοηθάει στο 2ο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σε βοηθω αλλα εγω σε μια κοπέλα για 4-5 ώρες ημερησίως και για 5 μερες την εβδομαδα δινω 300 ευρω. Βεβαια ειναι ενα παιδακι και παντα μαζι της βρισκονται είτε ο παππους , είτε η γιαγια είτε ο μπαμπας της μικρης ειτε εγω η ίδια. Δεν ειναι ποτε μόνη. Δεν κανει καμια άλλη δουλεια στο σπιτι. Το ωραριο δεν ειναι αυστηρο. Εχει τυχει να φυγει και στις τρεις ωρες διοτι δεν τη χρειαζομουν εχει τυχει να κατσει και 6 ωρες επειδη προεκυψε πρόβλημα ( 1-2 φορες βεβαια αυτο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Joanna, είναι ευκολο να βρεις νταντα με λογική αμοιβή ιδιαιτερα αν βαλεις αγγελια (π.χ νανουκα). Θα βρεις παρα πολλες και αν υπαρχει καποιος να επιβλεπει δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα.

Ομως αν δεν υπαρχει, κατ΄ εμε, πρέπει να βρεις ατομο απολυτου εμπιστοσυνης. Εκεί δεν ξερω τί τιμες παιζουν. Εμενα παντως τα ατομα εμπιστοσυνης μου ζητουσαν γυρω στα 600 ευρω για 8ωρο καθε μερα, μη σου πω και παραπανω.

Νευρίασα γενικά με την όλη φαση και αποφασισα να παρω άνευ αποδοχων να καθομαι εγω με τον μικρό προκειμενου να τα πληρωνω σε γυναικα. Είναι και θέμα τυχης. Εμενα δεν μου έκαστε καλα, εσενα ελπιίζω να σου κατσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτςια σας ευχαριστω πολυ!!!

Η απόφαση για το αν επιστρέψω σύντομα στην εργασία μου εξαρτάται καθαρά από μένα...

Απλά θέλω να βρω, μια εφικτή και την πιο συμφέρουσα λύση...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα ειμαι νεα μαμα μολισ 2 μηνων δυστηχωσ πρεπει να παω στην δουλεια εχω καταστημα σε τουριστικη περιοχη και ψαχνω μια κοπελα να προσεχει την μικρη μου οπου θα την εχω και μαζι μου θα εχω δηλαδη αμεση επαφη με την κοπελα που θα την προσεχει εχω λοιπον ερωτηση απο 11 30 μεχρι τισ 3 30 4 ωρεσ και σαββατο την ημερα χωρισ να κανει τιποτα αλλο δινω 200 ευρω θεωρειτε οτι ειναι λιγα?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι 4 ώρες αλλά τις ώρες που θα την απασχολήσεις είναι δύκολο να βρει δεύτερη δουλειά.

Και επίσης φυσικά ο κόσμος δεν έχει λεφτά, αλλά φυσικά και έχει αξιοπρέπεια.

Και εφ όσων θέλεις μία σχετική ποιότητα υπηρεσιών - γιατί ό, τι δίνεις παίρνεις- καλύτερα να δίνεις κάτι παραπάνω. Για το παιδί σου πρόκειται στο κάτω κάτω.

Αλλιώς τα χρήματα μια χαρα είναι για την 20χρονη που μόλις βγήκε από το ιεκ βρεφονηπιοκομίας και από κάπου πρέπει να αρχίσει.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Τα 200 εννοείς το μήνα; Εμείς δίνουμε με την ώρα, 4 ευρώ την ώρα. Κάνει και κάποιες δουλειές όμως που αφορούν το παιδί (το μαγείρεμα του, τα πλυντήρια, σίδερο, και κανένα σκούπισμα, μαγειρεύει και για εμάς).

 

Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να έχεις κάποιον που θα θέλει να συνεχίσει να εργάζεται για εσένα και όχι να εξαφανιστεί στην πρώτη καλύτερη προσφορά που θα βρει ή να μην τον πολυ-ενδιαφέρει και να θέλει να πάει εκδρομές, να λείπει κλπ. Είναι κρίμα για το παιδί.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει, αλλά δεν είναι τόσο απλό "με τον καφέ της στον καναπέ". Γιατί το μικρούλι σου θέλει προσοχή, δε θα κάθεται αυτή να ξίνεται. Μπορεί και τις 4 ώρες που θα είναι εκεί να κλαίει συνέχεια. Εν τω μεταξύ στο 4ωρο θα χρειαστεί και τάισμα, και άλλαγμα, και πιο μετά που θα μεγαλώσει λίγο παιχνίδια, κλπ.

Τέλος πάντων, οι τιμές έχουν να κάνουν και με την ειδικότητα της κοπέλας (αν έχει) και με το πού βρίσκεσαι, γιατί στην επαρχία έχω ακούσει γενικά πολύ πιο χαμηλές τιμές από την Αθήνα.

Βέβαια, είναι σχετικά λίγες ώρες. Εάν, πάντως, δεν βρίσκεις καμία κοπέλα με τα λεφτά που δίνεις, τότε μάλλον θα πρέπει λίγο να ανεβάσεις την προσφορά σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...