Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts

Το κακό είναι ότι 2 άτομα φοροδιαφεύγουν!

Η κυρία γιατί δουλεύει και δεν πληρωνει φόρους.

Το πιθανότερο είναι ότι παίρνει ΚΑΙ ταμείο ανεργίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχω αναγκη απο δουλεια σε δουλειες σπιτιου
αγγελα καλησπερα...κι εγω ψαχνω μια κοπελα να με βοηθαει στισ δουλειεσ σπιτιου μια φορα την εβδομαδα γιατι εχω ενα μωρακι 3 μηνων και δεν προλαβαινω...αν σ ενδιαφερει στειλε μου μηνυμα
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα. Το Δεκ θα ξεκινήσω δουλειά,είναι πολύ νωρίς φυσικά ακόμη αλλά έχω αρχίσει να κοιτάζω σιγά σιγά το θέμα της φύλαξης του μικρού γιατί δεν θέλω να το αφήσω για τελευταία στιγμή και δεν ξέρω πόσο εύκολα θα βρω κάποια κοπέλα/κυρια. Για πλήρες 8ωρο (8-4) με τα σημερινά δεδομένα τι ποσό θα πρέπει να δίνεται?Από όσο ξέρω οι παιδικοί παίρνουν γύρω στα 350Ε αλλά δεν θέλω να τον στείλω χειμωνιάτικα γιατί θέλω να αποφύγουμε αρρώστιες και θα είναι & αρκετά μικρός για να μου πει τι κάνουν και πως περνάει και γενικώς μου δημιουργεί μία ανασφάλεια ο παιδικός από τώρα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Η γειτόνισσά μου δίνει 400 ευρω στην κοπέλα που κρατά τα 2 μωράκια της 6 φορές τη βδομάδα 8ωρο! Και είναι πολύ ευχαριστημένες και οι δύο. Τώρα με την κρίση ο,τιδήποτε αλλο είναι υπερβολή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ολες οι ανασφάλιστες μπειμπι σιτερ είναι συνταξιούχοι.

 

Μην τρελαθούμε.

 

Ρέα δεν καταλαβαίνεις κάτι.

 

Αυτό που σου λένε τόση ώρα τα κορίτσια είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ να πληρώσουν παραπάνω για μια γυναίκα που θα τους κρατάει τα παιδιά. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, προσπάθησε να το καταλάβεις, οι καιροί είναι δύσκολοι και αυτά τα λεφτά θα τα διαθέσουν πραγματικά από το υστέρημά τους.

 

Επομένως αν έπρεπε να δίνουν και ένσημα ώστε να είναι φορολογικά εντάξει απλά ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑΝ γυναίκα να τους κρατήσει τα παιδιά και θα έβρισκαν ένα εναλλακτικό τρόπο (όπως πχ λένε θα σταματούσαν τη δουλειά).

 

Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος δηλαδή.

 

Σε μια τέτοια περίπτωση χαμένες θα ήταν και οι 2 πλευρές. Τόσο η οικογένεια όσο και η babysitter αφού αυτή ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕ ΔΟΥΛΕΙΑ με συνέπεια να έχει μάλλον οικονομικά προβλήματα λόγω παρατεταμένης ανεργίας.

 

Αφού όμως οι 2 πλευρές τα βρίσκουν σημαίνει ότι κερδίζουν και οι 2 πράγματα από την πλευρά τους. Οι μεν την φύλαξη των παιδιών, η δε σταθερό εισόδημα για να επιβιώσει (που το 25% των Ελλήνων σήμερα δεν το έχει).

 

Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με τίποτα εταιρείες που πίνουν το αίμα του εργάτη με το μπουρί της σόμπας. Απλοί άνθρωποι είμαστε, που τα βγάζουμε οριακά πέρα και προσπαθούμε να επιβιώσουμε όπως μπορούμε. Και ενίοτε δίνουμε και δουλειά και σε κανένα άλλο άνθρωπο από το υστέρημά μας.

 

Αν συνεχίζεις να έχεις παράπονα και να μην καταλαβαίνεις για τι ακριβώς λέμε, μπορείς να γραφτείς στο KKE, αν δεν είσαι γραμμένη ήδη, και να κατέβεις σε διαδηλώσεις ενάντια στη μαύρη ανασφάλιστη εργασία των babysitters. Είμαι όμως βέβαια ότι ούτε αυτές θα σου συμπαρασταθούν, γιατί απλά θα τους κόψεις το ψωμάκι τους.

 

Και για την ιστορία εμείς δίνουμε 500 Ευρώ για 5 μέρες / 8 ώρες / 2 παιδιά + δουλειές σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι 2 άτομα φοροδιαφεύγουν!

Η κυρία γιατί δουλεύει και δεν πληρωνει φόρους΄.

Εσύ γιατί δεν πληρώνεις εισφορές στο ασφαλιστικό ταμείο και τον αντίστοιχο φόρο.

 

Φαντάζεσαι να είχαν όλοι τους υπαλλήλους τους έτσι;;;;; (Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα προσπαθούμε να δούμε τη γενικότερη εικόνα και όχι τι βολέυει πιο πολύ εμάς τους ίδιους)

 

Η babysitter που παίρνει 400-500 Ευρώ φοροδιαφεύγει ε?

 

Για πες μας, τι τα κάνει αυτά τα λεφτά?

 

Μήπως πάει πχ super market και ψωνίζει? Μήπως αγοράζει ενίοτε και κανένα ρουχαλάκι? Μήπως τα ξοδεύει σε ρεύμα, νερό, κλπ?

 

Ε όλα αυτά έχουν 23% ΦΠΑ. Δηλαδή το 1/4 το δίνει στο κράτος φόρο.

 

Τι στο διάολο θέλει άλλο το κράτος? Να της παίρνει τα μισά, να μην έχει να επιβιώσει και να εξαθλιωθεί εντελώς?

 

Έλεος πια, για 400-500 Ευρώ μιλάμε, αυτά να τα πείτε για κανένα που βγάζει πολλά και δίνει πίσω ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω για την κοπελα που κραταει την κορη μου 2 χρονων , της δινω 600 ευρω για 8ωρο Δευτερα-Παρασκευη χωρις να κανει καθολου δουλειες σπιτιου.

Να πω την αληθεια ζοριζομαι αφανταστα πλεον καθοτι κυριολεκτικα δινω ολα μου το μισθο με τις μειωσεις που εχουμε στην κοπελα, αλλα επειδη ειχαμε συμφωνησει αυτα τα λεφτα απ περυσι, δεν το θεωρησα σωστο να της τα μειωσω.

Να αναφερω οτι δεν της πληρωνω ενσημα, δυστυχως ειναι αδυνατο με τα οικονομικα μας. Και απο το Σεπτεμβριο ξεκιναμε παιδικο σταθμο γιατι απλα δεν βγαινουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ρέα δεν καταλαβαίνεις κάτι.

 

Αυτό που σου λένε τόση ώρα τα κορίτσια είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ να πληρώσουν παραπάνω για μια γυναίκα που θα τους κρατάει τα παιδιά. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ, προσπάθησε να το καταλάβεις, οι καιροί είναι δύσκολοι και αυτά τα λεφτά θα τα διαθέσουν πραγματικά από το υστέρημά τους.

 

Επομένως αν έπρεπε να δίνουν και ένσημα ώστε να είναι φορολογικά εντάξει απλά ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑΝ γυναίκα να τους κρατήσει τα παιδιά και θα έβρισκαν ένα εναλλακτικό τρόπο (όπως πχ λένε θα σταματούσαν τη δουλειά).

 

Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος δηλαδή.

 

Σε μια τέτοια περίπτωση χαμένες θα ήταν και οι 2 πλευρές. Τόσο η οικογένεια όσο και η babysitter αφού αυτή ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕ ΔΟΥΛΕΙΑ με συνέπεια να έχει μάλλον οικονομικά προβλήματα λόγω παρατεταμένης ανεργίας.

 

Αφού όμως οι 2 πλευρές τα βρίσκουν σημαίνει ότι κερδίζουν και οι 2 πράγματα από την πλευρά τους. Οι μεν την φύλαξη των παιδιών, η δε σταθερό εισόδημα για να επιβιώσει (που το 25% των Ελλήνων σήμερα δεν το έχει).

 

Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με τίποτα εταιρείες που πίνουν το αίμα του εργάτη με το μπουρί της σόμπας. Απλοί άνθρωποι είμαστε, που τα βγάζουμε οριακά πέρα και προσπαθούμε να επιβιώσουμε όπως μπορούμε. Και ενίοτε δίνουμε και δουλειά και σε κανένα άλλο άνθρωπο από το υστέρημά μας.

 

Αν συνεχίζεις να έχεις παράπονα και να μην καταλαβαίνεις για τι ακριβώς λέμε, μπορείς να γραφτείς στο KKE, αν δεν είσαι γραμμένη ήδη, και να κατέβεις σε διαδηλώσεις ενάντια στη μαύρη ανασφάλιστη εργασία των babysitters. Είμαι όμως βέβαια ότι ούτε αυτές θα σου συμπαρασταθούν, γιατί απλά θα τους κόψεις το ψωμάκι τους.

 

Και για την ιστορία εμείς δίνουμε 500 Ευρώ για 5 μέρες / 8 ώρες / 2 παιδιά + δουλειές σπιτιού.

 

Επειδή οι περισσότεροι πολίτες έχουν τις ίδιες απόψεις με σένα, το ελληνικό κράτος έχει φτάσει εδώ που έχει φτάσει.

Συνεχίστε έτσι, αλλά μην παραπονιέστε που το κράτος δεν εχει χρήματα για να προσφέρει δημόσια αγαθά.

Ναι, το μερίδιο της ευθύνης μιας μαμάς και μιας μπέιμπισίτερ είναι πολύ μικρότερο από ότι το μερίδιο της ευθύνης που έχει μια μεγάλη εταιρία που ξεζουμίζει τους ανασφάλιστους εργάτες της. Αλλά υπάρχει μερίδιο ευθύνης για όλους.

Έχετε σκεφτεί ότι αν δεν ανεχόμασταν κανενός είδους μαύρη εργασία, τότε μπορεί να υπήρχαν δωρεάν ή με μικρή οικονομική συμμετοχή παιδικοί και βρεφικοί σταθμοί για όλα τα παιδάκια;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ δίνω 600 ευρώ το μήνα (πενθήμερο, οχτάωρο) για να μου κρατάει το μωρό, τον μεγάλο όποτε δεν έχει σχολείο ή είναι άρρωστος και να κάνει κι όλες τις δουλειές του σπιτιού.

όσο για το αν κλέβουμε το κράτος, ε, ας το κλέψουμε κι εμείς μια φορά. μόνο αυτό θα μας κατακλέβει και θα μας κοροιδεύει??? (πληρώνουμε φόρους και ταμεία, τόσα χρόνια, κι έχουν καταρρεύσει τα πάντα, υγεία, παιδεία, μισθοί κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι περισσότεροι πολίτες έχουν τις ίδιες απόψεις με σένα, το ελληνικό κράτος έχει φτάσει εδώ που έχει φτάσει.

Συνεχίστε έτσι, αλλά μην παραπονιέστε που το κράτος δεν εχει χρήματα για να προσφέρει δημόσια αγαθά.

Ναι, το μερίδιο της ευθύνης μιας μαμάς και μιας μπέιμπισίτερ είναι πολύ μικρότερο από ότι το μερίδιο της ευθύνης που έχει μια μεγάλη εταιρία που ξεζουμίζει τους ανασφάλιστους εργάτες της. Αλλά υπάρχει μερίδιο ευθύνης για όλους.

Έχετε σκεφτεί ότι αν δεν ανεχόμασταν κανενός είδους μαύρη εργασία, τότε μπορεί να υπήρχαν δωρεάν ή με μικρή οικονομική συμμετοχή παιδικοί και βρεφικοί σταθμοί για όλα τα παιδάκια;

 

Και κανενός είδους μαύρη εργασία να μην ανεχόμασταν, πάλι δεν θα υπήρχε τίποτα δωρεάν απλούστατα διότι σε αυτή τη χώρα όσο πιο τυπικός είσαι τόσο σε πατάνε. Κάποτε ήμουν κι εγώ της ίδιας άποψης, δεν δεχόμουν με τίποτα να εργαστώ χωρίς ένσημα, αυτό όμως τελικά δεν εμπόδισε τους πολιτικούς να παίξουν τα χρήματα μας στο χρηματιστήριο και να τα χάσουν με αποτέλεσμα τα ταμεία να έχουν καταρρεύσει και ο κόσμος να μην έχει να πάρει τα φάρμακα του λες και δεν τα χει προ-πληρώσει χίλιες φορές.Έκτοτε αποφάσισα να σέβομαι μόνο όσους με σέβονται.Στην προκειμένη που με έχουν κατακλέψει, θα φερθώ αναλόγως!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι περισσότεροι πολίτες έχουν τις ίδιες απόψεις με σένα, το ελληνικό κράτος έχει φτάσει εδώ που έχει φτάσει.

Συνεχίστε έτσι, αλλά μην παραπονιέστε που το κράτος δεν εχει χρήματα για να προσφέρει δημόσια αγαθά.

Ναι, το μερίδιο της ευθύνης μιας μαμάς και μιας μπέιμπισίτερ είναι πολύ μικρότερο από ότι το μερίδιο της ευθύνης που έχει μια μεγάλη εταιρία που ξεζουμίζει τους ανασφάλιστους εργάτες της. Αλλά υπάρχει μερίδιο ευθύνης για όλους.

Έχετε σκεφτεί ότι αν δεν ανεχόμασταν κανενός είδους μαύρη εργασία, τότε μπορεί να υπήρχαν δωρεάν ή με μικρή οικονομική συμμετοχή παιδικοί και βρεφικοί σταθμοί για όλα τα παιδάκια;

 

Θα μπορούσα να πω ότι με τη δεδομένη οικονομική κατάσταση της Ελλάδας σε συνδυασμό με τις απόψεις σου η ανεργία θα παει 35%. Ούτε το νόημα όσων είπα δεν κατάλαβες. ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΠΑΡΑΠΆΝΩ ΛΈΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να πω ότι με τη δεδομένη οικονομική κατάσταση της Ελλάδας σε συνδυασμό με τις απόψεις σου η ανεργία θα παει 35%. Ούτε το νόημα όσων είπα δεν κατάλαβες. ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΠΑΡΑΠΆΝΩ ΛΈΜΕ.

 

Δηλαδή πριν φτάσουμε στη δεδομένη οικονομική κατάσταση, οι μητέρες πλήρωναν και ένσημα στις μπέιμπισιτερ; Καλά......

Επίσης η ανεργία στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να ξέρεις ότι είναι ήδη 35%, μιας και στο δημόσιο τομέα δυστυχώς δεν έχουν γίνει καθόλου απολύσεις μέχρι σήμερα. Αν σκεφτείς ότι υπάρχει γενική ανεργία 22% και κάνεις την αναγωγή, κάπου εκεί βγαίνει.

Επίσης, την πιθανότητα με τα ίδια χρήματα να πλήρωναν και την ασφάλεια της μπέιμπισίτερ και να έπαιρνε λιγότερα στο χέρι, την έχεις σκεφτεί;

Όταν κάποιος θέλει οπωσδήποτε να δουλέψει εγώ ξέρω ότι δουλεύει. Και όταν κάποιος θέλει να είναι νόμιμος, είναι νόμιμος. Τα υπόλοιπα για μένα είναι δικαιολογίες τύπου "να 'χαμε να λέγαμε".

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πριν φτάσουμε στη δεδομένη οικονομική κατάσταση, οι μητέρες πλήρωναν και ένσημα στις μπέιμπισιτερ; Καλά......

Επίσης η ανεργία στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να ξέρεις ότι είναι ήδη 35%, μιας και στο δημόσιο τομέα δυστυχώς δεν έχουν γίνει καθόλου απολύσεις μέχρι σήμερα. Αν σκεφτείς ότι υπάρχει γενική ανεργία 22% και κάνεις την αναγωγή, κάπου εκεί βγαίνει.

Επίσης, την πιθανότητα με τα ίδια χρήματα να πλήρωναν και την ασφάλεια της μπέιμπισίτερ και να έπαιρνε λιγότερα στο χέρι, την έχεις σκεφτεί;

Όταν κάποιος θέλει οπωσδήποτε να δουλέψει εγώ ξέρω ότι δουλεύει. Και όταν κάποιος θέλει να είναι νόμιμος, είναι νόμιμος. Τα υπόλοιπα για μένα είναι δικαιολογίες τύπου "να 'χαμε να λέγαμε".

Ειλικρινά, πιστεύεις ότι υπάρχει κοπέλα που να το θέλει αυτό? για ποιό λόγο? για να παρει σύνταξη στο μέλλον ή για να έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη???? με ποιό από τα 2 να γελάσω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινά, πιστεύεις ότι υπάρχει κοπέλα που να το θέλει αυτό? για ποιό λόγο? για να παρει σύνταξη στο μέλλον ή για να έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη???? με ποιό από τα 2 να γελάσω???

 

Ναι, υπάρχει η δική μας μπέιμπισίτερ. Μέχρι τις 31/12 την πλήρωνα ένα ποσό και εκείνη, ως αυτασφάλιστη, πλήρωνε το ικα της. Δε με απασχόλησε ποτέ τι πληρώνει στο ικα από το ποσό που της έδινα εγώ. Μου αρκούσε που ήταν συνεπής ασφαλισμένη και που μου έκοβε απόδειξη. Από 1/1 που έγινε υποχρεωτικό το εργόσημο, της πληρώνω το ίδιο ποσό σε εργόσημο και παίρνει στο χέρι 20% λιγότερα και είναι ασφαλισμένη. Ως τέτοια λοιπόν, τώρα που είναι έγκυος, παίρνει δωρεάν φάρμακα για την εγκυμοσύνη της και κάνει τις εξετάσεις της σε συμβεβλημένα διαγνωστικά κέντρα με μειωμένη τιμή.

Γέλα με ό,τι θες (κάνει και καλό το γέλιο). Πες ό,τι δικαιολογία θες. Το κράτος όλοι εμείς το κάναμε έτσι όπως είναι σήμερα. ΕΜΕΙΣ και ας μη θέλεις να αναλάβεις την ευθύνη που σου αναλογεί. Κλασικός ελληνάρας, για όλα φταίνε πάντα άλλοι.

 

Και πιστεύω ότι πάντα με τη συμπεριφορά μας διδάσκουμε τους συνδιαλεγόμενους μαζί μας. Θέλεις να μην αλλάξει τίποτα; Συνέχισε τα ίδια. Θέλεις να αλλάξει; Άλλαξε τη συμπεριφορά σου και βάλε κι εσύ το λιθαράκι σου στην αλλαγή που θεωρητικά επιθυμείς.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει η δική μας μπέιμπισίτερ. Μέχρι τις 31/12 την πλήρωνα ένα ποσό και εκείνη, ως αυτασφάλιστη, πλήρωνε το ικα της. Δε με απασχόλησε ποτέ τι πληρώνει στο ικα από το ποσό που της έδινα εγώ. Μου αρκούσε που ήταν συνεπής ασφαλισμένη και που μου έκοβε απόδειξη. Από 1/1 που έγινε υποχρεωτικό το εργόσημο, της πληρώνω το ίδιο ποσό σε εργόσημο και παίρνει στο χέρι 20% λιγότερα και είναι ασφαλισμένη. Ως τέτοια λοιπόν, τώρα που είναι έγκυος, παίρνει δωρεάν φάρμακα για την εγκυμοσύνη της και κάνει τις εξετάσεις της σε συμβεβλημένα διαγνωστικά κέντρα με μειωμένη τιμή.

Γέλα με ό,τι θες (κάνει και καλό το γέλιο). Πες ό,τι δικαιολογία θες. Το κράτος όλοι εμείς το κάναμε έτσι όπως είναι σήμερα. ΕΜΕΙΣ και ας μη θέλεις να αναλάβεις την ευθύνη που σου αναλογεί. Κλασικός ελληνάρας, για όλα φταίνε πάντα άλλοι.

 

Και πιστεύω ότι πάντα με τη συμπεριφορά μας διδάσκουμε τους συνδιαλεγόμενους μαζί μας. Θέλεις να μην αλλάξει τίποτα; Συνέχισε τα ίδια. Θέλεις να αλλάξει; Άλλαξε τη συμπεριφορά σου και βάλε κι εσύ το λιθαράκι σου στην αλλαγή που θεωρητικά επιθυμείς.

μπράβο, μπράβο, είναι η μόνη ασφαλισμένη στον ΕΟΠΥΥ που παίρνει ακόμη τα φάρμακά της!! α, και δεν είμαι Ελληνάρας. σίγουρα αναγνωρίζω το μερίδιο ευθύνης που μου αντιστοιχεί (μαζί τα φάγαμε) αλλά περιμένω από τους διοικούντες να δώσουν πρώτοι το καλό παράδειγμα. είμαι σαν την Μέρκελ, ενα πράγμα. πρώτα να δω τις αλλαγές και μετά θα δώσω τα ωραία μου λεφτάκια στο κράτος (με την ελπίδα να μην τα ξαναφάνε κάποιοι).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει η δική μας μπέιμπισίτερ. Μέχρι τις 31/12 την πλήρωνα ένα ποσό και εκείνη, ως αυτασφάλιστη, πλήρωνε το ικα της. Δε με απασχόλησε ποτέ τι πληρώνει στο ικα από το ποσό που της έδινα εγώ. Μου αρκούσε που ήταν συνεπής ασφαλισμένη και που μου έκοβε απόδειξη. Από 1/1 που έγινε υποχρεωτικό το εργόσημο, της πληρώνω το ίδιο ποσό σε εργόσημο και παίρνει στο χέρι 20% λιγότερα και είναι ασφαλισμένη. Ως τέτοια λοιπόν, τώρα που είναι έγκυος, παίρνει δωρεάν φάρμακα για την εγκυμοσύνη της και κάνει τις εξετάσεις της σε συμβεβλημένα διαγνωστικά κέντρα με μειωμένη τιμή.

Γέλα με ό,τι θες (κάνει και καλό το γέλιο). Πες ό,τι δικαιολογία θες. Το κράτος όλοι εμείς το κάναμε έτσι όπως είναι σήμερα. ΕΜΕΙΣ και ας μη θέλεις να αναλάβεις την ευθύνη που σου αναλογεί. Κλασικός ελληνάρας, για όλα φταίνε πάντα άλλοι.

 

Και πιστεύω ότι πάντα με τη συμπεριφορά μας διδάσκουμε τους συνδιαλεγόμενους μαζί μας. Θέλεις να μην αλλάξει τίποτα; Συνέχισε τα ίδια. Θέλεις να αλλάξει; Άλλαξε τη συμπεριφορά σου και βάλε κι εσύ το λιθαράκι σου στην αλλαγή που θεωρητικά επιθυμείς.

 

Νόμιζα πως απόδειξη κόβουν οι ασφαλισμένοι του ΤΕΒΕ που έχουν δηλωθεί ως ελεύθεροι επαγγελματίες και οχι οι αυτοσφάλιστοι του ΙΚΑ αν κάνω λάθος διορθωσε με.Επίσης τα φάρμακα της εγκυμοσύνης για τους ασφαλισμένους του ΙΚΑ δεν είναι δωρεάν, είχαν πάντα και συνεχίζουν να έχουν μια συμμετοχή 25% με εξαίρεση πιο παλιά που η συμμετοχή ήταν 10%. Δυστυχώς σε εμάς τους κλασσικούς Ελληνάρες μέχρι στιγμής μόνο ευθύνες μας αναλογούν.Υπηρεσίες, παροχές και δικαιώματα ποτέ!Άραγε τα χρήματα που τόσα χρόνια δίναμε για την ευθύνη που μας αναλογούσε (ταμεία, εφορία, τέλη και ό,τι άλλο τους κατέβαινε στο κεφάλι) που είναι σήμερα; Το "εμείς είμαστε το κράτος" πλέον, είναι η δικαιολογία όσων έφαγαν μόνοι τους και θέλουν να πληρώσουν τον λογαριασμό παρέα......

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα φάρμακα της εγκυμοσύνης για τους ασφαλισμένους του ΙΚΑ δεν είναι δωρεάν, είχαν πάντα και συνεχίζουν να έχουν μια συμμετοχή 25% με εξαίρεση πιο παλιά που η συμμετοχή ήταν 10%. .

 

Σορρυ για την παρέμβαση στο άσχετο ladies.

 

Τα φάρμακα της εγκυμοσύνης ήταν πάντοτε δωρεάν και εξακολουθούν να είναι. Έχω 3 συναδέλφους έγκυες αυτή τη στιγμή και τις ρώτησα.

Κι εγώ επίσης ποτέ μου δεν πλήρωσα καμία συμμετοχή.

Πήγαινα κάθε μήνα στο κέντρο μάνας και παιδιού και μου δίνανε την ανάλογη συνταγή με 0%. Σιγά μην τους τα χάριζα.

 

Τώρα για το θέμα της babysitter.....εκτός του ηθικού του θέματος που ο καθείς πράτει αναλόγως, καλό θα ήταν να τις πληρώνετε με εργόσημο μιας και μας δίνετε η δυνατότητα για τον αποκλειστικό λόγο, ότι δεν ξέρεις ποτέ αν θα στραβώσει η άλλη και θα πάει να σου κάνει καταγγελία για ανασφάλιστη εργασία.

Κι εκεί θα πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλά σου.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω το θέμα οφ τόπικ με συνοπτικές διαδικασίες κιόλας..Εγώ πάντως ψάχνω κοπέλα για 8 ώρες5 μέρες και πραγματικά δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερο από 400Ε. Αν δεν βρω απλώς θα τον στέιλω παιδικό..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για την παρέμβαση στο άσχετο ladies.

 

Τα φάρμακα της εγκυμοσύνης ήταν πάντοτε δωρεάν και εξακολουθούν να είναι. Έχω 3 συναδέλφους έγκυες αυτή τη στιγμή και τις ρώτησα.

Κι εγώ επίσης ποτέ μου δεν πλήρωσα καμία συμμετοχή.

Πήγαινα κάθε μήνα στο κέντρο μάνας και παιδιού και μου δίνανε την ανάλογη συνταγή με 0%. Σιγά μην τους τα χάριζα.

 

Τώρα για το θέμα της babysitter.....εκτός του ηθικού του θέματος που ο καθείς πράτει αναλόγως, καλό θα ήταν να τις πληρώνετε με εργόσημο μιας και μας δίνετε η δυνατότητα για τον αποκλειστικό λόγο, ότι δεν ξέρεις ποτέ αν θα στραβώσει η άλλη και θα πάει να σου κάνει καταγγελία για ανασφάλιστη εργασία.

Κι εκεί θα πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλά σου.

 

Δεν ξέρω για ποιο λόγο η κολλητή μου αλλά και η συνάδελφος στο γραφείο πληρώνουν συμμετοχή τότε.Θα τις πω να το ψάξουν διότι είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ και στο φαρμακείο πληρώνουν κανονικά 25% όπως πλήρωνα και εγώ.Τώρα για τη babysitter πολύ ευχαρίστως να της κολλήσω και εργόσημο και γραμματόσημο αν θέλει αρκεί να μου δώσει και εκείνη απόδειξη παροχής υπηρεσιών.Επειδή λοιπόν σχεδόν καμία τους δεν έχει κάνει έναρξη εργασιών ώστε να σου κόβει μπλοκάκι και επομένως να έχει την απαίτηση να της πληρώνεις την ασφάλιση φαντάζομαι πως η καταγγελία θα είναι και εις βάρος της αφού και εκείνη φοροδιαφεύγει.Η ιστορία έχει δύο πλευρές. Οι κοπέλες που παίρνουν 700 ευρώ και παρόλα αυτά τα δίνουν όλα σε μία μπέιμπι σίτερ για να κρατήσουν τη δουλειά τους δεν είναι οι άσπλαχνες που δεν κολλάνε ένσημα ούτε η άλλη πλευρά που παίρνει τα 700 για να κρατάει το παιδί της άλλης είναι η άσπλαχνη που δεν έχει δηλώσει οτι εργάζεται.Όλα αυτά συμβαίνουν από χαμηλόμισθους ανθρώπους που προσπαθούν να επιβιώσουν και το δικαίωμα στην επιβίωση είναι περα από κάθε νόμο.Αν το κράτος θέλει να είμαστε νομοταγείς και τυπικοί, να αυξήσει τους μισθούς ή να κατεβάσει τις τιμές και τη φορολογία.Δεν μπορεί να απαιτεί απο τα 700 ευρώ να πληρώνεις λογαριασμούς ενοίκια, μπέιμπισίτερ, το εργόσημο της μπέιμπι σίτερ και συν όλων αυτών και δύο μισθούς εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τη babysitter πολύ ευχαρίστως να της κολλήσω και εργόσημο και γραμματόσημο αν θέλει αρκεί να μου δώσει και εκείνη απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

 

Όταν πληρώνεις με εργόσημο κάποιον δεν είναι υποχρεωμένος να έχει κάνει έναρξη εργασιών και σου κόψει απόδειξη.

Εσύ τον πληρώνεις (π.χ) 100 ευρώ, αυτός πάει στην τράπεζα και εισπράττει 90. Του κρατάνε τις ασφαλιστικές εισφορές που του αναλογούν.

Το εργόσημο έρχεται σε διπλότυπο. Εσύ κρατάς το δικό σου μέρος που το δηλώνεις στην εφορία (αντί για απόδειξη) και αυτός το δικό του μέρος, που πάλι το δηλώνει.

Κι έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι και νόμιμοι και κανείς από τα 2 μέρη δεν κινδυνεύει από κανέναν.

 

http://www.efgbs.gr/2011/09/14/eisfores-kat-oikon-apasxoloumenwn-ergosimo/2/

 

Και πληρώνοντας κιόλας με εργόσημο μια babysitter αποδεικνύει ότι απασχόλησες ένα συγκεκριμένο άτομο στο σπίτι σου για την φύλαξη του παιδιού σου - σε περίπτωση (μακριά από όλους) που αποδειχθεί κιόλας ότι κακοποίησε ένα παιδί.

Εντάξει, πολύ σημασία που θα'χει το εργόσημο σε τέτοια περίπτωση , απλά αποδεικνύεται η "επαγγελματική" φύση της σχέσης.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Όταν πληρώνεις με εργόσημο κάποιον δεν είναι υποχρεωμένος να έχει κάνει έναρξη εργασιών και σου κόψει απόδειξη.

Εσύ τον πληρώνεις (π.χ) 100 ευρώ, αυτός πάει στην τράπεζα και εισπράττει 90. Του κρατάνε τις ασφαλιστικές εισφορές που του αναλογούν.

Το εργόσημο έρχεται σε διπλότυπο. Εσύ κρατάς το δικό σου μέρος που το δηλώνεις στην εφορία (αντί για απόδειξη) και αυτός το δικό του μέρος, που πάλι το δηλώνει.

Κι έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι και νόμιμοι και κανείς από τα 2 μέρη δεν κινδυνεύει από κανέναν.

 

http://www.efgbs.gr/2011/09/14/eisfores-kat-oikon-apasxoloumenwn-ergosimo/2/

 

Και πληρώνοντας κιόλας με εργόσημο μια babysitter αποδεικνύει ότι απασχόλησες ένα συγκεκριμένο άτομο στο σπίτι σου για την φύλαξη του παιδιού σου - σε περίπτωση (μακριά από όλους) που αποδειχθεί κιόλας ότι κακοποίησε ένα παιδί.

Εντάξει, πολύ σημασία που θα'χει το εργόσημο σε τέτοια περίπτωση , απλά αποδεικνύεται η "επαγγελματική" φύση της σχέσης.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες διότι είχα εντελώς διαφορετική εικόνα. Όσο για το ΙΚΑ με τσίγκλισες και θα το ψάξω γιατί πραγματικά πλήρωνα κανονικά συμμετοχή και κάτι μάλλον έγινε λάθος.Και πάλι σε ευχαριστώ:P

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη σου μόνο ότι πήγαινα ΠΑΝΤΑ σε κέντρο μάνας και παιδιού και μου γράφανε τα φάρμακα και τις εξετάσεις που χρειαζόμουν (τότε δεν έπρεπε να κλείσεις ραντεβού στο 184).

Και πάντα σε ειδικό συνταγολόγιο που είχα εκεί και έδειχνε συμμετοχή 0%.

 

Μήπως πήγαινες σε απλό γυναικολόγο του ΙΚΑ και την πάτησες???

 

Ρώτα και τον φαρμακοποιό της γειτονιάς σου, αυτοί ξέρουν καλά τι παίζει. Μια "συμμορία" είναι όλοι τους.

 

Επίσης και τα εμβόλια του παιδιού ΔΩΡΕΑΝ στα κέντρα μάνας και παιδιού.

Ραντεβού στο 184 τώρα όμως, ενώ τότε πηγαίναμε και περιμέναμε στην ουρά.

 

Δεν τους χαρίζω ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βλέπω το θέμα οφ τόπικ με συνοπτικές διαδικασίες κιόλας..Εγώ πάντως ψάχνω κοπέλα για 8 ώρες5 μέρες και πραγματικά δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερο από 400Ε. Αν δεν βρω απλώς θα τον στέιλω παιδικό..

Εγώ σκέφτομαι για 4 ημέρες με 35 ώρες δουλειά το περισσότερο, για να προσέχει 1 παιδί 10 μηνών και λίγες ελαφριές δουλειές 400 ευρώ. Είναι λίγα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...