Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts

Κατα αρχην καλημερα!!

πραγματικα μου φαινεται παρα πολυ καλη τιμη!!!!

εχει να προσεχει δυο παιδακια...θα την εχετε 8ωρο πεντε μερες την εβδομαδα!! θα σας μαγειρευει και φυσικα πανω απ΄ολα την "ξερετε"...

(ειναι συστημενη...και με εμπειρια!!! δεν το συζητω!!!)

εγω να φανταστεις ψαχνω απο τωρα μια γυναικα για το μωρακι μου που το περιμενω τον αλλο μηνα και η πιο καλη περιπτωση που ειδα απο αποψη "ποιοτητας" ηταν μια κυρια (απο γνωστη μου) που μου ζητησε 800 ευρω για επτα ωρες την εβδομαδα....και χωρις να κανει καμια δουλεια περα απο το να ασχολειται με το μωρο....

δεν ξερω αν ειναι λογικη τιμη αυτη στην αθηνα αλλα εμενα μου φανηκαν πολλα...

Οποτε για τη δικη σου περιπτωση μην το συζητας... συστηνω να την "κλεισεις"!!!!

YqJMp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα ήθελα και την δική σου γνώμη και όλων των μαμάδων: έχω ένα 'λιονταράκι' 3 χρονών και θα γεννήσω και άλλο ένα το Νοέμβρη π΄ρωτα ο Θεός. Τον μεγάλο θα τον έχει η μαμά μου γιατί δεν θέλω να τον στείλω παιδικό. Όχι μόνο επειδή δεν θέλω να αλλάξουν οι συνήθειές του αμέσως αλλά και γιατί θα μου φέρνει ένα σωρό αρρώστειες. Για τον μικρό έχω δύο υποψήφιες ( η μαμά μου δε μπορέι και δεύτερο). Η μία είναι 55 χρονών, δεν την ξέρω προσωπικά αλλά έχω πολύ καλές συστάσεις, γιαγια πια, και το κάνει περισσότερο για οικονομικούς λόγους. Οι συστάσεις μου μου λένε ότι είναι επαγγελματίας. Η άλλη είναι 28 χρονών, μαμά εν΄ς 7χρονου αγοριού, μένει απέναντι από το σπίτι μου, την ξέρω και με ξέρει σαν χαρακτήρας, και προσπαθεί εδώ και 2-3 χρόνια για δεύτερο παιδάκι αλλά δεν της κάθεται. εκτός του οικονομικού - που σίγουρα την ενδιαφέρει- θέλει και πολύ να το κρατήσει γιατί θέλει η ίδια ένα παιδάκι. Δεν τη θεωρώ 'επαγγελματία" αλλά σίγουρα είναι καλός άνθρωπος και συννενοούμαι μαζί της. Εσείς ποιαν θα διαλέγατε???

Εγω ειμαι μαμα τριων παιδιων και αρκετα εμπειρη στο θεμα παιδι γιατι ετυχε να αντιμετωπισω διαφορα προβληματα-δυσκολιες με τα παιδια μου και παλεψα και παλευω για αυτα.

Η γνωμη μου ειναι να επιλεξεις τη δευτερη για δυο λογους.

-Πρωτον απο πλευρας ηλικιας, θα εχει περισσοτερη υπομονη, ορεξη, αντοχη, νοοτροπια και αποψεις διαφορετικες απο μια ηλικιωμενη γυναικα.

-Δευτερο και βασικοτερο δεν χρειαζεται να εισαι επαγγελματιας για να πετυχεις σε μια δουλεια, αρκει μονο να την κανεις με αγαπη και αυτο ειναι κατι, που ειδικα τα παιδια, το διαισθανονται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι μία κοπέλα ανειδίκευτη, π.χ. φοιτήτρια που θα μου πρόσεχε μία φορά τη βδομάδα Σάββατο βράδυ τη μικρή μόνο για μπάνιο, παιχνίδι και διάβασμα μέχρι να κοιμηθεί (1-2 ώρες) και άλλες 2 να μας περιμένει πόσο θα 'παιρνε; Από 4-8 Ευρώ την ώρα; παραπάνω;

Μια γνωστη μου παντως που κανει αυτη τη δουλεις παιρνει 5 ευρο την ωρα νομιζω 8 ειναι υπερβολη απο την αποψη οτι τις 2 ωρες το παιδι κοιμαται οποτε το μονο που κανει ειναι να προσεχει μηπως ξυπνησει και χρειαστει κατι..!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, κανω αυτη τη δουλεια τις ελευθερες μου ωρες ( γιατι εργαζομαι και 4ωρα). Τη κανω πιο πολυ που δεν εχω καταφερει να αποκτισω παιδι και αγαπω πολυ τα παιδακια. Περνω 4€/ωρα η 5€ αν κανω και δουλειες του σπιτιου. Αν ενδιαφερεται κανεις μενω Κερατσινι, αλλα παω σε ολη την Αθηνα, αρκει να εχω ελευθερο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

krmaria ψαχνεις για σταθερη δουλεια η μπορουμε να κανονιζουμε καποια 3ωρα-4ωρα μεσα στην εβδομαδα οποτε σε χρειαστουμε?

εχω ενα αγορακι 2 ετων και τωρα ειμαι παλι εγκυος οποτε χρειαζομαι μια βοηθεια...

τι ωρες εχεις ελευθερες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου για το ποσο θα πρεπει να πληρώνω μια babysitter για τη μπουμπουκα μας.

 

Βασικα εγω δουλευω στο σπιτι αλλα θα χρειαζομαι μια γυναικα να απασχολει τη μικρη και αν μπορει να κανει και καποιο συγιρισμα.

 

Οι ωρες που θα την χρειαστω θα ειναι 9.00 με 15.00, απο Απριλιο μεχρι Σεπτεμβριο για 3 φορες την εβδομαδα (Τριτη-Τεταρτη-Πεμπτη) και απο Σεπτεμβριο όλες τις εργασιμες μερες.

 

Ποσα λετε οτι θα πρεπει να δινω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Είμαι και εγώ μανούλα και στο παρελθόν έχω χρειαστεί babysitter και τώρα που μεγάλωσαν τα δικά μου παιδάκια πλέον και έκανα και εγώ αυτή την δουλειά, έχω να σας πω ότι είναι μια κανονικότατη δουλειά όπως όλες οι άλλες και με ένα μερίδιο ευθύνης παραπάνω γιατί έχει να κάνει με Παιδάκια που είναι στην πιο τρυφερή τους ηλικία.

Το καταλαβαίνω ότι ίσως ακούγονται πολλά τα χρήματα των 700-800 ευρώ τον μήνα, όμως μιλάμε για ένα κανονικό ωράριο (8ωρο) δουλειάς, ίσως και εννιάωρο ή δεκάωρο καμία φορά και ίσως να μη τα αξίζουν όλες οι κυρίες που ασχολούνται με το συγκεκριμένο επάγγελμα, αλλά σίγουρα υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι που με υπευθυνότητα θα ασχοληθούν με το παιδάκι που έχουν αναλάβει.

Επειδή όμως οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους καλό θα είναι να συζητάτε από την αρχή τι ακριβώς θέλετε από την γυναίκα που θα προσλάβετε να κάνει. Φλου συζητήσεις πχ. Το παιδί μου και λίγες δουλίτσες την ώρα που κοιμάται δεν είναι τίποτα συγκεκριμένο. Έτσι την πάτησα εγώ στην τελευταία μου δουλειά και βρέθηκα να κρατάω ένα σπίτι ολόκληρο για αρκετούς μήνες, υποτίθεται την ώρα που κοιμόταν το παιδί, αν είναι δυνατόν!!

Και το παιδάκι τους να είναι δύσκολο στον ύπνο και να μη κοιμάται σχεδόν ποτέ. Ή το εξής ωραίο, ότι το ωράριο θα είναι ότι ώρα γυρίσει η μητέρα από την δουλειά της! Και αυτό φλου και συγκεχυμένο όταν η μητέρα πήγαινε για ψώνια ή για προσωπικές της δουλειές και γύριζε σχεδόν πάντα καθυστερημένα.

Ένα ακόμα…..αν πάρω δώρο θα πάρεις και εσύ! Χωρίς φυσικά να ενημερώσει ότι το δικό της αφεντικό της χρωστούσε ενάμιση χρόνο μισθούς και πριμ, οπότε πότε θα της έδινε δώρο? Με λογοπαίγνια δεν γίνεται καλή συνεργασία και είναι σημαντικό να υπάρχει αυτό ανάμεσα στην μητέρα και την γυναίκα που θα της κρατήσει το παιδάκι της.

Φτιάξτε εκ των προτέρων ένα ερωτηματολόγιο γι αυτά που ζητάτε (φύλαξη παιδιού, δουλειές σπιτιού, Σαββατόβραδα?κλπ.) και επάνω σε αυτό συζητήστε και την τιμή που θα σας ζητηθεί και ακούστε και αυτά που μπορεί να σας προσφέρει η γυναίκα που θα έρθει στο σπίτι σας.

Νομίζω ότι εκτός από συστάσεις και το ένστικτό μας μας λέει αν ο άνθρωπος που θα δουλέψουμε μαζί του για το παιδί μας είναι αυτός που μας ταιριάζει, ειδικά αν υπάρχει δοκιμαστική περίοδος κάτι θα φανεί, όσο και αν θέλει κάποιος να παραστήσει κάτι άλλο από αυτό που είναι δεν μπορεί!! Κάτι θα καταλάβουμε σαν μητέρες. Οπότε αν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία καλύτερα να μη προχωρήσει αυτή η συνεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. :) Έχουμε βρει και εμείς μια κυρία που κρατάει τον μικρό (17μηνών) από 8.00-14.00 και παίρνει 650ευρώ/μήνα χωρίς απόδειξη, δώρα κλπ. Επίσης σιδερώνει, πλένει και μαγειρεύει για τον μικρό τις ώρες που κοιμάται (δηλ μέχρι 9.00 το πρωί ή μετά τη 1.00 το μεσημέρι).

Έχω ακούσει και φθηνότερα αλλά και ακριβότερα.

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι γίνεται με τους καλοκαιρινούς μήνες συνήθως? πχ θα θελήσουμε να πάμε διακοπές οικογενειακά ή μπορεί να στείλω τον μικρό στο εξοχικό με τον παππού και τη γιαγιά. Θα πρέπει να πληρωθεί για τον 1-1,5 μήνα που δεν θα την χρειαστώ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι γίνεται με τους καλοκαιρινούς μήνες συνήθως? πχ θα θελήσουμε να πάμε διακοπές οικογενειακά ή μπορεί να στείλω τον μικρό στο εξοχικό με τον παππού και τη γιαγιά. Θα πρέπει να πληρωθεί για τον 1-1,5 μήνα που δεν θα την χρειαστώ?

Όχι βέβαια!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια από προσωπική εμπειρία λέω πως η ''ταρίφα'' τους είναι γύρω στα 4 ευρώ την ώρα...

 

Τοτε εγω που την θελω για 6 ωρες 3 φορες την εβδομαδα θα πρεπει να ζητησω γυρω στα 300 ευρω? Αυτο μου φαινεται πιο λογικο και πιο εφικτο.

 

Levina συμφωνω απολυτως μαζι σου, πρεπει απο πριν να ξεκαθαριζεις τι απαιτησεις εχεις απο την καθε γυναικα που θα ερθει σπιτι σου. Βεβαια, οπως και σε ολες τις δουλειες, υπαρχει η δοκιμαστικη περιοδος, τα απροοπτα, η ανικανοτητα του ζευγαριου να πληρωσει για καποιο χρονικο διαστημα. Σε οποια δουλεια και να πας υπαρχει το ρισκο και η αναλογη δυσκολια, ας πουμε αν δεν κοιμαται το μωρο ή αργει η μητερα να γυρισει οπως ανεφερες, ειναι κι αυτο μερος της δουλειας. Κι εκεινη δεν πληρωνεται υπερωριες αν κατσει παραπανω ούτε ειναι επιλογη της.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ μάλλον θα διαφωνίσω μαζί σας. Με τέτοια οικονομική κρίση πτυχιούχοι με μεταπτυχιακά παρακαλάνε για 800 ευρώ ενώ άλλοι δουλεύουν αμισθεί. Μη τρελλαθούμε κιόλας. Πατάνε πάνω στο γεγονός οτι πρόκειται για τα παιδιά μας.

Δεν είμαι άνθρωπος που δεν βλέπω τον κόπο του άλλου....απλά στη συγκεκριμένη εποχή δεν υπάρχουν ούτε δουλειές ούτε χρήματα, οπότε όλοι πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτό.

Και η αμοιβή πάντα είναι σχετική με το αν θα είναι σε μηνιαία βάση, με το πόσες ώρες θα απασχολείται η κυρία ακόμη ακόμη και των συνθηκών και γενικώς όλα είναι θέμα συνενόησης εξ΄αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε εγω που την θελω για 6 ωρες 3 φορες την εβδομαδα θα πρεπει να ζητησω γυρω στα 300 ευρω? Αυτο μου φαινεται πιο λογικο και πιο εφικτο.

Ναι, βρε συ. Γιατί πόσα σου ζητάνε με τόσες ώρες και τόσες μέρες;;;;;:shock:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,είμαι βρεφονηπιοκόμος και έχω δουλέψει πολλές φορές σε σπίτια!Ο μισθός που έπαιρνα και ήμουν ικανοποιημένη είναι 3-4 ευρώ την ώρα για ένα παιδάκι,5 ευρώ για 2 και 7 για 3.Όλα αυτά χωρίς τις δουλειές του σπιτιού αν και όταν κοιμόνταν,όλο και κάτι έκανα αφού δεν είχα τι άλλο να κάνω.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πεντε ευρω την ωρα ειναι ειναι ενταξει? Σημερα βρηκα κι εγω μια κοπελα για την Μελινα μου αλλα δεν συζητησαμε ακομα οικονομικα.λαθος?

 

 

Οι καλές συνενοήσεις .... θα δημιουργήσουν και καλύτερες εργασιακές σχέσεις και θα προλάβουν παρεξηγήσεις.

Σαφώς και δεν είναι κακό να αναφερθείς στην αμοιβή γιατί μην ξεχνάς οτι η κοπέλα δεν θα σου κρατάει τη μικρή γιατί δεν έχει καλύτερο να κάνει αλλά γιατί χρειάζεται και τα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Levina στο "οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους" και στη χημεία μεταξύ μαμάς-νταντάς.

Sweetheart μπορείς να τη το θέσεις σαν άδεια άνευ αποδοχών αν είναι καλοκαίρι (που ίσως της αρέσει). Πάντως μια γνωστή μου που μετακομίζει καλοκαίρι στο Μαραθώνα συνεχίζει και πληρώνει τη νταντά (που δεν έρχεται) για να μην τη χάσει (υπάρχουν και ακρότητες στην κρίση που ζούμε που λέει και η xxx).

Εγώ πάντως από την αρχή ήμουν πάρα πολύ ξεκάθαρη και ζητούσα συγκεκριμένα πράγματα. Η αγγελία που είχα βάλει ήταν μια παράγραφος για να αποφύγω και τα άσκοπα τηλεφωνήματα (πχ. ωράριο, λεφτά, μαγείρεμα, να γράφει ελληνικά -γιατί συνεννοούμαστε με σημειώματα- 1 παιδί + το αδερφάκι του όταν δεν πάει σχολείο -διακοπές, ιώσεις, απεργίες κλπ.). 3 χρόνια τώρα τα πάμε μια χαρά. Και τώρα που θα έρθει τρίτο παιδί ήταν η πρώτη που χάρηκε γιατί διασφαλίζει άλλη μια τριετια δουλειάς. Χωρίς βέβαια αύξηση (εδώ εμένα και του άντρα μου μας έκαναν μείωση). 1 παιδί + 2 όταν δεν έχουν σχολείο (τα γνωστά).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι δυσκολοι καιροι και οποιος φροντιζει τα παιδια μας θελουμε να αμοιβεται καλα για να ειναι και ευχαριστημενος, αλλα αυτο δεν ειναι παντα δυνατον.

Εμεις εχουμε μια κοπελα απο τις Φιλιππινες που παιρνει 740, δουλευει 8 ωρες την ημερα Δευτερα-Παρασκευη. Παιρνει 14 μισθους και εχει αδεια 20+ μερες τον χρονο. Φροντιζει ενα παιδι και οτι προλαβαινει στο σπιτι πραγμα αρκετα δυσκολο γιατι ο μικρος σπανιως κοιμαται. Αμα χρειαστει να μεινει παραπανω παντα πληρωνεται εξτρα και προσπαθουμε να της δινουμε και χρηματα οταν τα εχει αναγκη γιατι εχει και αυτη δυσκολιες.

Αλλα φετος δεν μπορεσαμε να της δωσουμε τον εξτρα ενα μισθο για δωρο Χριστουγεννων, μονο τον μισο. Λυπηθηκα πολυ αλλα οταν εμας κοβουνε τους μισθους και δεν εχουμε καμια αυξηση ειναι πολυ δυσκολο να ανταποκριθεις σε αυτο το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε βάλει αγγελία στη γειτονιά σε φούρνο, περίπτερο, φαρμακείο, εμπορικά κτλ. Η ζήτηση ήταν πραγματικά μεγάλη.

Δίνω 450ευρώ για 5 μέρες την εβδομάδα από 8 ως 2:30. Βέβαια τις περισσότερες φορές αφήνω την κοπέλα να φεύγει πιο νωρίς.

Δουλειές επίσης δεν την αφήνω να κάνει και πάντα είναι κάποιος μαζί της λόγω των διδύμων. Της είχα πει αν θέλει ένσημα αλλά δεν ήθελε.

Άδεια της δίνω όποτε θέλει μια που έχω και την εναλλακτική της γιαγιάς.

Είμαι ευχαριστημένη γενικά γιατί είναι φιλότιμο κορίτσι.

Είχα ξεκαθαρίσει σε όλες όσες είδα ότι τόσα μπορώ να δώσω. Μακάρι να μπορούσα περισσότερα. Όλες ήταν ενταξει με το οικονομικό εκτός από μια κυρία 65 ετών που δεν θα την έπαιρνα έτσι κι αλλιώς λόγω ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που γραφετε νομιζω οτι εγω δινω λιγα στη νταντα μας. για 5νθημερο και 7ωρο της δινω 550 ευρω. και δωρα κανονικα οπως ισχυει και στο ΙΚΑ. κανα βραδυ αμα μας κρατησει το μικρο στρογγυλοποιω παντα το ποσο παραπανω και της δινω κ λεφτα για ταξι αν δεν εχει ΜΜΕ για να παει σπιτι της.οπως και διαφορα υλικα πραγματα ολο κ κατι θα της δωσω ανα διαστηματα καμια μπλουζα, λαδι κ μελι απο το χωριο κλπ. Αδεια, οποτε περνω και γω απ τη δουλεια. Οταν ξεκινησα να ψαχνω ειχα βαλει αγγελια και ειδα καμια 15αρια γυναικες για να καταληξω.Φοβερη ζητηση. Το τηλ μου χτυπουσε συνεχεια. στις πρωτες που ειδα ελεγα 750 ευρω και ολες πετουσαν απο χαρα. οποτε πονηρευτηκα και θεωρησα οτι ελεγα πολλα..ετσι και εγω αρχισα να το κατεβαζω και ακομα με τα 550 που ελεγα μετα, ολες λεγανε ναι. τωρα που σε λιγες μερες κλεινει 2 χρονια μαζι μας, θα της κανω μια αυξηση 50 ευρω. Δυστηχως δεν βγαινω για παραπανω....

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψάχνω με 700 *12 μηνες και για Δευτ-Πεμπτ 8-18¨00 γιατί δεν μπορώ παραπάνω . Φαίνεται παράλογο ?

Όχι καλά είναι.

Κορίτσια, για δώρα και 14ους μισθούς, δεν είναι απαραίτητα εφόσον δεν υπάρχει σύμβαση εργασίας!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...