Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποστείρωση - προβλήματα με αποστειρωτή


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εγω ειχα προβλημα (ετσι νομιζα !!!) με τον αποστειρωτη και

ακουλουθησα τις οδηγιες που δινει το Μαράκι

στην πρωτη σελιδα και ολα ειναι ΟΚ!!!

Σε ευχαριστω πολυ Μαράκι !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ ΤΗΣ CHICCO ( ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΦΕ Η ΓΚΡΙ ΠΛΑΚΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΗΤΑΝ ΚΑΦΕ ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ )

ΟΝΤΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΗΣ CHICCO MOY ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ . ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ

ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΕΧΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΜΕΝΩ ΑΘΗΝΑ ΛΕΤΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΥΠΟΛΕΙΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ..........................................

 

ANDEDANTINOS κι εμένα αυτός ο αποστειρωτής μου έκανε ακριβώς τα ίδια μέχρι που τον σιχάθηκα...και διαβάζοντας τις οδηγίες του φούρνου ατμού που έχω ανακάλυψα πως κάνει κι αποστείρωση και μαλιστα στου 100 βαθμούς κελσίου (λένε πως οι αποστειρωτές φτάνουν τους 80)..

Πριν τα αποστειρώσω τα βάζω στο πλυντήριο πιάτων στο πρόγραμμα baby care..(αφου πρώτα κάνω μια πρόπλυση στους 30 στα σκεύη που υπάρχουν μέσα , προσθέτω μετά μπιμπερό και πιπίλες).....

line_m123_beg_40_time_1223524800_text_d4ef20ecf9f1dceae920ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kalos sas apogeuma.

Diavasa tis diafores apantiseis pou exoun graftei sxetika me ton aposteiroti.

Seliges meres tha genniso ton mpempi mou kai mou exoun dosei suggeneis kai filoi diafora pragmatakia opos kai ton aposteiroti.

 

Mou edosan ton New Steril Naturak ths Chicco me tis 6 theseis - tetragonos. To thema einai pos den exo tis odigies. Mou eipan proforika apo to thl kapoia pragmata alla exo mperdeutei giati exei kai ena eksartima (oxi tin vasi gia ta mpimpero) ena allo plastiko san vasi pou den ksero pou paei.

Tha ithela an kapoios mporei na dosei odigies xrisis tha imoun eutixismeni i esto an uparxei sto internet kapoia selida me odigies.

EPisis to leuko ksidi me to nero ta topothetoume mesa kai to vazoume se leitourgia ton aposteiroti? gia poso? kai pos ton katharisoumen meta?

 

Siggnomi an imoun kourastiki alla zito tin voitheia sas.

 

Euxaristo ek ton proteron

 

Mina

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

p4070794.jpg

αυτος ειναι ο δικος μου αποστειρωτης

 

η βαση αυτη που λες μπαινει πανω απο τα μπιμπερο και εκει βαζεις τις θηλες και τα μικροαντικειμενα.

 

εγω βαζω στον αποστειρωτη πριν απο καθε χρηση βρασμενο νερο μεχρι την γραμμη και γι αυτο ειναι πεντακαθαρος απο αλατα δεν χρειαστηκε ποτε να τον κανω με ξυδι

]

Link to comment
Share on other sites

Kalimera Efh. Seyxaristo polu gia tin fotografia. Auton akrivos mou edosan. Opote tora epeidi exei piasei alata kato prepei na valo leuko ksidi kai nero kai na ton valo se leitourgia.

 

Exeis na mou doseis kapoia alli sumvouli sxetika me ton aposteiroti kai tin leitourgia tou? Esu ti ekanes sinithos?

 

Fovamai min kano kamia patata kai tin plirosei to paidaki.

 

Mina

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα τον αποστειρωτη μου τον δωσανε.

την πρωτη φορα τον εβαλα με ξυδι για να τον καθαρισω. Συμβουλη: να μην τον βαλεις σε λειτουργια με το ξυδι γιατι μυριζει πολυ εντονα, αλλα απλα αφησε τον ενα βραδυ με το ξυδι. Κανει την ιδια δουλεια.

τον πρωτο καιρο εκανα αποστειρωση αρκετα συχνα , στη συνεχεια, (στις 40 μερες) αφου και η μπεμπα κοιμοταν το ολη τη νυχτα, επλενα τα μπουκαλια το βραδυ και πατουσα το κουμπι για αποστειρωση οταν ξυπνουσα το πρωι "να ειναι φρέσκα" :P

με το καλο να ερθει ο μπεμπης σου!

]

Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι να εχεις αγχος, κι εγω ειχα κι ολες εχουν!

 

αλλα ολα θα πανε καλα, μην ανησυχεις!

σε μια εβδομαδα θα εχεις αγκαλιτσα το μωρουλι σου!

τι ομορφες στιγμες!

Θυμαμαι τη φατσουλα της μπεμπουλας μου τις πρωτες στιγμες και τα ματακια της που με κοιτουσαν! ανεπαναληπτο, απεριγραπτο! :D

]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalimera Efh kai pali. Simera katharisa ton aposteiroti me leuko ksidi kai ekana mia dokimi pos doulevei.

 

Evala tin priza kai amesos anapse ena fotaki portokali xoris na patiso tipota kai arxise na doulevei. Ydratmoi kai xamos. Sta 15lepta evise to fotaki kai stamatisan oi ydratmoi. Ypethesa oti teleiose alla mesa itan ola mouskema. Se posi ora apo tin ora pou tha teleiosei vgazeis ta antikeimena apo mesa? Kai Vgenoun me ydratmous pano. Ta apothikeueis etsi mesa sto psugeio i ta skoupizeis?

 

Sto telos mou fenetai tha pao na paro enan kainourio me odigies na min se zalizo kai na eimai kai isixi kai ego giati exei xrisimopoithei 3 fores apo diaforetika atoma kai fovamai mipos ta exei peksei.

 

Perimeno mia apantisi an den se kourazo :wink:

 

Euxaristo

Mina

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

τι κανεις; εισαι γερη δυνατη; :D

sorry που δεν απαντησα αμεσως δεν το ειδα

 

Evala tin priza kai amesos anapse ena fotaki portokali xoris na patiso tipota kai arxise na doulevei.

αυτο μου το εχει κανει κι εμενα οταν το ειχα βαλει στην πριζα (το εχω μονιμα στην πριζα τωρα και οταν θελω το ξεκινω με το κουμπι

 

Ydratmoi kai xamos. Sta 15lepta evise to fotaki kai stamatisan oi ydratmoi.

μεσα ναι γινεται χαμος απο την τρυπουλα πανω ομως δεν βγαινει και τοσο πολυ οσο το περιγραφεις...

 

mesa itan ola mouskema.

ετσι γινεται

 

 

Se posi ora apo tin ora pou tha teleiosei vgazeis ta antikeimena apo mesa?Kai Vgenoun me ydratmous pano. Ta apothikeueis etsi mesa sto psugeio i ta skoupizeis?

κανονικα τα βαζεις στο ψυγειο κουμπωμενα και καπακωμενα. εγω δεν τα εβγαζα απο μεσα γιατι στην αρχη εκανα συχνα αποστειρωσεις, και ετσι βγαινουν με τους υδρατμους. Μην τα σκουπισεις γιατι "θα παει χαμενη' η αποστειρωση.

 

δεν με ζαλιζεις καθολου, ρωτα οτι θες, για ο,τι θες!

]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου εφουλα , να σου ζησει το μωρακι σου . και εχω τον ιδιο αποστερωτη με σενα αλλα εμενα ειναι χρωματος μπλε και μαλλον δεν τον εκανα καλα και μετα την αποστερωση το νερο ηταν καπως σαν βρωμικο και επισεις τα μπιμπερο δεν μου τα καθαρισε και τοσο καλα , το λαμπακι δεν εσβησε , δεν ξερω αν εκανα εγω κατι λαθος η ο αποστειρωτης ειναι χαλασμενος , αν μπορεις βοηθησε με , και ποσα ml νερου βαζουμε στον αποστειρωτη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα pelagia!

οταν βαζεις νερο βρυσης κι οχι βρασμενο, μαζευονται κατω τα αλατα και φαινεται σαν βρωμικο, και θελει αντικατασταση νερου / σκουπισμα καθε φορα.

Τι εννοεις δεν τα καθαρισε καλα; Δεν τα επλυνες πρωτα; Εγω τα πλενω πρωτα με σαπουνι και βουρτσακι για μπιμπερο, τα ξεπλενω καλα και μετα τα βαζω στον αποστειρωτη.

Για το λαμπακι δεν ξερω... εμενα σβηνει καθε φορα.... :roll:

Βαζω νερακι μεχρι μια αναγλυφη γραμμουλα που εχει κατω. (ειναι περιπου ενα καπακι του μπιμπερο)

]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: έχω αποστειρωτή nuk τον οποίο τους τελευταίους μήνες δε το χρησιμοποιώ. Παρατήρησα ότι κάτω έχει μαζέψει άλατα τα οποία με ξύδι βελτιώθηκε ελάχιστα η κατάσταση. Υπάρχει τρόπος να γίνει όπως πριν;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εχω τον αποσστειρωτή της Lindam http://www.babyfarm.ie/lindam-steam-sterilizer-234.html τον είχα πάρει απο τα Jumbo 30 ευρώ και ήμουν πολύ ευχαριστημένη γιατί χωρούσε..τα πάντα,ολων των ειδών τα μπουκάλια και τα εξαρτήματα,και ήταν και γρήγορος(8 λεπτά).Μόνο που απόψε δεν μου τα "λέει" καλά.. Ουτε καλά καλά 40 μέρες δεν τον έχω χρησιμοποιήσει,και τώρα που πήγα να βγάλω τα μπουκάλια,μία ώρα μετά απο την ώρα που τον είχα βάλει σε λειτουργία,το φωτάκι ήταν ακόμα αναμμένο,ενω κανονικά όταν τελειώνει η αποστείρωση σβήνει μόνο του.Τα μπουκάλια ήταν υγρά μέσα,πράγμα που σημαίνει οτι δούλεψε κανονικά,αλλα όταν τον ξαναέβαλα να δουλέψει για να δω τί πάιζει,το λαμπάκι ήταν μονίμως αναμμενο απο τη στιγμή που τον ξαναέβαλα στην πρίζα και η αντίσταση δεν ζεσταίνεται καθόλου,οποτε και δεν δουλέυει.'Εχετε καμία ιδέα τί του φταίει;Μήπως είναι κάτι με τα άλατα;και αν δεν φτιάχνεται,τί κάνω που είναι απο Jumbo,υπάρχει περίπτωση να εξυπηρετηθώ με εγγύηση κτλ;δεν μένω και σε μέρος που να έχει τέτοιο κατάστημα εδώ,τον έιχα πάρει απο Πάτρα που έιχα έρθει ταξίδι πριν γεννήσω..:(

Και κάτι άλλο:αυριο που θα χρειαστει να αποστειρώσω τα μπουκάλια μου,απλά θα τα βράσω σε κατσαρολα με νερό ε?για πόση ώρα χρειάζεται;

ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!!

 

Δανειστηκα απο την κουνιαδα μου εναν Αποστειρωτη Chicco (περιπου 3 χρονων ειναι), αλλα δεν ειχε τις οδηγιες χρησης. Μου ειπε να βαλω λιγο νερο μεσα, οτι θα δω το λαμπακι να αναβει και οτι σε 3 λεπτα θα ειναι ετοιμα.

 

Εκανα και εγω μια δοκιμη σημερα, εβαλα 3 ποτηρια νερο (χωρις να ξερω αν επρεπε να βαλω τοσο) και περιμενα 3 τεταρτα να δω αν θα σβησει το λαμπακι η αν θα κατεβει ενα σαν κουμπι που εχει, αλλα τιποτα!!! Απελπιστηκα και το εβγαλα απο την πριζα. Ωστοσο αυτο εβγαζε ατμο απο μια τρυπουλα που ειχε πανω και φαινονταν υδρατμοι στο εσωτερικο του.

 

Εκανα εγω κατι λαθος??? Η η κουνιαδα μου δεν θυμοταν το χρονο που παιρνει για να αποστειρωσει τα μπουκαλια??? Μπορει καποια να βοηθησει???Ποσο νερο βαζεις μεσα και ποσο χρονο κανει αυτο??:confused::confused::confused:

1260345600.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι θυμάμαι βάζεις ένα καπάκι του μπιμπερό νερό και σταματάει μόνο του. Ποιό μοντέλο έχεις; Μπορείς να ζητήσεις οδηγίες από το κατάστημα της Chicco (έχει αρκετά). Αν έχεις πρόβλημα στείλε μου πμ :)

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα annouka

Και εγω αποστειρωτη της Chicco εχω αλλα δεν θυμαμαι μοντελο πρεπει να το δω οταν παω σπιτι. Δεν πρεπει να βαλεις τοσο πολυ νερο. Γυρω στα 40-50ml και κραταει περιπου 10 λεπτα. Δοκιμασε παλι με λιγοτερο νερο.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ της chicco είχα και έβαζα το νερό στην κεραμική τρύπα από ότι θυμάμαι μέχρι να γεμίσε.Περίπου ένα καπάκι. Σβήνει μόνος του ο αποστειρωτής. Καλό θα ήταν πρίν τον χρησιμοποιήσεις να τον βάλεις να λειτουργήσει μια φορά με ξύδι αντί για νερό για τα άλατα. Να ξέρεις ότι αν κάποια μέρα ξαφνικά δεν λειτουργήσει χρησιμοποιήσε το ξύδι.Το έχω πάθει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω, θα κανω αυτα που μου ειπατε και αν εχω προβλημα σας ξαναλεω.:D:D:DΕχω αυτον τον αποστειρωτη που εμφανιζεται στην προηγουμενη σελιδα στο μηνυμα της Εφης.

1260345600.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, το δοκιμασα, εβαλα το νερο που μου ειπατε και σε κανα 5λεπτο εσβησε το φωτακι :D:D:D:D:D:D

Θα επιχειρησω να το καθαρισω με ξυδι, γιατι εχει πιασει αλατα.

Κοριτσια ευχαριστω πολυ!!!!!;););););)

1260345600.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...