Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποστείρωση - προβλήματα με αποστειρωτή


Recommended Posts

Σοφια να παρεις το aptamil comfort η το milumil 1 μου τα εχει συστησει παιδιατρος σαν τα πιο χορταστικα γαλατα.στην κορη μου εδεινα milumil 1 και κοιμοταν απο 2 μηνων 14 ωρες σερι και εγω της εδινα μια φορα στον υπνο της να πιει για να μη μεινει τοσες ωρες νυστικια :shock: τωρα στον μικρο δεινω aptamil comfort και τρωει ανα 4-5 ωρες αλλα θα το αλλαξω σε 2 βδομαδες θα παρω το milumil 1 και για αυτον γιατι ειχα δει αποτελεσμα και πρεπει σιγα σιγα να κοβει και το βραδυνο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Frene sthn douleia pao 28 tou mhnos, exo sxedon akoma 3 me 4 ebdomades kai giauto to diasthma tha sunexiso ton thilasmo. exo to hlekriko thilastro ths NUK kai eilikrina den mporo na bgazo gala me auto. Tha prospathiso na bgazo ena i duo geumata alla to megalutero problima einai to bradu ...thelo na einai xortati kai na koimate perisotero...allios den tha mporeso na pao sthn douleia me katharo mualo!

 

Dimitra blepo oti eisai germania... auta ta galata uparxoun kai edo sthn ellada? I paidiatros mou eipe na paro opoio gala thelo..ola ta idia einai

Link to comment
Share on other sites

Frene sthn douleia pao 28 tou mhnos, exo sxedon akoma 3 me 4 ebdomades kai giauto to diasthma tha sunexiso ton thilasmo. exo to hlekriko thilastro ths NUK kai eilikrina den mporo na bgazo gala me auto. Tha prospathiso na bgazo ena i duo geumata alla to megalutero problima einai to bradu ...thelo na einai xortati kai na koimate perisotero...allios den tha mporeso na pao sthn douleia me katharo mualo!

 

Dimitra blepo oti eisai germania... auta ta galata uparxoun kai edo sthn ellada? I paidiatros mou eipe na paro opoio gala thelo..ola ta idia einai

 

ΑΑΑΑΑΑ!!ΠΕΤΑ ΤΟ!!

Εγω με αυτό έβγαζα 50 γρ - 100 την μερα και πονουσα φρικτά!!Τώρα με αυτό που έχω ξέρεις πόσο βγάζω;;; 1200-1400γρ την μέρα!! Αφού θέλεις να θηλάσεις, σου προτείνω να απευθυνθεις στην Αγλαία, νομίζω θα χαρεί να σε βοηθήσει. Να πάρεις και ένα νοσκομειακό θήλαστρο και να βγάζεις γάλα σε χρόνο ρεκόρ και έτσι θα κάνεις και τις υπόλοιπες δουλειές σου!!Αυτό που έχεις πίστεψε με είναι το χειρότερο από οσα δοκίμασα!Μπορεί να τα καταφέρεις!!

Link to comment
Share on other sites

αααα παντως να ξερεις οτι το aptamil comfort εχει μια ψιλοπικρη γευση ενω το milumil 1 ειναι γλυκο.αναλογως τι προτιμαει το μωρο σου.ο δικος μου ειναι φαγανας και ολα τα αλεθει :shock: θα σου συνηστουσα παντως το milumil 1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στο βιβλιο οδηγιων του κατασκευαστη (του αποστειρωτη) λεει πως απο την στιγμη που ανοιγει το καπακι τα μπιμπερο δεν ειναι πλεον αποστειρωμενα. Θελω να πω πως, αν παρω ενα μπιμπερο απο τα 4 που εχω βαλει, τα 3 που εμειναν δεν θα ειναι αποστειρωμενα για μετα. Ισχυει κατι τετοιο? Θα πρεπει δηλαδη να ξανα αποστειρωσω τα υπολοιπα? Γιατι αν ειναι ετσι κακως βαζουμε δυο και τρια μεσα αφου στην ουσια θα χρησιμοποιησουμε ενα. Α! Και ποση ωρα θα παραμεινουν αποστειρωμενα αν δεν ανοιξει το καπακι?

Link to comment
Share on other sites

Sophia D, γειά σου, δεν ξέρω πως τα πάς με το θήλαστρο και αν βρήκες κάποιο που σε βολεύει αλλά θα ήθελα να σου πω και την δική μου γνώμη. Εφόσον έχεις γάλα και πραγματικά μπορείς να βγάζεις μην δώσεις από τώρα στο παιδί σου σκόνη. Προσπάθησε να βγάζεις γάλα και να το διατηρείς στο ψυγείο και στην κατάψυξη. Εγώ δυστυχώς θήλασα μόνο 3,5 μήνες και μετά πάπαλα τα γάλα. Στεναχωρέθηκα πάρα πολύ που σταμάτησε το γάλα μου και γι΄αυτό σου προτείνω τα παραπάνω. Έχω θήλαστρο της medela που μπορώ να σου δανείσω για λίγο να δεις αν μπορείς να βγάλεις περισσότερο γάλα. Βέβαια είναι χειροκίνητο και όχι ηλεκτρικό. Μένω θεσσαλονίκη. Για οτιδήποτε στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλιο οδηγιων του κατασκευαστη (του αποστειρωτη) λεει πως απο την στιγμη που ανοιγει το καπακι τα μπιμπερο δεν ειναι πλεον αποστειρωμενα. Θελω να πω πως, αν παρω ενα μπιμπερο απο τα 4 που εχω βαλει, τα 3 που εμειναν δεν θα ειναι αποστειρωμενα για μετα. Ισχυει κατι τετοιο? Θα πρεπει δηλαδη να ξανα αποστειρωσω τα υπολοιπα? Γιατι αν ειναι ετσι κακως βαζουμε δυο και τρια μεσα αφου στην ουσια θα χρησιμοποιησουμε ενα. Α! Και ποση ωρα θα παραμεινουν αποστειρωμενα αν δεν ανοιξει το καπακι?

 

Κι εγώ είχα την ίδια απορία γιατί αν ίσχυε αυτό τότε δεν είχε νόημα το να υπάρχουν αποστειρωτές για πολλά μπιμπερό. Όταν ρωτήσαμε την παιδίατρο μας είπε οτι παίρνοντας ένα μπιμπερό και ξανακλείνοντας τον αποστειρωτή τα υπόλοιπα παραμένουν αποστειρωμένα για ένα 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Sophia D, γειά σου, δεν ξέρω πως τα πάς με το θήλαστρο και αν βρήκες κάποιο που σε βολεύει αλλά θα ήθελα να σου πω και την δική μου γνώμη. Εφόσον έχεις γάλα και πραγματικά μπορείς να βγάζεις μην δώσεις από τώρα στο παιδί σου σκόνη. Προσπάθησε να βγάζεις γάλα και να το διατηρείς στο ψυγείο και στην κατάψυξη. Εγώ δυστυχώς θήλασα μόνο 3,5 μήνες και μετά πάπαλα τα γάλα. Στεναχωρέθηκα πάρα πολύ που σταμάτησε το γάλα μου και γι΄αυτό σου προτείνω τα παραπάνω. Έχω θήλαστρο της medela που μπορώ να σου δανείσω για λίγο να δεις αν μπορείς να βγάλεις περισσότερο γάλα. Βέβαια είναι χειροκίνητο και όχι ηλεκτρικό. Μένω θεσσαλονίκη. Για οτιδήποτε στείλε μου πμ.

 

Asteraki tora diabasa to minima sou. Akoma den edosa skoni...telos tou mhna pao sthn douleia...sou stelno pm..euxaristo :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Παιδιά έχω μια απορία. Ο αποστηρωτής μου στο κέντρο που έχει ένα πράγμα σαν πλάκα στρογγυλό έχει αρχίσει να ξεφτίζει. Συχνά βγάζω τα πάντα από μέσα, τα πλένω και τα ξαναβάζω στη θέση τους. Στις οδηγίες λέει ότι είναι φυσιολογικό να χάνει το χρώμα του στο κέντρο αλλά ανησυχώ. Είναι νορμαλ αυτό; Μέχρι στιγμής δεν έχω δει τίποτα ανυσηχητικό ούτεσ στη μπέμπα μου ούτε στα μπουκάλια!

Τhank you!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
μΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟΣΤΗΡΟΝΟΥΜΕ;;;;;;;;;;;;

 

μέχρι όποτε σου πει ο γιατρός σου...

ο κάθε γιατρός έχει το δικό του "πρόγραμμα"

άλλοι κόβουν την αποστείρωση στους 3 μήνες, άλλοι στους 4 κι άλλοι στους 6 (και απορώ)

 

εμείς την κόψαμε στον 4ο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

παιδια ο μπεμπης μου ειναι 4 1/2 μηνων προχθες που πηγα στην παιδιατρο μου ειπε οτι η αποστειρωση κοβεται απο την στιγμη που θα αρχισω στερεη τροφη δλδ απο τον εκτο και μετα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

faith to moro idi den bazei pragmata sto stoma tou? emena exei oli mera ta xeria sto stoma kai oti pianei to bazei amesos sto stoma ths..opote pio noima exei i aposteirosi?

 

ελα ντε! απο τον 2ο μηνα που βαζει το χερι του στο στομα υποτιθεται μπαινουν μικροβια!μου ειπε οτι η αποστειρωση εχει νοημα μονο στο μπουκαλι που ετοιμαζεις το ξενο γαλα γιατι εκει δημιουργουντε μικροοργανισμοι...ισως να εχει και δικιο, παντως εγω την μπιμπιλα την αποστειρωνω καθε βραδυ με τα υπολοιπα και στη διαρκεια της ημερας αν πεσει κατω την πλενω στη βρυση και τη δινω ετσι

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας , εδώ ένας χαζομπαμπάς με μπεμπάκι-κουκλί 5 μηνών.

 

Έχω αναλάβει αποκλειστικά τις αποστειρώσεις από γεννέσεως του μπομπιρα και έχω μια αιρετική άποψη επι του θέματος. Το ξέρω ότι όλες οι μαμάδες θα ΦΡΙΞΕΤΕ , αλλά εγώ θα καταθέσω την γνώμη μου και μάλιστα με στοιχεία.

 

Εδώ λοιπόν και πέντε μηνες , ενώ κάνω με Χειρουργική Ευλάβεια αποστειρώσεις σε όλα τα σκεύη του μπέμπη , ΟΥΔΕΠΟΤΕ χρησιμοποιώ απορυπαντικό .

 

ΟΥΔΕΠΟΤΕ!!! ΠΟΤΕ !!! ΝΙΕΝΤΕ !! ΝΟ ΝΟ ΝΟ!!

 

Ο λόγος είναι απλος. Δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΕΝΑ από τα χημικά προϊόντα καθαρισμού (ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ , ΠΡΑΣΙΝΑ ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΚΕΡΑΤΑ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ. ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΧΗΜΕΙΑ ΕΙΝΑΙ. ΑΠΑΤΗ.) σε οποιαδηποτε-έστω και χαμηλή-συγκέντρωση απορρυπαντικού στο σαπουνόνερο πλύσης.

 

Ο λόγος είναι απλός:

 

Η αποστείρωση και η πλύση με σαπούνια στοχεύουν στον ίδιο στόχο: Στο να σκοτωθούν τα μικρόβια και τα βακτήρια που επικάθονται στις θηλές και στα μπουκάλια . Με δύο διαφορετικούς τρόπους :

 

1: ΜΕ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ :Το μόριο του σαπούνιου , σε συνδυασμό με το τρίψιμο της επιφάνειας του σκεύους διασπά την εξωτερική στοιβάδα των κυττάρων του μικρο-οργανισμού και το οδηγεί στο θάνατο , εφόσον πλέον εισάγεται νερό στο κυτταρόπλασμα. Φορτώνει βέβαια και με "χημεία" το σκεύος.

 

2: ΜΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ : Ο ατμός ανεβάζει την θερμοκρασία του σκεύους στους 100+ βαθμούς κελσίου , για αρκετά λεπτά, με αποτέλεσμα να πεθαίνει επι τόπου και ο πιο ανθεκτικός μικροοργανισμός.

 

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν , το να κάνουμε και τις δύο διαδικασίες (απορρυπαντικά - αποστείρωση), είναι πλεονασμός , ενω επιπρόσθετα "φορτώνουμε" με χημικό φορτίο τα σκεύη , εφόσον όπως και οι ίδιες παραδέχεστε , τα σκευη μυρίζουν σαπουνίλα , όσο καλά και να τα ξεπλυνετε.

 

Απαραίτητη προϋπόθεση , είναι πριν την αποστείρωση να γίνεται ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟ ξέπλυμα ΟΛΩΝ των σκευών με ΑΦΘΟΝΟ νερό για να απομακρυνθούν ΟΛΑ τα στερεά υπολείματα ΠΡΙΝ την αποστείρωση.

 

Με την μέθοδο μου , ο μπέμπης χαίρει άκρας υγείας και δεν είχαμε ποτέ , ευκοίλιες , κρυώματα , κωλικούς, τίποτα...

 

Βέβαια , γνωρίζω ότι ακόμα και αν ακούτε ως λογικά αυτά που λέω , η λεγόμενη "κοινωνική αδράνεια" θα σας αποτρέψει από το να τα εφαρμόσετε , εφόσον μάλιστα, εξ όσων γνωρίζω , η μέθοδος μου δεν συνίσταται απο κανένα γιατρο....

 

Πάντως εγω κατέθεσα , την προσωπική μου , επιτυχημένη εμπειρία.

 

Υ.Γ. Κατ' εξαίρεση , πλένω με λίγο από τα λεγόμενα 'παιδικά' σαπούνια τις φρεσκοανοιγμένες-από-το-κουτί θηλές που προμηθεύομαι κάθε μήνα . Και μετά ξεπλένω με ΤΟΝΟΥΣ νερό. :)

 

Υ.Υ.Γ : Κάνω ΜΙΑ σειρα αποστείρωσης κάθε μέρα , αποστειρώνω συνολικά 8 μπουκάλια (χρειαζόμαστε 5 για γάλα και ένα για χαμομήλι , τα άλλα δύο είναι για καβάτζα) , τα οποία ακολούθως τα αποθηκεύω καπακωμένα , για maximum 24 ωρες στους 4 βαθμους κελσίου.

 

ΕΝΑΣ ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ

Link to comment
Share on other sites

daddycool.... όλα καλά κι άγια...

αλλά 5 μηνών... δεν βάζει ήδη ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο στόμα του?

για ποιο λόγο αποστειρώνεις ακόμα?

τα χέρια του, τα παιχνίδια του (σε λίγο θα δεις θα βάζει και τα πόδια του στο στόμα) ... όλα αυτά δεν είναι αποστειρωμένα...

δεν έχει ξεκινήσει κουταλάκι? το κουταλάκι και το πιάτο δεν αποστειρώνονται...

 

 

επίσης λες...

Με την μέθοδο μου , ο μπέμπης χαίρει άκρας υγείας και δεν είχαμε ποτέ , ευκοίλιες , κρυώματα , κωλικούς, τίποτα...

αυτό είναι μάλλον συμπτωματικό γιατί το παιδί δεν το αφήνεις να έχει επαφή με μικρόβια σιγά σιγά κι άρα δεν το αφήνεις να κάνει αντισώματα

κι ο δικός μου που έκανα αποστείρωση μόνο 4 μήνες και καμία σχέση με αυτά που κάνεις εσύ... μια φορά συνάχι έκανε και τίποτα άλλο

ούτε κολικούς ούτε κρυώματα ούτε διάρροια ...τίποτα

Link to comment
Share on other sites

daddycool ego tha sumfoniso me thn mama tou oriwn, ta mora bazoun ta panta sto stoma tous opote den exei nohma h aposteirosi ...ektos an aposteironete ta panta :shock::shock:

 

ego pantos den ekana katholou sustimatiki aposteirosi , mono kainourgies pipiles kai mpimpero ta brazo thn proti fora prin thn xrhsh. Omos ego thilazo opote isos na apostirona pio suxna an edina kathe mera mpimpero.

 

Pantos kai emeis xoris apostirosi den exei pathei pote kati i mpempa mou! Kolikous perasame alla den nomizo na exei sxesh me thn aposteirosi

 

telos thelo na sou po bravo pou eisai toso kalos mpampas kai frontizeis to moraki sou :))

Link to comment
Share on other sites

@Μαμά του Ωρίων , @sofia

 

Κυρίες μου , έχετε απόλυτο δίκιο σε αυτά πιου λέτε (για το ότι το παιδί έρχεται ήδη σε επαφή με μικρόβια). Η παιδίατρος μας "διέταξε" να συνεχίσουμε για λίγες ακόμα μέρες (να γίνει ακριβώς 5 μηνών δηλαδή).

 

Θέλω να επισημάνω όμως ότι η αποστείρωση του σκεύους θηλασμού γίνεται για να απομακρύνει μικροβιακό φόρτο που αναπτύσεται από παλαιά υπολλείματα γάλατος , φόρτος δηλαδή αρκετά πιο επικίνδυνος από τον μέσο όρο του μικροβιακού φόρτου που επικάθεται σε χεράκια , ρουχαλάκια παιχνιδάκια κλπ. (Με την ίδια - ΠΕΡΙΠΟΥ- λογική δηλαδή που ο οδοντίατρος αποστειρώνει τα εργαλεία του , έστω και εάν απευθύνεται σε Ενήλικες με αντισώματα!)

 

Πάντως παρανοήσατε το post μου. Στόχος μου δεν ήταν να πω ότι η παρατεταμένη αποστείρωση ΄(μετά τον 4-5 μήνα) κάνει καλό. Το αντίθευο.

 

Στόχος μου ήταν να επισημάνω ότι δεν είναι απαραίτητη η χρήση απορρυπαντικού στα σκεύη για αυτούς τους 4-5 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Στόχος μου ήταν να επισημάνω ότι δεν είναι απαραίτητη η χρήση απορρυπαντικού στα σκεύη για αυτούς τους 4-5 μήνες

 

 

προσωπικά θεωρώ ότι "μέτρον άριστον"

δλδ με την ειδική βούρτσα, πολύ ζεστό νερό κι ελάχιστο απορρυπαντικό ώστε μετά να ξεπλένεται καλά και με άφθονο νερό, είναι ο ιδανικός συνδυασμός

Link to comment
Share on other sites

Στόχος μου ήταν να επισημάνω ότι δεν είναι απαραίτητη η χρήση απορρυπαντικού στα σκεύη για αυτούς τους 4-5 μήνες

 

 

προσωπικά θεωρώ ότι "μέτρον άριστον"

δλδ με την ειδική βούρτσα, πολύ ζεστό νερό κι ελάχιστο απορρυπαντικό ώστε μετά να ξεπλένεται καλά και με άφθονο νερό, είναι ο ιδανικός συνδυασμός

 

συμφωνω απολυτα με την Ωριωνομαμα!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο αρχικό μου ποστ, δεν περίμενα να πείσω κανένα.... Είπα τις απόψεις μου , σέβομαι απόλυτα τις δικές σας...

 

@γερακίνα

 

Με υπερηφάνεια έχω να πω ότι η μαμά του μπέμπη , δεν έχει κάνει ΟΥΤΕ μια φορα αποστείρωση στα σκεύη. Έτσι της μένει περισσότερος χρόνος για να ζουζουνίζει με το μπεμπάκι μας..

 

Φιλάκια κυρίες μου...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο αρχικό μου ποστ, δεν περίμενα να πείσω κανένα.... Είπα τις απόψεις μου , σέβομαι απόλυτα τις δικές σας...

 

βρε ναι.... συζήτηση κάνουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...