Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαστίτιδα, τι να κάνω;


Recommended Posts

Παρακαλώ, κορίτσια, ψάχνω στο φόρουμ τι να κάνω με μαστίτιδα και δεν μπορώ να βρώ. Μπορεί καμία να μου στείλει σχετικά λινκ; Έχω μωράκι 6,5 μηνών σε αποκλειστικό θηλασμό. Από το πρωί έχει πρηστεί ένα στήθος μου και πονάει πολύ, έχει σκληραίνει μέσα. Βάζω το μωρό συχνά να θηλάζει από αυτό. Αλά και ο θηλασμός έγινε πολύ επίπονος. Τι να κάνω, τι να διαβάζω;

l74Wp3.pngfGgdp3.png

 

O Konstantinos gennithike!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mayia, να σου ζήσει το μωράκι σου. Συνέχισε να βάζεις το μωρό να θηλάζει συχνότερα από το πονεμένο στήθος, χωρίς να ξεχνάς όμως και το άλλο. Πριν το θηλασμό βοηθάει να κάνεις ντουζ ρίχνοντας ζεστό νερό επάνω στην περιοχή που είναι σκληρή ή να βάζεις ζεστές κομπρέσες, στη συνέχεια ή και ταυτόχρονα με το ντουζ να κάνεις μασάζ στην περιοχή (βοηθάει να χρησιμοποιήσεις κάποιο λαδάκι και να κάνεις κινήσεις προς τη θηλή). Να τοποθετείς το μωρό έτσι ώστε το σαγόνι του να είναι στραμένο προς την περιοχή που πονάει, γιατί εκεί βάζει περισσότερη δύναμη το μωρό. Βολεύει να ξαπλώσεις το μωρό στο κρεβάτι και εσύ να είσαι από πάνω στα τέσσερα γονατιστή και να προσανατολιστείς ώστε το σαγόνι του να είναι στη σωστή θέση. Μετά το θηλασμό βάλε κρύα κομπρέσα. Αν πονάς πολύ, μπορείς να ξυπνήσεις το μωρό να θηλάσει αφού κάνεις την προεργασία με τις κομπρέσες και το μασάζ.

Περαστικά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να έχεις το νου σου μήπως ανεβάσεις πυρετό, ίσως χρειαστεί να πάρεις αντιβίωση τότε. Ότι αντιβίωση σου πούνε, μπορείς να την ελέγξεις για το αν είναι συμβατή με το θηλασμό εδώ

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ανεβασα 39 πυρετό και έπεσα τέζα σε λιγες ώρες ήμουν καλα με ομοιοπαθητικό φάρμακο! Αλλιως θα έτρωγα αντιβίωση καμια βδομαδα.....δες πως θα πάει...μπορει να καλυτερέψει με τις οδηγίες της Sofukas

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω γιατι δεν γεννησα ακομα αλλα θα σου πω τι μας ειπε η μαια στον ανωδυνο. Αν το στηθος μας καιει και πιανουμε γρομπαλακια σημαινει οτι παμε για μαστιτιδα. Θελει αρχικα ζεστες κομπρεσες και μετα καλο μασαζ με βρεφικο λαδακι με μαλαξεις προς τη θηλη οπως οταν το αρμεγεις. Θα μαλακωσουν οι γακακτοφοροι οδοι και σιγα σιγα θα βγει το πετρωμενο γαλα και θα ξεμπλοκαρει. Αυτο μας ειπε.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λένε τα κορίτσια. Κι εγώ είχα πάθει μια στους 6 μηνες (στα δίδυμα). Με πυρετό. Μια ανέβαινε ο πυρετός και ήμουν χάλια, μια συνερχόμουν. Πάνω κάτω τρεις-τέσσερις φορές τη μέρα... Πήρα αντιβίωση. Συνέχισα όμως να θηλάζω και για να με ανακουφίζει το μωρό και δεν είχε κάποιο κίνδυνο για το ίδιο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ανεβασα 39 πυρετό και έπεσα τέζα σε λιγες ώρες ήμουν καλα με ομοιοπαθητικό φάρμακο! Αλλιως θα έτρωγα αντιβίωση καμια βδομαδα.....δες πως θα πάει...μπορει να καλυτερέψει με τις οδηγίες της Sofukas

 

Πες τα γιογκινάκι!:) Πάντως δεν χρειάζεται πάντα αντιβίωση, αν αρχίσεις την αντιμετώπιση εγκαίρως θα λυθεί το πρόβλημα. Και κοίτα μη σου πει κανένας γιατρός να μη θηλάζεις με πυρετό ή να βγάζεις το γάλα απ' τον μαστό που πονάει με θήλαστρο και να το πετάς, γιατί τίποτα απ' αυτά δεν ισχύει.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, κορίτσια! Τώρα 'εκανα ντούζ, κομπρέσσες και θήλασα για αρκετή ώρα. Πυρετό δεν έχω, απλά συνεχίζω να πονάω αρκετά. Καταλαβαίνω, θέλει υπομονή. Και παλυ ευχαριστώ.

l74Wp3.pngfGgdp3.png

 

O Konstantinos gennithike!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είμαι αρκετά καλύτερα. Τη νύχτα για αρκετές ώρες κράτησα στο στήθος μια κάλτσα γεμάτη ζεστό αλάτι σαν θερμοφόρα και το μωρό ξυπνούσε συχνά να θηλάζει. Το πρωί το πρήξιμο και τα πετρώματα αποχώρισαν. Ακόμα πονάει η θηλή μου επειδή το μωρό ροφούσε με πολύ δύναμη τη νύχτα και μου έχει κάνει μια φούσκα εκεί. Αλλά πιστεύω και αυτό θα περάσει. Πάλι σας ευχαριστώ.

l74Wp3.pngfGgdp3.png

 

O Konstantinos gennithike!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα ηθελα αρχικα να ρωτησω την Αγλαια κ επειτα κ τις υπολοιπες μητερες . Επαθα μαστιτιδα πριν μια βδομαδα και ενω πριν θηλαζα κανονικα ειχα πολυ γαλα, τωρα εχει μειωθει κατακορθφα η παραγωγη γαλακτος. Το μωρο μου δεν χορταινει - ειναι 2 μιση μηνων- και αναγκαζομαι να του δινω και σκονη Αλμιρον 1. Τι να κανω για να αθξησω την παραγωγη γαλακτος? Να παρω μαγια? θελω πολυ να τοθ κοψω το συμπληρωμα κ να θηλαζω αποκλειστικα κ παλι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αρχικα να ρωτησω την Αγλαια κ επειτα κ τις υπολοιπες μητερες . Επαθα μαστιτιδα πριν μια βδομαδα και ενω πριν θηλαζα κανονικα ειχα πολυ γαλα, τωρα εχει μειωθει κατακορθφα η παραγωγη γαλακτος. Το μωρο μου δεν χορταινει - ειναι 2 μιση μηνων- και αναγκαζομαι να του δινω και σκονη Αλμιρον 1. Τι να κανω για να αθξησω την παραγωγη γαλακτος? Να παρω μαγια? θελω πολυ να τοθ κοψω το συμπληρωμα κ να θηλαζω αποκλειστικα κ παλι.

 

Πώς αντιμετώπισες τη μαστίτιδα; Πόσες φορές θηλάζετε τώρα και πόσο συμπλήρωμα δίνεις στο 24ωρο; Το μωρό σου μπορεί απλά να περνάει άλμα ανάπτυξης. Απάντησε στις ερωτήσεις της Αγλαΐας, για να έχουμε καλύτερη εικόνα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω έπαθα μαστίτιδα αυτό το ΣΚ που μας πέρασε την οποία αντιμετώπησα ομοιοπαθητικά και μου πέρασε εντελώς σε 2 24ωρα. Το γαλα ναι ισως μειώθηκε λιγάκι όμως αν έβλεπα και πεινούσα του πρόσφερα και απο το άλλο στηθος οπότε δεν μου γκρίνιαξε καθολου....βεβαια LOUCY εμενα ειναι πιο μεγάλος και δεν τρώει πολυ ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις τώρα με κάνατε να συνειδητοποιησω τι είναι η μαστίτιδα. Εγώ νόμιζα ότι αν πάθεις μαστίτιδα οτι ΤΕΛΟΣ μετά ο θηλασμός. Το νόμιζα σαν αρρώστεια που αναγκαστικά πρέπει να πάρεις αντιβίωση και ότι μετά δεν μπορείς να ξαναθηλάσεις. Έτσι όπως το περιγράφετε συνειδητοποιώ ότι και εγώ μπορεί να πέρασα απο το ΄΄προβλημα΄΄ μαστίτιδα και εγώ νόμιζα ότι ήταν απλά έντονο πέτρωμα και το μόνο που έκανα ήταν να βγάζω το γάλα με το στήθος και να το βγάζω και με το θήλαστρο. Δηλαδή κορίτσια για να καταλάβω η μαστίτιδα μπορεί να αντιμετωπιστεί και απο εμάς χωρίς να πάμε στο γιατρο? Δηλαδή με τους τρόπους που είπατε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις τώρα με κάνατε να συνειδητοποιησω τι είναι η μαστίτιδα. Εγώ νόμιζα ότι αν πάθεις μαστίτιδα οτι ΤΕΛΟΣ μετά ο θηλασμός. Το νόμιζα σαν αρρώστεια που αναγκαστικά πρέπει να πάρεις αντιβίωση και ότι μετά δεν μπορείς να ξαναθηλάσεις. Έτσι όπως το περιγράφετε συνειδητοποιώ ότι και εγώ μπορεί να πέρασα απο το ΄΄προβλημα΄΄ μαστίτιδα και εγώ νόμιζα ότι ήταν απλά έντονο πέτρωμα και το μόνο που έκανα ήταν να βγάζω το γάλα με το στήθος και να το βγάζω και με το θήλαστρο. Δηλαδή κορίτσια για να καταλάβω η μαστίτιδα μπορεί να αντιμετωπιστεί και απο εμάς χωρίς να πάμε στο γιατρο? Δηλαδή με τους τρόπους που είπατε?

 

 

http://www.thilasmos.gr/mastitida.htm

 

http://www.thilasmos.gr/kompoi%20sklirinsis.htm

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

Πριν κανά-δυό μήνες είχα πάθει κι εγώ μαστίτιδα ξαφνικά .Αιστάνθηκα εξαντλημένη ,το στήθος είχε πετρώσει κι είχε κοκκινίλα στο δέρμα στο σημείο που ένοιωθα το πέτρωμα,ο θηλασμός ήταν πολύ επώδυνος (έκλαιγα).Σε λίγο με έπιασε ρίγος και χτυπούσανε τα δόντια μου.Έκανα ντουζάκι ζεστό (όσο άντεχε το δέρμα μου )και ...κρύωνα.Τουρτούριζα από το κρύο (ανέβαζα πυρετό).Μετά από λίγο είχα 39,4.Πήρα τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι ακριβώς είπαν τα κορίτσια παραπάνω.ΖΕστά ντουζάκια,μασάζ,θηλασμός και μετά κρύα επιθέματα.Για να πέσει ο πυρετός μου είπε να πάρω ένα ντεπόν .Μόλις το πήρα έπεσε ο πυρετός και δεν ξαναανέβηκε.

Υπομονή σε όλες τις μανούλες.Ξέρω ότι ο πόνος είναι τρομερός και δεν παλεύεται εύκολα αλλά αξίζει ο κοπος.

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Πώς αντιμετώπισες τη μαστίτιδα; Πόσες φορές θηλάζετε τώρα και πόσο συμπλήρωμα δίνεις στο 24ωρο; Το μωρό σου μπορεί απλά να περνάει άλμα ανάπτυξης. Απάντησε στις ερωτήσεις της Αγλαΐας, για να έχουμε καλύτερη εικόνα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

Πηρα τον γυναικολογο μου κ μου εδωσε αντιβιωση DALACIN για μια βδομαδα. Μου ειπε να μην θηλασω αν εχω πυρετο πανω απο 38. Εγω εφτασα 39,5 για δυο μερες , δεν κατεβαινε με κανεναα παυσιπονο. Ειχα φοβερο πονο στον αριστερο μαστο, ηταν κοκκινο, κ πετρωμενο. Ο δεξιος μαστος δεν ειχε τιποτα. Δεν θηλαζα κ το εβγαζα με θηλαστρο κ το πετουσα. Οταν σταματησα την αντιβιωση ξεκινησα παλι αλλα το γαλα ηταν πολυ μειωμενο κ το στηθος μου πεσμενο. Τον πηρα παλι τηλ κ μου ειπε οτι σιγα σιγα θα αθξηθει η παραγωγη κ να παρω κ μαγια μπυρας. Αρχισα να παιρνω εδω κ 3 μερες , κ νομιζω οτι εχει αυξηθει λιγο . Τις βραδυνες κ πρωινες ωρες το καταλαβαινω οτι χορταινει κ εχω πιο πολυ γαλα, αλλα απο το μεσημερι κ απογευμα δεν χορταινει , κ του δινω συμπληρωμα. Τρωει περιπου 40-60 ml. Aλλα πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβω αν χορταινει. Και το συμπληρωμα το τρωει επειδη ειναι λαιμαργο κ του αρεσει ή πειναει. Εγω συνεχιζω την προσπαθεια , θα το θηλαζω κ οσο εχω. Ελπιζω με την μαγια , τα υγρα,κτλ να αυξηθει το γαλα μου.Τι αλλο με συμβουλευετε?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που το πέρασες αυτό. Ο γιατρός σου θα μπορούσε να σου είχε δώσει αντιβίωση συμβατή με το θηλασμό ή τουλάχιστον να σου πει να αντλείς με συγκεκριμένο πρωτόκολλο, ώστε να διατηρηθεί η γαλουχία :roll:

Πόσο συμπλήρωμα παίρνει συνολικά στο 24ωρο;

Διάβασε το τόπικ του επαναγαλακτισμού, για να δεις την τακτική για να κόψεις το συμπλήρωμα. Σε γενικές γραμμές, κόβεις λίγα μλ κάθε λίγες μέρες (ποτέ απότομα!), βάζεις το μωρό στο στήθος πολύ συχνά, πρώτα θηλάζεις και, μόνο αν το μωρό δεν είναι ευχαριστημένο, συμπληρώνεις, αλλιώς ξαναθηλάζεις αργότερα.

Στο τόπικ αυτό, περιγράφονται και άλλες τεχνικές για να βοηθηθείς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας μετά από πολύ καιρό..

 

Μετά από άκαρπες προσπάθειες σταδιακού αποθηλασμού, αποφάσισα να τον διακόψουμε μαχαίρι στους 21 μήνες. Έπινα πολύ φασκόμηλο και την περασμένη Παρασκευή 9/10 σταματήσαμε. Από το άγχος μου έδωσα όλη την προσοχή μου στη μικρή και δεν έδωσα σημασία στο στήθος το οποίο πρήστηκε, έκανα ζεστά μπάνια το άδειασα τελείως μια φορά και φόρεσα σφιχτό σουτιέν. Αλλά το αριστερό ήταν πρησμένο και γενικά το στήθος ήταν πολύ ευαίσθητο. Την Πέμπτη 15/10 μετά από επίσκεψη σε γυναικολόγο πήρα τα dostinex (2 τη μέρα για 4 μέρες) γιατί το γάλα έβγαινε σαν από συντριβάνι όταν το πίεζες και έβαλα ελαστικό επίδεσμο. Από χθες (17/10) με πονάει περισσότερο, το αριστερό στήθος εμφάνισε 3 μικρές κοκκινίλες και ένα γρομπαλάκι και αισθάνομαι και κάψιμο. Καταλαβαίνω ότι πάω για μαστίτιδα, επειδή είναι Κυριακή, μέχρι να επικοινωνήσω με τη γυναικολόγο τί θα πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σηκώθηκα το πρώι και πόναγε λίγο το στήθος μου , αλλά τώρα πονάω αφόρητα και έχω αρχίσει να ανεβάζω πυρετό . Έχω ρίγους , πήρα το γυναικολόγο μου και όταν άκουσε ότι ακόμη θηλάζω , άρχισε να μου κάνει κύρηγμα ότι πρέπει να σταματήσω , τον προσπέρασα λέγοντας του ότι πονάω και νομίζω πως είμαι στα πρόθυρα μαστίτιδας και μου συνέστησε το ceclor το οποίο είναι συμβατό με το θηλασμό . Φοβάμαι και έχω τρομοκρατηθεί γιατί δεν έχω ξανά πάθει . Άρχισα να κάνω ζεστές κομπρέσες , το στήθος εξακολουθεί να είναι μαλακό .

 

Βοηθείστε με σας παρακαλώ!!!! Τι πρέπει να κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με αντιβίωση την είχα βγάλει τη μαστίτιδα (6 μηνών την έπαθα).

Δε θυμάμαι δυστυχώς περισσότερα.

 

Το μόνο πως ο γυναικολόγος και η παιδίατρος μου είπαν πως μπορώ να συνεχίσω να θηλάζω κανονικά. Αυτό βοηθά και στη βελτίωση της υγείας.

 

Περαστικά!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντούλα σου εύχομαι περαστικά! Είμαι κι εγώ με μαστίτιδα από την Πέμπτη το βράδυ, έχουμε σχεδόν τα ίδια συμπτώματα μόνο που το στήθος μου σε κάποια σημεία είναι σκληρό. (θηλάζω τη μπέμπα σχεδόν 4 μήνες)

Ο γιατρός και η μαία που ρώτησα μου είπαν τα παρακάτω:

1. Να θηλάζω κανονικά!

2. Για να υποχωρήσει ο πυρετός, (έφτασα μέχρι 39,2), επιτρέπονται μέχρι 3 depon την ημέρα

3. Καλό είναι να μην κάνεις κομπρέσες και γενικότερα πολύ ζεστά ντουζ γιατί η μαστίτιδα μπορεί να εξαπλωθεί με τη θερμοκρασία

4. Μετά το θηλασμό μπορείς να βάζεις κάτι παγωμένο, όπως ένα σακουλάκι αρακά απο την κατάψυξη τυλιγμένο σε πετσέτα. Εγώ έβαζα φύλλο από λάχανο, ένιωθα ανακούφιση.

 

Δεν ξέρω σε πόσες ημέρες γίνεσαι καλά γιατί είναι η πρώτη φορά που παθαίνω κι εγώ μαστίτιδα, σήμερα είναι η 3 ημέρα και νιώθω καλύτερα γιατί δεν έχω πυρετό. Ελπίζω όλα τα παραπάνω που ανέφερα να βοηθήσουν! Εύχομαι να μας περάσει σύντομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκι μου , χθες ήταν μια εφιαλτική μέρα και νύχτα . Αυτό που με πεθαίνει είναι ο πυρετός και τα επακολουθά του , τον πόνο στα στήθη τον ανέχομαι καλύτερα . Εσύ πήρες αντιβίωση και αν ναι , ποιά σου έδωσε ;

Εύχομαι και στις 2 μας περαστικά . Σ'ευχαριστώ για τη βοηθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα ανοίγω αυτό το θέμα , γιατί είμαι με μαστίτιδα και δυστυχώς υποφέρω πολύ . Κάνω υπομονή , αλλά όσο καιρό θηλάζω δεν είχα σκεφτεί ποτέ πως μετά από τόσο καιρό θα μπορούσα να πάθω κι εγώ μαστίτιδα . Δεν ξέρω για τις άλλες ομοιοπαθούσες , αλλά από την Κυριακή βρίσκομαι σε έναν εφιάλτη , δεν μπορούσα να φανταστώ ότι πονάει τόσο πολύ .

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όποια ξέρει ή την Αγλαία εάν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε ως μέτρο προφύλαξης από την μαστίτιδα ;

 

Έχω σκοπό να συνεχίσω το θηλασμό , αλλά φοβάμαι μήπως ξανά πάθω , είναι ο μοναδικός λόγος που θα μπορούσα να σταματήσω να θηλάζω:oops::oops::oops:

Ξέρω πως σε κάποιες θα φανώ υπερβολική , αλλά μη με παρεξηγήσετε , μιλάω φυσικά μόνο για μένα , αλλά μιλάμε για μεγάλη ταλαιπωρία .

Ελπίζω να υπάρχουν μέτρα προφύλαξης .

Link to comment
Share on other sites

Aρχοντουλα εισαι σιγουρη πως ειναι μαστιτιδα? Εχεις πυρετο? Μηπως ειναι φραγμενος πορος?

 

Μαστιτιδα ειναι οταν ενα μικροβιο περναει μεσα απο καποια πληγη ενδεχομενως και κανει μολυνση.......δεν ειναι κατι που το παθαινεις ευκολα και χρειαζεται αντιβιωση. Για να αποφυγεις τη μαστιτδα προσεχεις την καθαριοτητα υποθετω........

 

Εχω παθει δυο φορες κατι σαν μαστιτιδα με πολυ πονο, πυρετο μεχρι 39, μυαλγιες σε ολο το σωμα, που ομως κρατησαν μια μερα (τα εντονα που περιγραφω) και την γλυτωσα με μερικα παυσιπονα..........εχω παθει απειρες φορες φραγμενο πορο και συνηθως συμβανει απο πολλα λιπαρα στη διατροφη, μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις θηλασμο κλπ (οσα γραουμε στα σχετικα τοπικ). Μπορει ομως και να ειναι σον οργανισμο μια γυναικας να παθαινει συχνα......

 

Τις πρωτες φορες υποφερεις πολυ και λες οτι δεν θα το ξανααντεξεις τετοιο μαρτυριο, κι ομως Αρχοντουλα μου το αντεχεις και το συνηθιζεις αν εισαι στις ατυχες που παθαινεις συχνα.........

 

Το θεμα αν εχεις ψηλο πυρετο και χρειαζεσαι αντιβιωση.......τοτε ναι ειναι μαστιτιδα, κανεις τη σχετικη θεραπεια (με συμβατη αντιβιωση) και δεν ασχολεισαι ξανα, απλα προσεχεις σε περιπτωση πληγων στις θηλες να μην υπαρξει αλλη μολυνση.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...