Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΚΟΥΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ????


Recommended Posts

Βασικά κάτι αισθάνομαι αλλά πιο πολύ θα το έλεγα μικρά χτυπηματάκια και αυτά ελάχιστα παρά έντονα χτυπήματα που μου έκανε ως προχθές. Κάνει κάτι τοκ τοκ και μετά τίποτα

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ε ναι και μενα ετσι εκανε.τοκ τοκ.κοιτα απο οτι ξερει και απο αλλες μαμαδες υπαρχουν ησυχα μωρακια και λιγο πιο ζωηρα.και εμενα ησυχη ηταν και ειναι τωρα.απλα τωρα οι κλοτσιες ειναι δυνατες και τις νοιωθω πιο καλα!και εγω πριν 4 εβδομαδες ελεγα ειναι δεν ειναι?α τωρα θα σου πω και κατι χαζουλη αλλα τι να πω σε εμενα επιανε.εγω γενικα απο τοτε που εμεινα εγκυος της μιλαγα συνεχεια μα συνεχεια ομως!οταν οδηγουσα,στο γραφειο στο σπιτι στο γιατρο.παντου!σαν την τρελη!τωρα οταν δεν κλωτσαει και ανησυχω αρχιζω και της μιλαω και κατευθειαν κανει αισθητη την παρουσια της.κοριτσακι εχεις?

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια λιγη βοηθεια... ειμουνα στο αυτοκινητο χ8ες και πηγαιναμε βολτα με τον αντρα μου και με ενα φρεναρισμα πιεστηκε η κοιλια μου... και απο χ8ες δεν το ειχα ακουσει το μωρακι μου παρα μονο πριν λιγο...αλλα εχω πονακια κατω στην κοιλια...μπορει να ειναι και απο την ζωνη? η ασχετο?

dev227ps___.png

 

keep smiling : )

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι έχω.... τελικά η γλύκα μου κατάλαβε τις ανησυχίες της μανούλας της και άρχισε πάλι τις ζουζουνιές της.Όσο για τη ζώνη του αυτοκινήτου μη σκας το έπαθα και εγώ και ανεβήκαμε και σε πεζοδρόμιο οπότε φάντασου τράνταγμα αλλά όταν το είπα στο γιατρό μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΕΛΟΥΣΕΣ ΜΑΜΜΑΔΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 24 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΣΑΣ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ.ΕΜΕΝΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΩ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΞΥΠΝΑΩ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ?ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙΟΛΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το νιώθω σχεδόν συνέχεια, τα πρωινά είναι λίγο πιο βαριεστημένο, αλλά μετά τις 8 το απόγευμα και μέχρι τις πρώτες πρωινές κάνει...πάρτυ.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΕΛΟΥΣΕΣ ΜΑΜΜΑΔΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 24 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΣΑΣ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ.ΕΜΕΝΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΩ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΞΥΠΝΑΩ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ?ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙΟΛΑΣ.

 

Τίποτα ανησυχητικό δεν συμβαίνει ... απλά σου κάνει χαδάκια και σου λέει "μαμά σου'ρχομαι!!!" Οπότε απολαυσε τις κλωτσιες γιατί θα έρθουν και εντονότερες που θα εκπλήξουν ευχάριστα.!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου (είμαι τώρα στην 31η εβδομάδα) μειώθηκαν οι κινήσεις του μωρού μου. Το νιώθω να κινείται και κάτι κλωτσίτσες πού και πού, αλλά πολύ αδύναμες. Γενικά δεν ήταν ποτέ πολύ ζωηρό, αλλά τώρα παραπάει. Το καταλαβαίνω ότι ίσως μειώνονται οι κινήσεις λόγω έλλειψης χώρου, αλλά έστω αυτές οι λίγες δε θα πρέπει να είναι δυνατότερες;;; Η πρώτη μου κόρη εντωμεταξύ, με είχε ταράξει στο κλωτσίδι και τώρα μου κακοφαίνεται.

Μπορεί και να περάσουν ώωωωρες χωρίς να το νιώσω.

Φυσικά το είπα στο γιατρό, με έστειλε για καρδιοτοκογράφημα ή όπως λέγεται, όλα τα βρίσκει φυσιολογικά, αλλά εγώ δεν μπορώ να ηρεμήσω. Μπαίνω στον όγδοο κι ακόμα δεν τον έχω νιώσει να βαράει γερά...

Κοντεύω να σκάσω..

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις τα παρακατω θα καταλαβεις οτι ειναι κατι απολυτα φυσιολογικο (εφοσον φυσικα ειναι ενημερος και δεν ανησυχει ο γιατρος σου που ξερει :wink:) .

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21309

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22422

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28802&page=11&highlight=%ED%EF%E9%F9%E8%F9+%EA%EB%F9%F4%F3%E1%E5%E9

 

Με το καλο :D :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω στη 27 βδομάδα δε ενοιωθα να με κλωτσανε ειχα διδυμα και λεω ειχα γιατι τα εχασα ενδομητριο θανατο ..να εχεις συχνη παρακολουθηση ,οταν ενοιωθα πιο λιγες τις κινησεις ολοι μου ελεγαν ειναι δυο και δε χωρανε δυστυχως ειχα μια γιατρο για να επικοινωνήσεις μαζι της ουτε ο προεδρος της δημοκρατιας να ηταν...οταν πηγα για το προκαθορισμενο ραντεβου απλα διεγνωσε το θανατο τους,και μου ειπε οτι 14κλωτσιες πρεπει να κανουν τη ημερα δε ειναι τοσο μεγαλα ωστε να μη μπορουν να γυρισουν σε εμενα ηταν και 2..υπαρχει και ενα ακουστικο που ακους τη καρδια τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

μπορει κάποια να μου στείλει το λινκ για τον υπέρηχο??

ευχαριστω

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Είμαι στην 36η εβδομάδα κύησης. Κάθε πότε πρέπει να κλωτσάει το μωρό μου? Όταν είμαι όρθια ή κάνω δουλείες, πρέπει πάλι να το καταλαβαίνω?

 

στην εβδομαδα που εισαι κ γενικά σε προχωρημένη εγκυμοσύνη το μωρο δεν εχει πολυ χορο κ οι κινήσεις του μειώνονται.

γενικά τα μωρα ειναι πιο κινητικά οταν εσυ είσαι χαλαρη, ξαπλωμένη παραδ.χαρη.

οταν κίνησε η κανεις δουλειες το μωρο σου νανουρίζετε και κοιματε.

αν μεσα σε 1 ημερα μετρήσεις 10 κινησεις του μωρου σου εισε οκ.

καλα..μην σε αγχώσω τωρα κ μετρας κ σου βγαίνουν 9 κ τρελαίνεσαι.

απλα θελω να σου πω οτι 10 ειναι λιγες κ ομως αρκετές για ενα υγιές μωρο.

μην ανησυχείς ολα καλα ειναι..φαε λιγο σοκολατιτσα κ ξάπλωσε.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

στην εβδομαδα που εισαι κ γενικά σε προχωρημένη εγκυμοσύνη το μωρο δεν εχει πολυ χορο κ οι κινήσεις του μειώνονται.

γενικά τα μωρα ειναι πιο κινητικά οταν εσυ είσαι χαλαρη, ξαπλωμένη παραδ.χαρη.

οταν κίνησε η κανεις δουλειες το μωρο σου νανουρίζετε και κοιματε.

αν μεσα σε 1 ημερα μετρήσεις 10 κινησεις του μωρου σου εισε οκ.

καλα..μην σε αγχώσω τωρα κ μετρας κ σου βγαίνουν 9 κ τρελαίνεσαι.

απλα θελω να σου πω οτι 10 ειναι λιγες κ ομως αρκετές για ενα υγιές μωρο.

μην ανησυχείς ολα καλα ειναι..φαε λιγο σοκολατιτσα κ ξάπλωσε.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου...Μακάρι όμως να μπορούσα να φάω σοκολάτα, προσέχω να μην ανέβει το ζάκχαρο. Αχ...

Link to comment
Share on other sites

k ο χυμός πορτοκαλι τα κανει να κουνιούνται:-)

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια διαβαζω καιρο το φορουμ αλλα πρωτη φορα γραφω...ειμαι στην 30 εβδομαδα κ αυτο το παιδι ειναι ανισορροπο(σε ποια μοιαζει???σε ποια μοιαζει??)η που θα με τρελλαινει στην κλωτσια η που θα πρεπει να κουναω την κοιλια μου για να απαντησει!!!αν ομως της μιλησει ο μπαμπας με την μια οι κλωτσιες!!!!!!!!!δεν την αισθανομαι ολη μερα αλλα οσες φορες αγχωθηκα τοσο εξαφανιζοταν..με το που χαλαρωνω,τσοοοουυυυυπ να σου η κυρια..οπτε μην αγχωνεστε..μια χαρα ειναι τα μωρουλια μας!

Link to comment
Share on other sites

georkost κι εμενα ετσι μολις γυρισει ο μπαμπας μας απο την δουλεια αρχιζει τις κλωτσιες.Θα μας τρελανουν τα μικρουλια μας.Και ο μπαμπας μετα περιφανευετε οτι αυτον θελει.Εχθες παντος κλωτσαγε πολυ σημερα ειναι ησυχη.

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σκεφτόμουν - επειδή συμβαίνει και σε μας το ίδιο όταν γυρίζει ο μπαμπάς - ότι μάλλον αλλάζει η δική μας διάθεση όταν έρχεται και αυτό αντιλαμβάνονται τα μωράκια μας και γίνονται δραστήρια!!

 

Η δική μας πάντως από χθες με έχει ταράξει. Τη νύχτα με ξύπνησε πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Maroula, καλημέρα και σε σένα!

Δε νομίζω ότι υπάρχουν κανόνες σ'αυτά τα πράγματα.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι κι εγώ λόγω μετακόμισης μέσα στις γιορτές, κουράστηκα πάρα πολύ. Έκανα δουλειές και κινήσεις που κανονικά δεν έπρεπε, αλλά τί να κάνω αφού δεν είχα βοήθεια?

Μετά από 2 βαρβάτα Σαββατοκύριακα, για 4-5 μέρες δεν αισθανόμουν καθόλου το μωρό, ενω τις προηγούμενες μέρες έκανε πάρτυ στην κοιλιά μου! Είχα τρομερή αγωνία για την εγκυμοσύνη μου, σε βαθμό που ήμουν έτοιμη να πάω για υπέρηχο για να δω αν όλα είναι καλά.

Τελικά η μετακόμιση τελείωσε και μετά από μια μέρα χαλάρωσης, έκανε πάλι την εμφάνισή της!

Μάλλον την κούρασα πολύ και το κακόμοιρο είχε κουρνιαστεί σε μια γωνιά της κοιλιάς και δεν κουνιόταν.

Νοιώθω απίστευτες τύψεις για την ταλαιπορία που ανάγκασα το μωράκι μου να υποστεί, αλλά θέλω να πιστεύω ότι όλα είναι καλά.

Το ραντεβού στο γιατρό είναι στις 16/01. Αγωνία μέχρι τότε....

 

Νομίζω πάντως, ότι δεν έχεις λόγους να ανησυχείς. Δοκίμασε να φας κάτι σοκολατένιο και αν δεις ότι περνάνε οι μέρες και εξακολουθείς να μην το νοιώθεις, κάνε ένα τηλεφώνημα στο γιατρό σου για καλό και για κακό.

 

 

μια απο τα ιδια κ εγω ... να προσθεσω οτι κοιμουνται κ πολλες ωρες τα νινια μας ,συναμα μπορει να μας κουνιουνται οταν εμεις κοιμομαστε ... περιπετεια περασα για αυτο το λογο στην εξεταση non stress ...που ηξερα πως η δικια μου δε θα χτυπησει οσο θελουν μεσα σε μια ωρα ... κ ετσι με κρατησαν ακομη μια ωρα ... εγω ειχα ξεσηκωθει ηθελα να φυγω!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!Εχω μια πανηλιθια απορια!!αλλα οταν ειχα ρωτησει γιατρο κ ειδε οτι μπερδευτικα χειροτερα μου εδωσε αλλη λυση..Λοιποοοον,τελευταια περιοδο ειχα 01/11/2009 κ ΠΗΤ 8/8/2010..τωρα ειμαι 31 εβδομαδων κ 2 ημερων..ποσων μηνων ειμαι??γιατι η δικη μου η λογικη λεει 7 αλλα αλλων λεει 8..κ για να μην μπερδευομαι μου ειπε ο γιατρος να μετραω εβδομαδες να τελειωνουμε!!!αλλα μου εχει μεινει η απορια!!!!

 

(το ξερω εχω πολυ σοβαρες αποριες!!!!)ευχαριστω κ συγγνωμη αν σας κουρασα!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που έχω θέμα με τους μήνες...

Είναι η μόνιμη φαγωμάρα με τον άντρα μου ο υπολογισμός του μήνα!!!

 

Σύμφωνα με τους δικούς μου (!) υπολογισμούς είσαι στον 7ο.

 

Η λογική του δικού μου τρόπου υπολογισμού βασίζεται στα εξής δεδομένα.

Ο μήνας δεν έχει 4 εβδομάδες, αλλά 4.2 (αφού εξάλλου δεν έχει (4χ7) 28 ημέρες αλλά 30 ή 31). Οπότε αυτό που κάνω εγώ για να υπολογίσω το μήνα της εγκυμοσύνης μου (ημερολογιακά) είναι να διαιρώ την εβδομάδα με το 4,2.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...