Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΚΟΥΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ????


Recommended Posts

Όχι κάθε μέρα. Μερικές μέρες νιώθω σαν να μην είμαι έγκυος, δεν υπάρχει τίποτα που να μου το θυμίζει. Μια φορά πήγα στη γιατρό μου τρέχοντας επειδη είχα πάνω απο μια μέρα να το καταλάβω και τελικά αυτό ήταν μια χαρά και μάλιστα κουνιότανε, αλλά ήταν τέτοια η στάση του που δεν το ένιωθα!

Μπορεί οι κινήσεις του να είναι προς τα μέσα προς τη σπονδυλική στήλη και να μην τις νιώθουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sotiria,

τελικά το παρήγγειλα κι εγώ. Αυτό με την LCD οθόνη.Η αγορά του ήταν 47€. Για τα μεταφορικά όμως πουθενά δεν βρήκα κάτι για το ποιός τα πληρώνει και πόσα θα είναι. Ξέρεις αν τα μεταφορικά θα είναι ξεχωριστά ή τα πληρώνει η εταιρία που στο στέλνει? Και αν ναι πόσα?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι μέσα σε αυτην την τιμή τα μεταφορικά. Ωραία, με γεια :D Μέσα έχει και ένα ειδικό ζελέ σαν αυτό που μας βάζουν πανώ στην κοιλιά οι γιατροί. Αν σου τελειώσει μου είπαν οτι υπάρχει στα μαγαζιά που έχουν ορθοπεδικά αλλά μάλλον θα έχει και το φαρμακείο. Έχει και οδηγίες στα Αγγλικά μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην 19η εβδομάδα δεν το άκουγα καθημερινά, αλλά νομίζω από την 22η εβδομάδα και μετά θα πρέπει να το ακούμε καθημερινά. Βέβαια, αν είστε πολύ δραστήριες μπορεί να μην αντιλαμβάνεστε την κίνηση ή αυτή να είναι προς τα μέσα. Κοιμάται γύρω στις 20 ώρες, μην το ξεχνάμε αυτό.

 

Για ύπνο ανάσκελα έχω ακούσει οτι δεν κάνει γιατί πιέζεται κάποια αρτηρία, αλλά με βολεύει αρκετά. Έχει καμιά σας ρωτήσει;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

 

Για ύπνο ανάσκελα έχω ακούσει οτι δεν κάνει γιατί πιέζεται κάποια αρτηρία, αλλά με βολεύει αρκετά. Έχει καμιά σας ρωτήσει;

 

Απο: http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17710&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

Ξαπλώνετε στο πλάι -και μάλιστα το αριστερό- βάζοντας ένα μαξιλάρι κάτω από τα γόνατα ή τους γοφούς,

ώστε να βολεύεστε καλύτερα τους τελευταίους μήνες. Αν κοιμάστε ανάσκελα, η μήτρα που ολοένα μεγαλώνει, μπορεί να πιέσει μεγάλα αιμοφόρα αγγεία και να προκαλέσει υπόταση.

 

 

Και εγω το εχω διαβασει ,αλλα για να πω την αληθεια δεν εχω ρωτησει ακομα την γιατρο μου.

Προσπαθω να κοιμαμαι στα πλαγια και ειδικα προς την αριστερη πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα fetal doppler "οικιακης χρησης",

καλο θα ειναι (για καποιες που ηδη τα παρηγγειλαν) να μην κανουν αλογιστη

πολυ συχνη χρηση,γιατι οσο να'ναι δεν ξερουμε κατα ποσο ειναι επιβλαβη για το εμβρυο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ νομίζω οτι δεν είναι για υπερβολές αυτο το μηχανηματάκι... είναι για κάποιες μέρες που ανησυχείς επειδή δεν το ακούς απο μόνη σου το μωρό-εξάλλου γιαυτό το παίρνεις και όχι για διασκέδαση. Αν και η γυναικολόγος μου ήταν πολύ καθησυχαστική λέγοντας μου ότι μπορεί κανείς να το χρησιμοποιεί κάθε μέρα για 2-3 λεπτά σύνολο. Μετά τον 3ο μήνα λέει δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ πάντως το βάζω αυστηρά μόνο όταν ανησυχώ, τώρα ας πούμε έχω καμιά εβδομάδα να το βάλω, καλό είναι να μην υπερβάλλω ε? Οπότε...όσο το ακούω απο μόνη μου, δεν το βάζω.

Link to comment
Share on other sites

Το παραγγείλαμε κι εμείς!

Ρώτησα πρώτα τη γιατρό και μου είπε ότι είναι ακίνδυνο για το μωρό αλλά μπορεί να αναστατώσει τους γονείς, γιατί λέει αν μια φορά έχει λίγη ταχυκαρδία ή το αντίθετο δε σημαίνει πάντα ότι υπάρχει πρόβλημα!

Πάντως ανυπομονώ να έρθει και να ακούσουμε την καρδούλα του μωρού μας!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ δεν το πήρα το doppler όμως η μικρή μου κουνιέται αρκετά και την νιώθω πολύ συχνά, ενώ έχει αρχίσει ήδη τις κανονικές κλωτσιές και αγκωνιές!!! :D

 

Πριν από καμιά ώρα ένιωσα μια δυνατή κλωτσιά, και σήκωσα γρήγορα την μπλούζα μου να χαιδέψω την κοιλιά μου γυμνή. Εκείνη την ώρα λοιπόν εκτός από ένα κυμματισμό, πετάχτηκε κατι -αγκώνας ή γόνατο - δίπλα από τον αφαλό!!!

Εμεινα με το στόμα ανοιχτό!!! Νόμιζα ότι αυτό γίνεται πολύ αργότερα!!!!

Σαν το alien ήταν η κοιλιά μου :lol: !!!!

 

Ζωηρή η κοριτσάρα μου, όπως είπε ο γιατρός στη Β επιπέδου!!!

 

Κλωτσιδάκι το φωνάζω πλέον!!! :lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκιμάσαμε το fetal doppler.

Θέλει λίγο ψάξιμο στην αρχή για να βρεις το σημείο, ίσως είναι και νωρίς για εμάς, είμαι στη 16η εβδομάδα, αλλά η στιγμή είναι μαγική!

Εκτός από την καρδούλα του μωρού μας βεβαιώθηκα οτι κ το εντερακι μου μια χαρά λειτουργεί!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια κι εγώ το παρήγγειλα. Νομίζω ότι πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό που λέτε γιατί κάνει γύρω στα 47€, έχει και οθονίτσα που μετράει τους παλμούς και είναι μώβ. Είναι το ίδιο με το δικό σου Σωτηρία; Πόσες μέρες περίπου κάνει να έρθει; ανυπομονώ. Περισσότερο για τον μπαμπά της που έρχεται μαζί μου κάθε φορά στο μαιευτήριο ίσα για να ακούσει την καρδούλα και συνήθως δεν τον αφήνουν να μπεί μέσα και απογοητεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον αυτό είναι- 47 ευρώ έκανε και το δικό μας αλλά ήταν άσπρο.... καλά αυτό δεν είναι σημαντικό, μάλλον έχουν διάφορα χρωματάκια :lol: Εμάς έκανε μόνο μια εβδομάδα να έρθει.

Με γεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εν τω μεταξύ, μέχρι να πάρω το doppler και να ησυχάσω, η μπέμπα μου ήταν υπερκινητική πάντα και την ένιωθα συνεχώς. Τις τελευταίες 3 μέρες είναι πολύ πιο ήσυχη. Ειδικά τις ώρες που κουνιόταν πάντοτε πολύ (νωρίς το πρωί και αργά το βράδυ) τώρα πια τη νιώθω πολύ λιγότερο. Κουνιέται βέβαια, αλλά καμία σχέση με πρίν. Αυτό οφείλεται στο ότι τώρα που κλείνω σιγά σιγά τον έβδομο έχει μεγαλώσει πολύ και δεν χωράει να κινείται πολύ ή σε τίποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Απο Κίνα και τα δικά μας. 1 εβδομάδα κάναν.Πάντως μην αγχώνεσαι γιατί από ότι ξέρω το ότι δεν το πολυνιώθεις μάλλον οφείλεται στο ότι μεγαλώνει.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποια κοπέλα να μου στείλει το site που μπορεί να βρει αυτό το doppler? Με ενδιαφέρει και θα ήθελα να διαβασψ κάποιες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...