Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και Καισαρική


Recommended Posts

Απορώ πως θηλάσατε αμέσως μετά :confused:

το πρώτο γάλα, το πύαρ, ήρθε 2 μέρες μετά. Στο πρώτο παιδί ξεκίνησα μετά από μια εβδομάδα, λόγω φαρμάκων που έπαιρνα (με πυρετό πήγα για γέννα!!!), έβγαζα όμως το γάλα με το χέρι και θήλασα αποκλειστικά για 8 περίπου μήνες. Στο δεύτερο ξεκίνησα το θηλασμό τη τρίτη μέρα γιατί δεν υπήρχε γάλα πιο πριν

 

Το πύαρ έχει αρχίσει να παράγεται μεταξύ του 4ου και 8ου μήνα της εγκυμοσύνης. Όλες οι γυναίκες έχουν πύαρ πριν ακόμα γεννήσουν. Το πύαρ είναι αυτό το διαφανοκίτρινωπο υγρό. Το γάλα κατεβαίνει 3-4 24ωρα μετά τη γέννα. Το μωρό όταν μπει στο στήθος από την 1η μέρα ενεργοποιεί πιο γρήγορα το κατέβασμα του γάλακτος (εμένα κατέβηκε ένα 24ωρο μετά τη γέννα). Αν δεν μπει τις πρώτες μέρες υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην ξεκινήσει καν η γαλουχία. Το μωρό τα πρώτα 24ωρα της ζωή του έχει ανάγκη μόνο το πύαρ. Από τη γέννα κιόλας έχει κρατήσει αποθέματα που το κρατάνε στη ζωή χωρίς καθόλου φαγητό για 3 περίπου μέρες. Οπότε μέχρι να κατέβει το γάλα τρέφεται μια χαρά με το πύαρ που είναι πολύ σημαντικό να το πιει.

 

Τα φάρμακα που πήρες, από το πιο απλό αντιπυρετικό μέχρι την επισκληρίδιο ή ολική νάρκωση, είναι συμβατά με το θηλασμό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την Τρίτη κάνω εισαγωγή στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ για καισαρική. Η μαία μου είπε πως θα μου φέρει το μωρό για θηλασμό, μέσα στο πρώτο μισάωρο. Ελπίζω πως θα πάνε όλα καλά και θα γίνει έτσι όπως μου είπε.

 

Με το καλό το μωρό σου :-D:-D. Δεν είναι θέμα νοσοκομείου το πότε θα σου φέρουν το μωρό. Αν έχεις συνεννοηθεί με το γιατρό σου και τη μαία σου (αν είναι και υποστηρικτηκή του θηλασμού ακόμα καλύτερα) τότε θα στο φέρουν νωρίς.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα φάρμακα που πήρες, από το πιο απλό αντιπυρετικό μέχρι την επισκληρίδιο ή ολική νάρκωση, είναι συμβατά με το θηλασμό.

 

:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

ευτυχώς όμως τα κατάφερα...

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωρό σου :-D:-D. Δεν είναι θέμα νοσοκομείου το πότε θα σου φέρουν το μωρό. Αν έχεις συνεννοηθεί με το γιατρό σου και τη μαία σου (αν είναι και υποστηρικτηκή του θηλασμού ακόμα καλύτερα) τότε θα στο φέρουν νωρίς.

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Η μπέμπα θα μείνει σε παρακολούθηση το πρώτο 24ωρο λόγω διαβήτη, αλλά θα μου τη φέρνει η μαία μου για θηλασμό. Θα την έχω κοντά μου τη δεύτερη μέρα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Η μπέμπα θα μείνει σε παρακολούθηση το πρώτο 24ωρο λόγω διαβήτη, αλλά θα μου τη φέρνει η μαία μου για θηλασμό. Θα την έχω κοντά μου τη δεύτερη μέρα.

 

πού θα γεννησεις?

κι εμενα μου ελεγαν οτι θα το θηλασω το μωρο μου απ' την πρωτη μερα. Ομως στη μενν δε σ' αφηνουν να μπεις με τον ορο και τον καθετηρα που θα εχεις την πρωτη μερα (για καισαρικη πας υποθετω?), ουτε αφηνουν τα μωρα να φυγουν απ' το χωρο. Δε θελω να σε στεναχωρησω, αλλα καλυτερα να εισαι προετοιμασμενη ψυχολογικα. Και τον δικο μου απλα για παρακολουθηση τον πηραν (λογω διαβητη κυησης) και δεν τον ειδα καθολου την πρωτη μερα, ενω εγω περιμενα οτι θα τον θηλασω κιολας!

καλυτερα να ρωτησεις απ' ευθειας στο μαιευτηριο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα γεννήσω στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. Η μαία μου είναι εξειδικευμένη στο θηλασμό, προϊσταμένη, εκπρόσωπος του μαιευτηρίου σε συνέδρια στο εξωτερικό κλπ, οπότε αν δεν έχω εμπιστοσύνη σ΄αυτή, άστα να πάνε!΄Αλλωστε γι αυτό την έχω. Επειδή είναι καισαρική και δε θα τη χρειαστώ όπως θα τη χρειαζόμουν στον φ.τ., η ίδια μου είπε ότι θα μου φέρνει το μωρό να το θηλάζω την πρώτη μέρα στο δωμάτιο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τα φάρμακα που πήρες, από το πιο απλό αντιπυρετικό μέχρι την επισκληρίδιο ή ολική νάρκωση, είναι συμβατά με το θηλασμό.

Αυτό δεν ισχύει πάντα. Εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο της περιφέρειας. Φίλη μαία της κλινικής μου είχε πει ότι οι καισαρικές θηλάζουν την 3η μέρα γιατί χορηγούν για ένα 24ωρο αντιβίωση μη συμβατή με το θηλασμό (flagyl αν τη γράφω σωστά). Επειδή ήξερα ότι θα γεννήσω με καισαρική έκανα ολόκληρη ιστορία με το γιατρό (από τον 7ο μήνα τον πιπίλιζα) να είναι τα φάρμακα συμβατά με το θηλασμό κι αυτός μου έλεγε τί σε νοιάζει αφού το γάλα την 3η μέρα κατεβαίνει. Εδώ να σημειώσω ότι ήμουν η πρώτη που γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο (όλες με ολική νάρκωση), άλλος αγώνας εκεί. Τελικά θήλασα από την 1η μέρα. Δεν ξέρω αν ήταν στο πρώτο μισάωρο, αλλά ήταν αμέσως μόλις τον πήρα στα χέρια μου. Την 3η μέρα τον πήραν στη μονάδα γιατί ανέβασε πυρετό και τον θήλαζα από την 5η-8η μέρα (από 3η-5η είχε ορό) 3 φορές την ημέρα που είχαν ώρες θηλασμού μόνο για 25-30 λεπτά τη φορά. Μέχρι τις 20 μέρες έπαιρνε και συμπλήρωμα, αναγκαστικά. Από τότε θηλάζουμε αποκλειστικά. Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε με φρουτάκια.

Νιώθω πολύ ικανοποιημένη που τα καταφέραμε παρά τις αντίξοες συνθήκες και ξέρω και κοπέλες που θηλάσαν κατευθείαν και δεν κρατήσαν ούτε 40 μέρες το θηλασμό. Δεν ξέρω αν πρέπει να θηλάζει στα πρώτα 30 λεπτά, αλλά όσο πιο σύντομα μπορέσει τόσο το καλύτερο. Πιστεύω πάντως ότι η φύση βρίσκει το δρόμο της.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γεννήσει 2 παιδάκια με καισαρικές. Το πρώτο με ολική αναισθησία και το παιδί ήπιε 2 φορές ξένο γάλα και μετά θήλασα κανονικά - ουσιαστικά λίγο μετά που πήγα στο δωμάτιο και άρχισα να καταλαβαίνω τι γίνεται. Δεν ήταν πάντως εύκολο, δεν ήξερε, δεν ήξερα, οι μαίες βοηθούσαν πολύ, ήταν μικρούλα (2400) και πρόωρη (35,5 βδομάδα) ... φύγαμε από το μαιευτήριο και θήλαζα και μετά έπεινε και από μπουκάλι. Μετά από λίγο καιρό αποφάσισε ότι δεν ήθελε μπουκάλι και ότι της αρκούσε (και της άρεσε) το στήθος.

 

Στο δεύτερο - 14 μήνες μετά - γέννησα με καισαρική αλλά με επισκληρήδιο και από την ανάνηψη μου βάλανε το μωρό στο στήθος - να είμαι εκεί μετα σωληνάκια μου και τα καλώδια, να φοράω την κλασική πράσινη ρόμπα του χειρουργείου και η ζουζούνα μου βρήκε το στήθος, ταχτοποιήθηκε ... και μετά από 6 ώρες που θήλαζε κανονικότατα σαν να ήξερε τη διαδικασία και πριν γεννηθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό δεν ισχύει πάντα. Εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο της περιφέρειας. Φίλη μαία της κλινικής μου είχε πει ότι οι καισαρικές θηλάζουν την 3η μέρα γιατί χορηγούν για ένα 24ωρο αντιβίωση μη συμβατή με το θηλασμό (flagyl αν τη γράφω σωστά).

 

Αντιγράφω από το e-lactancia.org σχετικά με το flagyl για να αποφεύγονται οι παραπληροφορήσεις από μαίες κλπ:

 

Risk 0- Safe, compatible, not risky for BF or child

 

It has been widely given as a treatment of Giardia lamblia

infections, even on infants, without adverse effects having been

reported. Drug used to treat maternal conditions such as trichomone,

lamblia, or ameba infections and other, which is compatible with

breastfeeding. Metronidazole may red-coloured stain some corporal fluids

but it does not represent any harm to the child.

 

Λυπάμαι που σε παραπληροφόρησαν αυτοί που χρόνια τώρα υπονομεύουν τον θηλασμό και παλεύουν να διαταράξουν την ομαλή πορεία του από τις πρώτες κρίσιμες ώρες. Την επόμενη φορά όμως θα είσαι πιο ενημερωμένη.:wink:

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο. Θήλασα μόλις με ράψανε, αφού πρώτα με έβγαλαν να με δείξουν στους συγγενείς μου. :-) Αμέσως μετά μου έφεραν το μωρό να το θηλάσω.Δεν ξέρω αν μεσολάβησε η μαία που είχα τότε ή αν είναι στάνταρ διαδικασία. Αυτή τη φορά δεν θα έχω μαία μαζί μου, αλλά μάλλον θα πρέπει να τους το επισημάνω. Πάντως στην αρχή δυσκολεύτηκα να θηλάσω παρόλο που με βοηθούσαν και η μαία μου και οι νοσοκόμες. Δεν μπορούσε το μωρό να πιάσει σωστά...Τελικά μου πλήγωσε τελείως τις θηλές και αναγκάστηκε ο γιατρός να μου δώσει κάποια κρέμα να βάζω. Παράλληλα θήλασα τελικά με τη βοήθεια θηλών σιλικόνης και αργότερα στο σπίτι μπήκαμε σε ένα ρυθμό. Πάντως κανείς δεν μου είπε ότι τα φάρμακα δεν είναι συμβατά με το θηλασμό. Ούτε ο γιατρός, ούτε η δικιά μου μαία, ούτε οι μαίες του νοσοκομείου.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΧΑΡΗΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΛΑΣΑ ΠΟΛΥ.ΠΡΩΤΩΝ Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΘΗΛΕΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΣ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΝΕΥΡΙΑΖΕ ΚΑΙ ΧΤΥΠΙΩΤΑΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΥΛΑΖΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΙΔΗ ΕΙΧΕ ΑΝΕΒΑΣΗ ΛΙΓΟ ΙΚΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΑΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΜΑΘΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΝΩ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΑΜΑ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΝΑΝΕ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΖΩ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΠΡΟΟΘΟΥΝΕ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ.ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑ ΜΟΥ ΚΟΨΑΝΕ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΙΟ ΓΑΛΑ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ.ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΙΑ.ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΛΟΠΡΟΕΡΕΤΕΣ ΠΟΥ ΑΥΤΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΘΥΛΑΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΑΧΡΗΣΤΗ ΜΑΝΑ.ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΛΕΓΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΟΧΩ ΑΝΤΡΟΥΛΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΕ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΒΑΘΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΓΟΠ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΕΠΙΝΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΕΑΝ ΟΧΙ ΚΑΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά. Αυτό όμως που εμένα προσωπικά, θα με διευκόλυνε είναι να αναφέρετε σε ποιο μαιευτήριο βρισκόσασταν.

Για παράδειγμα ξέρω ότι στο Αλεξάνδρα κ στο Ελενα ενθαρρύνουν πολύ τον θηλασμό, αυτό φαίνεται κ με τα ποστ εδώ. Πείτε μας όμως τι γίνεται στο Λητώ (που θα γεννήσω εγώ) στο Μητέρα κλπ κλπ. Θ|α είναι πιο χρήσιμο έτσι.

Εγώ θα γεννήσω στο Λητώ, με καισαρική και επισκληρίδιο λόγω κάποιου θέματος που έχει εμφανιστεί στην καρδιά μου (ευτυχώς τίποτα σοβαρό). Εχω δηλώσει στη γιατρό μου ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό και μου είπε ότι θα με βοηθήσει σε αυτό. Επίσης έχω σύμμαχο, πολύ φανατικό μάλιστα, τον άντρα μου που θέλει να θηλάσω το μωρό. Σκέφτομαι να μείνει η μητέρα μου μέσα από το πρώτο βράδυ, αν και σε 3κλινο, για να με βοηθήσει να θηλάσω. Δηλώνω φανατική του θηλασμού, είμαι αποφασισμένη να κάνω τα αδύνατα δυνατά, όμως με τα σωληνάκια ο μόνος που θα μπορεί να τρέξει για τέτοια πράγματα είναι ο άντρας μου και αυτός μόλις βγω από το χειρουργείο…

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε ξέρει για τις συνθήκες του Λητώ να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΕΜΠΟΡΟΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΗΤΩ ΜΙΑ ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ,ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΟΥΝ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά. Αυτό όμως που εμένα προσωπικά, θα με διευκόλυνε είναι να αναφέρετε σε ποιο μαιευτήριο βρισκόσασταν.

Για παράδειγμα ξέρω ότι στο Αλεξάνδρα κ στο Ελενα ενθαρρύνουν πολύ τον θηλασμό, αυτό φαίνεται κ με τα ποστ εδώ. Πείτε μας όμως τι γίνεται στο Λητώ (που θα γεννήσω εγώ) στο Μητέρα κλπ κλπ. Θ|α είναι πιο χρήσιμο έτσι.

Εγώ θα γεννήσω στο Λητώ, με καισαρική και επισκληρίδιο λόγω κάποιου θέματος που έχει εμφανιστεί στην καρδιά μου (ευτυχώς τίποτα σοβαρό). Εχω δηλώσει στη γιατρό μου ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό και μου είπε ότι θα με βοηθήσει σε αυτό. Επίσης έχω σύμμαχο, πολύ φανατικό μάλιστα, τον άντρα μου που θέλει να θηλάσω το μωρό. Σκέφτομαι να μείνει η μητέρα μου μέσα από το πρώτο βράδυ, αν και σε 3κλινο, για να με βοηθήσει να θηλάσω. Δηλώνω φανατική του θηλασμού, είμαι αποφασισμένη να κάνω τα αδύνατα δυνατά, όμως με τα σωληνάκια ο μόνος που θα μπορεί να τρέξει για τέτοια πράγματα είναι ο άντρας μου και αυτός μόλις βγω από το χειρουργείο…

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε ξέρει για τις συνθήκες του Λητώ να μου πει.

 

Πιστευω οτι με βοηθεια (πολυ βασικο να εχεις την μαμα σου - καλος ο συζυγος αλλα αλλο μια γυναικα) ολα γινονται. Εγω γεννησα στο εξωτερικο, και ολικη εκανα, και επισκληριδιο και 2 εικοσιτετρωρα μονο με φαρμακα ημουν. Εχω και φωτογρφια να θηλαζω και το αιμα μου να επιστρεφει στον ορο. Ποτε δεν μου ειπαν οτι δεν κανει να θηλασω λογω φαρμακων (για την μητρα και ισχυρη αντιβιωση περαν της ναρκωσης). Μαλιστα επανελαβα την θεραπεια για την μητρα 6 εβδομαδες μετα την γεννα. Απλα θελει υπομονη

Link to comment
Share on other sites

ειναι σχετικο...γεννησα με ολικη ναρκωση 7:55 το πρωι, μου φεραν το μωρο στο δωματιο 14:30 ουτε καν τον ειχα δει...δεν ξερω ετσι μου ειπαν οτι γινετε.Τον θηλασα κανονικα δεν ειχα κανενα πρόβλημα...ο γιος μου θηλασε μεχρι 11 μηνών κ ποτε μα ποτε δεν ηπιε τιποτα ούτε τσαι..αφου να φανταστειτε μετα για να πιει το ξενο τον το εμαθα με το κουταλι.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την καισαρική, πότε σας βγάλανε τον ορό; Και πότε φάγατε;

Εμένα την 1η μέρα με είχαν μόνο με τον ορό και μόνο να βρέχω τα χείλη με βαμβάκι επιτρεπόταν, τη 2η μέρα με ορό και μόνο 3 ποτήρια τσάι να πιω, την 3η μέρα με ορό, όσο τσάι ήθελα και μέχρι 3 ποτήρια νερό και μόνο την 4η μέρα μου φέραν σούπα.

Το γράφω εδώ γιατί την 3η μέρα, εκτός που έχασε αρκετό βάρος το μωρό, έπαθε και αφυδάτωση, και τον πήραν στη μονάδα. Δεν βρήκαν από τί ήταν, αλλά αναρωτιέμαι μήπως ευθύνεται το πρόγραμμα επαναφοράς μου. Εδώ κόντευα να πάθω αφυδάτωση εγώ.

Ρωτάω γιατί το νοσοκομείο είχε την πολιτική να κάνει καισαρική με ολική νάρκωση και θηλασμό την 3η μέρα. Και σκέφτηκα μήπως με την επιμονή μου να θηλάσω κατευθείαν έκανα μόνη μου κακό στο παιδί. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, αλλά να ξέρω για το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την καισαρική, πότε σας βγάλανε τον ορό; Και πότε φάγατε;

Εμένα την 1η μέρα με είχαν μόνο με τον ορό και μόνο να βρέχω τα χείλη με βαμβάκι επιτρεπόταν, τη 2η μέρα με ορό και μόνο 3 ποτήρια τσάι να πιω, την 3η μέρα με ορό, όσο τσάι ήθελα και μέχρι 3 ποτήρια νερό και μόνο την 4η μέρα μου φέραν σούπα.

Το γράφω εδώ γιατί την 3η μέρα, εκτός που έχασε αρκετό βάρος το μωρό, έπαθε και αφυδάτωση, και τον πήραν στη μονάδα. Δεν βρήκαν από τί ήταν, αλλά αναρωτιέμαι μήπως ευθύνεται το πρόγραμμα επαναφοράς μου. Εδώ κόντευα να πάθω αφυδάτωση εγώ.

Ρωτάω γιατί το νοσοκομείο είχε την πολιτική να κάνει καισαρική με ολική νάρκωση και θηλασμό την 3η μέρα. Και σκέφτηκα μήπως με την επιμονή μου να θηλάσω κατευθείαν έκανα μόνη μου κακό στο παιδί. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, αλλά να ξέρω για το επόμενο.

 

:shock::shock::shock:

Καλα, κουφαθηκα...

Δευτερα εκανα καισαρικη, επισκληριδιο φυσικα. Δευτερα μασημερι αργα θηλασα. Νερο επινα οσο ηθελα, και μαλιστα χρειαζεται νερο με τον θηλασμο γιατι αφυδατωνεσαι. Σουπα εφαγα την τριτη βραδυ ή τεταρτη, δε θυμαμαι καλα, μετα κοτοπουλο και μετα μπριζολα ως την παρασκευη που εφυγα.

Που γεννησες;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο Γενικό Νοσοκομείο Ιωαννίνων γέννησα. Κι εγώ εκ των υστέρων το σκέφτηκα. Στην αρχή μας είπαν ότι ο πυρετός 38.1 ίσως ήταν από λοίμωξη και μετά μας είπαν ότι απλά αφυδατώθηκε. Πάντως στα μισά γεύματα τουλάχιστον του έδινα και μπουκάλι, αλλά δεν έτρωγε πάνω από 20ml τη φορά κι αυτές με το ζόρι. Και επειδή σηκώθηκα την 3η μέρα δεν έβλεπα και τις πάνες του. Ρώταγα κάθε φορά τη μαμά μου και τον άντρα μου αν ήταν καλά βρεγμένη, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε ξέρει για τις συνθήκες του Λητώ να μου πει.

 

Kristen, γέννησα πριν από 5 μήνες στο Λητώ. Πραγματικά πολύ καλές οι κοπέλες του Λητώ, με βοήθησαν πολύ αλλά δυστυχώς οι παιδίατροι είναι λίγο περίεργοι. Θέλω να πω ότι ενώ οι μαίες με βοήθησαν και μου εξήγησαν πολλά πάνω στο θηλασμό (οργανώνονται και σεμινάρια και μπορείς να τα παρακολουθήσεις τις ημέρες που θα νοσηλευτείς), οι γιατροί και συγκεκριμένα μία η οποία μάλλον είχε πολλά ψυχολογικά προβλήματα (δεν ξέρω τι άλλο να πω...) προωθούσε τρελλά το ξένο γάλα, λέγοντας "καλά, τί μάνα είσαι εσύ, δε βλέπεις ότι το παιδί σου χάνει συνέχεια βάρος; Δεν πρόκειται να σε αφήσω να βγεις αν δεν του δώσεις συμπλήρωμα!!!" Νομίζω ότι δεν έχω ξαναρίξει πιο πολύ κλάμα στη ζωή με τις βλακείες που μου είπε η συγκεκριμένη...

 

Ζήτησα και είχα το μωρό συνέχεια δίπλα μου και ήταν και η μαμά μου μαζί μου, αλλά ήμουν σε μονόκλινο... Το θήλαζα όποτε ήθελε, αλλά το πρόβλημά μας ήταν ότι την έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος... Εν πάσει περιπτώσει, με πείσμα και κουράγιο τα καταφέραμε μέχρι τους 5 μήνες και θηλάζουμε (όταν δεν έχει νεύρα η μπεμπούλα και συνεργάζεται) ή πίνει γάλα από τη μαμά της...

 

Πιστεύω ότι θα τα πας καλά!

 

Καλά κουράγια και με το καλό το μωράκι σας...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Αρεταίειο. Όταν ακούμπησαν το παιδί επάνω μου ζλητησα να μου το βάλουν στο στήθος κι η απάντηση ήταν είναι πολύ δύσκολο τώρα με το παραβάν κτλ. Το μωρό το ξαναείδα την επομένη αργά το απόγευμα μετά από πολύ καβγά (μόλις είχα καταφέρει να περπατήσω). Βρισκόταν σε θερμοκοιτίδα με διάχυτο οξυγόνο κι εγώ μέχρι τότε δεν ήξερα τίποτα και περίμενα να μου το φέρουν, λέγοντας συνέχεια ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό. Τελικά και ζαχαρόνερο έφαγε και ξένο (με άφησαν να το ακουμπήσω την τρίτη μέρα κι αυτό μέσα από την θερμοκοιτίδα). Λύσσαξα με το θήλαστρο και τουλάχιστον δεν έχασα το γάλα μου, αλλά ταυτόχρονα έφαγε και πρωτόγαλα και ό,τι είχε αρχίσει πια να κατεβαίνει. Για πρώτη φορά το έβαλα στο στήθος την τέταρτη μέρα που πια βρισκόταν στο Παίδων και τα κατάφερε μια χαρά. Συνολικά έμεινε μακριά μου έντεκα μέρες θήλαζε μάξιμουμ τρία γεύματα τη μέρα και τα υπόλοιπα με μπουκάλι είτε μητρικό που είχα αντλήσει είτε ξένο. Και πιπίλα πήρε και από όλα. Σήμερα κλείνει ένα μήνα ζωής και από τις 28/10 θηλάζουμε αποκλειστικά χωρίς προβλήματα.

 

Το τεράστιο αυτό μήνυμα είχε σκοπό να δώσει λίγο κουράγιο σε μανούλες όπως η daisy κι εγώ που ενώ γνωρίζουν ότι το μωρό πρέπει να μπει στο στήθος αμέσως δεν έχουν πάντα τη δυνατότητα να το κάνουν. Μην τα παρατήσετε και διεκδικήστε αυτό που γνωρίζετε ότι είναι σωστό για εσάς και το μωρό σας κι αν δε γίνει αμέσως επιμείνετε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατάφερα να θηλάσω παρα μονο 1 μήνα. καταρχήν γέννησα με επισκληρίδιο, καισαρική αφού πήγαινα για φυσιολογικό και υπέφερα 8 'ωρες. Καταρχήν μόλις σε ράβουν και σε πάνε στο θάλαμο ανάνηψης δεν έχεις δυνατότητα να θηλάσεις όσο και να χτυπιέσαι. Εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα με τις θηλές μου, σε σημείο να κλαίω και να ματώνουν συνέχεια, να μην χορταίνει με το γάλα μου το παιδί και να χάνει βάρος συνέχεια. Αρκετά το βασάνιζα αφού συνέχεια πείναγε. Τουλάχιστον πήρε σταδιακά το βάρος που έχασε, με μπιμπερό.

 

Θέλω να πω ότι δεν είναι πάντα όλες οι συνθήκες τέλειες και υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες. Πάντως σε δεύτερο παιδάκι πρώτα ο Θεός θα προσπαθήσω πάλι πολύ για να καταφέρω να θηλάσω μεγαλύτερο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ γέννησα με καισαρική και επισκληρίδειο στο Ιασώ. Είχα συννενοηθεί με τη μαία μου ότι θα με πάει σε κάποια αίθουσα να θηλάσω αμέσως μετά, αλλά τελικά πήραν το μωρό να το δείξουν στους συγγενείς και μετά το πήγαν στη μονάδα παρακολούθησης, επειδή είχα διαβήτη κύησης. Η μαία μου είπε μετά ότι ήταν λάθος συνεννόησης με το προσωπικό. Βέβαια, ήταν Σάββατο και γινόταν χαμός από γέννες και η μαία και ο γιατρός έφυγαν γρήγορα γιατί γεννούσε μια άλλη κοπέλα με τον ίδιο γιατρό, οπότε δεν είμαι και σίγουρη. Και επειδή το υποψιαζόμουν από πριν ότι μπορεί και να μου το είχε πει για να με καθησυχάσει, κράτησα το μωρό 2-3 λεπτά παραπάνω μέχρι να με ράψουν κλπ. Μου το ζητούσε η νοσοκόμα "να το δει ο μπαμπάς" και της έλεγα "να περιμένει ο μπαμπάς".

Το γεγονός είναι ότι γέννησα Σάββατο πρωί και το μωρό το έβαλα στο στήθος Κυριακή μεσημέρι. Ευτυχώς, το τονίζω, ο μπέμπης ήταν πρόθυμος και με βοήθησε πολύ, γιατί ήταν ήσυχος και συνεργάσιμος. Είχα επίπεδες θηλές και το 3ο 24ωρο το στήθος μου πέτρωσε τελείως και δεν έβγαινε σταγόνα γάλα. Τελικά με πολύ κόπο και λίγο συμπλήρωμα, από τις 20 περίπου μέρες θηλάζουμε αποκλειστικά.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...