Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Eπειδη ειχα τρομερο φοβο οταν πηγα να γεννησω το πρωτο μου παιδι και τελικα γεννησα φυσιολογικα και πανευκολα και ειδα οτι δεν ηταν κατι το τραγικο οπως ολοι με ειχαν αφησει να πιστευω θα επελεγα με βεβαιοτητα τον φυσιολογικο τοκετο.Χωρις βεβαια να κατακρινω την καισαρικη οταν και μονο οταν αυτη επιβαλλεται..

U7Uip3.pngT7alp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ γέννησα πριν 3 μήνες φυσιολογικότατα κ όταν λέω φυσιολογικότατα εννοώ ούτε καν με επισκληρίδιο. Ή αλήθεια είναι οτι παρόλο που ήθελα φυσιολογικό τοκετό, οι πόνοι ήταν υπερβολικοί! Οπότε άν με το καλό πάω για δεύτερο παιδάκι μάλλον θα ζβητήσω επισκληρίδιο. Καισαρική πάντως με τίποτα!

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα κανονικά μεσα σε 3 ώρες με επισκληρίδιο.αν ήξερα οτι θα ήταν τόσο σύντομο μπορεί κ να μην είχε την είχα επιλέξει γιατί οι πόνοι ψιλοαντέχονταν σε γενικές γραμμές. τώρα όταν ξαναμείνω έγκυος κανονικά θα διαλέξω βέβαια ( εκτός αν οι περιστάσεις άλλα προστάζουν). πάντως πριν γεννήσω σκεφτόμουνα κ γω να πω στο γιατρό, λόγω άγχους κ φόβου, οτι θέλω προγραμματισμένα-ολική νάρκωση-καισαρική :)

πάντως μου φαίνεται οτι οι τελευταίες γενιές έχουμε γίνει πολύ καλομαθημένες.τόσα και τόσα χρόνια τόσες γυναίκες πως τα καταφέρνανε πια χωρίς όλα αυτά τα βοηθητικά μέσα...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά θα γεννούσα αν μου ήταν επιτρεπτό.Λόγω διαβήτη όμως,πρέπει να γεννήσω με καισαρική.Δεν έχω πρόβλημα,είτε με τον ένα τρόπο,είτε με τον άλλο,ανυπομονώ να κρατήσω την μπουμπουκα μου.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως μου φαίνεται οτι οι τελευταίες γενιές έχουμε γίνει πολύ καλομαθημένες.τόσα και τόσα χρόνια τόσες γυναίκες πως τα καταφέρνανε πια χωρίς όλα αυτά τα βοηθητικά μέσα...

Λέγεται εξέλιξη. Άλλοι οργανισμοί συνηθισμένοι σε κακουχίες παλιότερα άλλοι τώρα.

Και έχουν πεθάνει πολλές γυναίκες στη γέννα. Δεν τα καταφέρνανε έτσι απλά.

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα με καισαρική ,μετά από 12 ώρες αναμονής και εφόσον το παιδί είχε σφηνώσει στη λεκάνη (κατά τα λεγόμενα του γιατρού και φυσικά τον πιστεύω).Μακάρι να μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά χωρίς επισκληριδίους κτλ γιατί ειλικρινά σας μιλάω φοβάμαι πολύ αν θα ξαναμείνω έγκυος την διαδικασία του χειρουργείου και της επισκληριδίου.

Η θέα όμως των υγιεί παιδιών με κάνει να τα ξεχνάω όλα.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

πάντως μου φαίνεται οτι οι τελευταίες γενιές έχουμε γίνει πολύ καλομαθημένες.τόσα και τόσα χρόνια τόσες γυναίκες πως τα καταφέρνανε πια χωρίς όλα αυτά τα βοηθητικά μέσα...

Δεν είχαν άλλη επιλογή γι' αυτό το υπέμεναν και όχι επειδή ήταν σκληραγωγημένες. Είναι σαν να έχεις ημικρανίες σήμερα και να θες να σου περάσουν "φυσικά" χωρίς να παρέμβεις ;) επειδή οι παλιοί δεν είχαν παυσίπονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω κορίτσια γέννησα με καισαρική για τον λόγω που μου είπε ο γιατρός μου ότι λόγω ινομοιώματος δεν θα μπορούσε να περάσει το μωρό.Το δέχτηκα μιας που και σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα φριχτούς πόνους σε σημείο να μην μπορώ να περπατήσω.Να σημειώσω ότι έκανα ολική νάρκωση γιατι μου είπε ότι θα μου έβγαζε το ινομόιωμα.πριν 4 μήνες έκανα διακοπή λόγω προβλήματος που είχε το μωρό πάλι με ολική γιατι δεν είχα την ψυχολογική δυναμη αλλά αυτη την φορά μου είπε κιώλας ότι τα ινομοιώματα στην εγκυμοσύνη δεν τα πειράζουμε.Πόναγα όταν γέννησα τον γιό μου λόγω που δεν έκανα επισκλειρίδιο αλλά έλεγα δεν πειράζει.έχω κάνει 2 καισαρικές.Ήταν ένας χασάπης.ποιος μου εγγυάται ότι δεν μου έκανε ζημιά?και αν δεν μπορέσω να κάνω άλλο λόγω καισαρικής?

Οπότε μακάρι να γεννούσα φυσιολογικά γιατι τον ίδιο πόνο θα τραβούσα και δεν θα ήμουν και σφαγμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

φυσιολογικο τοκετο!!!!!αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα γιατι να μην ζησεις αυτη την εμπηρια...με μια επισκληριδιο ολα κυλουν ομαλα, ηρεμα και το ζεις !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική και όλα πήγαν καλά. Εχουν περάσει μονο 7 μήνες και η τομή μου σχεδόν έχει εξαφανιστεί...! Φυσικά αν δεν υπήρχε λόγος να γεννήσω έτσι θα προτημούσα την φυσιολογική γένα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καταρχήν έχω τρία παιδιά, έκανα αναγκαστικά καισαρική τομή στην πρώτη μου γέννα λόγω επιπλοκών, δεν ήταν εύκολο, ακολούθησε και δεύτερη καισαρική μετά από 3 χρόνια, δεν την κατάλαβα καθόλου, μετά από 8 χρόνια από την δεύτερη, έκανα και τρίτη, πρίν από 1 1/2 μήνα, τι να σας πω όμως, τόσο πόνο δεν είχα ξαναπεράσει....δεν με ηρεμούσαν ούτε τα παυσίπονα, αν γύριζα το χρόνο πίσω λοιπόν και αν είχα και επιλογή αυτή τη φορά, θα διάλεγα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ.

Όπως και να το κάνεις, η καισαρική είναι χειρουργείο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημεραααα

 

κι εγω γεννησα με καισαρικη πριν εναμιση μηνα περιπου. Βεβαια οχι απο επιλογη, αν μπορουσα να διαλεξω θα διαλεγα φυσιολογικο τοκετο !

 

Με την καισαρικη οι πρωτες 3 μερες ειναι δυσκολες. Μετα σιγα σιγα περναει ο πονος και μπορεις να κινεισαι πιο ανετα επειδη σου εχουν βγαλει τον καθετηρα και τον ορο που εχεις στην αρχη. Βεβαια μη φανταστεις οτι τις πρωτες 3 μερες δεν αντεχεται ο πονος. Το πιο δυσκολο ειναι να το παρεις αποφαση να σηκωθεις να περπατησεις, εκει ποναει αρκετα. Μετα καθε μερα ειναι και καλυτερα :)

 

Τα μειονεκτηματα της καισαρικης που εχω σκεφτει εγω μεχρι τωρα ειναι μακροχρονια.

1. Δεν μπορεις να κανεις οσες γενες θελεις (αυτο δε με απασχολει πολυ, μεχρι 2-3 παιδια που θελω εγω μπορω να κανω. Νομιζω πανω απο 4 δεν μπορεις)

 

2. Πρεπει για μια ζωη να προσεχεις να μη σηκωνεις βαρη επειδη μπορει να δημιουργηθει κηλη στην τομη σου και να εχεις προβληματα. Αυτο με ενοχλει γιατι ειχα μαθει να κουβαλαω πολλα πραγματα μονη μου, να μετακινω επιπλα στο σπιτι κτλ και τωρα νιωθω λιγακι αβολα να ζηταω συνεχεια απο τον αντρα μου να κανει αυτες τις δουλειες.

 

Αυτα ειναι που εχω σκεφτει εγω. Ο πονος τις πρωτες μερες περναει και δεν χρειαζεται να το σκεφτεσαι καν. Ειναι τοση η χαρα για τον ερχομο του μωρου που το ξεπερνας ευκολα :):)

 

Ελπιζω να βοηθησα κι εγω :)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα αλλα εγω ειμαι μια απο τις γυναικες που οταν θα ειναι να γεννησω θα επιλεξω καισαρικη με ολικη ναρκωση.Ο λογος ειναι καθαρα γιατι ξερω πολλες περιπτωσεις με προβληματα υγιειας λογω περιγεννητικων επιπλοκων! επισης ειμαι κατα της επισκληριδιου γιατι επισης μπορει 1/1000000000 να μεινω απο παραλυτη ως το πιο απλο να εχω προβληματα με την μεση μου για μια ζωη. Παλια δεν ηθελα καισαρικη αλλα τωρα πια ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα το επιλεξω!

Γλυκό μου κορίτσι, τα ποσοστά επιπλοκής από την ολική νάρκωση ξέρεις που κυμαίνονται? Ο κίνδυνος θρόμβωσης και πνευμονικής εμβολής ξέρεις πόσο μεγαλύτερος είναι στην καισαρική από ότι στον φυσιολογικό τοκετό?

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

κ εγω καισαρικη εκανα,δεν καταλαβα σχεδον καθολου πονο,πιο πολυ με τραβουσαν οι γαζες παρα τα ραματα.Γεννησα στις 4 το μεσημερι κ την αλλη μερα στις 7 το πρωι σηκωθηκα κανονικα,πονουσα ελαχιστα,το ιδιο βραδυ μου εβγαλαν τον ορο κ τον καθετηρα κ παυσιπονα στις 6 μερες που ημουν στην κλινικη πηρα μονο 2.Τωρα 2 εβδομαδες μετα ειμαι παρα πολυ καλα κ σε λιγες μερες ξεκιναω κανονικα την δουλεια.Στην αρχη πανικοβληθηκα οταν μου ειπε ο γιατρος οτι θα κανω καισαρικη γιατι φοβομουν το μετα,ευτυχως πηγαν ολα καλα.Πιστευω οτι καθε καισαρικη ειναι διαφορετικη κ καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα

Link to comment
Share on other sites

κ εγω με καισαρικη και επισκληριδιο γεννησα λογω υψηλου σακχαρου που ανεβασα το τελευταιο διμηνο δε πονεσα καθολου ουτε κατα τη διαρκεια ουτε μετα και συνηλθα γρηγορα.πιο πολυ πονεσα κατα την επισκληριδιο παρα μετα τη καισαρικη.τα ραμματα με τραβαγαν ελαχιστα το πρωτο μηνα κ μετα καθολου.ειχα σκεφτει απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου να γεννησω με καισαρικη γιατι θεωρουσα οτι δε θ αντεχα το πονο του φυσιολογικου τοκετου.ισως αν ειχα τη δυνατοτητα σε μια δευτερη εγκυμοσυνη να δοκιμαζα φυσιολογικο με επισκληριδιο αλλα μαλλον παλι καισαρικη θα επιλεξω οταν ερθει εκεινη η ωρα.

κ φυσικα ειναι δικαιωμα καθε γυναικας να επιλεγει οσο αυτο ειναι δυνατο οποιο τροπο θελει για να γεννησει.κ εννοειται οτι μ ενοχλει κ εμενα το ποσοστο των γιατρων που κανουν καισαρικες χωρις λογο η χωρις να το εχει ζητησει η γυναικα.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Oταν ετοιμαζόμουν να γεννήσω τον γιο μου είχαμε συμφωνήσει με τη γυναικολόγο μου οτι θα κάναμε μόνο αυτό που έπρεπε. Απο τις επισκέψεις μας ήξερα οτι το πιο πιθανό θα ήταν να γεννήσω φυσιολογικά, παρολα αυτά, της είχα πει οτι αν χρειαζόταν να μου το πάρει με καισαρική δε θα περίμενα ούτε να με ρωτήσει. Της έχω φυσικά απόλυτη εμπιστοσύνη.

 

Τελικά γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Την επισκληρίδο δεν την είχαμε προαποφασίσει γιατί λόγω ηπαρίνης δεν ήταν σίγουρο οτι θα είχε περάσει το απαραίτητο διάστημα αποχής για να μπορώ να κάνω με ασφάλεια επισκληρίδιο. Δε με ένοιαζε όμως τίποτα. Δε με ενδιέφερε ο τρόπος . Δε φοβόμουν ρε παιδί μου. Ολοι με έλεγαν αναίσθητη, και η πραγματικότητα ήταν οτι το μόνο που ήθελα ήταν να κρατήσω στα χέρια μου το παιδί μου και να είναι γερό.

 

Ευτυχώς όλα πηγαν τέλεια.

 

Αν με αξιώσει ο Θεός να αποκτήσω και άλλο παιδάκι, η πρώτη μου ευχή θα είναι και πάλι να αποκτήσω ένα υγειές μωρό και η δεύτερη να ζήσω ξανά την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

Γλυκό μου κορίτσι, τα ποσοστά επιπλοκής από την ολική νάρκωση ξέρεις σε τι ποσοστό κυμαίνονται? Ο κίνδυνος θρόμβωσης και πνευμονικής εμβολής ξέρεις πόσο μεγαλύτερος είναι στην καισαρική από ότι στον φυσιολογικό τοκετό?

 

Συμφωνώ απόλυτα με την Ντολη! Αννα, εφοσον εσύ θες να αποφασίσεις τον τρόπο που θα φέρεις στη ζωή το μωράκι σου, απλώς εύχομαι ο γιατρός σου να σου μεταφέρει αντικειμενικά τα υπερ και τα κατά της όποιας επιλογής σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με φυσιολογικό τοκετό χωρις επισκληρηδιο πριν 4 περιπου μηνες. Η εμπειρία ανεπαναληπτη και μακαρι να με αξιωσει ο Θεος να την ξαναζησω. Βεβαια είχα εύκολο και γρήγορο τοκετό (γέννησα σε 5 ωρες απο την ωρα που με πιασανε οι πονοι και πηγα στο μαιευτηριο και με σπασμενα νερα).

Θελω να πω οτι οι πονοι (από τη δική μου εμπειρια) ειναι ανεκτοί, αυτό που κουραζει ειναι η συχνοτητα των πονων αν αυτο το σταδιο του τοκετού διαρκεσει πολλες ωρες. Κυριως για κοπελες που πονανε στην περιοδό τους, θα ειναι ακομα πιο ευκολο. Γιατί ο πόνος αυτός ειναι. Εντονος πονος περιόδου. Εγώ που ποτέ δεν ποναγα, δεν θεωρω οτι οι πονοι της γέννας δεν αντεχονται.

Ειχα πει ομως στο γιατρό τα εξής: Θελω να γεννησω φυσιολογικά (το χωρίς επισκληρηδιο ήταν δική του επιλογή για ιατρικούς λογους). Δεν θελω να παμε για καισαρική για ψύλλου πήδημα. Αν ομως, εξαρχής φαίνεται ότι δεν προκειται να τα καταφερουμε φυσιολογικά (π.χ. ψηλά το παιδί, μεγαλο παιδί κλπ), να παμε κατευθειαν για καισαρική. Να μην ταλαιπωρούμαι και απο πόνους τόσες ώρες και στο τέλος να κανω καισαρική.

Ευτυχως ολα πηγαν τέλεια. Με τη βοήθεια της μαιας μου, που με συντόνιζε σε όλη τη διαρκεια του τοκετού και μου επαιρνε πραγματικα το μυαλο απο τους πονους.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ,ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ Η ΜΙΚΡΗ,ΠΟΝΟΥΣΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΠΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ,ΧΑΛΙΑ!!!!ΑΚΟΜΑ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ Η ΕΝΕΣΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΕ ΑΛΑΓΗ ΚΑΙΡΟΥ,15 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ...:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μπετυ μου

 

μηπως εχεις καποιο προβλημα με την μεση σου ή την πλατη σου ;; Η ενεση που μας κανουν ειναι λιγακι αδυνατο να σε ποναει τοσο καιρο μετα! Μια τσιμπια ειναι μονο.

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΣΚΕΨΗ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ. ΕΤΣΙ ΞΕΦΟΥΡΝΙΣΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ.

ΕΚΕΙΝΟΣ ΓΕΛΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ "ΘΑ ΓΕΝΝΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΛΑΣ". ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ( ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΕΙΟΣ). ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΛΘΑ ΑΜΕΣΩΣ. ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΜΕ ΟΡΟ, ΠΟΝΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΤΛ.

ΑΝ ΜΕ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΛΕΓΑ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΙΖΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 16Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Ο,ΤΙ ΑΠ'ΤΑ 2 ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...