Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Εξ αρχής σου εξήγησα πως "χρωματισα" τα λόγια σου για να σου απαντήσω σε συγκεκριμένες φράσεις σου, για κανέναν αλλο λόγο.

Όταν μίλησα για "χρώμα" δεν εννοούσα τα bold. Εννοούσα ότι διάβασες ουδέτερες λέξεις τις οποίες φόρτισες ("χρωμάτισες") σύμφωνα με τις δικές σου απόψεις ή αυτό που περίμενες να ακούσεις.

 

Ελα τωρα!!!!Τι ειναι γιατρος φαινομενο??

Αν δεν ειναι αυτο παραπληροφορηση τοτε ποιο ειναι??

Δεν χρειάζεται να είναι γιατρός φαινόμενο. Είναι πανεπιστημιακός γιατρός, έχει πρόσβαση σε έρευνες και δεν είναι τελείως απίστευτο να υποθέσουμε ότι ίσως να γνώριζε κάποια στοιχεία παραπάνω από τον μέσο γυναικολόγο.

 

Αν απλά έλεγε ψέματα για να πείσει τους ασθενείς του, αυτό δεν λέγεται "παραπληροφόρηση", λέγεται "λαμογιά". Τώρα αν εσύ θέλεις να του δώσεις το συγχωροχάρτι της παραπληροφόρησης, κανένα πρόβλημα. Πάντως εγώ όταν αναφέρομαι σε παραπληροφόρηση αποδίδω άλλα κίνητρα στον παραπληροφορητή, βλακεία, άγνοια, αφέλεια, υπέρμετρο ενθουσιασμό ίσως - σε γιατρό δεν ταιριάζει τίποτα από όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν χρειάζεται να είναι γιατρός φαινόμενο. Είναι πανεπιστημιακός γιατρός, έχει πρόσβαση σε έρευνες και δεν είναι τελείως απίστευτο να υποθέσουμε ότι ίσως να γνώριζε κάποια στοιχεία παραπάνω από τον μέσο γυναικολόγο.

 

Αν απλά έλεγε ψέματα για να πείσει τους ασθενείς του, αυτό δεν λέγεται "παραπληροφόρηση", λέγεται "λαμογιά". Τώρα αν εσύ θέλεις να του δώσεις το συγχωροχάρτι της παραπληροφόρησης, κανένα πρόβλημα. Πάντως εγώ όταν αναφέρομαι σε παραπληροφόρηση αποδίδω άλλα κίνητρα στον παραπληροφορητή, βλακεία, άγνοια, αφέλεια, υπέρμετρο ενθουσιασμό ίσως - σε γιατρό δεν ταιριάζει τίποτα από όλα αυτά.

 

Ελα τωρα βρε Little Monkey,ψυριζουμε τη μαιμου.....

Δηλαδη καποιος παραπληροφορει επειδη ειναι αφελης ή επειδη εχει υπερμετρο ενθουσιασμο?Αυτη ειναι η light εκδοχη της παραπληροφορησης.Δεν υπαρχουν ανθρωποι που δινουν "λαθος πληροφοριες" σκοπιμα?Σκοπος της παραπληροφορησης για καποιους ανθρωπους ειναι η λαμογια!Ειναι συναφη αυτα τα δυο!Οταν ενας γιατρος προσπαθει να σε πεισει πως: "γεννα με καισαρικη γιατι το παιδι σου θα βγει πιο εξυπνο",πραγματικα θα ημουν πολυ αφελης (για να μην πω καμια πιο βαρια λεξη...) για να πιστευω πως το κανει επειδη ειναι ο μοναδικος επιστημονας στην Ελλαδα που το γνωριζει!Με απλη λογικη να το σκεφτεις πως γινεται ενα παιδι να γινει πιο εξυπνο εαν γεννηθει με καισαρικη??Αλλαζει το DNA του την ωρα που σου κοβουν την μητρα??Και πως το εχει διαπιστωσει αυτο?Παρακολουθει ολα τα παιδια που εχει ξεγεννησει με καισαρικη μεχρι τα 7-8-10 τους χρονια και ειδε οτι διαπρεπουν στο σχολειο ας πουμε?Συγνωμη κιολας αλλα ειναι οτι πιο γελοιο εχω ακουσει!!

Link to comment
Share on other sites

:o

Ελα τωρα βρε Little Monkey,ψυριζουμε τη μαιμου.....

Δηλαδη καποιος παραπληροφορει επειδη ειναι αφελης ή επειδη εχει υπερμετρο ενθουσιασμο?Αυτη ειναι η light εκδοχη της παραπληροφορησης.Δεν υπαρχουν ανθρωποι που δινουν "λαθος πληροφοριες" σκοπιμα?Σκοπος της παραπληροφορησης για καποιους ανθρωπους ειναι η λαμογια!Ειναι συναφη αυτα τα δυο!Οταν ενας γιατρος προσπαθει να σε πεισει πως: "γεννα με καισαρικη γιατι το παιδι σου θα βγει πιο εξυπνο",πραγματικα θα ημουν πολυ αφελης (για να μην πω καμια πιο βαρια λεξη...) για να πιστευω πως το κανει επειδη ειναι ο μοναδικος επιστημονας στην Ελλαδα που το γνωριζει!Με απλη λογικη να το σκεφτεις πως γινεται ενα παιδι να γινει πιο εξυπνο εαν γεννηθει με καισαρικη??Αλλαζει το DNA του την ωρα που σου κοβουν την μητρα??Και πως το εχει διαπιστωσει αυτο?Παρακολουθει ολα τα παιδια που εχει ξεγεννησει με καισαρικη μεχρι τα 7-8-10 τους χρονια και ειδε οτι διαπρεπουν στο σχολειο ας πουμε?Συγνωμη κιολας αλλα ειναι οτι πιο γελοιο εχω ακουσει!![/quote

 

:D:D

 

Ωχ ωχ ετοιμασου για επίθεση τωρα απο τρία συγκεκριμένα άτομα τουλάχιστον....εγω παντως εχω ακούσει οτι βγαίνουν πιο ομορφα τα παιδια της καισαρικές γιατι δεν ταλαιπωρούνται κ εχουν αμύγδαλωτα ματια κ σαρκωδη χείλη...(συγνωμη το ξεφτιλησα)

Link to comment
Share on other sites

:o

:D:D

 

Ωχ ωχ ετοιμασου για επίθεση τωρα απο τρία συγκεκριμένα άτομα τουλάχιστον....εγω παντως εχω ακούσει οτι βγαίνουν πιο ομορφα τα παιδια της καισαρικές γιατι δεν ταλαιπωρούνται κ εχουν αμύγδαλωτα ματια κ σαρκωδη χείλη...(συγνωμη το ξεφτιλησα)

 

δεν σημαίνει ότι με καισαρική βγαίνουν Ατζελίνες και Μπραντ, αλλά επειδή δεν ταλαιπωρούνται (ώστε να μελανιάσουν, να πιεστεί μονόπαντα το κρανίο, να τα βγάλουν με εμβρυουλκό αν χρειαστεί, που αφήνει και αυτό τα σημάδια του) βγαίνουν "του κουτιού" που λέμε, οπότε την πρώτη τους μέρα είναι πιο εμφανίσιμα σε σχέση με νεογνά που μόλις βγήκαν μετά από έναν δύσκολο φτ.

Αυτό είναι αντικειμενικό και θα στο πει ακόμα και η πιο σκληροπυρηνική μαία.

Σε κάθε περίπτωση για την κάθε μανούλα το παιδάκι της είναι τύφλα να χει η Αντζελίνα και ο Μπραντ :-P:-P:-P (αμ πως?)

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο της Ελένης είναι απολύτως σωστό και λογικό.

Εγώ προσωπικά αδυνατώ να βρω 3 κοπέλες που θα έκαναν επίθεση σε αυτό, βάσει των όσων έχουν λεχθεί.

Cara, νομίζω ότι έχεις παρεξηγήσει κάποιες προθέσεις.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σχόλιο της Ελένης είναι απολύτως σωστό και λογικό.

Εγώ προσωπικά αδυνατώ να βρω 3 κοπέλες που θα έκαναν επίθεση σε αυτό, βάσει των όσων έχουν λεχθεί.

Cara, νομίζω ότι έχεις παρεξηγήσει κάποιες προθέσεις.

 

Α τελεια οποτε συμφωνούμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου το ξερω κ πλακα κανω. Απλα το εχω ακούσει κ μάλιστα σαν πολυ σοβαρή δικαιολογία για επιλογή τοκετού. Βεβαια αναλόγως κ το ατομο που υποστηρίζει τις επιλογές του βάση τέτοιων δεδομένων... Ακούμε πολλα καθημερινά, καποια ίσως μας κανουν κ γελάμε :)

Link to comment
Share on other sites

Σκοπος της παραπληροφορησης για καποιους ανθρωπους ειναι η λαμογια!Ειναι συναφη αυτα τα δυο!

Βρε παιδιά για να καταλάβω, πού ακριβώς διαφωνείτε με την Little Monkey?

 

Αφού κι αυτή είπε ή ο γιατρός είναι γνώστης ή λαμόγιο.

 

Τώρα σχετικά με το γιατρό που έλεγε ότι τα παιδιά που έχουν γεννηθεί με καισαρική είναι πιο έξυπνα, δύο περιπτώσεις υπάρχουν:

 

1. είναι πολύ ψαγμένος και ξέρει κάτι που δεν το ξέρει ακόμα ο πολύς κόσμος

2. είναι λαμόγιο

 

Εσείς λέτε όχι, είναι παραπληροφορητής!!!!

 

Δεν συμφωνείτε με τη λέξη λαμόγιο, θέλετε να χρησιμοποιείστε τη λέξη παραπληροφόρηση. Δεκτόν.

 

Μετά όμως λέτε, σκοπός της παραπληροφόρησης είναι η λαμογιά. Άρα ο γιατρός είναι λαμόγιο. Άρα συμφωνείτε. Το λέτε κιόλας, είναι συναφείς οι όροι.

 

Ε αφού συμφωνείτε γιατί δεν το λέτε να τελειώνουμε; Έχει γίνει πολύ κουραστικό όλο αυτό. Έπρεπε να πεις θλίψη και όχι πικρία, έπρεπε να πεις παραπληροφόρηση και όχι λαμογιά. Τι άλλο θα μας ενοχλήσει σε λίγο;

 

Την κουβέντα καλό είναι να την κάνουμε για να ανταλλάξουμε απόψεις. Άμα την κάνουμε απλά για να τσιγκλάμε η μία την άλλη, δεν έχει νόημα.

 

Ωχ ωχ ετοιμασου για επίθεση τωρα απο τρία συγκεκριμένα άτομα τουλάχιστον....εγω παντως εχω ακούσει οτι βγαίνουν πιο ομορφα τα παιδια της καισαρικές γιατι δεν ταλαιπωρούνται κ εχουν αμύγδαλωτα ματια κ σαρκωδη χείλη...(συγνωμη το ξεφτιλησα)

Ναι, το ξεφτίλησες και δεν είναι καν αστείο αυτό που είπες. Όσο για το "ετοιμάσου για επίθεση", πραγματικά ήθελα να ξέρω, εδώ μέσα μπαίνουμε για να τσακωθούμε; Δηλαδή αυτό είναι το κίνητρό μας; Πάω να πω κάτι περίεργο ή προσβλητικό ή παράλογο με σκοπό να κεντρίσω κάποιον άλλο για να τσακωθούμε να γίνεται ντόρος; Πραγματικά απορώ καμιά φορά με αυτά που διαβάζω! Ούτε σε προαύλιο νηπιαγωγείου τέτοιες συμπεριφορές!

 

Μου θυμίζει τότε που στήναμε τα στρατιωτάκια μας ο ένας απέναντι στον άλλο και ετοιμαζόμαστε για την επίθεση που θα μας έκανε ο αντίπαλος. Αλλά τότε βρε παιδιά είμασταν 5 χρονών... Μεγαλώσαμε τώρα, μεγαλώνουμε παιδιά, δεν μπορεί να φερόμαστε το ίδιο!

 

Όσο για το πώς βγαίνουν τα παιδιά από τον τοκετό, όταν λένε οι υποστηρικτές του φ.τ. ότι τα παιδιά που γεννιούνται με φ.τ. βγαίνουν πιο έξυπνα, αυτό δεν το αντικρούει κανείς. Τους φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό. Ενώ αν τολμήσει κάποιος να πει ότι αυτό συμβαίνει με τα παιδιά της καισαρικής (που δεν ξέρουμε αν το είπε κιόλας, γιατί υποτίθεται ότι το είπε στο σύζυγο, που το ανέφερε στην ετοιμόγεννη σύζυγο, που το είπε σε ένα φόρουμ... δηλαδή φέξε μου και γλίστησα) πέφτουμε όλοι να φάμε τον επιστήμονα και να τον ονομάσουμε παραπληροφορητή και λαμόγιο. Ωραία πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μηπως, λεω μηπως :!: ξεφυγαμε απο το θεμα μας???

Αν καποιος θελει να συμμετασχει και να πει απλα τη γνωμη του, με την τροπη που εχει παρει η συζητηση δεν του το επιτρεπουμε...ειδικα σε ενα θεμα που ειναι απολυτως ξεκαθαρο "τι θα επιλεγατε?, καισαρικη η φυσιολογικο τοκετο?". Ο σκοπος ενος δημοσιου φορουμ ειναι η συζητηση γυρω απο το συγκεκριμενο θεμα, ολα τα υπολοιπα απλα ειναι περιττα...ιδιως οταν επαναλαμβανονται...!!!

Καλο ειναι να λεμε τη γνωμη μας, να επιχειρηματολογουμε ο καθενας απο τη δικη του οπτικη γωνια και οχι να μενουμε εγκλωβισμενοι μεσα σε ενα φαυλο κυκλο..., αυτο δεν βοηθαει κανεναν, ποσο μαλλον τις γυναικες που ακομα δεν εχουν εμπειρια τοκετου και ψαχνονται για να ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΟΥΝ..., απο ενα φορουμ που τους παρεχει δικαιως αυτη τη δυνατοτητα χαρη στις εμπειριες ολων μας...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει πολύ κουραστικό όλο αυτό. Έπρεπε να πεις θλίψη και όχι πικρία, έπρεπε να πεις παραπληροφόρηση και όχι λαμογιά. Τι άλλο θα μας ενοχλήσει σε λίγο;

 

Όχι, το πρόβλημα δεν είναι ότι είπες πικρία και όχι θλίψη.

 

Το πρόβλημα είναι ότι - όπως έχω ήδη γράψει δύο φορές, κι εσύ δύο φορές έχεις κάνει quote μόνο το δεύτερο μέρος του κειμένου μου - εγραψες ότι:

α) οι υπέρμαχοι του φτ έχουν βάλει σκοπό να κάνουν τις άλλες να νιώθουν άσχημα για τις επιλογές τους και,

β) από αυτές, οι χειρότερες είναι εκείνες που ήθελαν φτ και δεν τα κατάφεραν.

 

Αυτό βγαίνει για μένα από το μήνυμά σου.

 

Δεν θα ήθελα να συνεχισουμε την αντιπαράθεση, αλλά μη δουλευόμαστε κιόλας ότι κόλλησα σε μια λέξη...Στην τελική, πες ότι ναι ρε παιδιά αυτή είναι η άποψή μου, ακόμα κι αν δε μας αρέσει θα τη σεβαστούμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά για να καταλάβω, πού ακριβώς διαφωνείτε με την Little Monkey?

 

Αφού κι αυτή είπε ή ο γιατρός είναι γνώστης ή λαμόγιο.

 

 

 

Εσείς λέτε όχι, είναι παραπληροφορητής!!!!

 

Δεν συμφωνείτε με τη λέξη λαμόγιο, θέλετε να χρησιμοποιείστε τη λέξη παραπληροφόρηση. Δεκτόν.

 

Μετά όμως λέτε, σκοπός της παραπληροφόρησης είναι η λαμογιά. Άρα ο γιατρός είναι λαμόγιο. Άρα συμφωνείτε. Το λέτε κιόλας, είναι συναφείς οι όροι.

 

Ε αφού συμφωνείτε γιατί δεν το λέτε να τελειώνουμε; Έχει γίνει πολύ κουραστικό όλο αυτό. Έπρεπε να πεις θλίψη και όχι πικρία, έπρεπε να πεις παραπληροφόρηση και όχι λαμογιά. Τι άλλο θα μας ενοχλήσει σε λίγο;

 

Την κουβέντα καλό είναι να την κάνουμε για να ανταλλάξουμε απόψεις. Άμα την κάνουμε απλά για να τσιγκλάμε η μία την άλλη, δεν έχει νόημα.

 

 

Ναι, το ξεφτίλησες και δεν είναι καν αστείο αυτό που είπες. Όσο για το "ετοιμάσου για επίθεση", πραγματικά ήθελα να ξέρω, εδώ μέσα μπαίνουμε για να τσακωθούμε; Δηλαδή αυτό είναι το κίνητρό μας; Πάω να πω κάτι περίεργο ή προσβλητικό ή παράλογο με σκοπό να κεντρίσω κάποιον άλλο για να τσακωθούμε να γίνεται ντόρος; Πραγματικά απορώ καμιά φορά με αυτά που διαβάζω! Ούτε σε προαύλιο νηπιαγωγείου τέτοιες συμπεριφορές!

 

Μου θυμίζει τότε που στήναμε τα στρατιωτάκια μας ο ένας απέναντι στον άλλο και ετοιμαζόμαστε για την επίθεση που θα μας έκανε ο αντίπαλος. Αλλά τότε βρε παιδιά είμασταν 5 χρονών... Μεγαλώσαμε τώρα, μεγαλώνουμε παιδιά, δεν μπορεί να φερόμαστε το ίδιο!

 

Όσο για το πώς βγαίνουν τα παιδιά από τον τοκετό, όταν λένε οι υποστηρικτές του φ.τ. ότι τα παιδιά που γεννιούνται με φ.τ. βγαίνουν πιο έξυπνα, αυτό δεν το αντικρούει κανείς. Τους φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό. Ενώ αν τολμήσει κάποιος να πει ότι αυτό συμβαίνει με τα παιδιά της καισαρικής (που δεν ξέρουμε αν το είπε κιόλας, γιατί υποτίθεται ότι το είπε στο σύζυγο, που το ανέφερε στην ετοιμόγεννη σύζυγο, που το είπε σε ένα φόρουμ... δηλαδή φέξε μου και γλίστησα) πέφτουμε όλοι να φάμε τον επιστήμονα και να τον ονομάσουμε παραπληροφορητή και λαμόγιο. Ωραία πράγματα.

 

 

Πραγματικα με τρομαζεις!!! Τι θελεις αλλο βρε κοπελα μου;; Γιατι δεν άπαντας στο μην σου ΕΣΥ;;;; Ρωτά τα παραπάνω στον εαυτό σου κ κουλαρε θα περάσει, βαθιές ανάσες παρε.. Δεν εχω κατι αλλο να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μηπως, λεω μηπως :!: ξεφυγαμε απο το θεμα μας???

Αν καποιος θελει να συμμετασχει και να πει απλα τη γνωμη του, με την τροπη που εχει παρει η συζητηση δεν του το επιτρεπουμε...ειδικα σε ενα θεμα που ειναι απολυτως ξεκαθαρο "τι θα επιλεγατε?, καισαρικη η φυσιολογικο τοκετο?". Ο σκοπος ενος δημοσιου φορουμ ειναι η συζητηση γυρω απο το συγκεκριμενο θεμα, ολα τα υπολοιπα απλα ειναι περιττα...ιδιως οταν επαναλαμβανονται...!!!

Καλο ειναι να λεμε τη γνωμη μας, να επιχειρηματολογουμε ο καθενας απο τη δικη του οπτικη γωνια και οχι να μενουμε εγκλωβισμενοι μεσα σε ενα φαυλο κυκλο..., αυτο δεν βοηθαει κανεναν, ποσο μαλλον τις γυναικες που ακομα δεν εχουν εμπειρια τοκετου και ψαχνονται για να ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΟΥΝ..., απο ενα φορουμ που τους παρεχει δικαιως αυτη τη δυνατοτητα χαρη στις εμπειριες ολων μας...!!!

 

Ακριβως ετσι κοριτσι μου κ εχεις απόλυτο δικιο απλα υο θέμα ειναι εκφράσεις την γνώμη σου κ πέφτουν κάποιοι να σου κουνησουν το δάκτυλο. Εγω εξέφρασα την γνώμη μου λιγο πιο εκκεντρικά θα ελεγα οτι δεν δέχομαι την ερώτηση της επιλογής τοκετού. Ειναι καθαρά δική μου θέση κ θεωρώ οτι δεν πρεπει να τίθεται τετοιο ερώτημα. Μπορει να ειμαι λαθος αλλα ριναι η γνώμη μου!!!!! Δεν έθιξα κανέναν!!!τωρα τι πρόβλημα μπορει να εχουν καποια άτομα εδω μεσα δεν ξερω κ δεν ενδιαφέρει κιόλας. Πρόκειται μαλλον για ενα θέμα που μας φέρνει σε σύγκρουση απο την αρχή του θέματος. Άγω θα προτεινα στην καθε κοπελα που θα ήθελε να μαύρο πληροφορίες για το θέμα να ρωτήσει τον γιατρο που εμπιστεύεται κ που θα την βλέπει σαν άνθρωπο κ μετα σαν ασθενή.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπος της παραπληροφορησης για καποιους ανθρωπους ειναι η λαμογια!

ΣΥΜΦΩΝΩ. Το έχω ήδη πει. Ίσως δεν έγινα κατανοητή.

 

Με απλη λογικη να το σκεφτεις πως γινεται ενα παιδι να γινει πιο εξυπνο εαν γεννηθει με καισαρικη??Αλλαζει το DNA του την ωρα που σου κοβουν την μητρα??Και πως το εχει διαπιστωσει αυτο?Παρακολουθει ολα τα παιδια που εχει ξεγεννησει με καισαρικη μεχρι τα 7-8-10 τους χρονια και ειδε οτι διαπρεπουν στο σχολειο ας πουμε?Συγνωμη κιολας αλλα ειναι οτι πιο γελοιο εχω ακουσει!!

Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο (και απίθανο) ο τρόπος γέννησης να επηρεάζει τη νοημοσύνη. Δεν ξέρω γιατί το συζητάς μαζί μου, και μάλιστα σε τόσο έντονο ύφος λες και υποστήριξα το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δοκιμάσει το φυσιολογικό τοκετό στην πρώτη γέννα, θα επέλεγα πάλι φυσιολογικό και στη δεύτερη. Δεν είμαι όμως δογματική, αν υπάρξει πραγματικό και όχι πλασματικό πρόβλημα και χρειαστώ καισαρική, θα το κάνω. Από εκεί και πέρα, επειδή διάβασα πολλά απ'αυτά που εκθέσατε, κρατάω μόνο αυτό που ενδιαφέρει εμένα: την υγεία μωρού και μάνας!

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Fanoula82, έχοντας και εγώ μια φυσιολογική γέννα. Όταν όμως τίθεται θέμα υγείας παιδιού ή μητέρας θα κάνω ότι πει ο γιατρός. ( Δεν είμαι γιατρός γι' αυτό και δεν πρόκειται να αμφισβητήσω αυτό που θα πει )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

εξαιρετικός.αξίζει να το παρακολουθήσετε!

 

Εξαιρετικό βιντεο, το ανέβασα πριν μια εβδομαδα περιπου κ εγω. Πολυ σωστός γιατρός , μακαρι να τα "λέγανε" ολοι ετσι!!

Link to comment
Share on other sites

δεν σημαίνει ότι με καισαρική βγαίνουν Ατζελίνες και Μπραντ, αλλά επειδή δεν ταλαιπωρούνται (ώστε να μελανιάσουν, να πιεστεί μονόπαντα το κρανίο, να τα βγάλουν με εμβρυουλκό αν χρειαστεί, που αφήνει και αυτό τα σημάδια του) βγαίνουν "του κουτιού" που λέμε, οπότε την πρώτη τους μέρα είναι πιο εμφανίσιμα σε σχέση με νεογνά που μόλις βγήκαν μετά από έναν δύσκολο φτ.

Αυτό είναι αντικειμενικό και θα στο πει ακόμα και η πιο σκληροπυρηνική μαία.

Σε κάθε περίπτωση για την κάθε μανούλα το παιδάκι της είναι τύφλα να χει η Αντζελίνα και ο Μπραντ :-P:-P:-P (αμ πως?)

 

Με την πίεση που δέχονται τα βρέφη κατά τον φυσιολογικό τοκετό ενεργοποιούνται αυτόματα όλες οι λειτουργίες των ζωτικών οργάνων φυσιολογικά. Δεν κινδυνεύουν επειδή βγήκαν μπλε και με κεφαλάκι παραμορφωμένο και τυλιγμένο τον ομφάλιο λώρο. Όταν ο λώρος τυλίγεται γύρω από το λαιμό του παιδιού, δεν πνίγεται γιατί δεν αναπνέει μέχρι να βγει από την κοιλιά της μαμάς.αν έχει γίνει κόμπος είναι θέμα γιατί δεν τρέφεται καίτεέν παίρνει οξυγόνο σωστά.άρα η "ταλαιπωρία" είναι αναγκαία στην περίπτωση του φυσιολογικού. Όπως λέει και ο γιατρός στο βίντεο είναι πιο πιθανό ένα βρέφος που γεννήθηκε με καισαρική να παρουσιάσει αναπνευστική ανεπάρκεια από ένα βρέφος που γεννήθηκε με τοκετό.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ να διαβάζω και για κάποια έρευνα, έστω κι αν δεν επισυναφθούν επαρκή στοιχεία (τα βρίσκω και μόνη μου αν το θέμα με ενδιαφέρει), παρά μόνο απλές γνώμες και γούστα.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοώ, είναι πως, αν κάποιος μπει να διαβάσει στο συγκεκριμένο θέμα, αυτό που θα εισπράξει, είναι ένα ατελείωτο πικάρισμα μεταξύ κάποιον μελών, το οποίο επιτρέπει να χάνοντε και οι απόψεις κάποιον άλλων μελών που δεν είχαν αυτή την πρόθεση, αλλά χάνοντε μέσα στον καταιγισμό των αλληλοκατηγοριών.

Αυτό εννούσα όταν είπα ότι κάψατε το θέμα.

Οι απόψεις όλων των ανθρώπων είναι κάτι παραπάνω από σημαντικές και σεβαστές.

...'Ομως, ok ... Δεν έχω την απαίτηση να γίνω κατανοητή από όλες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο γιατρός στο βίντεο είναι πιο πιθανό ένα βρέφος που γεννήθηκε με καισαρική να παρουσιάσει αναπνευστική ανεπάρκεια από ένα βρέφος που γεννήθηκε με τοκετό.

Το θέμα είναι ότι από μόνη της η φράση αυτή δεν λέει τίποτα. Μπορείς να τη δεχτείς επειδή δέχεσαι αυτόν που τη λέει ως αυθεντία (και άρα ξέρει καλύτερα) μπορείς όμως και να αμφισβητήσεις την πρακτική της σημασία.

 

Ας πούμε ότι είναι σωστό ότι ένα βρέφος που γεννήθηκε με καισαρική έχει περισσότερες πιθανότητες να παρουσιάσει αναπνευστική ανεπάρκεια από ένα βρέφος που γεννήθηκε με φυσιολογικό τοκετό. Η εύλογη ερώτηση είναι πόσο περισσότερες πιθανότητες; Αν οι πιθανότητες για αναπνευστική ανεπάρκεια είναι 0,5% αν γεννήσεις με φυσιολογικό τοκετό και 1% αν γεννήσεις με καισαρική, τότε η διαφορά (αν είναι υπαρκτή) μπορεί να θεωρηθεί και αμελητέα. Σε δεύτερη φάση πρέπει να δεις ακριβώς πώς έχουν γίνει οι σχετικές έρευνες, με τι αριθμό συμμετεχόντων, με ποια στατιστικά κριτήρια κλπ γιατί η στατιστική λέει ότι όσο μικρότερη είναι διαφορά τόσο πιο πιθανό είναι να μην ισχύει, δηλαδή να οφείλεται σε στατιστικό λάθος.

 

Αν βέβαια η διαφορά είναι 0,5% με 25% τότε σαφώς πρέπει να τη λάβουμε υπ' όψιν σε συνδιασμό με το τις πιθανές παρενέργειες.

 

Το ίδιο ισχύει για κάθε τι που συζητάμε. Χωρίς στοιχεία, χωρίς νούμερα, και χωρίς γνώσεις στατιστικής, είναι πιθανό αυτό που έχουμε στο μυαλό μας, η εντύπωση που σχηματίζουμε από αυτά που διαβάζουμε, να είναι πλασματική, όσο καλά ενημερωμένες κι αν πιστεύουμε ότι είμαστε.

 

Δηλαδή βασικά μην περιμένετε να βγάλουμε άκρη εδώ μέσα για το τι όντως ισχύει και τι είναι παραπληροφόρηση (ηθελημένη ή αθέλητη) από την πλευρά των γιατρών και όχι μόνο. Γνώμες λέμε και κουβέντα κάνουμε, τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...