Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρουσία του μπαμπά στο δωμάτιο των ωδίνων - στο τοκετό


Recommended Posts

Απλα και ωραια ,χωρις τον Πανουλη μου διπλα μου και τις 2 φορες δεν θα τα καταφερνα το ιδιο καλα , εκεινος μου εδεινε δυναμη και κουραγιο και με εκανε να φοβαμαι λιγοτερο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν και του ειχαν πει να μην μπει και ειχε πιστει οτι δεν θα αντεξει...και τις 21 ωρες τοκετου ηταν διπλα μου εκτος απο μια ωριτσα που μου εκαναν πισκληριδιο και κοιμηθηκα και πηγε το αστερι μου να φαει!!!! Κι εγω πιτσευω πως αν δεν ηταν εκεινος δεν θα ειχα καταφερει αν διατηρησω το χιουμορ μου και την ψυχραιμια μου!!!! Τα δακρυα του οταν αντικρισαμε την κορη μας ειναι ανεκτιμητη αναμνηση!!!! Δεν ειδε τιποτα ηταν απο πισω μου αλλα μου κρατουσε το κεφαλι και μου εδινε δυναμη!!!!

Να τους πιασετε απο το αυτι και να τους συρετε μεσα μαζι σας εστω και αν σας βρησκονται σε ημιλιποθυμη κατασταση και με τα βιας παιρνουν τα ποδια τους!!! Θα σας ευγνωμονουν μετα

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηταν παρων απο την αρχη ως το τελος και στις 2 μας κορες και πιστευω οτι αν δεν ηταν εκει μαζι μου δεν θα το "ξεχνουσα" ποτε!!!!!!!!

Τον ευχαριστω, αν και το εκανε επειδη το ηθελε απο μονος του...ποτε δεν το ζητησα,ομως το θεωρουσα δεδομενο...;)

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο αντρούλης μου δεν μπορεί να δει ούτε σύριγγα. Του έρχεται το στομάχι στο στόμα! Ε, λοιπόν από την πρώτη στιγμή, είπε ότι θα είναι μέσα και ήρθε.

Βέβαια, μπόρεσε γιατί γέννησα σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Εδώ δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Ο άντρας απαγορεύεται δια ροπάλου να προσεγγίσει τις αίθουσες τοκετών στα δημόσια νοσοκομεία και μάλιστα για να σε δεχτούν τους πας πρώτα το πιστοποιητικό γάμου σου!!! Αν δεν είσαι παντρεμένη δεν σε δέχονται και δεν δίνουν πιστοποιητικό γέννησης στο παιδί. Η ποινή ξεκινάει από χρηματικό πρόστιμο και πάει μέχρι και φυλάκιση, για ανύπαντρες μητέρες!!!

Τέλως πάντων, εμείς δεν είχαμε τέτοια γιατί διαλέξαμε ιδιωτικό και γιατί είμασταν και παντρεμένοι.

Από την αρχή ήταν ψυχραιμότατος, βοήθησε απίστευτα, με ηρεμούσε και με βοηθούσε και στα αγγλικά, γιατί εγώ εκείνη την ώρα ήμουν χαμένη στη μετάφραση!!

Είδε τον μπέμπη μας να έρχεται στη ζωή και υποστηρίζει ότι ήταν μια από τις ωραιότερες εμπειρίες της ζωής του, από τις πιο δυνατές, δεν μετάνιωσε καθόλου και συνιστά ανεπιφύλακτα σε όποιον τον ρωτάει να μπει μέσα!!

Εννοείται ότι έχει πιάσει στασίδι και για το δεύτερο. Μέχρι και που με ξεγεννάει, αν χρειαστεί....

Μετά τον τοκετό, ξανάρχισε να φοβάται τις σύριγγες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε εγω ουτε ο αντρας μου θελαμε να ειναι μεσα..με τιποτα..

τελικα αν δεν τον ειχα διπλα μου τοσες πολλες ωρες που εκανα να γεννησω νομιζω οτι δεν θα αντεχα με τιποτα!!βεβαια ωρες ωρες δεν τον εβλεπα να ειναι και πολυ καλα αλλα τελικα αντεξε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εμείς έχουμε συμφωνήσει ότι είναι καλύτερα να περιμένει έξω, θα έχω όλο το άγχος με τον τοκετό δεν μπορώ να σκέφτομαι και αυτόν εκείνη την στιγμή. Άσε που η σχέση του με γιατρούς, νοσοκομεία κτλ είναι τόσο κακή που όσο λιγότερο ανακατευτεί τόσο το καλύτερο.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο αντρας μου ηταν απο την αρχη μεχρι το τελος μαζι μου και του αρεσε παρα πολυ η εμπειρια!το θεμα ειναι οτι δεν μου κρατουσε το χερι να με βοηθησει,αλλα ηταν διπλα στον γιατρο ετοιμος να βοηθησει,να πιασει το μωρο!δεν παλευεται!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο αντρας μου ηταν απτην αρχη ως το τελος και στα δυο παιδια(γεννησα στο μητερα)

εγω ειχα τις ενστασεις μου γιατι οι παλιες ελεγαν πως δεν ειναι καλο θεαμα για τον αντρα σου και δε θα σε θελει μετα κτλ

η γιατρος με διαβεβαιωσε οτι δεν θα δει τιποτε που δεν πρεπει ,στην ουσια εκεινη με επεισε εγω ημουν ανενδοτη

στον πρωτο τοκετο βεβαια εγιναν προς στο τελος λιγο βιαστικα και τελικα ειδε πολλα που δεν επρεπε να δει ...

στο δευτερο αν δεν ηταν εκεινος θα ειχα μεινει ...ειχα εξασθενησει και ετρεμα με κρατουσε και ηρεμουσα

δεν μετανιωσαμε ποτε γιαυτο ηταν μια εμπειρια που επρεπε να τη ζησουμε μαζι!

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

Koritsia kalispera, ego prin apo 4 evdomades genisa, sto Iaso sigekrimena, sto 2o paidi, me kaisariki kai auti tin fora afisan ton andra mou mesa. Ithele kai ton ithela kai ego mazi mou dioti einai ligo tromaktiki i oloi embiria!!! Sto proto pou katelixe se kaisariki, itan mazi mou se oloi tin diarkeia ton texniton ponon klp alla eipan oxi stin parousia tou stin kaisariki. Sto deftero, epidi itan pasxa kai isixa, kai 3 to proi, ton afisan na bei mazi mou kai itan katapliktika!! Eniotha toso pio xalari kai pio xaroumeni pou eixa enan anthropo diko mou mazi mou. Kai autos xarike. Ego fovomoun min me dei me allo mati meta apo ola auta, alla antithetos, vlepontas ti travixa, exei pio poli ektimisi gia mena kai thavmasmo :-)!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα, ειναι η πρωτη φορα που γραφουμε σε αυτο το φορουμ και ετσι καλως σας βρηκαμε , απο τη μερια μας. Στο θεμα μας λοιπον...

Ειμαστε και οι δυο επαγγελματιες υγειας και η επιλογη μας για διαφορους λογους ειναι δημοσιο μαιευτηριο. Παρα την ενασχοληση μας και την εξοικιωση μας με θεματα και παραστασεις ο γιατρος ειναι κατηγορηματικος στο να μην ειναι και οι δυο γονεις στην αιθουσα! Γνωριζει καποιος αν μπορουμε να βρουμε κατωχυρωμενα καπου το δικαιωμα του πατερα να ειναι παρον στη γεννα του παιδιου του; Ειδικα δε αν δεν υπαρχει και θεμα ασφαλειας της μητερας η του μωρου;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Εμένα ο αντρούλης μου δεν μπορεί να δει ούτε σύριγγα. Του έρχεται το στομάχι στο στόμα! Ε, λοιπόν από την πρώτη στιγμή, είπε ότι θα είναι μέσα και ήρθε.

Βέβαια, μπόρεσε γιατί γέννησα σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Εδώ δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Ο άντρας απαγορεύεται δια ροπάλου να προσεγγίσει τις αίθουσες τοκετών στα δημόσια νοσοκομεία και μάλιστα για να σε δεχτούν τους πας πρώτα το πιστοποιητικό γάμου σου!!! Αν δεν είσαι παντρεμένη δεν σε δέχονται και δεν δίνουν πιστοποιητικό γέννησης στο παιδί. Η ποινή ξεκινάει από χρηματικό πρόστιμο και πάει μέχρι και φυλάκιση, για ανύπαντρες μητέρες!!!

Τέλως πάντων, εμείς δεν είχαμε τέτοια γιατί διαλέξαμε ιδιωτικό και γιατί είμασταν και παντρεμένοι.

Από την αρχή ήταν ψυχραιμότατος, βοήθησε απίστευτα, με ηρεμούσε και με βοηθούσε και στα αγγλικά, γιατί εγώ εκείνη την ώρα ήμουν χαμένη στη μετάφραση!!

Είδε τον μπέμπη μας να έρχεται στη ζωή και υποστηρίζει ότι ήταν μια από τις ωραιότερες εμπειρίες της ζωής του, από τις πιο δυνατές, δεν μετάνιωσε καθόλου και συνιστά ανεπιφύλακτα σε όποιον τον ρωτάει να μπει μέσα!!

Εννοείται ότι έχει πιάσει στασίδι και για το δεύτερο. Μέχρι και που με ξεγεννάει, αν χρειαστεί....

Μετά τον τοκετό, ξανάρχισε να φοβάται τις σύριγγες....

απο που εισαι απο το πακισταν σιγα μην κρεμασουν και λιθοβολισουν τις ανυπαντρες μητερες

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φανταζομαι οτι στο ελενα δεν υπαρχει περιπτωση να αφησουν τον συντροφο να μπει μεσα,ε?

 

 

Στο Έλενα , αφηνουν τον σύντροφο να ειναι παρον στον τοκετό. παρακολουθεί πρώτα τα μαθήματα που γίνονται για να είναι έτοιμος και μετα επιτρεπεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμείς γεννήσαμε στο Ιασώ, ο άντρας μου ήταν μαζί μου σε όλη τη διάρκεια των ωδινών (περίπου 15 ώρες.....!) - ευτυχώς γιατί μόνη μου δεν νομίζω ότι θα είχα αντέξει τόσες ώρες. Οταν ήρθε η ώρα να με πάνε στην αίθουσα τοκετού (το τελευταίο μισάωρο δηλαδή) ο γιατρός του είπε ότι καλύτερα θα είναι να μην μπει μέσα εκτός αν το θέλουμε οπωσδήποτε. Εμείς δεν είχαμε κανένα τέτοιο κόλλημα - αντιθέτως νομίζω ότι αν είχε μείνει την τελευταία αυτή στιγμή, με τις εξωθήσεις τα ζόρια και όλα τα συναφή, θα είχα αγχωθεί περισσότερο - οπότε βγήκε και όλα μια χαρά.

Ισως βέβαια να επιλέξαμε αυτό επειδή τυχαίνει ο γιατρός μου να είναι πολύ καλός μας φίλος, κι έτσι ξέραμε κι οι δύο ότι υπάρχει ένας δικός μας άνθρωπος μαζί. Και είναι αλήθεια ότι κι εγώ έτσι ένιωθα μεγάλη άνεση και ασφάλεια. Αν ήταν οποιοσδήποτε άλλος γιατρός, μπορεί να θέλαμε να μείνει κι ο μπαμπάς μαζί μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλισπερα και απο μενα εγω γεννησα λητω ο ανδρας μου ηταν απο την αρχη μεχρι το τελος και γεννησα φυγιολογικα και το τραβηξε και με καμερα και ηταν μεγαλο στηριγμα του μιλαγα με κραταγε οποτε με πιανανε οι πονοι κλτ δεν το συζητω αν το αντεχει ο αντρας να μπει μεσα ανεπιφυλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μας!

Πριν δυόμιση βδομάδες στο Λητώ, ζήσαμε τις πιο δυνατές στιγμές της ζωής μας. Ο άντρας μου ήταν μαζί μου στις ωδίνες (3,5 ώρες περίπου, ήμουν γρήγορη), και αλλά και το τελευταίο δεκάλεπτο στο χειρουργειο (και κει ήμουν γρήγορη, χεχε). Ενώ λιποθυμάει σε μια εξέταση αίματος, σε όλη αυτή τη διαδικασία ήταν απίστευτα δυνατός και γλυκός, και έβγαλε και μερικες συγκλονιστικές φωτογραφίες που θα τις κοιτάω και θα κλαίω μια ζωή...

 

Να τονίσω ότι όλο το προσωπικό στο Λητώ παρότρυναν εξ αρχής το μπαμπά ναναι μαζί εάν φυσικά πιστεύει ότι μπορεί. Η μαία μου και ο γιατρός μου, ναναι καλά και οι δυο, βοήθησαν πολύ στην ανεβασμένη ψυχολογία όλων μας!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Στο νοσοκομείο Αλεξάνδρα δεν αφήνουν τους συζύγους να μπαίνουν στις αίθουσες τοκετού/καισαρικής. Αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ δεν τους αφήνουν. Για ποιο λόγο δεν τους αφήνουν; Είμαστε στον 21ον αιώνα και τίποτε δεν έχει αλλάξει στο Αλεξάνδρα.

 

Στις αναπτυγμένες χώρες συχνά αφήνουν τους πατεράδες/συζύγους να παρακολουθήσουν μια διαδικασία τοκετού ή καισαρικής.

 

Τι πρέπει να κάνουμε για να αλλάξουμε την πολιτική του Αλεξάνδρα; Αν συλλέξουμε τα ερωτηματολόγια των ασθενών που συμφωνούν στην παρουσία του μπαμπά/συζύγου, μπορούμε να τα δείξουμε στο προσωπικό διοίκησης του Αλεξάνδρα ελπίζοντας να αλλάξουμε τη γνώμη τους; Νομίζετε ότι αυτό είναι εφικτό;

Τι νομίζετε;

eNortjKzUjI0MjM2M1KyBlwwFXoC0Q,,32.pnga%3E
Link to comment
Share on other sites

Sto μητερα παντως αφησαν τον αντρα μου να μπει.Τον γιατρο μου ρωτησα κ ειπε οκ αλλ πιστευω ειναι θεμα νοσοκομειου πρωτα, αν αφηνουν η οχι.

ΛΙΑ δεν ξερω αν θα κανει τιποτα αυτο που λες αλλα αν δεν δοκιμασετε εστω δεν θα μαθετε!καλο μου ακουγετε!

Link to comment
Share on other sites

honey γεια επειδη διαβασα οτι γεννησες προσφατα στο λητω , μπορεις να μου πεις ποσα δωσατε στο δωματιο?

 

Αλό!

Εδωσα για τρίκλινο με φυσιολογικό τοκετό 2200.

Ολα μαζί, με την ηλίθια χρέωση για βλαστοκύτταρα, επισκληρίδιο, εξετάσεις μωρού κλπ κλπ.

Επαιξε βέβαια και κάποια έκπτωση από το γιατρό γιατί στον τιμοκατάλογο άλλα έλεγε.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως αν και γεννησαμε στο ΛΗΤΩ, δεν τον αφησαν, επειδη εκανα καισαρικη. Το καλο ειναι οτι τον αφησαν μεχρι να μπω στο χειρουργειο, μια και η επισκληριδιος μου εκανε δυνατους σπασμους κι ευτυχως τον ειχα διπλα μου... Ομως μου κακοφανηκε που δεν τον αφησαν και μετα, ωστε να δει μαζι μου για πρωτη φορα το μωρακι μας....αντ αυτου, την ειδα μονη μου και μετα δεν ημουν και μπροστα να δω το υφος του οταν του την εδειξαν.... πραγματικα με στεναχωρησε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο ¨Μητέρα¨. Ο γιατρός μου μου το είχε αναφέρει από την πρώτη επίσκεψη ότι μπορούσε να βρίσκεται στον τοκετό και ο άντρας μου. Εμείς δεν το είχαμε πολυσκεφτεί... Τον ζήτησα όταν ήμουν στην αίθουσα οδυνών πριν όμως μπει είχε συνεννοηθεί με το γιατρό ότι θα παρέμενε ως το τέλος, πράγμα που εγώ δεν ήξερα. Μπαίνοντας στην αίθουσα τοκετού σοκαρίστηκα όταν είδα τον άντρα μου να έρχεται μαζί μας. Ανησυχούσα πολύ μήπως πάθει τίποτα και τον μαζεύουν από το πάτωμα, αλλά όλα πήγαν καλά. Όταν γεννήθηκε το μωράκι μας το είδε αμέσως και είχα και παρέα όση ώρα με έραβαν.

eNortjK1UjI2NLYwUrIGXDASmQKd38.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...