Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-επιδομα καισαρικης


melina_m

Recommended Posts

Της γέννας το επίδομα σχετικά σύντομα νομίζω το πήρα σε 2 μήνες, δεν θυμάμαι ακριβώς.Της καισαρικής άργησε ειδικά την δεύτερη φορά έφτασε το παιδί 9 μηνών για να το πάρω.

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 326
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χριστίνιο:):):)Προέκυψε σήμερα η καισαρική και είμαι κάπως χαμένη οπότε καταλαβαίνεις..Θα μπορέσει να είναι ο άνδρας μου μέσα άραγε?Ή μπα?Υπάρχουν δαχτυλικά αποτυπώματα??Και γιατί δεν σου τα δίνουν χωρίς να τα ζητήσεις??Ελπίζω να το θυμηθώ..Θα έχω θέμα λες με την καισαρική αν ζητήσω και rooming in?Ή με τον θηλασμό θα έχω θέμα?

 

Μανούλα23 από το ολότελα...

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Της γέννας το επίδομα σχετικά σύντομα νομίζω το πήρα σε 2 μήνες, δεν θυμάμαι ακριβώς.Της καισαρικής άργησε ειδικά την δεύτερη φορά έφτασε το παιδί 9 μηνών για να το πάρω.

 

στο ικα κορυδαλλου παντος που ανηκει και το ονειρακι πληρωνουν καθε 1 και 15 αναλογα με το ποτε εκανες την αιτηση....δηλαδη δεν καθυστερουν καθολου...για τι επιδομα καισαρικης επειδη το ρεα ανηκει την καλλιθεα(εκει κανεις την αιτηση και μετα παει στο δικο σου ικα) δεν εχει ελεγκτη και καθυστερει πολυ....εγω εκανα την αιτηση μεσα ιουλιου και σημερα μου ειπαν απο τι ικα μου οτι ηρθαν τα χαρτια μου.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνιο άρα θα πρέπει να πάει ο άνδρας μου στο ΙΚΑ καλλιθέας ε?Πρέπει λες να του κάνω και δεύτερη εξουσιοδότηση?Του έχω κάνει ήδη μία για το επίδομα τοκετού και λοχείας..θα του την κρατήσουν?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Είδες ταλαιπωρία όπου πέσεις τελικά, αν έχουν ελεγκτή αν δεν έχουν και πάει λέγοντας.Εδώ περίμενα 1 χρόνο τα λεφτά της αποζημίωσης(350 ευρω από τα 3.500 που πλήρωσα) από το ικα για το μωρό μας που νοσηλεύτηκε στο παίδων μητέρα.Αφού έλεγα πάει χάσανε τα χαρτιά και καήκαμε!

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστίνιο:):):)Προέκυψε σήμερα η καισαρική και είμαι κάπως χαμένη οπότε καταλαβαίνεις..Θα μπορέσει να είναι ο άνδρας μου μέσα άραγε?Ή μπα?Υπάρχουν δαχτυλικά αποτυπώματα??Και γιατί δεν σου τα δίνουν χωρίς να τα ζητήσεις??Ελπίζω να το θυμηθώ..Θα έχω θέμα λες με την καισαρική αν ζητήσω και rooming in?Ή με τον θηλασμό θα έχω θέμα?

 

Μανούλα23 από το ολότελα...

 

ο αντρας σου οχι ,δεν μπαινει στο χειρουργειο....περνουν αποτυπωμα του δεικτη σου και απο το πατουσακι του μωρου(εγω οταν ημουν στην ανανηψη, απορουσα γιατι το δαχτυλο μου ηταν μαυρο.....αφου βγηκε το μωρο, λιποθυμησα και δεν θυμομουν τιποτα...ακομα δεν θυμαμαι δηλαδη:D:D).εγω χειρουργηθηκα μεσημερι και το βραδυ δεν ζητησα απο κανεναν να μεινει μαζι μου(αυτο εξαρταται απο τις αντοχες σου και την ψυχολογια σου βεβαια), το μωρο το ειχα διπλα μου...ζοριστηκα βεβαια να σηκωθω να το παρω αγκαλια(εβαζα κοντρα στο κατω μερος του κρεβατιου με τα ποδια μου)αλλα μετα δεν τον αφησα απο πανω μου οποτε μετα ολα καλα...δε νομιζω να αντιμετωπισεις καποιο προβλημα....ολα καλα θα σου πανε.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνιο άρα θα πρέπει να πάει ο άνδρας μου στο ΙΚΑ καλλιθέας ε?Πρέπει λες να του κάνω και δεύτερη εξουσιοδότηση?Του έχω κάνει ήδη μία για το επίδομα τοκετού και λοχείας..θα του την κρατήσουν?

 

θα παει στο ικα καλλιθεας οσο πιο γρηγορα μπορει για να τρεχει στο μεταξυ η αιτηση σου...να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι αν του ειχα κανει εξουσιοδοτηση γι'αυτο....παντως τωρα που δεν δινουν τα χρηματα στο χερι αλλα μπαινουν σε λογαριασμο δεν ξερω κατα ποσο ειναι απαραιτητη η εξουσιοδοτηση

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγα για το επιδομα κυοφορίας μου είχανε πει οτι δεν χρειάζεται εξουσιοδότηση αλλά μετά τους τηλεφώνησα και μου είπανε πως χρειάζεται.Δεν βγάζεις άκρη..Οπότε πήγα και έκανα μία για να βρίσκεται..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Οneiraki να σου ζήσει το μπεμπέ σου!:P

Εγώ θα μπω μεθαύριο για καισαρική...

Δικαιούμαστε κάποιο επίδομα όσες κάνουμε καισαρική?

Μπορεί παρακαλώ κάποια κοπέλα να μου πει τι ποσό είναι αυτο και τι δικαιολογητικά χρειάζονται?

Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν γεννήσεις σε δημόσιο δεν δικαιούσαι κάτι..Γνωρίζει κάποια κοπέλα όμως αν για ιδιωτική κλινική πρέπει να εγγράψεις το μωρό στο βιβλιάριο του ΙΚΑ για να πάρεις όλο το ποσό της καισαρικής και της μονάδας ή δεν έχει σημασία?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περασα χθεσ απο επιτροπη στο ικα για το επιδομα καισαρικης και ειμαι εξαλλη μεχρι σημερα!!!μπαινω και με ρωτησαν μονο τι θελω και μετα μου εδειξαν ενα χαρτι που ελεγε οτι απαλλασομαι απο το να ζητησω λεφτα απο το ικα και κατι τέτοια!!!!Εγω δεν το υπέγραψα αυτο το χαρτί ειχε την υπογραφη του αντρα μου(το εγγραφο ηταν της κλινικης)!!!

Το πιο περίεργο ειναι οτι εγω δεν το ειχα δει αυτο το χαρτι ξανα:shock::shock::shock:!!!!!!!!!!

Δεν θυμαμαι να το εδωσα εγώ...πρωτη φορα το έβλεπα!!

Ισως να ηταν μαζι με το τιμολογιο???Πισω απο αυτο????

Εσεις ειχατε τετοιο χαρτι απο την κλινικη που γεννησατε??

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites

περασα χθεσ απο επιτροπη στο ικα για το επιδομα καισαρικης και ειμαι εξαλλη μεχρι σημερα!!!μπαινω και με ρωτησαν μονο τι θελω και μετα μου εδειξαν ενα χαρτι που ελεγε οτι απαλλασομαι απο το να ζητησω λεφτα απο το ικα και κατι τέτοια!!!!Εγω δεν το υπέγραψα αυτο το χαρτί ειχε την υπογραφη του αντρα μου(το εγγραφο ηταν της κλινικης)!!!

Το πιο περίεργο ειναι οτι εγω δεν το ειχα δει αυτο το χαρτι ξανα:shock::shock::shock:!!!!!!!!!!

Δεν θυμαμαι να το εδωσα εγώ...πρωτη φορα το έβλεπα!!

Ισως να ηταν μαζι με το τιμολογιο???Πισω απο αυτο????

Εσεις ειχατε τετοιο χαρτι απο την κλινικη που γεννησατε??

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

περασα χθεσ απο επιτροπη στο ικα για το επιδομα καισαρικης και ειμαι εξαλλη μεχρι σημερα!!!μπαινω και με ρωτησαν μονο τι θελω και μετα μου εδειξαν ενα χαρτι που ελεγε οτι απαλλασομαι απο το να ζητησω λεφτα απο το ικα και κατι τέτοια!!!!Εγω δεν το υπέγραψα αυτο το χαρτί ειχε την υπογραφη του αντρα μου(το εγγραφο ηταν της κλινικης)!!!

Το πιο περίεργο ειναι οτι εγω δεν το ειχα δει αυτο το χαρτι ξανα:shock::shock::shock:!!!!!!!!!!

Δεν θυμαμαι να το εδωσα εγώ...πρωτη φορα το έβλεπα!!

Ισως να ηταν μαζι με το τιμολογιο???Πισω απο αυτο????

Εσεις ειχατε τετοιο χαρτι απο την κλινικη που γεννησατε??

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ?????????????????????????

Anthi24 πήρες τηλέφωνο στην κλινική να ρωτήσεις τι έγγραφο είναι αυτο?

1019079kc28jf2qog.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΓΩ ΠΕΙΡΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ 15-11 ΠΟΣΟ??????325 ΕΥΡΩ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΜΗΝΕΣ ΕΛΕΟΣ.......ΜΩΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΕΚΑΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΩΡΑ ??? ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ..ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΙΠΑ ΕΧΩ ΥΠΟΜΟΝΗ..Κ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΕΣΑΣ...ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ..ΑΑΑΑΑ ΕΙΧΑΝ ΧΡΕΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΑ ΜΕΧΡΙ Κ 10 ΕΥΡΩ ΕΞΟΔΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ....

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΓΩ ΠΕΙΡΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ 15-11 ΠΟΣΟ??????325 ΕΥΡΩ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΜΗΝΕΣ ΕΛΕΟΣ.......ΜΩΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΕΚΑΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΩΡΑ ??? ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ..ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΙΠΑ ΕΧΩ ΥΠΟΜΟΝΗ..Κ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΕΣΑΣ...ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ..ΑΑΑΑΑ ΕΙΧΑΝ ΧΡΕΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΑ ΜΕΧΡΙ Κ 10 ΕΥΡΩ ΕΞΟΔΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ....

 

Εμένα δηλαδή που το Ρέα μου βγήκε 2500 το οικονομικό τρίκλινο σιγά μην τα πάρω όλα ακόμη και με την ένσταση..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δηλαδή που το Ρέα μου βγήκε 2500 το οικονομικό τρίκλινο σιγά μην τα πάρω όλα ακόμη και με την ένσταση..[/QUO

ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΡΕΑ ΚΟΣΤΙΣΕ 5,000ΕΥΡΩ ....ΦΑΝΤΑΣΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΡΕΑ ΚΟΣΤΙΣΕ 5,000ΕΥΡΩ ....ΦΑΝΤΑΣΟΥ...

 

Ασχολίαστο καλή μου..Δεν πρόκειται να τα πάρουμε,δεν το νομίζω!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ασχολίαστο καλή μου..Δεν πρόκειται να τα πάρουμε,δεν το νομίζω!

ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑ ΤΑ 2,500 ΠΙΣΩ..ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ? ΑΡΓΗΣΑ..ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑ..2100 Η ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ Κ 325 ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 2,500..

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑ ΤΑ 2,500 ΠΙΣΩ..ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ? ΑΡΓΗΣΑ..ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑ..2100 Η ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ Κ 325 ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 2,500..

 

Έκανες ένσταση?Εγώ θα πάω την άλλη βδομάδα να κάνω τα χαρτιά..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

για σας κοριτσια.ξερει καποια τωρα που θα πληρωσουμε για καισαρικη και στα δημοσια νοσοκομεια αν περνουμε κατι απο το ικα:?:

στο έλενα βενιζέλου 23/9 δεν πλήρωσα καθόλου για την καισαρική. πληρώνεται απευθείας από το ΙΚΑ οπότε δεν παίρνεις το επίδομα. Αν δεν κάνω λάθος ισχύει για όλα τα δημόσια.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανες ένσταση?Εγώ θα πάω την άλλη βδομάδα να κάνω τα χαρτιά..

ΕΚΑΝΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ 325 ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΕ ΕΝΑ 6 ΜΗΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ...ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΓΩ..ΕΧΩ ΥΠΟΜΟΝΗ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...