Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ


mata

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 475
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν λέει στο χαρτί ότι δεν πρέπει να το παίρνει κάποιος κατά τη διάρκεια κύησης ή θηλασμού!!!!Αν θέλεις ρώτα και στο φαρμακείο, αλλά εμένα μου είχαν πεί ότι είναι εντελώς ακίνδυνα!! :wink:

Και στις αντενδείξεις δεν γράφει τίποτα! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και τι δεν έχουν μέσα αυτά τα καλλυντικά!

ημερ/νία: 10-09-2008 Espresso News

Μέγεθος γραμμάτων:

 

Πενταπεπτίδια, ΒΗΑ, ρετινόλη - συστατικά με άκρως επιστημονικό όνομα, που χαρίζουν επιπρόσθετο κύρος στα καλλυντικά που χρησιμοποιούμε. Ελάχιστοι από εμάς γνωρίζουμε ωστόσο τι είναι το καθένα από αυτά, αλλά και κατά πόσο μπορεί πράγματι να συμβάλει στη διατήρηση ή τη βελτίωση της εξωτερικής μας εμφάνισης.

 

Αλφα υδροξύ οξύ (ΑΗΑ): Πρόκειται για μια ισχυρή απολεπιστική ουσία. Σε αντίθεση με τα scrub που χρησιμοποιούν κόκκους ζάχαρης, κουκουτσιών και διάφορων άλλων σκληρών σωματιδίων για να απομακρύνουν με φυσικό τρόπο τα νεκρά κύτταρα της επιδερμίδας, το ΑΗΑ διασπά την ουσία που συγκρατεί τα κύτταρα της επιδερμίδας ενωμένα. Κάτι τέτοιο επιτρέπει τη βαθύτερη απολέπιση του δέρματος αφού αφαιρεί μερικές στιβάδες κυττάρων του. Το ΑΗΑ που χρησιμοποιείται στα καλλυντικά προέρχεται συνήθως από οξέα φρούτων.

 

Αντιοξειδωτικά: Για να κατανοήσουμε καλύτερα τη δράση των αντιοξειδωτικών είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τι είναι οι ελεύθερες ρίζες. Πρόκειται για ουσίες που παράγονται φυσικά από τον οργανισμό κι επιταχύνουν τη γήρανση του δέρματος. Υπό προϋποθέσεις, οι ελεύτερες ρίζες κάνουν καλό στην υγεία μας αφού απελευθερώνονται από το ανοσοποιητικό σύστημα για την καταπολέμηση των βακτηριδίων και των ασθενειών, όμως σε μεγάλες ποσότητες και σε συνδυασμό με τη μόλυνση του περιβάλλοντος ή το κάπνισμα αναγκάζουν τα κατεστραμμένα κύτταρα να επιτεθούν στα υγιή. Σε αυτό το σημείο, ξεκινά η δράση των αντιοξειδωτικών συστατικών που αποτελούν φυσική άμυνα ενάντια στη μόλυνση και τις βλαβερές ουσίες της φύσης. Σημαντική αντιοξειδωτική δράση έχει η βιταμίνη Ε, τα καροτενοειδή, τα φλαβονοειδή, το άλφα λιποϊκό οξύ και το συνένζυμο Q10.

 

Φερουλικό οξύ: Ισχυρό αντιοξειδωτικό που ενισχύει την αποτελεσματικότητα άλλων αντιοξειδωτικών ουσιών. Επιπλέον, βελτιώνει την αξιοπιστία των αντηλιακών προλαμβάνοντας ρυτίδες και κηλίδες.

 

Πεπτίδια: Πρόκειται για μια οργανική ένωση που αποτελείται από δύο ή περισσότερα αμινοξέα. Τα πεπτίδια είναι υπεύθυνα για την παραγωγή κολλαγόνου και την ανανέωση των κυττάρων καθώς λειτουργούν ως αγγελιοφόροι ανάμεσα στην επιδερμίδα και τη δερμίδα.

 

Υαλουρονικό οξύ: Βρίσκεται σε αφθονία στο νεανικό δέρμα και είναι υπεύθυνο για να το διατηρεί σφριγηλό. Μαζί με το κολλαγόνο και την ελαστίνη, το υαλουρονικό οξύ συγκρατεί το νερό σαν σφουγγάρι απορροφώντας πάνω από 1.000 φορές το βάρος του για να γεμίσει τα κενά γύρω από τα κύτταρα. Με το πέρασμα του χρόνου, την περιβαλλοντική μόλυνση και τις ακτίνες UV, τα κύτταρα της επιδερμίδας χάνουν την ικανότητα παραγωγής υαλουρονικού οξέος, με αποτέλεσμα το δέρμα να χάνει τη σφριγηλότητά του.

 

Υγραντικές ουσίες: Είναι παράγοντες που συγκρατούν την υγρασία του δέρματος και το διατηρούν καλά υδατωμένο. Η γλυκερίνη, η λεκιθίνη και το ceramide είναι οι πιο κοινές υγραντικές ουσίες που συναντάμε στα καλλυντικά.

 

Ω3-6: Τα βασικά λιπαρά οξέα ψ-3 και ω-6 συμβάλλουν στη διατήρηση της υγείας του δέρματος, των νυχιών και των μαλλιών. Πλούσια σε φυσικά λιπίδια, περιέχουν υψηλά επίπεδα λιπαρών οξέων που βοηθούν στην καταπολέμηση των φλεγμονών και την ενδυνάμωση των κυτταρικών μεμβρανών του δέρματος για την καλύτερη αντίστασή τους στις ελεύθερες ρίζες.

 

Βήτα υδροξύ οξύ (ΒΗΑ): Εχει πιο ήπια απολεπιστική δράση από το ΑΗΑ και χρησιμοποιείται συχνά για το βαθύτερο καθαρισμό της επιδερμίδας. Σε αντίθεση με το άλφα υδροξύ οξύ, το ΒΗΑ διεισδύσει βαθιά στους πόρους και καταπολεμά την πηγή των σπυριών. Το σαλικυλικό οξύ είναι το πλέον διαδεδομένο ΒΗΑ στο χώρο της κοσμετολογίας, επειδή, μεταξύ άλλων, έχει αντιμικροβιακή και αντιφλεγμονώδη δράση, στοιχεία που το κάνουν πιο αποτελεσματικό στην καταπολέμηση της ακμής.

 

Ρετινόλη: Ως γνήσια μορφή βιταμίνης Α, η ρετινόλη ενισχύει την παραγωγή κολλαγόνου κι επιταχύνει την κυτταρική ανανέωση. Εκτός από τις περιπτώσεις ακμής, η ρετινόλη ενδείκνυται για τη μείωση των λεπτών γραμμών, των ρυτίδων και των καφέ κηλίδων. Κοινές παρενέργειες της ρετινόλης είναι ο ερεθισμός και η ευαισθησία στον ήλιο, γι’ αυτό η χρήση της πρέπει να παρακολουθείται από ειδικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημαντική αντιοξειδωτική δράση έχει η βιταμίνη Ε, τα καροτενοειδή, τα φλαβονοειδή, το άλφα λιποϊκό οξύ και το συνένζυμο Q10.

 

Ελενα σ'ευχαριστούμε για τα σημαντικά που μας έγραψες!!!

 

Κρατάω αυτό με την βιταμίνη Ε, ώς επιβεβαίωση τελικά για την σημαντική της δράση. Εγώ πάντως, (τί να πώ μπορεί και να μου φαίνεται), είδα σημαντική βελτίωση στο πρόσωπο και δεν βγάζω σπυράκια όπως πρίν!!Παίρνω τουλάχιστον 2-3 καψούλες καθημερινά. Λιγότερο συχνά τις αλοίφω το βράδυ στο πρόσωπο. :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α... κι εγώ mata! αν και έδωσα υπόσχεση στον εαυτό μου να πασαλείυομαι κάθε βράδυ από μία... μπορεί να μην την τηρώ... αλλά είμαι σε καλό δρόμο! τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα... το κάνω!

Επίσης, κάνω που και που αυτό με τις ασπιρίνες και το γιαούρτι! πολύ το γουστάρω!! ότι μένει το κάνω πίλινγκ στα χέρια!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Σκέφτομαι να πάρω και τον βασιλικό πολτό ... αλλά έτσι αμελής που είμαι... φοβάμαι στο τέλος μη μουχλιάσει!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να το πάρεις Χρυσαλίδα μου και τον βασιλικό πολτό!!!Εμένα νομίζω πως μου πρόσθεσε ενέργεια!! :D:D

Όσο για τα άλλα γιατροσόφια μπράβο σε βλέπω επιμελή!!!Συνέχισε έτσι!!! :wink:

Εγώ έχω καιρό να κάνω το πήλινγκ με την ασπιρίνη! :roll: Εχει κανέναν μήνα να το κάνω!!!Πρέπει να μεριμνήσω!!! :wink::D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Με αφορμή τα κρυώματα που μας έχουν περικυκλώσει τώρα που άρχισε να κρυώνει ο καιρός, να σας πώ αυτό που με έχει βοηθήσει εμένα. Φέτος ευτυχώς δεν χρειάστηκε να το εφαρμόσω ακόμα!!!Ευτυχώς φτου φτου! :lol::lol::lol:

Τρίψιμο με propoline (είναι σαν το vicks), αλλά και vicks. Μετά κουκούλωμα καλό, όχι τριγύρισμα στο σπίτι για δουλειές και διάφορα, γιατί το σώμα είναι ζεστό, και μέχρι το πρωί το κρύωμα μπορεί να έχει υποχωρήσει. Οπότε προτιμήστε την επάλειψη, βραδινές ώρες πρίν τον ύπνο. Η παιδίατρος, μου το σύστηνε και για τον μικρό όταν ήταν κρυωμένος.

Όταν προκειται για μας, είναι και μια καλή ευκαιρία να μας κάνει και μασαζάκι ο αντρούλης μας. :wink::wink: ...αλλά μετά προσοχή :!::!::!::!: Κουκούλωμα είπαμε!!!!Μην σας έρθουν ορέξεις για άλλα!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ο βασιλικός πολτός είναι πολύ καλός και έχει αποτελέσματα όμως προσοχή στην δοσολογία μόνο μια σταλίτσα όχι παραπάνω γιατί σε πίανει υπερένταση και ο οργανισμός τρελένεται.

Για ακόμη περισότερη τόνωση δοκιμάστε βασιλικό πολτό μαζί με σίδηρο βοηθά ειδικά τις γυναίκες (ενα παρα πολύ καλό σιδηρο φυτικό είναι απο τα φαρμακεία και λέγεται FLORADIX και κοστίζει το μπουκάλι γύρο στα 18 ευρώ είναι σε υγρή μορφή , εχει ωραία γεύση και δεν πειράζει καθόλου το στομαχι.)

Βοηθά πολυ όσες έχουν χαμηλό αιματοκρίτη και αναιμία σιδηροπενική.

Τον συνδιασμό μου τον εχουν πει σε φαρμακείο και τα αποτελέσματα είναι σουπερ!!!!!!

Μια κουταλιτσα σιδηρό με μια δοση βασιλικού πολτού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι πωλούνται μόνο μέσω αντιπροσώπων. Εμένα μια φίλη μου έκανε "δώρο" την επίδειξη γιατί θεωρεί κι αυτή ότι δεν επιτρέπεται να είμαι τόσο άσχετη με το άθλημα, οι κρέμες στα ντουλάπια μου έχουν μεγαλύτερη ηλικία απ'τα παιδιά σας και προκαλώ όποια θέλει να παραβγούμε!!!Ωραία η επίδειξη δε λέω, αλλά τελικά πολύ κακώς παρασύρθηκα και αγόρασα. Γιατί αν δεν ασχολείσαι με το κολύμπι και πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων να σου χτίσουνε πάλι δε θα ασχολείσαι.

Τέλος πάντων, είναι πανάκριβα. Περιμένω τώρα να μάθω και γιατί είναι μάπα (που δεν αμφιβάλω καθόλου να πω την αλήθεια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε όμορφες καλησπέρα και από μενα!Παρασκευή Παρασκευή!!!!! :lol::lol:

 

Διάβασα όοοοολές τις σελίδες και έκανα και τα σκονάκια μου! :wink:

Να σας ρωτήσω αν ξέρετε? Το αριστερό μου μάγουλο εδώ και λίγο καιρό(ή μήπως προυπήρχε και δεν το είχα δει :? ) το δέρμα κάνει κάτι σαν κουκίδες σαν να είναι ξηρό?...και το 2ο φαίνονται λίγο "χαραγμένοι" να το πω..?οι κύκλοι όχι μαύροι όμως απλώς σχηματίζονται..μωρέ τί λέω μεσημεριάτικα??πώς λέγονται αυτά τα συμπτώματα?τί να κάνω?

ασπιρινοθεραπεία? εν τω μεταξύ παρατηρώ ότι όοοοποτε είναι να βαφτώ λίγο παραπάνω, πχ. να βάλω μεικ απ ενώ δεν βάζω πολύ δεν δείχνει λείο το δέρμα μου..ενώ δεν παστώνομαι και σχετικά το κατέχω το αντικείμενο. :roll: τί να φταίει? δεν θέλω να φαίνομαι σαν σοβάς με πόδια!

Εγώ αυτό που βάζω πάντα και είναι τρομερό είναι άργιλος, μετά το πρόσωπο λάμπει! Κρέμα ματιών βάζετε? μία φαρμακοποιός είπε στην φίλη μου να μην βάζουμε γιατί χειροτερεύει την κατάσταση με τον καιρό! :shock: φοβήθηκα και εγώ η έρμη και την έχω και κάθεται..

Από ότι καταλάβατε και έγώ που με διαβάζω τώρα, είμαι ένα ερείπιον!! :shock:

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πωλούνται μόνο μέσω αντιπροσώπων. Εμένα μια φίλη μου έκανε "δώρο" την επίδειξη γιατί θεωρεί κι αυτή ότι δεν επιτρέπεται να είμαι τόσο άσχετη με το άθλημα, οι κρέμες στα ντουλάπια μου έχουν μεγαλύτερη ηλικία απ'τα παιδιά σας και προκαλώ όποια θέλει να παραβγούμε!!!Ωραία η επίδειξη δε λέω, αλλά τελικά πολύ κακώς παρασύρθηκα και αγόρασα. Γιατί αν δεν ασχολείσαι με το κολύμπι και πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων να σου χτίσουνε πάλι δε θα ασχολείσαι.

Τέλος πάντων, είναι πανάκριβα. Περιμένω τώρα να μάθω και γιατί είναι μάπα (που δεν αμφιβάλω καθόλου να πω την αλήθεια)

 

Γιατί Εκάβη μου είναι μάπα??? Μα όταν πληρώνεις μια κρέμα τύπου Nivea όσο θα πλήρωνες μια τύπου La Prairie.... δεν ειναι μάπα??? Εγώ τουλάχιστον δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη από το προϊόν που αγόρασα σε σχέση ποιότητας - τιμής. Ασε που μου 'σπασε να μη πω τι η "αισθητικός" τους να μου ξανακάνει καθαρισμό και να ξαναγοράσω!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φοβάμαι κι εγώ ότι πρώτον είναι μάπα και, το χειρότερο, ότι θα μου με πρήξουνε.Ήδη ήταν τεράσια εκχώρηση οι δύο ώρες που στέρησα απ'το παιδί μου για την κοτσάνα... πάντως εμένα το γαλάκτωμα μου φαίνεται καλό (καλά, βέβαια, είμαι όντως άσχετη :lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

ναι γλυκιά μου καλό ειναι! δε σου είπα ότι θα βγάλεις κόκκινα μεγάλα σπυριά που θα τρέχουνε αηδιαστικό πρασινωπό υγρό! :lol::lol::lol: απλά ... την ίδια ποιότητα την αγοράζεις απο τον Χόντο στο 1/10 της τιμής των natrice... (εγώ να δεις πώς μουτζωνόμουν κάθε πρωί στον καθρέφτη όταν τα πήρα... με μούτζες την έβαζα κάθε πρωί την κρέμα ημέρας...)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Amarilys,

αυτο που περιγραφεις στο προσωπο σου ακουγονται σαν στιγματα.Υποθετω οτι αυτο κανει σχετικα αναγλυφη την επιδερμιδα και εχεις θεμα με το μεικ απ.Θα προτεινα να κανεις ενα βαθυ καθαρισμο με ατμο.

Στην συνεχεια για να διατηρησεις αποτελεσματα,κανεις πηλινγκ 2 φορες την εβδομαδα και 1 φορα μασκα αργιλου (οπου κανεις).

Επισης να μου πεις τι μεικ απ χρησιμοποιεις και σε τι μορφη;

Σε οτι αφορα τα ματια:Απαραδεκτη η μη χρηση κρεμας ματιων.

Το δερμα κατω απο τα ματια προηγειτε 10 χρονια το δερμα του προσωπου,οποτε καταλαβαινεις.

Θελεις και ενα tip για σακουλες και μαυρους κυκλους; :cool:

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι γλυκιά μου καλό ειναι! δε σου είπα ότι θα βγάλεις κόκκινα μεγάλα σπυριά που θα τρέχουνε αηδιαστικό πρασινωπό υγρό! :lol::lol::lol: απλά ... την ίδια ποιότητα την αγοράζεις απο τον Χόντο στο 1/10 της τιμής των natrice... (εγώ να δεις πώς μουτζωνόμουν κάθε πρωί στον καθρέφτη όταν τα πήρα... με μούτζες την έβαζα κάθε πρωί την κρέμα ημέρας...)

 

Ναι, η μούτζα φοριέται πολύ σε μας πλέον :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...