Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπερματικά υγρά - Μπορώ να μείνω έγκυος;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ενημέρωσε τη κοπέλα σου για το φόρουμ και αν θέλει να γραφτεί και να ρωτάει η ίδια ότι θέλει(σώμα της είναι εξάλλου)

Επίσης να πάει στο γυναικολόγο είναι σημαντικό και δεν έχει κανένα λόγο να ντρέπεται

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ δεν θα δείξει τίποτα.

Και να γονιμοποίησες με τα προσπερματικά υγρά ένα ωάριο(πριν δύο μέρες) βρίσκεται ακόμα μέσα στις σάλπιγγες της.Τεχνικά δεν είναι έγκυος.Θα πρέπει να περάσουν από 6-10 μέρες όπως σου είπα για να εμφυτευθεί το ωάριο και να θεωρηθεί έγκυος.Και τα τεστ τόσο γρήγορα δεν δείχνουν.Και εξετάσεις αίματος να κάνει δεν θα φανεί τίποτα.

Επιμένω να πάει στο γυναικολόγο.Δεν έχει να φοβηθεί τίποτα,να ντραπεί τίποτα και ο γυναικολόγος λογικά πέρα από εξετάσεις αίματος,κάποιο υπερηχογράφημα και το ιστορικό του κύκλου της δεν θα τις κάνει.Μπορεί να έχει κάτι παθολογικό(χτύπα ξύλο) και να χρειαστεί αντιμετώπιση με φάρμακα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

μου λεει πως φοβαται πολυ και σκεφτεται να παρει τεστ εγκυμοσυνης θα δηξει τιποτα;

 

Όχι , το τεστ δεν θα δείξει τίποτα, είναι παρα πολύ νωρίς. Επίσης , αυτό το αίμα που είχε και κράτησε μια μέρα , δεν μπορεί να ήταν έμμηνος ρύση.

 

Πρέπει οπωσδήποτε να πάει στον γιατρό , δεν παίζουμε και δεν βασιζόμαστε σε γνώμες , εμπειρίες και απόψεις.

 

Όπως έγραψαν και σε προηγούμενα δεν πρέπει να ντρέπεται και να πάει στον γιατρό .Μπορεί να συμβαίνει και κάτι ορμονικό και είναι άσχετο με την επαφή σας

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι καινούρια στο forum. Σας διαβάζω εδώ και αρκετό διάστημα και κυρίως όταν πλησιάζουν οι μέρες τις περιόδου.. Θέλω πάρα πολύ να γίνω κ γω μανούλα αλλά δυστυχώς παρότι παντρεύομαι σε λίγο καιρό τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά οικονομικά.. Η αλήθεια είναι ότι προσέχουμε με τον άντρα μου αλλά με την κλασσική διακεκομμένη επαφή. Γενικά έχω σταθερό κύκλο 29-31 μέρες με εξαίρεση 2-3 φορές τον χρόνο που είχα μικροκαθυστερήσεις... Δηλαδή 33-34-35 μέρες κύκλο.. Άλλη μία φορά είναι και τώρα.. Τελευταία περίοδο είχα 13/5. Κανονικά περίμενα να έρθει 10/6 και έτσι έχω αισίως 6 μέρες καθυστέρησης. Από συμπτώματα έχω πονάκια χαμηλά ανά διαστήματα και όλο λέω τώρα ήρθε αλλά τίποτα. Επίσης έχω απίστευτο πρήξιμο στην κοιλιά και από σήμερα αρχισε να πρήζεται και στήθος. Κρατιέμαι όσο μπορώ να μην κάνω τεστ (δεν εχω κάνει και λίγα γενικά).. Έχω παραγγείλει δύο τεστ και θα μου έρθουν μεθαύριο.. Το τραβάω όσο μπορω να περάσουν κι αλλο οι μέρες.. Δεν ξέρω τι να πω.. Λέτε να είμαι??? (Συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα..)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου butterfly,

 

μπορεί να είσαι έγκυος αλλα μπορεί και να έχεις καθυστερηση επειδη το σκεφτεσαι και να είναι ψυχολογικό. Εγώ σαν και σενα με το τοτε αγορι μου που τώρα είναι άντρασς μου. Είχα αρκετες φορες καθυστερησεις και μολις έκανα το τεστ και έβγαινε αρνητικό τότε αμέσως μου ερχόταν η περίοδος. Περημενε μέχρι τότε που λές και μέτα κάνε ένα τεστ. Αν έιναι θετικό τοτε κάνε άλλο ένα αλλιως δεν έχει νόημα εαν έιναι αρνητκό.

Έχω ακούσει απο διφορες κοπέλες που έμειναν ετσι έγκυες και ο φίλος τους να μην τους πίστευε.

¨Εγω δεν έμεινα έτσι αλλά με το που κάναμε ελεύθερα έμεινα αμέσως και τώρα περημένω το τρίτο. Θα αποκτήσεις το μωράκι σου όταν ερθει η ώρα μην ανησυχείς. Ο θεός ξέρει πότε είναι η καταλληλη στιγμή.

Σου εύχομαι πάντως να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.Να μας πείς τελικά άν είσαι η όχι

PyLfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου butterfly,

 

μπορεί να είσαι έγκυος αλλα μπορεί και να έχεις καθυστερηση επειδη το σκεφτεσαι και να είναι ψυχολογικό. Εγώ σαν και σενα με το τοτε αγορι μου που τώρα είναι άντρασς μου. Είχα αρκετες φορες καθυστερησεις και μολις έκανα το τεστ και έβγαινε αρνητικό τότε αμέσως μου ερχόταν η περίοδος. Περημενε μέχρι τότε που λές και μέτα κάνε ένα τεστ. Αν έιναι θετικό τοτε κάνε άλλο ένα αλλιως δεν έχει νόημα εαν έιναι αρνητκό.

Έχω ακούσει απο διφορες κοπέλες που έμειναν ετσι έγκυες και ο φίλος τους να μην τους πίστευε.

¨Εγω δεν έμεινα έτσι αλλά με το που κάναμε ελεύθερα έμεινα αμέσως και τώρα περημένω το τρίτο. Θα αποκτήσεις το μωράκι σου όταν ερθει η ώρα μην ανησυχείς. Ο θεός ξέρει πότε είναι η καταλληλη στιγμή.

Σου εύχομαι πάντως να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.Να μας πείς τελικά άν είσαι η όχι

Theanood σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση και την στήριξη!! Σου εύχομαι με το καλό το τρίτο σου παιδάκι και να χαιρεσαι και τα αλλα δυο. Έτσι και γω θέλω τουλάχιστον 2 παιδάκια.. Ούτε σήμερα μου ήρθε η περίοδος.. Και τα πονάκια αραιά και που... Τα τεστ τελικα θα μου ερθουν αύριο αλλα δεν ξέρω τι ώρα. Νομίζω δεν θα κρατηθώ μέχρι Πέμπτη πρωι και θα το κάνω οποιαδήποτε ώρα αυριο. Αλλωστε μετά απο τόσες μέρες καθυστέρησης θα δειξει οποιαδήποτε ώρα ετσι δεν ειναι? Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να έχει γίνει σε μενα αυτό το θαυματακι... Να μείνω έγκυος με αυτόν τον τρόπο... Και πάντα το ήθελα.. Αυτή την φορά δεν εχω μιλήσει σε κανεναν.. Μόνο εδω.. Ουτε ο άντρας μου ξερει για την καθυστερηση ενω πάντα του ελεγα όποτε σκεφτομουν μηπως ειμαι εγκυος... Και κάθε φορα μου έλεγε οτι το θεωρουσε αδύνατο να συμβει... Ε τώρα παροτι πιεστηκα αρκετα ειπα να το περάσω μονη μου και με ατομα που ειμαι σιγουρη ότι θα καταλαβαιναν αυτόν τον μικρο-παραλογισμο μου... Ότι νέα έχω φυσικά και θα σας τα πω.. Και εννοειται ότι γίνει για καλό θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αρνητικό το τεστ... :( Η περιίοδος βεβαια ακόμα να κάνει την εμφάνιση της αλλά έχουν δυναμώσει οι πόνοι χαμηλά στη μήτρα... Οπότε θα ρθει που θα πάει... Για να πω την αλήθεια στενοχωρήθηκα λίγο... Ε όσο περνούσαν οι μέρες αρχιζα να το πιστεύω... Ήταν και η μεγαλύτερη καθυστέρηση που είχα ποτέ... Τελοσπάντων είπαμε κάθε εμπόδιο για καλό...

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις, θα δεις πώς αν το κάνεις ελευθερα τοτε θα μήνεις αμέσως έγκυος. Μιλα με τον άντρα σου και πες του πως θέλεις να κάνετε παιδάκι σλιγουρα θα θέλει και αυτός. Οτι γίνεται είναι για το καλό οπότε μάλλον δεν ήταν η κατάλληλη ώρα

PyLfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Theanood μου το θέλουμε και οι 2 και το εχουμε συζητησει για να κανουμε μελλοντικά.. Οικονομικοι λόγοι δεν μας αφήνουν ακόμα δυστυχώς.. Και έτσι έλεγα μήπως τρυπωνε έτσι στα κρυφα αν ήταν τυχερό... :wink: Αλλά έτσι είναι δεν είναι όπως φαίνεται η κατάλληλη ώρα... Να σαι καλά πάντως... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας...ειμαι 17 χρονων και σημερα μου τελειωσε η περιοδος..εκανα σεξ με το αγορι μου χωρις προφυλαξεις αλλα χωρις να τελειωσει μεσα μ γτ καθε φορα εβγαινε εξω και τελειωνε...μαλιστα χωρις να ειμαι σε γονιμες μερες..πρεπει να ανησυχισω?? εχω μαθει απο τον ιδιο οτι με την πρωην κοπελα του δεν ειχαν χρησιμοποιησει ποτε προφυλακτικο και δεν προεκυψε τιποτα..υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης??

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...ειμαι 17 χρονων και σημερα μου τελειωσε η περιοδος..εκανα σεξ με το αγορι μου χωρις προφυλαξεις αλλα χωρις να τελειωσει μεσα μ γτ καθε φορα εβγαινε εξω και τελειωνε...μαλιστα χωρις να ειμαι σε γονιμες μερες..πρεπει να ανησυχισω?? εχω μαθει απο τον ιδιο οτι με την πρωην κοπελα του δεν ειχαν χρησιμοποιησει ποτε προφυλακτικο και δεν προεκυψε τιποτα..υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης??

 

Λιγο δυσκολο να εμεινες εγκυος εφοσον δεν ήσουν σε γόνιμες, αλλά επειδή μπορεί να επιτευχθεί εγκυμοσύνη και απο τα προσπερματικά υγρά, ποτέ δεν ξέρεις. Πρεπει να δεις τωρα ποτε θα σου ερθει περίοδος και αναλόγως κανεις μετά τεστ εγκυμοσύνης. Αυτό που θέλω να σου τονισω ειναι οτι ειναι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ το οτι δεν χρησιμοποιείτε προφυλακτικό. Το προφυλακτικο ειναι απαραιτητο και σε προφυλασσει περα απο ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη, και απο σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα τα οποια δυστυχως εμφανιζουν αυξητικες τασεις. Ασχετα τι εκανε ο φιλος σου με την προηγουμενη κοπελα του, οφειλετε να παιρνετε προφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα,

Θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να κανω μερικες ερωτησεις... ειχα μια σχεση καποιων μηνων (χωρισα πριν λιγες ημερες) και αυτον τον μηνα ενοιωθα καπως περιεργα... ειχα καθ'ολη τη διαρκεια του μηνα πονους χαμηλα ποτε δεξια και ποτε αριστερα (αλλα κυριως δεξια)... ο πονος ηταν ποτε σαν σφαχτης και ποτε σαν μουδιασμα... εξακολουθω και εχω τετοιους πονους χαμηλα.. τελευταια περιοδος ήταν στις 24/11 και να σας πω οτι δεν εχω καθολου σταθερο κυκλο... ποτε ερχεται κανονικα και ποτε με καθυστερηση μεχρι και 11 ημερων! Επισης να πω οτι προσεχαμε στην σεξουαλικη μας επαφη αλλα το προφυλακτικο το φορουσε λιγο πριν εξπερματωσει... Το στηθος μου δεν το νοιωθω πρισμενο αλλα εχει 2-3 μερες που κανω συνεχεια εμετους... Θα μπορουσε να ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης? Ή απλα ειναι στεναχωρια λογω χωρισμου?

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα!!!! Είμαι καινούρια εδώ!Αυτές τις μέρες αισθάνομαι περίεργα.. Η τελευταία μου περίοδος τελείωσε 30/4 τώρα περιμένω 21/5. Με τον αρραβωνιαστικό μου είχαμε επαφές στις γόνιμες μέρες μου που ήταν στης 1-2-5-6/5 χωρίς προφυλάξεις χωρίς να εκσπερματώσεις μέσα μου εκτός από μία φορά που δεν ήταν σίγουρος αν του έφυγε και δεν θυμάμαι πια μέρα ήταν.. Εγώ από τις 10/5 αισθάνομαι περίεργα πρήστηκε το στήθος μου τόσο απότομα και πονάει αφόρητα!!! Πρώτη φορά αυτό τόσο πολύ!!!Έχω ελαφριές ζαλάδες και ώρες ώρες τάση για εμετό και που και που σφάχτες χαμηλά και γενικά αισθάνομαι μια κόπωση μόνο όταν κοιμάμαι είμαι καλά..Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης η είναι συμπτώματα της περιόδου?? θέλω πάαααρα πολύ ένα μωράκι και αν είμαι έγκυος θα πετάξω από την χαρά μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πότε να το κάνω το τεστ σε περίπτωση καθυστέρησης??

 

Αν κάνεις απο το φαρμακείο, ναι. Αν όμως κάνεις Β χοριακη μπορείς να κάνεις και δύο τρείς μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!!! Ήθελα να ρωτήσω.. σε περίπτωση εγκυμοσύνης υπάρχουν πόνοι χαμηλά στην κοιλιά λες και θα έρθει περίοδος?? Σήμερα έχω πόνους όχι συνεχόμενους άλλα όταν κάθομαι σταματάει.. και επίσης εχθές παρατήρησα τις ρώγες μου και είναι πολύ άσπρες περίεργες σαν να έχουν ανοίξει..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...