Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπερματικά υγρά - Μπορώ να μείνω έγκυος;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


oxi einai noris akomi se deka meres kanonika alla egw exw 2 vdomades idi priximo....simera metrithika gia prwti fora k exw dekata....kai den ftanei ayto olo nustazw egw pou koimomoun 5-6 wres tin imera....pfffffffffff....einai dunaton na einai sumtwmata egkumosunis auta?

 

Ναι, αυτα ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο και δεν ισχυει για ολες τις γυναικες. Ομως, ετσι οπως τα γραφεις, ειναι δυνατον να εχεις μεινει εγκυος, καθως μπορει να εκσπερματωνε εξω το αγορι σου και να ειναι σπανιο να επιτευχθει κυηση με προσπερματικα υγρα, αλλα ειχες συνεχομενες επαφες και στις γονιμες μερες!!!

 

Θα σου προτεινα για αρχη να περιμενεις καθυστερηση (που το απευχομαι!!!). Στη συνεχεια ομως, και αν τελικα προκυψει καθυστερηση, μπορεις να κανεις ενα τεστακι η μια χοριακη η απλα μια επισκεψη στο γιατρο σου.

 

Να επισημανω σε αυτο το σημειο τα ωφελη του προφυλακτικου που ειναι πολλα:

1) μηδαμινος κινδυνος για σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα.

2) μηδαμινος κινδυνος για ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη

3) μηδαμινος κινδυνος για επιπλεον αγχος και στεναχωρια (εμεινα εγκυος/δεν εμεινα...).

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

vasika an einai kati tetoio tha mas pesoun ola mazi alla entaxei kathe ti pou ginetai ginetai gia kapoio logo!to thema einai oti m xei sumvei poli entona kai exw tromokratithei den xerw pws na to xeiristw....tha perimenw deka meres kai vlepoume einai kai noris vlepeis ....alla auta ta sumptwmata einai polu entona....se eyxaristw para polu gia tis sumvoules!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αυτα ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο και δεν ισχυει για ολες τις γυναικες. Ομως, ετσι οπως τα γραφεις, ειναι δυνατον να εχεις μεινει εγκυος, καθως μπορει να εκσπερματωνε εξω το αγορι σου και να ειναι σπανιο να επιτευχθει κυηση με προσπερματικα υγρα, αλλα ειχες συνεχομενες επαφες και στις γονιμες μερες!!!

 

Θα σου προτεινα για αρχη να περιμενεις καθυστερηση (που το απευχομαι!!!). Στη συνεχεια ομως, και αν τελικα προκυψει καθυστερηση, μπορεις να κανεις ενα τεστακι η μια χοριακη η απλα μια επισκεψη στο γιατρο σου.

 

Να επισημανω σε αυτο το σημειο τα ωφελη του προφυλακτικου που ειναι πολλα:

1) μηδαμινος κινδυνος για σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα.

2) μηδαμινος κινδυνος για ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη

3) μηδαμινος κινδυνος για επιπλεον αγχος και στεναχωρια (εμεινα εγκυος/δεν εμεινα...).

 

προσπαθησε να προστατευεις το σωμα σου απο τα παντα, θα συμφωνησω με τα παραπανω.. και στη τελικη αν θελεις ελευθερη επαφη μπορεις μετα απο καιρο να κανετε εξετασεις και οι δυο και να δειτε οτι ολα ειναι οκ και να προχωρησετε οπως θελετε...αλλιως παιζεις κορωνα γραμματα τη ζωη σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Είμαι πάρα πολύ αγχωμένη και νιώθω και ενοχές. Έχω δύο παιδάκια 3.5 χρονών και 10 μηνών. Έχω καθηστερηση βασικά με κύκλο 22 μερών τους τελευταίους 9 μήνες τώρα είμαι στην 30 η μέρα και ακόμα δεν... υπάρχει περίπτωση να έμεινα έγκυος ενώ προσέχω χωρίς προφυλακτικό με τον άντρα μου αλλά τελειώνει έξω? ?????

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζεις παραπάνω αλλά και από τη δική μου προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι μπορείς να μείνεις. Απλά επειδή έχεις μόνο 10 μήνες που γέννησες ίσως προσαρμόζεται ακόμα ηπερίοδός σου. Θηλάζεις; Πάντα είχε τόσο μικρό κύκλο; Τα άλλα σου τα παιδάκια τα είχες συλλάβει έυκολα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Από ότι διαβάζεις παραπάνω αλλά και από τη δική μου προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι μπορείς να μείνεις. Απλά επειδή έχεις μόνο 10 μήνες που γέννησες ίσως προσαρμόζεται ακόμα ηπερίοδός σου. Θηλάζεις; Πάντα είχε τόσο μικρό κύκλο; Τα άλλα σου τα παιδάκια τα είχες συλλάβει έυκολα;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση είδα περιοδο δυστυχώς η ευτυχώς δεν ξέρω καλή χρονια

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

ειχα περιοδο απο της 15 μεχρι της 19 γεναρη κ της 25 ηρθα σε ερωτικη επαφη με το αγορι μου αλλα για πλ λιγο (θα ηταν δν θα ηταν 2-3 λεπτα) χωρις προφιλακτικο..κ τωρα φοβαμε απο τα προσπερματικα υγρα αμα υπαρχει περιπτωση εγκμωσηνης κτλ..σας παρακαλω βοηθηστεμε, πειτε μου αν υπαρχει οντως περιπτωση

 

παρακαλω οποιος δν ειναι γνωστης να μην απαντησει καν, για να με αγχωσει χωρις λογο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα περιοδο απο της 15 μεχρι της 19 γεναρη κ της 25 ηρθα σε ερωτικη επαφη με το αγορι μου αλλα για πλ λιγο (θα ηταν δν θα ηταν 2-3 λεπτα) χωρις προφιλακτικο..κ τωρα φοβαμε απο τα προσπερματικα υγρα αμα υπαρχει περιπτωση εγκμωσηνης κτλ..σας παρακαλω βοηθηστεμε, πειτε μου αν υπαρχει οντως περιπτωση

 

παρακαλω οποιος δν ειναι γνωστης να μην απαντησει καν, για να με αγχωσει χωρις λογο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας ειμαι νεος εδω και εχω αγχοθει παρα πολυ ειμαι 17 και το ιδιο και το κοριτσι μου και χθες οταν βγηκαμε καναμε διαφορα πραγματα αλλα οχι σεξ αυτη ειναι παρθενα και αρχισαμε να τριβουμε τα οργανα μας ο ενας πανο στου αλλου γιμνοι ενω εγω ειχα βγαλει προσπερματικα υγρα απο πριν και μετα της εβαλα δακτιλο υπαρχει πιθανοτητα να μπηκαν μεσα τα υγρα και να μηνει εγκυος;;

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα χαλάρωσε δεν γίνεται κάτι τέτοιο(τα προσπερματικά υγρά περιέχουν μικρή ποσότητα στπερματοζωαρίων αρκετά για αν αφήσουν έγκυο μια γυναίκα) αλλά θα πρέπει να γίνονται και άλλα ταυτόχρονα όπως την ημέρα του κύκλου της κοπέλας σου και άλλα.Καλό βέβαια θα ήταν να παίρνετε προφυλάξεις και να προσέχετε μην έχετε καμία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη(για την οποία ουσιαστικά εσύ θα κατηγορήσε μετά)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ομως τρεχει συνεχος αιμα απο τον κολπο της τι μπορει να ειναι; Εχω ακουσει πωσς μπορει να μηνει εγκυος εαν μπει μεσα προσπερματικο υγρο και φοβαμε πως με το δακτιλο θα μπορουσε να ισχορισει μεσα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί με το δάχτυλο να της έσπασες τον παρθενικό υμένα(που θα φαινόταν εκείνη τη στιγμή το αίμα) ή να ξεκίνησε η έμμηνος ρύση ή να έχει κάτι παθολογικό(ελπίζω όχι). Αποκλείεται να είναι έγκυος αυτή τη στιγμή!Άνοιξε κάνα βιβλίο βιολογίας.Μπορώ να σου πω ορισμένα πράγματα αλλά ως άντρας σε τέτοια ηλικία δεν ξέρω αν θες να τα μάθεις(αν και θα έπρεπε!).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειχε εμφανιστει αιμα εκεινη τη στιγμη και ειχε εμμηνο ρυση πριν λιγο καιρο αλλα μονο για 1 μερα και πες μου σε παρακαλο αυτα τα πραγματα θα ηταν καλυτερα να τα ξερω

Link to comment
Share on other sites

Η 1η μέρα της έμμηνος ρύσης θεωρείται η 1η μέρα του κύκλου.

Συνήθως ένας κύκλος διαρκεί 28 μέρες(ανάλογα τη κοπέλα).

14(συνήθως) μέρες πριν την έναρξη ενός κύκλου απελευθερώνεται ένα ωάριο στις σάλπιγγες μιας γυναίκας(ωορρηξία).Αυτό θα μείνει εκεί για ένα 24ωρο περίπου.Για να μείνει έγκυος μια γυναίκα θα πρέπει μέσα σε αυτό το 24ωρο να γονιμοποιηθεί.

Στη συνέχεια συνεχίζει τη πορεία του προς τη μήτρα.

Αν έχει γονιμοποιηθεί το ωάριο 6-10 μέρες μετά την γονιμοποίηση θα εμφυτευθεί στη μήτρα(αν βρει γόνιμο έδαφος εκεί).

Αν δεν γίνει γονιμοποίηση θα συνεχίσει το κύκλο και θα ξεκινήσει καινούρια έμμηνος ρύση.Βέβαια υπάρχει περίπτωση να γονιμοποιηθεί το ωάριο,να μην εμφυτευθεί στη μήτρα και να ξεκινήσει καινούρια έμμηνος ρύση.Αυτό λέγεται χημική εγκυμοσύνη.

Επίσης να ξέρεις ότι τα σπερματοζωάρια μέσα στον κόλπο μπορούν να ζήσουν μέχρι και δύο 24ωρα.

Φαντάσου ότι για να μείνει μία γυναίκα έγκυος θα πρέπει να βρίσκεται σε ωορρηξία,να γονιμοποιηθεί το ωάριο άμεσα και μετά να εμφυτευθεί στη μήτρα.

Οι πιθανότητες που έχει έτσι μία γυναίκα να μείνει έγκυος είναι 25%-30%.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα σου μπορεί να έχει ωορρηξία.Πες της να σκεφτεί πόσες μέρες κρατάει ο κύκλος της(πχ 30 μέρες) να αφαιρέσει 14(να πάει στη 16η μέρα) και να δει μήπως αυτή τη μέρα είχε αιμορραγία.Μπορεί στην ωορρηξία να έχει μικρή αιμορραγία.Βέβαια καλό θα ήταν να επισκεφτεί και έναν γυναικολόγο για εξετάσεις.Δεν έχει λόγο να ντρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αυτα τα ξερω απλα ανυσιχω απο το αιμα που βγενει ακομη και σημερα επειδει ειχε εμυνο ρθση πριν περιπου 10 μερες αλλα διερκεισε μονο για μια μερα και οταν καναμε εκεινα τα πραγματα δεν βγηκε καθολου αιμα τι αλλο μπορει να ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε έμμηνος ρύση και διάρκεσε μία μέρα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις.

Να μην ήταν έμμηνος ρύση αλλά να είχε καθυστερήσει η ωορρηξία και να ξεκίνησε τώρα κανονικά.

Να έχει άστατο κύκλο να σταμάτησε και να ξανάρχησε(ειδικά αν πήρε κορτιζόνη)

Ή και άλλα παθολογικά

Καλό θα ήταν να επισκεφτεί σύντομα έναν γυναικολόγο,έχω περάσει πρόσφατα από την ηλικία σας και δεν θα πρέπει να ντρέπεται να πάει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν γυναίκες που πονούν στην ωορρηξία και άλλες που δεν πονάνε.Υπάρχουν γυναίκες που πονάνε στη έμμηνος ρύση και άλλες που δεν πονάνε.Βέβαια μπορεί να πονέσεις μία φορά και την επόμενη όχι.

Πες της να μην ντρέπεται τη μητέρα της γιατί είναι η υγεία της.

Εγώ τη 1η φορά που πήγα στο γυναικολόγο μου βρήκε μία μικρή κύστη.Αν ντρεπόμουν δεν θα το μάθαινα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...