Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

κορίτσια , πήγα πρωι πρωι σε φαρμακεια για βορακα ή βορικό οξύ και δεν πουλάνε, που αλλού μπορώ να βρώ?

 

Βλέπω ότι είσαι στο Μαρούσι, οπότε πήγαινε στο ομοιοπαθητικό φαρμακείο της Προβατά (στο κέντρο), εκεί έχει σίγουρα. Είναι όμως πιο ακριβός από άλλα φαρμακεία του κέντρου-νοτίων προαστείων.

 

Το βορικό οξύ γιατί το θες;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σόδα πλυσίματος ούτε κι εγώ βρήκα, αλλά όλα τα οικολογικά λευκαντικά έχουν σαν βάση τους τη σόδα αυτή οπότε αυτά παίρνω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, λαδι σε μπλουζα η οποια εχει πλυθει στο πλυντηριο με vanish αλλα δε βγηκε ο λεκες, τι κανουμε?

 

βαζεις ταλκ το αφηνεις ν'απορροφησει και μετα σιδερωνεις με πολυ ζεστο σιδερο!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια , πήγα πρωι πρωι σε φαρμακεια για βορακα ή βορικό οξύ και δεν πουλάνε, που αλλού μπορώ να βρώ?

 

Ο φαρμακόποιός απο όπου παίρνω τον βόρακα

(στον Πειραιά)

μου είπε οτι το βορικό οξύ είναι διαφορετικό απο τον βόρακα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AΓΑΠΗΤΗ ΤΑΡΑ , ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΛΕΚΕΔΑΚΟ. ΕΒΑΛΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΤΑΛΚ, (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΦΙΣΑΝ)ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ . ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΕΣΑ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΥΤΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΛΑ-ΚΑΛΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ ΛΙΓΑΚΙ !!!!!!!! Ο ΛΕΚΕΣ ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΗΚΕ ΕΝΤΕΛΩΣ . ΞΑΝΑΠΛΥΝΑ ΤΟ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΚΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ . Ο ΛΕΚΕΣ ΕΓΥΓΕ.

Link to comment
Share on other sites

βαζεις ταλκ το αφηνεις ν'απορροφησει και μετα σιδερωνεις με πολυ ζεστο σιδερο!

 

AΓΑΠΗΤΗ ΤΑΡΑ , ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΛΕΚΕΔΑΚΟ. ΕΒΑΛΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΤΑΛΚ, (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΦΙΣΑΝ)ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ . ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΕΣΑ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΥΤΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΛΑ-ΚΑΛΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ ΛΙΓΑΚΙ !!!!!!!! Ο ΛΕΚΕΣ ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΗΚΕ ΕΝΤΕΛΩΣ . ΞΑΝΑΠΛΥΝΑ ΤΟ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΚΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ . Ο ΛΕΚΕΣ ΕΓΥΓΕ.

 

Κορίτσια, αυτό είναι καλή λύση για την στιγμή που γίνεται ο λεκές. Μόλις δηλαδή πέσει το λάδι στο ύφασμα. (και το απορρυπαντικό πιάτων είναι καλό σ'αυτή την φάση).

Στην περίπτωση όμως που το ύφασμα έχει πλυθεί δεν πιάνει. Απο την δική μου εμπειρία τουλάχιστον... Γι'αυτό πρότεινα την βενζίνη. Είναι η μόνη ελπίδα. :mrgreen:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι είσαι στο Μαρούσι, οπότε πήγαινε στο ομοιοπαθητικό φαρμακείο της Προβατά (στο κέντρο), εκεί έχει σίγουρα. Είναι όμως πιο ακριβός από άλλα φαρμακεία του κέντρου-νοτίων προαστείων.

 

Το βορικό οξύ γιατί το θες;

 

εχω βρεί πολλές eco συνταγές γενικού καθαρισμού για σπίτι, που το αναφέρουν στην δοσολογία τους

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό πρότεινα την βενζίνη. Είναι η μόνη ελπίδα. :mrgreen:

 

 

του λαχιστον με τη βενζινη, αν δεν φυγει ο λεκες, πετας κ ενα σπιρτο και κανεις μπαρμπεκιου (μπουγαδα και μαγειρεμα σε ενα!!) :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

eNortjKzUjI0NDEzM1SyBlwwFXMC0A,,17.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βόρακας και βορικό οξύ δεν είναι το ίδιο πράγμα? για να καταλάβω. μάλλον έχω μπερδευτεί

 

Όχι δεν είναι, βόρακα χρειάζεσαι για το καθάρισμα και όχι βορικό οξύ.

 

Το βορικό οξύ είναι πολύ τοξικό εξ' όσον γνωρίζω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Oικιακη βενζινη βρισκουμε στο σουπερ μαρκετ ε?

Σοδα πλυσιματος χρησιμοποιει η μαμα μου, θα τη ρωτησω απο που την αγοραζει.

Για τα μυρμηγκια στο σπιτι, μπορουμε να χρησιμοποιησουμε καποιο προϊον φιλικο στο μπουσουλημα?:lol:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κάπου εδώ είχα διαβάσει ότι τα ψεκάζεις με πράσινο σαπούνι που έχεις βράσει πρώτα (δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις) θα το κάνω και εγώ το σκ μπας και φύγουν

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επιτέλους βρήκα Βόρακα στο φαρμακείο που βρίσκεται στο AVENUE - Carrefour στο Μαρούσι,για όσες ενδιαφέρονται, 1? τα 200γρ. Τώρα ψάχνω σόδα πλυσίματος.

Εχει δοκιμάσει καμιά σας τις οικολογικές συνταγές για πλύσιμο στο πλυντίριο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας δίνω κάποια sites που βρήκα για καθαριότητα σπιτιού (στα αγγλικά )εύχομαι να σας είναι χρήσιμα

 

http://www.eartheasy.com/live_nontoxic_solutions.htm

 

http://www.happyslob.com/cleaningrecipes.html

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ευχαριστήσω την κοπέλα που πρότεινε να χρησιμοποιήσω γόμα τοίχου στην μπανιέρα για να βγάλω κάτι λεκέδες που δεν έβγαιναν με τίποτα (από τους προηγούμενους ενοίκους). Έχω αλλάξει ένα σωρό καθαρίστριες κατά καιρούς και καμία δεν κατάφερε να τους καθαρίσει. Το τι χλωρίνες έχουμε ρίξει, τι τρίψιμο και δεν έφευγαν με τίποτα. Είναι απίστευτη η δουλειά που έκανε η γόμα τοίχου!!! Έχω μείνει άναυδη.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ευχαριστήσω την κοπέλα που πρότεινε να χρησιμοποιήσω γόμα τοίχου στην μπανιέρα για να βγάλω κάτι λεκέδες που δεν έβγαιναν με τίποτα (από τους προηγούμενους ενοίκους). Έχω αλλάξει ένα σωρό καθαρίστριες κατά καιρούς και καμία δεν κατάφερε να τους καθαρίσει. Το τι χλωρίνες έχουμε ρίξει, τι τρίψιμο και δεν έφευγαν με τίποτα. Είναι απίστευτη η δουλειά που έκανε η γόμα τοίχου!!! Έχω μείνει άναυδη.

 

 

 

Για την ιδεα δουλεια την θελω και εγω αλλα στο σουπερ της γειτονιας μου δεν φερνουν πια γαμωτο γκρρρρ...

σοβαρα καθαρισαν οι λεκεδες??????

 

αχ μακαρι να καθαρισουν και απο την δικια μου μπανιερα!!

Link to comment
Share on other sites

Για την ιδεα δουλεια την θελω και εγω αλλα στο σουπερ της γειτονιας μου δεν φερνουν πια γαμωτο γκρρρρ...

σοβαρα καθαρισαν οι λεκεδες??????

 

αχ μακαρι να καθαρισουν και απο την δικια μου μπανιερα!!

 

Ναι δεν το περίμενα! Αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα και δεν γινόταν τίποτα. Σε σημείο να αναρωτιέμαι μήπως δεν είναι τελικά λεκέδες αλλά κάποιο "κάψιμο" από καθαριστικό... Μα τι περιέχουν αυτές οι γόμες???

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ευχαριστήσω την κοπέλα που πρότεινε να χρησιμοποιήσω γόμα τοίχου στην μπανιέρα για να βγάλω κάτι λεκέδες που δεν έβγαιναν με τίποτα (από τους προηγούμενους ενοίκους). Έχω αλλάξει ένα σωρό καθαρίστριες κατά καιρούς και καμία δεν κατάφερε να τους καθαρίσει. Το τι χλωρίνες έχουμε ρίξει, τι τρίψιμο και δεν έφευγαν με τίποτα. Είναι απίστευτη η δουλειά που έκανε η γόμα τοίχου!!! Έχω μείνει άναυδη.

 

Παρακαλώ!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Χεχε... Για να φανταστείς εμείς αντί για να βάψουμε το τροχόσπιτο απέξω, χρησιμοποιήσαμε αυτά τα σφουγγαράκια και καθάρισε τόσο καλά που χαριτολογώντας μετά λέγαμε ότι βγήκε δεύτερος ήλιος στο camping!!!! :lol::lol::lol:Απίστευτη δουλειά κάνει…;)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Χεχε... Για να φανταστείς εμείς αντί για να βάψουμε το τροχόσπιτο απέξω, χρησιμοποιήσαμε αυτά τα σφουγγαράκια και καθάρισε τόσο καλά που χαριτολογώντας μετά λέγαμε ότι βγήκε δεύτερος ήλιος στο camping!!!! :lol::lol::lol:Απίστευτη δουλειά κάνει…;)

 

Α, εσύ ήσουν!! Πολλά πολλά ευχαριστώ!!! Χρησιμοποιούσα τη γόμα για... τοίχους, άντε και για κανένα λεκέ στο πάτωμα, αλλά δεν είχα σκεφτεί να το δοκιμάσω στην μπανιέρα. Αφού και όταν το πρότεινες λέω μπα.... αφού δεν τους βγάζει η χλωρίνη θα τους βγ΄λει η γόμα? ΑΛλά σήμερα μου ήρθε να δοκιμάσω και κουφάθηκα!!!:lol::lol::lol:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ,τα φωτα σας.

βαζω πλυντηριο και μοσχοβολαει ο τοπος,μολις παω να τα μαζεψω την ιδια μερα το βραδυή την επομενη το πρωι αν τα εχω απλωσει το βραδυ,δεν μυριζουν καθολου...σαν απλυτα ,εχει φυγει ολη η μυρωδια.ξερετε γιατι γινετε αυτο?

εχω δοκιμασει να βαζω το μαλακτικο προς το τελος,τα μαζευω μολις στεγνωνουν ,βαζω καλα απορυππαντικα ,τι να κανω?

__________________

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ,τα φωτα σας.

βαζω πλυντηριο και μοσχοβολαει ο τοπος,μολις παω να τα μαζεψω την ιδια μερα το βραδυή την επομενη το πρωι αν τα εχω απλωσει το βραδυ,δεν μυριζουν καθολου...σαν απλυτα ,εχει φυγει ολη η μυρωδια.ξερετε γιατι γινετε αυτο?

εχω δοκιμασει να βαζω το μαλακτικο προς το τελος,τα μαζευω μολις στεγνωνουν ,βαζω καλα απορυππαντικα ,τι να κανω?

__________________

 

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Δεν ένιωθα τη μυρωδιά του φρεσκοπλυμένου... Το πρόβλημα λύθηκε όταν πήρα στεγνωτήρια και πλέον δεν τα απλώνω... Δεν φαντάζεσαι πόσο διατηρούν τη μυρωδιά του μαλακτικού!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

ειδες ποσο υποκειμενικα ειναι τα πραγματα βρε παιδι μου!:cool:

εγω έχω το εντελως αντιθετο προβλημα,δεν αντεχω καθολου τις μυρωδιες των μαλακτικων,γενικα ολες οι εντονες μυρωδιες μου φερνουν πονοκεφαλο!ειδα κι επαθα να βρω μαλακτικο που να κανει τα ρουχα απαλα αλλα να μη βρωμαει!:o(υποαλλεργικο σουπλιν,και λενορ)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...