Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοηθείστε με να μην ξεκινήσω συμπλήρωμα!


Recommended Posts

pipika μου, έχει δίκιο ο άντρας σου σ' αυτά που λέει! Παιδί που κοιμάται όλη νύχτα σίγουρα είναι χορτάτο αν μη τι άλλο. Αλλά και ν' αρχίσει να ξυπνάει συχνότερα, πάλι δεν σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα, μπορεί να είναι από δόντια, ή σ' ένα άλμα ανάπτυξης να ξυπνάει πιο συχνά για ένα διάστημα ώστε να αυξήσει την παραγωγή. Υπάρχουν εδώ κοπέλες που τα μωρά τους κοιμόντουσαν πολλές ώρες τους πρώτους μήνες, και με το που άρχισαν οι στερεές άρχισαν και τα πολλά νυχτερινά ξυπνήματα. Δηλαδή έπρεπε να υποθέσουν ότι μετά από τόσους μήνες δεν έχουν πια γάλα και να δώσουν συμπλήρωμα; Δίνοντας μπιμπερό, το μόνο που καταφέρνεις είναι να κάνεις το μωρό να συνεργάζεται λιγότερο μαζί σου.

Εγώ επιμένω, βόλτες, κυρίως τις ώρες που το μωρό είναι πιο νευρικό. Θα δες μεγάλο όφελος τόσο στη δική σου ψυχολογία, όσο και στη συμπεριφορά του μωρού!

Συνέχισε να μας γράφεις τα νέα σας!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να' μαι πάλι! Νομίζω πάμε καλύτερα. Η μικρή τρώει κάπως καλύτερα, απλώς ορισμένες φορές που κάνει κολπάκια την θηλάζω κάνοντας βόλτες ή αλλάζοντας στήθος. Δεν της δίνω καθόλου συμπλήρωμα. Την ακούω που καταπίνει γουλιές και μετά ρεύεται και έχει κάτι μαγουλάκια κατακόκκινα και είναι γενικά πολύ ήρεμη και χαρούμενη κι εκεί σκέφτομαι πώς γίνονται όλα αυτά αν δεν έχω γάλα να πιεί; Απλώς συνειδητοποίησα πώς κάποια πράγματα αλλάζουν όπως μεγαλώνει το μωρό. Οπότε έχω κι εγώ ηρεμήσει και μου έφυγε το πολύ άγχος μετά που με καθησυχάσατε. Αν δεν είχα τη στήριξή σας, τις συμβουλές σας και πολύ μεγάλη συμπαράσταση από τον άντρα μου, δεν ξέρω αν θα τα είχα καταφέρει. Η παιδίατρος με είχε αγχώσει πολύ αλλά χαίρομαι που δεν τα παράτησα και συνέχισα να προσπαθώ και θα συνεχίσω βέβαια. Από τις 12/3 έως 23/3 πήρε 230 γρ. Δεν είναι πάρα πολλά, αλλά τουλάχιστον δεν έχασε ούτε έμεινε στάσιμη. Αυτό δεν είναι το ζητούμενο;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που σταματήσατε εντελώς το συμπλήρωμα. Τα πάτε μια χαρά.

 

Το βάρος που πήρε είναι τέλειο. Δεν θα βάζει πολύ πλέον όπως στις αρχές. Μέτρα τις πάνες (5-6 βρεγμένες το 24ωρο) και συνέχισε έτσι.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σε ολους και σε ολες.

 

Ειμαι νεο μελος στο φορουμ αλλα παρα πολλες φορες με εχετε βπηθησει σε αποριες που ειχα.Εχω μια μπεμπα 4 μηνων (γεννηθηκε στις 02/12/2008) και κανουμε αποκλειστικο θηλασμο.Πριν 2 μερες επισκεφτηκαμε την παδιατρο μας για ζυγισμα εμβολιο κλπ

 

Οταν ζυγιστηκαμε δεν ειχαμε παρει ικανοποιητικο βαρος και μας ειπε η παιδιατρος να ξεκινησουμε σιγα - σιγα (αν τα κταφερουμε)να της δινουμε συμπληρρωμα μεχρι τον επομενο μηνα που θα ξεκινησουμε τις κρεμες οποτε και δεν θα χρειαζεται το συμπληρωμα.

 

Το προβλημα ειναι οτι δεν πιανει το μπιμπερο (ουτε πιπιλα εχει πιασει)με τιποτα. με το που με δει και το κραταω και της βαζω τη σαλιαρα αρχιζει και κλαιειΤι θα κανω???Σκεφτομαι να μην τις το ξαναδωσω και να κανουμε υπομονη μεχρι να ξεκινησει τις κρεμες.Εσεις τι λετε?

 

Σημειωτεον οτι τη νυχτα κοιμαται 10ωρο και την υπολοιπη μερα τρωει συνεχια δεν εχει ωραριο.

 

Σας γραφω αναλυτικα τις ζυγιζεις της

 

1)Ημερομηνια γεννησης 02/12/2008 Βαρος 3620 kgr

2)08/12/2008 3400 kgr

3)17/12/2008 3700 kgr

4)02/01/2009 4300kgr

5)02/02/2009 5000kgr

6)04/03/2009 5600kgr

7)02/04/2009 6000kgr

 

Ευχαριστω πολυ :?

πολυ δυσκολο να εισαι μανουλα αλλα και ταυτοχρονα ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπουμπουκάκι να σου ζήσει!

 

Το μωράκι σου κατά μέσο όρο παίρνει 600 γρ το μήνα περίπου. Το βάρος είναι καλό. Στους 6 μήνες πρέπει να διπλασιάσει το βάρος γέννησης, κι εσείς νομίζω θα τα καταφέρετε νωρίτερα! :wink:

 

Είναι αλήθεια οτι το βάρος τον τελευταίο μήνα δεν είναι πολύ, αλλά τον ο μέσος όρος είναι που μετράει. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις συμπλήρωμα. Μπορείς αν θέλεις να προσφέρεις το στήθος συχνότερα.

Αν το μωράκι είναι ευδιάθετο, κι έχει 6 περίπου βρεγμένες πάνες την ημέρα και 1-2 με κακά, τότε όλα είναι μιά χαρά.

 

Ό,τι χρειαστείς στη διάθεση σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας γραφω αναλυτικα τις ζυγιζεις της

 

1)Ημερομηνια γεννησης 02/12/2008 Βαρος 3620 kgr

2)08/12/2008 3400 kgr

3)17/12/2008 3700 kgr

4)02/01/2009 4300kgr

5)02/02/2009 5000kgr

6)04/03/2009 5600kgr

7)02/04/2009 6000kgr

 

Ευχαριστω πολυ :?

 

Με ποιο βαρος φυγατε απο το μαευτήριο ? Να υπολογίσουμε το 8/12? Ας το παμε αλλιως ...

 

Τους 3 πρωτους μηνες το μωρακι σου πηρε 2 κιλά (χωρις να υπολογίσουμε το βαρος που έχασε) που ειναι πολυ καλά . Τα μωρα που θηλάζουν πρεπει κατα μεσο ορο στο πρωτο τριμηνο να παιρνουν 750 γρμ

Στο δεύτερο τριμηνο τα μωρά παιρνουν κατα μεσο ορο 300 γρμ το μηνα και εσεις πηρατε 400 !

 

Με λιγα λογια το μωρακι σου ειναι μια χαρούλα και δεν χρειαζεται ουτε συμπλήρωμα ουτε τιποτα . Αχ χρειαστει παραπάνω γαλατάκι ξερει τι να κανει για να το έχει ;)

Επισης δεν χρειαζεται κρεμούλες ...... Ισως να χρειαζεται μια πιο καλη γιατρο αλλα αυτο ειναι δικό σου θεμα !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το μωράκι είναι ευδιάθετο, κι έχει 6 περίπου βρεγμένες πάνες την ημέρα και 1-2 με κακά, τότε όλα είναι μιά χαρά.

 

Χλόη, το μωράκι είναι μεγαλύτερο, τα κακά δεν είναι απαραίτητο να είναι καθημερινά και οι πάνες αρκεί να είναι 4-5 την ημέρα.

 

mpoumpoukaki, το βάρος σας αυξάνεται σταθερά και ίσως μπορείς να "κάνεις υπομονή" αλλά πιστεύω ότι η εισαγωγή των στερεών με τον τρόπο που περιγράφεις δεν θα λειτουργήσει κατά τον καλύτερο τρόπο για το μωρό. Το μητρικό γάλα εξακολουθεί και στο δεύτερο εξάμηνο να είναι η κύρια τροφή του μωρού και οι στερεές είναι κυρίως για γνωριμία και πειραματισμό. Οι φρέσκιες, φυσικές τροφές που μπορεί να φάει το μωρό και να το ωφελήσουν, αφενος καταναλώνονται σε σχετικά μικρές ποσότητες (οπότε κυρίως το γάλα είναι αυτό που δίνει βιταμίνες κτλ), αφετέρου οι κρέμες του εμπορίου είναι άδειες θερμίδες που απλώς παχαίνουν το μωρό αλλά και το προετοιμάζουν και για διάφορα προβλήματα, όπως το να αρνείται τις φυσικές γεύσεις, παχυσαρκία κτλ. Αν το μωρό σου παίρνει λιγότερο γάλα απ' όσο χρειάζεται, το να περιμένεις, χωρίς να βελτιώσεις τον τρόπο που θηλάζετε, θα οδηγήσει σε μείωση της παραγωγής σου. Είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις τώρα διορθωτικές κινήσεις, παρά αργότερα που η παραγωγή σου θα έχει μειωθεί ακόμη περισσότερο.

 

Πρόσφερε το ένα στήθος σε κάθε γεύμα μέχρι να χάσει το μωρό το ενδιαφέρον του και μετά πρόσφερε και το δεύτερο στήθος με τον ίδιο τρόπο κ.ο.κ. μέχρι το μωρό να χάσει το ενδιαφέρον του. Αν θηλάζει για πολύ λίγο χρόνο, ξαναπρόσφερε το ίδιο στήθος μετά από λίγη ώρα και χωρίς να περιμένεις να κλάψει το μωρό. Αν ο 10ωρος ύπνος είναι χωρίς θηλασμό, είναι αρκετές ώρες και το μωρό ίσως χάνει γεύματα, δοκιμάζε να θηλάζεις και 1-2 φορές τη νύχτα, αν πιστεύεις ότι δεν τα πάτε καλά με το βάρος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωράκι είναι ευδιάθετο, κι έχει 6 περίπου βρεγμένες πάνες την ημέρα και 1-2 με κακά, τότε όλα είναι μιά χαρά.

 

Χλόη, το μωράκι είναι μεγαλύτερο, τα κακά δεν είναι απαραίτητο να είναι καθημερινά και οι πάνες αρκεί να είναι 4-5 την ημέρα.

 

Α, για άκου να σου πω, εγώ γιατί δλδ έπρεπε ν'αλλάζω 15 πάνες την ημέρα??? Είναι δίκαιο αυτό? :lol:

Σόρυ, όταν έχω πυρετό παραφέρομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωράκι είναι ευδιάθετο, κι έχει 6 περίπου βρεγμένες πάνες την ημέρα και 1-2 με κακά, τότε όλα είναι μιά χαρά.

 

Χλόη, το μωράκι είναι μεγαλύτερο, τα κακά δεν είναι απαραίτητο να είναι καθημερινά και οι πάνες αρκεί να είναι 4-5 την ημέρα.

 

Α, για άκου να σου πω, εγώ γιατί δλδ έπρεπε ν'αλλάζω 15 πάνες την ημέρα??? Είναι δίκαιο αυτό? :lol:

Σόρυ, όταν έχω πυρετό παραφέρομαι...

 

Εσύ, να ρύθμιζες την υπερπαραγωγή σου :P:P

Περαστικά, δύσκολη φάση να είστε και οι δυο άρρωστες!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ο 10ωρος ύπνος είναι χωρίς θηλασμό, είναι αρκετές ώρες και το μωρό ίσως χάνει γεύματα, δοκιμάζε να θηλάζεις και 1-2 φορές τη νύχτα, αν πιστεύεις ότι δεν τα πάτε καλά με το βάρος.

 

Τετοια λες και θα σου κοψουν την καλημέρα οταν το μωρο αρχίσει να ξυπνάει :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ο 10ωρος ύπνος είναι χωρίς θηλασμό, είναι αρκετές ώρες και το μωρό ίσως χάνει γεύματα, δοκιμάζε να θηλάζεις και 1-2 φορές τη νύχτα, αν πιστεύεις ότι δεν τα πάτε καλά με το βάρος.

 

Τετοια λες και θα σου κοψουν την καλημέρα οταν το μωρο αρχίσει να ξυπνάει :lol:

 

 

Θα μου την ξαναρχίσουν, όταν το μωρό βάλει περισσότερο βάρος :P

Αν ανησυχούν πραγματικά για το βάρος, αφού το μωρό θηλάζει όλη μέρα, το μόνο που μπορούν να κάνουν πέρα από την βελτίωση των ημερήσιων θηλασμών (τεχνικές για να παίρνει σίγουρα το πιο παχύ γάλα) είναι να προσθέσουν γεύματα και τη νύχτα. Αυτό όμως είναι στην κρίση του κάθε γονέα. Γι' αυτό και τονίζω το "αν πιστεύεις ότι δεν τα πάτε καλά με το βάρος". Δυστυχώς, η ζυγαριά έχει από τη μια μεριά τον ύπνο και από την άλλη τα γεύματα. Εγώ ένιωθα πιο ήσυχη με την "υπερβολή" παρά με την πιθανότητα να χάσει λίγα γραμμάρια από μια ίωση, δόντια κτλ. Αν και στην πραγματικότητα, δεν "κοπίαζα" καθόλου να ξυπνάω, το μωρό μπορεί να άνοιγε τα μάτια του χωρίς να κλάψει και το αντιλαμβανόμουν και έλεγα, μιας και θα ξυπνήσουμε, γιατί να μη θηλάσουμε, μπας και γλυτώσουμε το οριστικό ξύπνημα. Και σχεδόν ποτέ δεν χάσαμε τον ύπνο μας, ξανακοιμόμασταν αμέσως (ακόμη και τους πρώτους 8-9 μήνες που δεν κοιμόμασταν παρεούλα.)

 

Έχω πάντως την αίσθηση ότι τα μωράκια που κοιμούνται πολλές ώρες τη νύχτα, κατά τον 4ο-5ο μήνα αρχίζουν ούτως ή άλλως να ξυπνάνε μόνα τους :roll:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω πάντως την αίσθηση ότι τα μωράκια που κοιμούνται πολλές ώρες τη νύχτα, κατά τον 4ο-5ο μήνα αρχίζουν ούτως ή άλλως να ξυπνάνε μόνα τους :roll:

 

Κι η μικρή μου που κοιμοταν μόνο ένα 5ωρο σερί, και μετά ξύπναγε κάθε 1-2 ώρες, όταν έκλεισε τους 5 μήνες, άρχισε να ξυπνάει κάθε ώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις και τη βοηθεια σας.

 

Τα ξερω οτι ισως φταει που κοψαμε το βραδινο φαγητο αλλα δεν το διακυνδυνευω να τη ξυπναω την νυχτα για να την ταισω διοτι ειναι πολυ δυσκολο μωρο στον υπνο, Μπορει να ξυπνησει στις 7 το πρωι και να ξανακοιμηθει στις 12 το βραδυ (ενδιαμεσα παιρνει 10 λεπτους υπνους ανα 2 ωρο) Οποτε οπως καταλαβαινετε το βραδυ ειναι ψοφια και κοιμαται 10 ωρο και αλλοτε 8ωρο.Γενικως ζοριστηκαμε πολυ με το υπνο αλλα τωρα τα παμε καπω καλυτερα.

Η παιδιατρος μου μου ειπε οτι αφου θα της δινω κρεμα βανιλιας και φρουτοκρεμα αργοτερα ισως να μη χρειαζεται το συμπληρωμα τον επομενο μηνα επειδη απο τι μου ειπε αυτο το μηνα θα επρεπε να εχει παρει 500γραμ. και εχει παρει 400 γραμ. οποτε πιστευω οτι δεν λιμοκτωνει κιολας. :(

Προσπαθω κοριτσια να μην της δωσω μπιμπερο διοτι δεν το θελει με τιποτα (οπωςκαι με την πιπιλα).Απο σημερα δεν το ξαναπροσπαθησα να της δωσω ξενο γαλα διοτι τη λυπαμαι να κλαει.Ειναι καποιος που εχει καταφερει να δωσει μπιμπερο ενω εκανε αποκλειτικο θηλασμο για 4 μηνες? Ισως να εχει να μου δωσει καποια συμβολη και γινει ευκολοτερο?

 

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας.. :)

πολυ δυσκολο να εισαι μανουλα αλλα και ταυτοχρονα ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν σας ζαλιζω αλλα πως μπορω να αυξησω την παραγωγη μου.Τι διορθωτικες κινησεις να κανω???

 

Ευχαριστωπ πολυ

πολυ δυσκολο να εισαι μανουλα αλλα και ταυτοχρονα ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη αν σας ζαλιζω αλλα πως μπορω να αυξησω την παραγωγη μου.Τι διορθωτικες κινησεις να κανω???

 

Ευχαριστωπ πολυ

 

Aν το μωράκι σου κοιμάται χορτάτο όλη νύχτα, δε νομίζω οτι χρειάζεται να αυξήσεις την παραγωγή σου. Αυτο ισως να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θα ήθελες. Αν το μωρό χρειαστεί περισσότερο γάλα, το μονο που πρέπει να κάνει είναι να αυξήσει τους θηλασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, ένα παιδάκι που κοιμάται 10 ώρες τη νύχτα και, μάλιστα, χωρίς θηλασμό, δεν το λες και δύσκολο :lol: Πολλές εδώ μέσα θα σε ζήλευαν.

Επειδή είπες ότι το μωρό θηλάζει όλη μέρα, σου έγραψα αυτά, για να είναι πιο αποδοτικοί οι θηλασμοί σας:

 

Πρόσφερε το ένα στήθος σε κάθε γεύμα μέχρι να χάσει το μωρό το ενδιαφέρον του και μετά πρόσφερε και το δεύτερο στήθος με τον ίδιο τρόπο κ.ο.κ. μέχρι το μωρό να χάσει το ενδιαφέρον του. Αν θηλάζει για πολύ λίγο χρόνο, ξαναπρόσφερε το ίδιο στήθος μετά από λίγη ώρα και χωρίς να περιμένεις να κλάψει το μωρό. Αν ο 10ωρος ύπνος είναι χωρίς θηλασμό, είναι αρκετές ώρες και το μωρό ίσως χάνει γεύματα, δοκιμάζε να θηλάζεις και 1-2 φορές τη νύχτα, αν πιστεύεις ότι δεν τα πάτε καλά με το βάρος.

 

Να προσθέσω ότι ένα μωρό σε αυτή την ηλικία παρατηρεί και αντιλαμβάνεται το περιβάλλον πολύ πιο έντονα και μπορεί να μη θηλάζει αρκετά, οπότε χρειάζεται να το θηλάσουμε σε ένα ήσυχο δωμάτιο, να φοράμε ή να κρατάμε κάποιο αντικείμενο με το οποίο θα ασχολείται με τρόπο που να μείνει περισσότερο στο στήθος κτλ. Οι 4-5 βρεγμένες πάνες σου δείχνουν αν το μωρό παίρνει αρκετό γάλα.

Τώρα, για τον ύπνο ήδη απάντησες, είναι δική σου επιλογή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας.Τελικα αποφασισα να μην ξαναπροσπαθησω αν δω οτι και τον επομενο μηνα δεν τα παμε καλα μετο βαρος τοτε ..... θα πρεπει να κανω τη καρδια μου πετρα :(

 

Καλημερα σας :D

πολυ δυσκολο να εισαι μανουλα αλλα και ταυτοχρονα ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...