Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα! Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί ήδη η περίπτωσή, αλλά την αναφέρω:Στην παρούσα φάση έχω επιστρέψει στη δουλειά μου και κάνω χρήση του μειωμένου ωραρίου. Εαν παραιτηθώ και πάω σε άλλο εργοδότη χάνω το δικαίωμα του μειωμένου ωραρίου; Είναι υποχρεωμένος ο νέος εργοδότης να μου το δώσει ή είναι υποχρεωμένος ο τωρινός; Γνωρίζει καμία τι επιλογές υπάρχουν σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω Μαρια1982 για την βοήθεια σου. Όντως αν υπολόγισω ότι μαζί με την καλοκαιρινή μου άδεια έπρεπε να γυρίσω τον Σεπτέμβριο 2010, είναι σωστές οι ημερομηνίες (δυστυχώς για μένα). Πάει η παρασκευή με το μωρό μου:(

 

Δεν χρειάστηκε τελικά να συνηθίσω, με απολύσανε (στις 21-2) μετά από 8,5 χρόνια..... Μου την φυλάγανε, φεδρές δικαιολόγίες του τύπου δεν έχουμ πρόβλημα με την δουλειά σου αλλά δεν μπορούμε να σε βαλουμε σε αλλό τμήμα τώρα ίσως αργότερα.... Το μόνο καλό βεβαια σε όλη την υπόθεση είναι οτι είμαι με την κόρη κάθε μέρα.... Από την άλλη είναι δύσκολη εποχή για να χάσεις την δουλειά σου, που θα βρεις νέα , με τι αποδοχές ...και τα έξοδα τρέχουν! Πίκρα μεγάλη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάστηκε τελικά να συνηθίσω, με απολύσανε (στις 21-2) μετά από 8,5 χρόνια..... Μου την φυλάγανε, φεδρές δικαιολόγίες του τύπου δεν έχουμ πρόβλημα με την δουλειά σου αλλά δεν μπορούμε να σε βαλουμε σε αλλό τμήμα τώρα ίσως αργότερα.... Το μόνο καλό βεβαια σε όλη την υπόθεση είναι οτι είμαι με την κόρη κάθε μέρα.... Από την άλλη είναι δύσκολη εποχή για να χάσεις την δουλειά σου, που θα βρεις νέα , με τι αποδοχές ...και τα έξοδα τρέχουν! Πίκρα μεγάλη!!!!!

 

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ!!ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΕΣ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ, ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ 7/5 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ(ΔΕΥΤΕΡΑ), ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ Ή ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΑΡΩ ΕΓΩ? ΚΑΙ ΕΚΕΙΤΟ ΚΛΙΜΑ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ.....

A ROLLING STONE GATHERS NO MOSS....

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια και μένα τελειώνει το εξάμηνο τέλη του μήνα και το ωραιο είναι οτι μας έχει κάνει το ωράριο 10ωρο κ κάθε Σαββατο, τι μειώμενο κατα μια ώρα να ζητήσω; Να επιμείνω στο δυωρο και οτι μου πει;

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα σε συμβουλέψω να μην ρισκάρεις να χάσεις την δουλειά σου. Συζήτησε με τον εργοδότη σου αυτά που θες, αλλά δέξου αν δεν σου δώσει το δύωρο. Αλήθεια έχετε τόση δούλεια και σας έκανε δεκάωρο?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κουράγιο και υπομονή.Δεν εχω να πω τίποτα άλλο! Κρίμα για την απόλυση αλλά σε χαίρομαι που βλέπεις την αισιόδοξη πλευρά του πράγματος, ότι θα είσαι μαζί με την κορούλα σου!

 

Για το μειωμένο ωράριο σε άλλο εργοδότη ξέρω ότι πρέπει να στο δώσει και ο καινούριος εργοδότης, αφού το ωράριο δίνεται για την ανατροφή του παιδιού που μέχρι να κλείσει τους 30 μήνες θεωρείται βρέφος. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δύσκολα θα βρεις νέο εργοδότη να συμφωνήσει οπότε καταλήγεις να δουλεύεις κανονικό ωράριο από το να μην εργαστείς καθόλου μαζί του.

 

Για το αν μπορείς να ζητήσεις ολόκληρη μέρα αντί για ώρες, ο νόμος λέει ότι το ζητάει η μητέρα ανάλογα με τις ανάγκες της υπό την προυπόθεση να μην δυσκολεύει την ομαλή λειτουργία του τμήματος στο οποίο εργάζεται. Άρα και στην συγκεκριμένη κατάσταση εξαρτάσαι από το αν ο εργοδότης σου πει το οκ στο να λείπεις 1 μέρα αντί για μειωμένο ωράριο (αν και μεταξύ μας τον συμφέρει γιατί σε 90βδομάδες θα έχεις τελειώσει (είναι 3.5 μήνες το μειωμένο σε μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση λειτουργεί ο νόμος του εργοδότη(δεν το ξέρατε;Και βέβαια υπάρχει!!)Λοιπόν έχουμε και λέμε: μειωμένο ωράριο και μ$*%&ιες κομμένα, όποτε έχει δουλειά ή πελάτες θα κάθεσαι παραπάνω, δεν θα σε πληρώνω δώρα και επίδομα ξεχωριστά αλλά ενσωματωμένα στο μισθό κάθε μήνα.Ο μισθός αυτός έγινε τελικά ημερομίσθιο (προκύπτει από την πρόσθεση του μισθού που έπαιρνα και του συνόλου των δώρων διαιρεμένου σε 12 μήνες) και φυσικά αν δεν έχει δουλειά δεν θα έρχεσαι.Τα ένσημα θα τα κολλάει κανονικά (25 ένσημα για 6ωρη εργασία -τέτοια σύμβαση έχω υπογράψει πριν γεννήσω για να βοηθήσουμε την εταιρεία ,δουλεύω όμως 8ωρο).Αν όμως δυσκολέψουν τα πράγματα θα κάνουμε συνάντηση για να συζητήσουμε (εννοεί ανακοινώσει)αλλαγή της σύμβασης.Ως εδώ ΟΚ...

Οταν όμως μου είπε ότι τελικά το ημερομίσθιο θα το κατεβάσει 22% σύμφωνα με τις ΝΟΜΙΜΕΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ:shock:, έγινα...τουρμπο!

ΕΛΕΟΣ!!Του είπα φυσικά ότι αν μου μειώσει κι άλλο το ποσό θα παίρνω το ΝΟΜΙΜΟ μειωμένο,δεν θα κάθομαι υπερωρίες και θα κάνω και το ΝΟΜΙΜΟ διάλλειμά μου εντός του ωραρίου ( γιατί το έχει εκτός στους ημερομίσθιους και παίρνει η μπάλα και μένα στο γραφείο -αν και σχεδόν ποτέ δεν το κάθομαι).Μέχρι στιγμής τα βρήκαμε,φυσικά γιατί δεν μου πληρώνει όλα όσα μου χρωστάει ,αλλά έναντι οπότε κάνει τουμπεκί:mrgreen:

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά είναι με τα καλά τους οι εργοδότες; Τί περιμένουν δηλαδής Να δουλεύουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ και να μην μας δίνουν ούτε τα νόμιμά;Τι να πω. Καλά βέβαια μη νομίζετε, εγώ δουλεύω σε μεγάλο νοσοκομείο, τώρα είμαι σε άδεια λοχείας και μιλάω με συνάδερφο μου για ευχές κτλ. και ούτε λίγο ούτε πολύ μου ξεκινάει ότι ακόμα δεν πληρωθήκαμε κανονικά αλλά το 40%-80% ανάλογα το ύψος του μισθού, αλλά πήραμε κανονικά τα χαρτιά μισθοδοσίας (δηλ. στην εφορία να φορολογηθεί όλος ο μισθός όχι το ποσό που έδωσαν)και φυσικά θα γίνει και νέα μέιωση (να ενημερώσω ότι εδώ και ένα χρόνο έχουμε μείωση 10% και κόψιμο των δώρων στο ποσό των δημοσίων υπαλλήλων αν και είμαστε ιδιωτικό) και ξεκινάνε επίσημα οι μαζικές περικοπές. Αφού λέω με τον άντρα μου ότι δεν μπορώ να δω τι να κάνω που να με συμφέρει και να με καλύπτει να μη χάσω τη δουλειά μου κατευθείαν: να πάρω το εξάμηνο και μετά μειωμένο, να πάρω το μειωμένο σε μέρες και επειτα δουλειά, να τα πάρω όλα και ο Θεός βοηθός; Μας εχουν καταντήσει να μη πω πως...

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα κάτσεις 1 ημέρα την εβδομάδα, η 1 ώρα ή 2 ωρες είναι παντα σε συμφωνία με τον εργοδότη, δυστυχώς...! Παντως καλό είναι , επειδή την πάτησα εγω, κάνε μια προεργασια για το τι θελουν, γενικά τι συμβαινει στην δουλεια για να μην βρεθείς όπως εγώ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα σε συμβουλέψω να μην ρισκάρεις να χάσεις την δουλειά σου. Συζήτησε με τον εργοδότη σου αυτά που θες, αλλά δέξου αν δεν σου δώσει το δύωρο. Αλήθεια έχετε τόση δούλεια και σας έκανε δεκάωρο?

 

Ουυυυυυυυυ clio τρελή δουλειά τι να σου πω, καθόμαστε και βαράμε μύγες, η δικαιολογία του είναι οτι δουλεύουμε λίγες ώρες(αν είναι δυνατόν 9 ώρες είναι λίγες;;;), τι να πω δεν ξέρω απο την μια λέω μη μιλάς αλλά από την άλλη σε λίγο θα μας βάλει ράντζα να κοιμόμαστε και εκεί. Σε εμάς παίζει το εξής: με βολέυει ο νόμος πχ -22%, θα τον εφαρμόσω, δεν με βολεύει ο νόμος πχ 8ωρο, θα τον απορρίψω κλπ. Το θέμα είναι οτι εγώ είμαι η μόνη γυναίκα και οι υπόλοιποι είναι αντρες με παιδιά, τι να πούνε και αυτοί αφου στηρίζουνε τις γυναίκες τους που δεν δουλεύουν. Έχω καταλήξει οτι αν δεν δεχτεί το δυωρο θα του πω να μην δουλεύω μια μέρα. Αλήθεια οταν εμείς δουλεύουμε μειωμένο ωράριο έχουνε κάποιο κέρδος οι εργοδότες πχ μειωμένες εισφορές για το ικα, να το ρίξω εκεί μπας και φιλοτιμηθεί.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια οταν εμείς δουλεύουμε μειωμένο ωράριο έχουνε κάποιο κέρδος οι εργοδότες πχ μειωμένες εισφορές για το ικα, να το ρίξω εκεί μπας και φιλοτιμηθεί.

 

Κατ'αρχήν μην πέφτεις στην παγίδα να δικαιολογείς τους άντρες. Κι εσύ έχεις υποχρεώσεις και ανάγκη για δουλειά.

Όσο για το ερώτημα σου, από όσο γνωρίζω ο εργοδότης πληρώνει κανονικά τα πάντα κατα την διάρκεια του μειωμένου. Δυστυχώς είναι χαμένοι από τις νέες μανούλες :( γι'αυτό δεν μας θέλουν.

Γνώμη μου. Συζήτα όμορφα και ωραία μαζί του σχετικά με τα δικαιώματά σου αλλά διαβεβαιώσε τον ότι είσαι διαθέσιμη για παραπάνω εργασία αν παραστεί ανάγκη. Τώρα που η δουλειά είναι μειωμένη θα τηρήσεις το ωράριό σου.

Δεν βρίσκω κανένα λόγο να δουλέυεις τόσο αφού δεν υπάρχει και δουλειά. Φαντάζομαι οτι κι αυτός το καταλαβαίνει αυτό.

Και κάτι που έμαθα με τα χρόνια. Όσο δεν μιλάς, κανείς δεν ξέρει τι θέλεις και τι σκέφτεσαι. Απλά μην αφήνεις το χρόνο να περνάει γιατί αν αργήσεις να του μιλήσεις θα νομίζει ότι δέχεσαι το 9ωρο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και καλη εβδομαδα αν και δευτερη φορα μαμα και επειδη την πρωτη με πιασανε κωτσω πειτε μου οποια γνωριζει ποσο καιρο δικαιουμαστε μειωμενο?αν και πιστευω οτι οτι θα με απολυσει τον ΑΥγουστο που χρονιζει η μπουμπου αλλα ετσι για να λεμε.....

ευχαριστω πολυ

 

ΠΡΙΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΗΜΟΥΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ EVER ΤΩΡΑ......ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟΜΙΣΘΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΩ 2 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΧΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.....

 

τι να πω τσαμπα τοσα παραγωγικα χρονια που της αφιερωσα με το οποιο κοστος για μενα ειναι το ευχαριστω......

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και καλη εβδομαδα αν και δευτερη φορα μαμα και επειδη την πρωτη με πιασανε κωτσω πειτε μου οποια γνωριζει ποσο καιρο δικαιουμαστε μειωμενο?αν και πιστευω οτι οτι θα με απολυσει τον ΑΥγουστο που χρονιζει η μπουμπου αλλα ετσι για να λεμε.....

ευχαριστω πολυ

 

ΠΡΙΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΗΜΟΥΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ EVER ΤΩΡΑ......ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟΜΙΣΘΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΩ 2 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΧΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.....

 

τι να πω τσαμπα τοσα παραγωγικα χρονια που της αφιερωσα με το οποιο κοστος για μενα ειναι το ευχαριστω......

 

 

Μειωμένο δικαιουμαστε για 30 μήνες από την ημέρα γέννησης του παιδιού, από μια ώρα ή 12 μήνες απ΄ο 2ώρες και 6μήνες από 1ώρα, ή 3,5 μήνες σε μέρες. Εσύ τώρα τι έχεις πάρει; Δες τι σε συμφέρει καλύτερα ώστε να κερδίσεις εσύ. Πάντως, αν και η επιθεώρηση εργασίας πλέον λέιε ότι δεν ισχύει σχεδόν κανένα δικαίωμα του εργαζομένου λόγω ελευθερίας κινήσεων που έδωσε η κυβέρνηση στους εργοδότες εν όψη κρίσης, να πας από κοντά και να ρωτήσεις (της περιοχής που ανήκει η επιχείρηση που εργάζεσαι) ακριβώς για το πόσο χρονικό διάστημα καλύπτεσαι( πχ αν έχεις μειωμένω είναι για τα 2,5 χρόνια ή ο ένας χρόνος μόνο που ήταν και παλιότερα που δεν υπήρχε 6μηνο ΟΑΕΔ κτλ. Αν μπορέσεις να κερδίσεις κάτι να το κάνεις, μην της χαριστείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια,

Τελειώνει και το εξάμηνο και για μένα...Συμφώνησα με τον εργοδότη να μετατρέψω το μειωμένο σε μέρες και βγαίνουν 74...από αυτές θα πάρω κάποιες μέρες τώρα για να επιστρέψω μετά το Πάσχα και τις υπόλοιπες από μια την εβδομάδα...ή θα κάνω χρήση αν χρειαστεί να ξαναλείψω για κάποιες μέρες.

Η ερώτηση είναι αν υπάρχει κάποιο υπόδειγμα συμφωνητικού για να το υπογράψουμε γιατί θέλω να είμαι καλυμμένη..

Επίσης λόγω έλλειψης δουλειάς άρχισε να μου λέει κάτι δεν σε χρειάζομαι και τέτοια αλλά ξέρει ότι δεν μπορεί να με απολύσει (δεν τον συμφέρει κιόλας με την προϋπηρεσία που έχω) και είπε ότι θα μου κάνει μείωση με επιχειρησιακή σύμβαση (εγώ ανήκω σε κλαδική σύμβαση και δεν με πιάνουν οι γενικές μειώσεις). Το θέμα είναι ότι αν δεν θέλω δεν την υπογράφω την σύμβαση σωστά..Επίσης αν το κάνει μόνο σε μένα που επιστρέφω μετά από εγκυμοσύνη και είμαι ακόμα σε μειωμένο δεν θεωρείται βλαπτική μεταβολή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια,

γεννησα στις 9/5/11 μετα την αδεια λοχειας πηρα την κανονικη μου αδεια και μετα το 6μηνο του ΟΑΕΔ.απο τις 25/2 εχω παει για δουλεια με μειωμενο ωραριο κατα 2 ωρες για 1 χρονο.δικαιουμε μετα το χρονο και 1 ωρα για 6 μηνες??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα μανούλες θέλω τη βοήθεια σας σε κάτι. Στις 8/5 επιστρέφω στη δουλειά μετά τη χρήσ της εξάμηνης άδειας.Έλεγα να κάνω χρήση του μειωμένου σε ώρες αλλά τελικά τα έβαλα κάτω και είδα ότι δεν με συμφέρει γιατί θα χάνω το χρόνο στο πήγαινε έλα μια που η δουλειά μου είναι μακριά και θα πρέπει να γυρνάω με λεωφορείο.Λέω να προτείνω στο αφεντικό,και μακάρι να δεχτεί, να παίρνω μια μέρα off την βδομάδα και να δουλέυω πενθήμερο.Έχει τύχει σε καμιά σας να το χρησιμοποιήσει έτσι?Και το κυριότερο για πόσους μήνες θα ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μανούλες θέλω τη βοήθεια σας σε κάτι. Στις 8/5 επιστρέφω στη δουλειά μετά τη χρήσ της εξάμηνης άδειας.Έλεγα να κάνω χρήση του μειωμένου σε ώρες αλλά τελικά τα έβαλα κάτω και είδα ότι δεν με συμφέρει γιατί θα χάνω το χρόνο στο πήγαινε έλα μια που η δουλειά μου είναι μακριά και θα πρέπει να γυρνάω με λεωφορείο.Λέω να προτείνω στο αφεντικό,και μακάρι να δεχτεί, να παίρνω μια μέρα off την βδομάδα και να δουλέυω πενθήμερο.Έχει τύχει σε καμιά σας να το χρησιμοποιήσει έτσι?Και το κυριότερο για πόσους μήνες θα ισχύει?

 

Οι μέρες που παίρνεις είναι περίπου 75 κια αυτό επειδή είχες πάρει το 6μηνο. (αν δεν το είχες πάρεις βγαίνουν περίπου 105). Οπότε να υπολογίσεις περίπου 75 εβδομάδες να δουλεύεις μια μέρα λιγότερη. (πχ. εγώ που ξεκίνησα το μειωμένο μετά την άδεια λοχείας, λείπω 3,5 μήνες, δηλ. 105μέρες απλά τις παίρνω όλες μαζί). Στην εργασία μου πάντως αυτό που ζητάς το έχουν κάνει δυο τρεις κοπέλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κι εγώ θέλω να ζητήσω από την εταιρεία που εργαζόμαι να πάρω το μειωμένο ωράριο σε μέρες. Έχω πάρει το 6μηνο του ΟΑΕΔ και λήγει σε λίγο καιρό. Πιστεύετε ότι είναι νόμιμο για τον εργοδότη μου να πάρω τις 75 μέρες μετά το εξάμηνο ή δεν υπάρχει πρόβλημα και απλά χρειάζομαι την έγκρισή του?

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θέλω να ζητήσω από την εταιρεία που εργαζόμαι να πάρω το μειωμένο ωράριο σε μέρες. Έχω πάρει το 6μηνο του ΟΑΕΔ και λήγει σε λίγο καιρό. Πιστεύεται ότι είναι νόμιμο για τον εργοδότη μου να πάρω τις 75 μέρες μετά το εξάμηνο ή δεν υπάρχει πρόβλημα και απλά χρειάζομαι την έγκρισή του?

 

 

Πρεπει να παρεις την εγκριση του και αν πει ναι τοτε δεν υπαρχει προβλημα....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θέλω να ζητήσω από την εταιρεία που εργαζόμαι να πάρω το μειωμένο ωράριο σε μέρες. Έχω πάρει το 6μηνο του ΟΑΕΔ και λήγει σε λίγο καιρό. Πιστεύεται ότι είναι νόμιμο για τον εργοδότη μου να πάρω τις 75 μέρες μετά το εξάμηνο ή δεν υπάρχει πρόβλημα και απλά χρειάζομαι την έγκρισή του?

ναι, χρειάζεται την έγκρισή του. και να ξέρεις ότι αν έχεις κάνει χρήση του εξαμήνου δικαιούσαι 65 εργάσιμες για το μειωμένο ωράριο. αν δεν έχεις πάρει το εξάμηνο, δικαιούσαι 81 εργάσιμες. και φυσικά προπληρώνεσαι από τον εργοδότη για το διάστημα αυτό. εμάς μας βάζουν να υπογράψουμε και ιδιωτικό συμφωνητικό που λέει ότι δεν μπορούμε να αποχωρήσουμε για 18 μήνες, ή αν το κάνουμε θα πρέπει να πληρώσουμε πίσω τα χρήματα που μας έχουν προκαταβάλλει.

Link to comment
Share on other sites

ναι, χρειάζεται την έγκρισή του. και να ξέρεις ότι αν έχεις κάνει χρήση του εξαμήνου δικαιούσαι 65 εργάσιμες για το μειωμένο ωράριο. αν δεν έχεις πάρει το εξάμηνο, δικαιούσαι 81 εργάσιμες. και φυσικά προπληρώνεσαι από τον εργοδότη για το διάστημα αυτό. εμάς μας βάζουν να υπογράψουμε και ιδιωτικό συμφωνητικό που λέει ότι δεν μπορούμε να αποχωρήσουμε για 18 μήνες, ή αν το κάνουμε θα πρέπει να πληρώσουμε πίσω τα χρήματα που μας έχουν προκαταβάλλει.

 

Σίγουρα 65 μέρες? Γιατί αν το υπολογίσει κανείς είναι 2 ώρες x 25 μέρες x 12 μήνες ίσο με 600 ώρες άρα ίσο και με 75 μέρες.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σας! :D

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα 65 μέρες? Γιατί αν το υπολογίσει κανείς είναι 2 ώρες x 25 μέρες x 12 μήνες ίσο με 600 ώρες άρα ίσο και με 75 μέρες.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σας! :D

τι να σου πω βρε κορίτσι? πρόσφατα υπέγραψα το μειωμένο ωράριο που μου έστειλαν από το γραφείο προσωπικού για μια κοπέλα που θα το έπερνε (ως προϊσταμενη της έπρεπε να το εγκρίνω...) και επειδή είχε πάρει το 6μηνο έγραφε 65 μέρες. στο γραφείο προσωπικού που ρώτησα (για να ξέρω και για μένα) τόσο μου είπαν ότι είναι. έχεις δίκιο όμως, τόσο βγαίνει, 75 μέρες. δεν είχα κάνει την πράξη. όταν έρθει η ώρα μου θα τους το πω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...