Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια εγώ έχω μπερδευτεί με την ετήσια άδεια!Πότε την δικαιούσαι?Εγώ π.χ. έχω ΠΗΤ 30 Σεπτεμβρίου και κανονικά σταματάω 5 Αυγούστου και γυρνάω γύρω στις 5 Δεκεμβρίου (119 ημέρες), το 6μηνο δεν το δικαιούμαι γιατί δουλέυω με σύμβαση σε Δήμο.Μπορώ να πάρω και εγώ την ετήσια άδεια και να γυρίσω στην δουλέια μου από το νέο έτος?22 εργάσιμες μέρες δεν είναι?Please help me!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φυσικα και μπορεις να την παρεις μετά. Αν αλλάξει η χρονια και δεν την παρεις μεχρι τις 31/12 την χανεις αλλα θα πρεπει να σου πληρωθει απο τον εργοδοτη.

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα φυσικά και αλλού αλλά αυτό συνέβη με μένα και γι' αυτο σου απαντώ. Ξέρεις καθε μερα μας ανακοινωνουν καινουργια πραγματα για να γλυτωσουν λεφτά, αλλά ειμαι 99,9% σιγουρη οτι μαλλον ετσι θα ειναι και φετος.

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ...χρειαζομαι την βοηθεια σας..

ειμαι εγκυος στον 7ο μηνα κ ειμαι ανυπαντρη μητερα,εργαζομαι σε μια επειχηρηση η οποια τα τελευταια 3 χρονια μου κολλαει μολις 14 ενσημα τον μηνα!Αν κ εχω ενεργο βιβλιαριο μιας κ εργαζομαι ακομα αλλα κ επισης εχω τα 200 ενσημα που αναφερθηκαν για τα αλλα επιδοματα δεν θα παρω αδεια.Η ολη συμφωνια με τον εργοδοτη μου ειναι πως θα συνεχισει να μου κολαει ενσημα για 4 μηνες που θα κατσω "ανευ αποδοχων" κ πως επειτα θα μπορω να γυρισω στην δουλεια μου κ παλι!Η ερωτηση μου ειναι η εξης... πρεπει να φανει στο ικα πως πηρα καποια αδεια απο την εργασια μου πριν τον τοκετο?αρα κ θα πρεπει απο τωρα να παω απο το ικα? επισης γινετε να μου κολλαει ο εργοδοτης τα ενσημα μου το 4μηνο που εγω θα καθομαι εστω κ ανευ αποδοχων? παρακαλω αν καποιος γνωριζει να με διαφωτισει μιας κ ολα αυτα μου φανηκαν βουνο κ δεν καταλαβαινω κ τιποτα :( ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολους ...χρειαζομαι την βοηθεια σας..

ειμαι εγκυος στον 7ο μηνα κ ειμαι ανυπαντρη μητερα,εργαζομαι σε μια επειχηρηση η οποια τα τελευταια 3 χρονια μου κολλαει μολις 14 ενσημα τον μηνα!Αν κ εχω ενεργο βιβλιαριο μιας κ εργαζομαι ακομα αλλα κ επισης εχω τα 200 ενσημα που αναφερθηκαν για τα αλλα επιδοματα δεν θα παρω αδεια.Η ολη συμφωνια με τον εργοδοτη μου ειναι πως θα συνεχισει να μου κολαει ενσημα για 4 μηνες που θα κατσω "ανευ αποδοχων" κ πως επειτα θα μπορω να γυρισω στην δουλεια μου κ παλι!Η ερωτηση μου ειναι η εξης... πρεπει να φανει στο ικα πως πηρα καποια αδεια απο την εργασια μου πριν τον τοκετο?αρα κ θα πρεπει απο τωρα να παω απο το ικα? επισης γινετε να μου κολλαει ο εργοδοτης τα ενσημα μου το 4μηνο που εγω θα καθομαι εστω κ ανευ αποδοχων? παρακαλω αν καποιος γνωριζει να με διαφωτισει μιας κ ολα αυτα μου φανηκαν βουνο κ δεν καταλαβαινω κ τιποτα :( ευχαριστω εκ των προτερων

 

μπερδευτηκα η δολια μανααααααααααα!!!

 

μιας και εισαι εγκυος στον 7ο δικαιουσαι (οπου να να"ναι υποθετω) να παρεις αδεια κυοφοριας για 56 μερες πριν την πητ σου και 63 μερες μετα που ειναι η αδεια λοχειας.πως ο εργοδοτης θα σου κολλαει ενσημα αυτους τους 4 μηνες που θα σε πληρωνει το ικα???πως θα παρεις τα επιδοματα σου εαν δεν παρεις αυτες τις αδειες???το 4μηνο αυτο δεν ειναι αδεια ανευ αποδοχων,αυτους τους 4 μηνες θα παρεις απο ικα και οαεδ τους μισθους σου σαν να δουλευες.για ποιο λογο θελει να σου κολλαει ενσημα,δεν εχω καταλαβει......

 

μυστηριος ο εργοδοτης σου!:?:-?:?εκτος και αν ειναι κατι που δεν καταλαβα καλα......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μανουλες και μπαμπαδες καλησπερα!! εχω αναλωσει πολλες ωρες να διαβαζω posts σχετικα με επιδοματα κλπ. μεχρι στιγμης εχω παει 2 φορες στο ικα μονο για το επιδομα κυοφοριας και επεται συνεχεια για να μην εχω τα ιδια και με τον οαεδ, καλως εχοντων των πραγματων εγω θα παρω την ισοχρονη. στον οαεδ πρεπει να παω αμεσως μετα τη λοχεια να δηλωσω οτι θα παρω την ισοχρονη μαζι με καποια δικαιολογητικα η παω κατευθειαν μετα την ισοχρονη και μετα την κανονικη???? βεβαια καλου κακου θα κανω τωρα που ακομα αντεχω(στον 8ο μηνα ειμαι) μια βολτα απο τον οαεδ αλλα ελεγα μηπως και μπορει καποιος να με κατατοπισει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ (ΔΥΟ ΩΡΕΣ) ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ;;;

ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΦΕΛΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΧΤΥΠΑΜΕ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ, ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΟΥ. ΑΡΧΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ, ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΠΗΓΑ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΨΑΞΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ 2 ΩΡΕΣ ΓΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΗ 1 ΩΡΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ 6ΜΗΝΟ.

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα! θα ηθελα αν καποια απο εσας γνωριζει να ρωτησω σχετικα με το μειωμενο ωραριο στη δευτερη εγκυμοσυνη. Εχω ηδη μειωμενο ωραριο κατα μια ωρα, το οποιο λογικα διαρκει για 2,5 χρονια. σωστα?? αν ισχυει αυτο , τοτε θα ληξει τον Νοεμβριο του 2012. ομως εγω ειμαι ηδη παλι εγκυος.... και εχω πιθανη ημερομηνια τοκετου 16/2/2012(....!!!!!!) Ξερεις καμια απο εσας τι γινεται με τους μηνες του μειωμενου ωραριου τους οποιους δεν θα προλαβω να παρω??? τους χανω??? κριμα δεν ειναι????

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! θα ηθελα αν καποια απο εσας γνωριζει να ρωτησω σχετικα με το μειωμενο ωραριο στη δευτερη εγκυμοσυνη. Εχω ηδη μειωμενο ωραριο κατα μια ωρα, το οποιο λογικα διαρκει για 2,5 χρονια. σωστα?? αν ισχυει αυτο , τοτε θα ληξει τον Νοεμβριο του 2012. ομως εγω ειμαι ηδη παλι εγκυος.... και εχω πιθανη ημερομηνια τοκετου 16/2/2012(....!!!!!!) Ξερεις καμια απο εσας τι γινεται με τους μηνες του μειωμενου ωραριου τους οποιους δεν θα προλαβω να παρω??? τους χανω??? κριμα δεν ειναι????

 

Δυστυχώς αν δεν κάνω λάθος, τους χάνεις! Εκτός αν έχεις καλό εργοδότη και συμφωνήσει να σου δώσει μαζεμένες τις ώρες και να σταματήσεις νωρίτερα. Το μειωμένο ωράριο θα ισχύει μέχρι την ημερομηνία έναρξης της άδειας τοκετού σου, δηλαδή μέχρι τις 26/12/11 (αν υπολόγισα σωστά τις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ σου). Σε παρόμοια φάση είμαι και εγώ και διαβάζοντας τα post των κοριτσιών, διαπίστωσα ότι την πάτησα! Δες σε αυτό το θέμα, στην 2η σελίδα, το post με αριθμό 87 από την elenik.

Θα ρωτήσω όμως και την επιθεώρηση εργασίας και θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα εγω κοριτσια δουλευα 4ωρη ξερει καμια αν δικαιουμε μειωμενο ωραριο και ποση ωρα?γυρναω στη δουλεια τον Νοεμβριο και ψαχνομαι.

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=43590

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια ! Έχω χαθεί ανάμεσα στις τόσες ερωτήσεις και απαντήσεις ! Διανυω το 6μηνο του ΟΑΕΔ ως 7/10 και μετα θα πάρω την ετήσια άδεια ως 6/11. Όταν επιστρέψω, θα έχω μειωμένο αν κατάλαβα καλα για 1 χρόνο κατα 2 ώρες? ή για 11 μήνες, πιο σωστά, εφόσον μετρά και ο μήνας της άδειας , σωστά ?

Υπάρχει κάπου στο Ίντερνετ η αντίστοιχη νομοθεσία ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπορει καποια να με κατατοπισει στα παρακατω?

Εληξε η αδεια λοχειας μου 03/08/10, πηρα την καλοκαιρινη μου και μετα ξεκινησε το 6μηνο το οποιο εληξε 2/03/11. Γυρισα στο γραφειο 03/03/11 και συμφωνησαμε να παιρνω μειωμενο 1 ωρα για τριαντα μηνες. Το θεμα που προκυπτει ειναι οτι μετα απο 6 μηνες χρησης του μειωμενου ποτε δεν φευγω μια ωρα νωριτερα, ετσι σκεφτομαστε να τις συμπτιξω και να παιρνω μια μερα την εβδομαδα. Αν το ξεκινησω απο 1 Οκτωβρη για ποσο καιρο θα παιρνω μια μερα την εβδομαδα. Με τους δικους μου υπολογισμους το εβγαλα περιπου για 1 χρονο. Υπαρχει καποια κοπελα που μπορει να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!!!!!! θελω να μου πει οποια γνωριζει εγω που πηρα πρωτα το εξαμηνο και τωρα που ειμαι στην καλοκαιρινη αδεια και γυριζω 04/10/2011 στην δουλεια μου εαν μπορω να παρω τωρα την ισοχρονη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εγω δεν ηξερα καν για την ισοχρονη ουτε ο οαεδ με ενημερωσε κ μιας κ το μωρο εχει θεμα υγειας θα με βολευε για να ξεπεταχτει λιγο παραπανω ..τωρα ειμαι στο 6μηνο ισχυει αραγε?? μπορω να την παρω μετα?

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά, όχι :?! Εφόσον κάνεις χρήση της άδειας εξαμήνου του ΟΑΕΔ, θεωρείται ότι έχεις εξαντλήσει όλες τις άλλες άδειές σου (λοχείας , ισόχρονη, κανονική [εφόσον πρόκειται γιά άδεια έτους που έχει παρέλθει]). Αν δεις και στο έντυπο για τα δικαιολογητικά που δίνεται από τον ΟΑΕΔ αναφέρεται ότι η μητέρα έχει δικαίωμα αίτησης για την 6μηνη μέσα σε διάστημα 60 ημερών από τη λήξη όλων των αδειών της.

Παρόλα αυτά, ανάλογα βέβαια και με τη σχέση που έχεις με τον εργοδότη, συζήτησέ το μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Εγώ γέννησα 2/7/2010 και πήρα και το εξάμηνο του οαεδ. Μαζί με την άδεια όλου του έτους γύρισα στη δουλειά μου, τον Απρίλιο του 2011. Ο εργοδότης μου αμέσως μου είπε οτι δικαιούμαι μειωμένο ωράριο 2 ώρες για ένα χρόνο. Εγώ τις πήρα στο σχόλασμα και τελειώνω στις 3 αντί για 5..

Υπογράψαμε και συμφωνητικό. Απο μόνος του μου το είπε ουτε καν το είχα σκεφτεί γιατί όλοι μου έλεγαν οτι δεν δικαιούμαι μειωμένο κτλ αφού εξάντλησα του οαεδ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!!!!!! θελω να μου πει οποια γνωριζει εγω που πηρα πρωτα το εξαμηνο και τωρα που ειμαι στην καλοκαιρινη αδεια και γυριζω 04/10/2011 στην δουλεια μου εαν μπορω να παρω τωρα την ισοχρονη.

 

προσωπικα μου ειχαν πει στον ΟΑΕΔ οτι έπρεπε πρωτα να παρω την ισοχρονη και μετα να πάρεις το εξαμηνο, μετά το τελος του εξαμήνου όμως μπορεις να πάρεις μειωμένο ωράριο. έτσι έκανα.

Σε αντίστοιχη θέση με τη δική μου η συνάδελφος πήρε το εξάμηνο και τώρα την ισόχρονη, ανήκουμε στον ίδιο ΟΑΕΔ και έχουμε λίγους μήνες διαφορά στη γέννα. βγάζεις άκρη στη χώρα μας....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπορει καποια να με κατατοπισει στα παρακατω?

Εληξε η αδεια λοχειας μου 03/08/10, πηρα την καλοκαιρινη μου και μετα ξεκινησε το 6μηνο το οποιο εληξε 2/03/11. Γυρισα στο γραφειο 03/03/11 και συμφωνησαμε να παιρνω μειωμενο 1 ωρα για τριαντα μηνες. Το θεμα που προκυπτει ειναι οτι μετα απο 6 μηνες χρησης του μειωμενου ποτε δεν φευγω μια ωρα νωριτερα, ετσι σκεφτομαστε να τις συμπτιξω και να παιρνω μια μερα την εβδομαδα. Αν το ξεκινησω απο 1 Οκτωβρη για ποσο καιρο θα παιρνω μια μερα την εβδομαδα. Με τους δικους μου υπολογισμους το εβγαλα περιπου για 1 χρονο. Υπαρχει καποια κοπελα που μπορει να βοηθησει?

 

Σωστα, ειναι περιπου 50-51 εβδομαδες. Ετσι το εκανα κι εγω. Κατα τη διαρκεια του 6μηνου σου κοβουν μερες απο το μειωμενο ωραριο, αλλιως θα ηταν γυρω στις 74.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξερετε μήπως για 6ωρη εργασία πόσο είναι το μειωμένο;Ισχύει ότι και στην 8ωρη;Θα επιστρέψω 9-1-2012 στη δουλειά και έχω υπογράψει αυτή τη σύμβαση αορίστου.Φυσικά τυπικά διότι δούλευα 8ωρο...Θέλω να ξέρω γιατί τα πράγματα είναι δύσκολα και μυρίζομαι πολεμο νεύρων και έτσι αν μου πει ότι από δω και πέρα θα δουλεύω 6ωρο και θα αμοίβομαι αντίστοιχα να ξέρω μη χασω και το μειωμένο μου.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα αν γνωριζετε θα ηθελα διευκρινιση στο εξης: οταν εχεις κανει χρηση εξαμηνου κ επιστρεφεις στη δουλεια σου τί γινεται με το μειωμενο ωραριο ποιος επιλεγει το 2ωρο η 1ωρα ο εργοδοτης ή ο υπαλληλος?αν δηλ θελω εγω 2ωρες μειωμενο,αυτος μπορει να φερει αντιρρηση κ να μου πει παιρνεις 1 ωρα?ποιος εχει δικιο ,ποιον καλυπτει ο νομος?

κ αν ειναι 2ωρες ειναι για ενα χρονο?κ 1 ωρα για 18 μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

και εγώ έχω μία ερώτηση επί του θέματος, αλλά λίγο πιο διαφορετική..

Πήρα όλα όσα δικαιούμαι μετά την γέννα, άδεια λοχειάς από το ΙΚΑ, άδεια 21 ημερών από τον εργοδότη και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, το οποιό λήγει αύριο. Ο εργοδότης μου υποστηρίζει ότι εφόσον έχω κάνει χρήση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ, δεν δικαιούμαι καθόλου μειομένο ωράριο..

Ισχύει κάτι τέτοιο??? Εγώ νόμιζα ότι θα δουλεύω μία ώρα νωρήτερα.

Στο κάτω κάτω δεν θέλω να μπω σε σύγκρουση αλλά μάλλον θα πάρω τηλέφωνο σε καμιά επιθεώρηση εργασίας, να μου εξιγήσουν τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

και εγώ έχω μία ερώτηση επί του θέματος, αλλά λίγο πιο διαφορετική..

Πήρα όλα όσα δικαιούμαι μετά την γέννα, άδεια λοχειάς από το ΙΚΑ, άδεια 21 ημερών από τον εργοδότη και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, το οποιό λήγει αύριο. Ο εργοδότης μου υποστηρίζει ότι εφόσον έχω κάνει χρήση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ, δεν δικαιούμαι καθόλου μειομένο ωράριο..

Ισχύει κάτι τέτοιο??? Εγώ νόμιζα ότι θα δουλεύω μία ώρα νωρήτερα.

Στο κάτω κάτω δεν θέλω να μπω σε σύγκρουση αλλά μάλλον θα πάρω τηλέφωνο σε καμιά επιθεώρηση εργασίας, να μου εξιγήσουν τι γίνεται..

 

 

Αν δεν πήρες το ωράριο το μειωμένο σε μέρες (3,5 μήνες) το δικαιούσαι μέχρι το παιδί σου να κλέισει 30μήνες. (από μια ώρα) . Κάνει λάθος και είναι δεδομένο ότι θα στο δώσει. Αλλά αν σου έχει δώσει 3,5 μήνες σε μέρες πρέπει να επιστρέψειςστη δουλειά με πλήρες ωράριο. Το 6μηνο του ΟΑΕΔ έχει σχέση με την ανατροφή κια όχι με το μειωμένο ωράριο πες του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...