Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

γιατι ειναι λιγο "κουλο" να μπορεις πριν το 6μηνο να παρεις το μειωμενο μαζεμενο αν σου το επιτρεπει ο εργοδοτης (ισοχρονη αδεια που λενε,οι 3,5 μηνες) αλλα αν δεν σου το δωσει να χασεις ενα 6μηνο μειωμενο.:roll::roll::roll:

 

Αυτο ειπα και γω στον εργοδοτη μου και μου ειπε και με την ιδια λογικη εαν εσυ μου ζητησεις 1-2 μηνες ανευ αποδοχων μετα τη αδεια του ικα και μετα παρεις το εξαμηνο, παλι δε θα σου αφαιρεθει χρονος απο το μειωμενο; Αντε βγαλε ακρη...Απο τη στιγμη ομως που η επιθεωρηση εργασιας υποστηριζει το ιδιο με τον εργοδοτη μου, δεν μπορω να κανω τιποτα...

tnOzp3.pngnW9ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτο ειπα και γω στον εργοδοτη μου και μου ειπε και με την ιδια λογικη εαν εσυ μου ζητησεις 1-2 μηνες ανευ αποδοχων μετα τη αδεια του ικα και μετα παρεις το εξαμηνο, παλι δε θα σου αφαιρεθει χρονος απο το μειωμενο; Αντε βγαλε ακρη...Απο τη στιγμη ομως που η επιθεωρηση εργασιας υποστηριζει το ιδιο με τον εργοδοτη μου, δεν μπορω να κανω τιποτα...

 

 

πες του οτι αν επαιρνα 2 μηνες ανευ αποδοχων πριν το 6μηνο ο οαεδ δεν θα μου εδινε καν το 6μηνο.το 6μηνο ειναι στο καπακι απο την λοχεια η στο καπακι απο το μειωμενο σε μηνες η στο καπακι απο την ετησια αδεια αν αλλαζει ο χρονος.απο ενα google που εκανα αλλες επιθεωρησεις λενε οτι ο χρονος του μειωμενου δεν μειωνεται και αλλες οτι μειωνεται.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ο εργοδοτης μας σε μια συναδελφο που πηρε την ετησια αδεια μετα την λοχεια και πριν το 6μηνο γιατι αλλαζε ο χρονος της αφαιρεσε ενα μηνα απο το μειωμενο.ΑΥΤΟ ναι ειναι σωστο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλημερα φυσικα και ισχυει το μειωμενο μετα το εξαμηνο εγω δουλευω 4.5 ωρες την ημερα για δυο χρονια εφοσον πηρα το εξαμηνο και γυρισα στην δουλεια μου το ειπαν απο τον οαεδ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φυσικα και ισχυει το μειωμενο μετα το εξαμηνο εγω δουλευω 4.5 ωρες την ημερα για δυο χρονια εφοσον πηρα το εξαμηνο και γυρισα στην δουλεια μου το ειπαν απο τον οαεδ

 

πωσ γινεται 4,5ωρεσ?δουλευεσ 8ωρο ή 6ωρο?:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια!

επιστρεφω στην δουλεια μου 19φλεβαρη μετα απο αδεια 6μηνου

μιλησα με το λογιστηριο της εταιρειας μου κ μου ειπαν οτι μεχρι να χρονισει το παιδι (απο φλεβαρη που γυριζω μεχρι μαιο που χρονιζει το μωρο) θα ειμαι 6ωρη κ μετα 7ωρη(7ωρη δεν μου ειπαν ποσο διαστημα θα ειμαι)

αλλους 6 μηνες 7ωρη?ξερει καμια?

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

επιστρεφω στην δουλεια μου 19φλεβαρη μετα απο αδεια 6μηνου

μιλησα με το λογιστηριο της εταιρειας μου κ μου ειπαν οτι μεχρι να χρονισει το παιδι (απο φλεβαρη που γυριζω μεχρι μαιο που χρονιζει το μωρο) θα ειμαι 6ωρη κ μετα 7ωρη(7ωρη δεν μου ειπαν ποσο διαστημα θα ειμαι)

αλλους 6 μηνες 7ωρη?ξερει καμια?

 

 

καποιες επιθεωρησεις ισχυριζονται οτι οταν καποια παιρνει το 6μηνο του οαεδ χανει 6 μηνες μειωμενο.ρωτα την δικη σου επιθεωρηση τι λεει για το μειωμενο.εδω μεσα θα ακουσεις διαφορες απαντησεις απο μαμαδες.αλλες απο την ωρα που θα γυρισουν στην δουλεια δουλευουν για 30 μηνες 7ωρο η αλλιως εαν συμφωνει ο εργοδοτης 1 χρονο 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.αλλες δουλευουν 1 χρονο 6ωρο(ετσι δουλευω εγω τωρα) και αλλες

6 μηνες 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.παντως οπως σου τα ειπε το λογιστηριο σου ειναι λαθος.δεν εχει σημασια ποτε χρονιζει το παιδι.εγω γυρισα απο το 6μηνο 20 αυγουστου και θα δουλευω για ενα χρονο 6ωρο δηλαδη μεχρι 20 αυγουστου του 2011.οτι αλλο θελεις στην διαθεση σου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καποιες επιθεωρησεις ισχυριζονται οτι οταν καποια παιρνει το 6μηνο του οαεδ χανει 6 μηνες μειωμενο.ρωτα την δικη σου επιθεωρηση τι λεει για το μειωμενο.εδω μεσα θα ακουσεις διαφορες απαντησεις απο μαμαδες.αλλες απο την ωρα που θα γυρισουν στην δουλεια δουλευουν για 30 μηνες 7ωρο η αλλιως εαν συμφωνει ο εργοδοτης 1 χρονο 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.αλλες δουλευουν 1 χρονο 6ωρο(ετσι δουλευω εγω τωρα) και αλλες

6 μηνες 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.παντως οπως σου τα ειπε το λογιστηριο σου ειναι λαθος.δεν εχει σημασια ποτε χρονιζει το παιδι.εγω γυρισα απο το 6μηνο 20 αυγουστου και θα δουλευω για ενα χρονο 6ωρο δηλαδη μεχρι 20 αυγουστου του 2011.οτι αλλο θελεις στην διαθεση σου.

 

 

κι εγώ 6 μήνες 6ωρο και 6 μήνες 7ωρο. και όντως δεν έχει σημασία πότε χρονίζει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει πολυ με αυτο το θεμα για να μην πω οτι εχω ανχωθει

απτην καινουργια χρονια θα παρω τηλεφωνο για ν ρωτησω σε ποιο απτα πολλα υποκαταστηματα θα με στειλουν κ να ξαναρωτησω ποσες ωρες θα δουλευω κ για ποσο

μιλατε για 1 χρονο 6ωρο...............1χρονο απο ποτε ομως ισχυει????απο τοτε που γυριζεις στη δουλεια?η απο τοτε που αρχιζει το 6μηνο ????

παντως κοριτσια σας ευχαριστω

 

καλη χρονια κ υγεια σε ολες :P

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

απο την ωρα που θα γυρισεις στην δουλεια και για ενα χρονο.ειχα ανοιξει και αναλογο τοπικ,εαν εχεις ορεξη διαβασε το

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=73522

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

απο την ωρα που θα γυρισεις στην δουλεια και για ενα χρονο.ειχα ανοιξει και αναλογο τοπικ,εαν εχεις ορεξη διαβασε το

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=73522

σε ευχαριστω πολυ γλυκια μου :D

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μου καλησπερα ..............

γυριζω στην δουλεια μου 19 φλεβαρη (εχω παρει το 6μηνο)

κ μου ειπε η λογιστηρια μου οτι θα εχω 6ωρο μεχρι να χρονισει το παιδι μου δηλαδη μεχρι τον μαη......................αποσα διαβαζω δεν ισχυει κατι τετοιο ετσι ????????????????????

 

συμφωνα με αυτα που διαβαζω εδω θα ειμαι 6ωρη για 6 μηνες αρα μεχρι αυγουστο ...............σωστα?????????????

κ μετα ποσο καιρο θα ειμαι 7ωρη ?????????????????

 

 

ευχαριστω!!!!!!

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ritaki (νομιζω τα εχουμε ξαναπει ) απο τις 19 φλεβαρη και για ενα χρονο θα δουλευεις 6ωρο.αυτη ηταν η απαντηση που μου εδωσε το υπουργειο εργασιας και αυτο το ωραριο κανω τωρα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ritaki (νομιζω τα εχουμε ξαναπει ) απο τις 19 φλεβαρη και για ενα χρονο θα δουλευεις 6ωρο.αυτη ηταν η απαντηση που μου εδωσε το υπουργειο εργασιας και αυτο το ωραριο κανω τωρα.

ναι σοφακι μου τα εχουμε ξαναπει .....ειναι τοσο το ανχος μου κ η αρνηση μου να επιστρεψω που ψαχνω δικαιολογιες .....συνχωρεσεμε

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα το 9μηνο και διέκοψα 2 μήνες πριν λήξει και μου βγαίνει για 11 μήνες μειωμένο για 2 ώρες δεν ρώτησα για 1 ώρα πόσο θα έβγαινε

κορίτσια να ρωτάτε και στην επιθεώρηση εργασίας μπορεί να είμαι δημόσιο αλλά ως προς τα δικαιώματα της μητέρας δεν νομίζω να έχει τόσες μεγάλες διαφορές ο ιδιωτικός τομέας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα το 9μηνο και διέκοψα 2 μήνες πριν λήξει και μου βγαίνει για 11 μήνες μειωμένο για 2 ώρες δεν ρώτησα για 1 ώρα πόσο θα έβγαινε

κορίτσια να ρωτάτε και στην επιθεώρηση εργασίας μπορεί να είμαι δημόσιο αλλά ως προς τα δικαιώματα της μητέρας δεν νομίζω να έχει τόσες μεγάλες διαφορές ο ιδιωτικός τομέας.

 

 

αααα πηρα κ εγω το 9μηνο και γυριζω στις 28/1/11 . βεβαια ειμαι σε δημοτικη επιχειρηση αλλα υπαρχει πιθανοτητα να εχω μειωμενο ή καποιο αλλο προνομοιο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

προσπαθησα να το διαβασω ολο και μπερδευτηκα λιγο

συγνωμη αν επαναλαμβάνομαι απλα θελω να ρωτησω το εξης 28/2 επιστεφω στη δουλεια μετα απο χρηση εξαμηνου και με ενδιαφερει το 2ωρο μειωμενο θα το παρω για 15 μηνες συνολικα? (2 ωρες για 1 χρονο και 6 μηνες 1 ωρα αρα 15 μηνες 2ωρο?)

Link to comment
Share on other sites

ειναι 1 ωρα την ημερα για 30 μηνες ή 2 ωρες την ημερα για 12 μηνες και 1 ωρα την ημερα για 6 μηνες ή ισοχρονη αδεια 3,5 μηνων. εξαρταται απο τη συνενοηση που θα κανεις με τον εργοδοτη σου!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

xa εγω πηρα το εξαμηνο κ μετα ειπαν οκ για να γευγω δυο ωρες νωριτερα για εναν χρονο κ τωρα λεει χανω την μια ωρα για εξι μηνες γιατι πηρα το εξαμηνο.....

Link to comment
Share on other sites

ειναι 1 ωρα την ημερα για 30 μηνες ή 2 ωρες την ημερα για 12 μηνες και 1 ωρα την ημερα για 6 μηνες ή ισοχρονη αδεια 3,5 μηνων. εξαρταται απο τη συνενοηση που θα κανεις με τον εργοδοτη σου!

εχεις ακουσει εσυ για καμια κοπελα που να πηρε το εξαμηνο μετα δυο ωρες κ να της εδωσαν κ την μια ωρα για εξι μηνες?

αν ναι πες μου γιατι ο λογιστης μου ειπε πως η καθε επιθεωρηση λεει τα δικα της κ να το ψαξω παιρνοντας τηλ σε οσες μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...