Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ LIDL


Recommended Posts

Πέρισυ το καλοκαίρι μου συγκάθηκε πολύ η μικρή μόλις αρχίσαμε τις τροφές και σταμάτησα για λίγο καιρό τα μωρομάντηλα και έγινε καλά. Όσο απίστευτο και να σας φαίνεται, άρχισα να την βάζω ταλκ και να βλέπω τέλεια απότελέσματα.

 

Γλυκεια μου προσεχε, η χρηση ταλκ κατα την αλλαγη της πανας ,συμφωνα με τις συγχρονες παιδιατρικες αποψεις, αντενδεικνυται απολυτως -κυριως λογω της επιβαρυνσης του αναπνευστικου συστηματος που προκαλει, αλλα και προβληματων στα γεννητικα οργανα μακροπροθεσμα!

:roll:

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα αντίθετα με όλες τις πάνες βγαίνει βρεγμένος, εκτός του Lidl, ιδίως την νύχτα μόνο αυτές του φοράω, το ίδιο έκανα και με την μικρή.

 

Με αυτό που συγκαίγεται είναι τα μωρομάντηλα, έτσι και τον σκουπίσω με μωρομάντηλο γίνεται κόκκινος, όχι όμως όλα μόνο αυτά που έχουν χαμομήλι (δηλαδή σχεδόν όλα), επίσης τον πειράζουν και οι κρέμες συγκάματος που έχουν χαμομήλι.

Ακόμα κι αν τον πλύνω με χαμομήλι συγκαίγεται, η παιδίατρος γούρλωσε τα μάτια της όταν της το είπα.

 

και έχω την εξής απορία, οι πάνες πάμπερς που υποτίθεται πως έχουν λοσίον μέσα το οποίο είναι χαμομήλι με αλόη γιατί δεν τον πειράζει :?

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγε προχθές ο σύζυγος στα LIDL και αντί για πάνες CIEN είχανε κάποιες... TOUJOUR. Τις έχει χρησιμοποιήσει κάποια; Υπάρχει καμιά σχετική πληροφορία;

Εγώ σήμερα θα δω τα αποτελέσματα της .... 1ης νύχτας.

Δείχνουν πιο λεπτές από τις CIEN, χωρίς δείκτη.

 

Για να δούμε .... :roll:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έχω δοκιμάσει και μάλλον θα τις αλλάξω τελικά! 2 φορές ξύπνησε βρεγμένος. Απότι κατάλαβα από το πλάι έχουμε διαρροές! Με τις cien όσο τις χρησιμοποίησα, δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Νομίζω εκείνες ήταν πολύ καλύτερες!

Link to comment
Share on other sites

Πήγε προχθές ο σύζυγος στα LIDL και αντί για πάνες CIEN είχανε κάποιες... TOUJOUR. Τις έχει χρησιμοποιήσει κάποια; Υπάρχει καμιά σχετική πληροφορία;

Εγώ σήμερα θα δω τα αποτελέσματα της .... 1ης νύχτας.

Δείχνουν πιο λεπτές από τις CIEN, χωρίς δείκτη.

 

Για να δούμε .... :roll:

Καλημέρα

Εμεις αυτες παιρνουμε-τα βρακακια- και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Καμια διαροη .Η μικρη δεν θελει αλλες -οταν πηρα μια αλλη μαρκα τις τραβουσε και τις εβγαζε!!!!!!!! :shock::shock:

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχουμε συγκαεί (φτου φτου φτου). Εύχομαι να περάσει γρήγορα το σύγκαμα Γιωτούλα!

 

Ευχαριστώ πολύ Κατερινάκι! Μας πέρασε.2 μέρες ήταν κόκκινος ο ποπουδάκος μας -ήταν σαν αλλεργία με σπιράκια μικρούλια!

Τώρα είμαστε σούπερ! Ευτυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εμεις αυτες παιρνουμε-τα βρακακια- και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Καμια διαροη .Η μικρη δεν θελει αλλες -οταν πηρα μια αλλη μαρκα τις τραβουσε και τις εβγαζε!!!!!!!! :shock::shock:

 

Και μεις χθες πήραμε τις πάνες βρακάκια από το lidl γράφει νούμερο 6 απ'έξω. Τις toujours πήραμε και τις βρήκαμε καλές..

Αλλά έχει μόνο 18 κομμάτια ρε παιδί μου..

 

Για την πούδρα μου το συνέστησε φαρμακοποιός αλλά θα την σταματήσω αφού υπάρχει πρόβλημα.

Ευτυχώς που μπήκα στο parents και μαθαίνω πολλά πράγματα για το παιδάκι μου για ιατρικά και μη θέματα, γιατί πριν κοιμόμουν στον ύπνο του δικαίου..

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τις CIEN χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Τώρα όμως δεν βρίσκω στο LIDL το Νο 4 αυτής της μάρκας και απ' ότι βλέπω οι TOUJOUR δεν είναι πολύ καλές... Ξέρετε αν δεν τις φέρνουν τα LIDL γενικά ή έπεσα στην περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

τις πάνες του λιντλ αυτές στη μπλε συσκευασία τις χρησιμοποίούσαμε και εμείς για πολύ καιρό στην μεγάλη μου κόρη. Στη συνέχεια και αφού δεν φορούσαμε την ημέρα της την έβαζα μόνο τα βράδια. Που και που απο την αρχή πετούσε κάτι σπιθουράκια τα οποία δεν ήταν μεγάλης έκτασης όμως και δεν τα πολυ έδινα σημασία γιατί φεύγαν πολύ γρήγορα.

Την τελευταία φορά όμως που της φόρεσα αυτές τις πάνες την πάθαμε για τα καλά.

Σε όλο το σημείο που έπιανε η πάνα γεμίσαμε σπιθουράκια σε πολύ έντονο βαθμό που της έφερναν πολύ τσούξιμο και φαγούρα. Επί μια εβδομάδα είμασταν με πλύσεις κόκκινου ιωδίου και πρωί βράδυ της έβαζα κορτιζονούχα αλοιφή, έχει περάσει 1 μήνας σχεδόν και ακόμα έχει κάποια κοκκινα σημάδια στο πωπουδάκι της.

Γι αυτο προσοχή στα σπιθουράκια κορίτσια να μην την πάθετε όπως εμεις.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια αν θελετε δοκιμαστε και τις πανες του καρφουρ. ειναι επισης οικονομικες και καλες και εχουν και μια τεραστια διαφορα απο του lidl ειναι ελληνικες. καπου στο φορουμ διαβασα οτι οι πανες του lidl ειναι γερμανικες. δειτε αν θελετε πανω στις συσκευασιες την προελευση τους...

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια αν θελετε δοκιμαστε και τις πανες του καρφουρ. ειναι επισης οικονομικες και καλες και εχουν και μια τεραστια διαφορα απο του lidl ειναι ελληνικες. καπου στο φορουμ διαβασα οτι οι πανες του lidl ειναι γερμανικες. δειτε αν θελετε πανω στις συσκευασιες την προελευση τους...

 

Οι καρφούρ είναι συμπαθητικές, αλλά προσοχή γιατί πουλάνε και πάνες μάρκας "1" οι οποίες είναι φθηνότερες αλλά απαράδεκτες (σαν πλαστική σακούλα είναι)!

 

Φθηνές και καλούτσικες επίσης, εκτός των LIDL, είναι και οι DIA, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο ποιοτικά. Για ώρα ανάγκης, θα έλεγα.

 

Για εμένα οι καλύτερες σε θέμα τιμής/ποιότητας είναι οι "Nanny's", αλλά στην Θεσσαλονίκη στο μόνο μέρος που τις έχω βρεί σε μεγάλη συσκευασία είναι στα Alex Pak στο λιμάνι. Συνήθως αυτές παίρνουμε (περίπου 9,5 ευρώ τα 50 τεμ.) και είμαστε ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην αρχη ειχε pampers ο μικρος, απο ενα σημειο κι επειτα , δεν θυμαμαι ακριβως ποτε, μαλλον απο 1+ χρονο δοκιμασαμε στα Lidl τις Cien. Μειναμε ικανοποιημενοι, ουτε ερεθισμοι, ουτε διαροες. Μετα εφεραν αλλη μαρκα Toujours (η αλλαξε απλα το ονομα) και αγοραζαμε για καιρο εκεινη. Eδω και 2-3 μερες ομως ο μικρος , 26 μηνων, ξυπναει και εχει διαρροη. Η γυναικα μου ξαναγυρισε στα pampers για δοκιμη....

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή κ εμείς χρησιμοποιούσαμε τις Pampers, τώρα έχουμε λίγο καιρό που παίρνουμε από τα Lidl αλλά έχουμε συνεχώς διαρροές κ μερικές φορές βγάζει κ κάτι κόκκινα σπυράκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πάντα πήρα πάνες απο Λίδλ καί η πέθερα μου πήρε

 

LIBERO ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΠΑΝΕΣ MIDI 5-8KG

 

Εχουμε αλλέργια και αν κάποιος θέλει να ανταλλάγω αθτά τα 14 τεμμαάχια που έχω με №3 απο Lidl

Link to comment
Share on other sites

μπηκα στον πειρασμο να παρω απο λιντλ σημερα αλλα αποφασισα να συνεχισω τα παμπερς.Ειχα δοκιμασει τα active fit αλλα δεν μου αρεσαν και αφηναν σημαδια στο ποπο του απο τις τρυπουλες που εχει το υφασμα σαν αποτυπωματα!Δοκιμασα τα λιμπερο αλλα ειναι σκληρες.Οποτε συνεχιζω παμπερς κανονικα που ειναι πολυ μαλακα και δεν βρεχετε ποτε ουτε κοκκινιλες.Α΄πλα για οικονομια ψαχνομουν.

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε και εμείς lidl πάνες από περιέργεια. Για να δούμε...πάντως μια πάνα που το έβαλα για δοκιμή και έκανε κακά είχαν βγεί σχεδόν απέξω, ήταν πάνα βρακάκι που μου έδωσαν να δοκιμάσω,τώρα πήρα με το αυτοκόλλητο . Να σας πώ την αλήθεια μέχρι τώρα μόνο παμπερς παίρνω γιατί έχει ευαισθησία το καστοράκι μου και τις ψιλοφοβάμαι τις άλλες.

Ρε κορίτσια μόνο ρόζ είναι οι πάνες ? μου πήρε ο άντρας μου αυτές που έχουν ένα αγοράκι απ΄ έξω και ήταν ροζ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δοκιμάσαμε τελικά τις πάνες το Σαββατοκύριακο και ο μικρός γέμισε μεγάλα σπυράκια εκεί που ακουμπάει το λάστιχο. Από ότι είδα σήμερα επεκτάθηκαν και στα μπουτάκια. Δεν την γλυτώνουμε την κορτιζόνη. Χάλια έγινε το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Οι καρφούρ είναι συμπαθητικές, αλλά προσοχή γιατί πουλάνε και πάνες μάρκας "1" οι οποίες είναι φθηνότερες αλλά απαράδεκτες (σαν πλαστική σακούλα είναι)!

 

Φθηνές και καλούτσικες επίσης, εκτός των LIDL, είναι και οι DIA, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο ποιοτικά. Για ώρα ανάγκης, θα έλεγα.

 

Για εμένα οι καλύτερες σε θέμα τιμής/ποιότητας είναι οι "Nanny's", αλλά στην Θεσσαλονίκη στο μόνο μέρος που τις έχω βρεί σε μεγάλη συσκευασία είναι στα Alex Pak στο λιμάνι. Συνήθως αυτές παίρνουμε (περίπου 9,5 ευρώ τα 50 τεμ.) και είμαστε ευχαριστημένοι.

 

Τις Nanny's με πήρανε τηλέφωνο και μου είπανε πως τις φέρνουνε στο σπίτι. Λόγω της χαμηλής τους τιμής τις παράγγειλα αλλά η κόρη μου συγκάηκε αμέσως. Είπα μήπως είναι σύμπτωση και μετά από κάποιες μέρες τις ξαναδοκίμασα. Συγκάηκε πολύ άσχημα, σα να έπαθε έγκαυμα έγινε, ενώ δεν είχε δείξει ως τώρα καμμία ευαισθησία, ούτε ως νεογνό. . Από τότε τις πέταξα και ξαναχρησιμοποιώ pampers και libero όπως πριν.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την πρώτη φορά που τις δοκίομασα πριν 2,5 χρόνια πράγματι μου μύριζαν έντονα σε πλαστικό ,πετρέλαιο δεν ξέρω ακριβώς και έτσι δεν πήρα. Ειχαμε δοκιμάσει τα πάντα και τις pampers, libero αλλά με τα δε pampers έβλεπα κάτι σαν ζελεδάκια επάνω και είχαμε αγανακτήσει αφού του έφευγαν την νύχτα. Με τα libero είχα αγανακ΄τησει να βρώ το ιδανικό μέγεθος και πάλι βρεχόταν ιδίως την νύχτα τελικά πήρα babylino από τα οποία ήμουν αρκετά ευχαριστημένη. Τελικά ενώ ήταν 1,5 χρονών ξαναδοκιμάσαμε από τα Lidl και μέχρι σήμερα που το παιδί είναι 2,5 ετών δεν τις αλλάζουμε. Δεν ξερω αλλά δεν μύριζαν , μέχρι σημερα είμαι πολύ ικανοποιημένη και το παιδί από τότε που τα χρησιμοποιώ δεν έχει βραχεί ούτε μια φορά. Τώρα με το νεογέννητο παρ'όλο που τα pampers newborn που χρησιμοποιούσα στο μαιευτήριο και το πακέτοπου μας έδωσαν δωρεάν ήταν καλό πήρα και στον μπέμπη από lidl τα toujours midi gia 4-9 κιλά ενώ στον μεγάλο παίρνω τα μπλέ που είναι και τα μεγαλύτερα. Δεν ξέρω αλλά αφού είμαι ικανοποιημένη και κάνουν την δουλειά μου δεν δοκιμάζω άλλα αφού είναι πανάκριβα τα χρήματα που΄έχουν τα άλλα για ένα πακέτο πάιρνω και για τους δύο είναι μισή τιμή. Τα άλλα είναι πανάκριβα μάλλον γιατί πληρώνουμε το marketing και την βιτρίνα. Πάντως του Lidl είναι γερμανικά, δερματολογικά ελεγμένα και έχουν και έχουν και τους φορείς για τον ποιοτικό έλεγχο. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη από την σ΄χεση τιμής και πιοότητας και δεν τα αλλάζω.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...