Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιαουρτι απο πότε


Μαράκι

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και η δική μου παιδίατρος προτείνει να ξεκινήσει απο τον 8ο και μετά... η αληθεια είναι ότι ήθελα να του δώσω το φρέσκο αγελαδινό αλλα δεν το τρώει με τίποτα.... μόνο κάτι χαζομάρες όπως το advance τρώει.

Τώρα κάνω μία μείξη μεταξύ advance και φρέσκου γιαουρτιου και σιγά σιγά μειώνω την ποσότητα το πρώτου και αυξάνω την ποσότητα του δεύτερου...

εεεε που θα πάει θα συνηθίσει την γεύση του φρέσκου γιαουρτιού, το οποίο και θεωρώ καλύτερο....

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Και ήθελα να ποστάρω ερώτηση για το γιαούρτι αλλά με προλάβατε :lol:

Εμείς το ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα και ο γιατρός μου σύστησε να της δώσω βρεφικό και όχι κανονικό. Αναρωτιέμαι όμως γιατί ... μήπως τελικά οι παιδίατροι τα συστήνουν επειδή προωθούν συγκεκριμένες εταιρείες; Εξάλλου αυτά τα βρεφικά δεν γράφουν πάνω γιαούρτι αλλά επιδόρπιο γιαουρτιού που είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Να δοκιμάσω λέτε να της δώσω κανονικό και αν ναι τι; Πρόβειο, αγελαδινό με πέτσα ή χωρίς;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μας παιδίατρος είναι αρνητικός σε ό,τιδήποτε τύπου παιδικό. Όσο για τον τύπου, σίγουρα τα μη αγελαδινά γαλακτοκομικά είναι πιο φιλικά προς το πεπτικό των παιδιών αλλά αν δεν υπάρχει θέμα αλλεργίας είναι και το αγελαδινό ok! Εγώ πχ της έδινα όλυμπος κατα προτίμηση βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε το γιαουρτάκι μόλις κλείσαμε τον 7ο. Ο γιατρός μου συνέστησε το παιδικό αλλά εγώ προτίμησα να του δώσω πρόβειο βιολογικό. Γενικώς θέλω να αποφεύγω τη ζάχαρη-στο μέτρο του δυνατού βέβαια. Στην αρχή δυσκολεύτηκε να το συνηθίσει (είναι λίγο ξινό) και του έβαζα μέσα μπανάνα ή/και αχλάδι για να φτιάξουν τη γεύση. Τώρα πια το τρώει σκέτο και του αρέσει πολύ.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι της το ξεκίνησα στο χρόνο, εφόσον έπινε αρκετό γάλα μέχρι τότε. Ο γιατρός μου είχε πει ότι δε χρειάζεται κι επιπλέον δε κάνει να συνηθίζει η μικρή σε γλυκές γεύσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμάς στον έβδομο μας είπε αλλά είναι το μόνο πράγμα που δεν τρώει.

Κάνε λίγο υπομονή. Έτσι έκανε και ο δικός μας και τώρα το γιαουρτάκι έχει γίνει το αγαπημένο του γεύμα. Δώστου έστω και μία κουταλίτσα...δεν είναι και τόσο εύκολο να συνηθίσουν αμέσως νέες γεύσεις.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

εγω από τον 8ο περίπου για απογευματινο.Τωρα δινω και τραχανα συχνα!

 

Tραχανά της δίνω από τον όγδοο και εδώ και ένα μήνα και φακές και αστράκι και φιδέ! :D

Link to comment
Share on other sites

εχει φαει ρεβυθι και φασόλι και η δικια μου!!! χτες φαγαμε και φακες που μας "ξινιζανε"!!! να της εκανε!!!

 

Εμείς σήμερα θα φάμε φακές,αλλά βάζω και λαχανικά μέσα γιατί αλλιώς δεν........! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Μαμάδες, βοήθεια και πάλι!!!

 

Είπαμε να ξεκινήσουμε τον μπέμπη γιαουρτάκι, αλλά δεν ξέρω τι να του πάρω! Είπα στον άντρα μου και έφερε από το σούπερ μάρκετ το βιολογικό γιαούρτάκι Teddi, αλλά, παρόλα τα αρκουδάκια στη συσκευασία του, δεν γράφει πουθενά ότι είναι κατάλληλο για βρέφη. Μπήκα στη σελίδα της noulac και γράφει από τον 8ο μήνα και μετά. Δεν ξέρω άλλο γιαουρτάκι... Μήπως να κάτσουμε στα αβγά μας ( δηλ. στη φαρίν λακτέ μας;;;); :roll:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Μαμάδες, βοήθεια και πάλι!!!

 

Είπαμε να ξεκινήσουμε τον μπέμπη γιαουρτάκι, αλλά δεν ξέρω τι να του πάρω! Είπα στον άντρα μου και έφερε από το σούπερ μάρκετ το βιολογικό γιαούρτάκι Teddi, αλλά, παρόλα τα αρκουδάκια στη συσκευασία του, δεν γράφει πουθενά ότι είναι κατάλληλο για βρέφη. Μπήκα στη σελίδα της noulac και γράφει από τον 8ο μήνα και μετά. Δεν ξέρω άλλο γιαουρτάκι... Μήπως να κάτσουμε στα αβγά μας ( δηλ. στη φαρίν λακτέ μας;;;); :roll:

Εμενα η παιδιατροσ δεν μου ειπε τιποτα για γιαρτουτακι!! :? λαχανικα ξεκινησες??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...