Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωράκι που θηλάζει συνέχεια- τι κάνουμε;


Recommended Posts

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι δεν κάνεις τίποτε λάθος, είναι πολύ μικρό το μωράκι σου και είναι φυσικό να θέλει διαρκώς τη μαμά. Δοκίμασε να το βάλεις σε σλιγκ ή σε μάρσιππο που να το κρατά σφιχτά στο στήθος σου, ίσως αυτό το ηρεμήσει και σου λύσει τα χέρια για λίγη ώρα. Επίσης δοκίμασε να θηλάζεις ξαπλωμένη για να κοιμάσαι όσο γίνεται. Μπορείς επίσης να παίζεις με το μεγάλο σου όσο θηλάζεις καθισμένη στον καναπέ ή στο πάτωμα. Και με το σύζυγο μπορείτε να καθίσετε και να μιλήσετε ή να δείτε καμμιά ταινία, να πιείτε κάτι (εσύ χωρίς αλκοόλ! ) ενώ θηλάζεις. Όσο για το σπίτι, περιορίσου στα απολύτως απαραίτητα και ζήτα βοήθεια όπου μπορείς. Σιδέρωμα τα περισσότερα ρούχα δεν χρειάζονται. Να μαγειρεύεις όποτε μπορείς αρκετές μερίδες για να έχεις και τις επόμενες μέρες, κι αν δεν σου έχει μείνει τίποτε μαγειρεμένο στην κατάψυξη, μια μπριζολίτσα με κατεψυγμένα λαχανικά και πληγούρι για γαρνιτούρα είναι μια χαρά φαγητό και έτοιμο σε 10 λεπτά. Και βέβαια πάρε το απόφαση ότι για λίγο καιρό θα τρως με το ένα χέρι και με το στήθος έξω :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 549
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εμενα αυτη η φαση κρατησε περιπου 3 μηνες. μετα αρχισε να στρωνει. μεχρι τοτε επερνα την αδερφη μου στις 3 το πρωι κλαιγοντας και της ελεγα δεν ειναι φυσιολογικο να τρωει συνεχεια καθε 15 λεπτα. δεν εχω γαλα ελεγα . εκει πατανε αυτες που λενε οτι δεν ειχαν γαλα, σε αυτες τις συνθηκες, και αταματουν τον θηλασμο. Αυτο ομως δεν ειναι αληθεια. Καθε παιδι θελει τον χρονο του και καθε στηθος επισης! μην σταματησεις , αληθεια μετα γινεται απλα υπεροχο! 9 μηνων και συνεχιζουμε.

Να σημειωσω οτι τον πρωτο καιρο μαγειρευε η μαμα μου και σηδερωνε. η μεγαλη κορη κατα 2 χρονια ηταν ενα ονειρεμενο παιδι με κατανοηση!

Α! και λογω των συνεχων θηλασμων εννοειται οτι θηλασα σε ολα τα μερη. απο μετρο μεχρι καφετεριες και goodys. μη μασας

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως η ευτυχως ετσι ειναι τα πραγματα και δεν κανεις κανενα απολυτως λαθος..ο θηλασμος πρεπει να ειναι ελευθερος και ανεμποδιστος..οποτε ζηταει το παιδι στηθος εσυ καλο ειναι να δινεις και ας ειναι ολη μερα..ακουγεται σκληρο αλλα ετσι λειτουργει στα περισσοτερα μωρα τους πρωτους μηνες..δεν ειναι απαραιτητο οτι παντα πειναει..μπορει (και ειναι και το πιο συχνο) να ταλαιπωρειται απο κοιλιακες ενοχλησεις και στο στηθος να βρισκει παρηγορια..εγω δεν θα σου συνιστουσα να δωσεις πιπιλα.

Ωστοσο οφειλω να σου πω οτι τα πραγματα ειναι βουνο μεγαλο ακομη περισσοτερο γιατι εισαι και εσυ ακομη στη φαση της λοχειας και μαζι με την κουραση της γεννας και των νεων ευθυνων εχεις επιπλεον και την κουραση της απαιτησης αυτης..

το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως αν πραγματικα επιθυμεις να συνεχισεις και να φθασεις να θηλαζεις με ανεση και χωρις προβληματα ειναι να κανεις υπομονη..

για να εισαι σιγουρη οτι ο θηλασμος μεχρι σημερα παει καλα να δινεις προσοχη στην αυξηση του βαρους του παιδιου σου..αν αναπτυσσεται με μεγαλους ρυθμους τοτε ολα πανε καλα και σαφως δεν τιθεται θεμα για συμπληρωμα η οτιδηποτε..σε αυτη τη περιπτωση το συμπληρωμα ειναι η αρχη ενος δρομου ανοιχτου προς τον αποθηλασμο..

αν κανεις υπομονη θα δεις οτι στο διαστημα που σου λεμε θα εχει εδραιωθει η γαλουχια και θα θηλαζεις αποτελεσματικα και ικανοποιητικα..

καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τα ιδια τραβηξα τον πρωτο καιρο. Το στηθος ειχε αδειασει και αυτο ακομα θηλαζε με αποτελεσμα να ερεθιζονται οι θηλες μου. Μου πηρε κανενα διμηνο να μπουμε σε μια σειρα. Ολη την ημερα το μωρο στο στηθος. :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, υπομονή, αυτό κάνω μόνο!

Γάλα φαίνεται να παίρνει, τουλάχιστον βλέπω να τρέχει από το στόμα του, συν ότι την ώρα που θηλάζω από το άλλο στήθος, το γάλα τρέχει ποτάμι.

Πιπίλα δοκίμασα μια δυο φορές, αλλά δεν την πήρε κι εγώ δεν επέμενα γιατί φοβάμαι τη σύγχηση θηλών.

 

goofy όλο το 12ωρο είσαι καθισμένη ή ξαπλωμένη στο κρεβάτι σου και το παιδί στο στήθος; ούτε τουαλέτα ούτε ύπνο; εντάξει τα γεύματα είναι ακανόνιστα ακόμη αλλά πόσο να αντέξεις και συ;

Νομίζω ότι η Αγλαία (θα μπορούσε να σου δώσει συμβουλή για το πως να διορθώσεις την κατάσταση. δεν της στέλνεις ένα πμ;

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό μου (23 ημ.) θηλάζει όλη την ημέρα!!!Και κυρίως όλη τη νύχτα, 20:30-8:30 δεν τολμάω να τον βγάλω από το στήθος μου, με το που θα τον ακουμπίσω στην κούνια του, σπαράζει στο κλάμα λες και είναι νηστικός ώρες. Την ημέρα τα ίδια, εκτός από ένα 2ωρο-3ωρο το απόγευμα που κοιμάται μόνος του.

Κάτι κάνω λάθος έτσι δεν είναι;;;

 

Να σου ζήσουν!

Μην ξεχνάς ότι σε όλες τις κοινωνίες και σε όλους τους πολιτισμούς η μητέρα βρίσκεται σε καθεστώς απόλυτης προστασίας. Οι άλλοι φροντίζουν για όλα και η μαμά φροντίζει για το μωρό.

 

Το δικό σου είναι ακόμη πολύ μικρό, μόλις 23 ημερών. Ακόμη δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία.

 

Πρέπει να ζυγίσεις άμεσα το μωρό για να δούμε αν πάει καλά ο θηλασμός.

Χωρίς και τη ζύγιση των 3 εβδομάδων δεν θα μπορούσα να σου δώσω ακριβείς οδηγίες.

 

 

Δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ αυτό, σωστά; Έχω κι ένα σύζυγο, άλλο ένα παιδάκι, που δόξα να χει ο Θεός, την υπομονή και κατανόηση που έχει δείξει και ένα σπίτι φυσικά.

Δεν μπορεί να τρώει όλες αυτές τις ώρες! Και το θέμα είναι ότι αν δεν τον βάλω στο στήθος δεν ησυχάζει ούτε με τραγουδάκια, νανουρίσματα, βολτούλες τίποτα.

Τι θα κάνω;;; Θέλω πολύ να του προσφέρω το πολύτιμο μητρικό γάλα, αλλά εγώ έχω καταντήσει πιπίλα...

Τι κάνω λάθος;;; Τα φώτα σας παρακαλώ, γιατί έχω απελπιστεί!

Νομίζω ότι χρειάζεσαι βοήθεια. Κάποιον που να μπορεί να σε απαλλάξει από τις υπόλοιπες ευθύνες τουλάχιστον για τις επόμενες 3 εβδομάδες. Αν κάτι τέτοιο είναι αδύνατο τότε προσπάθησε να οργανωθείς έτσι ώστε να μειώσεις τις δουλειές που κάνεις όσο περισσότερο μπορείς ακόμη και αν αυτό σημαίνει ότι το φαγητό θα είναι από έξω.

 

Δεν κάνεις τίποτα λάθος. Απλά το μωρό σου είναι πάρα πολύ μικρό.

 

Για να ξεκουράζεσαι καλό θα ήταν να κοιμάσαι την ώρα που κοιμάται το μωρό, επίσης θα πρέπει να καταφέρεις να θηλάζεις και να κοιμάσαι. Είναι οι μόνοι τρόποι για να ξεκουραστείς.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, αρκετές μαμάδες έχουν βρει πολύ βολικό σε αυτές τις περιπτώσεις το σλινγκ. Νομιζω ότι αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις.

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Πραγματικά μου δίνετε κουράγιο!

Τουλάχιστον παρηγοριέμαι σκεφτόμενη ότι είναι φυσιολογικό, το έχουν περάσει κι άλλες μαμάδες και άντεξαν.

Βοήθεια δεν παίζει από γιαγιάδες, θηλάζω ξαπλωμένη, όρθια, καθιστή, όπου βρεθώ.

Το ξαπλωμένη τη νύχτα δε με βολεύει και τόσο, ανακάθομαι λοιπόν κι έτσι με παίρνει ο ύπνος, αλλά φοβάμαι μη μου πέσει το μωρό, μη το πλακώσει το στήθος κλπ. άσε που πιάνομαι, πονάει όλο μου το κορμί, λες κι έχω φάει ξύλο νιώθω.

 

Τι εννοούμε όταν λέμε ότι έχει εδραιωθεί η γαλουχία; Και πώς πετυχένεται αυτό;

 

Αγλαΐα οι απαντήσεις σου και σ'ευχαριστώ!

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38εβδ. 2μ. ημερολογιακά, 37 εβδ. υπερηχογραφικά (δεν είχα σταθερή περίοδο)

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Αγόρι

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Καισαρική λόγω ΠΚΤ

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

10,4 στην έξοδο

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

29/10 2990 γέννηση, εκεί πρέπει να έχει γίνει λάθος, απ'ότι μου, γιατί 2 24ωρα μετά τον ζύγισαν και ήταν 3100

2/11 2930 έξοδος μαιευτήριο

6/11 2910 ζυγαριά παιδιάτρου

10/11 3017 ζυγαριά δική μου

12/11 3024

19/11 3650

23/11 3870

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

έχω χάσει το λογαριασμό...

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΟΧΙ

 

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο

 

~10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

8-10

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη...

Τρώει λαίμαργα στην αρχή για κανά 5λεπτο και μετά χαλαρώνει.

Σχεδόν πάντα (98%) είναι κοιμισμένος

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Πραγματικά μου δίνετε κουράγιο!

Τουλάχιστον παρηγοριέμαι σκεφτόμενη ότι είναι φυσιολογικό, το έχουν περάσει κι άλλες μαμάδες και άντεξαν.

:D

Τα καταφέρνεις πολύ καλά, το μόνο που χρειάζεσαι είναι συμπαράσταση από ομοιοπαθούσες! Όταν μπορείς να μοιραστείς την εμπειρία και να ακούσεις ότι το πέρασαν και άντεξαν είναι πολύ περισσότερο πολύτιμο από την υποστήριξη οποιουδήποτε ειδικού!

 

 

Βοήθεια δεν παίζει από γιαγιάδες, θηλάζω ξαπλωμένη, όρθια, καθιστή, όπου βρεθώ.

Αυτό σημαίνει ότι τα καταφέρνεις αρκετά καλά!

 

Το ξαπλωμένη τη νύχτα δε με βολεύει και τόσο, ανακάθομαι λοιπόν κι έτσι με παίρνει ο ύπνος, αλλά φοβάμαι μη μου πέσει το μωρό, μη το πλακώσει το στήθος κλπ. άσε που πιάνομαι, πονάει όλο μου το κορμί, λες κι έχω φάει ξύλο νιώθω.

 

Μάλλον προσπαθείς να ισορροπήσεις σαν μπαλαρίνα γι αυτό και πιάνεσαι.

 

Αλλά μπορείς να τα καταφέρεις και καλύτερα!

 

Προφανώς δεν έχεις βρει την κατάλληλη ξαπλωτή στάση. Διάβασε προσεκτικά:

-Χρειάζεσαι 3-4 μαξιλάρια ύπνου

-Ξαπλώνεις στο πλάι και το κεφάλι το έχεις σε ένα ψηλό ή δύο χαμηλά μαξιλάρια.

-Ο ώμος είναι στο στρώμα, δεν ακουμπά στο μαξιλάρι.

-Το χέρι που είναι προς το στρώμα, μπορεί να μπει κάτω από το μαξιλάρι (ακόμη και αν δεν σε βολεύει να το έχεις εκεί, θα πρέπει να μπορείς να το βάλεις, έτσι καταλαβαίνεις ότι έχει σωστή θέση το κεφάλι, ο λαιμός και ο ώμος)

-Ισορροπείς (σαν μπαλαρίνα :-D ) έτσι ώστε η θηλή από το στήθος που βρίσκεται χαμηλά να είναι μόλις 2 εκατοστά πάνω από το στρώμα.

-Παίρνεις στο επάνω χέρι ένα μαξιλάρι, κάνεις λίγο μπροστά (η θηλή θα ακουμπήσει στο στρώμα) και βάζεις το μαξιλάρι κατά μήκος της πλάτης έτσι ώστε να στηρίζεται καλά η μέση και η λεκάνη. Κάνεις πάλι πίσω να πάρει σωστή θέση η θηλή. Θα πρέπει να νιώθεις σαν πασάς και όχι σαν μπαλαρίνα που ισορροπεί.

-Βάζεις ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατα. Αυτό θα ανεβάσει το επάνω γόνατο και θα φέρει σε ευθεία τα πόδια με τη λεκάνη, δεν θα τραβάει το επάνω πόδι τη μέση και να μπορείς πραγματικά να ξεκουραστείς.

 

Με δυο τρεις πρόβες άνευ μωρού θα τον πάρεις τον αέρα και θα κοιμάσαι μια χαρά.;)

 

Για να μην κρυώσεις αν κοιμηθείς την ώρα που θηλάζεις: φοράς ένα απλό T-shirt, πάνω από το μπλουζάκι φοράς ένα ζακετάκι ή το επάνω μιας μπιτζάμας που μπορείς να το κουμπώνεις στην κοιλιά. Όταν θηλάζεις σηκώνεις το μπλουζάκι που καλύπτει το θώρακα, το ζακετάκι καλύπτει την κοιλιά, οπότε και ξεσκέπαστη να έχεις μείνει, δεν θα κρυώσεις.

 

Για να μην πέσει ή να μην γυρίσει το μωρό βάζεις πίσω του μια πετσένα τυλιγμένη σε κύλινδρο ή ένα μαξιλαράκι.;)

 

Βολεύει να κοιμάσαι στη μέση του διπλού κρεβατιού ώστε αν χρειαστεί το μωρό αλλαγή στήθους, το παίρνεις αγκαλιά πάνω σου και αλλάζετε πλευρά (αντίστοιχα αλλάζεις πλευρά και το μαξιλάρι μέσης και του παιδιού)

 

 

Τι εννοούμε όταν λέμε ότι έχει εδραιωθεί η γαλουχία; Και πώς πετυχένεται αυτό;

Εδραιώνεται η γαλουχία όταν το στήθος έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξή του και έχει "μάθει" να παράγει τόσο γάλα όσο χρειάζεται το μωρό για να αναπτύσσεται κανονικά. Αυτό συμβαίνει στις 6 περίπου εβδομάδες μετά τον τοκετό. Γι αυτό και σε όλους τους πολιτισμούς του πλανήτη το νεογένητο και η λεχωίδα προστατεύονται ιδιαίτερα στη διάρκεια των 40 πρώτων ημερών!

 

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

29/10 2990 γέννηση, εκεί πρέπει να έχει γίνει λάθος, απ'ότι μου, γιατί 2 24ωρα μετά τον ζύγισαν και ήταν 3100

2/11 2930 έξοδος μαιευτήριο

6/11 2910 ζυγαριά παιδιάτρου

10/11 3017 ζυγαριά δική μου

12/11 3024

19/11 3650

23/11 3870

:shock:

Δηλαδή σε 13 μέρες (από τις 10/11 μέχρι σήμερα) το μωρό πήρε 853 γραμμάρια!!!:eek:

 

Φτου να μην σας ματιάξω! Πήρε υπερδιπλάσιο βάρος από το αναμενόμενο!!!

 

Όπως καταλαβαίνεις, για να πιει τόσο γάλα το μωρό είναι αναμενόμενο να κάνει υπερδιπλάσια γεύματα!

 

Είναι προφανές ότι έχεις ήδη εδραιώσει παραγωγή για δίδυμα!:D

 

(και είχα μια ανησυχία μήπως δεν θηλάζει αποτελεσματικά! :roll: )

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

έχω χάσει το λογαριασμό...

Είναι σαν να μεγαλώνεις δίδυμα! και από ότι βλέπω και οι πάνες που αλλάζεις είναι για δίδυμα!

 

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο

 

~10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

8-10

Μήπως να σκεφτείς τις πάνες πολλαπλών χρήσεων;

Σκέψου πόση οικονομία θα κάνεις!

Αν όχι τώρα που είσαι σε κατάσταση πανικού, σε λίγες μέρες που θα πάρεις πάνω σου, μπορείς να το σκεφτείς.

 

Το μωρό σου βιάζεται να μεγαλώσει!

 

Αυτό είναι πολύ θετικό γιατί το στρώμα λίπους που αποκτά ένα μωρό όταν γίνεται 5 κιλά το βοηθά σημαντικά στο να ρυθμίζει τη θερμοκρασία του. Τέτοια εποχή αυτό είναι πολύ σημαντικό για να ξεκινήσετε σύντομα τις βόλτες!

 

Κυριολεκτικά είναι σαν να μεγαλώνεις 3 παιδιά, το μεγάλο και το μικρό που πιάνει για δύο!

 

Για να τα καταφέρεις θέλει οργάνωση. Σκέψου και την παραμικρή βοήθεια που μπορείς να έχεις. Αν κάποια φίλη μπορεί να σου μαγειρέψει έστω και μία φορά την εβδομάδα, είνια πολύτιμο. Ζήτησέ της ένα φαγητό που σας αρέσει, πλήρωσε τα υλικά και συσκευασίες αλουμινίου σε μερίδες. Να σου φέρει το φαγητό στις συσκευασίες, βάζεις μερικές στην κατάψυξη και κρατάς αυτές που θα καταναλώσετε άμεσα. Βάζεις το φαγητό στο φούρνο, τρως και πετάς τη συσκευασία. Ούτε πιάτα, ούτε τακτοποίημα. Είναι αντιοικολογικό αλλά σωτήριο γι αυτές τις μέρες.

 

Τα κατεψυγμένα φαγητά (μπαρμπα στάθης κλπ) είναι επίσης καλή λύση γι αυτή την περίοδο (ανοίγεις το σακουλάκι και ρίχνεις το περιεχόμενο στην κατσαρόλα). Σε λίγη ώρα έχει μαγειρεμένο φαγητό χωρίς να έχεις κόψει κρεμμύδια, μαϊδανό κλπ μπελάδες.

 

Οι πλυμένες σαλάτες σε σακουλάκια είναι επίσης μια καλή ιδέα για τις μέρες που βρίσκεσαι σε κατάσταση πανικού!

 

Φυσικά και το ένδοξο ντιλίβερι!

 

Και εννοείται ότι δεν σιδερώνεις τίποτα!

 

Το διάστημα του πανικού δεν είναι μεγάλο, θα περάσει. Προσπάθησε να διευκολύνεις όσο μπορείς τη ζωή σου αυτές τις δύσκολές μέρες ακόμη και αν αυτό σημαίνει ότι δεν προσέχεις πολύ ούτε τη διατροφή σας, ούτε το σπίτι. Πολύ σύντομα θα έχετε ένα ρυθμό και θα σου φαίνονται όλα πολύ μακρινά!

 

Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια!:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς να σ'ευχαριστήσω Αγλαϊα για τον κόπο σου, πραγματικά εκτενής απάντηση.

Ειλικρινά, πήρα τα πάνω μου μόνο και μόνο που μαθαίνω ότι το μωρό μου τουλάχιστον μεγαλώνει σωστά, ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά.

Γιατί φυσικά και είχα αγχωθεί για το αν τρώει σωστά, αν έχω καλό γάλα, αν έχω αρκετό γάλα κλπ. (μα που μπορεί να το βάζει τόσο γάλα, τόσες ώρες που θηλάζει;;;). Ευτυχώς έχουμε αυτό το φορουμ και καθησυχάζομαι. Και μακάρι να ήξερα στο πρώτο μου παιδάκι, αυτά που ξέρω τώρα, χάρη σε εσάς εδώ μέσα, το οποίο μετά κόπων και βασάνων θήλασε 25 μέρες μαζί με συμπλήρωμα.

Όσο για τα πρακτικά θέματα, μάλλον έχεις δίκιο σε όλα. Βλέπεις με πιάνει και μια τελειομανεία, ιδίως στο θέμα διατροφής, αλλά από κάπου πρέπει να κόψω. Καλός θα είναι κι ο Μπαρμπα Στάθης, ε; Βέβαια με τη δική μου διατροφή δεν ξέρω τι θα κάνω, αφού δεν έχω και πολλές επιλογές στο τι θα φάω με το ένα χέρι, ιδίως όταν λοιμοκτονώ...

Το σίδερο (εκτός παιδικών), το έχω κόψει από καιρό...:)

Θα κάνω και τις πρόβες που λες ξάπλα και βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ όλες και πάλι. Το να μοιράζεσαι τον πόνο σου με ομοιοπαθούσες είναι τελικά το καλύτερο!

Καλά μας κουράγια!

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα...την ερώτηση κρίσεως, που μάλλον ρητορική είναι αλλά τεσπά..

Να κάνω κάτι για να το "φτιάξω" λίγο όλο αυτό, τις ώρες ας πούμε, δεν παίζει ε;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα πρακτικά θέματα, μάλλον έχεις δίκιο σε όλα. Βλέπεις με πιάνει και μια τελειομανεία, ιδίως στο θέμα διατροφής, αλλά από κάπου πρέπει να κόψω.

Αχ, αυτή την τελειομανία την υποπτεύθηκα!:mrgreen:

 

 

Καλός θα είναι κι ο Μπαρμπα Στάθης, ε;

Καλός κακός, αυτός είναι!

 

 

Βέβαια με τη δική μου διατροφή δεν ξέρω τι θα κάνω, αφού δεν έχω και πολλές επιλογές στο τι θα φάω με το ένα χέρι, ιδίως όταν λοιμοκτονώ...

Πίτσα, αρκεί να μπορείς να ανοίξεις την πόρτα και να πληρώσεις τον πιτσαδόρο με δυο παιδιά στην αγκαλιά!:lol:

Με λίγη εξάσκηση θα θηλάζεις στον καναπέ με μαξιλάρια έτσι ώστε να μη χρειάζεται να κρατάς το παιδί. Αυτό σημαίνει ότι έχεις ελεύθερα και τα δύο χέρια, άρα μπορείς να φας οτιδήποτε. Σε αυτή την περιπτωση καλό είναι να βάζεις μια πετσέτα πάνω στο μωρό για να μη λερώνεται από σάλτσες κλπ ζουμιά!

 

Μια καλή ιδέα είναι να ψήσεις μοσχάρι σε μεγάλο κομμάτι, όταν κρυώσει το κόβεις λεπτές φέτες και το αποθηκεύεις σε τάπερ με ενδιάμεσες στρώσεις χαρτί ψησίματος (για να μην κολλάει). Λίγα λεπτά στο γκριλ και το κρέας είναι έτοιμο για κατανάλωση με ένα χέρι, ακόμη και όρθια (αν πεινάς πολύ τρως κρέας-παγωτό!)

 

Στο ψυγείο να έχεις κίτρινα τυριά κομμένα να μπορείς να τσιμπάς όποτε θέλεις. Τα βρασμένα αυγά επίσης είναι μια καλή ιδέα.

Σαλάτες όπως το καρότο και το λάχανο μπορούν να μείνουν στο ψυγείο για 2-3 μέρες.

Τα φρούτα όπως τα μήλα να είναι πλυμένα. Εκεί που συνήθως θηλάζεις θα πρέπει να έχεις νερό, φρούτα και κανένα σνακ ξηράς μορφής (παξιμάδι, κριτσίνι, μπισκότο...).

Τα ξερά φρούτα όπως τα δαμάσκηνα, σύκα κλπ σου δίνουν γρήγορη και συμπυκνωμένη ενέργεια.

 

Σκέψου όλα αυτά που σου αρέσουν και σε βολεύουν και οργάνωσέ τα έτσι ώστε να τα έχεις διαθέσιμα εκεί που τα χρειάζεσαι.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα...την ερώτηση κρίσεως, που μάλλον ρητορική είναι αλλά τεσπά..

Να κάνω κάτι για να το "φτιάξω" λίγο όλο αυτό, τις ώρες ας πούμε, δεν παίζει ε;

 

Είναι λίγο νωρίς αλλά πού θα πάει θα φτιάξει!:) Λίγο θα φτιάξει το μωρό, λίγο θα προσαρμοστείς εσύ, θα συντονιστείτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Και εμεις μια απο τα ιδια περάσαμε!

Το μωρό όλη μερα να θελει να θηλαζει και εγω να μετράω μέρες για το πότε θα τελειωσει αυτή η περιοδος, γιατί τελειώνει κάποτε,

βασικά πιστευω οτι το μωρό, τουλάχιστον το δικό μου δεν ηθελε αποκλειστικά το θηλασμό για να φάει, αλλά και για να χωθεί στην αγκαλιά μου, για να κοιμηθεί, για να με νοιωσει κοντά της, οπως ήταν μεχρι εκεινη τη στιγμη στην κοιλιά.

Και εγω αποφάσισα να μην της χαλάσω το χατηρι και την κρατούσα αγκαλιά συνέχεια!!! Τα πάντα με το ένα χέρι!! Έτρωγα και με το πόδι μου κουνούσα το μωρό στο πορτ- μπεμπε! Δυσκολη περιοδος αλλά περιπου στους δύο μήνες σταματάει, και όταν περάσουν τα δυσκολα και εδραιωθεί η γαλουχία, θα εισαι περηφανη για τον εαυτό σου που τα κατάφερες, και θα σου ειναι πολύ πιο ευκολο να της δώσεις στήθος απο το να ετοιμασεις μπιμπερο!

Καλη υπομονή και όλα θα πάνε καλά αν έχεις επιμονή!

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας γλυκες μανουλες!!!συγχαρητηρια και κουραγιο σε ολες!!! μακαρι να βρω κ γω βοηθεια στο θεμα μου που αποτι βλεπω δεν απεχει πολυ απο πολλες μανουλες!

ειμαστε 27 ημερων!!!σας δινω πρωτα τα στοιχεια μας

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

41.......................................................................

Β. Το φύλο του βρέφους

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ............................................................

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Καισαρική..............................................................

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος.........................................................

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

ΟΧΙ......................................................................

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΟΧΙ......................................................................

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

22/11 3070 γέννηση

26/11 2850 έξοδος μαιευτήριο

30/11 2840 ζυγαριά παιδιάτρου

11/12 2970

13/12 3095 (11/12 ξεκινησε συμπληρωμα)

15/12 3250

17/12 3390

19/12 3430

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

10 ....................................................................

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα ...............................................................

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

4 μερες που πηρε, περιπου 40 με 60 ml τη φορα,λιγες φορες 80-90 ml,απαυτες περιπου οι μισες με δικο μου γαλα κ οι αλλες με ξενο......

.........................................................................

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο

10 σιγουρα,, την αλλαζω μετα απο καθε γευμα...........

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

5-6 κιτρινα μαλακα

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη...

ειναι νευρικουλα...κυριως το βραδυ οταν θηλαζει τραβαει νευρικα το κεφαλακι της,με τη θηλη στο στομα , προς τα πισω κ με ποναει,,ή πιεζει το κεφαλακι της μεσα στο στηθος

______________________________________________________________

 

Στο μαιευτηριο ξεκινησε η απελπισια μου γιατι προσπαθουσα να καταφερω να θηλασω το μωρακι μου, οταν στο δωματιο κ οι δυο αλλες κοπελες δε θηλαζανε..εγω δεν τα καταφερνα κ ειχα στο επισκεπτηριο αλλους ποσους απο πανω μου να προσπαθουν να βοηθησουν...ιδρωνα στην κυριολεξια...οι μαιες δε βοηθουσαν ιδιαιτερα κ μια μαια μου συνεστησε να βαλω ψευτοθηλες,,,

Με αυτες καταφερα τουλαχιστον να πιανει το μωρακι στο στηθος...ομως η παιδιατρος του νοσοκομειου μου ειπε να δινω στο μωρο συμπληρωμα που μας φερνανε μαζι με τα μωρακια για να μη χασει αλλο βαρος κ κανει ικτερο..ετσι φυσικα κ της εδωσα 2-3 φορες 20-30ml...

Μολις ηρθαμε σπιτι μας το μωρακι δεν εβγαινε απο το στηθος για 3 ωρες τουλαχιστον συνεχεια...εγω δεν ηξερα την ξαπλωτη σταση κ δεν πιστευα πραγματικα αυτο που μου συνεβαινε...

Καθε βραδυ εκλαιγα...ποναγα απο την καισαρικη...νυσταζα απιστευτα...ολα μου φταιγανε...

Η παιδιατρος μου ειπε το μωρο οσο θελει στο στηθος και οπωτε θελει

Συμβουλος θηλασμου που μιλησα γιατι πιστευα πως κατι λαθος κανω μου ειπε πως δεν της ελεγα κατι περιεργο (χαμογελοντας)..

Δεν μπορει, πιστευα πως δεν εχω γαλα....πως το μωρο δεν πινει τιποτα..

το αποκορυφωμα ηταν οταν τη ζυγισαμε και δεν ειχε παρει σχεδον καθολου βαρος...

μια παιδιατρος γνωστη μας μου ειπε να δοκιμασω να εχω 20min στο ενα στηθος κ 20 στο αλλο κ να τη βγαζω για 2 ωρες..να κανουμε ειπε ενα χορταστικο θηλασμο...το μωρακι πλανταζε κ μας ειπε οτι δε θα παθει τιποτα..εμεις ομως δεν το αντεξαμε...

η παιδιατρος μας,μας ειπε να δωσουμε συμπληρωμα..να παιρνει 150ml /κιλο,,,προσπαθησα να βγαζω απο το mini electric medela που εχω αλλα ηταν πολυ χρονοβορο κ δεν προλαβαινα τα γευματα της...

Εβγαλα τις θηλες και παρολο τον αφορητο πονο στην αρχη γιατι τακανα ολα λαθος τωρα τα καταφερνουμε χωρις αυτες κ σε ολες τις στασεις!!!!!!Την εβαζα στο στηθος για 1 ωρα κ μετα επινε 60ml σιγουρα συμπληρωμα..μια φορα ηπιε μεχρι 110 κ κοιμωταν σαν πουλακι...ξεκινησε να παιρνει κ πολυ καλο βαρος...

διαβασα ομως για τη γαλουχια κ την εδραιωση της απο εσας κ αγχωθηκα..καθως επισης για τα θηλαστρα...καθως επισης οτι δε θελω να δινω ξενο γαλα...θελω να καταφερω να θηλαζω τη μπεμπουλα μου,,,να χορταινει απο μενα,,,να μεγαλωνει!!! χθες ξεκινησα κ μαγια μπυρας 7*3...

 

Συγνωμη για τη φλυαρια...αν μπορειτε βοηθηστεμε...

  • πως θα σταματησω τελειως το συμπληρωμα(δινω μονο το βραδυ 2 μερες τωρα μια ή δυο φορες απο 60-80ml)
  • πως θα μαθω το λογο που δεν παιρνει βαρος το μωρακι μου οταν δε δινω συμπληρωμα?
  • πως να μην πιστευω οτι δεν εχω γαλα οταν μετα απο μια ωρα θηλασμου πινει και 110 ml συμπληρωμα?
  • παρειγγειλα για ενοικιο κανα δυο μηνες το symphony της medela.Τι χρηση να του κανω για να αυξησω την παραγωγη τωρα που μαλλον χαλασα τη διαδικασια εδραιωσης...?

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! να ζησουν τα μωρακια μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειμαι παλι...μακαρι να με διαβασετε κ να με βοηθησετε....χθες ειδα πρωτη φορα το μωρακι μου οτι εκανε πρασινα κακακια..ειχα παρει μαγια ηδη 2 μερες...μηπως δεν τη χρειαζομαι τελικα???μηπως δινω τωρα στο μωρακι μου μονο το γαλα για να ξεδιψαει???Αγλαϊα μου αν το δεις τι πιστευεις οτι χρειαζεται να κανω? ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι παλι...μακαρι να με διαβασετε κ να με βοηθησετε....χθες ειδα πρωτη φορα το μωρακι μου οτι εκανε πρασινα κακακια..ειχα παρει μαγια ηδη 2 μερες...μηπως δεν τη χρειαζομαι τελικα???μηπως δινω τωρα στο μωρακι μου μονο το γαλα για να ξεδιψαει???Αγλαϊα μου αν το δεις τι πιστευεις οτι χρειαζεται να κανω? ευχαριστω!!!

 

 

Να σου ζήσει το μωράκι!

Αφού έχεις ήδη το symphony, να ακολουθήσεις το πρωτόκολλο του επαναγαλακτισμού που λέει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285 , στα πρώτα ποστ και γρήγορα θα δεις αύξηση στο γάλα!

Αφού το μωρό θέλει το στήθος θα βοηθήσει κι αυτό πολύ πιο αποτελεσματικά στην αύξηση και όσο θα αυξάνεται το γάλα σου, τόσο πιο πολύ θα κάθεται και το μωρό στο στήθος. Αν το μωρό δεν ξυπνάει τη νύχτα για να θηλάσει, οπωσδήποτε βάλε μία άντληση μεταξύ 12 και 6 τη νύχτα.

Αν σε βολεύει, για εξοικονόμηση χρόνου, προσπάθησε να αντλείς από το άλλο στήθος όσο το μωρό θηλάζει. Δεν ξέρω αν έχεις διπλό σύστημα άντλησης, αλλά με αυτό πάλι εξοικονομείς χρόνο (χρειάζεσαι το μισό χρόνο). Επικοινώνησε με την εταιρεία αν δεν έχεις για να σου στείλουνε δεύτερο σωληνάκι και μπουκάλι-χοάνη!

Συνέχισε να βάζεις το μωρό στο στήθος σε κάθε γεύμα, να την αφήνεις όση ώρα θέλει, όταν αφήνει το στήθος να τη σηκώνεις να ρευτεί και να την ξαναβάζεις στο άλλο στήθος πάλι για όσο θέλει. Αν χρειαστεί επαναλαμβάνεις αλλάζοντας στήθος μέχρι το μωρό να χάσει το ενδιαφέρον του. Τότε αν πεινάει ακόμα, δίνεις συμπλήρωμα (δικό σου αν έχεις ή σκόνη).

Να είσαι ψύχραιμη και υπομονετική, σε 3-4 μέρες θα δεις αύξηση στο γάλα που θα αντλείς ή το μωρό θα ζητάει να πιεί λιγότερο συμπλήρωμα.

Στην ενότητα του επαναγαλακτισμού (στο τόπικ που παρέθεσα πιο πάνω) θα βρεις πολλές μαμάδες που προσπαθούν να αυξήσουν τη γαλουχία και πολλές από αυτές το έχουν πετύχει! Γράφε εκεί για στήριξη και συμβουλές!

Οι πάνες σας είναι πολύ καλές.

Συμπλήρωμα δίνεις σε κάθε γεύμα; Δηλαδή πόσο περίπου γάλα φόρμουλα πίνει το μωρό στο 24ωρο;

Τα πράσινα κακά μπορεί να οφείλονται σε κάποια ιωσούλα. Για τη μαγιά δεν ξέρω να σου πω αν χρειάζεται ή όχι...

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

spithoula, τώρα είδα ότι πλέον δίνεις συμπλήρωμα μόνο το βράδυ, δηλαδή σύνολο την ημέρα γύρω στα 120-160 ml;

Η ποσότητα αυτή δεν είναι μεγάλη! Μπορείς εύκολα να την κόψεις! Διάλεξε ένα γεύμα που είναι πιο βολικό για σένα και μείωσε το συμπλήρωμα που δίνεις περίπου στο μισό (μπορείς και να το κόψεις τελείως, 60ml δεν είναι πολλά, άνετα μπορεί να τα πάρει με περισσότερη ώρα θηλασμού). Κράτα αυτή τη μείωση σταθερή για 3-4 μέρες και μετά προχώρα σε νέα μείωση, ώσπου να κοπεί τελείως το συμπλήρωμα σ' αυτό το γεύμα. Μετά προχώρα και στο επόμενο γεύμα!

Αν το μωρό τελειώνοντας το μπουκάλι με το μειωμένο πλέον συμπλήρωμα δείχνει να πεινάει κι άλλο, θα το ξαναβάζεις στο στήθος μέχρι να χορτάσει.

 

Ίσως να μη σου χρειαστούν τελικά τόσες πολλές αντλήσεις. Ξεκίνα κάνοντας όσο πιο πολλές μπορείς και ανάλογα με το πώς θα πηγαίνετε θα αντικατασταθούν σιγά σιγά με απευθείας θηλασμό.

Μην σε αγχώνει το γεγονός ότι το μωρό θηλάζει πολλή ώρα, είναι φυσιολογικό γι' αυτή την ηλικία. Αφού πλέον τα καταφέρνεις με όλες τις στάσεις του θηλασμού, απόλαυσέ το, δες το σαν μια ευκαιρία να ξεκουραστείς, ξάπλωσε και θήλασε το μωρό σου για όσο θέλει, πάρε ένα βιβλίο, ένα περιοδικό, δες τηλεόραση, πάρε τηλ. τις φίλες σου να μιλήσετε ή βγες και πήγαινε να δεις φίλους μαζί με το μωρό σου και θήλασέ το όσο θα πίνεις τον καφέ σου, χωρίς να κουβαλάς μπουκάλια κλπ. Όσο εσύ θα περνάς ευχάριστα, το μωράκι θα θηλάζει και ούτε που θα καταλάβεις πώς πέρασε η ώρα!

Όσο θα μεγαλώνει θα μειώνεται ο χρόνος των γευμάτων!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

sofuka ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου...ειμαι πολυ αγχωμενη η αληθεια ειναι..νιωθω συνεχεια οτι κατι κανω λαθος και ταλαιπορω κ τη μπεμπουλα! θηλαζει συνεχεια sofuka...τωρα εχει ολη νυχτα θηλαζε συνεχεια κ τωρα κατσαμε στον καναπε απο τις 7 μισυ το πρωι κ ειμαστε ακομα εδω......ομως ενω παντα οταν παταγα λιγο το στηθος να δω αν βγαινουν σταγονες εβγαιναν μια δυο σα διαφανες και μια δυο ασπρες ασπρες πυχτες ενω απο χθες το βραδυ βγαζω μονο αυτες τις διαφανες, τις νερουλες...το γαλα ειναι σα νερο...

Link to comment
Share on other sites

spithoula, τώρα είδα ότι πλέον δίνεις συμπλήρωμα μόνο το βράδυ, δηλαδή σύνολο την ημέρα γύρω στα 120-160 ml;

τοσο περιπου...μπορει κ λιγοτερο...

Η ποσότητα αυτή δεν είναι μεγάλη! Μπορείς εύκολα να την κόψεις! Διάλεξε ένα γεύμα που είναι πιο βολικό για σένα και μείωσε το συμπλήρωμα που δίνεις περίπου στο μισό (μπορείς και να το κόψεις τελείως, 60ml δεν είναι πολλά, άνετα μπορεί να τα πάρει με περισσότερη ώρα θηλασμού).

απορω στο πως στο στηθος μου θα καταφερει να πιει τα 80 ml που της δινω συμπληρωμα το βραδυ..ποσες ωρες ακομα θηλασμου θα χρειαζοταν??? :confused:

το προβλημα ειναι πως σε ολους τους δικους μου οι τοσες ωρες φαινονται παραλογες..."κατι κανεις λαθος", "α,δεν εχεις γαλα", "εσυ το μαθες ετσι...", "αστο να κλαψει κ θα σταματησει..", "δεν μπορει να πινει τοση ωρα..", "ειναι το πρωτο σου γιαυτο το καλομαθαινεις,,αν ειχες κ ενα δευτερο παιδι ετσι θα σουν ολη μερα?"....

Link to comment
Share on other sites

spithoula το πιο σημαντικό: ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ!!! Mην ακούς κανέναν! Κάθε μωρό έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες, είναι φυσιολογικό να θηλάζει ακόμα και 23 ώρες το 24ωρο. Σίγουρα αυτοί που σχολιάζουν δεν έχουν ιδέα από αποκλειστικό θηλασμο! Ολες περάσαμε από το δύσκολο στάδιο. Είναι αρχή ακόμα, το μπεμπάκι σου μαθαίνει να τρώει και είναι πολύ σημαντικό να το έχεις στο στήθος όποτε ζητήσει, ώστε και ο οργανισμός σου να ρυθμίσει την παραγωγή ανάλογα. Με το συμπλήρωμα κινδυνεύεις να παράγεις λιγότερο και θα μπεις στο τριπάκι συμπλήρωμα-λιγότερο στήθος-κι άλλο συμπλήρωμα-θηλασμός τέλος. Το καταλαβαίνω ότι σε κουράζει ψυχολογικά και σωματικά, δώσε λίγο χρόνο ακόμα, θα δεις ότι κάποια στιγμή θα πάρουν όλα τη σειρά τους και θα σου φαίνονται πολύ απλα. Δε θα σου χαϊδέψω τα αυτιά, κι εγώ μέχρι 3 μηνών πάλευα με τη συνείδησή μου, ένιωθα τόσο κουρασμένη, δεν είχα κι έναν άνθρωπο να μου ΄φερει ένα ποτήρι νερό που λέει ο λόγος, ή να μου δώσει μια σωστή συμβουλή, όλοι έλεγαν ΄δωσε συμπλήρωμα κι εγώ να φανταστείς απ το αγχος και την κούρασή μου ετοίμαζα κάθε μέρα ένα μπουκάλι φόρμουλα, αλλά πεισμωνα και έλεγα όχι δε θα το δώσω, τελικά το έχυνα (έτσι πήγε ένα ολόκληρο κουτί γάλα, στον νεροχύτη!). Και για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής, στο εξάμηνο πια ένιωθα ότι το κατέχω το θέμα, ότι ξέρω τι μου γίνεται. Αν δουλεψεις σωστά το θέμα του θηλασμού, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις γάλα, είναι ένας μύθος αυτό, ή μια δικαιολογία για τις μαμάδες που δεν εχουν τα κουράγια να συνεχίσουν να παλεύουν για τη σωστή εδραίωση της γαλουχίας.

Αλλο ενα λάθος που κάνεις είναι οι συχνές ζυγίσεις. Δεν υπάρχει λόγος να ζυγίζεις κάθε μέρα, μόνο μια φορά την εβδομάδα. Είναι αναμενόμενο να αυξομειώνεται το βάρος από μερα σε μέρα, δλδ άλλες μερες να παίρνει λιγοτερο, αλλες περισσότερο, το σημαντικό είναι να ξέρεις πόσο πήρε την εβδομάδα. Επίσης το θήλαστρο που έχεις βάλτο στη ντουλάπα, αν θες να αντλείς θα χρησιμοποιείς μόνο το symphony, αν και η καλύτερη λύση είναι να έχεις το μωρό στο στήθος και να ξεχάσεις τα θήλαστρα, μπορεί να μη μπορεις να βγάλεις γάλα και να αγχωθείς περισσότερο (το είχα πάθει κι εγώ). Υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν κανονικά και όμως δε βγάζουν σταγόνα με το θήλαστρο. Και μην πιέζεις το στήθος σου για να δεις αν βγάζει γάλα, εγώ θηλάζω 9 μήνες τώρα (τους πρώτους 6 αποκλειστικά) και ποτέ δεν κατάφερα να δω μια σταγόνα γάλα πιέζοντας το στήθος.

Καλη συνεχεια και κουραγιο!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

spithoula το πιο σημαντικό: ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ!!! Mην ακούς κανέναν! Κάθε μωρό έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες, είναι φυσιολογικό να θηλάζει ακόμα και 23 ώρες το 24ωρο. Σίγουρα αυτοί που σχολιάζουν δεν έχουν ιδέα από αποκλειστικό θηλασμο! Ολες περάσαμε από το δύσκολο στάδιο. Είναι αρχή ακόμα, το μπεμπάκι σου μαθαίνει να τρώει και είναι πολύ σημαντικό να το έχεις στο στήθος όποτε ζητήσει, ώστε και ο οργανισμός σου να ρυθμίσει την παραγωγή ανάλογα. Με το συμπλήρωμα κινδυνεύεις να παράγεις λιγότερο και θα μπεις στο τριπάκι συμπλήρωμα-λιγότερο στήθος-κι άλλο συμπλήρωμα-θηλασμός τέλος. Το καταλαβαίνω ότι σε κουράζει ψυχολογικά και σωματικά, δώσε λίγο χρόνο ακόμα, θα δεις ότι κάποια στιγμή θα πάρουν όλα τη σειρά τους και θα σου φαίνονται πολύ απλα. Δε θα σου χαϊδέψω τα αυτιά, κι εγώ μέχρι 3 μηνών πάλευα με τη συνείδησή μου, ένιωθα τόσο κουρασμένη, δεν είχα κι έναν άνθρωπο να μου ΄φερει ένα ποτήρι νερό που λέει ο λόγος, ή να μου δώσει μια σωστή συμβουλή, όλοι έλεγαν ΄δωσε συμπλήρωμα κι εγώ να φανταστείς απ το αγχος και την κούρασή μου ετοίμαζα κάθε μέρα ένα μπουκάλι φόρμουλα, αλλά πεισμωνα και έλεγα όχι δε θα το δώσω, τελικά το έχυνα (έτσι πήγε ένα ολόκληρο κουτί γάλα, στον νεροχύτη!). Και για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής, στο εξάμηνο πια ένιωθα ότι το κατέχω το θέμα, ότι ξέρω τι μου γίνεται. Αν δουλεψεις σωστά το θέμα του θηλασμού, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις γάλα, είναι ένας μύθος αυτό, ή μια δικαιολογία για τις μαμάδες που δεν εχουν τα κουράγια να συνεχίσουν να παλεύουν για τη σωστή εδραίωση της γαλουχίας.

Αλλο ενα λάθος που κάνεις είναι οι συχνές ζυγίσεις. Δεν υπάρχει λόγος να ζυγίζεις κάθε μέρα, μόνο μια φορά την εβδομάδα. Είναι αναμενόμενο να αυξομειώνεται το βάρος από μερα σε μέρα, δλδ άλλες μερες να παίρνει λιγοτερο, αλλες περισσότερο, το σημαντικό είναι να ξέρεις πόσο πήρε την εβδομάδα. Επίσης το θήλαστρο που έχεις βάλτο στη ντουλάπα, αν θες να αντλείς θα χρησιμοποιείς μόνο το symphony, αν και η καλύτερη λύση είναι να έχεις το μωρό στο στήθος και να ξεχάσεις τα θήλαστρα, μπορεί να μη μπορεις να βγάλεις γάλα και να αγχωθείς περισσότερο (το είχα πάθει κι εγώ). Υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν κανονικά και όμως δε βγάζουν σταγόνα με το θήλαστρο. Και μην πιέζεις το στήθος σου για να δεις αν βγάζει γάλα, εγώ θηλάζω 9 μήνες τώρα (τους πρώτους 6 αποκλειστικά) και ποτέ δεν κατάφερα να δω μια σταγόνα γάλα πιέζοντας το στήθος.

Καλη συνεχεια και κουραγιο!

 

Ευχαριστω πολυ zouzounel!!!γελασα γιατι κ γω τωρα πανω στον παγκο εχω ενα μπουκαλι με ξενο γαλα να κρυωνει... ειμαι πραγματικα απο τις 7 μισυ στον καναπε κ η ωρα ειναι 3.....της εδωσα κ 90 ml απο γαλα που ειχα βγαλει με το θηλαστρο και συνεχιζει να τρωει τα χερακια της μολις τη βγαζω απο το στηθος.....................γιατι ομως σημερα ειναι κ το γαλα μου σα νερο??? μηπως φταιξαν τα χαπακια μαγιας?

Link to comment
Share on other sites

spithoula το πιο σημαντικό: ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ!!! Mην ακούς κανέναν! Κάθε μωρό έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες, είναι φυσιολογικό να θηλάζει ακόμα και 23 ώρες το 24ωρο. Σίγουρα αυτοί που σχολιάζουν δεν έχουν ιδέα από αποκλειστικό θηλασμο!

 

Ευχαριστω πολυ zouzounel!!!γελασα γιατι κ γω τωρα πανω στον παγκο εχω ενα μπουκαλι με ξενο γαλα να κρυωνει... ειμαι πραγματικα απο τις 7 μισυ στον καναπε κ η ωρα ειναι 3.....της εδωσα κ 90 ml απο γαλα που ειχα βγαλει με το θηλαστρο και συνεχιζει να τρωει τα χερακια της μολις τη βγαζω απο το στηθος.....................γιατι ομως σημερα ειναι κ το γαλα μου σα νερο??? μηπως φταιξαν τα χαπακια μαγιας?

Link to comment
Share on other sites

Για τα χαπάκια μαγιάς δεν ξέρω να σου πω, ίσως και να μην τα χρειάζεσαι, θα σου πει πιο σίγουρα η Αγλαϊα μόλις δει το μήνυμά σου. Τα χεράκια στο στόμα δεν είναι παντα ένδειξη πείνας (τις περισσότερες φορες είναι, αλλά όχι παντα). Όταν λες ότι το γαλα είναι σα νερό, τι εννοείς? Πώς το είδες? Απ' αυτο που άντλησες? Αν το αφήσεις λίγη ώρα στο ψυγείο θα δεις ότι διαχωρίζεται και στο πάνω μέρος επιπλέει το λιπαρό γάλα. Συνέχισε με το θηλασμό όσο αντέχεις, αυτή είναι η δική μου συμβουλή. Σίγουρα θα σου απαντήσουν και τα άλλα κορίτσια, που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχισω...θελω παρα πολυ να τα καταφερω...μακαρι οσο θελω ψυχολογικα, να μπορω κ οργανικα...αν μπορει να το πει κανεις ετσι...

 

για το γαλα το βλεπω κ οταν βγαζω σταγονες με το χερι μου κ απο το θηλαστρο..επεφτε πολυ ανοιχτοχρωμο σημερα,,100ml πρωτη μου φορα (το περισσοτερο που χω βγαλει ειναι 60),,το βαλα στο ψυγειο κ μαζευτηκε πολυ πολυ μικρη κρουστουλα πηχτη απο το λυπαρο..συνηθως στα 60ml μου κ μαζευεται πολυ περισσοτερο..τι να πω..θα σταματησω τη μαγια κ βλεπουμε..κριμα κ νομιζα με τη μαγια θα χω γαλα κ θα καμαρωνω!!! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...