Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΟΙΜΩΔΗΣ ΜΟΝΟΠΥΡΗΝΩΣΗ


Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση ο μεγάλος μου γιος να έχει αυτή την ίωση. Περιμένουμε να βγουν οι εξετάσεις αίματος για να δούμε....

 

Ξέρετε κάτι για αυτό??? Αν είναι σοβαρό???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχει περίπτωση ο μεγάλος μου γιος να έχει αυτή την ίωση. Περιμένουμε να βγουν οι εξετάσεις αίματος για να δούμε....

 

Ξέρετε κάτι για αυτό??? Αν είναι σοβαρό???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να πανε ολα καλα.ξερω οτι αν το προλαβεις θεραπευεται.παραλιγο να το παθω εγω πριν λιγα χρονια,ψαξε στι internet για να δεις τι ακριβως ειναι.και πλι περαστικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γνωρίζω γιατι το βαφτιστικό μου έχει αυτον τον ιο.

Απο τον Σεπτέμβριο έχει πυρετό, μέχρι 39 φτάνει. ¨οσο περνάνε οι ημέρες θα εξασθενίσει μόνο του (αυτό μας ειπαν οι γιατροι) δεν μπορουν να δωσουν αντιβίωση. Είναι κολλητική ασθένεια με το σάλιο (νόσος του φιλιού). Μπορεί να μεταδοθεί απο ζώα ακόμα και με κάποιους άλλους τρόπους που είναι σπάνιου συνήθως. Εμείς πάμε την μικρή 1 φορά τον μήνα στο Ιπποκράτειο και νοσηλεύεται μια ημέρα και γίνονται πάλι όλες οι εξετάσεις. Προσέχουν πολύ το συκώτι και την σπλήνα (υπάρχει περίπτωση διόγκωσης).

Χρειάζεται πάρα πολύ ξεκούραση. Καλό φαγητό και να μην κολλήσει καμμια ίωση επιπλέον. Αν έχεις κάποια άλλη απορία που δεν σου απάντησα περιμένω μήνυμα. Προσοχή να πάτε σε λοιμωξοιολόγο (σωστά το έγραψα?).

Και θα περάσει.

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites

Λέγεται και νόσος του φιλιού

Την είχα περάσει όταν ήμουν 12 χρονών

αν διαπιστωθεί νωρίς αντιμετωπίζεται με αντιβίωση

Τις περισσότερες φορές χρειάζεται νοσοκομειακή περίθαλψη

Το πέρασε και ο μικρός μιας φίλης μου πρόσφατα έμεινε στο νοσοκομέιο τρεις μέρες και μετά όλα καλά

Τα συμπτώματα είναι πολύ πυρετός ακατέβατος.......και αλλά που δεν θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον εγω την επαθα στα 14 μου... μην σε αγχωσει η περιγραφη μου, σ'εσας μπορει να μην ειναι ετσι αν τελικα ειναι μονοπυρηνωση...

πρηξιμο οι αμυγδαλες με πυον, γεματο αφτρες το στομα, δεν μπορουσα να πιω ουτε γαλα... το φαι μου ηταν κομποστες...

πυρετος στο φουλ 39-40...και ολο αυτο κρατησε περιπου 1 μηνα... -εγω πχ εβγαλα ολο τον Αυγουστο αρρωστη τοτε...- ειχα χασει 5 κιλα...

ψιλοπρησμενη στο προσωπο αν θυμαμαι καλα, κιτρινη, και το ματι του κινεζου...

ειναι ζορικο γιατι πολλες φορες ενιωθα οτι χανομουν ή οτι δεν θα μπορουσα να ανασανω...

θελει υπομονη, αλλα θα περασει...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω την επαθα στα 14 μου... μην σε αγχωσει η περιγραφη μου, σ'εσας μπορει να μην ειναι ετσι αν τελικα ειναι μονοπυρηνωση...

πρηξιμο οι αμυγδαλες με πυον, γεματο αφτρες το στομα, δεν μπορουσα να πιω ουτε γαλα... το φαι μου ηταν κομποστες...

πυρετος στο φουλ 39-40...και ολο αυτο κρατησε περιπου 1 μηνα... -εγω πχ εβγαλα ολο τον Αυγουστο αρρωστη τοτε...- ειχα χασει 5 κιλα...

ψιλοπρησμενη στο προσωπο αν θυμαμαι καλα, κιτρινη, και το ματι του κινεζου...

ειναι ζορικο γιατι πολλες φορες ενιωθα οτι χανομουν ή οτι δεν θα μπορουσα να ανασανω...

θελει υπομονη, αλλα θα περασει...

 

-στα εγραψα αρχικα και στο αλλο τοπικ που εβαλες-

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν και τα δυο μου ανήψια και (πριν χρόνια) η πρώτη μου σχέση.

Ο φίλος μου και ο ένας μου ανηψιος είχαν πολύ υψηλο πυρετό που δεν έπεφτε εύκολα, διαρκή κούραση, εξαντληση, υπνηλία. Ο άλλος μου ανηψιος (που την πέρασε δυο χρόνια αργότερα απ' τον άλλον, δλδ δεν κόλλησε ο ένας απ' τον άλλον) δεν είχε κανένα σύμπτωμα, απλά έκανε εξετάσεις αίματος και ήταν πολύ ανεβασμένα τα λευκά αιμοσφαίρια και στον υπέρηχο που έκανε, το συκώτι ήταν λίγο διογκωμένο.

Μην ανησυχείς, ουσιαστικά είναι παιδική αρρώστεια, απλά θέλει προσοχή, γιατί επηρεάζει σπλήνα και συκώτι. Ελαφρύ φαγητό (ξέχνα το τηγάνι), αποχή από σπορ, αλκοολ ούτε για δοκιμή (καλά ο δικός σου είναι μικρούλης ακόμα). Αντιβίωση δεν έχει νόημα να πάρει, σε βαριές μόνο περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί κορτιζόνη. Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά πάντως, να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού και να ξεκουράζεται ο πιτσιρίκος σου.

Περαστικούλια!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eγω την περασα φετος το καλοκαιρι...

 

Δεν ειχα κεφι ειχαν πριστει οι λεμφαδενες μου και πρεπει να ειχα λιγο πυρετο αλλα δεν το ειχα δωσει σημασια νομιζα ηταν μια απλη ιωση..

 

Οταν πηγα στο γιατρο μου ωριλα συγκεκριμενα το φθινοπωρο για ενα προβλήμα που ειχα πιανει το λαιμο μου και με στελνει κατευθειαν για εξετασεις οι αποιες βγηκαν με κατι υψηλα νουμερα. Μου ειπε να μην ανησυχω οτι την εχω περασει προσφατα και οτι οι δεικτες στα αποτελεσματα δειχνουν τα αντισωματα τωρα που εχω και οτι σιγα σιγα θα κατεβαινουν. Απλα ημουν απο τους τυχερους που την περασα σχεδον στο ποδι χωρις να το καταλαβω....

 

Μου ειπε οτι περναει απο μονη της χωρις φαρμακα απλα θελει πολυ ξεκουραση....

 

Αυτα ειχα εγω να σου πω....

 

Περαστικα σας............................

Link to comment
Share on other sites

περασα κι εγω στη 3η γυμνασιου

πολυ χαλια κατασταση

πυρετος 39-40, οροι στο νοσοκομειο, κοκκινηλες, δε μπρορουσα να φαω τιποτα

2 βδομαδες ετσι με πηγε

Βασικα θελει να κανει τον κυκλο του, σιγα σιγα υποχωρει μονο του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μένα την πέρασε η μεγάλη μου η κόρη πέρσυ την άνοιξη μάλλον. Δεν το καταλάβαμε τότε νομίζαμε ότι ήταν μια απλή ίωση αλλά μετά από ένα υπέρηχο που κάναμε είχα βρεί κάτι στο ήπαρ της και μετά από εξετάσεις που κάναμε φάνηκε ότι πέρασε την λοίμωξη αυτή. Η παιδίατρος μου είπε ότι δεν αφήνει κάποιο πρόβλημα και κάποιοι την περνάνε ελαφρία σαν μια απλή ίωση και κάποιοι άλλοι λίγο πιο βαριά.

Περαστικά σας. Εύχομαι όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω την περασα στην τριτη λυκειου και ειχα επι 6 μηνες δεκατα καταβολη και ευτυχως δεν μου ειχε πειραξει κατι. Αλλα θελει πολυ καλη διατροφη και ξεκουραση. Εγω να φαντασεις δεν πηγα πενταημερη και γενικα δεν μπορουσα να διαβασω ουτε για τις εξετασεις. Αφου οι ιδιοι οι καθηγητες δεν με αφηναν να ζοριζομαι. Ευχομαι ολα καλα . Παντος φευγει μονο του

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έπαθα στα 16 μου και ο αδερφός μου γύρω στα 20, λέγεται αλλιώς και η ασθένεια του φιλιού γιατί μεταδίδεται απο φιλιά ή ποτήρια. Το παιδί θέλει πολύ ξεκούραση μα πολύ όμως, πεντακάθαρο δωμάτιο, χωρίς σκόνες κάθε μέρα αερισμός του δωματίου, και με την κατάλληλη αγωγή όλα θα περάσουν. Εγώ θυμάμαι οτι είχα πρησμένο λαιμό αλλά πρησμένο όμως χωρίς πυρετό, με βούτηξε η μάνα μου και τρέχαμε. Σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται εισαγωγή στο νοσοκομείο γιατί αν δεν δεν υπάρχει προσοχή μπορεί να υπάρξει ρήξη σπλήνας. Εύχομαι περαστικά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανυσηχεις θα περασει γρηγορα... πριν 19 μερες τελειωσαμε με αυτη την υποθεση,η κορη μου ειχε. (ολα θα τα δω απο αυτο το παιδι

το πασχα ειχε παθει ιδιοπαθεις θρομβοπενικη πορφυρα )

αν εχει το παιδι κατι τετοιο θα σου πει να μην κουραζετε γιατι ισως να εχει διογκωμενη σπληνα κ συκωτι ,,οπως ειχε κ η δικια μου ,, εμενα την περασε χωρις πυρετο.. απλα πρεπει να προσεχεις πολυ να μην κολλησει κ καποιος αλλος,,

περαστικα

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου την περασε δυστηχως στα 3 του χρονια. Ειναι μικροβιο. Δεν θελει αντιβιωση γιατι επειδη πρηζονται τα εσωτερικα του οργανα μπορει να ειναι επικινδυνο. πηρε ειδικα φαρμακα καυως μου ειπαν οτι για την συγκεκριμενη αρρωστια εαν παρεις καποιο φαρμακο που δεν πρεπει μπορει να δημιουργησει μεγαλο προβλημα στο μελλον.θελει ξεκουραση και προσοχη να μην χτυπησει στην περιοχη της κοιλιας. εμεις κατσαμε στο κρεβατι για 1 εβδομαδα και μετα για τον επομενο μηνα ο γιατρος μας συστησε να προσεχουμε αρκετα να μην χτυπησει να μην τον κλωτσησουν , να μην πεσει κτλ. οποτε ειμασταν σε παρακολουθηση στο σπιτι βασικα για περισσοτερο απο ενα μηνα μεχρι να βγουν καθαρες οι εξετασεις του.

 

τα παραπανω μας τα ειπαν και απο το ΠΑΙΔΩΝ αλλα και ο προσωπικος μας γιατρος

 

καλη αναρρωση

Popi

Link to comment
Share on other sites

Ο ανηψιός μου την πέρασε ενός έτους. Τον φίλησε μία κυρία, που το ήξερε ότι ήταν άρρωστη, όπως μάθαμε αργότερα. ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΙΛΑΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ :twisted::twisted: . Ταλαιπωρήθηκε λίγο αλλά το ξεπέρασε με κατάλληλη αγωγή. Εύχομαι να μην το έχει το παιδί, αλλά και αν το έχει, θα γίνει γρήγορα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την πέρασα, το καλοκαίρι μεταξύ πρώτης και δευτέρας γυμνασίου. Ήμουν είκοσι μέρες με 39 πυρετό ακατέβατο και τελεία ανορεξία. Το μόνο που ήθελα να φάω ήταν κουραμπιέδες! Απίστευτο ε; Όλα τα άλλα τα έκανα εμετό. Και καθόταν η μαμά μου καλοκαιριάτικο και έφτιαχνε κουραμπιέδες!!!! Οι αμυδγαλές μου ήταν πρησμένες αλλά όχι τρελλά. Το μόνο που θυμάμαι είναι να νιώθω μια απέραντη ξηρασία σε όλο μου το σώμα. Ούτε νερό μπορούσα να πιω. Σταγόνες μόνο. Κατά τα άλλα τίποτα. Το Σεπτέμβριο ήμουν περδίκι και πήγα στο σχολείο μου κανονικά.

 

Αλήθεια βγήκαν τα αποτελέσματα; Είναι τελικά μονοπυρήνωση; Όπως και να 'χει, περαστικούλια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχουν τόσος τραγικές παράμετροι όσο περιγραφουν οι κοπέλες πάντως η κόρη μου η μεγάλη την πέρασε πρίν 2 μήνες. Το μόνο που εμφανισε ηταν ένα 37,5 ένα απόγευμα και μειωμένη όρεξη. Ούτε καν είχα μιλήσει με τον παιδίατρο. Το ανακαλύψαμε ενα μήνα μετά που την πήγαμε γιατί είχε ίωση και βρήκε διογκωμένη σπλήνα. Απλά την κράτησα ένα μήνα σπίτι για να μην χτυπήσει την κοιλια της. Το μωρό δεν κόλλησε ίσως γιατί τους έχω χωριστά κουτάλια πιάτα και ποτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την περασα μεγαλος.26-27

Ακατεβατος πυρετος για 2 εβδομαδες.40ρια για πλακα.

Καμια απολυτως αντιβιωση.Μονο αντιπυρετικα.

Θελει μεγαλη προσοχη το συκωτι.Εκει χτυπαει αυτη η ασθενεια.

Καθολου λιπαρα και διαιτα ειδικη.

Δεν το παιζω γιατρος...απλα το θυμαμαι πολυ εντονα.

Αυτο με τα λιπαρα θελει πολυ προσοχη λογω συκωτιου.

Θα σε ενημερωση και ο γιατρος σου.

Ευχομαι περαστικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα, μιας και την πέρασε ο μικρός μου πριν 2 εβδομάδες αρκετά βαριά, με 5 24ωρα υψηλό πυρετό, πύον στις αμυγδαλές και στο φάρυγγα και πρησμένους λεμφαδένες. :-(

 

Αύριο θα πάμε για επανέλεγχο στην παιδίατρο. Ο λεμφαδένας αριστερά πλέον είναι ελάχιστα διογκωμένος, ο δεξιά όμως, αρκετά ακόμη. Το παιδί είναι γενικά καλά, όμως λιγάκι ανόρεχτο και δείχνει να χρειάζεται περισσότερη ξεκούραση από πριν- κοιμάται το μεσημέρι, κάτι που δεν το συνήθιζε.

 

Εδώ και δύο εβδομάδες δεν έχει πάει σχολείο (είναι απύρετος εδώ και 8 ημέρες). Δε θα πάει ούτε αυτή που μας έρχεται, γιατί η δασκάλα του θα απουσιάζει 2 μέρες και μία θα πάνε εκδρομή, οπότε δε βλέπω το λόγο να τον στείλω.

 

Κάποια στιγμή όμως πρέπει να ξαναπάμε, είναι και Α΄ δημοτικού, πόσα μαθήματα να χάσει...εσείς πότε ξαναστείλατε τα παιδιά σας, μετά από τη συγκεκριμένη ίωση; Φοβάμαι γιατί γίνεται χαμός από ιώσεις αυτή την εποχή κι επιπλέον ξέρω πως στις μισές περιπτώσεις, πρήζονται το συκώτι και η σπλήνα και δεν πρέπει ούτε γυμναστική να κάνει, ούτε να χτυπήσει στην κοιλιά. Με τη γυμναστική μπορεί να βρεθεί λύση, αλλά στα διαλείμματα δεν μπορεί να τον ελέγχει κανείς. Από το τηλέφωνο η παιδίατρος μου είπε πως δεν κάνουμε υπέρηχο κοιλίας, αλλά εγώ είμαι σε δίλημμα. :?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι λεει η παιδιατρος οχι για υπερηχο?Εχετε ηδη κανε ι στη διαγνωση η καθολου?Φανταζομαι θα σου εχει πει οτι μπορει να επηρεαστουν συκωτι και σπληνα οποτε σ αυτη την περιπτωση εαν η σπληνα ειναι διογκωμενη σιγουρα θελει πολλη προσοχη στο σχολειο γιατι ειναι ιδιαιτερα επικινδυνο για ρηξη σπληνας.Οταν εγω την ειχα περασει στα 17 μου και ειχα φουλ διογκωμενους αδενες, σπληνα και αυξημενα ηπατικα η οδηγια ηταν εννοειται αποχη απο τη γυμναστικη του σχολειου και ιδιαιτερη προσοχη γιατι θα μπορουσε ακομα και ενα χτυπημα στο πομολο της πορτας να προκαλεσει ρηξη!!!!Ενταξει εγω ημουν μεγαλη και προσεχα το πιτσιρικι ομως??Γι αυτο μου κανει εντυπωση η απουσια υπερηχου ο οποιος θα ηταν διφωτιστικος!!Αν δεν υπαρχει διογκωση και το παιδι ειναι απυρετο τοσες μερες γιατι να μην παει σχολειο?Αν ομως υπαρχει τοτε φανταζομαι το σκεφτεσαι αλλιως...Εκτος αν η παιδιτρος με την ψηλαφηση ηταν σιγουρη οτι δεν υπαρχει διογκωση οποτε οκ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί μου είπε όχι, περίεργο μου φάνηκε κι εμένα, γιατί γενικά δε διστάζει να στέλνει για εξετάσεις. Δεν τον έχει δει ακόμη μετά τη διάγνωση. Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα της εξέτασης αίματος, ήταν ήδη απύρετος και μου είπε να τον πάω μόλις τελειώσει η αντιβίωση (την είχε πάρει γιατί στην αρχή δεν είχε λεμφαδένες κι έδειχνε για αμυγδαλίτιδα).

 

Αυτό που με προβληματίζει με το σχολείο είναι και να μην κολλήσει τίποτα άλλο, καμια γρίππη. Ανάθεμα την ώρα που αποφάσισα να μην κάνω το εμβόλιο!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αφου δε θα παει και αυτη την εβδομαδα οταν θα τον στειλεις θα ειναι 15 ημερες απυρετος οποτε ψιλοασφαλες μου ακουγεται, κανε και το σταυρο σου να μην κολλησει τιποτα τουλαχιστον αμεσως !!!θα δεις ομως και τι θα σου πει η παιδιατρος αυριο και αποφασιζεις.Το οτι εκανε πυρετο 5 μερες μονο ειναι σιγουρα καλο.Αααα επειδη λες οτι δειχνει να εχει αναγκη απο ξεκουραση τσεκαρε τον μηπως εχει δεκατα και δε το καταλαβαινεις,εγω ας πουμε ψηνομουν για δεκα μερες και τις επομενες 20 μερες ειχα δεκατα !!!!Ευχομαι ολα να πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...