Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΟΙΜΩΔΗΣ ΜΟΝΟΠΥΡΗΝΩΣΗ


Recommended Posts

Τελικά ο μικρός δεν ήταν απύρετος, όπως νόμιζα, αλλά όντως είχε δέκατα, τα οποία συνεχίζονται για 3η εβδομάδα. :shock: Κάναμε υπέρηχο σπληνός και ήπατος, είχαν διογκωθεί ελαφρά αλλά τώρα επανήλθαν στα φυσιολογικά επίπεδα. Επαναλάβαμε και τη γενική ούρων, η οποία την 1η εβδομάδα της ασθένειας είχε δείξει ίχνη λευκώματος, αλλά τώρα ήταν καθαρή.

 

Αυτό που με ανησυχεί με τα δέκατα είναι ότι στην αρχή αυτής της εβδομάδας είχε δείξει μεγάλη βελτίωση - αρκετές ώρες ήταν εντελώς απύρετος και το πολύ να ανέβαζε 37,2 - από χθες "ξανακύλισε" κι έχει μέχρι 37,5 και μέσα στη μέρα δεν του πέφτει καθόλου (χθες τουλάχιστον). Οι μόνες ώρες που είναι απύρετος, είναι το βράδυ που κοιμάται. :-( Τι βρωμοίωση είναι αυτή;:confused:

 

Ρώτησα την παιδίατρο τηλεφωνικώς αν είναι φυσιολογικό αυτό στη μονοπυρήνωση και μου είπε "ε όχι και πολύ". Κι αν συνεχίσει έτσι κι αυτή την εβδομάδα, να τον ξαναπάω να τον δει (για 4η συνολικά φορά από την αρχή της αρρώστιας). Από Δευτέρα θα είναι η 5η εβδομάδα που θα λείψει από το σχολείο! Πού θα πάει αυτό το πράγμα; Μου τη δίνει να μην ξέρω τι να περιμένω...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ενταξει ειναι λιγο ατιμη η συγκεκριμενη ιωση!!!Οταν εγω την ειχα περασει πολλα χρονια πισω βεβαια με ειχε δει παθολογος στο νοσοκομειο και οχι παιδιατρος γιατι ημουν γ λυκειου μου ειχε πει οτι ειναι μια ιωση πουμπορει να την περασει σε μια μερ και να μην καταλαβεις ΤΙΠΟΤΑ η να τραβιεσαι με πυρετο και ηπατικα ανεβασμενα και σπληνα για καιρο!!!Οπως εγω δηλαδη...Συνολικα πυρετο και δεκατα ειχα πανω απο μηνα!!!Και τα ηπατικ επανηλθαν περιπου στο εξαμηνο!!!Εχει να κανει μαλλον με το ποσο "βαρια"την περναει ο καθενας!!Υπομονη....Η αληθεια ειναι οτι με το σχολειο περιπλεκονται τα πραγματα αλλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα & τα δυό παιδιά μου πέρασαν λοιμώδη μονοπυρήνωση. Ο ένας πήγε μετά από 15 μέρες, ο άλλος μετά από 20 μέρες σχολείο. Οχι ότι κόλησαν ο ένας τον άλλο , μετά από 3 χρόνια το πήρε ο 2ος..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα & τα δυό παιδιά μου πέρασαν λοιμώδη μονοπυρήνωση. Ο ένας πήγε μετά από 15 μέρες, ο άλλος μετά από 20 μέρες σχολείο. Οχι ότι κόλησαν ο ένας τον άλλο , μετά από 3 χρόνια το πήρε ο 2ος..

 

Eμείς είχαμε την "τύχη" να κολλήσουμε άλλη μια ίωση, που έφερε ο μεγάλος από το σχολείο και μας πήγε κι άλλο πίσω. Σήμερα ουσιαστικά είναι πρώτη μέρα απύρετος, μετά από 31 μέρες. :shock: Αύριο θα επαναλάβουμε αιματολογικές και σε 3 εβδομάδες τον υπέρηχο. Πολύ πίκρα η όλη ιστορία. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...