Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

ΝΑΙ! Σε παρακαλώ πολύ πες μου αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Μένω Νέα Σμύρνη, Αθήνα. Βέβαια τώρα το παράγγειλα το θήλαστρο αλλά δεν πειράζει...Πες μου ότι άλλα στοιχεία θέλεις να σου δώσω για τον ειδικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γέννησα πριν 2 μήνες περίπου και θηλάζω αποκλειστικά. Έδωσα βέβαια τις πρώτες 20 μέρες συμπλήρωμα στο μωρό το frisolac premature (περιπου 300 ml)

 

Α. 38+4

Β. Κορίτσι

Γ. (ΦΤ)

Δ. Χωρίς αναισθησία.

Ε. Ίκτερο όχι.

Ε. Δεν νοσηλεύτηκε.

 

1. 1/09/09 2790 (γέννηση) 22/09/09 3200 12/10/09 3700 02/11/09 4000.

Στην τελευταία μέτρηση πήρε μόνο 300γρ σε διάστημα 20 ημερών. Η παιδίατρος βέβαια μου είπε ότι δεν πρέπει να ανησυχώ ακόμη και δεν υπάρχει λόγος να δώσουμε συμπλήρωμα αρκεί μέχρι τον 4 μήνα να έχει διπλασιάσει το βάρος της, να φτάσει δηλαδή τα 5400

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

 

Τα πρώτα τρία πρωινά γεύματα της ημέρας τρώει από 20 λεπτά/στήθος.

Από το μεσημέρι και μετά αρχίζουν τα δύσκολα...τρώει 10 λεπτά κοιμάται στο στήθος μου... προσπαθώ να την βάλω για ύπνο ξυπνάει και πεινάει οπότε την βάζω πάλι στο στήθος μου. Αυτό συνεχίζεται μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Αξίζει να σημειώσω ότι δεν κοιμάται καθόλου την ημέρα εκτός από κάτι 10λεπτα.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κάθε βδομάδα να έχω προβλήματα με το στήθος μου. Μια πετρώνει το ένα μία το άλλο και μερικές φορές και τα δυο.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Δύσκολο να υπολογίσω με ακρίβεια έκτος από τα πρώτα τρία γεύματα συνολικής διάρκειας 120 λεπτών

 

4.

 

5.

 

6. Το mini electric της Medela. Το χρησιμοποιώ μόνο όταν αντιμετωπίζω προβλήματα με το στήθος μου και δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ικανοποιημένη.

 

 

8.Βρέχει 7-8 πάνες το 24ωρο

 

9. 2-3 κενώσεις

 

10. Στην συμπεριφορά της αυτό που με ανησυχεί είναι ότι από το μεσημέρι και μετά νυστάζει, δεν κοιμάται και σαν αποτέλεσμα δεν τρώει και σωστά. Φοβάμαι μήπως μειωθεί η παραγωγή γάλακτος.

Μήπως να νοικιάσω κάποιο θήλαστρο; Βέβαια που να βρώ τον χρόνο να αντλήσω από την στιγμή που την έχω συνέχεια στο στήθος μου.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ! Σε παρακαλώ πολύ πες μου αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Μένω Νέα Σμύρνη, Αθήνα. Βέβαια τώρα το παράγγειλα το θήλαστρο αλλά δεν πειράζει...Πες μου ότι άλλα στοιχεία θέλεις να σου δώσω για τον ειδικό.

Σου έστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα..αν θελεις να το θηλασεις..θα το ταιζεις καθε στιγμη που θα στο ζηταει ακομα και αν εχει περασει μονο μιση ή μια ωρα...

Στο θηλασμο δεν εχουμε ωραρια

Εαν βαλεις συμπληρωμα..,..ειναι η αρχη του τελους του θηλασμου

Να σου ζησει....και να μην ακους καθολου τον παιδιατρο στο θεμα του θηλασμου...δεν ξερει τι του γινεται (οπως και η πλειοψηφια των γιατρων στην Ελλαδα..γι αυτο και δεν θηλαζουν τα παιδακια τους οι Ελληνιδες)

 

ΣΥΜΦΩΝΩ! Προσωπικά θήλαζα όποτε έκλαιγε ο μικρός και πολλές φορές κάθε μισή ώρα! Είχε τύχει και μέρα που πεινούσε συνέχεια και μια νύχτα θήλαζε επί...δυο ώρες!!! Αφού είχε μουδιάσει το στήθος μου! Τώρα βέβαια δε νομίζω να έτρωγε, πιπίλα έκανε αλλά βρε κορίτσια κι αυτό ανάγκη δεν το έχουν τα μωράκια? Να του το στερούσα? Ούτε μήνα δεν είχε κλείσει...Πάντως αυτό που θυμάμαι έντονα με το γιό μου είναι οτι είμασταν κυριολεκτικά αυτοκόλλητοι και ήμουν μονίμως με το...στήθος έξω!!! Ευτυχώς που ο δικός μας παιδίατρος με στήριξε πάρα πολύ και όποτε του έλεγα μήπως δε χορταίνει με το γάλα μου και να δώσω συμπλήρωμα, μου έλεγε θα έπρεπε να χαίρεσαι που θέλει να θηλάζει συνέχεια και οτι όποτε θέλει να είμαι διαθέσιμη και δε χρειάζεται κανένα συμπλήρωμα! Κι όντως, μετά τους 3 μήνες χόρταινε στα 10'!!! Αντίθετα, οι περισσότεροι, από φίλες μέχρι πεθερά μου έλεγαν οτι κάνω λάθος και δε χορταινει κι οτι θα μάθει όλο αγκαλιά, αλλά εγώ δεν άκουγα κανέναν παρά μόνο το ένστικτό μου και φυσικά το μωρό μου! Και ειλικρινά δεν το μετάνιωσα καθόλου!

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 2 μήνες περίπου και θηλάζω αποκλειστικά. Έδωσα βέβαια τις πρώτες 20 μέρες συμπλήρωμα στο μωρό το frisolac premature (περιπου 300 ml)

 

Α. 38+4

Β. Κορίτσι

Γ. (ΦΤ)

Δ. Χωρίς αναισθησία.

Ε. Ίκτερο όχι.

Ε. Δεν νοσηλεύτηκε.

 

1. 1/09/09 2790 (γέννηση) 22/09/09 3200 12/10/09 3700 02/11/09 4000.

Στην τελευταία μέτρηση πήρε μόνο 300γρ σε διάστημα 20 ημερών. Η παιδίατρος βέβαια μου είπε ότι δεν πρέπει να ανησυχώ ακόμη και δεν υπάρχει λόγος να δώσουμε συμπλήρωμα αρκεί μέχρι τον 4 μήνα να έχει διπλασιάσει το βάρος της, να φτάσει δηλαδή τα 5400

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

 

Τα πρώτα τρία πρωινά γεύματα της ημέρας τρώει από 20 λεπτά/στήθος.

Από το μεσημέρι και μετά αρχίζουν τα δύσκολα...τρώει 10 λεπτά κοιμάται στο στήθος μου... προσπαθώ να την βάλω για ύπνο ξυπνάει και πεινάει οπότε την βάζω πάλι στο στήθος μου. Αυτό συνεχίζεται μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Αξίζει να σημειώσω ότι δεν κοιμάται καθόλου την ημέρα εκτός από κάτι 10λεπτα.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κάθε βδομάδα να έχω προβλήματα με το στήθος μου. Μια πετρώνει το ένα μία το άλλο και μερικές φορές και τα δυο.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Δύσκολο να υπολογίσω με ακρίβεια έκτος από τα πρώτα τρία γεύματα συνολικής διάρκειας 120 λεπτών

 

4.

 

5.

 

6. Το mini electric της Medela. Το χρησιμοποιώ μόνο όταν αντιμετωπίζω προβλήματα με το στήθος μου και δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ικανοποιημένη.

 

 

8.Βρέχει 7-8 πάνες το 24ωρο

 

9. 2-3 κενώσεις

 

10. Στην συμπεριφορά της αυτό που με ανησυχεί είναι ότι από το μεσημέρι και μετά νυστάζει, δεν κοιμάται και σαν αποτέλεσμα δεν τρώει και σωστά. Φοβάμαι μήπως μειωθεί η παραγωγή γάλακτος.

Μήπως να νοικιάσω κάποιο θήλαστρο; Βέβαια που να βρώ τον χρόνο να αντλήσω από την στιγμή που την έχω συνέχεια στο στήθος μου.

 

Kατερίνα καλησπέρα.

 

Οι πάνες που βρέχει το μωρό το 24ωρο καθώς και οι κενώσεις του δείχνουν ότι σιτίζεται ικανοποιητικά. Εφόσον και η παιδίατρός σου σε καθησυχάζει λέγοντας πως δε χρειάζεται να ανησυχείς, τότε μην ανησυχείς! Δεν υπάρχει λόγος!:wink:

 

Κάθε μωρό έχει διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης. Άλλα παίρνουν γρήγορα βάρος, άλλα αναπτύσσονται με βραδύτερο ρυθμό.

 

Τα πρώτα τρία πρωινά γεύματα της ημέρας τρώει από 20 λεπτά/στήθος.

Από το μεσημέρι και μετά αρχίζουν τα δύσκολα...τρώει 10 λεπτά κοιμάται στο στήθος μου... προσπαθώ να την βάλω για ύπνο ξυπνάει και πεινάει οπότε την βάζω πάλι στο στήθος μου. Αυτό συνεχίζεται μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Αξίζει να σημειώσω ότι δεν κοιμάται καθόλου την ημέρα εκτός από κάτι 10λεπτα.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κάθε βδομάδα να έχω προβλήματα με το στήθος μου. Μια πετρώνει το ένα μία το άλλο και μερικές φορές και τα δυο.

 

Γενικά ο τρόπος που συμπεριφέρεται το μωρό είναι φυσιολογικός. Στο στήθος σου αισθάνεται ασφάλεια και ηρεμεί. Επίσης με τον συνεχή θηλασμό αυξάνει την παραγωγή σου.

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το εξής: πάρε ένα σλινγκ και φόρα το μωρό επάνω σου. Όταν κοιμηθεί άστο να ησυχάσει όση ώρα θέλει. Μόλις ξυπνήσει βάλε την να ξαναθηλάσει όσο θέλει. Θα δεις πώς θα πάει. Φρόντισε να σιγουρεύεσαι πως το μωρό πιάνει σωστά το στήθος και πως θηλάζει αποτελεσματικά.

 

Τέλος σε σχέση με τα πετρώματα που γράφεις πως έχεις, δεν γνωρίζω πολλά. Οι κενώσεις της μικρής τι χρώμα έχουν;Μήπως έχεις ελαφρά υπερπαραγωγή η οποία θέλει ρύθμισμα; Κάποια πιο έμπειρη με το θέμα ίσως μπορεί να βοηθήσει, αλλά ψάξτο και προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια.:D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΜΦΩΝΩ! Προσωπικά θήλαζα όποτε έκλαιγε ο μικρός και πολλές φορές κάθε μισή ώρα! Είχε τύχει και μέρα που πεινούσε συνέχεια και μια νύχτα θήλαζε επί...δυο ώρες!!! Αφού είχε μουδιάσει το στήθος μου! Τώρα βέβαια δε νομίζω να έτρωγε, πιπίλα έκανε αλλά βρε κορίτσια κι αυτό ανάγκη δεν το έχουν τα μωράκια? Να του το στερούσα? Ούτε μήνα δεν είχε κλείσει...Πάντως αυτό που θυμάμαι έντονα με το γιό μου είναι οτι είμασταν κυριολεκτικά αυτοκόλλητοι και ήμουν μονίμως με το...στήθος έξω!!! Ευτυχώς που ο δικός μας παιδίατρος με στήριξε πάρα πολύ και όποτε του έλεγα μήπως δε χορταίνει με το γάλα μου και να δώσω συμπλήρωμα, μου έλεγε θα έπρεπε να χαίρεσαι που θέλει να θηλάζει συνέχεια και οτι όποτε θέλει να είμαι διαθέσιμη και δε χρειάζεται κανένα συμπλήρωμα! Κι όντως, μετά τους 3 μήνες χόρταινε στα 10'!!! Αντίθετα, οι περισσότεροι, από φίλες μέχρι πεθερά μου έλεγαν οτι κάνω λάθος και δε χορταινει κι οτι θα μάθει όλο αγκαλιά, αλλά εγώ δεν άκουγα κανέναν παρά μόνο το ένστικτό μου και φυσικά το μωρό μου! Και ειλικρινά δεν το μετάνιωσα καθόλου!

 

Βρε κορίτσια, εγώ δεν έχω βρει παιδίατρο που να με βοηθήσει με το θηλασμό. Jelena, θα μου συστήσεις τον δικό σου;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Dimitrali

 

 

Τέλος σε σχέση με τα πετρώματα που γράφεις πως έχεις, δεν γνωρίζω πολλά. Οι κενώσεις της μικρής τι χρώμα έχουν;Μήπως έχεις ελαφρά υπερπαραγωγή η οποία θέλει ρύθμισμα; Κάποια πιο έμπειρη με το θέμα ίσως μπορεί να βοηθήσει, αλλά ψάξτο και προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια.:D

 

Οι κενώσεις της μικρής είναι φυσιολογικές, παχύρευστες και έχουν την απόχρωση της μουστάρδας...:)

Τώρα όσο αφορά το στήθος μου, μετά από 2 μήνες έχω μάθει να το χειρίζομαι...ζεστές κομπρέσες και άντληση με το χέρι. Το μεγαλύτερο σοκ ήταν την δεύτερη μέρα που βγήκα από την κλινική και ανέβασα πυρετό 39,5. Μία ώρα πίεζα με το χέρι τις θηλές μου για να αδειάσει το στήθος.

 

Εδώ και 2 μέρες η μικρή τρώει πολύ καλά ελπίζω να συνεχίσει έτσι γιατί σε ένα μήνα περίπου θα επιστρέψω στη δουλειά μου και να δώ τι θα κάνω μετά...

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40

Β. Το φύλο του βρέφους

αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ολική

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

18/10 3350 γεννηση

22/10 3180 εξοδος

26/10 3410

1/11 3770

5/11 4120

10/11 4160

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

 

10 με 15

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

7-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

 

7-8

 

Απορίες:

 

1. Θα ξεκινήσω δουλειά μόλις το μωρό γίνει περίπου 40 με 50 ημερών.

Ποίο θήλαστρο να πάρω? Το σουινγκ κάνει? γιατί μου το αγόρασε ο αντρας μου, αν και δεν το χω ανοιξει. Μπορώ να το αλλάξω με ΄'αλλο.

 

θα λειπω 4 μερες απο 4 με 5 ωρες περιπου, και μια μερα για 2 τετραωρα (σπαστα δλδ).

 

2. το μωρο θηλαζει σχεδον συνεχεια, ειναι χαρουμενο και κανει πο΄λλα κακα και τσισα.ομως πολλες φορες θηλαζει ελαχιστα πχ 5 λεπτα και μετα σταματα. φαινεται σαν νσ θελει απλα το στηθος σαν πιπιλα.

να δωσω πιπιλα οταν κανει ετσι?

ή να κανω υπομονη?

δεν εχω δωσει μεχρι τωρα.

 

3.βασικα το μωρο ή τρωει, ή κοιμαται στο στηθος, η κλαιει και σταματαει αμα τον βαλω στο στηθος. αν θηλάσει αποκοιμιέται στοστήθος. αν το αφήσω κάτω, αρχίζει αμέσως το κλάμα, ή μετά απο μερικά λεπτά. μόνος του δεν κάθεται σχεδον καθόλου. ειναι φυσιολογικο?

 

αν θυμηθωκατι αλλο θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό;;;Είναι 15 ημερών. Και τι γίνεται με την υπόλοιπη οικογένεια, τα μεγαλύτερα παιδιά ρε κορίτσια;;;

Μήπως πρέπει να τον βγάζω από το στήθος κάποια στιγμή;

Το κακό είναι ότι δεν είναι ποτέ ξύπνιος, παρά μόνο τη στιγμή που κλαίει για να φάει κι έτσι δεν μπορώ να πω ότι αποκοιμήθηκε γιατί χόρτασε.

 

Επίσης, το να είναι μόνιμα κοιμισμένος είναι φυσιολογικό;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα και εγώ να μου λύσετε βρε κορίτσια μία απορία.....

 

Θα γίνω σύντομα μαμα και θέλω πολύ να θυλάσω. Προσπαθώ να ενημερωθώ όσο το δυνατόν καλύτερα αλλά είμαι σίγουρη πως καμοιά φορά χρειάζονται και μια δυο κουβέντες από την "πείρα".

 

Μπήκα λοιπόν στη διαδικάσια να αγοράσω ένα θύλαστρο για παν ενδεχώμενο και άκουσα το εξής: "ότι καλό θα ήταν το βραδυ το τελευταίο γεύμα να το βγάζω με το θύλαστρο έτσι το μωρό θα πείνει πιο πολύ και πιο ξεκούραστα και ως χορτάτο θα κοιμάτε καλύτερα δίνοντας λίγο χρόνο και σε μένα να ξεκουραστό μαζί του" κατί τέτοιοι ισχύει πιστεύετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ θα σου έλεγα όχι και κυρίως όχι με το θήλαστρο που έχεις – δεν είναι ικανό να αντικαταστήσει θηλασμό... το θέμα του κατά πόσο θα χορτάσει το μωρό και πόση ώρα θα κοιμηθεί δεν εξαρτάται από το αν θα πάρει μεγάλη ποσότητα γάλακτος εύκολα λόγω του ότι θα το πάρει με μπιμπερό. Το μητρικό γάλα είναι πιο εύπεπτο και είναι πολύ λογικό το μωρό να το χωνέψει γρηγορότερα συνεπώς θα μπεις σε μια διαδικασία (αποστείρωση – άντληση – μπουκάλι) στο ευαίσθητο διάστημα που χρειάζεται για να προσαρμοστείς εσύ στις απαιτήσεις του, εισάγοντας μπουκάλι ως εναλλακτική και διακινδυνεύοντας να πάθει σύγχυση θηλών χωρίς να υπάρχει κάποιο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Με το καλό να γίνεις μανούλα!

 

Αυτό που σου είπαν δεν ισχύει. Πρώτα απ' όλα μπορεί με το θήλαστρο να μην μπορείς να βγάλεις γάλα ακόμη κι αν θηλάζει το μωρό. Έπειτα, αν αρχίσεις να χρησιμοποιείς μπιμπερό είναι πολύ πιθανόν να πάθει το μωρό σύγχιση θηλής και να μπερδευτεί.

 

Με τέτοιες οδηγίες, συχνά οι μανούλες μπερδεύονται και χάνουν το θηλασμό.

 

Εσύ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να θηλάζεις το μωρό σου όποτε θέλει και όση ώρα θέλει. Μην ανησυχείς. Όλα θα πάνε καλά. Μόνο θέληση χρειάζεται και αγάπη που ούτως ή άλλως όλες οι μανούλες την έχουν.

 

Όταν γεννήσεις με το καλό, εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

 

Αν θες να ενημερωθείς περισσότερο, μπορείς να αγοράσεις το βιβλίο της Πατσούρου "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση" ώστε να είσαι προετοιμασμένη.

 

Καλή λευτεριά!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ενημερωθώ όσο το δυνατόν καλύτερα αλλά είμαι σίγουρη πως καμοιά φορά χρειάζονται και μια δυο κουβέντες από την "πείρα".

 

Την καλύτερη ενημέρωση την παίρνεις από κάποιον που τα έχει καταφέρει.

Τα έχει καταφέρει σημαίνει ότι θήλασε με επιτυχία τουλάχιστον ένα χρόνο, δηλαδή τα κατάφερε σε όλες τις φάσεις του μωρού.

Αν τα έχει καταφέρει για πολύ λιγότερο, ακόμη και αν δηλώνει ότι από πρόθεση θήλασε μόνο τόσο, τότε δεν είναι αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης.

 

Η πείρα περιέχει μια παγίδα: αυτό που ταιριάζει σε μια δυάδα μητέρας-μωρού δεν είναι απαραίτητα το καλύτερο για μια άλλη δυάδα. Οι παράγοντες που διαφοροποιούνται είναι πολλοί και αν η μητέρα που σου μιλά δεν έχει μεγάλη εμπειρία (3-4 παιδιά), δεσμεύεται αρκετά από τη μία και μοναδική της εμπειρία.

 

Μπήκα λοιπόν στη διαδικάσια να αγοράσω ένα θύλαστρο για παν ενδεχώμενο και άκουσα το εξής: "ότι καλό θα ήταν το βραδυ το τελευταίο γεύμα να το βγάζω με το θύλαστρο έτσι το μωρό θα πείνει πιο πολύ και πιο ξεκούραστα και ως χορτάτο θα κοιμάτε καλύτερα δίνοντας λίγο χρόνο και σε μένα να ξεκουραστό μαζί του" κατί τέτοιοι ισχύει πιστεύετε?

 

Τα παραπάνω δεν τα έχει πει μητέρα που τα έχει καταφέρει με το θηλασμό.

 

Τέτοιες ανοησίες έχω διαβάσει πολλές σε διαφημιστικά φυλλάδια που προωθούν είδη για μωρά (θήλαστρα και κυρίως άχρηστα θήλαστρα, μπιμπερό, αποστειρωτές...0 και περιοδικά που διαβάζουν γονείς. Ποτέ δεν εχουν γραφτεί από αξιόπιστο φορέα ή άτομο. Πρόκειται για αυτοσχεδιασμούς γραμμένους στο πόδι από ανθρώπους που δεν έχουν δει να μεγαλώνει ένα μωρό ούτε με θηλασμό, ούτε χωρίς θηλασμό.

 

Οι άνθρωποι που τα γράφουν αυτά αντιμετωπίζουν το παιδί σαν μηχανή που την τροφοδοτείς όπως θέλεις, όποτε θέλεις. Είναι οι ίδιοι που γράφουν να μην θηλάζεις το δεύτερο μωρό μπροστά στο πρώτο και να δίνεις μπιμπερό (τα γράφει η Νεστλέ σε ένα βιβλίο που μοίραζε δωρεάν με τα πάμπερς) για να μη ζηλεύει το μεγάλο... και μάλιστα με την υπογραφή παιδιάτρου!

 

 

Οι άνθρωποι που τα γράφουν αυτά θεωρούν ότι το μωρό δεν έχει συναισθήματα, ότι δεν καταλαβαίνει (θα το ακούσεις πολλές φορές, υπονοούν ότι το μωρό είναι ηλίθιο :evil: )

 

Οι άνθρωποι που τα γράφουν αυτά υποβαθμίζουντο θηλασμό στην υλική του διάσταση γιατί αυτή είναι η εύκολα αντικαταστάσιμη.

 

Ο θηλασμός είναι κυρίως μια σχέση που περιλαμβάνει και τη διατροφή.

 

Στη σχέση αυτή συμμετέχουν δύο άνθρωποι. Αν ο ένας από τους δύο συμπεριφέρεται στον άλλο σαν να είναι πράγμα και δεν λαμβάνει υπόψη του τα αισθήματά του, το αναμενόμενο είναι ο άλλος να παραιτηθεί.

 

Τα μωρά δεν αντέχουν την ασταθή συμπεριφορά.

 

Αν κάποια μητέρα πιστεύει ότι από το μπουκάλι τρώνε καλύτερα, τρώνε περισσότερο, κοιμούνται καλύτερα, τότε είναι καλυτερα για το μωρό να το ταΐζει από την αρχή έτσι, η σταθερότητα στη συμπεριφορά είναι πιο σημαντική.:)

 

Αν το πιστεύει αυτό, ακόμη και αν δεν ισχύει (για μένα δεν ισχύει αλλά όπως γνωρίζεις η αλήθεια είναι ο τρόπος που ο καθένας αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα), τότε εκεί θα καταλήξει και αυτό είναι καλύτερα να συμβεί με τον πιο ανώδυνο τρόπο για το μωρό, χωρίς πισογυρίσματα και συμπεριφορές που το μωρό δεν μπορεί να διαχειριστεί.

 

Τόσο για τη μητέρα, όσο και για το μωρό είναι καλό να έχουν μια σχέση που μπορούν να τη διαχειριστούν. Το πάνω χέρι στη σχέση το έχει η μητέρα, αυτή αποφασίζει. Το μωρο αναγκαστικά ακολουθεί και δεν έχει πολλά περιθώρεια επιλογής. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να αρνηθεί μια ασταθή σχέση.

 

Αν η μητέρα δοκιμάσει και δει ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί το θηλασμό, τότε είναι καλυτερα να τον εγκαταλείψει με σταθερά βήματα και όχι με πισωγυρίσματα που μπερδεύουν το μωρο.

 

Αν η μητέρα δοκιμάσει και δει ότι ο θηλασμός της ταιριάζει, τότε αξίζει να κάνει μια συγκροτημένη προσπάθεια και να έχει επίσης σταθερή συμπεριφορά στο μωρό. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα μου, Καλημέρα

 

σε ευχαριστώ πολύ και για να πω την αλήθεια, μέχρι την στιγμή που έμεινα έγκυος και ξεκίνησα να ασχολούμαι και να ενημερώνομαι όσο γίνετε για τα θέματα του μωρου (ένα από αυτά και ο θυλασμός), ήμουν και εγώ μία από της κοπέλες που θεωρούσαν τον θυλασμό μία "πράξη" διατροφής, που απλά παρέχει στο μωρό κάποια διατροφικά οφέλη παραπάνω.:|

 

Η αλήθεια τελικά διαφέρει κατα πολύ!!!!!

 

Μια ερώτηση ακόμη.... παρατήρησα ότι όποτε αναφέρεστε στο θυλασμό και την χρήση θύλαστρου (άσχετα από την μάρκα) πυκνά συχνά λέτε "....το θύλαστρο ταδε δεν είναι σε θέση να αντικαταστήσει τον θυλασμό....". Το λέτε καθαρά από τεχνικής πλευρας, ότι δεν είναι αρκετα "δυνατο" να αντλήσει όλο το γαλα από το στήθος ή ψυχολογικής και κατα συνέπεια κάποια στιγμή κόβεται το γάλα?

Link to comment
Share on other sites

Πριν σου απαντήσει η Αγλαΐα να σου πω και εγώ μιας και έχω δοκιμάσει πολλά θήλαστρα για να κάνω επαναγαλακτισμό και μετά ανακάλυψα την Αγλαΐα και το forum.:)

Από τεχνικής πλευράς - το θήλαστρο το χρησιμοποιούμαι να αντλήσουμε γάλα, για να γίνει αυτό πρέπει να μιμηθεί τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού κάποια θήλαστρα το κάνουν αυτό πιο πιστά κάποια όχι... κανένα όμως όπως ακριβώς το μωρό. Αν λοιπόν σε αυτό προσθέσεις και το ψυχολογικό που πολύ σωστά αναφέρεις έχεις και την απάντηση στο ερώτημά σου. Μου έχει τύχει πολλές φορές να σκέφτομαι τη μικρή και να τρέξει γάλα το στήθος μου ή να ακούσω κλάμα μωρού και να συμβεί το ίδιο...όλα μαζί είναι. Εφόσον η γαλουχία στηρίζεται στο νόμο προσφορά και ζήτηση αν η ζήτηση είναι μειωμένη(ακριβώς επειδή ένα θήλαστρο δεν είναι σε θέση να αντλήσει όσο γάλα μπορεί να “αντλήσει” το μωρό) , μειωμένη θα είναι και η παραγωγή. Θα πάρεις αγκαλίτσα το μωράκι σου με το καλό και θα ακούσεις το σώμα σου και το μωρό σου. Εξοπλίσου με γνώσεις και αυτοπεποίθηση για να ανταποκριθείς το δυνατόν καλύτερα γιατί όπως φαίνεται από πολλά μηνύματα είμαστε πολύ μόνες σε αυτή την προσπάθεια..... Στο forum θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες όπως επίσης και στο βιβλίο της Πατσούρου αν δεν το έχεις πάρει είδη αξίζει να το αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια ερώτηση ακόμη.... παρατήρησα ότι όποτε αναφέρεστε στο θυλασμό και την χρήση θύλαστρου (άσχετα από την μάρκα) πυκνά συχνά λέτε "....το θύλαστρο ταδε δεν είναι σε θέση να αντικαταστήσει τον θυλασμό....". Το λέτε καθαρά από τεχνικής πλευρας, ότι δεν είναι αρκετα "δυνατο" να αντλήσει όλο το γαλα από το στήθος ή ψυχολογικής και κατα συνέπεια κάποια στιγμή κόβεται το γάλα?

 

Mπορείς να μπεις στα site των δύο εταιρειών που έχουν θήλαστρα για όλες τις χρήσεις και να δεις τις προδιαγραφές τους

 

http://www.medela.com

http://www.ameda.com

 

Θα κάνω μία συγκριση με τα αυτοκίνητα κλπ για να καταλάβεις τη διαφορά: αν θέλεις να πας μια βόλτα πηγαίνεις μια χαρά με το ποδήλατο, για καθημερινές μετακινήσεις όμως είναι δύσκολο, θα προτιμήσεις σκουτεράκι για να μην έχει πρόβλημα πού να το παρακάρεις.Αν θέλεις να ταξιδέψεις αρκετές ώρες δεν θα τα βγάλεις πέρα με το βολικό σκουτεράκι, θα χρειαστείς ένα επιβατικό και αν θέλεις να ανέβεις στην Πίνδο δεν θα τα καταφέρεις ούτε με σκουτεράκι ούτε με το επιβατικό, θα χρειαστείς ένα 4Χ4. Αν έχεις να μεταφέρεις και πολλά πράγματα μαζί σου, θα προτιμήσεις ένα μεγάλο 4Χ4, πχ ένα porche cayenne!

 

Έτσι και τα θήλαστρα, για ευκαιριακή χρήση είνα μια χαρά ένα καλό χειροκίνητο (σαν το ποδήλατο). Για καθημερινή χρήση το χειροκίνητο είναι κουραστικό, θα βιάζεσαι να πας στη δουλειά, οπότε θα προτιμήσεις ένα μικρό ηλεκτρικό που να είναι εύκολα μεταφερόμενο (κατι σαν το σκούτερ). Αν όμως λείπεις πολλές ώρες θα χρειαστείς ένα θήλαστρο που να αντλεί ταυτόχρονα, θα χρειαστείς αποθηκευτικό χώρο για τη μεταφορά του γάλακτος (ένα επιβατικό).

Το να διατηρήσεις τη γαλουχία αποκλειστικά με θήλαστρο είναι πιο δύσκολο από το να ανέβεις στην Πίνδο, εκεί χρειάζεσαι ένα σούπερ θήλαστρο που να αντλεί γρήγορα, αποτελεσματικά, χωρίς καμία ενόχληση, που να μιμείται όσο το δυνατόν περισσότερο πιστά τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού. Τέτοια θήλαστρα είναι τα νοσοκομειακά.

 

Δυστυχώς τα θήλαστρα δεν υπόκεινται σε ελέγχους όπως τα αυτοκίνητα. Στα αυτοκίνητα δεν επιτρέπεται να κυκλοφορεί κάτι επικίνδυνο, στα θήλαστρα δεν υπάρχει κανένας έλεγχος και κυκλοφορούν θήλαστρα πραγματικά επικίνδυνα όπως αυτό της νουκ (είχε ένα όμοιο και η κίκο, δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη αλλά και άλλες εταιρείες) που κάνουν μόνο αναρόφηση, δεν κάνουν θηλαστικές κινήσεις και είναι πολύ επικίνδυνα στο να τραυματίσουν τη μητέρα.

Η αποτελεσματικότητά τους στην άντληση είναι απαράδεκτη και η διακοπή της γαλουχίας πολύ σύντομη.

 

Μέχρι τώρα δεν έχει κατασκευαστεί το τέλειο θήλαστρο, δηλαδή δεν υπάρχει κανένα θήλαστρο που να είναι κατάλληλο για όλες τις μαμάδες του κόσμου. Τα νοσοκομειακά θήλαστρα καλύπτουν το 80-85% των μητέρων αλλά πάντα υπάρχει ένα σεβαστό ποσοστό μητέρων (15-20%) που παρά το ότι μπορει να θηλάσουν τα παιδιά τους, δεν μπορούν να αντλήσουν.

 

Τις αγελάδες γαλακτοπαραγωγής τις επιλέγουν με κριτήριο το πόσο καλά ανταποκρίνονται θήλαστρα, οι υπόλοιπες πάνε για σφάξιμο! Ευτυχώς εμείς δεν περνάμε από τέτοια διαδικασία επιλογής! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο και τα νέα μας δεν είναι και τόσο ευχάριστα (για το βάρος μας)...δλδ

 

01/09/09 2790 γέννηση ύψος 48 περ,κφ 34,5

05/09/09 2730 έξοδος

22/09/09 3200 ύψος 52 περ.κφ 36

12/10/09 3700 55,5 37,5

02/11/09 4000 56 38

03/12/09 4300 57 39

 

Μου είπε ότι ναι μεν συνολικά το βάρος της είναι πολύ καλό αλλά σε 1 μήνα 300γρ είναι λίγο. Πρέπει τον επόμενο μήνα, που η μικρή θα είναι 4μηνών, να έχει διπλασιάσει το βάρος της θα πρέπει δλδ να πάρει 1 κιλό. Έπιασε και το στήθος μου...ήταν και μαλακό... μάλλον το μωρό δεν χορταίνει. Έτσι μου είπε να νοικιάσω έναν βρεφοζυγό και να ζυγίζω το μωρό πρίν και μετά από κάθε γεύμα για ένα 24ωρο ώστε να δούμε αν τρώει τουλάχιστον 650 ml την ημέρα.

 

Εγώ στο μεταξύ θηλάζω αποκλειστικά και χωρίς καθορισμένο πρόγραμμα. Το μωρό βρέχει 5-7 πάνες το 24ωρο και έχει 1-2 κενώσεις.

 

Σε 13 μέρες επιστρέφω στην δουλειά και επειδή δεν θέλω να δώσω στο μωρό ξένο γάλα νοίκιασα το lactina αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να αντλήσω αρκετή ποσότητα σε 15 λεπτά με διπλή άντληση περίπου 20ml.

 

Μήπως τελικά δεν έχω αρκετό γάλα????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο και τα νέα μας δεν είναι και τόσο ευχάριστα (για το βάρος μας)...δλδ

 

01/09/09 2790 γέννηση ύψος 48 περ,κφ 34,5

05/09/09 2730 έξοδος

22/09/09 3200 ύψος 52 περ.κφ 36

12/10/09 3700 55,5 37,5

02/11/09 4000 56 38

03/12/09 4300 57 39

 

Μου είπε ότι ναι μεν συνολικά το βάρος της είναι πολύ καλό αλλά σε 1 μήνα 300γρ είναι λίγο. Πρέπει τον επόμενο μήνα, που η μικρή θα είναι 4μηνών, να έχει διπλασιάσει το βάρος της θα πρέπει δλδ να πάρει 1 κιλό. Έπιασε και το στήθος μου...ήταν και μαλακό... μάλλον το μωρό δεν χορταίνει. Έτσι μου είπε να νοικιάσω έναν βρεφοζυγό και να ζυγίζω το μωρό πρίν και μετά από κάθε γεύμα για ένα 24ωρο ώστε να δούμε αν τρώει τουλάχιστον 650 ml την ημέρα.

 

Εγώ στο μεταξύ θηλάζω αποκλειστικά και χωρίς καθορισμένο πρόγραμμα. Το μωρό βρέχει 5-7 πάνες το 24ωρο και έχει 1-2 κενώσεις.

 

Σε 13 μέρες επιστρέφω στην δουλειά και επειδή δεν θέλω να δώσω στο μωρό ξένο γάλα νοίκιασα το lactina αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να αντλήσω αρκετή ποσότητα σε 15 λεπτά με διπλή άντληση περίπου 20ml.

 

Μήπως τελικά δεν έχω αρκετό γάλα????

 

Κατερίνα γειά σου, δεν γνωρίζω πολλά για την πρόσληψη βάρους. Σ' αυτό θα σε κατατοπίσουν οι πιο έμπειρες. Για να σε ανακουφίσω για την ώρα θα σου πώ ό,τι γνωρίζω, δηλαδή, ότι το βάρος πρέπει να διπλασιαστεί το αργότερο έως τον 6ο μήνα, ότι το στήθος - τώρα που η γαλουχία έχει εδραιωθεί - είναι φυσιολογικό να είναι μαλακό και ότι το ζύγισμα πριν και μετά είναι ολίγον κουφό! Μόνη αξιόπιστη ένδειξη είναι οι βρεγμένες πάνες κι από ότι βλέπω μια χαρά τις βρέχεται. Τέλος, να σου πω ότι η άντληση δεν είναι ένδειξη ότι δεν έχεις γάλα. Κι εγώ ποτέ δεν τα κατάφερα με την άντληση, αλλά γάλα είχα και έχω.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα γειά σου, δεν γνωρίζω πολλά για την πρόσληψη βάρους. Σ' αυτό θα σε κατατοπίσουν οι πιο έμπειρες. Για να σε ανακουφίσω για την ώρα θα σου πώ ό,τι γνωρίζω, δηλαδή, ότι το βάρος πρέπει να διπλασιαστεί το αργότερο έως τον 6ο μήνα, ότι το στήθος - τώρα που η γαλουχία έχει εδραιωθεί - είναι φυσιολογικό να είναι μαλακό και ότι το ζύγισμα πριν και μετά είναι ολίγον κουφό! Μόνη αξιόπιστη ένδειξη είναι οι βρεγμένες πάνες κι από ότι βλέπω μια χαρά τις βρέχεται. Τέλος, να σου πω ότι η άντληση δεν είναι ένδειξη ότι δεν έχεις γάλα. Κι εγώ ποτέ δεν τα κατάφερα με την άντληση, αλλά γάλα είχα και έχω.

θα συμφωνήσω απόλυτα!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την άντληση τί να πω...2 θήλαστρα έχω αγοράσει χειροκίνητρο και ηλεκτροκίνητρο αλλά τίποτα...

 

Νοσοκομειακό πήρα για να έχω γεύματα στην κατάψυξη όταν θα δουλεύω και δυστυχώς δεν νομίζω να τα καταφέρω...περιμένω στη σειρά για το synphony...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο και τα νέα μας δεν είναι και τόσο ευχάριστα (για το βάρος μας)...δλδ

 

01/09/09 2790 γέννηση ύψος 48 περ,κφ 34,5

05/09/09 2730 έξοδος

22/09/09 3200 ύψος 52 περ.κφ 36

12/10/09 3700 55,5 37,5

02/11/09 4000 56 38

03/12/09 4300 57 39

Kατερίνα να σου ζήσει!

 

Το βάρος του μωρού σου μπορεί να είναι και φυσιολογικό. Πολλά μωρά που θηλάζουν παρουσιάζουν ένα πλατώ στην καμπύλη αύξησης τον 3ο ή 4ο μήνα.

 

Πόσα γεύματα κάνει το μωρό σου το 24ωρο;

Παίρνει πιπίλα;

Εσύ και ο μπαμπάς της μικρής πώς ήσασταν μωρά; με τι ρυθμό βάζετε βάρος; τώρα τι σωματότυπο έχετε;

 

Μου είπε ότι ναι μεν συνολικά το βάρος της είναι πολύ καλό αλλά σε 1 μήνα 300γρ είναι λίγο.

Το συνολικό είναι που κοιτάμε, όχι το πόσο πήρε τον τελευταίο μήν.

 

 

Πρέπει τον επόμενο μήνα, που η μικρή θα είναι 4μηνών, να έχει διπλασιάσει το βάρος της θα πρέπει δλδ να πάρει 1 κιλό.
τα περισσότερα μωρά διπλασιάζουν το βάρος τους τον 6ο μήνα, γιατί το δικό σου πρέπει να το κάνει στον 4ο;

 

Έπιασε και το στήθος μου...ήταν και μαλακό...

Φοβερός τρόπος εξέτασης!!!:shock:

Αν ήταν σκληρό θα σήμαινε ότι είχες γάλα;:shock:

Κατερίνα, ο παιδίατρος σε δουλεύει.

 

 

μάλλον το μωρό δεν χορταίνει.

Πώς το κατάλαβε; είναι όλη μέρα με το μωρό;

 

 

Έτσι μου είπε να νοικιάσω έναν βρεφοζυγό και να ζυγίζω το μωρό πρίν και μετά από κάθε γεύμα για ένα 24ωρο ώστε να δούμε αν τρώει τουλάχιστον 650 ml την ημέρα.

Αυτό δεν το κάνουμε ποτέ σε μωρά αυτής της ηλικίας. Το μωρό σου έχει δικαίωμα να φάει λιγότερο από αυτή την ποσότητα.

Ο παιδίατρος ή προσπαθεί να σε αγχώσει ή δεν ξέρει τι του γίνεται στο θηλασμό.

Αν το μωρό δεν θέλει να φάει, δεν μπορείς με το ζόρι να το κάνεις να φάει. Η ποσότητα του γάλακτος που πίνει δεν έχει σχέση με το ποσο γάλα μπορείς εσύ να παράγεις. Εσύ ξέρουμε από το βάρος του πρώτου μήνα ότι παράγεις άνετα ένα λίτρο το 24ωρο και δεν έχει πρόβλημα να παράγεις και περισσότερο.

 

 

 

Σε 13 μέρες επιστρέφω στην δουλειά και επειδή δεν θέλω να δώσω στο μωρό ξένο γάλα νοίκιασα το lactina αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να αντλήσω αρκετή ποσότητα σε 15 λεπτά με διπλή άντληση περίπου 20ml.

Δοκίμασε να αντλήσεις με το ένα μόνο μπουκαλάκι (το άλλο μην το συνδέεις καν). Κάνε την άντληση εναλλάξ, δηλαδή 5 λεπτά στο ένα και 5 στο άλλο, μετά 3 στο ένα και 3 στο άλλο κλπ.

 

Επίσης προσπάθησε να αντλήσεις με το ένα μουκαλάκι, ενώ το μωρό θηλάζει από το άλλο στήθος.

 

Μήπως τελικά δεν έχω αρκετό γάλα????

Το πρώτο που θα πρέπει να αναζητήσεις είναι κάποια παθολογικά αίτια στο μωρό. Αν έχει ουρολοίμωξη δεν βάζει βάρος ακόμη και αν τρώει ικανοποιητικά. Αφού αποκλείσεις αυτό το ενδεχόμενο θα πρέπει να κοιτάξεις τα γεύματα του μωρού, τη συχνότητά τους και τη διάρκειά τους.

 

Από τη στιγμή που θήλασες αποκλειστικά τις πρώτες 6 εβδομάδες και το μωρό πήρε ικανοποιητικό βάρος, σημαίνει ότι μπορείς να παράγεις τουλάχιστον ένα λίτρο γάλα την ημέρα, οπότε δεν τίθεται θέμα του αν μπορείς ή όχι να έχεις γάλα.

 

Μπορεί το μωρό σου να αναπτύσσεται φυσιολογικά και να μην υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνεσαι.

 

Περιμένω τις απαντήσεις σου και τα ξαναλέμε:)

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι ναι μεν συνολικά το βάρος της είναι πολύ καλό αλλά σε 1 μήνα 300γρ είναι λίγο. Πρέπει τον επόμενο μήνα, που η μικρή θα είναι 4μηνών, να έχει διπλασιάσει το βάρος της θα πρέπει δλδ να πάρει 1 κιλό. Έπιασε και το στήθος μου...ήταν και μαλακό... μάλλον το μωρό δεν χορταίνει. Έτσι μου είπε να νοικιάσω έναν βρεφοζυγό και να ζυγίζω το μωρό πρίν και μετά από κάθε γεύμα για ένα 24ωρο ώστε να δούμε αν τρώει τουλάχιστον 650 ml την ημέρα.

 

Εγώ στο μεταξύ θηλάζω αποκλειστικά και χωρίς καθορισμένο πρόγραμμα. Το μωρό βρέχει 5-7 πάνες το 24ωρο και έχει 1-2 κενώσεις.

 

Σε 13 μέρες επιστρέφω στην δουλειά και επειδή δεν θέλω να δώσω στο μωρό ξένο γάλα νοίκιασα το lactina αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να αντλήσω αρκετή ποσότητα σε 15 λεπτά με διπλή άντληση περίπου 20ml.

 

Μήπως τελικά δεν έχω αρκετό γάλα????

 

 

Θηλάζεις ήδη 3 μήνες, δηλαδή πώς περίμενε ο παιδίατρος να είναι το στήθος σου σε αυτή τη φάση? Μήπως εψαχνε αφορμή για μια ...πιο στενή επαφή??? :)

Κι αυτή η συμβουλή για το ζύγισμα!... Μα ένας παιδίατρος που να ξέρει τι του γινεται στα θέματα θηλασμού δεν υπάρχει?

Δες κι αυτό το θέμα, να ξέρεις τι άλλες βλακείες ίσως συναντήσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21665

...για γέλια και για κλαματα μαζι...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Πόσα γεύματα κάνει το μωρό σου το 24ωρο;

Παίρνει πιπίλα;

Εσύ και ο μπαμπάς της μικρής πώς ήσασταν μωρά; με τι ρυθμό βάζετε βάρος; τώρα τι σωματότυπο έχετε

 

Καλημέρα Αγλαϊα, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, τις εφάρμοσα στην πρωϊνή άντληση και έβγαλα 70ml.

 

Τώρα για τις πληροφορίες που μου ζητάς, το μωρό κάνει πολλά γεύματα το 24ωρο. Κοιμάται δυστυχώς αργά συνήθως μετά τις 12, ξυπνάει περίπου κατά τις 6πμ τρώει για 15-20 λεπτά, κοιμάται εώς 9-9.30πμ τρώει άλλα 20 λεπτά και κοιμάται για ακόμη 1 ώρα. Κατά τις 11 περιπου που ξυπνάει τρώει κανονικά περίπου 20 λεπτά από κάθε στήθος.

Από εκεί και πέρα αρχίζουν τα δύσκολα...κατά τη 13.00 θα φάει πάλι από 20 λεπτά/στήθος και μετά είναι διαρκώς στο στήθος μου, τρώει 10 λεπτά...κοιμάται 10 λεπτά κοκ.

 

Γενικά κατά την διάρκεια της ημέρας δεν κοιμάται καθόλου εκτός από κάτι 10λεπτα το πολύ 30 λεπτα. Και μετά από το μπάνιο της, το οποίο είναι κατά τις 9 και εώς ότου κοιμηθεί είναι στο στήθος μου.

 

Πρόσεξα χθες ότι τα κακάκια της ήταν λίγο πράσινα, μήπως δεν τρώει από το λιπαρό γάλα? Πάντα της δίνω και από τους δύο μαστούς... και έχει 2 μέρες τώρα που τρώει 5 λεπτά από τον έναν και γκρινιάζει οπότε την βάζω στον άλλο...Μήπως δεν πρέπει να το κάνω?

 

Πιπίλα δεν παίρνει.

 

Εγώ μικρή γεννήθηκα 3300, ήμουν στρουμπουλό μωρό αλλά μου έδιναν κ συμπλήρωμα, θήλασα εώς τον 6 μήνα. Δεν μπορώ να ξέρω με τι ρυθμό δεν υπάρχει πουθενά σημειωμένο στο βιβλιάριό μου. Τώρα εγώ έχω ύψος 1.70 και 68 κιλά

 

Ο μπαμπάς της μικρής γεννήθηκε 4100 και 2 μηνών ήταν 4900, θήλασε μόνο 40 μέρες και έβαζε περίπου 800-1000γρ/μήνα. Τ'ωρα έχει ύψος 1.76και 73 κιλά.

 

Η παιδίατρος, είναι γυναίκα, δεν κατάφερε να θηλάσει τα 2 παιδιά της λόγω μαστίτιδας και προφανώς δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις σχετικά με τον θηλασμό.

 

Όταν τις εξηγούσα ότι το μωρό δεν κοιμάται την ημέρα και συνέχεια θέλει να βρίσκεται στο στήθος μου κατέληξε στο συμπέρασμα ότι μάλλον δεν έχω γάλα. Μέχρι τον 2 μήνα το στήθος μου ήταν πρησμένο και κάθε βδομάδα πέτρωνε το γάλα μου.

 

Όταν το είδε μαλακό σκέφτηκε ότι δεν έχω γάλα. Το περίεργο είναι ότι από χθες το πρωί το αριστερό μου στήθος είναι λίγο σκληρό, ευτυχώς σήμερα είναι καλύτερα.

 

Αγλαϊα θα συνεχίσω αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα χθες ότι τα κακάκια της ήταν λίγο πράσινα, μήπως δεν τρώει από το λιπαρό γάλα? Πάντα της δίνω και από τους δύο μαστούς... και έχει 2 μέρες τώρα που τρώει 5 λεπτά από τον έναν και γκρινιάζει οπότε την βάζω στον άλλο...Μήπως δεν πρέπει να το κάνω?

 

Δοκίμασε να τη σηκώνεις για λίγο και να την ξαναβάζεις στο ίδιο στήθος. Αν το δέχεται συνέχισε έτσι.

 

 

Η παιδίατρος, είναι γυναίκα, δεν κατάφερε να θηλάσει τα 2 παιδιά της λόγω μαστίτιδας και προφανώς δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις σχετικά με τον θηλασμό.

Αχ...

και δεν μπορεί να μάθει λίγα για το θηλασμό; ούτε καν πώς διαχειρίζονται μια μαστίτιδα;

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δίνει δωρεάν στο διαδίκτυο ολόκληρο βιβλίο σε 5 γλώσσες:

Mastitis, Causes and Management

http://www.who.int/child_adolescent_health/documents/fch_cah_00_13/en/index.html

 

 

Όταν τις εξηγούσα ότι το μωρό δεν κοιμάται την ημέρα και συνέχεια θέλει να βρίσκεται στο στήθος μου κατέληξε στο συμπέρασμα ότι μάλλον δεν έχω γάλα. Μέχρι τον 2 μήνα το στήθος μου ήταν πρησμένο και κάθε βδομάδα πέτρωνε το γάλα μου. Όταν το είδε μαλακό σκέφτηκε ότι δεν έχω γάλα.

Με τη συγκεκριμένη παιδίατρο δεν θα βγάλεις άκρη. Την ενοχλεί που θηλάζεις και θα κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της για να σου ρίξει το ηθικό και να διακόψεις.:?

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα,

εμενα το στηθος μου δεν ειναι σκληρο (εχει πεσει κιολας γμτ :P) και γαλα εχω μια χαρα.

Το μωρο το ζυγιζουμε μια φορα τον μηνα και για να βγαλουμε συμπερασμα για το βαρος του, περιμενουμε και αλλον ενα μηνα κι αυτο γιατι μπορει χωρις κανενα παθολογικο αιτιο εναν μηνα να μη βαλει βαρος ή να βαλει ελαχιστο χωρις σωνει και ντε να υπαρχει προβλημα.

Αφου το συνολικο βαρος της ειναι καλο και αφου εβαλε 300 γραμ εμενα μια χαρα μου ακουγεται.

Ο γιος μου ο οποιος εχει βαλει πολυ βαρος (με μαλακο στηθος:rolleyes:) δεν κοιμαται ολη μερα παρα μονο 10λεπτα και κοιμαται τη νυχτα αφου θηλασει/πιπιλησει/παρηγορηθει πολυ ωρα στο στηθος μου και δεν εχει κανενα προβλημα ουτε τον συγκρινω με την κορη μου η οποια κοιμοταν πολυ περισσοτερο. Το καθε μωρο εχει το ρυθμο του.

 

Σου γραφω τα παραπανω απλως για συμπαρασταση:).

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...