Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

Μπορώ να κάνω κάτι για να αυξήσω την παραγωγή σε αυτό το στήθος?

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις κάτι, αυτό το στήθος είναι μια χαρά, το άλλο έχει υπερπαραγωγή, αλλά θα ρυθμιστεί.

Το βάρος του μωρού είναι καλό και δεν χρειάζεται καμια παρέμβαση στο θηλασμό.

Ισχύει ο κανόνας ότι δεν προσπαθούμε να φτιάξουμε κάτι που δεν έχει χαλάσει.

 

 

Τέλος, επειδή προς το παρόν νοικιάζω το symphony της medela και πλέον θέλω να αγοράσω θήλαστρο, το swing της medela είναι καλό για την περίπτωση μου όπου το χρειάζομαι μόνο για να κάνω μια άντληση το βράδυ όταν αισθάνομαι πρησμένη ή για να αφήνω ένα γευματάκι όταν χρειαστεί να λείψω απο το σπίτι??

Μια χαρά θα είναι το swing για τη χρήση που περιγράφεις.

 

Να σου ζήσει και καλή συνέχεια!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωστόσο, γιατί κάνεις άντληση το βράδυ; Μπλέκεις σε μπελά με αποστειρώσεις κτλ. Αν νιώθεις πρησμένη και το μωρό δεν ξυπνάει, βγάλε λίγο γάλα με το χέρι ή με το θήλαστρο, ίσα-ίσα για να ανακουφιστείς. Έτσι, θα προσαρμοστεί η παραγωγή σου ευκολότερα.

 

Όταν λέω οτι κάνω άντληση μη φανταστείς οτι κάθομαι και αντλώ μέχρι να αδειάσει το στήθος! Χθες το βράδυ για παράδειγμα, θήλασα τη μικρή απο το αριστερό στήθος αλλά κλασσικά το δεξί ήταν πρησμένο. Και έβαλα για 5 λεπτάκια το symphony μέχρι να ανακουφιστω λίγο και έβγαλα 100ml!!!

Να προσπαθώ να θηλάζω πιο πολύ απο το αριστερό ώστε να αντιμετωπίσω την υπερπαραγωγή στο δεξί???

Έχω ένα θεματάκι με τη μνήμη μου (χρυσόψαρο) και δε θυμάμαι ποτέ ποιό στήθος έδωσα τελευταία φορά, οπότε στο επόμενο γεύμα της δίνω απο όποιο μου φαίνεται πιο φουσκωμένο! Μήπως γιαυτό έχει υπερπαραγωγή το δεξί? μάλλον θα της το δίνω πιο συχνά απ'οτι το αριστερό...

Μάλλον κάνω κάτι λάθος ε?

Και έχω κι άλλη απορία...στο δεξί στήθος την ώρα που η μπέμπα πιάνει τη θηλή και ξεκινάει να θηλάζει, πονάω πολύ...μου έρχεται να ουρλιάξω εκείνη τη στιγμή! Αλλά είναι στιγμιαίο...μετά που θηλάζει δεν αισθάνομαι πόνο. Έχω κάτι που πρέπει να αντιμετωπίσω ή απλά η μικρή είναι λαίμαργη και με αρπάζει με δύναμη?????

 

Οπότε aglaia να αγοράσω το swing ε? Πάντως χίλια ευχαριστώ πρέπει να πω στη medela!!! Αν δεν είχα το symphony μαζί μου στο μαιευτήριο (ναι είμαι τρελή και το είχα νοικιάσει απο πριν γεννήσω!) τώρα μάλλον δε θα θήλαζα...έζησα την τρομερή τρίτη μέρα (όπως λέει και η Πατσούρου) με τα πετρώματα και τον πόνο και σώθηκα με το symphony!!!

 

Σας ευχαριστώ πολύ amaretto και aglaia που μου απαντήσατε τόσο γρήγορα!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω οτι κάνω άντληση μη φανταστείς οτι κάθομαι και αντλώ μέχρι να αδειάσει το στήθος! Χθες το βράδυ για παράδειγμα, θήλασα τη μικρή απο το αριστερό στήθος αλλά κλασσικά το δεξί ήταν πρησμένο. Και έβαλα για 5 λεπτάκια το symphony μέχρι να ανακουφιστω λίγο και έβγαλα 100ml!!!

 

100ml είναι κανονικότατη άντληση. Συνήθως για ανακούφιση χρειάζεται να βγάλεις περίπου 10-20μλ. Αν ξανανιώθεις πρησμένη πχ σε μια ώρα, μπορείς να βγάλεις λίγο ακόμη. Αλλιώς ενθαρρύνεις την υπερπαραγωγή σου (τι κάνεις το γάλα μετά? )

Για 10-20 μλ, δεν χρειάζεται θήλαστρο, μπορείς να το βγάζεις με το χέρι με την τεχνική Marmet.

 

 

 

Να προσπαθώ να θηλάζω πιο πολύ απο το αριστερό ώστε να αντιμετωπίσω την υπερπαραγωγή στο δεξί???

 

όχι, γιατί έτσι θα προκαλέσεις υπερπαραγωγή στο αριστερό.

 

Έχω ένα θεματάκι με τη μνήμη μου (χρυσόψαρο) και δε θυμάμαι ποτέ ποιό στήθος έδωσα τελευταία φορά, οπότε στο επόμενο γεύμα της δίνω απο όποιο μου φαίνεται πιο φουσκωμένο! Μήπως γιαυτό έχει υπερπαραγωγή το δεξί? μάλλον θα της το δίνω πιο συχνά απ'οτι το αριστερό...

Μάλλον κάνω κάτι λάθος ε?

 

Μερικές μαμάδες καρφιτσώνουν μια παραμάνα στο σουτιέν ή την μπλούζα από την πλευρά που θήλασαν, για να θυμούνται. Αν έχει μνήμη χρυσόψαρου, το πιθανότερο είναι ότι θα ξεχνάς να αλλάζεις θέση στην παραμάνα ή αν βρέχεται η μπλούζα από γάλα, θα αλλάζεις πολύ συχνά και θα το χάνεις. Ίσως να το σημείωνες σε κάποιο μπλοκ?

Μερικές φορές μας βολεύει πιο πολύ από την μια μεριά ή το μωρό έχει προτίμηση και όντως δίνουμε πιο συχνά το ένα στήθος. Αν όμως υπάρχει υπερπαραγωγή, θα πρέπει λίγο να προσπαθήσεις να το αντιμετωπίσεις συστηματικά.

 

Και έχω κι άλλη απορία...στο δεξί στήθος την ώρα που η μπέμπα πιάνει τη θηλή και ξεκινάει να θηλάζει, πονάω πολύ...μου έρχεται να ουρλιάξω εκείνη τη στιγμή! Αλλά είναι στιγμιαίο...μετά που θηλάζει δεν αισθάνομαι πόνο. Έχω κάτι που πρέπει να αντιμετωπίσω ή απλά η μικρή είναι λαίμαργη και με αρπάζει με δύναμη?????

 

Μάλλον το δεύτερο.

Φρόντισε να μην βρέχεις τις θηλές συχνά και να μην χρησιμοποιείς σαπούνια, χαμομήλια κτλ στην περιοχή. Μια φορά ξέπλυμα τη μέρα είναι συνήθως αρκετή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

100ml είναι κανονικότατη άντληση. Συνήθως για ανακούφιση χρειάζεται να βγάλεις περίπου 10-20μλ. Αν ξανανιώθεις πρησμένη πχ σε μια ώρα, μπορείς να βγάλεις λίγο ακόμη. Αλλιώς ενθαρρύνεις την υπερπαραγωγή σου (τι κάνεις το γάλα μετά? )

Για 10-20 μλ, δεν χρειάζεται θήλαστρο, μπορείς να το βγάζεις με το χέρι με την τεχνική Marmet.

 

Μερικές μαμάδες καρφιτσώνουν μια παραμάνα στο σουτιέν ή την μπλούζα από την πλευρά που θήλασαν, για να θυμούνται. Αν έχει μνήμη χρυσόψαρου, το πιθανότερο είναι ότι θα ξεχνάς να αλλάζεις θέση στην παραμάνα ή αν βρέχεται η μπλούζα από γάλα, θα αλλάζεις πολύ συχνά και θα το χάνεις. Ίσως να το σημείωνες σε κάποιο μπλοκ?

 

Με τα 100ml που βγάζω απλά αισθάνομαι ανακούφιση...αφού το στήθος μου παραμένει πρησμένο και μετά την άντληση! Το γάλα το βάζω στην κατάψυξη να υπάρχει! 10-20 ml δε θα με ανακουφίσουν σίγουρα!Τόσα βγάζω στη φάση της προετοιμασίας με το θήλαστρο!

 

Θα αρχίσω να τα γράφω γιατί δε βλέπω προκοπή αλλιώς!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μειώνεις σταδιακά αυτά τα 100μλ, για να προσαρμοστεί το στήθος σου.

Εκτός αν αυτή η άντληση υποκαθιστά θηλασμό ή θες να κάνεις μια τεράστια τράπεζα (που δεν το συστήνω, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Τα στοιχεία μας είναι:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39+2

Β. Το φύλο του βρέφους Άρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Όχι - μέγιστη τιμή 8,2 με αποτέλεσμα να βγούμε και μια μέρα νωρίτερα από το μαιευτήριο

ΣΤ. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

08/09/2009 (Ημ. γέννησης): 3550γρ

11/09/2009 (έξοδος από μαιευτήριο): 3350γρ

15/09/2009 (μέτρηση από παιδίατρο): 3500γρ

22/09/2009: 3900γρ

29/09/2009: 4320γρ

06/09/2009: 4720γρ

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 10-14

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Όλα - Διάρκεια από 10 μέχρι 30 λεπτά μάξιμουμ το καθένα - τα περισσότερα είναι διάρκειας 15-20 λεπτών

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα Δεν παίρνει συμπλήρωμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) Καθόλου

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Medela Swing

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: Δεν κάνω συστηματικές. Μια μέρα λόγω πληγωμένης θηλής και άλλη μια φορά ως τώρα που χρειάστηκε να λείψω 2-3 ώρες.

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-10

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 8-12

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Από χθες το απόγευμα, ο μπέμπης ζητάει περίπου κάθε μια ώρα από το τέλος του προηγούμενου γεύματος να φάει. Κάθε φορά που τρώει δείχνει ευχαριστημένος και χορτάτος, αλλά δυσκολεύεται πάρα πολύ να ρευτεί. Κοιμάται για μισή με μια ώρα και ξυπνάει γκρινιάζοντας και μασουλώντας τα χέρια του. Αν δεν τον βάλω στο στήθος, αρχίζει να κλαίει και όταν τέλος τον βάζω να θηλάσει δείχνει τρισευτυχισμένος! Από χθες τα μεσάνυχτα έχει ζητήσει να φάει στις 02:00, 03:30, 05:00, 06:15, 08:00, 10:30, 12:30, 14:00, 15:00, 16:20...

το στήθος μου είναι ήδη καταπονημένο, παρόλαυτα, ο μπόμπιρας βρίσκει γάλα και τρώει :)

 

Εξηγείται η παραπάνω συμπεριφορά; Είναι κάτι που πρέπει να ανησυχώ και να κάνω κάτι ή συνεχίζω να ταϊζω τον μπουλούκο ανάλογα με τα κέφια του;

 

Να σημειώσω ότι τον ταλαιπωρούν αρκετά μυξούλες και φλέγματα. Μπορεί να έχει σχέση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σου μάλλον έχει κρυολογήσει; Τι χρώμα έχουν οι κενώσεις;

 

Αν είναι κρυολόγημα, τότε το μωρό ζητάει να θηλάσει πιο συχνά γιατί έτσι ανακουφίζεται, παίρνει αντισώματα, υγρά κτλ.

Αλλος λόγος για μύξες μπορεί να είναι αλλεργία σε κάτι που τρως εσύ, ίσως γαλακτοκομικά; Μείωσε τις ποσότητες που καταναλώνεις ή κάνε μια μίνι αποχή, ώστε να δεις αν βελτιώνεται η κατάσταση. Προσοχή στα κρυμμένα γαλακτοκομικά.

 

Κατά τα άλλα, είναι φαγανούλι και χρειάζεται γαλατάκι της μαμάς, για να μεγαλώσει ... (δηλ. μπορεί να περνάει άλμα ανάπτυξης και να επανέλθει σε λίγες μέρες σε πιο χαλαρούς ρυθμούς).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Μία βοήθεια please....

Η μπέμπα μου εδώ και 10 μέρες δεν τρώει κανονικά να αδειάζει το στήθος μου, αλλά μετά απο 5 λεπτά περίπου, σταματάει, με κοιτάει μέσ' τα μάτια, και χαμογελάει!!! Πολύ χαριτωμένο, μόνο που ανησυχώ για το φαϊ, και που δεν τρώει κάλα. Κάνω εγώ κάτι λάθος? Ξέρει κανείς το γιατί?

GYnwp3.png

 

7RPbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μία βοήθεια please....

Η μπέμπα μου εδώ και 10 μέρες δεν τρώει κανονικά να αδειάζει το στήθος μου, αλλά μετά απο 5 λεπτά περίπου, σταματάει, με κοιτάει μέσ' τα μάτια, και χαμογελάει!!! Πολύ χαριτωμένο, μόνο που ανησυχώ για το φαϊ, και που δεν τρώει κάλα. Κάνω εγώ κάτι λάθος? Ξέρει κανείς το γιατί?

 

3 μηνων η γαλουχια σας εχει λογικα εδραιωθει και το μωρακι σου μαλλον τρωει πιο αποτελεσματικα. Συνεπως αν βλεπεις οτι θηλαζει εστω και 5λεπτο και δειχνει ευχαριστημενη να εγκαταλειπει το στηθος και ακομη και να της προσφερεις το αλλο στηθος δειχνει οτι δεν θελει τοτε ολα ειναι μια χαρα και δεν χρειαζεται να την πιεσεις..προσπαθησε η μετα απο καμια ωρα η πολυ καλυτερα οταν το ζητησει το ιδιο που βασικα αυτο ειναι και το λεγομενο

"ελευθερος και ανεμποδιστος" θηλασμος..οταν το παιδι ζητησει το στηθος να το δινουμε χωρις ενδοιασμους.

Εμενα η δικη μου κανει ανεκαθεν μικρα και τακτικα γευματα και ειναι μεσα στη χαρα..

Η αναπτυξη της μηνιαια δηλαδη η αυξηση του βαρους, οι βρεγμενες πανες και ολα τα υπολοιπα που κοιταει ενας παιδιατρος αποδεικνυουν την επαρκεια του θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

το προηγούμενο μήνα πήρε βάρος οριακά μου είπε ο γιατρός, και τότε έτρωγε καλύτερα. Τώρα βλέπω να έχει πάρει λιγότερο βάρος (200 γρ) σε 2 εβδομάδες, και γι' αυτο ανησηχώ. Τις πάνες τις βρέχει κανονικά, κοιμάτε μια χαρά, δεν έχει γρίνια, ούτε αλλα συμπτώματα ότι δεν τρώει καλα...

GYnwp3.png

 

7RPbp3.png

Link to comment
Share on other sites

το προηγούμενο μήνα πήρε βάρος οριακά μου είπε ο γιατρός, και τότε έτρωγε καλύτερα. Τώρα βλέπω να έχει πάρει λιγότερο βάρος (200 γρ) σε 2 εβδομάδες, και γι' αυτο ανησηχώ. Τις πάνες τις βρέχει κανονικά, κοιμάτε μια χαρά, δεν έχει γρίνια, ούτε αλλα συμπτώματα ότι δεν τρώει καλα...

 

δωσε μας μια αναλυση του βαρους που χει παρει μηνιαια απο την ημερα της γεννησης για να δουμε ποια ειναι η προοδος..

εμενα καθε μηνα στο πρωτο τριμηνο επαιρνε απο 1,5κιλο και μετα πεφταμε σιγα σιγα μεχρι τωαρ που πλεον κανουμε αμαν και πως να παρει 100-200 γρ.

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38

Β. Το φύλο του βρέφους θηλη

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιο

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

29/6 (ημ.γέννησης) 2660

3/7 (έξοδος απο μαιευτ.) 2620

10/7 (παιδίατρος) 2865

6/8 3800

19/9 4575

7/10 σήμερα 4750

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 10-12

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) οχι

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. το ηλεκτρικό της Αvent (Philips)

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: οχι συστηματικές

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 14-16

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 4-5

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

__________________

Συμπλήρωσα τον πίνακα που βρήκα για βοήθεια, και επίσης απο χτές παίρνω και μαγιά μπύρας (3χ7). Εχω αντλήσει και κάποιες φορές και έχω μια μικρή τράπεζα, και της έχω δώσει με μπουκάλι μέρες που ένιωθα ότι δεν χόρτασε, και όντως το ήπιε, (60-80 γρ περίπου).

Οποια συμβουλή καλοδεχούμενη....

GYnwp3.png

 

7RPbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό σου παίρνει κατά μέσο όρο 160γρ την εβδομάδα. Ο μέσος όρος είναι 170γρ, με μια διακύμανση από 155 μέχρι 241γρ την εβδομάδα αλλά σε μερικές περιπτώσεις είναι αποδεκτή και μια πρόσληψη 113-142γρ. Πιστεύεις ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς για το βάρος; Το μωρό φαίνεται υγιές, κάνει αυτά που πρέπει να κάνει για την ηλικία του; Αν ναι, δεν υπάρχει λόγος "πανικού".

Συμπεραίνω ότι το μωρό παίρνει αρκετό γάλα (αλλιώς δεν θα είχε τέτοια .. παραγωγή σε πάνες!) αλλά ίσως το εμποδίζει κάτι άλλο να αξιοποιήσει πλήρως το γάλα που παίρνει. Ίσως έχεις κάποια υπερπαραγωγή (παρά τις μουσταρδί κενώσεις, μήπως είναι υδαρείς, εκρηκτικές;) ή μπορεί το μωρό να έχει αλλεργία σε κάτι που τρως εσύ - συνήθως ενοχοποιούνται τα γαλακτοκομικά. Η αλλεργία σε μερικά μωρά προκαλεί μικρότερη πρόσληψη βάρους (αν και ξαναλέω ότι είναι ικανοποιητική αυτή η πρόσληψη).

Πιστεύω ότι δεν σου χρειάζεται η μαγιά μπύρας, η οποία μπορεί να σου προκαλέσει μεγαλύτερη υπερπαραγωγή και αυτό είναι ένα δύσκολο πρόβλημα, γιατί το μωρό μπορεί να παίρνει περισσότερο αραιό γάλα και να μην φτάνει στο λιπαρό.

Αν το μωρό αφήνει μόνο του το ένα στήθος ικανοποιημένο, τότε μερικές φορές μην προσφέρεις το δεύτερο αλλά δώσε μετά από λίγη ώρα ξανά το ίδιο - δηλαδή δώσε 2 γεύματα από το ίδιο στήθος (χωρίς να παραλείψεις γεύματα), ώστε το μωρό να πάρει το πιο λιπαρό γάλα. Μπορείς, επίσης, κατά τη διάρκεια του θηλασμού, να κάνεις μασάζ στο στήθος (δες στο λινκ πώς γίνεται αυτό σωστά).

Όσο για το ότι το μωρό σταματάει και "ρεμβάζει", είναι κάτι φυσιολογικό για την ηλικία του, σιγά-σιγά αρχίζει να τα απασχολεί το περιβάλλον. Αν αφήνει το στήθος στα 5 λεπτά, πρόσφερε το ίδιο στήθος ξανά μετά από λίγη ώρα, χωρίς να περιμένεις να το ζητήσει, ώστε να πάρει το λιπαρό γάλα. Είναι πολύ πιθανό αυτή η συμπεριφορά να έχει προκαλέσει μια μικρή υπερπαραγωγή (επειδή δηλ. τα στήθη εναλλάσσονται πολύ συχνά). Επίσης, το αραιό γάλα που βγαίνει στην αρχή μπορεί να προκαλεί δυσφορία στο μωρό, οπότε να την ερμηνεύεις ως πείνα και να νομίζεις ότι έχει η παραγωγή σου πρόβλημα.

Συνοψίζω: το βάρος σας είναι ικανοποιητικό, η παραγωγή σου είναι ΟΚ και δεν χρειάζεσαι τη μαγιά, απλά διορθώστε τον τρόπο που θηλάζετε προσφέροντας το ίδιο στήθος για 2 ή περισσότερα συνεχόμενα μικρά γεύματα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές!!!! Σταματάω την μαγιά μπύρας απο τώρα, και θα προσπαθήσω να δώσω το ένα στήθος δύο φορές.

Σε περίπτωση που δέν θέλει να ξαναπιάσει το στήθος δεύτερη φορά, να υποθέσω ότι χόρτασε και δέν θέλει άλλο, ή να ξαναδοκιμάσω ξανά λίγο αργότερα? Εχω την εντύπωση ότι προτιμά τα εύκολα, δηλαδή το αραιο γάλα στήν αρχή, και όταν ζορίζουν τα πράγματα και φτάνει στο λιπαρό, βαριέται να ρουφάει και αφήνει την θηλή.....:roll:

GYnwp3.png

 

7RPbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Να'μαι πάλι με άλλη απορία αυτή τη φορά...

Η μπέμπα μου κανονικά θηλάζει γύρω στα 10-20 λεπτά κάθε 2 ώρες περίπου, εκτός απο το βράδυ που μπορεί να θηλάσει μετά απο 3-4 ώρες και κάθε της γεύμα είναι απο το ένα στήθος.

Χθες όμως με ξεζούμισε στην κυριολεξία...απο το μεσημέρι ως το απόγευμα ήθελε κάθε μια ώρα να τρώει και σε κάποια στιγμή κατά τις 8 το βράδυ και ενώ γκρίνιαζε γιατί πεινούσε, την έβαζα στο στήθος αλλά αισθανόμουν οτι δε χόρταινε η μικρή μου...

Και σήμερα πάλι το ίδιο γίνεται....ζητάει κάθε μια ώρα...

Τι να κάνω? Πως να κάνω τις εναλλαγές απο στήθος σε στήθος???

Να της δίνω πχ. το αριστερό και στη μια ώρα που θα ξαναζητήσει να της ξαναδώσω το αριστερό?:confused:

Χθες έκανα οτι μου κατέβαινε...τη μια της έδινα και απο τα 2, μετά της έδινα 2 φορές απο το ίδιο...αλλά χόρταινε μόνο για μια ώρα...

Προσπαθεί να μου αυξήσει την παραγωγή?

ουφ...μπερδεύτηκα...

και στεναχωρήθηκα χθες πολύ που την έβλεπα και δε χόρταινε όπως συνήθως....αισθανόμουν ανεπαρκής...:cry:

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή.

και η δικιά μου μπέμπα που είναι μεγαλύτερη, υπάρχουν μέρες που τρωει κάθε μία με μιάμιση ώρα. Ειδικά το βράδυ πριν κοιμηθεί μπορεί να κάνει και δύο απανωτά μεγάλα γεύματα.

 

Τα μωρά περνάνε άλματα ανάπτυξης συχνά, εσύ δίνε στήθος όποτε το ζητάει!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Αμαρέτο μου, σε συνέχεια της συζήτησης που είχαμε πριν μερικές μέρες, να συμπληρώσω ότι χθες μας είδε ο γιατρός. Η ανάπτυξη πολύ καλή (4850γρ και 58cm) και όλα μια χαρά.

Παρόλαυτα, ο μπέμπης ξανάρχισε τα ίδια όπως πριν, φαγητό για μερικά λεπτά περίπου κάθε δυο ώρες, ύπνος και μετά πάλι μασούλημα τα χεράκια. Είναι δυνατόν να κάνει πάλι άλμα ανάπτυξης;

 

Επίσης, η αποχή από τα γαλακτοκομικά αφορά μόνο στα αγελαδινής προέλευσης ή ανεξαρτήτως συμπαθέστατου ζώου που παρήγαγε το γάλα; :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο τόπικ για τα άλματα ανάπτυξης όπου αναφέρεται σε ποιες εβδομάδες εντοπίζονται τα άλματα. Αλλά είναι σχετικό το πότε συμβαίνουν και πώς εκδηλώνονται. Μερικά μωρά δίνουν την αίσθηση ενός συνεχούς άλματος :)

Πάντως, είστε μικρούλια ακόμη, θήλαζε μόλις ξυπνάει.

 

Η αλλεργία στα γαλακτοκομικά μπορεί να προκαλείται και από τα κατσικίσια κτλ αλλά υπάρχουν αρκετές μαμάδες που καταναλώνουν κατσικίσια, χωρίς εμφανές πρόβλημα. Δεν ξέρω τι γίνεται με του πουλιού το γάλα :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...