Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

Λαμπρινη εγω φοραω επιθεματα κυριως γιατι βαζω ακομα την purelan λες να τη βαζω τσαμπα ? Αλλα επειδη στην αρχη ειχαν πληγωθει λιγο το φοβαμαι τωρα να μην την βαζω...

 

την κρέμα βάζε την όσο νοιώθεις ευαίσθητο το στήθος. Οταν νοιώθεις ότι είναι εντάξει, μπορείς και να μην την βάζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :)

 

Απο τη δουλεια θα παρω το 6μηνο οποτε απο εκει δεν εχω προβλημα , το θηλαστρο το σκεφτομαι γιατι θελω να μπορω να αρχισω να κυκλοφορω λιγο πιο ανετα χωρις να εχω το αγχος του ταισματος ως τωρα ειμαι σχεδον συνεχεια στο σπιτι εκτος απο 5-6 φορες που ειχε καλο καιρο και πηγαμε μαζι βολτα και 2 φορες που ειχα παει στο γιατρο. Σε κλειστους χωρους δεν μπορουμε να παμε μαζι και λογω καπνου αλλα και λογω ιωσεων και η αληθεια ειναι οτι με εχει κουρασει να ειμαι συνεχεια στο σπιτι :oops: . Εσεις πως το αντιμετωπισατε αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Διαλέγαμε κλειστούς χώρους σε ήρεμες ώρες ή χωρίς καπνό (πχ τα ξενοδοχεία έχουν μεγάλη άπλα και ελάχιστο καπνό, πηγαίναμε για καφέ στο Μακεδονία Παλλάς!)

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα τα ξενοδοχεια ! :D

Εδω στο Ρεθυμνο το κακο ειναι οτι μενουν ελαχιστα ανοιχτα το χειμωνα αλλα θα το ψαξω ! Αγλαια σ ευχαριστω πολυ :)

Περιμενω πως και πως να ανοιξει λιγο ο καιρος να μπορουμε να καθομαστε ανετα εξω

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα τα ξενοδοχεια ! :D

Εδω στο Ρεθυμνο το κακο ειναι οτι μενουν ελαχιστα ανοιχτα το χειμωνα αλλα θα το ψαξω ! Αγλαια σ ευχαριστω πολυ :)

Περιμενω πως και πως να ανοιξει λιγο ο καιρος να μπορουμε να καθομαστε ανετα εξω

 

Τα είχα σκεφτεί στην εγκυμοσύνη γιατί η όσφρησή μου είχε γίνει πολύ ευαίσθητη και δεν μπορούσα τον καπνό. Μετά ήταν εύκολο να το συνεχίσουμε. :wink:

 

Πάντως να παραπονιέσαι κι εσύ ότι κλείστηκες μέσα....! Τι να πούμε εμείς στα βόρεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μου παρει λιγο καιρο μαλλον, ΑΝ τα καταφερω να θηλασω δημοσια δεδομενου οτι ακομα και στο σπιτι να ειμαι και να εχουμε κοσμο συνηθως η μπαινω σε αλλο δωματιο ή φευγουν εκεινοι :roll:

 

Το κλεισιμο στο σπιτι δεν ειναι απο το κρυο Αγλαια μου αλλα απο το οτι παντου καπνιζουν (ας ειμαι και καπνιστρια) και ο περισσοτερος κοσμος ειναι κρυωμενος ... 2 μωρακια γνωστων μου ηταν στο νοσοκομειο με γαστρεντεριτιδα και δεν το ρισκαρω ... Ασε δε που οπως ειπα και παραπανω παιζει και "κολλημα" με το δημοσιο θηλασμο ... αυτο θα δουμε πως θα μπορεσω να το αντιμετωπισω

Link to comment
Share on other sites

Ασε δε που οπως ειπα και παραπανω παιζει και "κολλημα" με το δημοσιο θηλασμο ... αυτο θα δουμε πως θα μπορεσω να το αντιμετωπισω

 

Με ένα παρεό, μια μαντήλα... είναι εύκολο και κομψό, καλύπτεις το μωρό και είναι μια χαρά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσι!!Δινετε πολυ κατατοπιστικες απαντησεις βλεπω οποτε θα

θελα κι εγω να ρωτησω επειδη σε 2 μηνες γενναω και ειμαι λιγο στα χαμενα!

Ειναι απαραιτητο το θηλαστρο?πρεπει δηλαδη να βγαζεις το γαλα απ'το στηθος κι ας εισαι σπιτι οπου μπορεις να το θηλαζεις?δε πηρα θηλαστρο διοτι μου λενε οτι δεν ειναι απαραιτητο!Και επισης πρεπει να βαζω απο τωρα στις

θηλες μου κρεμα η λαδακι για να μαλακωσουν ωστε να μην πληγωθουν

αργοτερα?

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαραιτητο το θηλαστρο?

 

Όχι, όλα τα θηλαστικά θηλάζουν μια χαρά χωρίς θήλαστρα εδώ και πολλά εκ. χρόνια. Το ίδιο και ο άνθρωπος.....

 

Το θήλαστρο χρειάζεται όταν η μαμά θέλει να φύγει για κάποιες ώρες από το σπίτι και δεν θέλει να έχει το μωρό μαζί της αλλά δεν θέλει να δώσει και άλλο γάλα στο μωρό.

 

Επίσης το θήλαστρο χρειάζεται σε ειδικές περιπτώσεις όπου για κάποιο λόγο το μωρό δεν είναι μαζί με τη μαμά (νοσηλεία λόγω ασθένειας ή προωρότητας...).

 

 

 

Και επισης πρεπει να βαζω απο τωρα στις

θηλες μου κρεμα η λαδακι για να μαλακωσουν ωστε να μην πληγωθουν

αργοτερα?

όχι! δεν χρειάζεται.

 

Οι θηλές πληγώνονται όταν το μωρό είναι λάθος τοποθετημένο στο στήθος. Ο πόνος υπάρχει για να λέει στη μαμά να διορθώσει τη στάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να σας ρωτήσω αν γνωρίζει καποια....την μπέμπα μου την θηλάζω ανα 2 ώρες

στο κάθε στήθος άρα το 2ο στήθος αδειάζει κάθε 4 ώρες.Υπάρχει περίπτωση να στερέψει το γάλα επειδή αργέι να αδειάσει??

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

annoula_sk, (από την δική μου εμπειρία) νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Θήλαζα τον μικρό κάθε τρεις ώρες οπότε σε μένα το 2ο άδειαζε κάθε 6... και τον θήλασα για 9 μήνες όπου αναγκάστηκα να το κόψω λόγο (παλίνδρομης) κύησης. Φαντάσου ότι έκανα την απόξυση πριν 2 μήνες περίπου και αν πιέσω το στήθος μου ακόμα βγάζει λίγο γάλα. Το πάν από ότι έχω καταλάβει είναι η συστηματικότητα ώστε να έχει ο οργανισμός τον ρυθμό του.

Link to comment
Share on other sites

Στο θηλασμό προσφέρουμε το ένα στήθος μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του το μωρό. Αν φαίνεται να πεινάει ακόμα τότε το βάζουμε στο 2ο στήθος. Καλό είναι να μην αλλάζουμε γρήγορα στήθος γιατί το μωρό θα παίρνει το πρώτο αραιό γάλα και όχι το πυκνό και πιο θρεπτικό γάλα που έχει στο τέλος. Όταν οι κενώσεις του μωρού είναι πράσινες, αυτό συνήθως οφείλεται στο ότι το μωρό παίρνει το πρώτο αραιό γάλα. Αυτό που κάνουμε τότε είναι 2 ή και 3 φορές συνεχόμενες δίνουμε από το ίδιο στήθος.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω αν γνωρίζει καποια....την μπέμπα μου την θηλάζω ανα 2 ώρες

στο κάθε στήθος άρα το 2ο στήθος αδειάζει κάθε 4 ώρες.Υπάρχει περίπτωση να στερέψει το γάλα επειδή αργέι να αδειάσει??

 

Και τα δυο σου στήθη "αδειάζουν" κάθε 4 ώρες.

 

Μετράς τις πάνες του μωρού. Για τις πρώτες εβδομάδες, πρέπει να βρέχει 6-8 πάνες και να λερώνει 3-4. Τα κακά, όπως είπε η Rosalita, πρέπει να είναι μουσταρδί. Αυτές οι ενδείξεις, μαζί με τις εβδομαδιαίες ζυγίσεις του μωρού "μετράνε" το γάλα σου. Αν το μωρό θηλάζει αποτελεσματικά, πιστεύω πως είναι σχεδόν αδύνατο με 12 θηλασμούς την ημέρα να στερέψεις!

Θηλάζεις κάθε 2 ώρες επειδή το ζητάει το μωρό ή βάζεις εσύ το πρόγραμμα;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

 

Artemis25 βασικά η παιδίατρος μου το πρότεινε αυτό να αδειάζει πρώτα το ένα και στο επόμενο γεύμα το άλλο μου είπε!Εγώ κι απ'τα δύο το βαζα ανα 10 λεπτο το καθένα αλλά αφου μου 'πε έτσι το άλλαξα.

 

amaretto η μπεμπούλα μου το ζητάει ανα 2 ώρες εκτός απο το βράδυ που κοιμόμαστε το πάει ανά 3 και μιση περίπου ώρες..σκέφτεται την μαμά βρε να κοιμηθώ και λίγο!!!Επίσης τα κακάκια είναι έτσι όπως τα περιγράφεις και η παιδίατρος μου είπε οτι πάιρνει ήδη βάρος κι αυτό σημαίνει οτι χορταίνει το ζουζούνι μου!!

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλημέρα!!

Γέννησα το κοριτσάκι μου στις 5 Ιουνίου.Γεννήθηκε 2.750, το πήρα 2.620 και τώρα που είναι 46 ημερών είναι 4 κιλά.

Έχω κάποιες απορίες , βρήκα τώρα λίγο χρόνο, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε?

 

Θηλάζουμε αποκλειστικά, το βάρος της είναι καλό πιστεύετε?

Το μωράκι φαίνεται να ικανοποιείται, δεν γκρινιάζει δηλαδή οτι πεινάει κι άλλο .Στην αρχή επιδή μου κοιμότανε αρκετά την ξύπναγα να φάει ανα 2-3- ώρες.Τώρα την αφήνω να φάει όποτε και όσο θέλει.

Πολλές φορές λοιπόν ενώ έχει φάει πριν 1 ώρα μετά ξαναθέλει , την βάζω και συχνά καταλαβαίνω οτι τρώει λιγάκι και ουσιαστικά το θέλει για να νανουριστεί.Όλοι και κυριως η μαμα μου μου κολάνε οτι κάνω λάθος και την κακομαθαίνω και οτι μπορεί να πάθει κακο το στομαχάκι της.Μου επέμεναν απο την αρχή που γενήθηκε να δώσω πιπίλα , αλλα εγώ αρνιόμουν να δώσω πριν περάσουν οι 30 μέρες.

Τώρα προσπαθώ δειλά δειλα ( και με τύψεις) να της δώσω πιπίλα όταν καταλαβαίνω οτι θέλει νανούρισμα και δεν πεινάει, αλλά κυρίως το βράδυ δεν την θέλει με τίποτα.Ο λόγος που προσπαθώ τώρα να της μάθω την πιπίλα είναι γιατι σκέφτομαι τί θα γίνει αν λείψω-αργότερα- κάποιο βράδυ, ή τί θα γίνει όταν θα πάμε διακοπές-θα την έχω ενώ είμαστε βόλτα στο στήθος μου συνέχεια?Γιατι καλά να πάς στο αυτοκινητο να θηλάσεις για λίγο, αλλά μετά που το θέλει για παρηγοριά τί κάνουμε?Η΄μήπως να το πάρω απόφαση οτι δεν θα βγω βολτα ούτε στις διακοπές?

Τί με συμβουλέυετε όσες έχετε πείρα?

 

Δύο ακόμα ερωτησούλες!

 

Για να έχω γάλα τρώω καλά δηλαδή καλό πρωινο , μεσημεριανο και βραδινό , τρώω και καμια κρεμούλα ενδιάμεσα ( για να ξεγελιεμαι για γλυκο ) και κανενα φρούτο και πολλά υγρά.Το βάρος μου ειναι σταθερο απο τοτε που βγηκα απο το μαυευτήριο, δηλαδη έχασα τα πρωτα -του παιδιού- και μετα φυσικα σταμάτησα να χάνω εννοείται με τόσο φαγητό!! Ξέρω οτι δεν κάνει να κάνεις δίαιτα , αλλά λέτε να παχύνω κιολας??

 

Επίσης κάτι διάβασα για πράσινα κακα.Εμένα κάνει συχνά-νόμιζα οτι είναι επειδή παίρνω σίδηρο .Λετε να είναι επειδή δεν παίρνει το λιπαρό γάλα?

Εγω την αλλάζω στήθος όταν μου φανει οτι έφαγε αρκετα απο το ένα - οπότε 1 ώρα μετά πχ την βάζω στο άλλο.

Η΄όταν ενώ θηλάζει αρχίζει να δυσφορεί, να κοκκινίζει και να τσαντίζεται-καταλάβαίνω οτι δεν εχει άλλο γάλα και την αλλάζω στήθος.

Κάνω καλά?

 

Ευχαριστώ πολύ, θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια και τις απόψεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σου μερα!!!!!!!!!!

Και γω τον μπομπιρα μου τον θηλασα απο την αρχη,και ποτε δεν αγχωθηκα για το βαρος του,γιατι ο παιδιατρος τον εβλεπε οτι παιρνει!!!!!!

Στο ΜΗΤΕΡΑ που γεννησα,οταν εφευγα μου ειπε η παιδιατρος,θα τον ταιζεις καθε 2-3ωρες.Οταν πηγαμε σπιτι και τον ταισα,ο μικρος δεν ξυπναγε για να φαει νωριτερα απο το 4τραωρο,ετσι ρωτησα,τον παιδιατρο μας,και μου ειπε ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ!!!!ΟΤΑΝ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ!!!!!

Μου ειπε οτι ειναι καλο το γαλα μου,και τον χορταινει!!!!Δεν τον ξαναξυπνησα ποτε,για να φαει!!!!

Τωρα οσο αφορα την πιπιλα,εγω του την εδωσα αμεσως,7 ημερων που ηρθε ο παιδιατρος σπιτι,δεν το πιστευε οτι την ειχε στο στομα του,και ανησυχησα οτι δεν επρεπε να του την δωσω,και με καθησυχασε οτι δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα!!!!!

 

Οσο θηλαζεις,σιγουρα πρεπει να τρως καλα,και να πινεις πολλα υγρα!!!!!

Οσα κιλα σου εχουν μεινει,θα σου φυγουν αμεσως,μετα τον θυλασμο.

Εγω ειχα παρει 18 κιλα,εχασα τα πρωτα οπως ειπες και συ,στην αρχη,μετα ημουν στασιμη,και οταν σταματησα τον θυλασμο,εφυγαν ολα!!!!

Στους 8 μηνες ξαναμπηκα στον τζιν μου!!!!Ασε που το σωμα για επανελθει,θελει αλλον τοσο καιρο,οσο ησουν εγκυος!!!!!!!!!!!

 

Αυτην ηταν η εμπειρια η δικη μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Γέννησα το κοριτσάκι μου στις 5 Ιουνίου.Γεννήθηκε 2.750, το πήρα 2.620 και τώρα που είναι 46 ημερών είναι 4 κιλά.

Έχω κάποιες απορίες , βρήκα τώρα λίγο χρόνο, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε?

 

Θηλάζουμε αποκλειστικά, το βάρος της είναι καλό πιστεύετε?

Το μωράκι φαίνεται να ικανοποιείται, δεν γκρινιάζει δηλαδή οτι πεινάει κι άλλο .Στην αρχή επιδή μου κοιμότανε αρκετά την ξύπναγα να φάει ανα 2-3- ώρες.Τώρα την αφήνω να φάει όποτε και όσο θέλει.

Πολλές φορές λοιπόν ενώ έχει φάει πριν 1 ώρα μετά ξαναθέλει , την βάζω και συχνά καταλαβαίνω οτι τρώει λιγάκι και ουσιαστικά το θέλει για να νανουριστεί.Όλοι και κυριως η μαμα μου μου κολάνε οτι κάνω λάθος και την κακομαθαίνω και οτι μπορεί να πάθει κακο το στομαχάκι της.Μου επέμεναν απο την αρχή που γενήθηκε να δώσω πιπίλα , αλλα εγώ αρνιόμουν να δώσω πριν περάσουν οι 30 μέρες.

Τώρα προσπαθώ δειλά δειλα ( και με τύψεις) να της δώσω πιπίλα όταν καταλαβαίνω οτι θέλει νανούρισμα και δεν πεινάει, αλλά κυρίως το βράδυ δεν την θέλει με τίποτα.Ο λόγος που προσπαθώ τώρα να της μάθω την πιπίλα είναι γιατι σκέφτομαι τί θα γίνει αν λείψω-αργότερα- κάποιο βράδυ, ή τί θα γίνει όταν θα πάμε διακοπές-θα την έχω ενώ είμαστε βόλτα στο στήθος μου συνέχεια?Γιατι καλά να πάς στο αυτοκινητο να θηλάσεις για λίγο, αλλά μετά που το θέλει για παρηγοριά τί κάνουμε?Η΄μήπως να το πάρω απόφαση οτι δεν θα βγω βολτα ούτε στις διακοπές?

Τί με συμβουλέυετε όσες έχετε πείρα?

 

Δύο ακόμα ερωτησούλες!

 

Για να έχω γάλα τρώω καλά δηλαδή καλό πρωινο , μεσημεριανο και βραδινό , τρώω και καμια κρεμούλα ενδιάμεσα ( για να ξεγελιεμαι για γλυκο ) και κανενα φρούτο και πολλά υγρά.Το βάρος μου ειναι σταθερο απο τοτε που βγηκα απο το μαυευτήριο, δηλαδη έχασα τα πρωτα -του παιδιού- και μετα φυσικα σταμάτησα να χάνω εννοείται με τόσο φαγητό!! Ξέρω οτι δεν κάνει να κάνεις δίαιτα , αλλά λέτε να παχύνω κιολας??

 

Επίσης κάτι διάβασα για πράσινα κακα.Εμένα κάνει συχνά-νόμιζα οτι είναι επειδή παίρνω σίδηρο .Λετε να είναι επειδή δεν παίρνει το λιπαρό γάλα?

Εγω την αλλάζω στήθος όταν μου φανει οτι έφαγε αρκετα απο το ένα - οπότε 1 ώρα μετά πχ την βάζω στο άλλο.

Η΄όταν ενώ θηλάζει αρχίζει να δυσφορεί, να κοκκινίζει και να τσαντίζεται-καταλάβαίνω οτι δεν εχει άλλο γάλα και την αλλάζω στήθος.

Κάνω καλά?

 

Ευχαριστώ πολύ, θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια και τις απόψεις σας!!

Να σου ζήσει. Θηλάζεις όποτε θελήσει το μωράκι σου. Δεν κακομαθαίνει η μικρή. Η δικιά μου είναι 5,5 μηνών πιπίλα δεν την θέλει με τίποτα κι κοιμάται μετά από τον θηλασμό. Αυτό σημαίνει ότι πιπιλάει κιόλας, αλλά κάποιες φορές απλά χουζουρεύει με την πανούλα της (το κάνει από 2 μηνών). Σήμερα πχ είμασταν βόλτα με το καρότσι κι την έπιασε ο ύπνος, όταν της άλλαξα πάνα κι ρούχα ψιλοξύπνησε ήπιε λίγο γάλα κι ύπνος. Μην αγχώνεσαι.

\

Όσον αφορά τα κιλά είναι λίγο δύσκολα να τα χάσεις πριν το πρώτο εξάμηνο. Εγώ έχασα στην αρχή 10 (είχα πάρει 23 κιλά) κι μετά κόλλησα. Τώρα άρχισα σιγά σιγά να χάνω κάποια κιλά. Το σημαντικό είναι ο θηλασμός κι θα έρθει κι η ώρα που θα τα χάσουμε τα υπόλοιπα. :wink:

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

vasiap, να σου ζήσει η μικρούλα σου! Το βάρος της είναι πολύ καλό!

Να τη βάζεις στο στήθος όποτε ζητάει, είτε έχουν περάσει από τον προηγούμενο θηλασμό 3 ώρες ή 3 λεπτά! Έτσι μόνο θα είσαι σίγουρη ότι καλύπτεις το μωρό σου, τόσο διατροφικά, όσο και συναισθηματικά. Με τον καιρό θα καταλαβαίνεις πιο εύκολα πότε πεινάει και πότε θέλει απλά να πιπιλίσει και να νιώσει την ασφάλεια της μαμάς. Αν δεν θέλεις εσύ να δώσεις πιπίλα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις!

Όταν θα είσαι έξω απλά θα θηλάζεις όπως κάνεις και στο σπίτι. Με λίγη εξάσκηση και άνετα ρούχα που να σηκώνονται διακριτικά και να καλύπτουν θα θηλάζεις χωρίς να φαίνεται τίποτα, οι περισσότεροι θα νομίζουν πως απλά κοιμίζεις το μωρό. Ακόμα όμως κι αν καμιά φορά είναι νευρικό το μωρό και σε αφήνει ακάλυπτη για λίγο, δεν κάνεις κανένα έγκλημα, το μωρό σου ταϊζεις, με την καλύτερη τροφή που έδωσε η φύση. Ούτε εσύ μπορείς να κλειστείς μέσα, ούτε και το μωρό είναι σωστό να κλείσεις!

 

Η διατροφή σου καλό είναι να είναι ισορροπημένη όσο είναι δυνατόν για τη δική σου υγεία. Το μωρό θα πάρει τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά, ακόμα κι αν η διατροφή σου δεν είναι η καλύτερη. Δεν χρειάζεται να τρως υπερβολικά, να τρως όσο πεινάς και υγρά να πίνεις τόσα ώστε να μη διψάς, φυσιολογικά δηλαδή. Ούτε οι κρέμες, ούτε οι σούπες, ούτε τα υπερβολικά υγρά φέρνουν γάλα. Αν θέλεις να χάσεις περισσότερα κιλά μπορείς να πας και σε διατροφολόγο (αν βρεις κάποιον που να έχει εμπειρία από θηλάζουσες μητέρες ακόμα καλύτερα), ώστε να σου δώσει ένα πρόγραμμα διατροφής κατάλληλο για σένα, μπορείς και μόνη σου να προσπαθήσεις, περιορίζοντας τα ανθυγιεινά, τα βαριά φαγητά και τα γλυκά.

 

Σίδηρο γιατί παίρνεις; Έκανες εξετάσεις και βγήκανε χαμηλές οι τιμές ή σου είπε ο γιατρός σου προληπτικά; Εάν οι εξετάσεις σου είναι καλές δεν χρειάζεται να παίρνεις κανενός είδους συμπληρώματα κατά τη διάρκεια της γαλουχίας, πολλές φορές μάλιστα μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα απ' αυτά αν δεν χρειάζονται πραγματικά.

 

Πόσες πάνες λερώνει την ημέρα το μωρό; Τα κακά είναι πράσινα σε κάθε πάνα και κάθε μέρα ή σε μερικές μόνο; Οι κενώσεις είναι εκρηκτικές; Δείχνει να έχει πόνο;

Δοκίμασε να κρατάς το ίδιο στήθος αν μπορείς για περισσότερο (πχ, 2 ώρες ή και 3 ) και να δεις πώς θα πάει. Ίσως βοηθούσε να κόψεις και τα γαλακτοκομικά... γράψε περισσότερες λεπτομέρειες για να δούμε περί τίνος πρόκειται. Καλύτερα να απαντήσεις και στο ερωτηματολόγιο εδώ : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofuka για τις κενώσεις, είναι πράσινα καμια φορά οχι καθε μέρα , αλλα παρολα αυτά αρκετα συχνά....ειναι εκρηκτικες πολυ συχνά και δειχνει να πονάει εκεινη τη στιγμή, αλλα οχι πάντα.

 

Τα συμπληρώματα μου τα έδωσε ο γιατρος να τα παιρνω για οσο διάστημα θηλάζω, προληπτικα

 

Τα γαλακτοκομικα που ειπες να τα κοψω , σε τι βλάπτουν?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

vasiap, αρκετά μωρά έχουν δυσανεξία στη λακτόζη από τα γαλακτοκομικά που καταναλώνει η μαμά και μερικά έχουν και αλλεργία στην πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος. Αυτά μπορεί να προκαλέσουν πράσινα κακά ή και ακόμα να δεις βλέννες και αίμα στα κακά. Αν το μωρό σου τις περισσότερες φορές έχει μουσταρδί κενώσεις με κόκκους μέσα (αυτά είναι τα φυσιολογικά κακά του θηλασμού) μάλλον δεν υπάρχει κάποιο έντονο πρόβλημα, ίσως μια ελαφριά δυσανεξία. Υπερπαραγωγή μάλλον δεν είναι, συνήθως είναι πράσινες όλες οι κενώσεις (διορθώστε με κορίτσια που έχετε σχετική εμπειρία αν κάνω κάπου λάθος), οπότε συνεχίζεις να δίνεις ένα μαστό σε κάθε θηλασμό όπως κάνεις και να αλλάζεις μόνο αν το μωρό δείχνει ότι δεν βρίσκει γάλα. Αν έχει δυσανεξία στη λακτόζη και κόψεις τα γαλακτοκομικά, σε 2 εβδομάδες θα καθαρίσει ο οργανισμός σου από τις αγελαδινές πρωτεΐνες και του μωρού σε άλλες 2, όμως το πιο πιθανό είναι ότι θα δεις νωρίτερα αποτελέσματα (πχ. θα σταματήσουν τα πράσινα κακά, οι εκκρηκτικές κενώσεις και ο πόνος), οπότε συνεχίζεις την αποχή για ένα διάστημα και αργότερα μπορείς να δοκιμάσεις να τα ξαναβάλεις στη διατροφή σου και αν δεν ενοχλούν πλέον το μωρό σου να συνεχίσεις να τα καταναλώνεις, αλλιώς τα ξανακόβεις.

Ότι κάνεις, παρακολουθείς τις κενώσεις και αν δεις κάτι που σε προβληματίζει γραψ'το εδώ, υπάρχουν κοπέλες που έχουν εμπειρία και από υπερπαραγωγή και από δυσανεξία ή και αλλεργία (αν υπάρχει τέτοιο θέμα) που θα σε βοηθήσουν.

 

Για τα συμπληρώματα, αντιγράφω απάντηση της Αγλαΐας από παλιότερη συζήτηση http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=553440&postcount=473

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω εδώ και μια βδομάδα που γέννησα μια υπέροχη κορούλα. Προσπαθούμε και εγώ και αυτή να βρούμε τους ρυθμούς μας όσον αφορά στο θυλασμό. Της αρέσει να θυλάζει για πολύ ώρα 1-1,5 ώρα τη φορά και πολλές φορές δε χορταίνει και της δίνω και συμπλήρωμα. Αυτό είναι ιδιαίτερα κουραστικό για μένα αλλά πέραν τουτου δε ξέρω αν είναι καλό και για το παιδί καθώς λένε πως αν το παιδί θυλάζει για πολύ ώρα καταναλώνει ενέργεια από ένα σημείο και μετά. Αληθεύει κάτι τέτοιο?Η εμπείρια των μαμάδων τι με συμβουλεύει??Γιατί οι μαίες που ρωτάω λένε οτι πρέπει 1 τέταρτο από το ένα στήθος και ένα τέταρτο από το άλλο. Το δοκίμασα και αυτό αλλά νομίζω οτι έτσι δε χορταίνει και κλαίει. Τι να κάνω, υπάρχει κανένα κόλπο???Επίσης πόση ώρα πρέπει να κοιμάται το απίδι συνεχόμενα. Αν κοιμάται πολύ το ξυπνάμε ή το αφήνουμε όσο πάει??

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που θηλάζεις! Τα νεογέννητα δεν έχουν πρόγραμμα, θηλάζουν σχεδόν συνέχεια, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αυτό που λένε οι μαίες για ένα τέταρτο από το ένα και ένα τέταρτο από το άλλο είναι λάθος (όπως μάλλον κατάλαβες και μόνη σου). Δώσε το ένα στήθος για αρκετή ώρα, εγώ ποτέ δεν κοιτούσα ρολόι, μέχρι το μωρό να χάσει το ενδιαφέρον του ή να αδειάσει πολύ το στήθος. Βάλε το να ρευτεί και συνέχισε με το άλλο αν δεν έχει χορτάσει. Και μετά πάλι από την αρχή! Προσπάθησε να μην δίνεις καθόλου συμπλήρωμα. Οι πρώτες 40 μέρες θα είναι κουραστικές με μαραθώνιους θηλασμούς, όταν σαραντήσετε περίπου, θα εδραιωθεί η γαλουχία και η παραγωγή σου θα έχει αυξηθεί, οπότε οι θηλασμοί θα μειωθούν και σε πλήθος και σε διάρκεια.

 

Άσε το μωρό να θηλάζει όση ώρα θέλει, είναι απαραίτητο για να ρυθμιστεί η παραγωγή σου. Αν κουράζεσαι μπορείς να θηλάζεις ξαπλωμένη, κοιλίτσα με κοιλίτσα με το μωρό!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γειά σας.Είμαι καινούργια στο forum και νέα μαμά και έχω κάποιες απορίες.Έχω μια μπεμπούλα 48ημερών,θηλάζω αποκλειστικά και θέλω να συνεχίσω.Ενώ τις δυο πρώτες εβδομάδες απο την γέννησή της θήλαζε κάθε 3ώρες μετά ζήταγε πιο συχνά,κάθε 1,5 με 2ώρες.Μόνο τη νύχτα διατήρησε το τρίωρο.Η παιδίατρος μου είπε να την θηλάζω όποτε θέλει αλλά δεν είναι πολύ σύντομο κάθε 2ώρες?Νιώθω τρομέρη ανασφάλεια να βγούμε μια βόλτα γιατί θα αρχίσει να κλαίει όταν θα θέλει να φάει.θα το αλλάξει αυτό?Να σημειώσω ότι βάρος παίρνει και με το παραπάνω.Μπορεί επειδή έχει κολικούς να την ανακουφίζει ο θηλασμός?

YZ36p2.png

OZiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...