Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

Καλυψώ μου να σου ζήσει! :D

 

Αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι μια μητέρα που δεν έχει βοήθεια και που προσπαθεί εκτός από το μωρό της να προλάβει και 1002 άλλες δουλειές... πραγματικά είναι ΠΟΛΥ δύσκολο.

 

Αυτό που ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω είναι τη συμβουλή του παιδιάτρου σου! :shock:

Τα μωρά μας δε γεννιούνται με την "πονηριά" που κατέχουμε εμείς οι ενήλικες και είναι άδικο να τα αντιμετωπίζουμε έτσι... είναι βρέφη, έχουν ανάγκη την αγκαλιά, την παρηγοριά και τη θαλπωρή... 9 μήνες ήταν "αγκαλιασμένα" από τη μήτρα μας και το μόνο που γνωρίζουν είναι η προστασία. Μπορείς να φανταστείς πώς είναι για ένα μωράκι να μην έχει όταν γεννηθεί την προστασία αυτή και το μόνο που γνωρίζει να είναι η ανασφάλεια;;... Πραγματικά δεν τα βάζω με εσένα, αλλά με όλους αυτούς τους "ειδικούς" που εύκολα ξέρουν να δίνουν τέτοιου είδους συμβουλές. Το παιδάκι μου σα βρέφος ήταν ΣΥΝΕΧΕΙΑ αγκαλιά... σε πληροφορώ ότι τώρα δεν κάθεται πάνω μου παραπάνω από λίγα δευτερόλεπτα. Ένα μωρό που από μικρό έχει έκδηλη την αγάπη, την προστασία, την παρηγοριά θα γίνει μεγαλώνοντας ένας ανεξάρτητος ενήλικας... διαφορετικά πάντα θα αποζητά αυτό το "κάτι" που δεν είχε σα βρέφος.... :?

 

Υπάρχουν συμπεριφορές γονιών πολύ πιο "επικίνδυνες" στην ανατροφή ενός παιδιού... το παιδί θα κακομάθει αργότερα μεγαλώνοντας έχοντας πάντα αυτό που επιθυμεί, λέγοντάς του πάντα ναι, όταν μαθαίνει να μην έχει σεβασμό, όταν μας βρίσκει σύμφωνους στην αποχαύνωση της τηλεόρασης... πραγματικά είναι τόσα πολλά που αργότερα μπορεί να κακομάθουν ένα παιδί που η αγκαλιά δε βρίσκεται πουθενά σε αυτή τη λίστα!!!

 

Επι του πρακτέου... μήπως να δοκίμαζες να βάλεις το μωρό σου σε σλινγκ ώστε να μπορείς να κυκλοφορείς στο σπίτι και να κάνεις και καμιά δουλειά;;; :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω είναι τη συμβουλή του παιδιάτρου σου! :shock:

Τα μωρά μας δε γεννιούνται με την "πονηριά" που κατέχουμε εμείς οι ενήλικες και είναι άδικο να τα αντιμετωπίζουμε έτσι... είναι βρέφη, έχουν ανάγκη την αγκαλιά, την παρηγοριά και τη θαλπωρή... 9 μήνες ήταν "αγκαλιασμένα" από τη μήτρα μας και το μόνο που γνωρίζουν είναι η προστασία. Μπορείς να φανταστείς πώς είναι για ένα μωράκι να μην έχει όταν γεννηθεί την προστασία αυτή και το μόνο που γνωρίζει να είναι η ανασφάλεια;;... Πραγματικά δεν τα βάζω με εσένα, αλλά με όλους αυτούς τους "ειδικούς" που εύκολα ξέρουν να δίνουν τέτοιου είδους συμβουλές. Το παιδάκι μου σα βρέφος ήταν ΣΥΝΕΧΕΙΑ αγκαλιά... σε πληροφορώ ότι τώρα δεν κάθεται πάνω μου παραπάνω από λίγα δευτερόλεπτα. Ένα μωρό που από μικρό έχει έκδηλη την αγάπη, την προστασία, την παρηγοριά θα γίνει μεγαλώνοντας ένας ανεξάρτητος ενήλικας... διαφορετικά πάντα θα αποζητά αυτό το "κάτι" που δεν είχε σα βρέφος.... :?

 

Υπάρχουν συμπεριφορές γονιών πολύ πιο "επικίνδυνες" στην ανατροφή ενός παιδιού... το παιδί θα κακομάθει αργότερα μεγαλώνοντας έχοντας πάντα αυτό που επιθυμεί, λέγοντάς του πάντα ναι, όταν μαθαίνει να μην έχει σεβασμό, όταν μας βρίσκει σύμφωνους στην αποχαύνωση της τηλεόρασης... πραγματικά είναι τόσα πολλά που αργότερα μπορεί να κακομάθουν ένα παιδί που η αγκαλιά δε βρίσκεται πουθενά σε αυτή τη λίστα!!!

 

Επι του πρακτέου... μήπως να δοκίμαζες να βάλεις το μωρό σου σε σλινγκ ώστε να μπορείς να κυκλοφορείς στο σπίτι και να κάνεις και καμιά δουλειά;;; :?

 

έτσι ακριβώς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γι αυτή την τελευταία παρατήρηση!

 

Σήμερα η μέρα κυλά μόνο με θηλασμό. Το μπεμπίνι κάθεται 15 λεπτά περίπου στο στήθος, μόνο που μετά από αυτό κοιμάται. Δεν αλλάζω στήθος αμέσως μετά απλά την επόμενη φορά που θα ξυπνήσει το βάζω στο άλλο. Καθε δύο ώρες περίπου ξυπνάει και ψάχνει να βάλει κάτι στο στόμα του. Εχουμε λερώσει και 2 πάνες από τα ξημερώματα που ξεκινήσαμε αυτή την προσέγγιση. Φυσικά δεν έχουν 'μπόλικο' περιεχόμενο αλλά υποθέτω ότι είναι καλό σημάδι. Θα δούμε και πώς θα πάει με τις θηλές. Είναι κάπως πιο ροζ από το φυσιολογικό τους χρώμα. Δεν είναι ακριβώς πόνος ή ενόχληση που δεν υποφέρεται αυτό που νιώθω όταν θηλάζει αλλά σίγουρα δεν μπορώ να πώ ότι νιώθω απλά ένα γαργάλημα ή κάτι τέτοιο. Ειναι πιο δυνατό. Πήραμε σήμερα και μια κρέμα Lansinoh για να τις περιποιηθώ λιγάκι.

 

Ελπίζω αυτή η χαρά που έχω να μη φύγει. Θα επιμείνω όσο μπορώ γιατί το θέλω πολύ να τα καταφέρουμε. :)

 

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά κάθε φορά που κλαίει προσπαθώ να μην τον παίρνω αγκαλιά. Ο παιδίατρος μου λέει πως είναι πονηρά και για να πετύχουν τον σκοπό τους μπορεί να κλαίνε συνέχεια, οπότε τον αφήνω να κλαίει μέχρι να ηρεμήσει μόνος του.

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Την αλλη φορα που θα πας ρωτα τον σε ποιο ακριβως βιβλιο της ιατρικης το ελεγε αυτο?? :?::?::?:

Ελεος πια που ο καθενας λεει οτι του κατεβει.............

Εγω προσωπικα ποτε δεν αφησα το μωρο μου να κλαιει και εγω να το κοιταζω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ σωστη η Αναστασια......

 

Πονηρος ειναι αυτος και οχι το μωρο!!!!! Πιο αθωα και αγνη ψυχουλα απο του μωρου δεν υπαρχει!!!!!

 

Αυτο με την αγκαλια το λενε πολλοι, εγω προσωπικα δεν το εφηρμοσα......ενα μωρο δεν μπορει να καταλαβει γιατι δεν το αγκαλιαζεις......ζει εναν εφιαλτη οταν κλαιει για την αγκαλια της μανουλας του και κανεις δεν το πλησιαζει.......αισθανεται εγκατελειμενο και μονο......τα μωρα που τους ασκουνται τετοιες τεχνικες σταματανε να κλαινε οχι γιατι μαθαινουν αλλα επειδη παραδινονται....κι αυτο δεν ειναι καλο........

 

Το μωρο που δεν εχει την ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗς ΜΑΜΑς ΤΟΥ συνηθως γινεται πιο νευρικο και ευεξαπτο και θα το δεις στην συμπεριφορα του.........αντιθετα το μωρακι που ξερει οτι οποτε σε χρειαζεται θα εισαι εκει χαλαρωνει και αποκτα εμπιστοσυνη και αυτοπεποιθηση!!!!

 

 

Αλλα πραγματα χαλανε τα μωρα και οχι η αγαπη!!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Στελλα αν ειναι να δινεις συμπληρωμα να του δινεις το δικο σου γαλα που θα βγαζεις με θηλαστρο και οχι ξενο........

 

Παντως πρεπει να μαθει απο το στηθος το συντομοτερο.........εγω επιανα τη θηλη με τα δαχτυλα και του την εβαζα στο στομα μεχρι να μαθει να την πιανει σωστα.....

 

Επισης για το στηθος το μυστικο ειναι να μη πλενεσαι συνεχεια......και οταν τελειωνεις το θηλάσμο να βαζεις λιγο απο το γαλα σου πανω...ειναι το καλυτερο φαρμακο!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Stellamaria το μόνο που χρειάζεται είναι αποφασιστικότητα. Φαντάσου ότι είσαι σε ένα απομακρυσμένο νησί, και το μόνο γάλα που υπάρχει είναι το δικό σου. Σκέψου του σαν τη μοναδική επιλογή και την μοναδική απασχόλησή σου. Πέταξε τα μπιμπερό, τα θήλαστρα και τα ξένα γάλατα και θα δεις ότι σε 10 μέρες θα έχει γίνει το θαύμα. Στο νοσοκομείο στη Χίο δίνουν ακόμα΄'ζαχαρόνερο' στα μωρά και μάλιστα στο φούλ! Δεν ξέρω αν γίνεται πουθενά αλλού αυτό πια, χρόνια είχα να το ακούσω!

Γενικά στη Χίο δεν έχω ακούσει μητέρα να θηλάζει χωρίς συμπλήρωμα και επομένως πάνω από 2 μήνες. Οπότε, αν πραγματικά θέλεις, ακολούθησε τις συμβουλές τις Αγλαϊας και των άλλων κοριτσιών!

Link to comment
Share on other sites

Μια ενόχληση στις θηλές είναι φυσιολογική, γίνεται επειδή το στήθς δεν έχει "μάθει" στο συνεχόμενο ερέθισμα! Ο Πόνος είναι πόνος όμως και δεν έχει σχέση με τον ερεθισμό!

 

Μείωσε το συμπλήρωμα στο ελάχιστο για να αντέχεις και εσύ όσο είναι ακόμα νωρίς! Κράτα το παιδί, εναλλάσωντας τα στήθη όσο περισσότερο μπορείς στο στήθος! Θα είναι ζόρικα λίγες μέρες, αλλά σε καμιά 10 μέρες θα δεις διαφορά!

Και 23 ώρες το 24ωρο είναι φυσιολογικό όπως σου είπε η Αγλαΐα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά κάθε φορά που κλαίει προσπαθώ να μην τον παίρνω αγκαλιά.

 

Καλυψώ να σου ζήσει! :)

Η συμπεριφορά του μωρού σου είναι φυσιολογική και είναι καλό να ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες του όσο περισσότερο μπορείς.

 

Σκέψου μια γάτα που τη φωνάζουν τα γατάκια της και αυτή δεν ανταποκρίνεται....

 

Ο παιδίατρος μου λέει πως είναι πονηρά και για να πετύχουν τον σκοπό τους μπορεί να κλαίνε συνέχεια, οπότε τον αφήνω να κλαίει μέχρι να ηρεμήσει μόνος του.

Η πονηριά είναι ιδιότητα των ενηλίκων και η παιδίατρός σου κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια, προβάλλει δικές της ιδιότητες στο μωρό...

Φυσικά δεν έχει διαβάσει κανένα εγχειρίδιο παιδοψυχολογίας μάλλον γιατί τα θεωρεί εντελώς άχρηστα....

 

Τα μωρά έχουν ανάγκες και έχουν μόνο έναν τρόπο να το εκφράζουν, το κλάμμα. Είναι εντελώς ανίκανα να αντιμετωπίσουν μόνα τους οποιαδήποτε ανάγκη, έχουν μόνο εμάς που τα μεγαλώνουμε...

 

Μη φοβάσει να ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες του μωρού σου. Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής λέει ότι το κλάμμα είναι πολλή καθυστερημένη ένδειξη πείνας, θα πρέπει να αναζητούμε σημάδια πείνας και να το θηλάζουμε πριν αυτό κλάψει (φαντάζομαι ότι η παιδίατρός σου απαξιώνει και αυτές τις οδηγίες...). Φυσικά δεν υπάρχει καμία οδηγία για το να τα αφήνουμε να κλαίνε και αυτά τα περί πονηριάς δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις αλλά αυθαιρεσίες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια ενόχληση στις θηλές είναι φυσιολογική, γίνεται επειδή το στήθς δεν έχει "μάθει" στο συνεχόμενο ερέθισμα! Ο Πόνος είναι πόνος όμως και δεν έχει σχέση με τον ερεθισμό!

 

Ακριβώς, ο πόνος δεν αντέχεται και φανερώνει λάθος θηλασμό. Ο πόνος υπάρχει για να σου στείλει το μήνυμα ότι πρέπει να διορθώσεις κάτι.

 

Πιστεύω ότι δεν χρειάζεσαι ούτε συμπλήρωμα, ούτε θηλαστρο, ούτε προστατευτικές θηλές σιλικόνης.

 

Μέτρα τις βρεγμένες πάνες και τις κενώσεις και καλό κουράγιο! :)

Σε λίγες μέρες θα νιώθεις πιο έμπειρη! :)

Link to comment
Share on other sites

Ήδη κορίτσια αισθάνομαι λίγο άσχημα και ενοχές. Μα ακούω τόσα και τόσα κάθε μέρα από άλλες μαμάδες που πραγματικά έχω πάθει σύγχυση. Οπωσδήποτε, σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να δημιουργήσω το οποιοδήποτε πρόβλημα στο μωρό μου. Το φροντίζω όσο καλύτερα μπορώ καθοδηγούμενη από το ένστικτό μου και ελπίζω να με οδηγεί σωστά.

Τις τελευταίες δύο μέρες η αλήθεια είναι ότι έχω παρατηρήσει αλλαγή στην συμπεριφορά του. Τρώει κανονικά, κλαίει λιγότερο, κοιμάται πιο εύκολα και περισσότερο. Μπορεί να κοιμάται συνεχόμενα επί 7 ώρες, μήπως πρέπει να τον ξυπνάω??

Ήδη έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ πιπίλα γιατί κι αυτό μου το συνέστησε ο παιδίατρος. Μήπως στην πιπίλα βρίσκει κάποιου είδους παρηγοριά την οποία μπορεί να μη βρίσκει από εμένα??

Link to comment
Share on other sites

Καλυψώ μου δεν ξέρω να σε συμβουλέψω στις ερωτήσεις σου και γω νέα μαμά ειμαι και ψάχνομαι ακομα :)

Αυτό που θέλω να σου πω ειναι να μην ακους τις "συμβουλές" και τους καλοθελητές γύρω σου ! Εσύ ξέρεις καλύτερα απο όλους και σίγουρα η αγάπη σου για το μωρό σου και το ενστικτο σου σε οδηγούν σωστά:)

Να χαίρεσαι το μωράκι σου !!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διανύουμε τη δεύτερη μέρα που το μωρό παίρνει γάλα μόνο από το στήθος!

Νιώθω πολύ καλά. Χαίρομαι που έκανα το ποστ στο φόρουμ εγκαίρως και Αγλαΐα σε ευχαριστώ που απάντησες τόσο άμεσα και τόσο απόλυτα. Όλα τα ενθαρυντικά λόγια όσων έγραψαν μια απάντηση με βοήθησαν πάρα πολύ!

Ευχαριστώ και πάλι..

 

Σήμερα το μωράκι είχε τρομερή γκρίνια το πρωί πάντως και κάθε μιά ωρα τον έβαζα στο στήθος να ηρεμήσει. Ευτυχώς του πέρασε το μεσημέρι.. Αναρωτιέμαι αν είναι κάτι που έφαγα. Επίσης βρέχει πολλές πάνες και πάντα σχεδόν έχει και τα μουσταρδί κακάκια η πάνα. Λίγα μεν, αλλά έχει. Από το πρωί είμαστε ήδη στην 4η λερωμένη πάνα. :shock:

Θα καταγράψω τις επιδόσεις μας και σε αυτό. Προς το παρόν καταγράφω πότε θήλασε και για πόση ώρα..

Στις θηλές έχω ακόμα ενόχληση - βοήθησε και το εντατικό πρωινό.. αλλά μετά από δυο τρεις θηλαστικές κινήσεις τα ξεχνάω όλα. Τρελαίνομαι να βλέπω το μπέμπη να ηρεμεί πίνοντας το γάλα μου. Είναι τρομερή εμπειρία.

Είμαστε πολύ τυχερές νομίζω

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα καταγράψω τις επιδόσεις μας και σε αυτό. Προς το παρόν καταγράφω πότε θήλασε και για πόση ώρα..

 

Δεν χρειάζεται! Μόνο να μετράς τις πάνες! Ξέρεις κανένα άλλο θηλαστικό να έχει ρολόι;;;;

 

Είμαστε πολύ τυχερές νομίζω

 

Αυτό το σκέφτομαι κάθε μέρα που περνάει... :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KALYPSO μου καλυτερο ειναι το μωρο να μην παρει πιπιλα τουλαχιστον για τις πρωτες 6 εβδομαδες της ζωης του για να μην παθει συγχηση θηλων...να μην χανει γευματα και να μαθει να θηλαζει απο το στηθος...

Θα εχεις καταλαβει γενικως οτι ο παιδιατρος σου δινει συνεχεια λαθος συμβουλες....Θα μου πεις εδω ειπε το τραγικο να μην παιρνεις αγκαλια το μωρο,για την πιπιλα δεν θα λεγε???

Νομιζω πως δεν χρειαζεται να το ξυπνας το μωρο μετα τις 40 μερες...

Link to comment
Share on other sites

Kalypso να σου ζησει το μωρακι σου!

Πιο ασχετη απο εμενα δεν υπαρχει μεσα στο φορουμ, γι αυτο δεν θα σου το παιξω ειδημων,απλα θα σου πω τι κανω εγω.Εμενα δεν μου ειπε κανεις για τις ¨αγκαλιες¨ απο μονη μου δεν ηθελα να μαθει σ'αυτες και αυτο που εκανα ειναι να μην αφηνω τους ΑΛΛΟΥΣ να την παιρνουν για πολλη ωρα αγκαλια(γιαγιαδες,παπουδες,θειους).Αλλωστε αυτοι ολη μερα να την εχουν αγκαλια δεν λενε οχι.Οποτε κλαιει και εχει την αναγκη μου την αγκαλιαζω την χαιδευω, αλλα οχι οταν ειναι ηρεμη.Της εχω και ενα αρκουδακι που παιζει απαλη μουσικη και καθεται και το ακουει.(οχι βεβαια για πολλη ωρα).Δεν ξερω αν σε βοηθαω αλλα πιστευω οτι εσυ ξερεις καλυτερα και θα βρεις τον τροπο.Υπομονη θελει μονο!

.png
Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ πιπίλα γιατί κι αυτό μου το συνέστησε ο παιδίατρος.

 

Η πιπίλα δεν είναι απαραίτητη και μπορεί να περιπλέξει το θηλασμό (γιατί τη δίνεις;) Μερικά μωρά χάνουν γεύματα εξαιτίας της πιπίλας, δεν παίρνουν το βάρος που θα έπρεπε και μετά ο γιατρός λέει ότι η μαμά δεν έχει αρκετό γάλα και να δώσει συμπλήρωμα.

 

Την πιπίλα δεν τη χρειάζονται τα μωρά αλλά οι μεγάλοι για να ησυχάζουν κάποια ώρα. Αν πιστεύεις ότι τη χρειάζεσαι, χρησιμοποίησέ της με μέτρο και σκέψου και το μετά. Αν δεν τη χρειάζεσαι αδιαφόρησε για τις συμβουλές του παιδιάτρου που μάλλον υπονομεύει το θηλασμό....

 

Μήπως στην πιπίλα βρίσκει κάποιου είδους παρηγοριά την οποία μπορεί να μη βρίσκει από εμένα??

 

Υπάρχει θηλαστικό που χρειάζεται παρηγοριά από σιλικόνη ή καουτσούκ??

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κατ'αρχήν που ξεμπέρδεψες με το συμπλήρωμα!

 

Είμαι λίγο πιο έμπειρη από εσένα οπότε τα ΄χω και πρόσφατα. Η θηλές το πρώτο λεπτό που τις πιάνει μπορείς να πεις οτι "πονάνε" λίγο στα πρώτα ρουφήγματα ακόμα και αν έχει πιάσει καλά. Μετά από λίγο όμως ρουφάει απαλά. Στην περίπτωση που πονάς πολύ βάλε το μικρό σου δαχτυλάκι στο στόμα του μωρού για να το πιάσει και να δημιουργηθεί κενό για να μην τραβήξεις τη θηλή σου (φαντάζομαι το ξέρεις αυτό). Εγώ δεν θα 'παιρνα θηλές στη θέση σου.

 

Θηλάζω και εγώ αποκλειστικά και τις πρώτες πρώτες μέρες στο σπίτι νόμιζα οτι είχε κολικούς. Απλά από απειρία δική μας υπάρχει ο εκνευρισμός στο μωρό πιστεύω και επίσης μάλλον το μωράκι χρειάζεται μερικές μέρες για να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον. Στο μαιευτήριο είναι λίγες οι ώρες που περνούν στο στήθος μαζί μας και τις υπόλοιπες ή παίρνουν εύκολα το συμπλήρωμα ή τα περιποιούνται έμπειρες μαίες.

 

Και μένα κάνει κάθε φορά κακάκια και η παιδίατρος είπε οτι είναι πολύ καλά (μουσταρδί και καφε-πράσινα). Χαίρομαι γιατί η δυσκοιλιότητα ταλαιπωρεί πολύ τα μωρά (και τους γονείς).

 

Νοίκιασε μια ζυγαριά ηλεκτρονική να ελέγχεις μια φορά τη βδομάδα το βάρος, και πες το στον/στην παιδίατρο.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου γεννήθηκε στις 05/05/08 2.550γρ. Τον πήραμε από το μαιευτήριο 2.460γρ. Στις 10/06/08 ήταν 3.850γρ. Είναι καλό το βάρος του??

 

Κάθε φορά που τον τάιζα κοιμόταν στην αγκαλιά μου, τον έβαζα στο κρεββάτι του ξύπναγε με κλάματα και ξανά από την αρχή. Είμαι σίγουρη πως δεν ήταν κλάμα πείνας γιατί ενώ του έδινα το στήθος μου εκείνος σε δευτερόλεπτα ηρεμούσε και ξανακοιμόταν πάνω σε αυτό. Οπωσδήποτε και η πάνα του ήταν αλλαγμένη. Έτσι λοιπόν τον άφησα τρεις τέσσερις φορές για περίπου 15-20 λεπτά να κλαίει αλλά ήμουν κοντά του να προσπαθώ να τον νανουρίσω κουνώντας το relax του και μιλώντας του. Επίσης την πιπίλα δεν την δεχόταν. Καλώς ή κακώς με αυτόν τον τρόπο τώρα κοιμάται πιο εύκολα στην αγκαλιά μου πάλι αλλά τουλάχιστον δεν ξυπνάει στο κρεββάτι του. Αν πείναγε δεν θα ξύπναγε έτσι κι αλλιώς??

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως ήθελε να κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μου και συνέχεια. Είναι όμως αυτό το νόημα?? Δε νομίζετε πως με κάποιο τρόπο πρέπει να μάθει να ελέγχει και να ηρεμεί τον εαυτό του μόνος του. Πραγματικά όλα αυτά τα λέω μέσα στην άγνοιά μου και δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Απλά ψάχνω κι εγώ απαντήσεις.

Επίσης μετά τις 40 μέρες πρέπει να έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα ο θηλασμός ή συνεχίζω με τις άστατες ώρες των πρώτων 40 ημερών.

Τέλος θέλω τα σχόλιά σας για το θέμα θηλασμός και κάπνισμα. Δεν μπορώ να σταματήσω να καπνίζω 2-3 τσιγάρα την ημέρα. Πόσο βλαβερό μπορεί να είναι για την υγεία του παιδιού μου.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μπορεί να έχει μπερδευτεί με τα "καμώματά" σου και να αισθάνεται ανασφάλεια... Εμένα όταν κλαίει μετά το θηλασμό συνήθως δεν έχει ρευτεί καλά και με το που την παίρνω αγκαλιά μετά από λίγο ρεύεται ή αερίζεται και αποκοιμιέται ή απλώς θέλει να φάει περισσότερο.

 

Έχω ανακαλύψει, για παράδειγμα, οτι ένα καλό γεύμα που την κοιμίζει για 2.5-3 ώρες κρατάει περίπου 25 λεπτά. Άν φάει μόνο 15, μέσα στην πρώτη ώρα ξαναπεινάει για να συμπληρώσει. Της δίνω λοιπόν το ίδιο στήθος για να αδειάσει και για να πίνει το πιο πλούσιο θρεπτικά γάλα που βγαίνει καθώς περνάει η ώρα.

 

Όσο για τις απαντήσεις που ψάχνεις, πρέπει να απευθυνθείς σε σύμβουλο θηλασμού. Η οργάνωση LLL δραστηριοποιείται από το 1957 με αντικείμενο τη προώθηση του μητρικού θηλασμού. Θα βρεις σχετικό τόπικ στο φορουμ.

 

Καλύτερα πάντως να ακούς το μωρό σου και το ένστικτό σου ως μάνα. Η φύση έχει προνοήσει. Και εγώ στο χορό είμαι και χορεύω. Υπομονή...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τέλος θέλω τα σχόλιά σας για το θέμα θηλασμός και κάπνισμα. Δεν μπορώ να σταματήσω να καπνίζω 2-3 τσιγάρα την ημέρα. Πόσο βλαβερό μπορεί να είναι για την υγεία του παιδιού μου.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Δες εδω:http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3820&highlight=%EA%DC%F0%ED%E9%F3%EC%E1

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου γεννήθηκε στις 05/05/08 2.550γρ. Τον πήραμε από το μαιευτήριο 2.460γρ. Στις 10/06/08 ήταν 3.850γρ. Είναι καλό το βάρος του??

 

Οπως μου είπε η γλυκύτατη frene (και ξεστραβωθηκα και γω μετα διαβάζοντας στο φορουμ ) , τα μωρα το πρωτο τρίμηνο πρεπει να παιρνουν 25-30 γρμ την μέρα . Δεν ειναι απλά καλό το βάρος του μωρού σου ....ειναι πολυυυυ καλόοοο :D

 

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως ήθελε να κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μου και συνέχεια. Είναι όμως αυτό το νόημα?? Δε νομίζετε πως με κάποιο τρόπο πρέπει να μάθει να ελέγχει και να ηρεμεί τον εαυτό του μόνος του. Πραγματικά όλα αυτά τα λέω μέσα στην άγνοιά μου και δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Απλά ψάχνω κι εγώ απαντήσεις.

 

Δεν σε παρεξηγεί κανεις :) Απλά προσωπικά εγω δεν θα σου έδινα ποτέ τετοιες απαντήσεις -συμβουλές . Η καθε μανούλα μεγαλώνει και διαπαιδαγωγεί το παιδάκι της οπως νομίζει καλυτερα . Εγω , αν με ρωτάς , δεν αντέχω να την ακούω δευτερόλεπτο να κλαιει και να μην κανω τα πάντα για να ξαναδώ το χαμογελο της ! Εχω γραψει κάπου οτι κοιμαται ακριβώς έτσι και μενα δηλ . στην αγκαλιά και στο κρεβατι ξυπναει κλπ κλπ . Το αποτέλεσμα ειναι εγω να μενω αυπνη πολλά βράδια αλλά προσωπικά πιστεύω πως ειναι πολυ μικρό ενα μωράκι 1ος μηνός για να "ελεγχει και να ηρεμεί τον εαυτό του" .

 

Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα για σας :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...