Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα, απορίες για θηλασμό


Recommended Posts

Οι θηλές μου πληγώθηκαν στην κλινική. Με ρουφούσε πολύ δυνατά και μόνο τη θηλή. Ίσως γιατί του δώσανε μπιμπερό, ίσως γιατί και γω τον άφηνα πολύ ώρα και όχι την ώρα που μου είπανε.

 

Το μωρό πιάνει λάθος τη θηλή του στήθους είτε γιατί το έχει μάθει λάθος εξαιτίας του μπιμπερό, είτε γιατί δεν μπορεί να ανοίξει καλά το στόμα του (συμβαίνει πιο συχνά σε μωρά που έχουν γεννηθεί με καισαρική)

 

Θα σου στείλω κι ένα πμ με επιπλέον πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η κορη μου, μου ειχε πληγωσει κι εμενα τις θηλες λογω κακης τοποθετησης της και ειχα χρησιμοποιησει για λιγο ψευδοθηλες.

Η purelan με βοηθησε πολυ, αλλα οφειλω να ομολογησω οτι εκανα περιπου 40 μερες υπομονη. Και για να περασει ο ερεθισμος και για να μαθει σωστα η μικρη να θηλαζει.

Την εβαζα στο στηθος που πονουσε λιγοτερο, εβαζα την ψευδοθηλη σε να-δυο θηλασμους μονο την ημερα οταν πια δεν αντεχα αλλο τον πονο και τελικα ολα πηγαν καλα.

Ο θηλασμος θεωρητικα δεν πρεπει να ποναει, αλλα πολλες φορες ποναει και θελει λιγη υπομονη. Και ο πονος φευγει και αξιζει τον κοπο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

female ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οι θηλές μου πληγώθηκαν στην κλινική. Με ρουφούσε πολύ δυνατά και μόνο τη θηλή. Ίσως γιατί του δώσανε μπιμπερό, ίσως γιατί και γω τον άφηνα πολύ ώρα και όχι την ώρα που μου είπανε. Τώρα με τις ψευδοθηλές πάλι πονάω. Κάνω κάτι λάθος. Αλλά προσπαθώ να τον βάζω σωστά στο στήθος. Αλλά ρουφάει πολύ δυνατά και οχι όλη την επιφάνεια της θηλής. Οταν βγάζω την ψευδοθηλή δε μπορεί καθόλου να θηλάσει. Ουτε βάζει τη θηλή μου στο στόμα του. Γιαυτο αναρωτιέμαι μήπως χρειάζομαι βοήθεια απο κάποιον ειδικό.

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Τις πρώτες μέρες είχε πληγωθεί και μένα η αριστερή θηλή (από ότι κατάλαβα αργότερα, γιατί είχε πολύ μεγάλη ροή (μεγαλύτερη από το δεξί) και το αγοράκι μου προσπαθούσε να τη διαχειριστεί κλείνοντας με το στοματάκι του μόνο τη θηλή). Μου πήρε γύρω στο μήνα να επουλωθεί και 2-3 μέρες που ο πόνος ήταν αφόρητος έβγαλα με το θήλαστρο το γάλα από το πληγωμένο στήθος και του το έδωσε η μαμά μου. Όσον αφορά στην purelan, από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω, ότι είδα βελτίωση μόλις σταμάτησα να της κάνω συχνή χρήση, γιατί διατηρούσε τη θηλή πέραν του δέοντος μαλακή και καθυστερούσε την επούλωση.

Κάνε υπομονή όσο και να πονάς (και πίστεψέ με για μένα ήταν χειρότερος και από της γέννας), να μην ακούς κανέναν και να βάζεις το μωράκι σου στο στήθος όσο αυτό ζητήσει και θα ανταμειφθείς κοριτσάκι μου. Μετά τις 40 μέρες, πραγματικά ο θηλασμός είναι απόλαυση. Σε περιμένουν μαγικές στιγμές αγκαλιά με το βλασταράκι σου.

 

Προσπάθησε να αποφύγεις την πιπίλα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός (εμάς μας πήρε γύρω στις 50 μέρες). Και τελικά ποτέ δεν θέλησε την πιπίλα! :lol: (Για να είμαι πιο συγκεκριμένη, την ΜΙΣΕΙ την πιπίλα :cool:)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!

Προσπαθώ να του δώσω χωρίς θηλή αλλά δύσκολα τα πράγματα...Θα το παλαίψω όμως!

Πιπίλα δε θα δώσω, δε μ'αρεσει ούτε εμένα.

Περιμένω τον παιδίατρο τώρα, να δούμε τι θα μου πει

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Θέλω να ρωτησω αν καποια γνωρίζει να μου πει για τη μαγια μπυρας. Ξεκινησα τη δοσολογια που δινει η Αγλαία πριν 2 εβδομαδες κι απο σημερα τη διεκοψα για 1 εβδομαδα. Αυτο που ειδα ειναι ότι η μικρη δεν ξεκολα ολο το απογευμα απ΄το στηθος μου. Ειναι φυσιολογικο αυτό επειδη διεκοψα τη μαγιά η περναμε αλμα αναπτυξης; Η μικρη σήμερα ειναι 2,5 μηνων και τρωει αποκλειστικά από εμένα.

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!

Προσπαθώ να του δώσω χωρίς θηλή αλλά δύσκολα τα πράγματα...Θα το παλαίψω όμως!

Πιπίλα δε θα δώσω, δε μ'αρεσει ούτε εμένα.

Περιμένω τον παιδίατρο τώρα, να δούμε τι θα μου πει

 

Καλύτερα να μην του δώσεις πιπίλα μέχρι να σαραντίσει τουλάχιστον. Να ξέρεις ό,τι τα μωρά που θηλάζουν δύσκολα δέχονται πιπίλες. Και ο δικός μου την πιάνει αλλά δεν την θέλει!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Είμαι καινουρια μανούλα και οι απορίες δεν σταματούν.Η μικρή μου νεράιδα ειναι 4 μηνων.Είχαμε καταφέρει να κοιμόμαστε όλο το βραδυ από 2 μηνών-11 ώρες- αλλά τωρα έχει μια βδομάδα που ξυπνάει για την πιπίλα και για φαί.Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι η μικρή μου ειναι πολύ νευρική στον θηλασμό ιδίως το βράδυ-την θηλάζω αποκλειστικά-.Από τα νεύρα της χανει την θηλή και δειχνει προτίμηση στην πιπίλα,με αποτέλεσμα να μην τρώει πολυ το βράδυ και να ξυπνάει στα μισά της νύχτας.Δεν ξέρω τι να κάνω Υπάρχει περίπτωση να ειναι από τα δοντάκια της η νευρικότητα?δεν φαίνεται ομως τίποτα.Εχει τύχει κάτι παρόμοιο σε καμμία?

Link to comment
Share on other sites

loretta εγω παλι επειδη στις αρχες ειχα το ιδιο θεμα...με το που κοιμοτανε εκανε και κακα και ενω την αλλαζα ξυπναγε και αντε ξαναμανα τα ιδια και δε κοιμοτανε πολυ αρχισα να μην την αλλαζω και στο επομενο γευμα την αλλαζα...δε μου συγκαηκε ή κατι ετσι και αλλιως τα γευματα ειναι πολυ κοντα το ενα στο αλλο...το παιδι αρχισε να κοιμαται καλυτερα....λεω τι εκανα εγω..δε ξερω εαν θα σε βολεψει αυτο...φαντασου οτι (και τωρα θα με βρισουν ολες το ξερω) επειδη πια κακα δε κανει σε ολο το βραδυνο της υπνο οταν ξυπναει για φαγητο το βραδυ (δηλαδη κοιμαται και τρωει) δε την αλλαζω..την αλλαζω μια και καλη τοπρωι γιατι αλλιως θα εχουμε παρτυ ολη νυχτα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα fanoulapit! να σου ζησει το μωρακι σου!

μαλλον ειναι δοντακια...ναι.....ετσι πιστευω....ολη την μερα δεν εχει νευρικοτητα???

σαλακια πολλα εχει????μηπως αρχισε να δαγκωνει τα παντα με μανια????επισης αν κανει δυαρροιες ανεβαζει δεκατα μπορει αυτα να ειναι απο τα δοντακια!πολυ πιθανο να ξεκινησε....προσεξε τα ουλακια της μηπως πριστηκαν???

αλλα μπορει να μην χορταινει πια απο το δικο σου γαλατακι ολη νυχτα.....παιζει και αυτο (εγω εχω ενα αγορακι σχεδον 11 μηνων και θηλαζω αποκλειστικα ακομα....αλλα απο καποια στιγμη και μετα αρχισε να ξυπναει συνεχεια την νυχτα-ηταν δοντακια+κι οτι δεν χορταινε ολη νυχτα......τελικα ακομα θηλαζουμε αποκλειστικα γιατι δεν θελει αλλο ξενο γαλα...αστα!)

επισης υπαρχουν και μερες που τα μωρακια κανουν αλματα αναπτυξης και γινονται πιο νευρικα ξυπνουν την νυχτακλπ οποτε μην ανησυχεις θα δεις εσυ με τον καιρο και θα καταλαβεις απο τι ειναι.......θεωρω ομως οτι αφου λες οτι γινεται πιο νευρικη και δεν προτιμα στηθος αλλα πιπιλα εκεινη την ωρα αρα κατι την ενοχλει πολυ και θελει να χαλαρωσει απο την πιπιλα...αρα μαλλον ξεκινανε τα δοντακια σας να βγαινουνε!!!!

υπομονη και ολα θα πανε καλα!!!!!

tzimakos was born at 10/03/2009!

 

mom and dad love you..........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν πιστεύω σε καμιά περίπτωση ό,τι δεν χορταίνει με το γάλα σου....Αν παίρνει βάρος το παιδί μια χαρά χορταίνει, απλά μπορεί να το ενοχλούν χίλιοι δυο άλλοι λόγοι και ξυπνάει τόσο συχνά.

Μπορεί να είναι κρυωμένο (μυξούλες έχει?), να πονάει η κοιλίτσα του, να το ενοχλεί κάτι που τρως εσύ (πχ. λάχανο, μπάμιες, μελιτζάνες κτλ δημιουργούν φουσκώματα και πονάνε τα μπεμπάκια), να ζορίζεται με τα δόντια.

Επίσης μήπως καταναλώνεις πολύ σοκολάτα? Κάποια μωράκια παθαίνουν υπερένταση όταν η μαμά καταναλώσει σοκολάτα....

Κάνε μερικές δοκιμές με την διατροφή σου.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Για να πω την αλήθεια η σοκολάτα δεν σταματάει στο στόμα μου,αλλά έτρωγα και πιο παλιά που κοιμόταν.όσο για τα δοντάκια πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το πρήξιμο.Ωρες ώρες αισθάνομαι πολύ άχρηστη! χθες κοιμήθηκε 11 η ώρα φάγαμε στις 2 και ξανά τώρα στις 8 αφού όμως μας έφηγε η πιπίλα ατελείωτες φορές.Θα δοκιμάσω και την διατροφή να δώ και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

4 μηνών πολύ πιθανό να είναι άλμα ανάπτυξης και να προσπαθεί να σου αυξήσει το γάλα με πιο συχνούς θηλασμούς. Μπορεί να εκνευρίζεται όταν δεν βρίσκει και παρηγοριέται με την πιπίλα. Θήλασέ την όσο θέλει και τα βράδια και θα τα ξαναβρείτε. Πάντως να τρώει 2 η ώρα και ξανά στις 8 δεν την λες και ανήσυχη. Κόψτη της λίγο τη πιπίλα και θήλασε λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Fanoulapit ο μικρός μου είναι 5,5 μηνών και περνάει μονίμως άλμα ανάπτυξης!!!! Καθημερινά θηλάζει 10-11φορές, ανά 1-1,5 ώρα και τώρα που ξεκινήσαμε δειλά δειλά κρεμούλα τις έχει μειώσει σε 9-10 φορές. Χθες βράδυ έφαγε 21:30, 00:30, 04:30 και 07:00. Μέχρι αυτή την στιγμή έχει θηλάσει άλλες 3 φορές από τις 7 το πρωί.

Πιπίλα δεν πιάνει καθόλου οπότε το στήθος κάνει και αυτή την δουλειά του νανουρίσματος!!! Υπομονή λοιπόν και να ξέρεις ό,τι κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το κοριτσάκι μου είναι 2 μηνών και 22 ημερών. Γεννήθηκε στις 10/11/2009, ηλικία κύησης 38 εβδομάδες με ΚΤ λόγω θρομβοφιλίας, ολική αναισθησία. Εμφάνισε λίγο ίκτερο στις 12/11 που έφτασε μέχρι και 16,8 στις 14/11 όπου και μπήκε σε θερμοκοιτίδα-λάμπα για 24 ώρες. Στις 16/11 που επιτέλους γυρίσαμε σπίτι μας είπαν ότι είχε πέσει στο 9και κάτι αλλά στο βιβλιάριο υγείας έχουν σημειώσει 12,2 χολερυθρίνη..

Το μωρό για να το θηλάσω μου το έφεραν στις 13/11 το μεσημέρι και αφού ρώτησα εγώ πότε θα θηλάσω. Όλο το διάστημα που είχε ίκτερο μου είπαν να μην θηλάζω γιατί ο θηλασμός μπορεί και επιδεινώνει την κατάσταση και επειδή δεν ξέρουμε και πόσο γάλα πίνει μπορεί να αφυδατωθεί. Οπότε και έβγαζα το γάλα με το ηλεκτρικό θήλαστρο της ΝUK, γιατί στο νοσοκομείο δεν διέθεταν θήλαστρο.

Από τη στιγμή που το μωρό βγήκε από τη λάμπα με προέτρεψαν να δίνω εναλλάξ γεύματα 1 μητρικό- 1 ξένο ανά τρίωρο.

Και ο παιδίατρος που ήρθε σπίτι συνέχισε με αυτήν την τακτική, προτείνοντας μου το Φρισολακ. Οπότε και συνεχίσαμε 1-1 μέχρι και τις πρώτες 30 ημέρες. Όταν ξαναήρθε ο παιδίατρος και αφού είδε ότι το μωρό ήταν οκ, τον ρώτησα αν θα μπορούσα να δίνω περισσότερο μητρικό στο μωρό με σκοπό να αποκοπούμε από το ξένο. Δεν με προέτρεψε, ούτε και με εμπόδισε χωρίς να μου δώσει όμως καμία οδηγία ή συμβουλή, παρά του να μην τρώω όσπρια, κουνουπίδι, μπρόκολο, μελιτζάνα και με μέτρο τα εσπεριδοειδή.

Από μόνη μου προσπάθησα να δίνω 2 γεύματα μητρικού και 1 ξένο αλλά την πρώτη εβδομάδα απογοητεύτηκα καθώς η μπεμπούλα στο δεύτερο συνεχόμενο γεύμα έδειχνε να μην χορταίνει, έκλαιγε, δυσανασχετούσε και μόλις της προσφέραμε μπουκάλι έπινε με μεγάλη όρεξη και πιέζοντας κι εγώ το στήθος μου έβλεπα ότι δεν είχε γάλα. Έτσι επανήλθαμε και πάλι στο προηγούμενο πρόγραμμα 1-1.

Μετά το εμβόλιο άρχισαν τα παρατράγουδα. Την επόμενη μέρα το μωρό έκανε συνέχεια διάρροια και για να μην τα πολυλογώ καταλήξαμε να διακόψουμε για ένα 24ώρο το θηλασμό(και πάλι χρησιμοποίησα το θήλαστρο της NUK) και αραιώσαμε το ξένο γάλα ώσπου σταμάτησε. Από εκεί και πέρα δεν πίνουμε πλέον την ίδια ποσότητα σε γάλα με όση πίναμε. Τα 20-30 λεπτά θηλασμού και ο ύπνος πάνω στο στήθος μου τέλειωσαν και μετατράπηκαν σε 5-15 λεπτά το πολύ από τον ένα μαστό και σε 2-3 λεπτά από τον άλλο και μόνο όσο τρέχει πολύ. Η αποκορύφωση είναι τις τελευταίες 2 μέρες που σχεδόν αρνείται πεισματικά το στήθος μου από το απόγευμα και μετά ενώ το πρωί πίνει με προσπάθεια. Να σημειώσω ότι γάλα έχω (π.χ. 110 ml από τον αριστερό μαστό χθες το βράδυ με το θήλαστρο). Τα γεύματα στα μπουκάλια είναι κανονικά αν και αυτά έχουν μειωθεί σαν ποσότητα.

Στην αρχή απελπίστηκα και είπα τέλος ως εδώ αλλά διαβάζοντας το φόρουμ αποφάσισα να γράψω μήπως καταφέρω να συνεχίσω έστω και την προηγούμενη κατάσταση του 1-1 όσο πάει ή ακόμα καλύτερα μήπως καταφέρω να κάνω τώρα πλέον ότι δεν κατάφερα από την αρχή. Πιστεύετε ότι πρέπει να επιμείνω, να αλλάξω κάτι ή απλά να το αφήσω ως έχει και να μην το ταλαιπωρώ άδικα;Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μειώνοντας τους θηλασμούς, δεν θα έχω τελικά καθόλου γάλα. Δεν στοχεύω σε αποκλειστικό θηλασμό, εφόσον δεν το κατάφερα μέχρι τώρα. Αλλά τουλάχιστον να εξακολουθήσει να παίρνει η μικρούλα μητρικό γάλα μέχρι τον 6ο.

 

Οι ζυγίσεις του μωρού (δεν έχω ζυγαριά στο σπίτι):

10/11: 3500 (γέννηση)

17/11: 3350

27/11: 3750

10/12: 4400

11/01: 5900

 

 

Συνήθως κάνουμε 5-6 γεύματα. Χθες π.χ έκανε 2 θηλασμούς(τον 3ο τον απέρριψε) και ήπιε 530 ml ξένο και γύρω στα 80 ml ρόφημα βοτάνων. Το ρόφημα δεν το πίνουμε σε καθημερινή βάση απλά χθες δεν είχε κάνει κακάκια οπότε και μας είπαν ότι βοηθάει. Πάνες χθες βρέξαμε πάνω από 6 και έκανε τελικά και 1 φορά κακά(πολύ πράσινα). Συνήθως κάνει 2-3 φορές τη μέρα κακά και είναι κιτρινωπά.

Κατά τ' άλλα η μπεμπούλα μας είναι μια χαρά, έχει όρεξη, παίζει μαζί μας, χαμογελάει. Έχει πολλά σαλάκια και βάζει μέσα όλο το χεράκι αλλά μάλλον είναι από τα ουλάκια της αυτό. Α και δεν είναι και πολύ fan της πιπίλας. Την κρατάει ελάχιστα και συνήθως πριν να φάει και αυτό τώρα τελευταία και αφού αλλάξαμε τις αρχικές πιπίλες.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω πραγματικά να βρεθεί μια λύση και για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Από την αρχή ήταν λάθος που σας έδωσαν ξένο γάλα λόγω ίκτερου, αλλά αυτό ας το αφήσουμε. Σίγουρα θα σου απαντήσει κάποια πιο έμπειρη, απλά ήθελα να σου πω να συνεχίσεις οπωσδήποτε το θηλασμό. Γιατί να μη στοχεύεις σε σποκλειστικό θηλασμό; Δεν πειράζει που έδωσες και μπουκάλι. Συνέχισε την προσπάθεια και να δεις που όλα θα πάνε καλά.

Προφανώς ξέρεις ότι όσο θηλάζει το μωράκι σου, τόσο πιο πολύ γάλα θα έχεις για να καλύπτεις τις ανάγκες του και δεν θα χρειάζεσαι το μπουκάλι. Υπομονή και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου κ να το χαιρεσαι!

 

μπορεις να απαντησεις σε αυτες τις ερωτησεις:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

θα σου πω αυτα που γνωριζω και που ενδεχομενως θα σε βοηθησουν λιγακι, θελεις οπωσδηποτε βοηθεια απο καποιον εμπειρο και ακομα καλυτερα ειδικο με το θηλασμο καθως ο παιδιατρος δεν φαινεται καθολου σχετικος με το θεμα.

 

-μπορεις να τρως ο,τι θελεις, καλο ειναι να καταναλωνεις με μετρο τα διεγερτικα (καφε ,τσαι, σοκολατα). μονο σε ενδειξη αλλεργιας του παιδιου κοβουμε τροφες (δικες μας) ξεκινωντας συνηθως απο το αγελαδινο γαλα και τα τροφιμα που το περιεχουν.

 

-το μπουκαλι να το δινει καποιος αλλος και καλυτερα σε απουσια δικη σου. το παιδι συνδεει εσενα με το θηλασμο, αν συνδεσει εσενα με το μπουκαλι αισθανεται οτι δεν εισαι διαθεσιμη, μπερδευεται και προτιμα την ευκολη ροη της θηλης του μπιμπερο (η οποια συγκριτικα με το στηθος δεν εχει πλεονεκτηματα, το αντιθετο)

να φροντιζεις να μην εχει πεινασει παρα πολυ, να του προσφερεις πρωτα το στηθος, και μετα μπουκαλι.

 

-τα μωρα δεν χρειαζονται βοτανα για να κανουν κακα.

 

-το μωρο τρεφεται επαρκως οταν βρεχει 6-8 πανες και κανει 3-4 φορεςκακα (μουσταρδι, οταν θηλαζει αποκλειστικα). τα πρασινα κακα ειναι ενδειξη ειτε ιωσουλας ειτε υπερπαραγωγης, αλλα επειδη εσυ δεν θηλαζεις αποκλειστικα δεν ξερω τι μπορει να ειναι...

 

-θηλαστρα για αυξηση της παραγωγης υπαρχουν της medela. επισης ενα θηλαστρο δεν μπορει ποτε να σου δειξει ποσο γαλα παραγεις, ενα μωρο κανει τις σωστες θηλαστικες κινησεις για να παρει ακριβως το γαλα που του χρειαζεται. οσο θηλαζει, τοσο γαλα παραγεται. οσο δεν θηλαζει, τοσο το γαλα μειωνεται. με το θηλασμο ισχυει ο νομος προσφορας -ζητησης.

 

επισης, σε περιπτωση που δεν εχεις αλλες απαντησεις συντομα στο ερωτημα σου, δες κ εδω:

 

infoline

Τηλεφωνική Βοήθεια

Για πληροφορίες θηλασμού μπορείτε να έρθετε σε επαφή με το Σύνδεσμο Θηλασμού Ελλάδος στο τηλέφωνο

Τηλ. 210 6003249

 

http://www.thilasmos.net/lll.html

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ(ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΗΡΕ ΛΙΓΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ).ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΆ΄

Α.38

Β.ΚΟΡΙΤΣΙ

Γ.Κ.Τ.

Δ.ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε.ΜΕΓΙΣΤΗ 12,7 ΕΛΑΧΙΣΤΗ 7,8

Ε.ΟΧΙ

 

1.31/12 2895

4/1 2760

7/1 2835

10/1 2910

12/1 2945

15/1 3060

19/1 3231

31/1 3360

2/2 3410

 

2.ΓΥΡΩ ΣΤΑ 7.ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ Κ ΙΔΙΩΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.

 

3.ΣΕ ΟΛΑ

 

4. ΟΧΙ

5.ΟΧΙ

6.ΟΧΙ

8.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕΓΜΕΝΗ

9.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5-6

 

ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ.ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΧΙ Κ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΚΟΚΚΙΝΟ-ΡΟΖ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΒΛΕΝΝΕΣ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,να σου ζησει!!

συγγνωμη που επεμβαινω,γιατι τοσες πολλες μετρησεις σε ενα μηνα?υποθετω πως εχεις ζυγαρια δικη σου σπιτι?

συμβουλη μου ξεχνα τη ζυγαρια,θα στο πουν και τα αλλα κοριτσια ειμαι σιγουρη!!!

το μωρακι σου πηρε μισο κιλο σε ενα μηνα,μια χαρα δηλαδη!!!

εμενα πιο πολυ θα με ανησυχουσε η βλεννα και το κοκκινο...

το κοκκινο τι ειναι?αιμα?

για τη βλεννα ισως να ειναι καποια ιωσουλα.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΜΑ.Η ΓΕΝΙΚΗ ΟΥΡΩΝ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΤΙ.ΟΝΤΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΖΥΓΑΡΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ Κ ΤΗ ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

αιμα στα κακα και βλεννα.....χμ...κοψε τα γαλακτοκομικα για αρχη (μινιμουμ 2-3 βδομαδες) υπαρχει περιπτωση να ειναι δειγμα αλλεργιας....σου εκανε μια φορα ή αρκετες???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ(ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΗΡΕ ΛΙΓΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ).ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΆ΄

Α.38

Β.ΚΟΡΙΤΣΙ

Γ.Κ.Τ.

Δ.ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε.ΜΕΓΙΣΤΗ 12,7 ΕΛΑΧΙΣΤΗ 7,8

Ε.ΟΧΙ

 

1.31/12 2895

4/1 2760

7/1 2835

10/1 2910

12/1 2945

15/1 3060

19/1 3231

31/1 3360

2/2 3410

 

2.ΓΥΡΩ ΣΤΑ 7.ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ Κ ΙΔΙΩΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.

 

3.ΣΕ ΟΛΑ

 

4. ΟΧΙ

5.ΟΧΙ

6.ΟΧΙ

8.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕΓΜΕΝΗ

9.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5-6

 

ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ.ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΧΙ Κ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΚΟΚΚΙΝΟ-ΡΟΖ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΒΛΕΝΝΕΣ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ!!

αγαπητη φιλη καλησπερα.θα σου μιλησω απο εμπειρια. το πρωτο το παιδι το θηλασα 10 μηνες ηταν αλλεργικος. ειχε βλενες στα κακα και εκσεμα στο πρωσωπο. το δευτερο μαλλον γεννησαμε μαζι.εγω γεννησα στις 15 ιανουαρου. και θηλαζω κανονικα. να ξερεις οτι ο θηλασμος δεν εχει ωρα. απο την μικρη εμπειρια μου νομιζω οτι πατε μια χαρα. αλλα θα σου ελεγα να ρωτησεις τον παιδιατρο για το αιμα και τις βλενες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις 2 για την απάντηση.

Η μικρούλα πλέον δεν πιάνει το στήθος μου ούτε καν για πιπίλα. Δοκίμασα και νωρίτερα από το συνηθισμένο τα γεύματα αλλά τίποτα. Κλαίει και οδύρεται.

Σήμερα το πρωί και πριν από λίγο της έδωσα το λίγο γάλα που μάζεψα με το μικρό θήλαστρο που έχω.

Σκέφτομαι λοιπόν ότι η μόνη λύση σε αυτή τη φάση είναι το νοσοκομειακό θήλαστρο. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο εκεί που αναφέρει το συγκεκριμένο ποστ. Ελπίζω να υπάρχει και να μπορούν να το στείλουν στη Χίο..

Σε αντίθετη περίπτωση ποιο από αυτά που είναι προς αγορά θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

Despi

 

Θα τα καταφέρεις περίφημα φτάνει να θες έστω και με θήλαστρο .

 

Χάρισε στο παιδάκι σου αυτό το δώρο μην το στερείς…!!!! Οποιο και αν είναι το ψυχικό-οικονομικό κόστος για σένα ,είναι αναντικατάστατα αυτό που θα δώσεις στο μωράκι σου κάθε σταγόνα μητρικού γάλατος ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ

.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις 2 για την απάντηση.

Η μικρούλα πλέον δεν πιάνει το στήθος μου ούτε καν για πιπίλα. Δοκίμασα και νωρίτερα από το συνηθισμένο τα γεύματα αλλά τίποτα. Κλαίει και οδύρεται.

Σήμερα το πρωί και πριν από λίγο της έδωσα το λίγο γάλα που μάζεψα με το μικρό θήλαστρο που έχω.

Σκέφτομαι λοιπόν ότι η μόνη λύση σε αυτή τη φάση είναι το νοσοκομειακό θήλαστρο. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο εκεί που αναφέρει το συγκεκριμένο ποστ. Ελπίζω να υπάρχει και να μπορούν να το στείλουν στη Χίο..

Σε αντίθετη περίπτωση ποιο από αυτά που είναι προς αγορά θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω?

 

θα σου ελεγα να παρεις κ ενα τηλεφωνο (στο γραφω πιο πανω) στο συνδεσμο θηλασμου.

 

αν αποφασισεις αποκλειστικη αντληση ή διατηρηση κ με αντληση μπορεις κ να νοικιασεις θηλαστρο κ να στο στειλουν.

 

για την ωρα δες κ εδω:

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΑΝΤΛΗΣΗ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46827

 

Έπαναγαλακτισμός και πρόκληση γαλουχίας!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

 

θήλαστρα και συγκρίσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

καλη τυχη ο,τι κ αν αποφασισεις, και αξιζει σιγουρα να το παλεψεις, το μητρικο γαλα ειναι αναντικαταστατο.

σου ευχομαι καλο κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο εκεί που αναφέρει το συγκεκριμένο ποστ. Ελπίζω να υπάρχει και να μπορούν να το στείλουν στη Χίο..

 

Οπωσδήποτε νοσοκομειακό στη φάση που είσαι. Πάρε τηλ. και Θεσσαλονίκη αν δεν σε εξυπηρετήσουν από Αθήνα. Μία κοπέλα από Πάτρα εξυπηρετήθηκε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...