Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ουρολοίμωξη και υπερηβική παρακέντηση


Recommended Posts

καλησπέρα, είμαι μανούλα ενός μπέμπη 3 μηνών και θέλω να σας γράψω την περιπέτεια που είχαμε την προηγούμενη τετάρτη, όπως τη διηγήθηκα στο parentscafe,

 

το προηγούμενο σ/κ και κάποιες μέρες πιο πριν ο μπέμπης ήταν λίγο ανόρεχτος και νωθρός, κοιμόταν δηλ. λίγο περισσότερο, στο ζύγισμα του σαββάτου, 1 μέρα πριν το κανονικό ζύγισμα μας έβγαλε ότι είχε πάρει μόνο 60γρ., σημειωτέον, θηλάζει και παίρνει συμπλήρωμα aptamil ar 1 για παλινδρόμηση, όταν το είπαμε στη γιατρό μας είπε ότι μάλλον δεν είναι τίποτα αλλά σε τέτοιες ηλικίες η ουρολοίμωξη είναι ασυμπτωτική και καλό θα ήταν να κάνουμε μία καλλιέργεια ούρων το συντομότερο, την κάνουμε τη δευτέρα και βγαίνει ως αποτέλεσμα μία πολύ μεγάλη και ύποπτη συγκέντρωση κολοβακτηριδίου, η παιδίατρος μας συνέστησε λοιπόν τη μέθοδο της υπερηβικής παρακέντησης (λήψη ούρων με βελόνα απευθείας από την ουροδόχο κύστη) για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να είναι επιμόλυνση από το δέρμα,αποφασίζουμε λοιπόν την τετάρτη που πέρασε να πάμε στο μητέρα για την υπερηβική παρακέντηση κι εκεί αρχίζει ο γολγοθάς, που μαύρη η ώρα και η στιγμή που το αποφασίσαμε,

κάνουμε εισαγωγή και μας ρωτάνε αν θα κάνουμε και πλήρεις αιματολογικές εξετάσεις, αν θα βάλουν ορό και τέτοια και εμείς λέμε ότι πάμε μόνο για την παρακέντηση, πάμε στο δωμάτιο, θηλάζει ο μπέμπης και τον παίρνουν, 1ο τρύπημα, και βγαίνει ο ....ο γιατρός και μας λέει μάλλον δεν είχε φάει πολύ, δεν είναι γεμάτη η κύστη και δεν μπορέσαμε να πάρουμε δείγμα, άντε λέμε μιας και ήρθαμε ας ταλαιπωρήθει λίγο ακόμη για να αποκλείσουμε την πιθανότητα ουρολοίμωξης, τον ταίζουμε μπιμπερό, το πίνει όλο και πριν καλά καλά τελειώσει έρχονται να τον ξαναπάρουν, σημειωτέον γιατί δεν αφήνουν τους γονείς να μπουν μέσα? για να μη δουν τις μαλακίες που κάνουν? επίσης κανείς δε μας εξήγησε ότι κανονικά πρέπει να περιμένουν ένα τέταρτο για να κάνει τσισάκια το παιδί και να γεμίσει η κύστη, όταν το είπα μετά αυτό στο γιατρό μου είπε το 80% των παιδιών κάνει αμέσως, δηλ. ταλαιπώρησαν το παιδάκι μου για μία στατιστική πιθανότητα, μου ήρθε να τον πετάξω κάτω, τον ξανατρυπάνε λοιπόν τον έρημο και πάλι τίποτα, εγώ να είμαι απέξω, να ακούω τα κλάμματα και να μου έρχεται να πέσω από το παράθυρο, βγαίνει ο γιατρός και μας ρίχνει το μπαλάκι ότι εμείς φταίμε που δεν αφήσαμε εξαρχής να του βάλουν ορό, αν και κανείς δεν μας είχε εξηγήσει, ούτε η δική μας γιατρός, ότι αν δεν είναι γεμάτη η κύστη υπάρχει πιθανότητα αποτυχίας και ότι με τον ορό θα επιταχύνουμε τη διαδικασία, οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, τι να κάνουμε λέμε άντε να γίνει κι αυτό, εγώ να κλαίω, μας δίνουν τον μπέμπη, ο οποίος από τον πανικό του βήχει κι έχει παλινδρόμηση, δεν μπορεί να ησυχάσει με τίποτα, κάνει εμετό και μέσα σε όλα αυτά περνά και ο κύριος καθηγητής με όλους τους παρατρεχάμενους και μας λέει ότι από τη γενική αίματος μάλλον έχει ουρολοίμωξη, οι ενδείξεις, του παίρνουν κι ένα σακουλάκι για καλλιέργεια και μας αφήνουν για λίγο, μετά τον ξαναπαίρνουν να του βάλουν πεταλούδα, στο σπίτι είδα μελανιές και στα δύο χέρια, που σημαίνει ότι δεν μπορούσαν να βρουν φλέβα δεν ξέρω κι εγώ πόση ώρα, τον φέρνουν μετά με τον ορρό, και περιμένουμε ένα δίωρο, εγώ καθιστή σε μια καρέκλα με τον μπέμπη στην αγκαλιά να προσπαθεί να ημερήσει, μόλις έχει κοιμηθεί στην αγκαλιά μου έρχονται ξανά, τρίτο τρύπημα, το και καλά σίγουρο, περιμένουμε εμείς απέξω και βγαίνω ο μ....ο γιατρός και λέει ότι πάλι δεν ήταν γεμάτη η κύστη, πάλι απέτυχαν και η μόνη λύση είναι ο καθετηριασμός, καλά εκεί έγινα τούρκος, του τα έχωσα γερά και λέμε πάμε να φύγουμε τώρα, ρωτάμε και τη γιατρό και μας λέει το εξής ανεκδιήγητο, ναι οκ να το κάνει, απλά αν έχει επιδερμικό μικρόβιο στο πουλάκι μπορεί να το σπρώξει πιο μέσα, τζιμάνι παιδί, τη στιγμή που όλοι ξέρουν ότι ο καθετήρας ακόμη και στους μεγάλους μπορεί να προκαλέσει ουρολοίμωξη, για να μη μιλήσουμε για τον πόνο σε ένα τοσοδα μικρό μωράκι, μα καλά είναι όλοι αναίσθητοι λοιπόν? όλα για τα λεφτά και μόνο, παρεπιπτόντως μας πήραν 300 ευρώ, ταλαιπώρησαν και κατατρύπησαν το παιδάκι μας και χρέωσαν ακόμη και ένα μπουκάλι epadoren από το οποίο δεν πήρε ούτε μια δόση

 

τι έγινε μετά? πήρα και έχεσα την παιδίατρο για τη λύση που μας πρότεινε, να σημειώσω εδώ ότι από όλο αυτό έβγαλε από μακριά, χωρίς να δει το παιδί ότι μάλλον έχει ουρολοίμωξη και μας έδωσε από το τηλ. αντιβίωση, έτσι προληπτικά, φυσικά πήγαμε στην άλλη, την είχαμε δηλ. πάρει από την προηγούμενη, και τηλ. στο ΜΗΤΕΡΑ, στο μικροβιολογικό, ενδιαφέρθηκε, και ήρθε το ίδιο βράδυ σπίτι, από την κλινική του εικόνα δεν είδε κάτι ανησυχητικό, την επόμενη μέρα πήραμε τα αποτελέσματα της καλλιέργειας από το μητέρα, και μίας άλλης που κάναμε έμείς με το σακουλάκι που είχαν βάλει φεύγοντας στο παιδί, αν και δεν ήμαστε σίγουροι ότι δεν είχε αλλοιωθεί, και οι δύο έβγαλαν 2-3 μικρόβια σε μικρή συγκέντρωση, οπότε όλα συνηγορούν ότι μάλλον το παιδί είχε μία μικρή αδιαθεσία και τίποτα παραπάνω, και φυσικά όπως μας εξήγησε η νεά παιδίατρος αφού δεν είχε συμπτώματα και μικρόβιο να είχε δε θα χάλαγε τα νεφρά σε τόσο μικρό διάστημα, όπως μας είχε πανικοβάλλει η δικιά μας, και τελικά θα κάνουμε σε 10 μέρες άλλη μία καλλιέργεια για επιβεβαίωση, στο ενδιάμεσο έχουμε και το εμβόλιο για πνευμονιόκοκκο, που είναι αρκετά δύσκολο, επίσης μας είπε ότι σε αρκετούς γιατρούς και αρκετές εξετάσεις μας είχε βάλει να κάνουμε η προηγούμενη και ότι το παιδάκι είναι μια χαρά, 3η παιδίατρος λοιπόν, η περιπέτεια έλαβε τέλος, εύχομαι να μην αφήσει ψυχολογικά τραύματα στο μωράκι μου, και του υπόσχομαι ότι δε θα αφήσω κανέναν να τον ξαναπειράξει, για να καταλάβετε στο γυρισμό δεν τόλμησα να τον βάλω στο καθισματάκι του, ήρθαμε αγκαλιά από την κλινική, και στο σπίτι για αρκετές ώρες δε με άφηνε για τίποτα, ήθελε μόνο αγκαλιά, και μόλις πήγαινα να τον ξαπλώσω κάπου έκλαιγε σπαρακτικά γιατί νόμιζε ότι θα τον ξανατρυπήσουν,

 

καμία μανούλα μην τα περάσει αυτά χωρίς λόγο, αν είχα χρόνο και διάθεση θα έκανα μία τρελλή αγωγή στο μητέρα για τους γιατρούς που δεν ξέρουν που πέφτει η ουροδόχος κύστη, και πώς να βρουν φλέβα σε ένα παιδικό χεράκι και φυσικά δε θέλω να ξαναδώ αυτή τη γιατρό που ελαφρά τη καρδία αποφάσισε έτσι να ταλαιπωρήσει ένα παιδάκι με μια εξέταση που μόνο ένα τσιμπηματάκι δεν είναι όπως μας έλεγε ή επίσης ελαφρά την καρδία μας προέτεινε να πάμε στο Παίδων εν μέσω έξαρσης της γρίπης και με τόσο μικρό παιδί

 

συγγνώμη για τη μακροσκελή δημοσίευση αλλά θεώρησα ότι έπρεπε να σας ενημερώσω γιατί μάλλον οι περισσότεροι γιατροί έχουν ψωμοτύρι την ουρολοίμωξη, πράγμα που ακόμη δεν έχω καταλάβει, ειδικά σε παιδιά που θηλάζουν και έχουν άλλες καμπύλες ανάπτυξης

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και κάτι ακόμη, εκ των υστέρων καταλάβαμε ότι ένας από τους λόγους που έκλαιγε σπαρακτικά ο μπέμπης είναι ότι μία από όλες τις φορές που τον πήραν μέσα του άνοιξαν λίγο το πουλάκι να το καθαρίσουν, χωρίς να πάρουν την έγκρισή μας, και μας το είπαν μετά έτσι απλά τη στιγμή που οι περισσότεροι παιδίατροι συνιστούν αυτή η διαδικασία να ξεκινήσει αφού χρονίσει το παιδί για να μην καταστραφεί το σμίγμα που έχει και το προστατεύι από μολύνσεις

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμη, εκ των υστέρων καταλάβαμε ότι ένας από τους λόγους που έκλαιγε σπαρακτικά ο μπέμπης είναι ότι μία από όλες τις φορές που τον πήραν μέσα του άνοιξαν λίγο το πουλάκι να το καθαρίσουν, χωρίς να πάρουν την έγκρισή μας, και μας το είπαν μετά έτσι απλά τη στιγμή που οι περισσότεροι παιδίατροι συνιστούν αυτή η διαδικασία να ξεκινήσει αφού χρονίσει το παιδί για να μην καταστραφεί το σμίγμα που έχει και το προστατεύι από μολύνσεις

 

σου εχω απαντησει κ στο αλλο...το ιδιο καναν κ στο παιδων κ μαλλιστα μου ειπε ο μαλακ τοτε οτι ειμαι ηλιθια που δεν το ανοιξα....κ με το εφυγα εφερα τον παιδιατρο να δει αν του καναν ζημια γιατι δεν ημουν μπροστα....ευτυχως δεν το ανοιξαν γιατι ηταν καλα κολλημένο αλλα χρειαστηκε να του βαλω κρεμουλες...αστα ολα τα ιδια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω με ποιο δικαίωμα δεν σε άφησαν να συνοδέψεις το μωράκι στις εξετάσεις!

 

Και ο δικός μου είχε ουρολοίμωξη, αλλά ο παιδίατρος δεν πρότεινε επιβεβαίωση με υπερηβική παρακέντηση (βρε λες τελικά να μην είχε:confused:). Μετά την καλλιέργεια με σακουλάκι, που την κάναμε σε μικροβιολόγο και έδειξε ουρολοίμωξη, αποκλείσαμε με κυστεογραφία και υπέρηχο νεφρών το ανατομικό πρόβλημα και ο παοδίατρος πρότεινε χημειοπροφύλαξη μέχρι να γίνει 1 έτους. Όταν αρνηθήκαμε να υποβάλλουμε τον μπέμπη σε χημειοπροφύλαξη, μας ζήτησε να κάνουμε και σπινθηρογράφημα νεφρών για να είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάποια φλεγμονή ή πληγή που θα προκαλέσει ξανά ουρολοίμωξη. Έκτοτε κάνουμε καλλιέργεια κάθε 2μηνο και βγαίνει καθαρή. Και σε όλες αυτές τις εξετάσεις (ψηφίζω ως χειρότερη το σπινθηρογράφημα, όπου έπρεπε να κρατήσω ακίνητο τον υπερκινητικό μπέμπη για 20 λεπτά περίπου :cry: - 6 ώρες κάτσαμε στο νοσοκομείο!!!) πάντα μα πάντα ήμουν παρούσα.

 

Α στο καλό, συγχίστηκα με τους μ@λ@κ3ς!:evil: Και πήραν και ένα κάρο λεφτά!!!

 

Εύχομαι να είστε πάντα καλά και να μην ξαναπατήσετε ποτέ σε νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμη, εκ των υστέρων καταλάβαμε ότι ένας από τους λόγους που έκλαιγε σπαρακτικά ο μπέμπης είναι ότι μία από όλες τις φορές που τον πήραν μέσα του άνοιξαν λίγο το πουλάκι να το καθαρίσουν, χωρίς να πάρουν την έγκρισή μας, και μας το είπαν μετά έτσι απλά τη στιγμή που οι περισσότεροι παιδίατροι συνιστούν αυτή η διαδικασία να ξεκινήσει αφού χρονίσει το παιδί για να μην καταστραφεί το σμίγμα που έχει και το προστατεύι από μολύνσεις

 

Πάνω σ΄αυτό που γράφεις είχαν δίκιο οι γιατροί. Επρεπε να το καθαρίσουν. Υπάρχει και σχετικό θέμα στο forum. Πρέπει να το κατεβάζουμε απαλά και να το καθαρίζουμε, δεν κάνει καλό ούτε το σμήγμα ούτε να το αφήσουμε έτσι και κολλήσει. Αρκετά παιδάκια έχουν κάνει επέμβαση για να ξεκολλήσει.

 

οι περισσότεροι παιδίατροι συνιστούν αυτή η διαδικασία να ξεκινήσει αφού χρονίσει το παιδί για να μην καταστραφεί το σμίγμα που έχει και το προστατεύι από μολύνσεις
Αυτό πρώτη φορά το ακούω, για ψαξτο καλύτερα και με άλλους γιατρούς. Το σμίγμα μαζευει μικροβια, πώς θα το προστατέψει από μολύνσεις;
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάνω σ΄αυτό που γράφεις είχαν δίκιο οι γιατροί. Επρεπε να το καθαρίσουν. Υπάρχει και σχετικό θέμα στο forum. Πρέπει να το κατεβάζουμε απαλά και να το καθαρίζουμε, δεν κάνει καλό ούτε το σμήγμα ούτε να το αφήσουμε έτσι και κολλήσει. Αρκετά παιδάκια έχουν κάνει επέμβαση για να ξεκολλήσει.

 

Αυτό πρώτη φορά το ακούω, για ψαξτο καλύτερα και με άλλους γιατρούς. Το σμίγμα μαζευει μικροβια, πώς θα το προστατέψει από μολύνσεις;

 

Κι εγώ αυτό ξέρω. Το σμίγμα πρέπει να απομακρύνεται. Και ειδικά μετά το περιστατικό της ουρολοίμωξης ο παιδίατρος μας είπε να το κατεβάζουμε και να το καθαρίζουμε καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

eleanax ειναι απαραδεκτο να μην αφηνουν την μανουλα να ειναι με το μωρο στις εξετασεις.Εγω περασα πολλα με την Στελλιτσα μου ειναι 19 μηνων τωρα κ απο 4 μηνων χειρουργηθηκε για στενωση του ουρητηρα στην οποια ΚΑΝΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ετσι ακριβως μαςειπε ο γιατρος με αποτελεσμα να διογκωθει το νεφρακι της,μετα απο πολλες προσπαθειες τελικα καναμε νεφρεκτομη πριν εναμιση μηνα εννοειται οτι πηγαμε σε πολλους γιατρους αλλα πλεον ηταν αργα.Δοξα το θεο το αλλο πλεον διπλολειτουργει κ μια παλλινδρομηση που ειχε εφυγε.Κοριτσι μου αδικα το ταλαιπωρισατε το κουκλακι σας αλλα τι να κανεις που αν μπλεξεις με τους γιατρους ειναι ικανοι να σε τρελανουν.Ευτυχως ο μικρος τα εχει ξεχασει.Σας ευχομαι ο μικρουλης ουτε συναχακι να μην παθει απο δω κ στο εξης.

Link to comment
Share on other sites

σε εμας που 13 ημερών κάναμε καλλιέργεια γιατί λόγω υδρονέφρωσης που προγεννητικά ξέραμε ότι έχει, φοβηθήκαμε για ουρολοίμωξη, εβγαλε αρχικά καθαρή γενική ούρων και στην καλλιέργεια μικρόβιο, όχι κολοβακτηρίδιο αλλά σταφυλόκοκκο που είναι επιδερμικό..κάναμε 2 καλλιέργεια, σε εξωτερικό ιατρείο..τα ίδια..και τελικά μας πρότεινε να πάμε στο νοσοκομείο για υπερηβική.. με΄2ο όμως δείγμα υποπτο..που τελικά ήταν όντως λανθασμένο..και το μωρό δεν είχε..αποκει και πε΄ρα κάναμε όλη τη σειρά των εξετάσεων που προβλέπει το πρωτόκολλο: υπέρηχο, κυστεουρηθρογραφία (για να απολειστεί η παλλινδρόμηση) και σπινθηρογράφημα για να δούμε πως λειτουργούνε τα νεφρά..και φυσικά χημειοπροφύλαξη..όταν έγινε 3΄μηνών είδαμε ότι η διάταση κάπως υποχωρούσε, και ο παιδονεφρολόγος μας είπε ότι αφού δεν έχει παλλινδρόμηση ας σταματήσουμε την αντιβίωση..το αποτέλεσμα ήταν ότι 5μιση μηνών έπαθε ουρολοίμωξη..μπορεί τυχαίο μπορεί όχι..ευτυχώς είμασταν πολύ υποψιασμένοι και με το που ανέβασε λίγο δέκατα αμέσως καλλιέργεια..επειδή τα ε΄χω ψάξει πααρα πολύ μπορώ να σου μεταφέρω τη δική μου γνώμη..

όντως χωρίς πυρετό πρόκειται για άτυπη ουρολοίμωξη, κοινώς κυστίτιδα, λοίμωξη του κατώτερου ουροποιητικού, δηλ. δεν έχει κατα πάσα πιθανότητα πάντα, προάλβει να φτάσει η λοίμωξη στα νεφρά..βέβαι και πυρετό να εκδηλώσει αν το προλάβεις αμέσως και χορηγήσεις αντιβίωση δεν δημιοργείται πρόβλημα..τώρα για την χημειοπρόφυλαξη οι απόψεις διιστανται..οι περισσότεροι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι δίνουν ποσοστό κάλυψης 50%..΄τωρα σε περιπτώσεις ανατομικού προβλήματος, όπως στένωση πυελουρητηρικής συμβολής η διπλο ουρητήρα κλπ κλπ μπορεί και να μην δίνουν, βέβαια αν εμφανίσουν ουρολοίμωξη συνήθως δίνουν..μέχρι πάντως να αποκλειστεί η παλλινδρόμηση το πρωτόκολλο λεει χημειοπροφύλαξη..αν δεν υπάρχει ούτε διάταση ούτε παλλινδρόμηση ούτε τίποτα τότε δεν υπαρχει λόγος για αντιβίωση..δεν κατάλαβα πάντως κάτι: κυστεουρηθρογραφία για να δεις αν το μωρό έχει παλλινδρόμηση ή όχι κανατε? και το λέω γιατί ο υπέρηχος δεν μπορεί να αποκλείσει την παλλινδρόμηση..είναι δυστυχώς μια εξέταση απαραίτητη..τώρα σχετικά με αυτό που ειπες ότι η πρώτη σου παιδίατρος δεν το ειδε απο κοντά και σου συνέστησε εκ τηλεφώνου αυτά που σου είπε..μα η ουρολοίμωξη μπορεί και να μην έχει κλινική εικόνα..μπορεί απλά το παιδί να μην βαλει βάρος, και κατά τά άλλα να μην έχει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως...δηλαδή και να το εβλεπε τι θα σου έλεγε?δεν έχει το παιδί ουρολοίμωξη??μα στο παραμικρό σύμπτωμα σε τέτοια μικρή ηλικία, αυτό συνσιστούνε καλλιέργεια..το μόνό ίσως για μένα λάθος είναι ότι θα έπρεπε να επαναλάβεις την εξέταση ακόμη μια φορά πριν κάνεις την υπερηβική..υπαρχει η τάση να ΄προτιμάμε τους γιατρούς που μας συνιστούνε τα λιγότερα αλλά επέτρεψε μου να πω ότι χρειαζεται σε αυτές τις ηλικίες να προλαβαίνουμε άσχημες καταστάσεις..μέρχι 5 ετών οποιαδήποτε ουρολοίμωξη δεν αντιμετωπιστεί εγκαίρως αφήνει ουλές στα νεφρά, σημεία νεκρά δηλαδή, που οδηγεί σε υπολειοτυργία του νεφρού κλπ κλπ...και εγώ έκαλιγα όταν έκανε το μωράκι μου όλα αυτά που σου προανέφερα αλλά χρειαζόταν να τα κάνει..και μετά καθησύχασα τον εαυτό μου ότι τα μωρά δεν ε΄χουν μνήμη και ότι δεν θα το θυμάται...πολύ λυπάμαι που χρειάστηλε 2 και 3 φορές να το τσιμπήσουνε αλλά αυτό ειναι λάθος χειρισμοί του ιατρικού προσωπικού εκεί που πήγες να κανεις την εξεταση, και δυστυχώς συμβαίνει πολλές φορές αυτό..εύχομαι να μην σου ξανασυμβεί τίποτα, και όλα να ειναι περαστικά

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!ειμαι καινουριο μελος και αυτό το φορουμ ηταν μια εκπληξη για εμενα.ε,χω ενα αγορακι 2,5 μηνων και προσεχως θα αντιμετωπισουμε τα ιδια.εχει υδρονεφρωση το ειχαμε δει απο το β επιπεδου,εχουμε κανει ηδη 2 υπερηχους ,τον εναν μολις γεννηθηκε τον αλλον στους 2 μηνες,που δειχνουν διαταση 7χιλιοστα.Η γιατρός μας είπε για καλλιεργεια η οποια εδειξε e-coli σε μικρή συγκέντρωση 20000 αποικίες,μας ειπε να το επαναλάβουμε, και σήμερα θα κανω την απόπειρα συλλογής ούρων.μας είπε τέλος και οτι ίσωσ(αναλογως των αποτελεσμάτων)κανουμε και αυτην την περιηβικη παρακέντηση για να σιγουρευτούμε.διαβαζοντας τισ περιπετειες τη eleanax αγχώθηκα.εσύ μαράκι,που το εχεις ψάξει το θέμα που προτείνεις να πάμε να το κάνουμε αν χρειαστεί;ευχομαι βεβαια να μην χρειαστει.

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η συγκεντρωση 20.000 είναι όντως μικρή, και γι αυτό χρειάζεται η επανεξέταση..τώρα αν και αυτή βγάλει μικρόβια τοτε η υπερηβική είναι η μόνη σίγουρη μέθοδος..εγώ ζω σε επαρχία και μόνο στο νοσοκομείο την κάνουμε της πόλης μας..δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω για αθήνα..πάντως αφού έχεις και την ιστορία της φίλης μας, ταισε το καλα πριν την κάνεις για να είσαι σίγουρη..τα 7χιλ πάντως είναι τίποτα..ξέρεις απο τι΄προέρχεται η διάταση? θέλω να πω ξέρεις αν είναι από παλινδρόμηση ή κάποιο άλλο ανατομικό πχ όπως εμας στένωνση πυελουρητηρικής συμβολής??

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε και τα δικά μας.

 

20 μηνών ο γιος μου

 

39,5 - 40, 5 πυρετό για τέσσερεις μέρες

 

την πεμτη μέρα ο πυρετός υποχωρεί (νομίζαμε πως έγεινε καλά)

 

την έβδομη μέρα πυρετός 39,5 και πάλι, του κανω εξετάσεις:

λευκά: 22.000

crp: 5,52

τρέχω στο παίδων μας κάνουν αμέσως εισαγωγή (πιθανή μικροβιαιμία)

αρχίζει το βασανιστήριο του μωρού μου.

τον παίρνουν για να του βάλουν ορό (δεν με άφησαν να μπω αν και τους παρακάλεσα)

ακούω το μωρό μου να ουρλιάζει για ώρα ούτε που θυμάμε πόση...

ανοίει η πόρτα: πάρτον μαμά να τον ηρεμήσεις φωνάζει και δεν μπορούμε να του βάλουμε φλέβα (τρία άτομα δε μπορούν να ακινητοποιήσουν παιδί ενάμιση χρονών, ή το παιδί μου είναι σούπερμαν ή ...... )

κοιτάζω την κοιλιά του δύο τρηπήματα αρχίζω να τους βρίζω:τρελαθήκατε υπερηβική σε εναμηση χρονών ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Τελικά μου το ξαναπέρνουν μου λένε πωσ πρέπει οπωσδήποτε να πάρουν ούρα γαια να αποκλείσουν την ουρολοίμωξη. Του παίρνουν με ουροκαθετήρα. (αργότερα σπάνε τα ούρα στη φυγόκεντρο και δεν υπάρχει αποτέλεσμα). Η προσπάθεια για τη φλέβα συνεχίζει...

Τελικά καταλαβαίνουν πως δεν μπορούν να τη βάλουν και του κάνουν την αντιβίωση ενδομυικά.

 

Απολογισμός τρυπημάτων:

φλεβοκέντηση για λήψη αίματος: 2 τρυπήμα

προσπάθεια για τοποθέτηση φλεβοκαθετήρα: 11 τρυπήματα

υπερηβική: 2 τρυπήματα

καθετηριασμό κύστης: 1 φορά

αντιβίωση ενδομυικά: 4 τρυπήματα

ΣΥΝΟΛΟ: 20 ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΕΣ ΔΙΔΙΚΑΣΙΕΣ στο κορμάκι του μωρού μου

 

το παρόν έγεινε στο:

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

ΜΑΚΡΙΑ.....

Link to comment
Share on other sites

η συγκεντρωση 20.000 είναι όντως μικρή, και γι αυτό χρειάζεται η επανεξέταση..τώρα αν και αυτή βγάλει μικρόβια τοτε η υπερηβική είναι η μόνη σίγουρη μέθοδος..εγώ ζω σε επαρχία και μόνο στο νοσοκομείο την κάνουμε της πόλης μας..δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω για αθήνα..πάντως αφού έχεις και την ιστορία της φίλης μας, ταισε το καλα πριν την κάνεις για να είσαι σίγουρη..τα 7χιλ πάντως είναι τίποτα..ξέρεις απο τι΄προέρχεται η διάταση? θέλω να πω ξέρεις αν είναι από παλινδρόμηση ή κάποιο άλλο ανατομικό πχ όπως εμας στένωνση πυελουρητηρικής συμβολής??

δεν το έχουμε ψάξει ακόμα και μέχρι στιγμής δεν είχαμε καν αγχωθεί γιατί όλοι ήταν καθησυχαστικοι.Τώρα θα ξεκινήσουμε.Σήμερα έδωσα και τα ούρα για την επανάληψη.μακάρι να πάνε όλα καλα!όταν πρόκειται να κάνει την υπερηβική,μετα χρειάζεται να νοσηλευτεί;;

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites

Κάναμε εξέταση ούρων/καλλιέργεια με σακουλάκι, και επιβεβαιώσαμε την ουρολοίμωξη την επόμενη μέρα με τον ίδιο τρόπο, αλλά και σε συνδυασμό με υπέρηχο που έδειχνε οτι η ουροδόχος κύστη έχει "ηχογενές" περιεχόμενο.

 

Δεν βάλαμε ορό για να γίνει η εξέταση, αλλά έτυχε και είχα μαζί το γάλα της γιατί ήταν η ώρα να την ταϊσω. Δεν χρειάζονται παρά λίγα μλ. δείγμα πάντως. Και τις 3 φορές που πήραμε δείγμα έκανε τσίσα μέσα σε 10-15 λεπτά.

 

Τώρα για τις ενδοφλέβειες ενέσεις, στο σπινθηρογράφημα που βάζουν κάποιο υγρό στην φλέβα με είχαν αφήσει να βρίσκομαι μέσα, αλλά στο τρύπημα για την πεταλούδα τώρα που πήγαμε για χορήγηση αντιβίωσης δεν με αφήνανε. Ευτυχώς το μαρτύριο δεν κράτησε πολλή ώρα. Το δικαιολογούν λέγοντας οτι είναι καλύτερο ψυχολογικά για το παιδί να μην βλέπει οτι δεν το προστατεύεις εκείνη την ώρα, και να μην σου τείνει τα χέρια κτλ. Αλλά στη δικιά μου βρήκαν με την πρώτη φλέβα ευτυχώς... Φαντάζομαι πως θα τα είχα δει όλα αν συνεχιζόταν κι άλλο το σπαραχτικό αυτό κλάμα...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας. Είμαι νέα στο φόρουμ. Ευχομαι να τα λέμε συχνά. Το πρόβλημά μου είναι το εξής . Εχω ενα αγοράκι 13 μηνών και εδώ και ένα μήνα ταλαιπωρουμαστε με ουρολοιμωξη. Ο μπέμπης μου παίρνει , ήδη, το 2ο μπουκάλι αντιβίωσης και έχει ακόμη τα συμπ΄τωματα της λοιμωξης, δηλ. εμετό, διάρροια, δεν παιρνει κανονικά βάρος κτ.λ. Σκεφτομαι τί πρέπει να κάνω. Μήπως, έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία να ανταλλάξουμε απόψεις επί του θέματος? Ευχαριστώ και περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ! Είμαι νέα στο φορουμ και θα ήθελα να ανταλλάξω αποψεις με μητέρες που έχουν περάσει τα παιδάκια τους ουρολοιμωξη. Είναι τόσο σοβαρό? Περιμένω απαντήσεις γιατι ο μπέμπης μου έχει ουρολοιμωξη και πολυ στεναχωριέμαι. Ευχαριστώ και αναμένω!!!

Link to comment
Share on other sites

mamajose ξέρεις το εργαλείο "Αναζήτηση"? Αν ψάχνεις κάτι π.χ. με τη λέξη κλειδί "ουρολοίμωξη" σου βγάζει πολλά ποστς σχετικά με το θέμα π.χ.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20202&highlight=%EF%F5%F1%EF%EB%EF%DF%EC%F9%EE%E7

 

Ένας μήνας μου φαίνεται πολύς καιρός... Κάνατε καλλιέργεια ούρων πρόσφατα; τί έδειξε; Δεν σας είπανε για υπέρηχο; Έχετε αποκλείσει π.χ. ανατομικά αίτια όπως παλλινδρόμηση ή κάτι άλλο; Έχετε δει πού βρίσκεται η λοίμωξη, αν είναι στο κατώτερο ουροποιητικό ή όχι; Η ουρολοίμωξη μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα στα νεφρά αν δεν την αντιμετωπίσεις σωστά!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι νέα στο φόρουμ. Ευχομαι να τα λέμε συχνά. Το πρόβλημά μου είναι το εξής . Εχω ενα αγοράκι 13 μηνών και εδώ και ένα μήνα ταλαιπωρουμαστε με ουρολοιμωξη. Ο μπέμπης μου παίρνει , ήδη, το 2ο μπουκάλι αντιβίωσης και έχει ακόμη τα συμπ΄τωματα της λοιμωξης, δηλ. εμετό, διάρροια, δεν παιρνει κανονικά βάρος κτ.λ. Σκεφτομαι τί πρέπει να κάνω. Μήπως, έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία να ανταλλάξουμε απόψεις επί του θέματος? Ευχαριστώ και περιμένω.

 

 

υπάρχει περίπτωση να μην αντιμετωπιστεί η ουρολοίμωξη με τη συγκεκριμενη αντιβίωση που αρχικά δίνουνε.αυτό που το ιατρικό πρωτόκολλο λέει είναι ότι μετά από 2 μέρες από την χορήγηση της αντιβίωσης αφού διαγνωστεί η ουρολοίμωξη γίνεται ξανά εξέταση γενική ούρων και καλλιέργεια και αν δεν έχει φύγει το μικρόβιο ο γιατρός ενδεχομένως να δώσει άλλη αντιβίωση σύμφωνα με το αρχικό αντιβιόγραμμα..επίσης συμβαίνει να υπαρχει επαναμόλυνση με το ίδιο μικρόβιο ακόμη και σε 15 ημέρες..άυτό πάντως σημαίνει ότι η αντιβίωση που του δόθηκε δεν το καλύπτει το παιδί..απο κει και περα αφού το παιδί είναι κατων των 5 ετών γίνεται όλη η προβλεπόμενη σειρά εξετάσεων, υπέρηχος αρχικά για να αποκλειστεί διάταση και λοιπά ανατομικά προβλήματα, και κυστεογραφία για να αποκλεισεί η παλλινδρόμηση..αυτά γίνονται οπωσδήποτε..και αναλόγως οι γιατροί προχωράνε σε χημειοπροφύλαξη, καθημερινή δηλαδή λήψη αντιβίωσης για να προληφθεί ενδεχόμενη ουρολοίμωξη..ελπίζω να σε βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι νέα στο φόρουμ. Ευχομαι να τα λέμε συχνά. Το πρόβλημά μου είναι το εξής . Εχω ενα αγοράκι 13 μηνών και εδώ και ένα μήνα ταλαιπωρουμαστε με ουρολοιμωξη. Ο μπέμπης μου παίρνει , ήδη, το 2ο μπουκάλι αντιβίωσης και έχει ακόμη τα συμπ΄τωματα της λοιμωξης, δηλ. εμετό, διάρροια, δεν παιρνει κανονικά βάρος κτ.λ. Σκεφτομαι τί πρέπει να κάνω. Μήπως, έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία να ανταλλάξουμε απόψεις επί του θέματος? Ευχαριστώ και περιμένω.

 

Αγαπητή mamahose

 

Χρειάζεστε οπωσδήποτε ειδικές συμβουλές λόγω της ιδιαιτερότητας της πάθησης στην τρυφερή αυτή ηλικία και την ευαισθησία του νεφρικού παρεγχύματος σε μικροβιακές λοιμώξεις.

Επικοινωνήστε μαζί μου εάν το επιθυμείτε με π.μ ή στο [email protected]

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

To δικό μου το παιδάκι το πήγα πριν μια βδομάδα ακριβώς στο Αγλαία Κυριακού και του πήραν ούρα με υπερηβική. Τα αποτελέσματα βγήκαν άριστα εκτός του ότι τα ερυθρά βγήκαν πάνω από 100. Το απέδωσαν και καλά στην υπερηβική, ότι το τραυμάτισαν κατά την ώρα που το έπαιρναν αίμα. Μου είπαν να μην ανησυχώ. Παίρνω το παιδί και πάω στο Παίδων Πεντέλης όπου οι συνθήκες πολύ καλύτερες και η απορία μου είναι η εξής. Το παιδί έμεινε μέσα μια βδομάδα και στην γενική εξόδου πάλι εμφανίστηκαν τα ερυθρά αιμοσφαίρια 5-7κοπ αυτή την φορά. Δεν θα έπρεπε να έχουν εξαφανιστεί αν οφειλόταν στον τραυματισμό? Η μήπως κόλλησε κάτι το παιδί μου από το νοσοκομείο??? Τρελαίνομαι γιατί τελικά το παιδάκι δεν είχε τίποτα, όλες οι εξετάσεις του ήταν άριστες, μάλλον τα δέκατα που έκανε ήταν από τα δοντάκια του που βγάζει και τελικά φοβάμαι μην γύρισε σπίτι με πρόβλημα που δεν υπήρχε.

Δεν θέλω να πώ τις συνθήκες που επικρατούσαν στο Αγλαία την ώρα που του έκαναν υπερηβική... Αίσχος.. Λυπάμαι για την χώρα που ζούμε και για τα νοσοκομεία μας. Οποια ξέρει ας μου απαντήσει γιατί εγώ άκρη με τους γιατρούς δεν έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις τραυματισαν τν ωρα που επαιρναν ουρα? -επειδη ειπες 'την ωρα που επαιρναν αιμα'. και τα ερυθρα που λες ειναι στα ουρα? αν ναι, τοτε ακουγεται λογικο αυτο που ειπαν. Κυριως το οτι επεσε απο 100 στο 5-7 , παλι συντεινει σ αυτο που ειπαν κι αρα κλεινει η πληγουλα. κ λιγα ερυθρα στ αουρα παντα εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...