Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας!δεν ξερω αν επρεπε να το βαλω στα ιατρικα θεματα ή σε θεμα συμπεριφορας :? .πριν μια εβδομαδα πηγαμε στο ιατρο και επειδη ηταν λιγο κολλημενο το πετσακι στο πουλακι του,του το τραβηξε πισω.το μωρο βεβαια εκλεγε πολυ και εμεις τρομαξαμε.εχει περασει μια εβδομαδα αλλα το μωρο φοβαται να κατουρησει γιατι τουλαχιστον τις πρωτες μερες ποναγε.τωρα μετα απο μια εβδομαδα αντιβιωση που επερνε,επειδη ειχε ερεθιστει συνεχιζει να φοβαται και δεν κανει τσισα παρα μονο αν φτασει στο απροχωρητο.δεν πιστευω οτι ακομα τσουζει ,αλλα φοβατα οτι θα τσουξει.του λεω οτι δεν ποναει πια αλλα ακομη τιποτα.ειναι επικινδυνο για το παιδι να τα κραταει τα ουρα τοσο πολυ?κανει 2 -3 φορες,ενω εκανε συνεχεις.ολο το βραδυ δεν κατουραει καθολου τωρα.πως να του εξηγξσω οτι δεν ποναει πια?;ή απλα να περιμενω με τον καιρο να το ξεχασει.εκτος αυτου εκει που αρχιζε να μαθαινει το γιογιο τωρα δεν το θελει καθολου.βεβαια δεν το πιεζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ θα έλεγα να ρωτήσεις τον παιδίατρο.

υγρά πίνει? τι είναι καλό να πίνειπολλά υγρά για να ΄κάνει τσίσα αναγκαστικά ή να μη πίνει υγρά πχ για να μπορεί να κρατηθεί να μη πονέσει?

 

σιγά σιγά θα του περάσει ο φόβος.

 

καλά δεν βάζουν κάποιο τοπικό αναισθητικό σε αυτή την περίπτωση? απλώς το τραβάνε? :? σε αυτό δεν είμαι ειδική καθόλου αλλά πολύ βάρβαρο μου φαίνεται! απο τη στιγμή που πόνεσε...!

σε αυτή την ηλικία αν φοβηθούν κάτι το φοβούνται έντονα..... . . . . .

νομίζω είναι ιατρικό θέμα γιατι δεν ξέρω ακριβώς τι έκανε... μόνο αυτός μπορεί ίσως να σου πεί....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!του εβαλε ξυλοκαίνη,αλλα δεν το αφησε και καθολου να δραση.παρολα αυτα το μωρο εκλεγε πολυ.νερο πινει πολυ,απλα κρατιεται γιατι φοβαται ακομη οτι ποναει. :? ειπα στον γιατρο οτι κρατιεται και μου ειπε δεν πειραζει,αλλα ως ποτε!τον λυπαμαι γιατι πηγαινει περα δωθε οταν κατουριεται και ενω θελει τσισα τα κραταει μεχρι το απροχωρητο κσι παιδευεται μεχρι να του φυγουν! :?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλαβω τι γινεται!!! και εννοω με τους γιατρούς :twisted::twisted:

 

Η δικια μας γιατρος είναι κατηγορηματική, το χω ξαναναφέρει, μετα απο αυτά που χαμε συζητησει εδω αλλα και που είχα διαβασει στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ το συζητησα επισταμένα μαζί της... μεχρι τα 4 δεν κανουμε καμμια παραέμβαση εντονη - βιαιο τράβηγμα κλπ!!!!!! Μονο ελαφρες μαλάξεις στο μπανιο..... Εαν και εφόσον χρειαστεί μετα τα 4 γινετε επεμβασουλα απο εξειδικευμένο γιατρό και οχι απο τον παιδίατρο στο ιατρείο..

 

Τωρα τι να πω.... Πάντως εμένα ο Δημήτρης μετα τα 2 του με αφηνει να του κάνω μαλαξεις εξηγώντας του πλεον γιατι τις κανουμε, παει πολυ καλα δηλαδή μεσα σε διαστημα 6-7 μηνων εχει πολυ μεγαλη βελτιωση και απο οτι μου ειπε η γιατρος του δεν θα χρειαστει επεμβασούλα..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιωακείμ όταν το ανακάλυψε :D άρχισε να το ανεβοκατεβάζει μόνος του :wink: .

Πάντως σε κάποιο άρθρο είχα διαβάσει ότι πρέπει να μην γίνεται καμμία επέμβαση μέχρι κάποια ηλικία. Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση ότι έγραφε οτι σε κάποιες περιπτώσεις είναι κολλημένη η βάλανος στο δέρμα μέχρι και την εφηβεία :roll: .

Αυτό που δεν καταλαβαίνω όταν το κατεβάζει ο γιατρός είναι αν ξεκολλάει το δέρμα απο το κεφαλάκι με το τράβηγμα ή είναι ξεκολλημένο και απλά ανοίγει το πετσάκι για να βγεί...

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλαβω τι γινεται!!! και εννοω με τους γιατρούς :twisted::twisted:

 

Η δικια μας γιατρος είναι κατηγορηματική, το χω ξαναναφέρει, μετα απο αυτά που χαμε συζητησει εδω αλλα και που είχα διαβασει στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ το συζητησα επισταμένα μαζί της... μεχρι τα 4 δεν κανουμε καμμια παραέμβαση εντονη - βιαιο τράβηγμα κλπ!!!!!! Μονο ελαφρες μαλάξεις στο μπανιο..... Εαν και εφόσον χρειαστεί μετα τα 4 γινετε επεμβασουλα απο εξειδικευμένο γιατρό και οχι απο τον παιδίατρο στο ιατρείο..

 

Τωρα τι να πω.... Πάντως εμένα ο Δημήτρης μετα τα 2 του με αφηνει να του κάνω μαλαξεις εξηγώντας του πλεον γιατι τις κανουμε, παει πολυ καλα δηλαδή μεσα σε διαστημα 6-7 μηνων εχει πολυ μεγαλη βελτιωση και απο οτι μου ειπε η γιατρος του δεν θα χρειαστει επεμβασούλα..

 

 

ωχ, :( πρεπει να ανησυχω τωρα?λες να δημιουργησει καποιο προβλημα αυτο! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και ο δικος μου ο γιος (2 ετων) εχει το ιδιο προβλημα και ο γιατρος μας ειπε οτι θα κανουμε μονο μαλαξεις και μια κρεμα πρωι και βραδυ. Μας απαγορευσε να το ακουμπαμε εαν αυτος δεν θελει και οτι ειναι καλύτερα να του μαθουμε να κανει τις μαλαξεις μονος του. Επισης μου ειπε οτι δεν επιτρεπετε να το τραβηξουμε βιαια και μαλιστα ουτε αυτος το εκανε οσες φορες τον επισκεφθηκαμε για να τον εξετασει

Μετα απο 10 μερες θεραπειας ο Παυλος τωρα κανει τις μαλαξεις μονος του και φαινεται οτι θα το ξεπερασει..

Popi

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετοιμάζω μία λίστα με θέματα που έχουν προκύψει γενικά, το προσέθεσα και αυτό.

(Είναι κάποια ερωτήματα που θέλουμε να κάνουμε σαν Ελ. Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων, στην Παιδιατρική Εταιρεία. και φυσικά και ανάλογα το ερώτημα και σε άλλους φορείς)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία.

 

Στο Σταύρο μετά τα 3 αφού βάλαμε για καμιά 10αρια μέρες κρέμα πήγαμε στη γιατρό και το κατέβασε.

Εκτοτε για κανα χρόνο αν θυμάμαι καλά του το πλεναμε όταν έκανε μπάνιο και μετά το πλαίνει μόνος του.

 

Στο Μάριο, επειδή εμφάνισε κάποιο επαναλαμβανόμενο πυρετό και κάναμε δύο εξετάσεις ούρων ώσπου είδαμε ότι είχε κάποια λοίμωξη μετά από λίγες μέρες και αφού βάλαμε κρέμα για 10 μέρες το κατέβασε η γιατρός.

Σημειώνω ότι ο Μάριος ήταν τότε 13 ΜΗΝΩΝ.

 

Ως εκεί καλά.

 

Έλα όμως που η γιατρός μας είπε να του βάζουμε μια κρεμούλα για λίγες μέρες στο συγκεκριμένο σημείο.

Δηλ. να το κατεβάζουμε εμείς και να τη βάζουμε επι τόπου για 3 ημέρες πρωί μεσημέρι βράδυ.

 

Η επόμενη ήταν Σάββατο.

Και κάνω το λάθος να ζητήσω από τον άντρα μου να το κατεβάσει για να βάλω την κρέμα.

Και το κατεβάζει. Δεν περάσανε 30" μέχρι να βάλω την κρέμα. Πάμε να το ανεβάσουμε και ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕ!!!

 

Να μην πολυλογώ. Προσπαθήσαμε και ξαναπροσπαθήσαμε. Τίποτα .

Και μένει το παιδί με το πουλι κατεβασμένο για τρεις ώρες (συγνώμη κι όλας :oops: )

Πέρνουμε την παιδίατρο και για κακή μας τύχη δεν ήταν σπίτι της αλλά έλλειπε. Και μου λέει. Το παιδί χρειάζεται να πάει στο ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

Και σηκωνόμαστε πανυκόβλητοι Σάββατο 7:30 μμ τρεχάλα στο ΠΑΙΔΩΝ.

 

Περιμένουμε στην είσοδο εκεί που ξεχωρίζουν την κάθε περίπτωση και την στέλνουν στον ανάλογο γιατρό.

 

Έρχεται η σειρά μας και τους λέμε τι πρόβλημα έχουμε( :) ). Ο άντρας μου εντωμεταξεί δεν ξέρω πως την είδε και ντρεπόταν.

Μας λέει λοιπόν η γιατρός (?) στην υποδοχή χρειάζεστε ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ :shock: .

Κοιταζόμαστε πανεικόβλητοι και μου λέει ο άντρας μου. "Δεν ξαναρωτάς σε μας το λέει?"

"Σε μας το λέτε" ρωτάω η φοβισμένη μάνα.

ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ (Μας κοιτάγαν όλοι γελώντας). "Ναι" της απάντησα....

" Ε, ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ θέλετε".

 

Πάμε και για καλή μας τύχη περιμέναμε μόνο μια ώρα.

 

Έρχετε γιατρούλης κοντούλης νέος και γλυκός. Τον ξαπλώνουμε και ΟΥΠΣ το ανέβασε! Βέβαια ο άντρας μου που τον βάσταγε πασαλήφτηκε λίγο από το αίμα που πετάχτηκε...

Ο μικρός λίγο έκλαψε και μετά όλα καλά. Βέβαια για 2-3 μέρες όταν έκανε τσίσα το μανάρι μου έκλαιγε και τράβαγε την πάνα. Πήγαμε μετά από 5 μέρες στην παιδίατρο και το τσέκαρε όλα καλά. Αλλά επειδή είναι μικρό ακόμα και επειδή εμείς πάθαμε σοκ μας είπε να μην το ξαναπειράξουμε και θα το κατεβάζει αυτή κάθε φορά που θα πηγαίνουμε.

 

Να διευκρινίσω ότι

Η γιατρός αποφάσισε να το κατεβάσει γιατί είχε εμφανιστεί ουρολοίμωξη και γιατί είναι πιο εύκολο να μαζευτούν μικρόβια εκεί όταν δεν είναι κατεβασμένο και δεν πλαίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου εμπειρία.

 

 

Έρχετε γιατρούλης κοντούλης νέος και γλυκός. Τον ξαπλώνουμε και ΟΥΠΣ το ανέβασε! Βέβαια ο άντρας μου που τον βάσταγε πασαλήφτηκε λίγο από το αίμα που πετάχτηκε...

Ο μικρός λίγο έκλαψε και μετά όλα καλά. Βέβαια για 2-3 μέρες όταν έκανε τσίσα το μανάρι μου έκλαιγε και τράβαγε την πάνα.

 

 

Αχ αχ αχ αχ αχ αχ αχ αχ το μικρούλι........

Link to comment
Share on other sites

Καλά φαντάζομαι το σκηνικό! Για γέλια και για κλάμματα! :lol:

ευτυχώς που...το επαναφέρατε στη θέση του, χωρίς να ταλαιπωρηθεί και πολύ ο μικρός.

Αχ αυτά τα πουλιά!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι γιατροί λένε ο κάθε ένας τα δικά του.

Και εμάς μας είπε ότι πρέπει να το κατεβάσει το πετσάκι όταν ήταν 23 -24 μηνών.

Του είχαμε βάλει από το σπίτι ξυλοκαίνη αλλά όχι ότι έκανε και τίποτα ιδιαίτερο.

Ήταν πραγματικά πολύ βάρβαρη διαδικασία και ακόμα και τώρα ο μικρός δεν μας πολυαφήνει να του κατεβάσουμε το πετσάκι για να πλένουμε το τσουτσουνάκι.

 

Μήπως θα έπρεπε να ανησυχώ μετά από όλα αυτά που γράφει η ΣΟΦΙΑ???

Link to comment
Share on other sites

mtheo δεν νομίζω οτι πρεπει να ανησυχείς ούτε αυτο θέλω κοριτσάκι :( γράφοντας αυτά που μου είπε η δική μου παιδίατρος αλλα και διαπίστωσα απο διαφορα site επισημαίνω οτι οι γνώμες των γιατρών ΔΥΣΤΥΧΩΣ διαφέρουν και μάλλον πρεπει να ψαχνομαστε και απο μονες μας..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια δεν συμβαινει σε ολα τα αγορακια να ειναι κολλημενη η πετσουλα

 

Το καταλαβαινεις αν τραβηξεις πισω και προχωραει οτι δεν εχει προβλημα

 

Εμας πηγαινε μεχρι περιπου 1 ποντο κατω απο την ουρηθρα και τελος

 

Μετα την επεμβαση της παιδιατρου και την ταλαιπωρια του μικρουλη με το κατουρημα , νομιζω πως αν και το ανοιγαμε καθημερινα και βαζαμε αλοιφη , ξανακολλησε :roll:

 

Μας ειπε η παιδ να μην το ξαναπειραξουμε και οτι αφου δεν εχει κλεισει η ουρηθρα το αφηνουμε ετσι και σε καποια ηλικια και μετα θα παει χειρουργο ο οποιος θα του κανει μια απλη επεμβασουλα και θα στρωσει

Μπαμπάς....άκου να δεις......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...