Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμένα πολύ με εκνευρίζει που για ακόμα μια φορά οι παιδίατροι δε μπορούν να έχουν κοινή γραμμή σε απλά καθημερινά ζητήματα των παιδιών μας. Και ο μέσος γονιός δηλαδή τί θα κάνει? Θα το παίξει κορώνα - γράμματα??? Μα έχω τρελαθεί, την τελευταία εβδομάδα που το συζητάω ακούω συνέχεια διαφορετικές απόψεις.

 

Μη συζητάς!!! Πλήρης διάσταση απόψεων! Χθες έμαθα ότι σε φιλικό μας ζευγάρι, που το μωρό τους μόλις έκλεισε τους 2 μήνες, ο παιδίατρος συμβούλεψε να ξεκινήσουν να του το κατεβάζουν εκείνοι...Και πολύ νωρίς και να το κάνουν οι γονείς= 2 οι παράγοντες κινδύνου να προκληθεί κάποιος τραυματισμός δηλαδή...Τι να πω?

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μη συζητάς!!! Πλήρης διάσταση απόψεων! Χθες έμαθα ότι σε φιλικό μας ζευγάρι, που το μωρό τους μόλις έκλεισε τους 2 μήνες, ο παιδίατρος συμβούλεψε να ξεκινήσουν να του το κατεβάζουν εκείνοι...Και πολύ νωρίς και να το κάνουν οι γονείς= 2 οι παράγοντες κινδύνου να προκληθεί κάποιος τραυματισμός δηλαδή...Τι να πω?

 

κοριτσια και μενα απο 2 μηνων μου ειπε να το κατεβαζω και τωρα που ειναι 3.5 κατεβηκε εντελως

δεν ειναι τοσο επικινδυνο να το κανεις μονος σου απλα θελει λιγο λιγο καθε φορα και αυτο μεσα στο νερο....εγω τον κανω καθε μερα μπανιο και μεσα στο μπανακι του πριν βαλω αφρολουτρα του το κατεβαζω και για να πλυθει μεσα καλα!!!!

σιγουρα ειναι παραξενο ο καθενας να εχει διαφορες αποψεις....αλλα αν σου δειξει ο γιατρος δεν ειναι τπτ....απλο και ευκολο!!!

πρσοχη ποτε στεγνο!!!!!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

εγω τον κανω καθε μερα μπανιο και μεσα στο μπανακι του πριν βαλω αφρολουτρα του το κατεβαζω και για να πλυθει μεσα καλα!!!!

 

Από την άλλη, ο παιδοχειρουργός εδώ έχει γράψει νωρίτερα "Δεν είναι απαραίτητη η αποκάλυψη και ο καθαρισμός της βαλάνου. Υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού της ακροποσθίας και επίσης ξήρανση του τρυφερού επιθηλίου της.

Όταν μεγαλώσει αρκετά για να την αποκαλύπτει μόνος τότε μπορεί να πλυθεί με άφθονο νερό και σαπούνι."...

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τον κανω καθε μερα μπανιο και μεσα στο μπανακι του πριν βαλω αφρολουτρα του το κατεβαζω και για να πλυθει μεσα καλα!!!! πρσοχη ποτε στεγνο!!!!!!!

 

Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Χτες πήγαμε στην παιδιατρο και του άνοιξε το πουλάκι. Βασικά δεν το άνοιξε ακριβώς γιατί μας είπε πως ήταν ήδη ανοικτό αλλά είναι πολύ στενό. Μας είπε να το προσπαθουμε μία φορά την εβδομάδα. Συνήθως ανοίγει αλλά αν δεν ανοίξει από μόνο του στα 7 - 8 του χρόνια θα πρέπει να κανουμε επεμβασούλα να μας το ανοίξουν. Βασικά εχω ανησυχήσει λίγο. Εχει τύχει σε καμιά σας αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω...

 

τι ακριβως δεν εχεις ακουσει???ειναι βρεφονηπιαγωγος και το εχω δει σε πολλα μωρα να το κανουν.....τι σου φαινεται πρωτακουστο???:confused:

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

...επειδή και γω ήμουν πολύ μπερδεμένη για το τι πρέπει να κάνουμε :confused: με το θέμα της πιθανής φίμωσης,

αυτό που τελικά κατάλαβα αφού πέρασαν κάποιες ημέρες από τότε που η παιδίατρος κατέβασε για 1η φορά το πουλάκι του 5μηνου γιού μας :?

και διαβάζοντας ξανά με κάποια μεγαλύτερη ψυχραιμία :roll:,

είναι ότι υπάρχουν συνοπτικά και κυρίως οι 3 παρακάτω εναλλακτικές τακτικές:

 

  1. Δεν "πειράζουμε" καθόλου την περιοχή, ούτε επιτρέπουμε σε κανέναν να την "πειράζει". Το πουλάκι αποκαλύπτεται φυσικά και μόνο του γύρω στα 3 - 5 έτη... Εάν όχι, τότε μάλλον θα χρειαστεί κάποια μικρή επέμβαση από παιδοχειρούργο και μόνο. (Δείχνει να είναι η πιο σύγχρονη μέθοδος όσον αφορά στο συγκεκριμένο θέμα έτσι ώστε να ακολουθήσουμε τη φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, αποτρέποντας πιθανό τραυματισμό της περιοχής από οποιαδήποτε πρώϊμη κίνηση... Κίνδυνος: Ίσως καθώς περνάει ο καιρός να αναρωτιόμαστε όλο και περισσότερο εάν κάνουμε καλά ή όχι...)
  2. Επιτρέπουμε στον /στην παιδίατρό μας να "πειράζει" την περιοχή σε κάθε επίσκεψη ή όποτε θεωρεί απαραίτητο και όπως γνωρίζει, προκειμένου όπως υποστηρίζει να προλάβουμε πιθανή μελλοντική φίμωση... (Προϋπόθεση: έχουμε μεγάλη εμπιστοσύνη στη γνώμη και ακόμα μεγαλύτερη στα χέρια του /της παιδιάτρου...)
  3. "Πειράζουμε" εμείς την περιοχή όπως μας έχει υποδείξει ο/η παιδίατρος μας αλλά ποτέ όταν είναι στεγνή... (Προϋπόθεση: έχουμε εμπιστοσύνη στον /στην παιδίατρο και ακόμα μεγαλύτερη στον εαυτό μας... για να το αποφασίσουμε σίγουρα πρέπει να "πιάνουν" τα χέρια μας!)

... είναι και αυτό όπως φαίνεται ανάμεσα στα ιατρικά θέματα που καθένας πράττει όπως του υποδεικνύει το ένστικτό του, διαλέγοντας τη λύση που του ταιριάζει ή τον πείθει περισσότερο...

... εμείς μέχρι στιγμής σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε την 1η λύση, αφού πρώτα συζητήσουμε το θέμα και με την παιδιατρό μας... η οποία του το "κατέβασε" στεγνό :cry: ... ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχει πάθει κάτι το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μπήκα κι εγώ στην διαδικασία αυτή και το μετάνιωσα πάρα πολύ!!!!

Μόλις έγινε 12 μηνών ο μπέμπης μου πηγαμε παιδίατρο και του το ¨κατέβασε¨

τρελλάθηκε το μωρό μαζί και εγώ!!!!

3 μέρες κατουρούσε και γινόταν μούσκεμα στον ιδρώτα από τον πόνο και το ζόρι που είχε!!!

Μου έδωσε fimosin να του βάζω πρωι βράδυ και απο δω και πέρα στο μπάνιο να το κατεβάζουμε.

Ο μικρός όμως είναι ανενδοτος να τον πειράξεις εκει.. δεν θέλει με τίποτα και φυσικά δεν επιμένω.. δεν θα του δημιουργήσω και ψυχολογικό με την ανοητη παιδιατρο που έμπλεξα!!

12 μήνες μου έλεγε δεν θα το πειράξεις καθόλου και στο χρόνο επάνω θα το κάνω εγώ.

Τώρα κατήβηκε δεν κατέβηκε δεν μπορώ να καταλάβω!! και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό το θέμα!!

Τελικά είναι καλύτερα να μην το πειράζω????

και με τον καιρό θα κατέβει??

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέτε κύριε Μαρινόπουλε!!!

 

ακριβως το ιδιο και εγω μονο που εμενα μου απαγορευε οποιοδηποτε πειραγμα μεχρι τους 18μηνες...:shock:και ξαφνικα παμε προχτες και του το κατεβασε και μου ειπε καθε μερα μετα το μπανιο να του το κανω εγω και να του βαζω μια αλοιφουλα με κορτιζονη...:shock:

παω και εγω το επομενο βραδυ και ο μικρος ουρλιαζε και με κλωτσαγε,τον αφησα και εγω και δεν τον ενοχλησα αλλο.χτες ηταν το αποκορυφωμα προσπαθουσε η μαμα μου να τον κρατησει στην αλλαξιερα και εγω να προσπαθω σε σημειο που πανω απο 5 λεπτα και πολυ λεω το παιδι πλανταζε στο κλαμα και εκανε γεφυρα το κορμι του.εεε οχι δεν θα το κανω να παθει και ψυχολογικα σημερα δεν ηθελε να τον πλυνω και να τον αλλαξω pampers.εγω τωρα τι να κανω;εχω στεναχωρεθει δεν αντεχω να τον ακινητοποιω τι ειναι το παιδι μου...:-(σημερα θα τον παρω τηλ και θα τα πω ενα χερακι με το παιδιατρο ειναι η πρωτη φορα που εχω θυμωσει μαζι του.:evil:

λυπαμαι που το λεω αλλα εγω δεν μπορω να κανω τιποτα παρα τη θεληση του παιδιου σε αυτο το θεμα,ειναι ανθρωπος και εχει δικαιωμα να αρνηθει.αν θελει ο παιδιατρος να τον πηγαινω εκει μια φορα την εβδομαδα να μας βοηθαει.εγω δεν τον ξαναπειραζω αν δεν θελει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Χτες πήγαμε στην παιδιατρο και του άνοιξε το πουλάκι. Βασικά δεν το άνοιξε ακριβώς γιατί μας είπε πως ήταν ήδη ανοικτό αλλά είναι πολύ στενό. Μας είπε να το προσπαθουμε μία φορά την εβδομάδα. Συνήθως ανοίγει αλλά αν δεν ανοίξει από μόνο του στα 7 - 8 του χρόνια θα πρέπει να κανουμε επεμβασούλα να μας το ανοίξουν. Βασικά εχω ανησυχήσει λίγο. Εχει τύχει σε καμιά σας αυτό?

 

auto to provlhma eixame ki emeis,kai sta 4 kaname peritomh dioti dhmiourghthike oulwdhs fimwsh telika!!!htan steno kai pieze to kefalaki otan evgaine...to apotelesma htan na kanoume prin 10 meres epemvash kai ola teleia einai twra!!!ena allo pou prosexa kai m ekane na anhsuxw polu htan pou o gios mou ton teleutaio xrono phgaine gia tsisa tou 1-2 fores th mera koritsia!!!twra meta thn epemvash panw apo 10 fores th mera trexei!!!apisteuth diafora!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Κύριε Μαρινόπουλε,

Ο γιος μας είναι 19,5 μηνών και έχει ιστορικό συμφύσεων. Την πρώτη φορά ο παιδοχειρουργός (που τον έχει χειρουργήσει επιτυχώς για κρυψορχία) μας έδωσε butavate (κορτιζόνη) και η σύμφυση υποχώρησε. Την δεύτερη φορά εμφανίστηκαν 2 συμφύσεις και πάλι καταφύγαμε στην butavate. Η πρώτη (και πιο μεγάλη σύμφυση) υποχώρησε, αλλά η δεύτερη παρέμεινε "ακλόνητη"! Ο παιδοχειρουργός μας είχε συστήσει να πάμε να το κατεβάσει, εάν δεν έχουν αποκατασταθεί και οι δυο συμφύσεις μετά από κάποιες μέρες που θα βάζαμε την κρέμα...

Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ, κατόπιν συμβουλής του παιδιάτρου να κατεβάζουμε καθημερινά το πετσάκι έφυγε και η δεύτερη σύμφυση, χωρίς κλάματα και παρατράγουδα.... Η φύση έκανε την δουλειά της φαντάζομαι!

Η ερώτηση μου τώρα είναι εάν πρέπει να συνεχίσουμε να κατεβάζουμε το πετσάκι την ώρα του μπάνιου ή όχι.

Σημειώστε ότι την προηγούμενη φορά που δεν το κατεβάζαμε (ενδιάμεσα των δύο περιστατικών) ξαναέκανε συμφύσεις.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπέρα, εδώ και 2 εβδομάδες κάναμε διάνυξη δε παιδοχειρούργο το πουλάκι του γιου μου που σε 2 μήνες θα είναι 3, για δέκα μέρες βάζαμε μια αλοιφή που σταδιακά μειώναμε τη δοσολογία. Ο παιδοχειρουργος ειπε ότι τώρα δεν πρέπει να το πειράζουμε μόνο στο μπάνιο λίγο να το κατεβάζουμε, τώρα είναι όλα πολύ καλά αλλά η αλήθεια είναι ότι περάσαμε δύο φρικτές μέρες!!!! Ο μικρός μου γιος είναι 19,5 μηνών η παιδίατρος μας είπε ότι είναι "ανοιχτό" αλλά ο παιδοχειρουργος είπε ότι και σε αυτόν πρέπει να κάνουμε το ίδιο και θα το κάνω την επόμενη εβδομάδα.

Επίσης, είπε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των αγοριών πρέπει να το κάνουν με τη βοήθεια πάντα ενός ειδικού!!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote=Epapaknou;1488807

Δεν "πειράζουμε" καθόλου την περιοχή, ούτε επιτρέπουμε σε κανέναν να την "πειράζει". Το πουλάκι αποκαλύπτεται φυσικά και μόνο του γύρω στα 3 - 5 έτη... Εάν όχι, τότε μάλλον θα χρειαστεί κάποια μικρή επέμβαση από παιδοχειρούργο και μόνο. (Δείχνει να είναι η πιο σύγχρονη μέθοδος όσον αφορά στο συγκεκριμένο θέμα έτσι ώστε να ακολουθήσουμε τη φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, αποτρέποντας πιθανό τραυματισμό της περιοχής από οποιαδήποτε πρώϊμη κίνηση... Κίνδυνος: Ίσως καθώς περνάει ο καιρός να αναρωτιόμαστε όλο και περισσότερο εάν κάνουμε καλά ή όχι...)

εγω παντως θα επιμεινω σ'αυτο!!!!

και το ακολουθησα και πηγαν ολα καλα και στα τρια μου αγορια και δεν αναρωτιεμαι ειμαι σιγουρη οτι εκανα καλα και ακολουθησα βεβαια αυτα που εχει πει ο παιδιατρος μου!!!!δλδ αυτα παραπανω!!!αν συμβαινει κατι αντιμετωπιζεται μεχρι την ηλικια των τριων......οποτε δεν αγχωθηκα!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εγω παντως θα επιμεινω σ'αυτο!!!!

και το ακολουθησα και πηγαν ολα καλα και στα τρια μου αγορια και δεν αναρωτιεμαι ειμαι σιγουρη οτι εκανα καλα και ακολουθησα βεβαια αυτα που εχει πει ο παιδιατρος μου!!!!δλδ αυτα παραπανω!!!αν συμβαινει κατι αντιμετωπιζεται μεχρι την ηλικια των τριων......οποτε δεν αγχωθηκα!!!

 

... πολύ χαίρομαι που έχουμε και την προσωπική εμπειρία μίας μανούλας που ακολούθησε αυτήν την τακτική και μάλιστα και στα 3 της αγόρια και όλα πήγαν καλά! ΒΙΚΥ74 δίνεις ακόμα περισσότερη σιγουριά για την αποφασή μου! Θα ζητήσω από την παιδίατρο να μην ξαναπειράξει την περιοχή!

...αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι το πως θα καταλάβω ότι όλα εξελίσσονται καλά :roll:, αλλά φαντάζομαι ότι θα αποκαλύπτεται από μόνο του σιγά-σιγά, μάλλον έχουμε καιρό ως τότε...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

εμεις καναμε περιτομη 40 ημερων οχι γιατι ειχαμε καποιο προβλημα, λογω καταγωγης συζυγου απο μερη που συνηθηζουν να το κανουν.. μετα την επεβμαση επρεπε να αφησουμε την πανα ανοιχτη 2 μερες το μωρο ηταν λιγο περισσοτερο γκρινιαρικο το καυμενακι και του βαζαμε λαδι επανω στο σημειο. ευτυχως εχει περασει αρκετος καιρος και δεν θυμαμαι ακριβως γιατι ημουν μπροστα οταν γινοταν.τωρα δεν χρειαζετε να ανεβοκατεβαζω τπτ αφου ειναι ανοιχτο και πλενετε μονο του.

Ειναι γνωστή απο αρχαιοτάτων χρόνων περιτομή. Ακόμα και σήμερα σε oρισμένους λαούς εκτελείται για θρησκευτικούς λόγους στα νεογέννητα αγόρια. Η περιτομή θεωρείται τεχνικά απλή επέμβαση και συνήθως γίνεται με τοπική αναισθησία

Τα σημαντικότερα πλάσματα για μας χρειάζονται το πιο πολυπόθητο αγαθό της ζωής μας.Το χρόνο μας.

http://www.facebook.com/home.php?

Link to comment
Share on other sites

[quote name=Epapaknou;1488807

Δεν "πειράζουμε" καθόλου την περιοχή' date=' ούτε επιτρέπουμε σε κανέναν να την "πειράζει". Το πουλάκι αποκαλύπτεται φυσικά και μόνο του γύρω στα 3 - 5 έτη... Εάν όχι, τότε μάλλον θα χρειαστεί κάποια μικρή επέμβαση από παιδοχειρούργο και μόνο. (Δείχνει να είναι η πιο σύγχρονη μέθοδος όσον αφορά στο συγκεκριμένο θέμα έτσι ώστε να ακολουθήσουμε τη φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, αποτρέποντας πιθανό τραυματισμό της περιοχής από οποιαδήποτε πρώϊμη κίνηση... Κίνδυνος: Ίσως καθώς περνάει ο καιρός να αναρωτιόμαστε όλο και περισσότερο εάν κάνουμε καλά ή όχι...)

εγω παντως θα επιμεινω σ'αυτο!!!!

και το ακολουθησα και πηγαν ολα καλα και στα τρια μου αγορια και δεν αναρωτιεμαι ειμαι σιγουρη οτι εκανα καλα και ακολουθησα βεβαια αυτα που εχει πει ο παιδιατρος μου!!!!δλδ αυτα παραπανω!!!αν συμβαινει κατι αντιμετωπιζεται μεχρι την ηλικια των τριων......οποτε δεν αγχωθηκα!!![/quote]

 

Προσπαθούσα για αρκετό καιρό να κάνω το "σωστό" δηλαδή να καθαρίζω την περιοχή. Ο μικρός σπαρταράει, χτυπιέται, χτυπάει και έμενα, κλαίει και τελικά το πήρα απόφαση. Δεν ξανακάνω τίποτα. Θα τον ελέγχει ο γιατρός μια φορά το μήνα που πάμε για εξέταση και αν υπάρξει πρόβλημα το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε όμως δεν το ξανασυζητάω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Προσπαθούσα για αρκετό καιρό να κάνω το "σωστό" δηλαδή να καθαρίζω την περιοχή. Ο μικρός σπαρταράει, χτυπιέται, χτυπάει και έμενα, κλαίει και τελικά το πήρα απόφαση. Δεν ξανακάνω τίποτα. Θα τον ελέγχει ο γιατρός μια φορά το μήνα που πάμε για εξέταση και αν υπάρξει πρόβλημα το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε όμως δεν το ξανασυζητάω.

 

 

συμφωνω απολυτα εγω πλεον περα απο να τον πλυνω και να του αλλαξω πανα δεν κανω τιποτα αλλο.δε θα κανω εγω υστερικο το παιδι μου.

ευχαριστω παντως ολες τις μανουλες που ειπαν την αποψη τους.ησυχασα κατα καποιο τροπο οτι πηρα τη σωστη αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

... πολύ χαίρομαι που έχουμε και την προσωπική εμπειρία μίας μανούλας που ακολούθησε αυτήν την τακτική και μάλιστα και στα 3 της αγόρια και όλα πήγαν καλά! ΒΙΚΥ74 δίνεις ακόμα περισσότερη σιγουριά για την αποφασή μου!Θα ζητήσω από την παιδίατρο να μην ξαναπειράξει την περιοχή! ! .. ...αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι το πως θα καταλάβω ότι όλα εξλισονται καλά :roll:, αλλά φαντάζομαι ότι θα αποκαλύπτεται από μόνο του σιγά-σιγά, μάλλον έχουμε καιρό ως τότε...

αυτο εκανα εγω το παρακολουθουσα λιγο στο μπανιο αν ανοιγει και καθε φορα που πηγαινα παιδιατρο το εβλεπε και αυτος και και μου ελεγε την εξελιξη.......και αν μεχρι τα τρια με τεσσερα δεν ειχε ανοιξει τοτε θα καναμε οτι μας πει ο γιατρος........αυτα ομως τα ελεγε ο δικος μας ο γιατρος.... δεν θελω να σας παρω στο λαιμο μου...μην κανουμε και καμια ζημια...παντως ειναι σπαστικο που οι γιατροι δεν εχουν κοινη πορεια σε αυτο το θεμα και μας μπερδευουν......γιατι ετσι δεν ξερεις αν πρεπει να παρεις δευτερη γνωμη!!!!

βεβαια εχω να σας πω και το εξης :ο γιος μου ο 9 χρονος εκανε την παρασκευη επεμβαση ανασπωμενου ορχι[εχω γραψει σχετικα σε αλλο τοπικ στα ιατρικα θεματα]και ετυχε διπλα μας να ειναι ενα 14 χρονο για επεμβαση φιμωσης για δευτερη φορα:shock::shock:γιατι την πρωτη φορα [την εκανε 4,5 χρονων]δεν εκανε μετα οτι του ειπαν οι γιατροι δλδ να το ανοιγει σιγα σιγα να το καθαριζει κ.α γιατι πονουσε οι γονεις δεν το πιεζαν γιατι πονουσε και εκλεισε παλι......οποτε την εκανε παλι και ηταν πολυ χειροτερα......γι'αυτο αν υπαρχει προβλημα και το επιβεβαιωνει ο γιατρος σας καντε οτι σας πει..ο δικος μου σας ειπα τι μου λεει ........μεχρι 4 χρονων διορια αν δεν ανοιξει τοτε μονο επεμβαινουμε!!!!μεχρι τοτε δεν το πειραζουμε!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

ο καθε γιατρος λεει τα δικα του. την αλλη εβδομαδα θα παμε στη παιδιατρο για να κατεβασει το πετσακι του μικρου. ειναι τωρα 10 μηνων. απο σαραντα ημερων και μετα σε καθε αλλαγη πανας εκανα ελαφρες μαλαξεις. εδω κ 3 μηνες χρησιμοποιω και μια αλοιφη. τα ιδια εκανα και στον μεγαλυτερο και ολα πηγαν μια χαρα. πονεσε για μια στιγμη κ για μια μερα οταν κατουραγε γκρηνιαζε λιγο. τωρα ειναι 3 χρ. και ολα ειναι ενταξει. απο οτι εχω καταλαβει αυτη η διαδικασια πρεπει να γινετε οσο το δυνατον νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εμενα ο παιδιατρος μου μου ειχε πει ποτε να μην πειραζω εκει τα αγορια μου...και μονο αν φτασουν 3-4 χρονων και εχουν ακομα προβλημα μονο τοτε κανουμε κατι!!!!ουτε αλοιφες ουτε πανω κατω ουτε τπτ.και τα τρια μου τωρα ειναι μια χαρα!!!

δεν καταλαβαινω ομως γιατι πανω σ'αυτο δεν υπαρχει κοινη πορεια των γιατρων και μας μπερδευουν!!!!

 

να ρωτήσω κάτι;

ο παιδίατρος που ακολουθεί αυτήν την τακτική σε κάθε επίσκεψη το ελέγχει το πουλάκι αν έχει κατέβει(δηλαδή το κατεβάζει ελαφρώς μέχρι εκεί που φτάνει) ή δεν το πειράζει καθόλου μα καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι;

ο παιδίατρος που ακολουθεί αυτήν την τακτική σε κάθε επίσκεψη το ελέγχει το πουλάκι αν έχει κατέβει(δηλαδή το κατεβάζει ελαφρώς μέχρι εκεί που φτάνει) ή δεν το πειράζει καθόλου μα καθόλου;

φυσικα και το ελεγχει ...στα μεγαλα απο την στιγμη που ειδε οτι ανοιξε σταματησε ....και στον μικρο 3,5 το ελεγχει ακομα!!!!στο μεσαιο μου 9 χρονων υστερα απο ελεγχο του βρηκε ανασπωμενο ορχι!!!παντα τα ελεχγει οταν κανουν τις γενικες εξετασεις του σχολειου!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπητές μητέρες

 

Η ευρωπαική πρακτική είναι κοινή και συνοψίζεται στο παρακάτω κείμενο. Ενημερωθείτε σωστά και εμπεριστατωμένα ώστε να μη γίνετε αιτία τραυματισμού.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20081&page=2

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Χθες του τραβηξε ο γιατρος το πουλακι :-(

 

Ο ενας μου ελεγε ετσι (μην το πειραξω) , ο αλλος αλλοιως (οσο μεγαλωνει και καταλαβαινει ειναι χειροτερα και καλα) .... ακουσα τον παιδιατρο και τον αφησα να το κανει :?

Μακαρι να εκανα καλα.

 

Προς το παρον σπαραζει καθε φορα που κανει τσισα. Μας εδωσε και μια αλοιφη αλλα δεν βλεπω να κανει και πολλα για τον πονο.:-(

1η φορα ξυπνησε με σχεδον στεγνη πανα. Τι στο καλο....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα...

και εμενα το δευτερο παιδακι μου ειναι αγορακι...ειναι τωρα 18μηνων και και δεν εχουμε δει το κεφαλακι ακομα...ισα που ανοιγει μονο μια τρυπουλα... η παιδιατρος μου εχει δωσει να βαζω μια κρεμα για να μαλλακωνει μαλλον και σιγα σιγα να αποκταει ελαστηκοτητα το σημειο και να αρχισει να κατεβαινει...

μου εχει πει να το κατεβαζω σιγα σιγα μεχρι εκει που παει ...

 

τι να πω εγω τον λυπαμαι τον μικρουλη μου και φοβαμαι μην κανω κατι λαθος... μου εχει πει επισης η παιδιατρος οτι θα περιμενουμε μεχρι να γινει 2 χρονων και αν δεν εχει κατεβει τοτε θα κανουμε ,δεν ξερω αυτο που κανουν και τους το κατεβαζουν...

 

τελικα ειναι δυσκολο να εχεις αγορι...

 

αλλα πρεπει να σας πω οτι και η κορη μου ειχε αντιστοινο θεματακι οταν ηταν μωρο...πολυ σπανιο στα κοριτσια μου ειπε η παιδιατρος αλλα σιγα σιγα με βαζελινη και λαδακι ανοιξε η τρυπουλα της...τι να πω το εζησα και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος ειναι 16 μηνων.μεχρι τωρα κατεβαινε αρκετα .σημερα ομως δεν κατεβαινε καθολου και γκρινιαζε πολυ οταν τον ακουμπουσαμε εκει.φαινοταν και λιγο σαν πρησμενο και κοκκινο.ο γιατρος μας ειπε fucicort .υπαρχει κινδυνος για κατι άλλο?να επιχειρησουμε να το κατεβασουμε?γιατι εκλεισε ξαφνικα?

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος ειναι 16 μηνων.μεχρι τωρα κατεβαινε αρκετα .σημερα ομως δεν κατεβαινε καθολου και γκρινιαζε πολυ οταν τον ακουμπουσαμε εκει.φαινοταν και λιγο σαν πρησμενο και κοκκινο.ο γιατρος μας ειπε fucicort .υπαρχει κινδυνος για κατι άλλο?να επιχειρησουμε να το κατεβασουμε?γιατι εκλεισε ξαφνικα?

 

Αυτό που περιγράφετε ονομάζεται βαλανοποσθίτιδα. Κοινά αντιβιοτικά του τύπου Amoxil για 5 μέρες, παυσίπονα και χλιαρά λουτρά θα βοηθήσουν στη θεραπεία.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...