Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Στον Βασιλακη δεν αντιμετωπησαμε κανενα προβλημα

Εγιναν ολα τοσο φυσικα και ανωδυνα. Ειδε ο γιατρος σε μια ηληκια 6 μηνων οτι ανοιγει ως εκει που πρεπει να ανοιξει και μετα απλα την ωρα του μπανιου μας ειπε να το ανοιγουμε μεχρι οσο παει χωρις κανενα ζορισμα (απλα για να πλυθει:oops:)

 

Στον Γιαννακη αντιθετα λογω της ουρολοιμωξης (ηταν σε χημιοπροφυλαξη απο 18 μερων εως και τη Τριτη) φοβομαστε να ακουμπησουμε οτι ειχε σχεση με αυτο. Αλλαξαμε και παιδιατρο οποτε δεν ξεραμε.

Το κοιταει ο παιδιατρος πριν κανενα μηνα και μας λεει εχει φιμωση οποτε παμε για ξυλοκαϊνη και τραβηγμα σε 3μηνες :shock::shock: Σοκαριστικα τοσο που ανατριχιαζω στην σκεψη.:-(

Μας εδωσε μια κρεμα flixotide και ειπε καθε μερα μετα το μπανιονα ανοιγουμε ελαχιστα και να την βαζουμε (αυτο που αποκαλυπτεται :oops:ειναι κοκκινο σαν αιμα :shock:) . Ο μικρος δειχνει να δυσανασχετειλες και τον τσουζει οταν του την βαζουμε. Το ανοιγμα ειναι ελαχιστο (μεγεθος μιας μπατονετας)

 

Τι θα προτεινατε? Να το ανοιγουμε σιγα σιγα μπας και γλιτωσουμε ή να ακουσουμε τον παιδιατρο? Το να παει 5 και να κανουμε κατι μου φαινεται το χειροτερο απο την αποψη οτι οσο μεγαλυτερο τοσο πιο επωδυνο το αποτομο τραβηγμα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήγα τον μικρό σε παιδοχειρούργο πριν απο 3 μήνες περίπου και κάναμε αυτή την επεμβασούλα με τοπική κρέμα αναισθησίας.Για δύο μέρες ενοχλούνταν το παιδί στην ούρηση,αλλά μετά όλα καλά.

 

Μας έδωσε ο γιατρός την flixotide να του βάζω ,γιατί εξακολουθεί να έχει αυτό το στενό δαχτυλίδι.Λέει ότι αυτό θα χαλαρώσει με τον καιρό (το παιδί είναι τώρα 5 ετών παρά τρείς μήνες ). Μήπως κάτι δεν έγινε σωστά?

 

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή ζιζελ

 

Εάν η βάλανος αποκαλύπτεται τότε σίγουρα δεν τίθεται θέμα φίμωσης. Συχνά η ράχη της πόσθης παρουσιάζει ένα στενό δακτύλιο μέσα από τον οποίο η βάλανος στριμώχνεται κυριολεκτικά για να βγεί στην επιφάνεια. Σ'αυτές τις περιπτώσεις η ραχιαία σχάση δίνει τη λύση μέσα από μια μικροεπέμβαση που δεν περιλαμβάνει καμμία ακρωτηριαστική πρακτική αλλά μια απλή διεύρυνση του δακτυλίου.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα γιατρε!!

εχω ενα μωρακι 2,5 μηνων!!1 φορα την εβδομαδα του κατεβαζω το πουκαλι ελαφρια και χωρις βιαιες κινησεις!!ολα καλα!!πλεον κατεβαινει ολο και πιο πολυ!!ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι ολα καλα και δεν εχουμε θεμα φιμωσης!!ομως σημερα που το εκανα μπανιο και το κατεβασα ειχε κατι ασπρακια μεσα σαν χνουδακια!μεσα στο μπανακι του εφυγαν αλλα οταν το κατεβασα παλι σιγα σιγα(ειναι βρεφονηπιαγωγος και το εχω ξανακανει σε παιδακι μετα απο εντολη του γονεα με αλοιφη μετα απο επεμβαση φιμωσης)οταν λοιπον το κατεβασα ειδα οτι ειχε και αλλα ασπρακια πιο μεσα αλλα φοβηθηκα να τα καθαρισω μηπως ειναι κατι αλλο!!τι μοε συμβουλευετε να κανω??

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή christinapgr

 

Σας παρακαλώ να μην κάνετε τίποτε άλλο παρά μόνο να πλένετε το μωρό στην επιφάνεια του δέρματος. Δεν είναι απαραίτητη η αποκάλυψη και ο καθαρισμός της βαλάνου. Υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού της ακροποσθίας και επίσης ξήρανση του τρυφερού επιθηλίου της.

Όταν μεγαλώσει αρκετά για να την αποκαλύπτει μόνος τότε μπορεί να πλυθεί με άφθονο νερό και σαπούνι.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρε,

σας ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σας!!νομιζω οτι δεν θα ξαναεπεμβω!ελπιζω μονο να καθαριζεται καλα και μεσα με το νερο και μονο!!

σας ευχαριστω και παλι!

με εκτιμηση χριστινα Π.

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο παιδίατρος μου είπε να ε, χμ πιέζουμε ελαφρά με λίγη βαζελίνη (όχι να κατεβάζουμε). Ομολογώ ότι με ταράζει η ιδέα. Ισχύει ή να το αφήσω το μωρό στην ησυχία του; (Είναι 3 μηνών)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή miriki

 

Παρακαλώ αφήστε ήσυχο το πέος του μικρού σας και διαβάστε τις οδηγίες στο post Νο 31 στην κορυφή της σελίδας.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα αφήσω τον μικρό στην ησυχία του, αλλά όχι και τον παιδίατρο. Χαίρομαι που η διαίσθησή μου με οδηγούσε σωστά. Ευχαριστώ και πάλι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς η παιδίατρος 7-8 μηνών περίπου το κατέβασε μέχρι εκεί που πήγαινε με πολύ μαλακές κινήσεις και μέχρι σήμερα δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Κάθε μέρα το ανοίγουμε όπως μας έχει δείξει και ο μικρός δεν διαμαρτύρεται αλλά γελάει. Μια χαρά πάμε.

Πάντως μου κάνει εντύπωση τόσο μωρα 2,5-3 μηνών να κάνουν αυτές τις κινήσεις. Επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γιατρέ,

Έχω ένα αγοράκι 13 μηνών. Την τελευταία φορά που πήγα στην παιδίατρο μου είπε να αγοράσω μια κρέμα fimozin (ή κάπως έτσι) και να του τη βάζω πρωί-βράδυ κατεβάζοντας ταυτόχρονα το πετσάκι. Δεν μου ανέφερε αν παρατήρησε κάτι ανησυχητικό στην ανατομία του. Εγώ από μόνη μου δεν έχω κάνει απολύτως τίποτα στην περιοχή αυτή (όπως εξάλλου με είχε συμβουλεύσει η παιδίατρος) από τότε που γεννήθηκε το μωρό. Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να πειράξω την περιοχή αυτή και από τη στιγμή που το παιδί δεν έχει κάποιο πρόβλημα (φυσιολογική ούρηση, κανένας ερεθισμός εμφανής ή πρήξιμο) ήθελα τη γνώμη σας.

Το θεωρείτε σκόπιμο να ξεκινήσω αυτή τη διαδικασία με την κρέμα?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή marbin

 

Η ηλικία του γιού σας είναι ακόμη μικρή για να αποκαλυφθεί η βάλανός του. Οποιαδήποτε προσπάθεια διάνοιξης πέραν της φυσιολογικής διεργασίας που απαιτεί καιρό καταλήγει σε τραυματισμό της περιοχής και πρόκληση παθολογικής φίμωσης. Η κρέμα που αναφέρατε θα ωφελήσει μόνο την κατασκευάστρια εταιρεία. Κάντε υπομονή όπως όλοι οι γονείς που με συμβουλεύονται και χαρούμενοι διαπιστώνουν ότι η πόσθη του παιδιού διανοίγεται αυτόματα με τους μήνες. Μόνο ένα μικρό ποσοστό 1% των αγοριών αναπτύσσουν παθολογική φίμωση στα 3-5 έτη.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μπήκα κι εγώ στην διαδικασία αυτή και το μετάνιωσα πάρα πολύ!!!!

Μόλις έγινε 12 μηνών ο μπέμπης μου πηγαμε παιδίατρο και του το ¨κατέβασε¨

τρελλάθηκε το μωρό μαζί και εγώ!!!!

3 μέρες κατουρούσε και γινόταν μούσκεμα στον ιδρώτα από τον πόνο και το ζόρι που είχε!!!

Μου έδωσε fimosin να του βάζω πρωι βράδυ και απο δω και πέρα στο μπάνιο να το κατεβάζουμε.

Ο μικρός όμως είναι ανενδοτος να τον πειράξεις εκει.. δεν θέλει με τίποτα και φυσικά δεν επιμένω.. δεν θα του δημιουργήσω και ψυχολογικό με την ανοητη παιδιατρο που έμπλεξα!!

12 μήνες μου έλεγε δεν θα το πειράξεις καθόλου και στο χρόνο επάνω θα το κάνω εγώ.

Τώρα κατήβηκε δεν κατέβηκε δεν μπορώ να καταλάβω!! και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό το θέμα!!

Τελικά είναι καλύτερα να μην το πειράζω????

και με τον καιρό θα κατέβει??

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέτε κύριε Μαρινόπουλε!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο μικρος ειναι 3,5 μηνων το κατεβαζα απο 2 μηνων σιγα σιγα και τωρα πλεον κατεβαινει εντελως!!δεν αντιδραει καθολου σαν να ποναει και τετοια!βεβαι ειναι λιγο εως ελαχιστα κολλημενο ακομα σε ενα σημειο αλλα ο παιδιατρος ειπε οτι θα ξεκολλησει μονο του!ουτε ο γιατρος μου περιμενε να κατεβει τοσο γρηγορα!!το κατεβαζω μονο μεσα στο νερο και ποτε στεγνο!!!!!!

γιατρε,πειραζει τωρα πλεον που κατεβηκε??ειναι κακο??

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο παιδιατρος μου μου ειχε πει ποτε να μην πειραζω εκει τα αγορια μου...και μονο αν φτασουν 3-4 χρονων και εχουν ακομα προβλημα μονο τοτε κανουμε κατι!!!!ουτε αλοιφες ουτε πανω κατω ουτε τπτ.και τα τρια μου τωρα ειναι μια χαρα!!!

δεν καταλαβαινω ομως γιατι πανω σ'αυτο δεν υπαρχει κοινη πορεια των γιατρων και μας μπερδευουν!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ,

είχαμε και μεις μια αντίστοιχη εμπειρία σήμερα που μου έδωσε την αφορμή για το πρώτο μήνυμα...

Καθώς η παιδιατρός μας εξέταζε τον 5 μηνών γιο μας και χωρίς καλά καλά να το καταλάβω του 'κατέβασε' τελείως το πουλάκι, προκειμένου να δει αν τίθεται θέμα φίμωσης και κατά συνέπεια αν θα χρειαζόταν να δοθεί βοηθητικά κάποια αλοιφή, όπως είπε...

Το μωρό μας δεν αντέδρασε ιδιαίτερα εκείνη τη στιγμή, εγώ όμως ανησύχησα με την κίνησή της και μετά και από όσα διάβασα σήμερα έχω φοβηθεί μήπως του δημιούργησε κάποιο πρόβλημα... προς το παρόν κοιμάται και δεν έχω εικόνα κάποιας εξέλιξης...

Τι μου προτίνετε να κάνω; Έχω μπερδευτεί αρκετά με όσα διαβάζω...

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Κα

 

Σίγουρο είναι ότι χρειάζεται παυσίπονο σιρόπι. Βεβαιωθείτε επίσης ότι η πόσθη είναι καλά κλεστή και ότι παραμένει έτσι.

Καλή ξεκούραση

 

Γιάννης Μαρινόπουλος

Παιδοχειρουργός

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20081&goto=newpost

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα...εψαχνα το θεμα σε μεγαλυτερη ηλικια...

εμεις οταν ηταν ο μικρος 15 μηνων το ανοιξαμε στο Ιπποκρατειο νοσοκομειο Θεσ/νικης ενα πρωι...απο τοτε το ανοιγα στο μπανιο του σχεδον καθε μερα!!Ελα ομως που κολλησε για τα καλα και την τριτη 16/2/2010 μπηκαμε για περιτομη τελικα στο νοσοκομειο!!Τωρα ειναι 4 χρονων,δεν θα ελεγα οτι ποναει,εχει πολλα ραμματα αλλα αντιμετωπιζω αλλο προβλημα!!!ενω πρεπει να το ανοιγω συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου,για 10 μερες πρωι βραδυ με νερακι και μετα betadine,ο μικρος δεν θελει ουτε να το ακουμπησω!!!!!!!!!!βγηκαμε την Πεμπτη απο το νοσοκομειο και δεν το εχω ανοιξει καθολου!!ετσι μου ρχεται να ξαναπαω να του το ανοιξουν εκει!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ,

σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας.

Με καθησύχασε η απάντησή σας όταν τη διάβασα το μεσημέρι, καθώς η πόσθη είναι από το πρωί όπως περιγράψατε.

Ευτυχώς δεν έχει εμφανιστεί μέχρι στιγμής κάποιος ερεθισμός ή δυσκολία στην ούρηση.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Εμας το πουλακι εξακολουθει να ειναι εντελως κλειστο και ειπα στην παιδιατρο οτι αποφασισαμε να περιμενουμε μεχρι να παει 3 και να μην το κατεβασει εκεινη με τη βια και μονο που δεν με εβρισε. Μου ειπε οτι οταν παει 3 μετα θα θελει χειρουργειο για να ανοιξει και να παω στον παιδοχειρουργο που μου το ειπε να τον αναλάβει :) Θεα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή marbin

 

Η ηλικία του γιού σας είναι ακόμη μικρή για να αποκαλυφθεί η βάλανός του. Οποιαδήποτε προσπάθεια διάνοιξης πέραν της φυσιολογικής διεργασίας που απαιτεί καιρό καταλήγει σε τραυματισμό της περιοχής και πρόκληση παθολογικής φίμωσης. Η κρέμα που αναφέρατε θα ωφελήσει μόνο την κατασκευάστρια εταιρεία. Κάντε υπομονή όπως όλοι οι γονείς που με συμβουλεύονται και χαρούμενοι διαπιστώνουν ότι η πόσθη του παιδιού διανοίγεται αυτόματα με τους μήνες. Μόνο ένα μικρό ποσοστό 1% των αγοριών αναπτύσσουν παθολογική φίμωση στα 3-5 έτη.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

 

Όταν ο μικρός μου ήταν 5-6 μηνών, τον πήγα σε μια παιδίατρο για να του ξεκινήσω ομοιοπαθητική και εκείνη -στο πλαίσιο της γενικότερης εξέτασης του παιδιού- του τράβηξε το πετσάκι, με αποτέλεσμα το παιδί να κλαίει συνέχεια και για ώρα αργότερα! Μετά στο σπίτι είδα και λίγο αιματάκι στην πάνα του!!! Μέχρι τότε, κανείς δεν του είχε πειράξει την περιοχή, ο "κλασσικός" παιδίατρος, που τον παρακολουθεί από νεογέννητο, είναι της άποψης ότι δεν ασχολούμαστε με το θέμα έως τουλάχιστον τα 3 χρόνια του παιδιού (όταν το άκουσα μου φάνηκε υπερβολικό αλλά τελικά εδώ διαβάζω ότι είναι η πλέον σύγχρονη πρακτική)!

Φυσικά σε εκείνη την παιδίατρο δεν ξαναπήγα ούτε ξαναπειράξαμε τον μικρό εκεί, όμως όσο το σκέπτομαι (και διαβάζω μηνύματα όπως του γιατρού παραπάνω) ανησυχώ τόσο πολύ μήπως τελικά προκλήθηκε κάποιος τραυματισμός...:(

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πολύ με εκνευρίζει που για ακόμα μια φορά οι παιδίατροι δε μπορούν να έχουν κοινή γραμμή σε απλά καθημερινά ζητήματα των παιδιών μας. Και ο μέσος γονιός δηλαδή τί θα κάνει? Θα το παίξει κορώνα - γράμματα??? Μα έχω τρελαθεί, την τελευταία εβδομάδα που το συζητάω ακούω συνέχεια διαφορετικές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...