Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογεννητο και ζωα... τι κανουμε??


Recommended Posts

Eγω μαλλον εκανα μια τεραστια βλακεία....Εχω δυο γατούλες (1 και 3 χρόνων) τις οποίες τις εχω σκατομάθει απίστευτα. Κοιμούνται στο κρεβάτι, σκαρφαλώνουν παντού κτλ κτλ. Αποφασίσαμε λοιπόν με τον άντρα μου να τις δώσουμε για 6 μήνες (μέχρι να ανοιξει ο καιρός για να τις εχουμε στο μπαλκόνι) στους γονείς μας (1 γάτα ο καθένας γιατί και τις δύο μαζί δεν τις επαιρνε κανείς). Χθες εφυγε πρωτη η μικρή μας η γατούλα για ζακυνθο.

Πείτε με χαζη, υπερβολική καο ότι αλλο θέλετε αλλά εγω δεν μπορω να σταματήσω να κλαιω...Η αλλη μου η γατούλα γυρνάει γυρω γύρω στο σπίτι και την ψαχνει και νιαουρίζει συνέχεια... Και σε λίγες μερες θα πρεπει να φυγει και αυτη για το χωριο στους γονείς μου (Αρτα).

ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΑΤΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ...ΕΙΜΑΙ ΗΛΙΘΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ασε με, σε καταλαβαινω.... και γω οταν εμεινα εγκυος, πριν ενημερωθω τι γινεται μ αυτο το θεμα και τις γατες στο σπιτι, με πεισανε φιλοι και γνωστοι (τα νευρα μουυυυυυυυυυυυ),να απομακρυνω τα 2 γατια μου... δε μπορω να σου περιγραψω τη στεναχωρια μου... τελικα ο αντρας μου σκεφτηκε οτι πιο πολυ κινδυνευα απο τη λυπη μου, παρα να κολλησω κατι, και τα ξαναφεραμε πισω...

 

μετα πεσαμε με τα μουτρα στο ιντερνετ και πρηξαμε τους γιατρους στις ερωτησεις... απο οικοσιτα γατια, που δε τρωνε εξω (ποντικια και τετοια εννοω, οχι σε ταβερνες!!), που ειναι εμβολιασμενα, και δεν εχουν νταραβερι με αλλα,πιθανων αρρωστα γατια δεν εχεις προβλημα... εκανα και εξετασεις για τοξοπλασμα καθε μηνα, δεν πλησιαζα την αμμο τους και ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Ηθελα να ρωτήσω αν είναι κανείς που εχει γάτα στο σπίτι και ήρθε και το νεογέννητο μωράκι στο σπίτι...

Τι μέτρα πήρατε?

Εχω την γατούλα μας στο σπιτι που την αγαπάμε πολύ και είναι πραγματικά ενα πολύ πολύ καλό γατί.. Σε ενα μήνα γεννάω και σκέφτομαι αν πρέπει νακάνω κάτι ιδιαιτερο για την ασφάλεια του παιδιου.

Την προηγούμενη εβδομάδα πηγα την γάτα μου στο κτηνίατρο να της κάνει ενα last check up πριν την άφιξη του μπέμπη και μου είπε ότι να μην ακούει λέει βλακείες για την συμβίωση γάτας και παιδιου.. Μου είπε ότι μολις έρθει το μωρό στο σπιτι να την αφήσουμε να τον μυρίσει και να μην της κρύψουμε το παιδι.. Επίσης μου είπε ότι τα νεογέννητα που έρχονται στο σπίτι με γάτα δεν παρουσιάζουν αλεργίες και άσθμα..

Την γνώμη σας και τις εμπειρίες σας θα ήθελα..

Ευχαριστώ

wQuw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

γατα δεν εχω αλλα εχω σκυλακι.οπως και εσυ ετσι και εγω ειχα τις αποριες μου.ο παιδιατρος με τον οποιο μιλησα πριν την γεννα μου ειπε κατα λεξη :μην διαννοηθεις να διωξεις το σκυλο.και φυσικα ετσι εκανα,μυρισε το μωρο μολις το πηγαμε σπιτι και απο τοτε το προστατευει το προσεχει τρεχει πρωτος να την δει αν κλαιει και με ειδοποιει να παω.ασε που οταν ειναι καποιος στο σπιτι που δεν τον ξερει καλα και εχει το μωρο μας αγκαλια και παει προς την εξωπορτα γαυγιζει και δεν τον αφηνει να βγει απο το σπιτι αν δεν μου δωσει το μωρο σε μενα.

κρατα λοιπον την αγαπημενη σου γατουλα αλλα μην ξεχνας οτι επειδη ειναι ζηλιαρικα ζωακια θα πρεπει να μην την παραμελεις.

εμενα οταν δεν ασχοληθω καθολου μαζι του θα κατουρησει καπου στο σπιτι αλλα τον τελευταιο καιρο που μας βλεπει να τρεχουμε με το μωρο (γιατι εχει καποια προβληματα και παμε νοσοκομειο)δεν μας πλησιαζει καν.μας δινει χρονο να κανουμε το σωστο χωρις να μας εκδικειται

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βικυ μου σευχαριστώ για την πάντηση σου, να το χαιρεσαι το μωράκι σου και περαστικά του!

Θα πάω και γω στην παιδίατρο την άλλη εβδομάδα που θα έχω μπεί στον μήνα μου να δούμε τι θα μου πει και αυτη...

wQuw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Βικυ μου σευχαριστώ για την πάντηση σου, να το χαιρεσαι το μωράκι σου και περαστικά του!

Θα πάω και γω στην παιδίατρο την άλλη εβδομάδα που θα έχω μπεί στον μήνα μου να δούμε τι θα μου πει και αυτη...

σ'ευχαριστω και εγω και χαιρομαι ιδιαιτερα που υπαρχουν ακομη φιλοζωοι που στον ερχομο ενος παιδιου δεν "πετανε" το κατοικιδιο τους.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ελευθερία! Εγώ έχω δύο γάτες και μια κόρη 16 μηνών. Τις αγαπάει πολύ και τις χαιδεύει, μέχρι στιγμής δεν τις κακομεταχειρίζεται καθόλου...Όταν ήταν νεογέννητο απλά δεν τις άφηνα να μπουν στο δωμάτιο που κοιμόταν.Και τώρα ακόμα το βράδυ κλείνω την πόρτα του δωματίου της. Όντως τα παιδιά που συμβιώνουν με ζώα εμφανίζουν σπανιότερα αλλεργίες, άσθματα κλπ, παρά τις αντίθετες απόψεις που κυκλοφορούν, και σίγουρα θα έχεις ακούσει μέχρι τώρα...Για μένα δεν τέθηκε ποτέ θέμα να διώξουμε τις γάτες, δεν τις πήραμε για διακόσμηση...Μην ανησυχείς καθόλου μια χαρά θα τα πάνε! Α, το καλό με τις γάτες είναι ότι άμα τις νευριάσει λίγο το μωρό σηκώνονται και φεύγουν, δεν κάθονται να το συζητήσουν ούτε νευριάζουν :D:D:D !

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι το κοριτσάκι σου και τις γατούλες σου!!!

Ναι και εγώ αυτό σκέφτομαι ότι απλά δεν θα την αφήνω στο δωμάτιο του παιδιού όταν κοιμάται ε και γενικά δεν θα τους αφήνω μαζί χωρίς επιτήρηση..

Τώρα για το οτι ειναι ζηλιάρικα ζωάκια, ειλικρινά εγώ δεν το πιστεύω αυτό για την δικιά μου αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

Πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλα!!

wQuw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, δε θα αφήνεις ποτέ το μωρό μαζί με το ζώο χωρίς επιτήρηση....πάντως, για να λέμε την αλήθεια, είναι ζηλιάρες οι γάτες...εμάς ο ένας ζήλευε τρελλά στην αρχή,απλώς δεν το εκδήλωνε με επιθετικότητα προς το μωρό αλλά με ''μαρκάρισμα'' της περιοχής του. Κοινώς, κατουρούσε πάνω σε διάφορα πράγματα του μωρού όταν τα αφήναμε ξέμπαρκα, όπως καρότσι, καθισματάκι αυτοκινήτου κλπ....Ε, μαθαμε κι εμείς να μην αφήνουμε τίποτα έξω και ησυχάσαμε...του πέρασε σύντομα, με πολλά χάδια και τρυφεράδες...τι να κάνουμε ήταν και μοναχογιός και του'πεσε βαρύ!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω, λες να αλλάξει τόσο πολύ το γατί μου? Ειναι τρομερά υπάκουη και ποτέ μα ποτέ δεν μου έχει λερώσει μεσα στο σπιτι. Η τουαλέτα της ειναι στο μπαλκόνι και βγαίνει εκεί απο 20 ημερών που την έχω.. Τώρα ειναι 18 μηνών. Θα το έχω στο νου μου και αυτο μπας και συμβει..

wQuw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για καλό και για κακό μάζευε τα πράγματα του μωρού το βράδυ...πάντως παρόλο που θέλουμε να δείχνουμε την ίδια αγάπη στο ζωάκι μας για να μη ζηλέψει, τον πρώτο καιρό το παιδί μας απορροφά τόσο πολύ που σίγουρα νιώθουν παραμελημένα...να βάζεις τον άντρα σου να της κάνει εντατικά χάδια!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς...Απο θέμα υγείας και υγιεινής δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εφόσον η γάτα ζει στο σπίτι και είναι αποπαρασιτωμένη...Απο θέμα ζήλιας τώρα είναι στο γατί...Να θυμάσαι οτι η ενήλικη γάτα έχει νοημοσύνη τρίχρονου παιδιού...Πώς θα αντιδρούσε ένα τρίχρονο παιδάκι αν ξαφνικά για το αδελφάκι του το παραμελούσαν; Σίγουρα θα αντιδρούσε, αλλό λιγότερο άλλο περισσότερο ανάλογα με τον χαρακτήρα...Θυμήσου αυτό και φέρσου στη γατούλα σου όπως θα φερόσουν σ' ένα μεγαλύτερο παιδάκι σου όταν θα ερχόταν το αδερφάκι! Και θα πάνε όλα καλά!

Με το καλό εύχομαι το μωρό σου!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια επειδη κι εγω λατρευω και το μωρο μου και τη γατουλα μου μπειτε στην ενοτητα που ανοιξα στο '' Ας γνωριστουμε '' με τιτλο ΓΑΤΟΥΛΑ ΜΑΙΑ.

Θα διαβασετε μια απιστευτη ιστορια ενω μολις μαθω τον τροπο θα δημοσιευσω και φωτογραφιες.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

εμενα οι 2 γατες μου αγνοουν παντελως το μωρο, και το μωρο αυτες... η πληρης απαξιωση κι απο τις δυο πλευρες!!!

 

το μονο προβλημα ειναι πως αν κανω το λαθος κι αφησω ανοιχτο το υπνοδωματιο, παει η μια και κοιμαται στη κουβερτα του παιδιου...

 

οποτε, ναι θελει επιτηρηση, αλλα γενικα, εγω τουλαχιστον με τα ζωακια μου δεν αντιμετωπισα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

fistikaki, εμένα την αγνόησαν τελείως τον πρώτο χρόνο της ζωής της...τώρα που και που της τρίβονται...αλλά φυσικά άμα τους σπάσει τα νεύρα με υπερβολικές οικειότητες σηκώνονται και φεύγουν!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

μια φορα που ειχα τη μικρη στο ρηλαξ πηγε το ενα γατακι να τη πλησιασει να τη μυρισει... αλλα εκεινη στον υπνο της του τραβηξε ενα κλωτσιδι... και εκτοτε... οταν την βλεπει... παει τοιχο τοιχο!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν θελω να σας στενοχωρησω αλλα αν διαβασετε το αρθρο μου με τιτλο ΓΑΤΟΥΛΑ - ΜΑΙΑ στο ''Ας γνωριστουμε '' θα καταλαβετε πολλα και για τη συμπεριφορα των ζωων προς τα παιδια και αντιστροφα.

Εγω θελω παρα πολυ ο γιος μου να αγαπησει τα ζωα γιατι πιστευω οτι οσο περισσοτερο αγαπαμε τα ζωα τοσο καλυτεροι ανθρωποι γινομαστε!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δηλαδη κοριτσια δεν υπαρχει προβλημα αν εχεις σκυλακι ε?εγω εχω ενα μικρουλι μωρε(ειναι τσιουαουα με πεκινουα διασταυρωση) και σχεδον ολη μερα το χω μεσα σπιτι μου...σκεφτομουνα

οταν γεννησω να μην ξαναμπει μεσα!!!αλλα την λυπαμαι γιατι εχει σηνηθησει!εχει μεγαλωσει σαν ανθρωπος πολυ εξυπνη!!τουλαχιστον δε θα την βαζω μεσα μεχρι να κανει τα πρωτα εμβολια το μωρακι μου!!

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη κοριτσια δεν υπαρχει προβλημα αν εχεις σκυλακι ε?εγω εχω ενα μικρουλι μωρε(ειναι τσιουαουα με πεκινουα διασταυρωση) και σχεδον ολη μερα το χω μεσα σπιτι μου...σκεφτομουνα

οταν γεννησω να μην ξαναμπει μεσα!!!αλλα την λυπαμαι γιατι εχει σηνηθησει!εχει μεγαλωσει σαν ανθρωπος πολυ εξυπνη!!τουλαχιστον δε θα την βαζω μεσα μεχρι να κανει τα πρωτα εμβολια το μωρακι μου!!

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα ζώα, μου είπε η παιδίατρος, αρκεί να μην βρίσκονται στο δωμάτιο που κοιμάται το μωρό, το σκυλάκι σου θα μυρίσει το μωρό, θα το γλύψει κ στο ποδαράκι ίσως κ τελείωσε, απλά δεν θα το έχεις στο υπνοδωμάτιο το σκυλάκι. Εμείς έχουμε πουλάκια, παπαγαλάκια κ διάφορα άλλα. όαν γέννησα είχα στο σαλόνι 30 πουλιά περίπου, κανένα πρόβλημα είπε η παιδίατρος αφού δεν είναι εκεί που κοιμάται το μωρό, τώρα βέβαια έχω μόνο 5 στο σαλόνι, τα άλλα έχουνε δικό τους δωμάτιο στην ταράτσα. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα λαμπραντόρ μέσα στο σπίτι και το θαυματάκι μου είναι μόλις 1,5 μηνών. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Σε πληροφορώ ότι το Φατσάκι (το λαμπραντόρ) το θαυματάκι μου το έχει κάνει μπάνιο από τα γλειψ γλειψ από την πρώτη μέρα που το έφερα στο σπίτι και δεν έχει παρουσιάσει απολύτως τίποτα. Ούτε ένα σπυράκι ούτε μία καντίλα, τίποτα, τίποτα, τίποτα.

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει κανένας να λόγος να φοβάστε. Το μόνο που θα σας συμβούλευα είναι μόλις γυρίσετε από την βόλτα σας με το κατοικίδιο να του σκουπίσετε τα πόδια του μ' ένα μαντιλάκι detol.

[.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια μπειτε στο Ας γνωριστουμε στο τοπικ '' ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ;;; '' και πειτε μου εχετε δει ωραιοτερη εικονα;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας μηπως ξερει καμια με γατα τι γινεται?Δεν το εχω συζητηση με την παιδιατρο μας ακομη αλλα μια που ηρθε απο την προνοια και το ειδε ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και 10 γατες να ειχα αρκει να ειναι εμβολιασμενα το ιδιο και ο κτηνιατρος που ειναι και συγγενικο προσωπο που αυτος δεν θα ελεγε κατι για να ρισκαρουμε με το μωρακι.Το γατακι δεν το ανεβαζουμε στα κρεβατια και η αμμος της ειναι στο μπαλκονι και εννοειται δεν ειναι μεσα στο δωματιο ουτε το δικο μας ουτε της μικρης

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...