Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;  

930

  1. 1. Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;

    • Σίγουρα ναι!
      1188
    • Σίγουρα οχι!
      28
    • Ισως μετα απο πολύ σκέψη και αρκετές προσπάθειες!
      396


Recommended Posts

Ναι θα το έκανα, δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς παιδιά!

Αβίαστα και χωρίς καμμία επιφύλαξη θα το έκανα!

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σιγουρα ναι και εφοσον ειχει αποκλειστει το ενδεχομενο να γινω μητερα ουτε με εξωσωματικη. Το παιδι σημασια εχει ποιος το μεγαλωνει.

 

Συμφωνώ και είναι τόσα παιδάκια που ειναι μονα τους και θελουν μια αγκαλια και καποιον να τους αγαπαει πραγματικα!!!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα το έκανα!!!

Απλά απορώ πώς δεν το κάνουν κάποιοι άλλοι διάσημοι και πλούσιοι, που μάλιστα δεν θα έχουν γραφειοκρατικά κολλήματα και θα τους έρθουν όλα ευκολότερα!!! :roll::roll:

Αν μας ρωτήσουν πόσοι διάσημοι έχουν υιοιθετημένα παιδιά, θα θυμηθούμε να πούμε την Αντζελίνα Τζολί, τη Ντενίση και δεν θυμάμαι άλλη...εγώ τουλάχιστον!!

Κανονικά....θα έπρεπε να είναι αναρίθμητες οι περιπτώσεις υιοιθεσίας σε αυτές τις κοινωνιικές τάξεις, όπως και τα παιδιά στα ιδρύματα που είναι αναρίθμητα!!!!!!! :(:(

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ πολιτισσα σε αλλο τοπικ εγραφες οτι τα εχεις παιξει με τα δυο.. θες και τριτο και μαλιστα οχι δικο σου? :lol:

Εγω θα οιοθετουσα μονο αν μου ειχαν τελειωσει οι ελπιδες (και δεν ειχα ηδη ενα παιδακι)..

Το ενδεχομενο να οιοθετησω εχοντας ηδη βιολογικο παιδι δεν παιζει.. Πολυ απλα γιατι απο τη στιγμη που εκανα δικο μου ξερω οτι δεν μπορω να αγαπησω κανενα παιδι οσο το δικο μου.. και ειναι αδικο για το αλλο παιδι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα το έκανα!!!

Απλά απορώ πώς δεν το κάνουν κάποιοι άλλοι διάσημοι και πλούσιοι, που μάλιστα δεν θα έχουν γραφειοκρατικά κολλήματα και θα τους έρθουν όλα ευκολότερα!!! :roll::roll:

Αν μας ρωτήσουν πόσοι διάσημοι έχουν υιοιθετημένα παιδιά, θα θυμηθούμε να πούμε την Αντζελίνα Τζολί, τη Ντενίση και δεν θυμάμαι άλλη...εγώ τουλάχιστον!!

Κανονικά....θα έπρεπε να είναι αναρίθμητες οι περιπτώσεις υιοιθεσίας σε αυτές τις κοινωνιικές τάξεις, όπως και τα παιδιά στα ιδρύματα που είναι αναρίθμητα!!!!!!! :(:(

 

Καταλαβαίνω ότι έχεις καλή πρόθεση mata, αλλά τα παιδιά δεν είναι οικόσιτα για να τα παίρνει κανείς σπίτι του και να τα μεγαλώνει όταν είναι πλούσιος και διάσημος!!!

 

Με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να κάνουν παιδιά, ή έξτρα πολλά παιδιά μόνο όσοι έχουν λεφτά.

 

Από την άλλη, όσοι δεν έχουν και πολλά, δεν θα έπρεπε να υιοθετούν παιδί, ε??

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα!!

 

Κατ'αρχήν πάτε μια βόλτα σε ένα ίδρυμα για να δείτε πόσοι περιμένουν να υιοθετήσουν ένα παιδί, αλλά τα παιδιά που μπορούν να υιοθετηθούν δεν είναι όχι "αναρίθμητα", αλλά ούτε καν αρκετά ώστε να αποκτήσουν όλα τα άτεκνα ζευγάρια ένα παιδάκι!!

 

Δεύτερον, αλλά όχι υποδεέστερο, το παιδί που υιοθετείται από ένα ζευγάρι, δεν χρειάζεται οικονομική άνεση, αλλά ΓΟΝΕΙΣ. Δεν έχει σημασία λοιπόν για το παιδί η οικονομική επιφάνεια των γονιών του, όπως δεν έχει σημασία και για το βιολογικό σας παιδί η οικονομική σας επιφάνεια.

 

Ούτε έχει καμιά σημασία αν ο γονιός λέγεται Ντενίση, ή Τζολί. Σημασία έχει ότι αυτός ο γονιός κάνει το παιδί του μοναδικό σκοπό στη ζωή του!

 

Ας μη μιλάμε για ανθρώπινες ζωές όπως θα μιλούσαμε για σκυλάκια ή γατάκια!!! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και να συμπληρώσω στα λεγόμενα της katrin οτι οι υιοθεσίες των διασήμων, όταν μάλιστα γίνονται τόσο πανηγυρικά, είναι μάλλον κάτι σαν διαφήμιση γι΄αυτούς.

Η σαν συλλογή σπανίων αντικειμένων. :roll:

 

Θα έτρεφα μεγαλύτερη εκτίμηση στους διασήμους που θέλουν να βοηθήσουν παιδιά άν διέθεταν χρόνο και χρήμα για την βελτίωση των συνθηκών ζωής των παιδιών στον τόπο τους, κοντά στην φυσική τους οικογένεια και οχι ξεριζώνοντάς τα απ την πατρίδα τους και την οικογένειά τους, "παρακάμπτοντας" τα γραφειοκρατικά.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα το έκανα πριν κάνω τις άπειρες εξωσωματικές. Δεν πιστεύω ότι έχω ΤΟ DNA που αν δεν διαιωνισθεί θα χάσει η ανθρωπότητα!

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Συμφωνώ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Dora μου ναι εχεις δικιο τα εχω παιξει με τις δυο παλαβες που γεννησα! Το ενδεχομενο της υιοθεσιας το σκεφτομαστε πολυ ρομαντικα, του στυλ οτι το εργοστασιο θα παει καλα και τα οικονομικα μας θα ανθισουν, οι μικρες τωρα θα εχουν μεγαλωσει τοτε και λιγο πολυ θα εχουν παρει το δρομο τους σαν εφηβες και εμεις θα ξαναζησουμε το τριπακι του "μεγαλωνω ενα μωρακι" ακομα πιο ωριμοι και συνειδητοποιημενοι. Εχουμε φυσικα δρομο μακρυ μπροστα μας παντως το ολο σκεπτικο ηταν του στυλ αν τα επαγγελματικα μας αποδωσουν καρπους και εχουμε μια καποιοα ανεση να βοηθησουμε ενα παιδακι και να πραγματοποιησουμε και το ονειρο μας για μεγαλη οικογενεια.

Ακουγομαι λιγο σχιζοφρενικη ε; Θελω μεγαλη οικογενεια αλλα δεν αντεχω να ξαναπερασω εγκυμοσυνη με επιπλοκες, το εκανα 2 φορες και δεν θελω αλλο. Οποτε αν εχω και τα λεφτα (μη το παρω και στο λαιμο μου το παιδι) γιατι να μην υιοθετησω;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάρα πολύ να υιοθετήσω ένα παιδάκι. Ωστόσο στην Ελλάδα είναι θέμα προς αποφυγή, και γραφειοκρατικά αλλά και από την άποψη του ταμπού. Το εχω συζητήσει πολλές φορές με τον άντρα μου και κάθε φορά η απάντηση είναι αρνητική. Πιστεύω ότι σκέφτεται πως οι άλλοι θα πουν ότι δεν μπορεί να κάνει παιδιά. Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως σκέφτεται έτσι, όμως μου κόβει την κουβέντα. Θα απογοητευόμουν πολύ αν το σκεφτόταν αυτό. Προσωπικά, αν τα οικονομικά μας ήταν αρκετά καλά, θα το ήθελα πολύ. Γιατί να μη δώσουμε την ευκαιρία σε ένα μωρό να έχει τη ζεστασιά ενός σπιτιού? Άλλωστε τι να κάνουμε εμείς ένα μωρό, τι να υιοθετήσουμε ένα. Σαν μητέρα, την ίδια αγάπη θα ένιωθα είτε αν ήταν δικό μου είτε αν ήταν από άλλη μητέρα. Μακάρι να τα καταφέρω να τον πείσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλατε για "πολυ" μελλοντικα οταν πλεον το παιδακι αυτο δεν θα μπορει να "ανταγωνιστει" με τα δικα σου αλλαζει το θεμα..

Αλλα και παλι μην ξεχνας οτι μετα θα ερθουν τα εγγονια σου που και παλι αιμα σου θα ειναι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικα το σκεφτομουν σοβαρα με τον συζυγο μου πριν αποκτησω με εξωσωματικη τον ραφαηλ αλλα οπως προειπατε οι διαδικασιες στην Ελλαδα ειναι τουλαχιστον τραγικες για να φτασεις να υιοθετησεις ενα παιδακι τα προνομια τα εχουν η Ντενιση και οι σχετικες με αυτην δυστυχως παντως το σκεφτομαι σοβαρα για δευτερο παιδι δεν υπαρχει καλυτερη πραξη και ικανοποιησει απο το να σωζεις την ζωη ενος παιδιου γιατι περι αυτου προκειται

 

ειναι παιδια της καρδιας και οχι της κοιλιας και ειναι πολυ πολυ σημαντικο να μπορει καποιος να το κανει

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλατε για "πολυ" μελλοντικα οταν πλεον το παιδακι αυτο δεν θα μπορει να "ανταγωνιστει" με τα δικα σου αλλαζει το θεμα..

Αλλα και παλι μην ξεχνας οτι μετα θα ερθουν τα εγγονια σου που και παλι αιμα σου θα ειναι..

 

Dora από εμένα σαν μητέρα δεν θα υπάρχει θέμα ανταγωνισμού. Και τα 2 παιδία μου θα είναι, ασχετα αν για το ένα είμαι η βιολογική του μητέρα και για το άλλο η θετή. Οπως και να έχει θα είμαι μητέρα και για τα 2. Και όπως θα είμαι υπεύθυνη για το δικό μου παιδί, το ίδιο θα είμαι και για το άλλο μωρό. Ειλικρινά, αν ο άντρας μου μου έλεγε οκ, θα το έψαχνα αμέσως. Ασχετα αν δεν θα καταφέρναμε τίποτα γιατί ούτε σπίτια έχουμε να γράψουμε ούτε χρήματα για τα γραφειοκρατικά. Μακάρι όμως.

Link to comment
Share on other sites

Και αν αυτο το υιοθετημενο παιδι (λεμε τωρα) προερχεται απο ψυχικα αρρωστους βιολογικους γονεις (πραγμα που δεν μπορεις να το γνωριζεις) και στο μελλον αναπτυξει την ιδια ψυχωση και προκαλεσει προβληματα στο δικο σου βιολογικο παιδι? (τα γονιδια που καποια κοπελα ανεφερε παραπανω..)

Για τον εαυτο σου σιγουρα μπορεις να επιλεξεις σε τη διαδικασιες θα τον βαλεις.. Για το παιδι σου μπορεις?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

dora σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά όμως αυτό μπορεί να συμβεί και στο δικό μου παιδί (φτου φτου φτου) και ας μην έχουμε τέτοιο υπόβαθρο. Θυμάσαι μια διαφήμιση που έδειχνε κάτι μωρά και έλεγε "Κωστάκης, στα 17 μπήκε φυλακή για ληστεία" "Μαρία, στα 19 μπήκε φυλακή για πορνεια" ....., νομίζω ότι δεν μπορείς να ξέρεις τα γονίδια ενός μωρού, αλλά μπορεις να φροντίσεις να μεγαλώσει σωστά. Γιατί παίζει ρόλο και το μεγάλωμα,, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για την περιπτωση που το παιδι θα παρει "το στραβο το δρομο"

Αυτο μπορει να συμβει και στο δικο μου το παιδι γιατι πχ μπορει να ειμαι υπερπροσταυετικη.. Οπως και το παιδι του κλεφτη να γινει ο καλυτερος ανθρωπος .. Μιλαω για ψυχικες ασθενειες πχ η σχιζοφρενια.. Εγω θυμαμαι που μας ελεγαν στην σχολη οτι οι ανθρωποι με βεβαρυμενο οικογενειακο ιστορικο εχουν 50% περισσοτερες πιθανοτητες να νοσησουν απο καποιου ειδους ψυχικη ασθενεια απότι καποιος που στο οικογενειακο του περιββαλον δεν υπαρχουν τετοια κρουσματα.

 

Όπως επισης ξερατε οτι τα αδελφια των ατομων με ειδικες αναγκες δεν μπορουν να υιοθετησουν οι ιδιοι παιδια .Δεν μιλαμε φυσικα για περιπτωσεις με τρελη οικονομικη κατασταση... μιλαμε για τον οικονομικα μεσο ανθρωπο. Το εμαθα προχτες αυτο απο συναδελφο που εχει κανει προσπαθεια να υιοθετησει .

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ολο σκεπτικο ηταν του στυλ αν τα επαγγελματικα μας αποδωσουν καρπους και εχουμε μια καποιοα ανεση να βοηθησουμε ενα παιδακι

 

Ενα παιδί όταν υιοθετείται από κάποιο ζευγάρι δεν χρειάζεται ούτε "βοήθεια", ούτε ανθηρά οικονομικά!!

 

Το μόνο που χρειάζεται, είναι η αγάπη των γονιών του!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάρα πολύ να υιοθετήσω ένα παιδάκι. Ωστόσο στην Ελλάδα είναι θέμα προς αποφυγή, και γραφειοκρατικά αλλά και από την άποψη του ταμπού.

 

Καθόλου ταμπού αγαπητή μου. Ταμπού είναι οι σκέψεις οι δικές σου και ορισμένων άλλων!

 

Το εχω συζητήσει πολλές φορές με τον άντρα μου και κάθε φορά η απάντηση είναι αρνητική. Πιστεύω ότι σκέφτεται πως οι άλλοι θα πουν ότι δεν μπορεί να κάνει παιδιά.

 

Ακριβώς αυτό εννοούσα παραπάνω!

 

Προσωπικά, αν τα οικονομικά μας ήταν αρκετά καλά, θα το ήθελα πολύ.

 

Παίζουν ρόλο τα οικονομικά σας στις σχέσεις σας με τον άντρα σου και το βιολογικό σου παιδί?? Γιατί να παίζουν στην υιοθεσία?

 

Γιατί να μη δώσουμε την ευκαιρία σε ένα μωρό να έχει τη ζεστασιά ενός σπιτιού?

 

Θα μπορούσα να πω πολλά εδώ, αλλά θα πω ένα: Σκέψου μόνο πόσα ζευγάρια δεν έχουν κανένα παιδί και πεθαίνουν από επιθυμία να αποκτήσουν!!!

 

Θα μπορούσες να τους στερήσεις τη χαρά αυτή, απλά και μόνο για να "δώσεις την ευκαιρία" σε ένα μωρό?

 

Άλλωστε τι να κάνουμε εμείς ένα μωρό, τι να υιοθετήσουμε ένα. Σαν μητέρα, την ίδια αγάπη θα ένιωθα είτε αν ήταν δικό μου είτε αν ήταν από άλλη μητέρα.

 

Αυτή είναι η μόνη ρεαλιστική σκέψη σ'αυτά που γράφεις παραπάνω (συγγνώμη...)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα το σκεφτομουν σοβαρα με τον συζυγο μου πριν αποκτησω με εξωσωματικη τον ραφαηλ αλλα οπως προειπατε οι διαδικασιες στην Ελλαδα ειναι τουλαχιστον τραγικες για να φτασεις να υιοθετησεις ενα παιδακι τα προνομια τα εχουν η Ντενιση και οι σχετικες με αυτην

 

Απ'ό,τι φαίνεται μάλλον έμεινες μόνο στη σκέψη, δεν το έψαξες καθόλου!

 

Αυτά περί Ντενίση είναι άστοχα.

 

Πρώτον, οι προϋποθέσεις για την υιοθεσία δεν περιλαμβάνουν τέτοιες προτεραιότητες,

 

Δεύτερον, η Ντενίση δεν υιοθέτησε παιδί μέσω ιδρύματος.

 

δυστυχως παντως το σκεφτομαι σοβαρα για δευτερο παιδι

 

...Όταν όμως έχεις ήδη βιολογικό παιδί, δεν υιοθετείς άλλο μέσω ιδρύματος.

 

Υπάρχουν φυσικά και άλλες οδοί, στις οποίες όμως δεν απαιτείται και καμία "γραφειοκρατία"...

 

δεν υπαρχει καλυτερη πραξη και ικανοποιησει απο το να σωζεις την ζωη ενος παιδιου γιατι περι αυτου προκειται

 

ΔΕΝ πρόκειται καθόλου περί αυτού!!

 

Αν αυτή την ανάγκη νοιώθεις, γίνε ανάδοχος παιδιού (Action aid).

Link to comment
Share on other sites

Και αν αυτο το υιοθετημενο παιδι (λεμε τωρα) προερχεται απο ψυχικα αρρωστους βιολογικους γονεις (πραγμα που δεν μπορεις να το γνωριζεις)

 

Κατ'αρχήν σε ένα βαθμό γνωρίζεις το ιστορικό του παιδιού.

 

και στο μελλον αναπτυξει την ιδια ψυχωση

 

Και αν το βιολογικό σου παιδί (χτύπα ξύλο) σκοτωθεί ή αρρωστήσει με ανίατη ασθένεια??

 

και προκαλεσει προβληματα στο δικο σου βιολογικο παιδι?

 

...και αυτό το γεγονός προκαλέσει προβλήματα και στο άλλο βιολογικό σου παιδί???

 

Για τον εαυτο σου σιγουρα μπορεις να επιλεξεις σε τη διαδικασιες θα τον βαλεις.. Για το παιδι σου μπορεις?

 

Θα την έχεις επιλέξει τότε αυτή τη "διαδικασία"??

Link to comment
Share on other sites

.. Μιλαω για ψυχικες ασθενειες πχ η σχιζοφρενια.. Εγω θυμαμαι που μας ελεγαν στην σχολη οτι οι ανθρωποι με βεβαρυμενο οικογενειακο ιστορικο εχουν 50% περισσοτερες πιθανοτητες να νοσησουν απο καποιου ειδους ψυχικη ασθενεια απότι καποιος που στο οικογενειακο του περιββαλον δεν υπαρχουν τετοια κρουσματα.

 

Δηλαδή εσύ είσαι 100% σίγουρη ότι το βιολογικό σου παιδί δεν θα νοσήσει ΠΟΤΕ από ψυχική νόσο????

Link to comment
Share on other sites

Η υιοθεσία ενός παιδιού ΔΕΝ είναι ψυχικό, ΔΕΝ είναι πράξη ελεημοσύνης!!!!

 

Είναι απόφαση ζωής και ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ για τα ζευγάρια που δεν έχουν την τύχη να αποκτήσουν παιδί με άλλο τρόπο.

 

Είναι μοναδική ΣΧΕΣΗ ΖΩΗΣ μεταξύ των μελών της νέας πια οικογένειας!! Ακριβώς όμοια με τη βιολογική οικογένεια!

 

Αν σας περισσεύει συμπόνοια και τα οικονομικά σας τα αισθάνεσθαι καλά, αν θέλετε κάπου να «επενδύσετε» χρήματα και συναισθήματα, υιοθετείστε ένα ζωάκι, ή γίνετε ανάδοχοι γονείς κάποιου παιδιού μέσω της Action aid, ή γίνετε εθελόντριες σε κάποιο από τα πολλά ιδρύματα που υπάρχουν.

 

Δεν είναι παιχνίδι η υιοθεσία, του στυλ «έχω λεφτά, θέλω να έχω κι ένα μωρό στο σπίτι, τα παιδιά μου μεγάλωσαν, με τι να ασχοληθώ τώρα, ας κάνω ένα ψυχικό να «πάρω» ένα μωρό να το «βοηθήσω»».

 

Να είστε σίγουροι ότι κανένα μωρό δεν έχει ανάγκη από τέτοιου είδους βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο:

Katrin μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που σκέφτεσαι.

Πραγματικά σπάνια απάντησα τετοια κρίση στα δύο χρόνια που βρίσκομαι εδω μεσα. Μπράβο, από μένα. :cool:

 

 

Θα ήθελα να θέσω μία άλλη παράμετρο για προβληματισμό χωρίς να χρειάζονται απαντήσεις:

Πόσες από τις κοπέλες που απάντησαν θετικά στο θέμα της υιοθεσίας, θα απαντούσαν εξίσου θετικά στην περίπτωση που το προς υιοθεσία παιδί, ήταν παιδί με "ειδικές ικανόηττες" ή με μειωμένη φυσική ανάπτυξη?

 

Ας αναρωτηθούμε επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Η υιοθεσία ενός παιδιού ΔΕΝ είναι ψυχικό, ΔΕΝ είναι πράξη ελεημοσύνης!!!!

 

Συμφωνώ αν και δεν νομίζω ότι όσοι απαντήσαν με άλλο τρόπο το βλέπουν σαν ελεημοσύνη.. ίσως δεν εκφράστηκαν σωστά...

 

Πάντως πρέπει να σας πω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να υιοθετήσεις παιδάκι, το έχουν κάνει 2 γνωστές μου οικογένειες, σαφώς και πήρε κάποιο χρόνο αλλά είναι κάτι εφικτό! Το σχεδόν αδύνατο (αν και δεν απαγορεύεται από τον νόμο αλλά απλά δεν εφαρμόζεται ο νόμος) είναι να υιοθετήσει κάποιος μόνος του παιδάκι.

 

Οσοι φοβούνται τα άγνωστα γονίδια.... αφήστε το θέμα βρε παιδιά.. τόσα υπάρχουν εδώ... διαλέχτε κάτι άλλο... λιγότερο τρομακτικό να συζητήσετε....

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο:

Katrin μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που σκέφτεσαι.

Πραγματικά σπάνια απάντησα τετοια κρίση στα δύο χρόνια που βρίσκομαι εδω μεσα. Μπράβο, από μένα. :cool:

 

Ευχαριστώ, αλλά δεν νομίζω ότι έκανα κάτι που να δικαιούμαι τέτοιο έπαινο :?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...