Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΤΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ κλπ.)


Recommended Posts

γεια σας. ονομαζομαι Ντινα ειμαι ελευθερη επαγγελματιας (τεχνίτρια ονυχοπλαστικης)και ειμαι έγκυος στο 3ο παιδακι μου. αυτο που δεν ξερω ειναι: τι δικαιουμαι απο το τεβε, απο χρηματα και αδεια..μητροτητας?? αν δεν παρω εγω την αδεια μητροτητας μπορει να την παρει ο ανδρας μου (ειναι στρατιωτικος), τι προυποθεσεις υπαρχουν? ευχαριστω πολυ. περιμενω τις απαντησεις σας

mamax4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.

Απο χρηματα απο το ΤΕΒΕ θα παρεις 800ευρω για ΦΤ(δεν ξερω αν αλλαζει κατι σε ΚΤ).Τωρα οσον αφορα την αδεια λογικα ειναι καθαρα δικο σου θεμα.Εχεις δικο σου μαγαζι οποτε θες το ανοιγεις οποτε θες το κλεινεις.Οσον αφορα το αν θα μπορουσε ο ανδρας σου να παρει καλο θα ηταν να ρωτησει στο δικο του ταμειο αν και τι δικαιουται.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
γεια σας. ονομαζομαι Ντινα ειμαι ελευθερη επαγγελματιας (τεχνίτρια ονυχοπλαστικης)και ειμαι έγκυος στο 3ο παιδακι μου. αυτο που δεν ξερω ειναι: τι δικαιουμαι απο το τεβε, απο χρηματα και αδεια..μητροτητας?? αν δεν παρω εγω την αδεια μητροτητας μπορει να την παρει ο ανδρας μου (ειναι στρατιωτικος), τι προυποθεσεις υπαρχουν? ευχαριστω πολυ. περιμενω τις απαντησεις σας

 

απο οτι ξερω,ναι ο αντρας σου μπορει να παρει καποια αδεια ή μειωμενο ωραριο,καπως ετσι λεγεται.το ξερω απο μια φιλη ιδιωτικο υπαλληλο που δεν πηρε αδεια και την πηρε ο συζυγος στο ναυτικο.εχεις δικαιωμα να πληρωνεις μειωμενα ενσημα για 1 χρονο.ρωτα στον οαεε που ανηκεις οταν με το καλο γεννησεις.την αδεια σου την ρυθ,ιζεις σευ,οποτε θες πας για δουλεια.εγω γυρισα στο μαγαζι στους 5μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.

Απο χρηματα απο το ΤΕΒΕ θα παρεις 800ευρω για ΦΤ(δεν ξερω αν αλλαζει κατι σε ΚΤ).ι.

Τιποτα δεν αλλαζει με την καισαρικη. 800 ακριβως και μονο αυτα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τιποτα δεν αλλαζει με την καισαρικη. 800 ακριβως και μονο αυτα

 

 

παιδια εμενα για την καισαρικη μου ειχαν δωσει κατι παραπανω... οχι πολλα, δε θυμαμαι τωρα τι ακριβως, αλλα θυμαμαι οτι μου εδωσαν δυο επιταγες, μια με 800 + αλλη μια μικρη λογω καισαρικης

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας κυριες μου.

Ακουστέ και ενα αλλο θέμα που μου προέκυψε προσφατα.

Η γυναίκα μου εχει Τεβε και εγώ έχω ΙΚΑ.

Άδεια λοχεία μεταφερόμενη στον άντρα δικαιούσαι μονο αν και η γυναίκα και ο ανδρας δουλεύει στο ΙΚΑ, αλλιώς δεν μεταφέρετε.

Το έξυπνο κράτος μας.

Υπαρχει επιχειρηση που να εχει γυναικα με ΙΚΑ και να μην της δωσει 4μηνη αδεια λοχεια που από τον νομο δικαιούται και να την παρει ο ανδρας?

Υποτίθεται ότι η γυναίκα του ΤΕΒΕ δεν μπορει να κανει χρηση καμιας αδεια από την ʽʼεπιχείρηση της΄΄ οποτε θα μπορουσε να βοηθήσει ο ανδρας που είναι με ΙΚΑ.

Η γυναικα μου με το ζορι και αν κατσει 30 μερες, εμενα αδεια δεν μου δίνουν οποτε πειτε μου εσεις τι κανεις το παιδι και που βρισκεις τα χρηματα να το αφησεις καπου.

 

Ελληνικο κρατος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...