Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρίς πάνες απο την αρχή?


Recommended Posts

Το ξεκίνησα αναγκαστικά στην αρχή χωρίς να ξέρω πολλά, απλά γιατί ο μικρούλης μου ζοριζόταν πολύ & δεν μπορούσε να ενεργηθεί ξαπλωμένος, παρά μόνο με πολλές φωνούλες & κλάματα. Τότε άρχισα να ψάχνω πως θα μπορούσα να τον βοηθήσω & λειτούργησα εμπειρικά, μετά έμαθα ότι αυτός είναι & ο πιο φυσικός τρόπος :-) Υπομονή δε θέλει ιδιαίτερη, απλά να σαι κοντά του & να παρατηρείς τις αντιδράσεις του θέλει. Από κει & μετά, μάλλον διασκεδαστική φαίνεται & στους δυο μας η όλη διαδικασία, αφού συχνά περιλαμβάνει "μπράβοοοο!" & παλαμάκια & τραγουδάκια απο μένα & απίστευτα γελάκια απ το ζουζούνι μόλις τα καταφέρει. Σίγουρα είναι μια ανταποδοτική διαδικασία πάντως :-)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Iren66 σ' ευχαριστούμε πολύ για το εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα που άνοιξες. Είχα ξανακούσει γι' αυτό πριν από χρόνια απ΄μια συνάδελφο που τα παιδιά της τώρα πρέπει να είναι πάνω από 30. Τότε τη θεωρούσα λίγο υπερβολική, τώρα απλά εντυπωσιάζομαι...

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

να 'σαι καλά ΘΑΛΑΣΣΑ :-) Εγώ να δεις πόσο εντυπωσιάζομαι κάθε φορά που ξυπνάει με την πάνα του θεόστεγνη & τον καθίζω στο γιο-γιο του μέσ στα γέλια! Νομίζω πώς αν & τόσο μικρούλης το βασικό νόημα το 'χει πιάσει, το ίδιο & εγώ: ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ! Η ιστορία αυτή έχει να κάνει κυρίως μ αυτό & ειλικρινά έχω τρελαθεί απ τη χαρά μου που επιτυγχάνεται ήδη ο βασικός στόχος: το μωράκι επικοινωνεί τις βασικές του ανάγκες & η μαμά τις ικανοποιεί. Κι είμαστε χαρούμενοι & οι δυο.

marandnik Πιστεύω πως αυτό είναι το βασικό νόημα της μεθόδου. Όχι το πόσες πάνες & το ως πότε. Ούτε πρόκειται για εκπαίδευση. Απλά μια ακόμη ανάγκη (όπως & το να θηλάσει, να το χαϊδεύουν, να είναι καθαρό, να ναι ασφαλές, κλπ) που μπορώ να του ικανοποιήσω.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνεις πάντως την πεποίθησή μου πως ως γονείς δεν μας αρμόζει να επαναπαυόμαστε... Σε τίποτα! Κι αυτό τελικά βρίσκω πως είναι το πιο συναρπαστικό στην "καριέρα" μας!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται! όσο ζούμε & βοηθάμε τ ανρωπάκια μας να μεγαλώσουν, τόσο μαθαίνουμε. Ο "θαυμαστός καινούργιος κόσμος"! έτσι μόνο μπορώ να την περιγράψω τη μητρότητα όταν με ρωτούν πως είναι.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας πω την δικη μου εμπειρια .το αγορακι μας απο 7 μηνων εκανε κακα μονο στο γιογιο απλα ζοριζοταν και αυτο ηταν σιμαδι οτι θελει να κανει κακα και ετσι τον βαζαμε στο γιογιο του αρεσε πολυ ,οταν εγινε 1 περιπου ετους ελεγε μονος του πια οτι θελει κακακια και τα εκανε κατευθειαν στην τουαλετα ,τα τσισακια του τα κοψαμε οταν ηταν 20 μηνων .Καποια στιγμη ομως στην ηλικια των 23 μηνων μια μερα ενω ειχε κοιμηθει μονο μιση ωρα τον ξυπνησα με το ζορι γιατι επρεπε να φυγουμε ζοριστηκε παρα πολυ εκλαψε πολυ και εκτοτε αρχισε να τα κανει τα τσισα πανω του ,σε κανενα μηνα ακουλουθησαν και τα κακακια ,τοτε απογοητευτηκα πολυ,τελικα τα κακακια τα εκανε πανω του περιπου για ενα μηνα τωρα παλι τα κανει στην τουαλετα ετσι περιμενω να δω τι θα γινει με τα τσισα.Συμφωνω απολυτα οτι εαν ασχοληθεις με το μωρο μπορει να πραοσαρμοστει ευκολα στις αλλαγες αφου πιστευω οτι τα τσισακια που τα ειχαμε κοψει στους 20 μηνες εαν ειχαμε πρασπαθησει θα τα κοβαμε και νωριτερα και φυσικα ολα αυτα χωρις πιεση.ΟΙ περισσοτεροι παιδιατροι δεν ασχολουνται ιδιαιτερα με το θεμα και ετσι δεν ξερουν τι ακριβως να προτεινουν.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, δυστυχώς. Οι περισότεροι παιδίατροι επαναπαύονται σ ότι διδάχτηκαν στο πανεπιστήμιο, πολλά χρόνια πριν & σε μια μέθοδο που έβγαλε ένας συνάδελφος τους 30 χρόνια πριν!

Στο μεταξύ εμείς χτες μείναμε για πρώτη φορά με την baby-sitter μας (για να μπορέσει & η μαμά να φύγει λίγες ώρες την Κυριακή που έχει συναυλία :-)). Είχα πει στην κοπέλα για το γιο-γιο & αρχικά γέλασε, πιθανότατα με πήρε για χαζομαμά. Όλα πήγαν καλά, ο μικρούλης μας ήπιε γάλα (δικό μου) απ το μπουκάλι μια χαρά & τότε από περιέργια η κοπέλα τον έβαλε στο γιο-γιο, όπου έβαλε τα γέλια και έκανε τσισάκια σαν τη καλή χαρά. Η κοπέλα (η οποία επαγγελματικά κάνει δημιουργικό παιχνίδι με πολύ μικρά παιδιά) έπαθε πλάκα & μου πε καταχαρούμενη & εντυπωσιασμένη πως πρώτη φορά της έτυχε με 5 μηνών μπέμπη! Και γω χάρηκα πολύ γιατί είδα πως δουλεύει & με άλλους εκτός από το μπαμπά & τη μαμά.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

τελεια iren66 ,αντε να δω τι θα κανω εγω με τα τσισα δεν θελει καθολου να ακουσει για την τουαλετα ενω την πρωτη φορα που τα εκοψε ηταν πολυ προθυμος,δεν ξερω εαν οι ιστοσελιδες που δινεις αναφερονται και στην διακοπη σε μεγαλυτερες ηλικιες ακομη δεν προλαβα να τα διαβασω.

Link to comment
Share on other sites

ναι αναφέρονται και στις διακοπές & σε διάφορα προβλήματα, απλά εγώ δε μπορώ να σου υποδείξω ακριβώς που να το ψάξεις, μια και ακόμα ψαχνομαι. Στο tribalbaby μάλλον θα βρεις κάτι σχετικό, αν & για πιο άμεσα μπορείς να στείλεις ερώτηση (στα αγγλικά) στο σχετικό group της yahoo: http://groups.yahoo.com/group/elimin..._001104185309/

είναι πολύ άμεσες οι μαμάδες εκεί.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Valeri, δοκίμασες μόνο στο γιο-γιο? Στην κανονική τουαλέτα (με το ειδικό κάθισμα & το σκαλοπατάκι) έχει δοκιμάσει καθόλου? Ρωτάω γιατί πολλά παιδάκια διαβάζω πως έχουν πισογυρίσματα & κάποια από αυτά οφείλονται, είτε στο ότι περνούν από το ένα στάδιο ανάπτυξης στο επόμενο (άρα και επανέρχονται σε λίγο στα κανονικά τους), είτε γιατί τέλειωσαν με το γιο-γιο και θέλουν να χρησιμοποιούν ότι και οι μεγάλοι, δηλ. την τουαλέτα. Τσέκαρε το, ίσως βοηθήσει.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

iren66 το γιογιο το εχουμε χρησιμοποιησει πολυ λιγες φορες απο τοτε που ξεκινησε να κανει τα κακακια του στο γιογιο<7 μηνων>μετα απο λιγες φορες που τα εκανε στο γιογιο καθομασταν πια κατευθειαν στην τουαλετα εγω καθομουν πισω και τον κρατουσα μπροστα μου ,απο τοτε που μπορουσε να καθησει μονος του πια στην τουαλετα 1 ετους και 4 μηνων περιπου του πηραμε και το καθiσματακι για την λεκανη αρα γενικα το γιο γιο δεν μας ηταν πολυ χρησιμο ,τωρα δεν θελει το καθισματακι καθολου τον κραταω εγω στην λεκανη της τουαλετας για τα κακακια του.Σημερα πηρα αυτοκολλητακια για επιβραβευση με ενα βιβλιο πουδειχνει πως τα παιδακια κανουν τσισα στο γιογιο βεβαια δεν θελει ουτε το γιογιο ,θα τα δοκιμασω και θα δουμε.Θα στειλω και μηνυμα στις μαμαδες στο yahoo και βλεπουμε.Παντως το πισογυρισμα του ειμαι βεβαιη πως οφειλεται στο οτι πιεστηκε εκεινη τη φορα που τον ξυπνησα δεν ειχε αντιδρασει ποτε τοσο εντονα οσο τοτε για τιποτα μπορει ομως να ειναι και αλλαγη του σταδιου αναπτυξης οπως λες και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ισως κάτι απ αυτά που λές, το πιθανότερο. Τσέκαρε όμως & μήπως μ αυτό τον τρόπο (π.χ. να σε θέλει τώρα να τον κρατάς ενώ μπορούσε μόνος του πριν) προσπαθεί να κερδίσει την προσοχή & την στοργή σου για κάτι άλλο, άσχετο με την τουαλέτα, λέω εγώ τώρα... Καλή τύχη & ενημέρωσε με αν θες πως πήγε όταν βγάλεις άκρη.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

iren κατα πασα πιθανοτητα, εκτος των αλλων και κυριως οτι αφορα στα κακακια που τα σταματησε τελικα απο ενα μηνα ,ειναι οτι δεν μπορουσα να του δωσω οση προσοχη χρειαζοταν αυτον τον μηνα επειδη ειμαι εγκυος και ειχα πολλα συμπτωματα <εμετοι κτλ> δεν ημουν σε θεση να ασχοληθω μαζι του και τωρα ακομη ζοριζομαι αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι παιδίατροι υποστηρίζουν ότι τα παιδιά δεν έχουν έλεγχο στην κύστη τους μέχρι την ηλικία που είναι έτοιμα να εκπαιδευτούν και ότι αν προσπαθήσουμε νωρίτερα να τους βγάλουμε την πάνα, δεν θα τα καταφέρουν καθαρά για ανατομικούς λόγους.

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ, ΚΑΘΩΣ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤA PAMPERS & ΠΑΡΑΚΆΤΩ ΣΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ WIKIPEDIA:

"Όταν οι πάνες εισήχθησαν στην αγορά, υπήρξε μια διαμάχη που συνεχίστηκε μεταξύ του παιδιάτρου, Τ. Berry Brazelton και του πετυχημένου εμπορικά αρθρογράφου και συγγραφέα βιβλίων για τους γονείς, John Rosemond. Η διαμάχη ήταν για το χρονικό διάστημα που ένα μωρό πρέπει να φοράει τις πάνες και πότε πρέπει να αρχίσει την εκπαίδευση τουαλέτας. Ο Rosemond θεωρεί ότι είναι ένα «ράπισμα στη νοημοσύνη ενός ανθρώπου ότι κάποιος θα επέτρεπε στο μωρό να συνεχίσει να λερώνεται & να βρέχεται πάνω του μετά από την ηλικία των 2 ετών.» Ο Rosemond θεωρεί ότι η διαδικασία είναι απλή και τόσο ευθεία, όσο το να εκπαιδεύσεις ένα 4 μηνών κουτάβι να μην λερώνει μέσα στο σπίτι. Ενώ ο Rosemond παραδέχεται ότι ο Brazelton έχει δώσει τις ίδιες συμβουλές για δεκαετίες, επέκρινε τον παιδίατρο ότι έχει χρησιμεύσει σαν σύμβουλος στην Pampers, ένα τμήμα της Procter & Gamble, και για την εμφάνιση του στα διαφημιστικά της Pampers."

 

Περισσότερα σχετικά με την φυσική υγειηνή των βρεφών μπορείς να δεις και εδώ, καθώς & σχετικά video:

 

 

 

http://www.inhabitots.com/2009/12/10/eliminate-diapers-with-infant-potty-training/

 

http://www.sfgate.com/cgi-bin/blogs/sfmoms/detail?blogid=46&entry_id=44503

 

http://www.drsonna.org/ptresources.htm#The%20Truth%20About%20Potty%20Training%20Readiness

 

(αυτό το τελευταίο περιέχει όλη την αλήθεια για τις πάνες & αξίζει θαρρώ τον κόπο να το μεταφράσω στα ελληνικά & να το ανοίξω σε νέο πόστ ώστε να το διαβάσουν όσες περισσότερες μαμάδες γίνεται, μπας & σταματήσουμε να καταστρέφουμε τα λιγοστά δάση του πλανήτη & να ταλαιπωρούμε(με όλα αυτά τα αμφίβολα χημικά) το τρυφερό δερματάκι των μωρών μας)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως εαν σκεφτουμε οτι παλιοτερα που δεν υπηρχαν πανες τα παιδια εκπαιδευονταν πολυ νωρις στο γιο γιο<,μεχρι το τελος του πρωτου ετους εκοβαν και τα τσισα και τα κακα> δειχνει οτι απλα βολευομαστε με τις πανες .

Καπου ειχα διαβασει οτι στην συγχρονη κοινωνια για τις πανες ενος παιδιου χρειαζονται 18 δεντρα ,οπως επισης τα σκουπιδια που παραγονται απο τις πανες και δεν ειναι και ανακυκλωσιμα ειναι γυρω στον 1 τονο.

irene εδω και 3 μερες κανει τσισα στο γιο γιο ,πηγαινουμε στην τουαλετα με τους φιλους του<του λεω οτι τον περιμενουν για να κανει τσισα και ετσι τρεχει> εναν κλοουν και 2 αρκουδους που τον επιβραβεβουν υποτιθεται καθε φορα που κανει τσισα στο γιο γιο ,μετα τα πεταει τα τσισα μονος του στην τουαλετα ,θα συνεχισουμε σε καμια εβδομαδα με το νυχτερινο και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ, ΚΑΘΩΣ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤA PAMPERS & ΠΑΡΑΚΆΤΩ ΣΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ WIKIPEDIA:

"Όταν οι πάνες εισήχθησαν στην αγορά, υπήρξε μια διαμάχη που συνεχίστηκε μεταξύ του παιδιάτρου, Τ. Berry Brazelton και του πετυχημένου εμπορικά αρθρογράφου και συγγραφέα βιβλίων για τους γονείς, John Rosemond. Η διαμάχη ήταν για το χρονικό διάστημα που ένα μωρό πρέπει να φοράει τις πάνες και πότε πρέπει να αρχίσει την εκπαίδευση τουαλέτας. Ο Rosemond θεωρεί ότι είναι ένα «ράπισμα στη νοημοσύνη ενός ανθρώπου ότι κάποιος θα επέτρεπε στο μωρό να συνεχίσει να λερώνεται & να βρέχεται πάνω του μετά από την ηλικία των 2 ετών.» Ο Rosemond θεωρεί ότι η διαδικασία είναι απλή και τόσο ευθεία, όσο το να εκπαιδεύσεις ένα 4 μηνών κουτάβι να μην λερώνει μέσα στο σπίτι. Ενώ ο Rosemond παραδέχεται ότι ο Brazelton έχει δώσει τις ίδιες συμβουλές για δεκαετίες, επέκρινε τον παιδίατρο ότι έχει χρησιμεύσει σαν σύμβουλος στην Pampers, ένα τμήμα της Procter & Gamble, και για την εμφάνιση του στα διαφημιστικά της Pampers."

 

Περισσότερα σχετικά με την φυσική υγειηνή των βρεφών μπορείς να δεις και εδώ, καθώς & σχετικά video:

 

 

 

http://www.inhabitots.com/2009/12/10/eliminate-diapers-with-infant-potty-training/

 

http://www.sfgate.com/cgi-bin/blogs/sfmoms/detail?blogid=46&entry_id=44503

 

http://www.drsonna.org/ptresources.htm#The%20Truth%20About%20Potty%20Training%20Readiness

 

(αυτό το τελευταίο περιέχει όλη την αλήθεια για τις πάνες & αξίζει θαρρώ τον κόπο να το μεταφράσω στα ελληνικά & να το ανοίξω σε νέο πόστ ώστε να το διαβάσουν όσες περισσότερες μαμάδες γίνεται, μπας & σταματήσουμε να καταστρέφουμε τα λιγοστά δάση του πλανήτη & να ταλαιπωρούμε(με όλα αυτά τα αμφίβολα χημικά) το τρυφερό δερματάκι των μωρών μας)

 

Πολύ ενδιαφέροντα πραγματικά...

 

Αλλά δεν ξέρω τι να πιστέψω πια... Η παιδίατρος ήταν κατηγορηματική περί μη ικανότητας ελέγχου των σφιγκτήρων μέχρι περίπου τα τρία χρόνια. Μάλιστα μας συμβούλευε ότι είναι λάθος να προσπαθήσουμε να βάλουμε το παιδί σε γιογιό ακόμα και με καλό τρόπο και χρησιμοποιώντας μόνο επιβράβευση γιατί του δημιουργούμε ακόμα και έτσι ψυχολογική πίεση για κάτι που δεν μπορεί να εκτελέσει λόγω ανωριμότητας του σώματός του. Μας έλεγε ότι απλά μια μέρα θα ξυπνήσει το παιδί και θα πει από μόνο του ότι θέλει να βγάλει τις πάνες.

 

Ομολογώ ότι είχα πειστεί αν και έβλεπα παιδάκια τριγύρω να βγάζουν τις πάνες πολύ μικρότερα. Απλά η παιδίατρος μας έλεγε ότι αυτά συνήθως που βγάζουν νωρίς την πάνα πιέζονται από τους γονείς και έχουν νυχτερινή ενούρηση ή πισωγυρίσματα.

 

Θα σου πω πάντως τον πόνο μου: από το 2003 αλλάζω πάνες, χωρίς διακοπή ούτε ενός 24ώρου. Και αν συνεχίσουμε έτσι, οδεύουμε αισίως για το 2012. Εκτός και αν έρθει ενδιάμεσα και κανένα τέταρτο παιδί.:mrgreen:

 

Προσπάθησα λίγο με τον μικρό, να δω αν μπορεί να ανταποκριθεί όπως περιγράφεις αλλά ομολογώ ότι δεν κατάφερα και τίποτα. Ίσως είναι και το γεγονός της έλλειψης χρόνου, όταν έχεις να προσέχεις ταυτόχρονα περισσότερα παιδιά. Συνεχίζω πάντως να παρακολουθώ το θέμα με αρκετό ενδιαφέρον.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη εκ των πρωτερων αν εχουν ξαναγραφτει αυτα που θα πω..

Λοιπον εγω 40αριζω και οταν ημουν μωρο δεν υπηρχαν παμπερς στη Ελλαδα τουλαχιστον. Επισης τοτε τα καρεκλακια του φαγητου ειχαν ενσωματομενο γιογιο.. Μας εβαζαν λοιπον στο καρεκλακι και καποτε τα καναμε... Το θεμα ειναι ποτε αρχισαμε να τα λεμε και να πηγαινουμε μονα μας. Γιατι ενα παιδακι 1 ετος αν δεν ειναι παιδι θαυμα δεν μπορει να παει στο γιογιο να κατεβαση το βρακακι του και να τα κανει...

Πιο προσφατα τωρα οταν ο γιος μου ηταν 13-14 μηνων (το καλοκαιρι του 2008) εκανε τσισα και κακα στο γιογιο οταν τον εβαζα. Μετα εμαθε να σηκωνετε και βεβαια δεν ηθελε να καθισει!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα πραγματικά...

 

Αλλά δεν ξέρω τι να πιστέψω πια... Η παιδίατρος ήταν κατηγορηματική περί μη ικανότητας ελέγχου των σφιγκτήρων μέχρι περίπου τα τρία χρόνια. Μάλιστα μας συμβούλευε ότι είναι λάθος να προσπαθήσουμε να βάλουμε το παιδί σε γιογιό ακόμα και με καλό τρόπο και χρησιμοποιώντας μόνο επιβράβευση γιατί του δημιουργούμε ακόμα και έτσι ψυχολογική πίεση για κάτι που δεν μπορεί να εκτελέσει λόγω ανωριμότητας του σώματός του. Μας έλεγε ότι απλά μια μέρα θα ξυπνήσει το παιδί και θα πει από μόνο του ότι θέλει να βγάλει τις πάνες.

 

Ομολογώ ότι είχα πειστεί αν και έβλεπα παιδάκια τριγύρω να βγάζουν τις πάνες πολύ μικρότερα. Απλά η παιδίατρος μας έλεγε ότι αυτά συνήθως που βγάζουν νωρίς την πάνα πιέζονται από τους γονείς και έχουν νυχτερινή ενούρηση ή πισωγυρίσματα.

 

 

.:wink:

Tα 3 χρονια??πουθενα δεν το εχω διαβασει αυτο.Παντως το μωρακι μας χαιροταν πολυ οταν εκανε τα κακακια του και δεν χρειαζοταν καμια επιβραβευση,οι επιβραβευσεις μαλλον χρειαζονται τελικα σε μεγαλυτερη ηλικια . Τα πισωγυρισματα μπορει να υπαρχουν γιατι απλα οταν ειναι μικρο το μωρο αλλαζει συνεχως και αντιμετωπιζει προκλησεις καθε μηνα σε σχεση με τα μεγαλυτερα παιδια ,οποτε ειναι ευκολοτερο να ξεσπασει σε καποια απο τις συνηθειες του αναμεσα σε αυτες και το θεμα της τουαλετας , απο οτι καταλαβα τα πισωγυρισματα αυτα ειναι συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να θεωρηθώ αιρετική ή γραφική & καθώς στην Ελλάδα ελάχιστοι γονείς γνωρίζουν πως το μωράκι τους είναι εφικτό να μεγαλώσει χωρίς καθόλου (ή με πολύ λιγότερες) πάνες μιας χρήσης, θεωρώ υποχρέωση μου να μεταφέρω εδώ & στην κρίση των άλλων γονέων, ιδιαίτερα των νέων, όσα έμαθα & κατάλαβα από την έρευνα μου σχετικά με την εκπαίδευση τουαλέτας των μικρών μας. Θεωρώ απαράδεκτο σήμερα ακόμα να παίζονται παιχνίδια οικονομικού κέρδους & οικολογικής καταστροφής πάνω στις πλάτες μας & στις πλάτες της ψυχοσωματικής υγείας των παιδιών μας. Πιστεύω πως η κατεστημένη & κατευθηνόμενη πληροφόρηση για τις πάνες ('οπως & για τον θηλασμό & για τα εμβόλια, & για τις έτοιμες παιδικές τροφές, κλπ,κλπ) είναι μονόπλευρη & συχνά αποπροσανατολίζει το γονιό που θέλει το καλύτερο για το παιδί του, τη στιγμή που καταλήγει σε κέρδη για τις μεγαλοβιομηχανίες & σε δυσκολία για το γονιό. Πιστεύω τέλος πως στην κοινωνία της πληροφορίας όπου ζούμε, είναι καλό να γνωρίζουμε όλες τις εναλλακτικές για μας & τα παιδιά μας, έτσι ώστε ο κάθε νέος γονιός να μπορεί να αποφασίζει τις επιλογές του. Με αυτό το πνεύμα παραθέτω κάποια γνώση που πολύ θα ήθελα να την έχω 15 χρόνια πριν, στο μεγάλωμα του πρώτου μου παιδιού, αλλά δυστυχώς δεν την είχα.

 

μεταφράζω από τα αγγλικά το άρθρο "Squabble Over Potty Training",

της Carol Mell απ το περιοδικό Albuquerque Journal (January 26, 2006)

"Λογομαχία σχετικά με την εκπαίδευση τουαλέτας"

 

"... Σε μια ήρεμη κοιλάδα κοντά στο Τάος, η συγγραφέας & ψυχολόγος Linda Sonna προκαλεί τον μεγάλο γκουρού των μωρών, τον παθολόγο Barry Brazelton & τους εταιρικούς χορηγούς του σχετικά με το θέμα της εκπαίδευσης τουαλέτας. Η διαφωνία δεν έγγυται στο "εάν" αλλά στο "πότε". Στο νέο της βιβλίο "Early-Start Potty Training," (η πρόωρη έναρξη εκπαίδευσης τουαλέτας) η Sonna, που έχει γράψει αρκετά βιβλία για γονείς με παιδιά κάθε ηλικίας, υποστηρίζει πως οτιδήποτε καθιερωμένο μας έχουν έχουν πει για το πότε πρέπει ν αρχίζει η εκπαίδευση της τουαλέτας είναι ...(βάλτε εδώ όποιο κοσμιτικό επίθετο σας ταιριάζει!), που αποσκοπεί στο να μας κάνει να αγοράζουμε πάνες μιας χρήσης για ένα ακόμα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

"Η έννοια ότι όσο αργότερα γίνεται η εκπαίδευση τόσο το καλύτερο, έχει επιβληθεί από παιδιάτρους που εκπροσωπούν τη βιομηχανία από το 1960", γράφει η Sonna. «Η καθυστέρηση αποτελεί όφελος για την εταιρική γραμμή των πωλήσεων. Η αλήθεια για τη δυνατότητα των νηπίων και των μωρών ώστε να μάθουν να χρησιμοποιούν το γιο-γιο είναι ίσως ένα από τα

καλά-κρατημένα μυστικά στην Αμερική.»

Η Sonna μελέτησε την εργασία του Δρ Benjamin Spock που έγραψε τις Βρεφικές Βίβλους της δεκαετίας του '40 και της δεκαετίας του '50 καθώς & εκείνους (παραγωγής pampers) του Brazelton, «ενός καθηγητή του Χάρβαρντ που εξελίχθηκε σε αστέρι της ενημέρωσης.»

« Ο Spock επαναλάμβανε πως όσο νεώτερα τα παιδιά, τόσο το καλύτερο, θεωρούσε τους 14 μήνες ήδη αργά για την εκπαίδευση» λέει η Sonna. «Το 1961 όλα άλλαξαν και Ο Spock άρχισε να παραθέτει τα ρητά του Brazelton. Αυτή ήταν η χρονιά που ο Brazelton υπέγραψε με την

Procter & Gamble. Βγήκε & είπε ότι ήταν σκληρό να εκπαιδεύονται τα μωρά πολύ νωρίς.». Η Sonna λέει επίσης ότι με την παραγωγή και το μάρκετινγκ των ακόμα μεγαλύτερων μεγεθών πάνας, οι εμπειρογνώμονες αξίωναν ότι ακόμη και 3 , 4 - και 5 χρονών παιδια μπορούν να παραμείνουν ανεκπαίδευτα εάν δεν έχουν καταδείξει εκείνη την «μυστήρια κατάσταση ετοιμότητας.» «Η γνώση ότι είναι δυνατό να εκπαιδευτούν νωρίς έχει ξαφνικά ξεχαστεί εντελώς» λέει η Sonna. «Τα μωρά γεννιούνται σηματοδοτόντας τις ανάγκες τους, όπως ακριβώς κάνουν όταν είναι πεινασμένα. Για σκεφτείτε το. Το να δώσει σήμα ότι είναι η στιγμή να κάνει την ανάγκη του είναι εργαλείο επιβίωσης για ένα μωρό. Τα βρέφη χρειάζονται να είναι σ ένα ζεστό & στεγνό μέρος με τους άλλους. Εάν ήταν να είναι πάντα βρεμένα, αυτό δε θα συνέβαινε. Εξαρτάται από μας να μάθουμε να διαβάζουμε τα σήματα τους.»

Η Sonna έχει σχεδιάσει ένα σχέδιο για την κατάρτιση των βρεφών από τη γέννηση. Οι γονείς που αναγνωρίζουν τα συνθήματα του μωρού τους, απλά τα κρατούν πάνω από ένα δοχείο, κάνοντας έναν σιγανό ήχο όπως «σςςς, τσςςς» ως σήμα.

Τα μωρά χωρίς καθόλου πάνες είναι μια πρόκληση, λέει η Sonna, αλλά υιοθετεί μια ευγενέστερη μέθοδο. Για τα περισσότερα βρέφη η ηλικία των 6 έως 12 μηνών είναι ιδανική. Ακόμα κι αν ακούγεται τρελλό, η Sonna είχε αρκετά παραδείγματα.

«Όταν έγραφα το πρώτο μου βιβλίο για την κατάρτηση τουαλέτας σκέφτηκα πως ακούγεται σκληρό να αρχίζει ένα βρέφος τόσο νωρίς. Μου φαινόταν παράξενη η εκπαίδευση χωρίς καθόλου πάνες, αλλά διάβασα σχετικά και όλα τα κομμάτια μπήκαν στη θέση τους. Στο Μεξικό, υπήρχαν γυναίκες με τα γυμνά μωρά μέσα στα σλινκ τους που ποτέ δεν ήταν βρεγμένα. Το είχα δει & στην Κίνα, επίσης.» Στο Taos άκουσε δυο Ισπανούς γονείς να μιλούν γιαυτό. Κατ΄αυτούς, «σωστός χρονισμός» σήμαινε πως το βρέφος ήταν πλήρως εκπαιδευμένο σε 12 μήνες.

Έγραψε ένα κεφάλαιο για την πρόωρη κατάρτιση στο πρώτο βιβλίο της το 2002, αλλά οι εκδότες της το έκοψαν . Κανένας δεν θα τολμούσε να βάλει ένα τέτοιο άρθρο σε ένα περιοδικό για μωρά επειδή αυτά δημοσιεύονταν χάρις στη βιομηχανία πανών μίας χρήσης, λέει η Sonna.

 

Τελικά, η ιδέα της βρεφικής κατάρτισης χωρίς καθόλου πάνες, αν & αντιμετωπίστηκε από τα μίντια ως τερατώδης, βρήκε το δρόμο να πει στο κοινό πως η πρώϊμη εκπαίδευση είναι εφικτή. Το παράπονο της Sonna ήταν ότι τα άλλα βιβλία δεν μιλούσαν για την υγιεινή, που αποτελεί τον

βασικότερο λόγο για την εκπαίδευση της τουαλέτας.«Εάν ο ηλικιωμένος γονιός σας καθόταν πάνω σε μια βρώμικη πάνα θα σας έπιανε τρόμος»

είπε, "αλλά ο Brazelton είδε την προθυμία των γονιών να αφήνουν τα μικρά τους να βρέχονται & να λερώνονται για μερικά έξτρα χρόνια ακόμα σαν ένα σημάδι σεβασμού προς το σώμα τους.»

"Εάν τα παιδιά σας έχουν μεγαλώσει πολύ για πάνες και εσείς είστε ακόμα πολύ νέοι, γιατί θα έπρεπε να νιαστήτε;"

Επειδή οι πάνες είναι το τρίτο κύριο συστατικό των χωματερών της χώρας, λέει η Sonna. Εάν προσθέσετε στους τόνους των μη ανακυκλώσιμων λυμάτων το γεγονός ότι οι πάνες κατασκευάζονται από τα δέντρα και τις τοξικές χημικές ουσίες, η περιβαλλοντική εικόνα δεν είναι

καθόλου όμορφη. Η Sonna έχει φίλους στην Κίνα που λένε ότι εκεί έχει ήδη αρχίσει η προώθηση των πανών μίας χρήσης & οι συμβουλές προς τους γονείς είναι "να περιμένουν". Αυτό είναι θλιβερή είδηση για μια χώρα όπου τα ρουχαλάκια των νηπίων & των βρεφών διέθεταν παραδοσιακά ένα απλό άνοιγμα στον καβάλο ωστε να κανουν τα πράγματα απλά. «Ο πλανήτης θα πνίγει στα μη ανακυκλωμένα απόβλητα» λέει η Sonna. Με οκτώ βιβλία μέσα σε πέντε χρόνια, η Sonna αισθάνεται ως αυτά είναι τα δώρα της για τον κόσμο.

«Για μένα την μικρή, το να τα βάλω με μια εταιρία πολυεκατομμυρίων δολαρίων, τη μεγαλύτερη στον κόσμο, ήταν πολύ τρομακτικό, αλλά εισπράτω μια καταπληκτική ανταπόκριση. Οι πωλήσεις του βιβλίου μου είναι καλές. »

=======================================================

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, έτσι για την ιστορία, αλλά & επειδή οργίζομαι για την κατευθηνόμενη (παρα)πληροφόρηση, άνοιξα ένα νέο θέμα με μεταφρασμένα άρθρα που βρήκα μόλις χτες, έπεται και συνέχεια φυσικά. Μόλις το διάβασα μου λύθηκαν αρκετές απορίες, αλλά & ειλικρινά θύμωσα. Είναι εδώ :

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1419641#post1419641

ώστε να μπορούν να το δουν οι νέοι γονείς. Στην Αμερική ήδη έχει γίνει θέμα σε κανάλια & εφημερίδες. Και το κάνουν θέμα οι γονείς, μαμάδες κάθε κουλτούρας & θρησκείας & χρώματος που εφαρμόζουν την Φυσική Υγειηνή στα μωράκια τους, άλλες απ την γέννηση & άλλες απ τους πρώτους μήνες, άλλες χωρίς καθόλου πάνες, άλλες με λιγότερες πάνες, υφασμάτινες ως επι το πλείστον, άλλες εργαζόμενες, άλλες μόνιμα στο σπίτι, άλλες φτωχές, άλλες πλούσιες.Ολες όμως έχουν ένα κοινό: θέλουν το καλύτερο για το μωράκι τους & αυτό που τους φαίνεται λογικό: Σε κανένα θηλαστικό δεν αρέσει να κάθεται πάνω στα περιτώματα του, πόσο μάλλον στα πρωτεύοντα! Τα μωρά πρακτικά & ευδιάκριτα επικοινωνούν την ανάγκη τους, αρκεί να δώσουμε λίγη περισσότερη σημασία στα σήματα τους, τό ίδιο όπως επικοινωνούν την πείνα τους & την ανάγκη τους για τρυφεράδα ζεστασιά. Και βλέποντας τον 5μηνο γιο μου να σφύγγεται όταν τον βάζω στο γιο-γιο και εγώ του λέω "poo poooo! θέλεις να κάνουμε κακάκια?" & να τα κάνει & μετά να γελάει χαρούμενος & ανακουφισμένος, ε! δε γίνεται να δεχτώ ότι δεν το ελέγχει. Απλά εγώ δεν ήξερα παλιότερα που να κοιτάξω, τώρα που τον παρατηρώ μου είναι ξεκάθαρο.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

valeri έχεις απόλυτο δίκιο, τα πισωγυρίσματα είναι φυσιολογικά, σύντομα & αναμενόμενα, αλλά δε πρέπει να υπάρχει άγχος. Είναι μια διαδικασία επικοινωνίας & όχι πραγματικής εκπαίδευσης, είναι μια πολύ τρυφερη στιγμή, όπως και το τάϊσμα ή το βραδινό μασαζάκι. Η επιβράβευση είναι άσχετη με το θέμα, μάλλον τα μωρά μας επιβραβεύουν με το χαμόγελάκι τους όταν "πιάνουμε" επιτέλους το σήμα τους :-) Είναι φοβερό να ακούς μαμάδες να τάζουν τον ουρανό με τ άστρα στο τριχρονο τους για να κάτσει στο γιο-γιο & να κάνει την ανάγκη του!

 

marandnik όχι μόνο δεν παίζει πίεση (άλλωστε είναι το λιγότερο κουτό να πιέσεις ένα μωράκι, αν δεν έχει δε θα κάνει, τέλος!), αλλά προσφέρεις στο μωρό την ευκαιρία να ξελαφρώσει. Αν δεν θέλει & πάλι θα στο δείξει άμεσα. Η όλη λογική είναι πως, αντίθετα με την κατεστημένη "εκπαίδευση" όπου το παιδί καλείται να "κρατιέται"(μέχρι να πάει στο γιο-γιο), το παιδί μπορεί να "αφεθεί", να ξελαφρώσει. Η μέθοδος ισχύει στα περρισότερα μέρη του κόσμου εκτός απ τις "ανεπτυγμένες" χώρες. Σ αυτές, η φυσική και παραδοσιακή αυτή ξεχασμένη (στο όνομα της ταχύτητας, της βολής & της τεχνολογίας) γνώση επανέρχεται στο προσκήνιο από γονείς που ακολουθουθούν το "attachment parenting", δηλαδή είναι αφοσιωμένοι στο φυσικό μεγάλωμα των μικρών τους, τα γεννούν σπίτι ή στο νερό, τα κοιμίζουν κοντά τους, τα κουβαλούν σε μάρσιπους ό,τι κιαν κάνουν, τα θηλάζουν αποκλειστικά & χωρίς ρολόϊ, τα ταϊζουν φυσικές & όχι έτοιμες τροφές. Έχει αποδειχτεί πως τα μωρά που μεγαλώνουν έτσι, "από κοντά", είναι πιο χαρούμενα & ισορροπημένα, τόσο στην βρεφική όσο & σε μεγαλύτερες ηλικίες.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω παθει σοκ!!!!!εχεις απολυτο δικιο αλλα τι μπορουμε να κανουμε?τα βιβλια της ειναι μεταφρασμενα?που μπορω να τα βρω?δηλαδη μετα το φρουτο του να βγαζω τοην πανα και να τον καθιζω στο γιογιο?αγχωθηκα τωρα....

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα αυτα, και πολυ ενδιαφεροντα

 

πρακτικα ομως, γινεται?

 

μπορει ενα παιδι 6 μηνων να κοψει την πανα? πρακτικα ξαναλεω, οχι θεωρητικα.. εχουμε μαρτυρια γονιου με πολυ μικρο μωρο που δεν του βαζει πανα? οχι απαραιτητα εδω στο φορουμ, γενικα, υπαρχουν περιστατικα?

Link to comment
Share on other sites

Iren66 μου απο συρο κατ'αρχας χαιρομαι που συναντω μια συντοπιτισα μου στο forum!!!!Συμφωμω απολυτως με οσα αναφερεις και για να ειμαι απολυτα ειλικρινης στο γραφειο του γιατρου μου ειχε πεσει στα χαρια μου το συγκεκριμενο βιβλιο αλλα δεν μπορεσα να το δανειστω και να το μελετησω ενω οταν το εψαξα στην αγορα δεν μπορεσα να το βρω μεταφρασμενο διοτι τα Αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα.Βλεπεις πανε και 13 χρονια απο οταν πηρα το Lower.Ασφαλως ειναι λογικα οσα αναφεροντε στο τοπικ σου αλλα μη πραγματοποιησημα......!!!Αυτο που θα ηθελα απλως να συμπληρωσω ειναι πως ''ολα'' ειναι κρικος της βιομηχανοποιημενης πλεον ζωης μας.Δεν πιστευω οτι υπαρχει εστω ενα προιον ή μια υπηρεσια που να μην κρυβονται απο πισω της μεγαλα κερδη και συμφεροντα !!!!!!!Ειτε αυτα ειναι πιπιλες΄,ειτε ειναι σεντονακια, ειτε ειναι γαλατα ακομα και ο τοκετος αποτελει μια πηγη εσοδων για πολλα συμφεροντα(φαρμακευτικες εταιριες, αμοιβες γιατρων και ανεσθησιολογων κ.τ.λ ).Τελικα αυτο που λεει ο λαος ειναι σωστοτατο ''στη χαρα σου και στη λυπη σου στα περνουν χοντρα''

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...