Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρίς πάνες απο την αρχή?


Recommended Posts

Νομιζω οτι οι πανες μιας χρησης ειναι ουσιαστικα για τιν ευκολια της μαμας. Δεν μας υποχρεωνει κανενας να της χρησιμοποιησουμε. Θελουμε και το κανουμε. Οποια αντεχει μπορει να βαλει υφασματενιες. Εγω ως γρια που ειμαι (σχεδον 40) με τετοιες μεγαλωσα γιατι δεν υπηρχε και εναλλακτικη. Το βραδυ θα ρωτησω την μαμα μου ποτε τις εβγαλα τελειως και θα σας πω..

 

Εγω παντως χρησιμοποιω μιας χρησης γιατι ειμαι τεμπελα και δεν μπορω να πλενω συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


!Αυτο που θα ηθελα απλως να συμπληρωσω ειναι πως ''ολα'' ειναι κρικος της βιομηχανοποιημενης πλεον ζωης μας.Δεν πιστευω οτι υπαρχει εστω ενα προιον ή μια υπηρεσια που να μην κρυβονται απο πισω της μεγαλα κερδη και συμφεροντα !!!!!!!Ειτε αυτα ειναι πιπιλες΄,ειτε ειναι σεντονακια, ειτε ειναι γαλατα ακομα και ο τοκετος αποτελει μια πηγη εσοδων για πολλα συμφεροντα(φαρμακευτικες εταιριες, αμοιβες γιατρων και ανεσθησιολογων κ.τ.λ ).Τελικα αυτο που λεει ο λαος ειναι σωστοτατο ''στη χαρα σου και στη λυπη σου στα περνουν χοντρα''

 

Συμφωνώ απόλυτα!!

Δυστυχώς όλα είναι ένα μεγάλο παιχνίδι των διαφόρων μεγαλοεταιριών και βιομηχανιών και εμείς παγιδευμένοι μέσα σ' αυτό!!

 

Όσο για τις πάνες, δεν μας υποχρεώνει κανείς να τις χρησιμοποιούμαι.

Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούμαι υφασμάτινες!

Μία φίλη μου (τώρα βέβαια η κόρη της είναι μεγάλη) έφτιαξε μόνη της υφασμάτινες πάνες και φορούσε στην κόρη της.

Σε κάθε αλλαγή έριχνε την πάνα σε μία λεκανίτσα με νερό και κάθε βράδυ τις έπλενε.

Μου το πρότεινε, αλλά δεν το βρήκα πρακτικό.......:oops:

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατάλαβα τι εννοεί η κ. Sonna!:-)

Δεν ξέρω κατα πόσο θα ήταν εφικτό να εκπαιδεύσεις ένα βρέφος και κατά πόσο θα μπορούσε μία μητέρα να έχει την υπομονή και επιμονή (και το χρόνο κτλ) να πετύχει κάτι τέτοιο.......

 

Εγώ, προσωπικά, δεν θα το μπορούσα......

Εδώ βρέχεται καμιά φορά και πρέπει να του αλλάξω φορμάκι, σεντονάκια, κουβερτούλα και το θεωρώ κουραστικό......:oops:

 

Η χρήση υφασμάτινων πανών θα ήταν μια λύση-αντίδραση στο κατεστημένο που δημιούργησαν οι διάφορες εταιρείες.....

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο θα ήταν εφικτό να εκπαιδεύσεις ένα βρέφος και κατά πόσο θα μπορούσε μία μητέρα να έχει την υπομονή και επιμονή (και το χρόνο κτλ) να πετύχει κάτι τέτοιο.......

 

 

και την υπομονη να ειχαμε, γινεται?? αυτο θα ηθελα να ξερω... με μαρτυριες, το κοιταω κι ολας και γω στο ιντερνετ... αν οντως, μπορει ενα νεογνο να μη βαλει πανα... μπορει να ελεγχει τα τσισα του και τα κακα του?

 

δεν αμφισβητω οτι σε παρα πολλα πραγματα εχουμε κακη πληροφορηση, στανταρ μας οδηγουν λαθος και οι εταιριες για να αγοραζουμε τα προιοντα τους... ομως το να δεχτω οτι ενα μωρο τοσο μικρο, ας πουμε 6 μηνων, μπορει να ελεγξει το σωμα του, οσο αναφορα το ουροποιητικο του... μου φαινεται δυσκολο!!!

 

αλλα θα ηθελα να ξερω περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

iren66 θα ηθελα να σου πω οτι επειδη ανοιξες διαφορετικο ποστ με το ιδιο ουσιαστικα θεμα εχουν διασπαστει οι καταχωρησεις των μηνυματων ,θα προτεινα να ενωσεις τα δυο θεματα με τη βοηθεια του admin ,δηλ .το χθεσινο ποστ να προστεθει ως συνεχεια στο παλιοτερο..δεν ξερω αν γινεται να το κανεις και η ιδια.Με αγαπη valeri.

Link to comment
Share on other sites

και την υπομονη να ειχαμε, γινεται?? αυτο θα ηθελα να ξερω... με μαρτυριες, το κοιταω κι ολας και γω στο ιντερνετ... αν οντως, μπορει ενα νεογνο να μη βαλει πανα... μπορει να ελεγχει τα τσισα του και τα κακα του?

 

δεν αμφισβητω οτι σε παρα πολλα πραγματα εχουμε κακη πληροφορηση, στανταρ μας οδηγουν λαθος και οι εταιριες για να αγοραζουμε τα προιοντα τους... ομως το να δεχτω οτι ενα μωρο τοσο μικρο, ας πουμε 6 μηνων, μπορει να ελεγξει το σωμα του, οσο αναφορα το ουροποιητικο του... μου φαινεται δυσκολο!!!

 

αλλα θα ηθελα να ξερω περισσοτερα

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ! ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ & ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΟ ΓΙΟ ΜΟΥ, ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ, ΜΕΣΑ Σ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟ 14 ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΣΕ ...4 ΜΕ 5 ΤΟ ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΩΡΟ. δΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΥΣΙΚΑ & Ο ΣΤΟΧΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΣΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ (ΑΝ & ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΜΑΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΟΥ ΤΟ ΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ & ΑΥΤΟ!), Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ ΚΑΘΑΡΟς ΚΑΙ ΣΤΕΓΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΑ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΦΙΚΤΟ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ, ΚΑΙ ΥΓΕΙΗΝΟ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΟΥΜΕ. ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ & ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ. ΟΜΩΣ ΧΤΕΣ ΞΕΝΥΧΤΥΣΑ & ΜΕΤΕΦΡΑΣΑ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παραπλάνηση των γονιών σχετικά με την "εκπαίδευση τουαλέτας", λέει ψυχολόγος

 

06 30 2006

Ενώ οι αμερικάνοι γονείς αναρωτιούνται εάν το τρίχρονο παιδί τους είναι έτοιμο να αρχίσει να χρησιμοποιεί το γιο-γιο , τα περισσότερα παιδιά σε όλη την υδρόγειο εκπαιδεύονται πλήρως ως την ηλικία των δύο, σύμφωνα με τη συγγραφέα του "Early-Start Potty Training", μιας πρόσφατης έκδοσης για γονείς από τις εκδόσεις McGraw Hill.

Στην Ανατολική Ευρώπη, την Ασία, τη Νότια Αμερική, και την Αφρική, τα περισσότερα παιδιά ολοκληρώνουν την κατάρτηση τους γρήγορα μόλις μάθουν να περπατούν. Οι ευγενείς μέθοδοι που χρησιμοποιούνται ακόμα για να διδάξουν τα μωρά σε άλλα μέρη του κόσμου, ήταν δημοφιλείς στις ΗΠΑ μέχρι τη δεκαετία του '40. Όταν τα πλυντήρια απλοποίησαν τις οικιακές δουλειές, η ηλικία εκκίνησης της κατάρτισης μετακινήθηκε προς τα εμπρός.

Ακόμα, το 90 τοις εκατό των παιδιών στην Αμερική ολοκλήρωναν την εκπαίδευση τουαλέτας στην ηλικία των 2.

Αυτό άλλαξε μόλις μπήκαν στην αγορά οι πάνες μίας χρήσης στις αρχές της δεκαετίας του 1960.

Τα διαφημιστικά προώθησης τους εκπροσωπήθηκαν από πληρωμένους παιδιάτρους, όπως ο Τ. Berry Brazelton.

Ο καθηγητής του Χάρβαρντ που εξελίχθηκε σε αστέρα της ενημέρωσης, υποστήριξε ότι τα μίας χρήσης diapering προϊόντα κρατούν τα παιδιά «καθαρά και στεγνά» και είπε «Μην βιάζετε το νήπιο σας στην κατάρτιση τουαλέτας ή μην αφήσετε να σας πει οποιοσδήποτε άλλος πότε είναι ο κατάλληλος χρόνος - θα πρέπει να είναι επιλογή του παιδιού.»

Στην πραγματικότητα, τα προϊόντα κρατούν τα παιδιά ακάθαρτα.

Η στέρηση της αίσθησης της υγρασίας στα παιδιά επιβραδύνει την εκμάθηση.

Οι συστάσεις του Brazelton ενσωματώθηκαν στην Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία ως οδηγίες κατάρτισης τουαλέτας . Δηλώνουν πως «τα παιδιά που είναι μικρότερα από 12 μήνών δεν έχουν κανέναν έλεγχο της κύστης ή των κινήσεων των εντέρων και ελάχιστο έλεγχο για 6 μήνες ή κάπου τόσο μετά τους 12 μήνες. Μεταξύ 18 και 24 μηνών, τα παιδιά αρχίζουν συχνά να παρουσιάζουν σημάδια ετοιμότητας, αλλά μερικά παιδιά μπορεί να μην είναι έτοιμα μέχρι τους 30 μήνες ή αργότερα.» Όμως η έρευνα για την κατάρτιση τουαλέτας δείχνει ότι τα παιδιά ικανοποιούν τα φυσικά κριτήρια για ετοιμότητα κατά τη διάρκεια του πρώτου έτους της ζωής τους.

Σήμερα, το 1/3 των τρίχρονων αμερικανών είναι ακόμα στις πάνες, μαζί με αυξανόμενο πλήθος παιδιών τεσσάρων και πέντε ετών . Η πολλών δισεκατομμυρίων δολαρίων βιομηχανία πανών μίας χρήσης παράγει τώρα προϊόντα σε μεγέθη large, jumbo, and mega ώστε να φιλοξενήσει παιδιά βάρους ως και 125 λίβρες.

Σε δύο ακριβώς γενιές, η γνώση για το πώς να διδάξουμε τα μωρά και τα νήπια για να χρησιμοποιούν το γιο-γιο θα έχει σχεδόν χαθεί στις ΗΠΑ. Η λαϊκή φρόνηση λέει ότι η πρώημη εκπαίδευση είναι ανέφικτη ή σκληρή, αλλά στο Early-Start Potty Training, η συγγραφέας Δρ Linda Sonna, καθηγήτρια της πολυπολιτισμικής ψυχολογίας στο πανεπιστήμιο του Yorkville, δηλώνει ότι τα βρέφη συνεργάζονται πολύ πιο εύκολα από τα μεγαλύτερα παιδιά. Τα μεγαλύτερα παιδιά δυσκολεύονται να μείνουν ακίνητα τόσο ώστε να μάθουν, έχουν συνηθίσει στις πάνες τους, και πολλά αρνούνται να διακόψουν το παιχνόιδι τους για να πάνε στο γιο-γιο.

«Η Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία συστήνει να αφήνουμε τα παιδιά να οδηγήσουν τη διαδικασία» λέει η Sonna. «Αλλά η έρευνα που παρουσιάζεται στα περιοδικά της Ακαδημίας προτείνει το αντίθετο.» Το Sonna αναφέρει πολυάριθμες επιστημονικές μελέτες συστήνοντας να αρχίζει η μάθηση από νωρίς και να γίνεται μια δομημένη προσέγγιση διδασκαλίας. Υπάρχουν επιτακτικοί λόγοι να αρχίζουν νωρίτερα παρά αργότερα:

· Η καθυστέρηση της κατάρτισης μέχρι την ηλικία των 2 ½ έχει συνδεθεί με αστάθια της κύστης, μια κατάσταση που σχετίζεται με χρόνια ατυχήματα και νυχτερινή εννούρηση.

· Εκατοντάδες χιλιάδες δέντρων χρησιμοποιούνται για να κατασκευαστούν τα δεκάξι δισεκατομμύρια πάνες μίας χρήσης που χρησιμοποιούν τα παιδιά κάθε χρόνο.

· Οι πεταμένες μίας χρήσης πάνες είναι το τρίτο - μεγαλύτερο σε όγκο συστατικό των χωματερών (μετά τις εφημερίδες και τις συσκευασίες fast-food).

· Οι πεταμένες πάνες στις χωματερές απειλούν τα υπόγεια νερά.

· Η GREENPEACE έχει απαιτήσει την παγκόσμια απαγόρευση μιας χημικής ουσίας που χρησιμοποιείται στο ιδιαίτερα-απορροφητικό πάκτωμα της πάνας (gel), το οποίο βλάπτει το ανοσοποιητικό σύστημα και προκαλεί σύνδρομο τοξικού σοκ.

· Ένα καρκινογόνο υποπροϊόν της διαδικασίας παραγωγής, η διοξίνη, αποτελεί αιτία καρκίνου ζημίας των νεύρων.

· Το κόστος για να μείνουν τα παιδιά στις πάνες μίας χρήσης για 2 ½ χρόνια κυμαίνεται από $2.000 για τις οικονομικές μάρκες, ως τις $6.000 για τις επώνυμες. Οι επώνυμες υφασμάτινες πάνες κοστίζουν λιγότερο από $36 η δωδεκάδα.

· Τα ούρα μένουν κοντά στο σώμα για παρατεταμένες χρονικές περιόδους σε ένα υλικό που δεν αναπνέει και αυξάνει τις οσχεϊκές θερμοκρασίες, το οποίο έχει συνδεθεί με κρυψορχία και στειρότητα.

Στο βιβλίο της, η Sonna παρουσιάζει τις φυσικές μεθόδους για τα μωρά και τα νήπια, καθώς επίσης και λύσεις για μεγαλύτερα παιδιά που δυσκολεύονται. «Οι παιδίατροι έχουν δίκιο όταν προειδοποιούν ότι οι σκληρές & αυστηρές μέθοδοι καθυστερούν την εκμάθηση»προσθέτει. "Το να βάλετε το παιδί σας στο γιο-γιο & να επιμένετε να προσπαθήσει ξανά & ξανά, αυξάνει μόνο το άγχς του παιδιού. Για να πετύχει, ο συγχρονισμός πρέπει να είναι σωστός και τα μικρά μας να μπορούν να χαλαρώσουν. Και πάρα πολλή πίεση μπορεί να βλάψει τους μυς."

Τελικά πόσες προτροπές θα έπρεπε να δώσουν οι γονείς; «Μόνο μία» λέει η Sonna .

 

ΠΗΓΕΣ: (References) Bakker, Wilhelmina. Research into the Influence of Potty-Training on Lower Urinary Tract Dysfunction. Antwerp, Belgium: University of Antwerp, 2002.

Boucke, Laurie. Infant Potty Basics: With or Without Diapers, the Natural Way. Lafayette, CO: White-Boucke Publishing, Inc., 2003.

Maizels, Max, Kevin Gandhy, Barbara Keating, and Diane Rosenbaum. "Diagnosis and Treatment for Children Who Cannot Control Urination." Current Problems in Pediatrics 10 (1993): 402{-}50.

Mash, Eric J., and Russell A. Barkley. Child Psychopathology. New York City: Guilford Press, 1996.

Schum, Timothy R., T. L. McAuliffe, M. D. Simms, J. A. Walter, M. Lewis, and R. Pupp. "Factors Associated with Toilet Training in the 1990s." Ambulatory Pediatrics 1 (2001): 79{-}86.

Sonna, Linda. Early-Start Potty Training. New York: McGraw Hill, July, 2006.

Sonna, Linda. The Everything Potty Training Book. autoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadmin, MA: Adams Media, 2003.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω παθει σοκ!!!!!εχεις απολυτο δικιο αλλα τι μπορουμε να κανουμε?τα βιβλια της ειναι μεταφρασμενα?που μπορω να τα βρω?δηλαδη μετα το φρουτο του να βγαζω τοην πανα και να τον καθιζω στο γιογιο?αγχωθηκα τωρα....

ΕΓΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΟΚ ΕΠΑΘΑ! ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ SONNA ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ (ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ) ΕΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ INGRID BAUER, ΤΟ

Diaper Free: The Gentle Wisdom of Natural Infant Hygiene

ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΟΔΕΨΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ & ΤΙΠΣ ΑΛΛΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΟΧΙ ΠΙΑ ΠΑΝΕΣ"

http://www.dioptra.gr/page.aspx?itemID=PPG184_1295

ΔΕ ΤΟ ΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ, ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ, ΡΩΤΩΝΤΑΣ & ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΞΩ.

ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΜΠΟΡΕΊΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙ & ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΗΧΟ "SHSSS ". ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΓΙΑ ΜΗΝΕΣ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΕΣ ΟΛΟΣΤΕΓΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΣΥΝΗΘΙΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΘΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΒΡΑΧΕΙ. ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ & ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ, ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ (ΑΚΟΜΑ & ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ) ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΗΧΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ. ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα αυτα, και πολυ ενδιαφεροντα

 

πρακτικα ομως, γινεται?

 

μπορει ενα παιδι 6 μηνων να κοψει την πανα? πρακτικα ξαναλεω, οχι θεωρητικα.. εχουμε μαρτυρια γονιου με πολυ μικρο μωρο που δεν του βαζει πανα? οχι απαραιτητα εδω στο φορουμ, γενικα, υπαρχουν περιστατικα?

ΟΧΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ & ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ, ΑΛΛΑ ΜΕΙΩΣΕΙ ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ. ΜΙΛΑΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΡΙΑ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΠΑΝΕΣ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥΣ & ΜΕΧΡΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΣΕΙ ΕΙΧΑΝ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ "ΕΛΕΓΕ" ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ, ΑΚΟΜΑ & ΜΕ ΝΟΗΜΑΤΑ (ΒΛ. BABY SIGN). ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΑΥΤΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ ΑΠΟΡΟΦΗΤΙΚΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑΚΙΑ( ΣΑΝ ΤΑ ΣΕΛΤΕΔΑΚΙΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ, ΚΟΙΜΟΝΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥΣ & ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΦΟΡΑΓΑΝ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΜΕ ΣΛΙΝΓΚ. ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΠΑΝΙΩΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΖΕΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΟΥΛΑΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΥ ΜΩΡΑΚΙΑ. ΜΟΛΙΣ ΕΝΙΩΘΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ "ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙ" ΤΟ ΕΒΓΑΖΑΝ ΑΠ ΤΟ ΣΛΙΝΓΚ & ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΣΕ "ΘΕΣΗ" (ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ & ΤΟΝ ΚΟΡΜΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΥΣ, Ή ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ, ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ) ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΙΟ-ΓΙΟ Ή ΔΟΧΕΙΟ, Ή ΤΗ ΛΕΚΑΝΗ, ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΗΧΟ "ΤΣΣΣΣ". ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩς ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ & ΤΗ ΝΥΧΤΑ.ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ 3: 1)ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΤΑ "ΣΗΜΑΤΑ" ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ & ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΣΑΙ ΑΜΕΣΑ, 2) ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ (ΚΑΘΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙ? ΚΛΠ)- 3)ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΣΟΥ. ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ, ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ "ΚΙΝΕΖΙΚΑ", ΤΩΡΑ ΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟ, ΜΟΛΙΣ ΣΚΕΦΤΩ ΠΩΣ "ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΑΛΑΦΡΩΣΕΙ ΤΩΡΑ" & ΤΟΝ ΒΑΛΩ, ΤΣΟΥΠ! ΕΤΟΙΜΟΣ. ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΩ "ΜΠΑ, ΑΦΟΥ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΕΚΑΝΕ, ΑΣΤΟ" ΒΡΗΣΚΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΖΕΣΤΗ & ΒΡΕΜΕΝΗ.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Iren66 μου απο συρο κατ'αρχας χαιρομαι που συναντω μια συντοπιτισα μου στο forum!!!!''

ΡΕΝΑ ΜΟΥ, ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ & ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ (edit admin :cool: ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΠΑΡΕ ΜΕ ΤΗΛ.

ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΙΜΟ, ΟΧΙ ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΑΛΛΑ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΜΩΡΑ & ΜΑΜΑΔΕΣ Σ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ, ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΙ ΕΔΩ ΠΡΙΝ ΤΑ ΣΙΞΤΙΣ, ΕΙΜΑΙ 43 ΚΙ ΑΦΟΥ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΠΛΑΚΑ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ, ΜΕΤΑ ΘΥΜΗΘΙΚΕ ΠΩς ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΙΡΟ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΣ (ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΕΣ) ΓΙΑΤΙ Μ ΕΠΙΑΝΕ ΕΤΣΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ & Μ ΕΒΑΖΕ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ Ή ΣΤΟ ΝΕΡΟΧΥΤΗ:wink:, ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΞΕΧΑΣΕΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΣΤΑ 73 ΤΗΣ ΑΥΤΑ:lol:

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Συζητήσεων
Παρακαλούμε μη δίνετε προσωπικά σας στοιχεία δημόσια για τη δική σας ασφάλεια.
lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις πάνες, δεν μας υποχρεώνει κανείς να τις χρησιμοποιούμαι.

Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούμαι υφασμάτινες!

Ή ΚΑΙ ΝΑ ΡΑΨΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ, ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΝΕΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΜΠΟΡΕΙΣ.

ΔΕ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ, ΑΛΛΑ & ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΥΤΕΣ, ΑΥΤΟ ΜΕ ΦΡΙΚΑΡΕΙ, ΚΑΘΩΣ & ΑΥΤΟ ΤΟ "ΥΠΕΡΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΟ" ΤΖΕΛ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΧΤΕΣ ΕΜΑΘΑ ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ (ΒΛ. 2ο ΑΡΘΡΟ) & ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ. ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΚΟΜΑ(ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΕΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ), ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΕΓΝΕΣ & ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΤΟΥΡΙΜΑΤΑΚΙ ΤΗΝ ΠΕΤΑΩ ΑΜΕΣΩΣ. ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΣΤΗ ΜΙΑ ΩΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΠΥΡΑΚΙ ΜΕ ΠΥΟ ΤΟ ΜΩΡΟ!!! ΝΑ ΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ???

Εδώ βρέχεται καμιά φορά και πρέπει να του αλλάξω φορμάκι, σεντονάκια, κουβερτούλα και το θεωρώ κουραστικό......:oops:

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ & ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ PAMPERS ΑΥΤΟ! ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΤΩΡΑ: ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ, ΝΑ ΤΟΥ ΣΚΟΥΠΙΣΩ ΜΕ ΒΡΕΜΕΝΟ ΠΑΝΑΚΙ ΤΟΝ ΠΟΠΟ & ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΛΟΣΤΕΓΝΗ ΠΑΝΑ ΜΕΣΑ Σ ΕΝΑ 3 ΛΕΠΤΟ. ΟΥΤΕ ΚΡΕΜΕΣ ΣΑΝ ΤΗΝ SUDOCREAM(ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ? ΑΣΤΑ!), ΜΟΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΛΙΓΗ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΚΑΛΕΝΤΟΥΛΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΟΠΟΥΛΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣ:-)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ! ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ & ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΟ ΓΙΟ ΜΟΥ, ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ, ΜΕΣΑ Σ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟ 14 ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΣΕ ...4 ΜΕ 5 ΤΟ ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΩΡΟ. δΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΥΣΙΚΑ & Ο ΣΤΟΧΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΣΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ (ΑΝ & ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΜΑΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΟΥ ΤΟ ΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ & ΑΥΤΟ!), Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ ΚΑΘΑΡΟς ΚΑΙ ΣΤΕΓΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΑ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΦΙΚΤΟ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ, ΚΑΙ ΥΓΕΙΗΝΟ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΟΥΜΕ. ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ & ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ. ΟΜΩΣ ΧΤΕΣ ΞΕΝΥΧΤΥΣΑ & ΜΕΤΕΦΡΑΣΑ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ

 

Μα καλα καθε ποτε τον αλλαζες???

Γιατι και εμενα ο γιος μου 5 μηνων ειναι αλλα δεν αλλαξα ποτε 14 πανες σε 1 μερα.. 7-8 οταν ηταν νεογενητος και τωρα 6 αλλαζω

Link to comment
Share on other sites

VALERI THANKS, ΝΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΝΩΣΩ ΣΤΟ ΝΕΟ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ. ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΕΔΩ ΤΟ ΛΙΝΚ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΒΓΑΖΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑ & ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΕΔΩ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1419831&posted=1#post1419831

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα καθε ποτε τον αλλαζες???

Γιατι και εμενα ο γιος μου 5 μηνων ειναι αλλα δεν αλλαξα ποτε 14 πανες σε 1 μερα.. 7-8 οταν ηταν νεογενητος και τωρα 6 αλλαζω

ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 2ο ΜΗΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΑ 16 ΜΕ 18 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΩΡΟ, ΘΗΛΑΖΕ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ & ΑΡΑ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ:lol:, ΕΙΧΑ ΑΓΝΑΚΤΗΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΑΡΝΙΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΝΑ, ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ, ΑΡΑ ΓΙΑΤΙ Ν ΑΡΕΣΕΙ Σ ΕΚΕΙΝΟ? ΤΩΡΑ ΑΛΛΑΖΩ 4 ΜΕ 5 ΠΑΝΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΕΓΝΟ. ΣΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΤΗ ΝΥΧΤΑ. ΕΧΩ ΔΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΑΝΑ ΜΕ ΚΑΚΑ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΝΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ, ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΜΟΥ, ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΕΔΩ:-(

 

icon3.gifΦυσική Υγειηνή των μωρών - πάνες ή μήπως υπάρχει κι άλλος τρόπος??

Γεια χαρά σε όλες τις μαμάδες εδώ & ένα μεγάλο ευχαριστώ για τα πολλά & πολύτιμα που έμαθα μέσα απο αυτό το site τον τελευταίο μήνα. Είμαι καινούργια εδώ, αν και παλιά μαμά, ο μεγάλος μου είναι πια 16, αλλά ευτύχισα να ξαναγίνω φέτος & όλα μου φαίνονται & πάλι καινούργια. Έτσι άρχισα πάλι να ψάχνομαι & με τη βοήθεια του διαδυκτίου αυτή τη φορά (βοήθεια που δεν είχα στο 1ο μου παιδί). Ψάχνοντας διάφορα θέματα για μωράκια, έπεσα πάνω σε κάποια άρθρα (όλα στα αγγλικά), που έλεγαν λίγο ως πολύ ότι ένα βρέφος είναι σε θέση να επικοινωνήσει τις ανάγκες του από την πρώτη μέρα της ζωής του, αρκεί ο γονιός του να μπορεί & να ενδιαφέρεται να το καταλάβει (είτε από σημάδια, είτε από διαίσθηση). Αυτά έγιναν τον τελευταίο μήνα που το μωράκι μου ήταν 4 μηνών.Διάβασα ο,τι σχετικό βρήκα, κατέβασα & ένα θαυμάσιο βιβλίο ("Diaper-free baby" της Ingrid Bauer καθώς & τιπς & συμβουλές από το Tribalbaby & diaperfreebaby.org & άλλα σχετικά sites) & τελικά ξεκίνησα πριν 2 εβδομάδες να βάζω τον μικρούλι μου στο γιο-γιο (τόσο από περιέργεια, όσο & γιατί μου φάνηκαν απόλυτα λογικά όσα διάβαζα) με απίστευτα αποτελέσματα! Το μωράκι μου ανταποκρίθηκε αμέσως, λες και το περίμενε! Μόλις ξυπνήσει το πρωί, αλλά & απο τους ενδιάμεσους υπνάκους της μέρας & της νύχτας, τον βοηθάω να κάτσει στο γιο-γιο και μόλις του κάνω "τσσσςςςς" σε λίγα λεπτά θα κάνει κακάκια ή τσισάκια, όχι μόνο αδιαμαρτύρητα, αλλά & με μια ανακούφιση & ευχαρίστηση! Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να τον αφήνω χωρίς πάνα για 2-3 20λεπτα στη διάρκεια της μέρας & τότε είναι η καλύτερη του :-). Από την πρώτη μέρα που ξεκινήσαμε ως σήμερα (σε 15 μέρες δηλαδή) έχω δει κακάκια στην πάνα του μόνο 3 φορές, έχουν μειωθεί πάρα πολύ τα πονάκια στην κοιλίτσα & η δυσκοιλιότητα (αφού σε καθιστή θέση τα κάνει πιο εύκολα & δε βασανίζεται) & αντί για 12 με 16 μουσκεμένες πάνες που άλλαζα καθημερινά, τώρα αλλάζουμε 4 με 6! Κι αυτές όποτε χάνω ή παρερμηνεύω τα σήματα του. Ανακάλυψα λοιπόν ότι τα μωράκια όντως επικοινωνουν την ανάγκη τους & -αντίθετα μ ότι αφεθήκαμε να πιστέψουμε- ελέγχουν αρκετά τους σχετικούς μυς. Οπου κι αν το έχω κουβεντιάσει με κοιτάζουν σαν ... εξωγήινη, όμως συμβαίνει. Κι όσο περνούν οι μέρες τόσο πιο ενοχλημένος δείχνει όταν βραχεί στον ύπνο του & δεν τον προλάβω. Το μόνο που μετανιώνω είναι που δεν το ήξερα νωρίτερα ώστε να το ξεκινήσω από την αρχή. Αυτός είναι κι ο βασικός λόγος που γράφω αυτό το μήνυμα, απευθηνόμενη κυρίως στις μαμάδες που τα μωράκια τους είναι ακόμη μικρά (και άρα δεν έχουν ακόμα συνηθίσει να κάθονται στη βρεμένη τους πάνα). Δεν ξέρω αν ο μικρούλης μου θα βγάλει γρηγορότερα τις πάνες τελειωτικά ή όχι & είμαι ακόμα στην αρχή, όμως ειλικρινά αυτό που βιώνω ως τώρα με το μωράκι μου με κάνει να αμφισβητώ σοβαρά τις "μεθόδους" που ακολουθούμε στην Ελλάδα (& γενικά στον "ανεπτυγμένο" κόσμο) για την υγειηνή των μωρών & την χρονική τους "ετοιμότητα" & αναρωτιέμαι τελικά: αν τα μωρά επικοινωνούν με τον τρόπο τους τις ανάγκες τους από τόσο νωρίς, πόσο λογικό είναι να τα αφήνουμε να τις ξεχνούν & έπειτα στα 2 & 3 τους χρόνια να τους ζητάμε να εκπαιδευτούν ξανά απ την αρχή? Απλά σκεφτήτε το λίγο & πείτε μου τη γνώμη σας. Για όποια νέα μαμά ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα θα χαρώ να μοιραστώ μαζί της όλα τα χρήσιμα links, μια που σε ελληνικά site δεν βρήκα ακόμα τίποτα.

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post, αλλά μου φάνηκε σημαντικό να το μοιραστω εδώ & να ακούσω κι άλλες απόψεις.

__________________

ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΔΩ:

 

http://www.diaperfreebaby.org/mission.htm

αλλά και στα υπόλοιπα site παρακάτω:

http://www.tribalbaby.org/

http://thepottytrainer.com/indexgtmonntaucp.html

http://www.timl.com/ipt/

http://groups.yahoo.com/group/elimin..._001104185309/

http://www.naturalchild.org/guest/ingrid_bauer.html

http://freediaperbabies.blogspot.com/

Περισσότερα σχετικά με την φυσική υγειηνή των βρεφών μπορείς να δεις και εδώ, καθώς & σχετικά video:

http://www.inhabitots.com/2009/12/10...otty-training/

http://www.sfgate.com/cgi-bin/blogs/...entry_id=44503

http://www.drsonna.org/ptresources.h...ng%20Readiness

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ποστ!!!

Θα διαβάσω μερικα πραγματάκια αν και μεσα στο χειμώνα δεν ξέρω κατα ποσο μπορω να τα εφαρμόσω! Η αληθεια ειναι οτι εγω τον αλλαζω 4-5 φορες την ημέρα εδω και πολυ καιρό και χρησιμοποιω τις κλασσικές πανες.

Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εμένα που είμαι 42, πρέπει να μου κόψανε την πάνα νωρίς. Χαρακτηριστικά, η μαμά μου μού λέει ότι όταν γεννήθηκε η αδερφή μου, ξαναάρχισα να τα κάνω πάνω μου μετά απο μήνες που είχα καταργήσει την πάνα. Με την αδερφή μου έχουμε 18 μήνες διαφορά! Πάντως ο Παναγιώτης μου είναι πολύ παραγωγικός (κακάκια μέχρι και 4 φορές τη μέρα) και πριν καλοκαιριάσει δεν σκέφτομαι να εμφανίσω το γκιο-γκιο :)

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 2ο ΜΗΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΑ 16 ΜΕ 18 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΩΡΟ, ΘΗΛΑΖΕ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ & ΑΡΑ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ:lol:, ΕΙΧΑ ΑΓΝΑΚΤΗΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΑΡΝΙΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΝΑ, ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ, ΑΡΑ ΓΙΑΤΙ Ν ΑΡΕΣΕΙ Σ ΕΚΕΙΝΟ? ΤΩΡΑ ΑΛΛΑΖΩ 4 ΜΕ 5 ΠΑΝΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΕΓΝΟ. ΣΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΤΗ ΝΥΧΤΑ. ΕΧΩ ΔΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΑΝΑ ΜΕ ΚΑΚΑ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ

 

Καλα και ποτε κοιμαται??? Γιατι και εγω σε καθε ταισμα τον αλλαζω αλλα δεν τον ξυπναω το βραδι μονο και μονο για να τον αλλαξω.. Αν τον ταρακουνας (ή για την πανα ή για το γιογιο) προλαβαινει να κοιμηθει?

Link to comment
Share on other sites

Καλα και ποτε κοιμαται??? Γιατι και εγω σε καθε ταισμα τον αλλαζω αλλα δεν τον ξυπναω το βραδι μονο και μονο για να τον αλλαξω.. Αν τον ταρακουνας (ή για την πανα ή για το γιογιο) προλαβαινει να κοιμηθει?

 

 

δυστυχως, και γω την αλλαζω μια-δυο φορες στον υπνο της το βραδυ... οταν ειναι βρεγμενη, μισοξυπναει, γκρινιαζει, στριφογυριζει... γενικα, δεν κοιμαται καλα... την αλλαζω και συνεχιζει τον υπνο της πιο ηρεμη

Link to comment
Share on other sites

καλα εγω αμα τον ξυπνήσω για να τον αλλαξω πανα μαυρο φιδι που με εφαγε! Ενω εκεινος με ξυπνάει καθε 2 ωρες για να θηλάσει!!! Αμα ομως δεν τον ταισω και παω να τον αλλαξω η οτιδηποτε θα εχουμε επανασταση οπως χτες που κοιμηθηκε με τα ρουχα και προσπαθησα να τον αλλαξω. Καλα και με τον θηλασμο ειναι ενα θεμα γιατι πρεπει να κατουραει πολλες φορες στον υπνο του....η πανα το πρωι ειναι ασηκωτη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ποτέ δεν τον ξυπνάω εγώ, ούτε τον βάζω για ύπνο με το ζόρι. Μόνος του έχει βρει ένα ρυθμό ύπνου, απ τον οποίο, μόνος του & πάλι, ξυπνάει για γάλα & τσίσα, συνήθως & για τα δυο ταυτόχρονα. Πέφτει για ύπνο κάποια στιγμή μεταξύ 19:00 & 20:00 & μέχρι τις 8 το πρωί θα ξυπνήσει 2 ή 3 φορές. Στη διάρκεια της μέρας παίρνει 2 μισάωρα υπνάκια καθώς & έναν 2ωρο μεσημεριανό ύπνο.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι παλιά τα μωρά γύρω στο χρόνο βγάζανε τις πάνες γιατί φορούσαν υφασμάτινες που είχαν τέτοιες διαρροές που αναγκαζόσουν αμέσως να αλλάξεις όλα τα ρούχα του μωρού..αρα δεν συνήθιζαν να είναι βρεγμένα..Εμένα η κοπέλα που φροντίζει το μωρό, άρχισε απο 5-6 μηνών να το κρατάει πάνω απο την λεκάνη της τουαλέτας και αυτός πάντα ανταποκρίνεται..μάλλον στην πατρίδα της συνηθίζεται αυτό (προφανώς για οικονομικούς λόγους δεν μπορούν να βάζουν πάνες στα παιδιά για πολύ καιρό) γιατί φαίνεται να το κάνει με ευχέρεια και το θεωρεί εντελώς φυσικό..Το δε παιδί ανταποκρίνεται πολύ καλά και πολύ σπάνια πλέον κάνει κακά ή τσίσα πάνω του, φτάνει να ερμηνεύσεις όπως είπε και μια φίλη παραπάνω, τα προειδοποιητικά σημάδια..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως, και γω την αλλαζω μια-δυο φορες στον υπνο της το βραδυ... οταν ειναι βρεγμενη, μισοξυπναει, γκρινιαζει, στριφογυριζει... γενικα, δεν κοιμαται καλα... την αλλαζω και συνεχιζει τον υπνο της πιο ηρεμη

Αυτό ακριβώς εννοώ & γώ: το νιώθουν όταν θέλουν την ανάγκη τους & ενοχλούνται με τη γεμάτη πάνα, όπως ακριβώς το νιώθουν & όταν πεινάνε. Αν καταφέρεις να την πας για τσισάκια εκείνη τη στιγμή που δυσανασχετεί έχεις καταφέρει να ξεκινήσεις την επικοινωνία σας σχετικά με την τουαλέτα από νωρίς.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...