Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπεριφορά 13 μηνών παιδιού - να ανησυχήσω για κάτι...;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έχω ένα αγοράκι 13 μηνών είναι χαμογελαστός και χαδιαρης! Εκτελεί τα πάντα από εντολές! Θα πει μαμά και μπαμπά αλλά όχι συνειδητά! Κάνει τον ήχο από παπάκι και αγελάδα.. βοηθάει στον να βγάλουμε και να βάλουμε την μπλούζα, δείχνει το κεφάλι του κάνει χειρονομίες γεια σου, παλαμάκια, κόλλα το, κουπε πε και θα στείλει φιλάκι! Δείχνει με όλο του το χέρι.. το ερώτημα μου είναι ότι από 11 μηνών που ξεκίνησε να κάνει κουπέ πε το κάνει αρκετά συχνά και άσχετες στιγμές στο φαγητό και συνέχεια στην αλλαγή της πανας κάποιες φορές όταν το κάνει κοιτάει και τα χέρια του.. το άλλο που με ανησυχεί είναι ότι την ώρα που τον ρωτάμε αν θέλει κάτι και κουνάει το κεφάλι σαν να μας λέει όχι μετά συνεχίζει και το κάνει το κούνημα του κεφαλιού και όταν τον σταματάμε το συνεχίζει και χαμογελάει.. κάποιες φορές μπορεί να το κάνει και άσχετα όχι για πολύ ώρα για κάποια δευτερόλεπτα.. τέλος ακόμα γυρνάει όλα τα παιχνίδια ανάποδα ότι και να είναι αυτό, τα αμάξια τα γυρνάει και απλά πιάνει τις ροδες και τις γυρνάει όχι επίμονα και ούτε για πάνω από 20 δευτερόλεπτα.. είναι αυτά δείγματα για να ανησυχήσω για κάτι...;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όσα μου λες δεν μου φαίνονται ανησυχητικά εμένα. Ιδιαίτερα το κουπεπε θυμάμαι το έκανε κ ο δικός μου γιος όταν ήταν γύρω στα 7 μηνών κ για κάποιους μήνες. Κ όταν το έκανε κοιτούσε έντονα τα χεράκια του. Προφανώς ήταν κάτι καινούργιο κ επικεντρώνονταν. Έτσι κάνουν τα μωράκια σε καθετί καινούργιο για αυτά! Σε αυτήν την ηλικία εξερευνούν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Όσα μου λες δεν μου φαίνονται ανησυχητικά εμένα. Ιδιαίτερα το κουπεπε θυμάμαι το έκανε κ ο δικός μου γιος όταν ήταν γύρω στα 7 μηνών κ για κάποιους μήνες. Κ όταν το έκανε κοιτούσε έντονα τα χεράκια του. Προφανώς ήταν κάτι καινούργιο κ επικεντρώνονταν. Έτσι κάνουν τα μωράκια σε καθετί καινούργιο για αυτά! Σε αυτήν την ηλικία εξερευνούν τα πάντα.

 

Κι εγώ αυτό θέλω να σκέφτομαι είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που όταν βλέπεις κάτι πάει αμέσως στο μυαλό σου στο κακο.. γενικά βλέπω μια ανωριμότητα στις κινήσεις του.. ας πούμε τα ενσφηνωνατα τα παίρνει ατσουμπαλα και αντί να προσπαθήσει να τα βάλει τα χτυπάει πάνω στα κενά....

Link to comment
Share on other sites

Είναι νομίζω πολύ νωρις για συμπεράσματα, εκτός και εάν έχεις εργαστεί σε βρεφονηπιακό και έχεις κάποιο μέτρο σύγκρισης... Αν δεν έχεις θεωρώ απίθανο να μπορείς από τώρα εσύ να καταλάβεις κάτι περίεργο, εκτός και αν ήταν κάτι αρκετά τρανταχτό.. Η λέξη πχ ανωριμότητα είναι πολύ δύσκολο ακόμα και ειδικός σε τέτοια ηλικία να την δεί.  Ο εγκέφαλος είναι by default ακόμα ανώριμος, εδώ ως τα δυο έτη ακόμα τα παιδιά δαγκώνουν απο θυμό, κάποιες φορές. 

 

Σε αυτές τις ηλικίες υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές κινητικά  στην αδρή κινητικότητα ή και στην λεπτή κινητικότητα... 

Το πέταγμα αντικειμένων επίσης ειναι απλά κάτι που για το παιδί φαντάζει τέλειο αλλα οι ενήλικες δε μπορούν να καταλάβουν. 

Αν προτιμά να πετά πράγματα, του δίνεις μπάλες μαλακές ή μαξιλαράκια μικρά (Φτιαξε μόνη σου πχ καμια 10 ριά απο παλιά υφάσματα) να τα πετάει μέσα σε κάδους 

(για τα απλυτα πχ) ή μέσα από στεφάνια ή οτιδηποτε άλλο (φτιάχνεις με ένα σεντόνι που το πιανεις απο τη μια ως την άλλη με μανταλάκια για ξαπλώστρες /πετσέτα καλοκαιρού, κάτι σαν πέρασμα, χαμηλά,  και πετάει τα αντικείμενα από πανω απο κάτω, πανω σε αυτό,... πολλά). 

Όλα αυτά θα το βοηθήσουν να εξασκήσει αυτές τις ικανότητες. 

Αυτό στο γράφω γιατί μπορεί να έχεις ένα παιδί που προτιμά αυτό απο την ενασχόληση με λεπτολογία. Αυτά είναι και προτιμήσεις των παιδιών που αλλάζουν κιόλας ανά ηλικία. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, belleblue είπε:

Είναι νομίζω πολύ νωρις για συμπεράσματα, εκτός και εάν έχεις εργαστεί σε βρεφονηπιακό και έχεις κάποιο μέτρο σύγκρισης... Αν δεν έχεις θεωρώ απίθανο να μπορείς από τώρα εσύ να καταλάβεις κάτι περίεργο, εκτός και αν ήταν κάτι αρκετά τρανταχτό.. Η λέξη πχ ανωριμότητα είναι πολύ δύσκολο ακόμα και ειδικός σε τέτοια ηλικία να την δεί.  Ο εγκέφαλος είναι by default ακόμα ανώριμος, εδώ ως τα δυο έτη ακόμα τα παιδιά δαγκώνουν απο θυμό, κάποιες φορές. 

 

Σε αυτές τις ηλικίες υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές κινητικά  στην αδρή κινητικότητα ή και στην λεπτή κινητικότητα... 

Το πέταγμα αντικειμένων επίσης ειναι απλά κάτι που για το παιδί φαντάζει τέλειο αλλα οι ενήλικες δε μπορούν να καταλάβουν. 

Αν προτιμά να πετά πράγματα, του δίνεις μπάλες μαλακές ή μαξιλαράκια μικρά (Φτιαξε μόνη σου πχ καμια 10 ριά απο παλιά υφάσματα) να τα πετάει μέσα σε κάδους 

(για τα απλυτα πχ) ή μέσα από στεφάνια ή οτιδηποτε άλλο (φτιάχνεις με ένα σεντόνι που το πιανεις απο τη μια ως την άλλη με μανταλάκια για ξαπλώστρες /πετσέτα καλοκαιρού, κάτι σαν πέρασμα, χαμηλά,  και πετάει τα αντικείμενα από πανω απο κάτω, πανω σε αυτό,... πολλά). 

Όλα αυτά θα το βοηθήσουν να εξασκήσει αυτές τις ικανότητες. 

Αυτό στο γράφω γιατί μπορεί να έχεις ένα παιδί που προτιμά αυτό απο την ενασχόληση με λεπτολογία. Αυτά είναι και προτιμήσεις των παιδιών που αλλάζουν κιόλας ανά ηλικία. 

 

Το κακο- καλό είναι ότι είμαι στην ειδική αγωγή οπότε βλέπω μόνο μη τυπικές συμπεριφορές καθημερινά και τα φέρνω τα άγχη μου στο σπίτι.. θέλω να πω οι γνώσεις υπάρχουν άλλα αντί να με ηρεμούν γιατί βλέπω αλλά ποσά που κάνει εγώ μένω σε αυτά που έγραψα στην δημοσίευση μου.. γνωρίζω ότι καθώς μεγαλώνουν θα βγάζουν και συμπεριφορές που μας κάνουν εντύπωση πολλοί γονείς δεν τι προσέχουν καν γιατί δεν δίνουν σημασία σε αυτές τις λεπτομέρειες που δίνω εγώ.. δραστηριότητες του κάνω πολλές καθημερινά στο σημείο που μπορεί να συνεργαστεί και του αρέσουν.. είναι ακόμα στην φάση που του αρέσει να τα ρίχνει όλα κάτω και να τα βάζει στο στόμα του.. με το αυτοκίνητο τον έχω δει να παίζει ωραία δομημένα και με τα παιχνίδια που έχουν κουμπιά με ήχους 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου,

η εμπειρία σου στην ειδική αγωγή όμως είναι σε αυτές τις ηλικίες; 

Γιατι υποθέτω ότι ειδική αγωγή, αν έχεις εμπειρία θα αφορά παιδιά λίγο μεγαλύτερα, είτε εκπαίδευση είτε σε κέντρα, έτσι δεν είναι; 

Σκέψου το έτσι. 

Μόνο αν έχεις εμπειρία σε νευροτυπικά παιδιά ίδιας ηλικίας με του δικού σου, τότε θα είχε βάση η ανησυχία σου. Αλλά ακομα και τότε θα ήταν νωρίς, μιας και αυτό ειναι ένα αναπτυξιακό στάδιο πραγματικά πολύ πρώιμο στο οποίο συμβαίνουν 100.000 αλλαγές ακόμα .. θα τα ξέρεις όμως και εσύ. 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου,

η εμπειρία σου στην ειδική αγωγή όμως είναι σε αυτές τις ηλικίες; 

Γιατι υποθέτω ότι ειδική αγωγή, αν έχεις εμπειρία θα αφορά παιδιά λίγο μεγαλύτερα, είτε εκπαίδευση είτε σε κέντρα, έτσι δεν είναι; 

Σκέψου το έτσι. 

Μόνο αν έχεις εμπειρία σε νευροτυπικά παιδιά ίδιας ηλικίας με του δικού σου, τότε θα είχε βάση η ανησυχία σου. Αλλά ακομα και τότε θα ήταν νωρίς, μιας και αυτό ειναι ένα αναπτυξιακό στάδιο πραγματικά πολύ πρώιμο στο οποίο συμβαίνουν 100.000 αλλαγές ακόμα .. θα τα ξέρεις όμως και εσύ. 

 

Είμαι με μεγαλυτερα παιδάκια...  Η αλήθεια είναι πως οι γνώσεις δεν κάνουν πάντα καλό.. γιατί όλα μου φαίνονται περίεργα... Ενώ δείχνει να αναπτύσσεται καλά και έχει φουλ περιέργεια για το περιβάλλον του εγώ μένω σε λεπτομέρειες που μπορεί να μην σημαίνουν και τίποτα αλλά μπορεί να είναι και κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...