Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπόταση (εκτός εγκυμοσύνης) & liquorice extract


Recommended Posts

Γειά σας

επειδή τώρα με τις ζέστες  αλλά μάλλον και ο covid του προηγούμενου μήνα (το είχε κάνει και το εμβόλιο ως παρενεργεια),   & η διαλλειματική νηστεία (18/6) χωρίς δίαιτα, 

μου προκαλεί πέσιμο πίεσης , ειδικά εάν εργάζομαι από τον Η/Υ,   

 

ακόμα και με αλάτια γλυκά καφέδες κρύα ντους, ή και αθλητισμό (τρέξιμο πχ 5 χλμ) δεν ανεβαίνει/αλλάζει

ήθελα να γράψω ότι με βοηθάει απίστευτα το εκχύλισμα γλυκόρριζας, 

liquorice extract . 

Έχω πιεσόμετρο καλό από τότε που ήταν αναγκαίο για τον πατέρα μου,

και  η γλυκόρριζα ανεβάζει κατά 1/10 την  πίεση , πχ 

 

αν είναι 9 ή 10  την πηγαίνει στο 10 ή στο 11 εντός 30'- 1 ώρας. 

ή εάν η μικρή είναι 5-6 την πηγαίνει στο 6-7. 

οπότε παίρνω 2 φορές την ημέρα και είμαι πολύ καλα με αυτό, με σώζει κάπως. Είναι πολύ άμεση η επίδραση. 

 

Προσωπικά, έχω ανακαλύψει ότι δεν είμαι καλά λειτουργική όταν δεν είναι σωστή η πίεση μου ( ότιδήποτε κάτω του 11  στην υψηλή τιμή ή κάτω του 7 στην χαμηλή ))-  με πιάνει ληθαργος & είμαι κακοδιάθετη,  οπότε ελπίζω αυτό να βοηθήσει και άλλες που βρίσκονται σε αυτή την φάση. 

Είμαι 47 ετών και επίσης λαμβάνω κατόπιν οδηγίας γυναικολόγου και rhodiola rosea  & agnus castus για την  ρυθμιση κυκλου εδώ και 5+ χρονια, και είναι τσεκαρισμενα τα υπόλοιπα (καρδιές αιματοκριτες ορμονες θυρεοειδκλπ).

Παράλληλα να πω ότι έχω και δεπυ, οπότε συνδυασμος με χαμηλή πίεση βλέπω ότι έχει κακό αποτέλεσμα στην λειτουργικότητά μου /focus ability , για αυτό έχει μεγάλη σημασία για μενα να είναι ρυθμισμένη. 

 

Τα γράφω έτσι για reference, ίσως χρειαστεί και σε άτομο που είναι στο κρεβάτι μεγαλύτερης ηλικίας, πάντα με συμβουλή και συνεννόηση με γιατρό! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...